J EERSTE BLAD STADSNIEUWS Dinsdag 18 7uli 1939 apart wenscht alleen meer „begrip" 92ste Jaargang, Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE - HAVEN). TEL. 69300 f3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Geen eisch tot wijziging van Engelands houding ten aanzien van de „nieuwe orde" in het Verre Oosten. In het Lagerhuis heeft Oliamberlain gis teren in antwoord op een vraag betreffende den toestand in het Verre Oosten, in de eerste plaats verwezen naar het té Tokio uitgegeven communiqué betreffende het be zoek van ambassadeur Craigie aan mi nister Arita van Zaterdag j.l. Vervolgens verklaarde hij, dat <fe data voor de offi cieele opening der onderhandelingen in Tokio nog niet zijn vastgesteld. - Et zijn vele verklaringen in de pers gepubliceerd, zoowel in Japan als in Engeland, volgens welke de Japansohe regeering een fundamenleele ommekeer zal eisdhem in de politiek der Brit- sche regeering in het Verre Oosten als voorwaarde voor het openen der on derhandelingen, zoo voegde Chamber lain hieraan toe Ik zou het gaarne dxö'delijk willen maken, dat dit land niet zou willen en kunnen optreden ten aanzien van zrjn buitenlandsehe politiek op eisohen van een andere mogendheid {algemeene toe,u ch-ngen). Evenmin heeft de Britsche regeering eisohen van dien aard van de Japansche regeering ontvangen. Naar de meening van den Britsclien ambassadeur te Tokio zou de offi- cieele Japansohe houding meer cor rect beschreven worden als de wensch, dat Groot Brit'annie zou trachlen de Cbineeseh-Japansche vijandehjkl eden te zien met meer begrip voor Japans moeilijkheden en voor den Jajanschen kant van de zaak. De Britsche regeering deelt de opvatting van Craigïe, dat een toeschrijving aan de Japansohe regeering van bedoelingen, die in feite zou kunnen blijken ongegrond te zijn, slechts berekend zou zijn op bena- dcc-ling van het succes der onderhandelin gen. De plaatselijke toestand in Tientsin, al dus Ghamberlam verder, is thans over het algemeen beter geworden en levens- mideelenvoorraden komen nu in voldoen de hoeveelheden binnen, terwijl behoor lijke hoeveelheden meel verkrijgbaar zijn Anti-Britsohe betoogingien. worden in verscheidene steden in Noord-China gehou den en er is eenige sohade aangericht aan zendingseigendom in Sjansi. Wat de Japansche bekendmaking aangaande* het be perken van het binnenvaren van schepen van derde mogendheden betreft, zeide Ghamberlam, dat de onderbande in gen tus schen de Britsche en de Japansche auto riteiten thans vorderen. De besprekingen te Tokio. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat de opmerkingen op het rap port van Craigïe over zijn on der! i oud van 16 Juli met Arita, waarschijnlijk gister avond naar Tokio zouden worden geseind. De anti-Britsdie actie in China. Uit Tsinanfoe wordt gemeld1, dat een Ghineesche menigte de kantoren van drie Britsche firma's is binnengedrongen en het huisraad heeft vernield. In de door de Japanneezen bezette dee- len van Sjanghai, zijn gisteren. anti-Brit- sehe aanplakbiljetten verschenen, terwijl ook gepoogd1 werd' de Ghineesche arbeiders in de Britsche fabrieken te doen staken. Inl minstens een geval is men hierin geslaagd1. Te Kanton wordt een felle anti-Brit- sche campagne gevoerd1 door de Japan sche pers aldaar, hoewel geen betoogin- gen op straat worden gehouden. D*> Brit sche ambassade te Sjanghai heefr tegen gesproken ,dat de Japansche beschuldigin gen, volgens welke Britsche" officieele per sonen in contact zouden staan met dte Ghineesche guerilla-benden, waar zouden zijn. De besprekingen te Moskou Gisteravond hervat. De Britsch-Fransche besprekingen met Molotof zijn gisteravond op het Kremlin hervat. f De besprekingen hebben ©en uur en drie kwartier geduurd'. Het schijnt, dat deze geen fundamenteele wijziging hebben ge bracht in de onderhandelingen. Naar ver luidt bestudeert de regeering van de Sov jet Unie het jongste Fransch-Britsche ant woord en zal binnenkort een volgend on derhoud met Molotof plaats hebben. De strijd in China Ghineesche tegenaanval ia Zuid-SjansL Reuter meldt uit Sjanghai, dat meeir dan. 100.000 Chineesche soldaten over de Gele Rivier het Zuidoosten van Sjansi binnenrukken, om te trachten een om singeling der Ghineezen in het Tatoeng gebergte door de Japanneezen te voor komen. Er wordt verbitterd! gevochten. De Ghineezen verklaren met succes op te treden. Volgens Chineesche berichten willen de Japanneezen voor het einde van Juli in midden Ghina een groot offensief inzet ten. Sterke Japansche afdeel in gen zijn van Noord Ghina naar Mandsjoekwo gediri geerd1 in verba,nd' met de vijandelijkheden daar. Volgens een bericht uit buiten- landsche bron, zijn te Charbin vele aan de Mongoolsehe grens gewonde Japannee zen aangekomen. Verscheidene scholen worden tails hospitaal gebruikt. Frankrijk De vluchten der Britsche en Fransche luchtvloten De oefeningen zullen het ka rakter van een werkelijjken aan val hebben. De „Paris Soi.r" meldt uit Londen. De Royal Air Force bereidt een nieuwe expeditie boven Fransch gebied voor. Deze vlucht zal alle kenmerken van een oorlogs- vluobt hebben. De eskaders zullen eerst twee of drie uur voor het vertrek gewaar schuwd worden en de Fransche luchtverde diging zal niet van de vlucht in kennis ge steld worden. i Woensdag of Donderdag zou deze vluclït plaats vinden: 300 toestellen met 1000 man zouden er aan deelnemen. De Britsche bombardementsvliegtuigen zullen trachten de Midüellandsche Zee te bereiken en zon der tusschenlanding op hun basis terug te k'eoren. Ce Soir" meldt dat de Fransche vlieg tuigen, indien het weer gunstig is, in den nacht van vandaag op morgen hun vlucht naar Engeland zullen ondernemen. De Brit- sclïe luchtbeschermingsdienst zal niet ge waarschuwd worden, en trachten de vliegtui gen nog boven het Kanaal te ontdekken met heihui pvan zoeklichten. Zoodra de vliegtui gen van de kust naar Londen 'zullen vlie gen, zal het geheele verdedigingsstelsel in werking treden. Het afweergeschut zal los branden en machtige lichtbundels zullen op de toestellen gericht worden. Men wil deze oefeningen het karakter van ©en wer- 'kfehjlken aanval geven. Van Londen begeven de vliegtuigen zich naar Liverpool om over Wales terug te koerenNa de vlucht zullen de beide generale staven hun ervaringen uitwisselen. Als het weer vandaag niet gun stig is, zal de vlucht morgen worden on dernomen. Stoffelijk overschot van Duitsche sol daten naar Dnitschland terug. Op verzoek van de Duitsche regeering zal het stoffelijk overschot van Duitsche soldaten, die gedurende den oorlog in Frankrijk begraven zijn, naar Duitschland teruggebracht worden. Gisteren zijp op de begraafplaatsen te Besancon 72 graven ge opend in tegenwoordigheid van de plaatse lijke autoriteiten ©n Duitsche gedelegeerden. Het stoffelijk overschot van eiken soldaat werd in een kist gelegd. De kisten zijn vandaag naar DuitseVand. vervoerd. België Schip met Duitsche vluchtelingen geweigerd. Gistermiddag is het onder Panameesche vlag varende schip „Bora" komend van Amsterdam, te Antwerpen gearriveerd. Aan boord bevinden zich 298 Joodsche vluchte lingen uit Duitschland. In Antwerpen was het streng verboden aan, boord van het schip te gaan. Nadat zich aldaar nog 165 andere Joodsche vluchtelin gen aan boord van liet schip hadden toege ven, zoiu het schip naar Bangkok ver trekken. Spanje Ciaao huistoe. Graaf Oiano heeft zich te Malaga inge scheept aan boord' van de Conto Di Sa- voia, met welk schip hij d© terugreis naar Italië maakt. Duitschland Onderhandelingen inzake Dantzig Hitier wis in een goede stemming. Gisteren zïjh gouwleider Försier en Zaske van. een bezoek aan Berchlesgaden terug gekeerd. Naar verluidt hebben zij den Fuhrer in goede stemming aangetroffen en hij beeft gezegd, dat volgens zrjn meen ing liet pro bleem Dantzig tusscben Dintscbland en Po len kan worden geregeld door middel van onderhandelingen, indien geen interventie van buiten af komt. Verder wordt gemeld, dat de militaire voorbereiding in Dantzig voort zal gaan en ails dringend wordt beschouwd. Voor 'het oogenblik is evenwel het zenden van wapens na ar de vrije slad gestaakt. Ongeveer vijftig oudere leden van liet politiecorps van Dantzig zijn gearresteerd, waarom is niet bekend!', t Het nieuwe nationaaj-Socialistische radio- stafion Hagelsberg, op den gelijknamigen heuvel bij Dantzig, is thans in gebruik ge steld. De zender is -zoo" krachtig, dat men te Dantzig met de .volte-ontvanger geen buitenlandsehe stations meer kan hooren. Nib'onaiI-soeiiEstisch» propaganda re het protectoraat D© Duitsche studenten, die in het kader van de civiele mobilisatie moeten weiten in de Duitsche bevoSrings-edandeu in het protectoraat Bohemen en Moravië, moeten, de Duitsche boeren in 'deze gebied-m de nationaal socialistische Ideologie bijbrengen. Verder moeien zij een stamboom opstellen van de Duitsche .families en hun economi- schea pojitieken toestand vasts eden. Dnitsch de officieel» taal van het protectoraat. Het officieele orgaan van bet protectoraat „Der Neue Tag" geeft in een artikel onder het opschrift „Samenwerking of passiviteit" een overzicht van den toestand in het pro tectoraat. Het blad toeOdaagt zich erover, dat de regeering weigert net decreet te pu- bliceeren, waarin liet tweetalig, Buitsch- Tsjechiscb systeem wordt ingevoerd bij de bestuurslichamen. Het blad eischt, dat het Duitsch in Bohemen, en Meravie de rechten krijgt," welke het als* officieele taal in' Duitschland ook in het protecloraat toe komt Twintigduizend nun van den arbeids dienst naar Oost-Pruisen. Het algemeen gebrek aan atbetdstrach- ten en het vertrek der Poolsche landarbei ders maajet een buitengewone tewoifcstel ling van leden van den rijksarbeidsdienst in Oost-Pruisen noodig, aldus meldt het D. N. B. Twintigduizend man ut verschillen de deelen van. het rijk worden, de Oost-Prui sische afdeelingen van den arbeidsdienst bij het inhalen van den oogst tewerkge steld. De organiseerende instanties zijn reeds aangekomen. Een autosnelweg over de Brenner-pas naar Rome. Men is op het oogenblik aan beide kanten van de Duitsch-Italiaansche grens bezig met den aanleg van een autosnel weg, die een directe verbinding zal vor men tusscben Rome en Berlijn over den Rrennerpas Te Berlijn wordt vernomen, dal de noodige credielen voor het Ita- liaansolie gedeelte verleend zijn. Aan Duit sche zijde mankeert de verbinding van München naar den Brenner nog. De werk zaamheden zullen echter, zoo zegt men, zeer actief worden uitgevoerd. Nog dit iaar zullen prestatie-autoraces tusschen Ber lijn en Rome worden georganiseerd, waar aan door Duitsche en ïtaliaansehe wa gens zal worden deelgenomen. Sovjet Rusland Japan sch protest van de hand gewezen. Zondag j.l. heeft de Japansche ambassa deur te Moskou, Togo, een protest over handigd' aan den vice-volksoominissaris 'voor buitenlandsehe zaken, inzake het von nis tegen de Japansche concessiehouders 'op het eiland' Sachalin. In den vorm van een ultimatum werd in dit protest ver langddat vóór 18 Juli antwoord' zon wor den gegeven. Op last van den volkscommissaris van buitenlandsehe zaken heeft de vice-volks- commissaris Lozovski op 17 Juli het pro test aan den .Japanschen ambassadeur te ruggezonden met de mededeeüng, dat aan gezien het bedreigingen bevat en den aard van. een ultimatum heeft, het volkscom missariaat het niet kan aanvaarden en het derhalve zonder verdere overweging terugzendt. Vlootparade in de Finsche golf. De Baltische vloot bereidt zich voor op hel groote feest van den vlootdag der URSS. Op 24 Juli zal in de Finsohe golf en op de Neva een parade gehou den worden van de eenheden der Balti sche vloot. Op de Neva zal een spiegel gevecht gehouden worden, dat de inneming Engeland De terroristische actie Gesteund door een vreemde mogendheid? „Daily Herald" meldt, dat de Britsche regeering dé bewijzen beeft, dat oen vreem de mogendheid de jongste activiteit van het lersche republikeinsche leger heeft ge subsidieerd'. Het blad voegt hieraan toe, dat dit de reden is, waarom de regeering besloten heeft het parlemenis- en wetsontwerp voor te leggen, dat in het bizonder de onder drukking van terroristische activiteit be oogt. Begin Augustus eerste levering van vlieg tuigen aan Polen? „Daily Herald" meldt, dat Engeland in Augustus zal beginnen met de levering van militaire vliegtuigen aan Polen eni „bevriende mogendheden". Het blad ver klaart, dat de vliegtuigen op hun weg naar Polen de Duitsche territoriale wa teren zullen vermijden door te gaan over Frankrijk, Egypte, Turkije en Roemenie. Overigens wordt gezegd', dat de pro ductie van vliegtuigen een dergelijke®, om vang heeft bereikt, dat verscheiden fabrie ken de productie-kosten herzien. Er zijn voldoende reservevliegtuigen voor verscheiden maanden, ook al zouden er zware verliezen worden geleden. Vereenigde Staten De neutraliteitswetgeving Het Congres zal niet opzette lijk op verdaging aansturen. Roosevelt en Huil hebben op het Witte Huis met de leiders van het Congres die neutraliteitskwestie besproken. Van gezag hebbende zi|de werd verklaard, dat men niet tot een besluit is gekomen, doch de senator Barkley, leider van de New Deal, zeide tegenover j'ournalisten te geloovea, dat het Congres niet opzettelijk op verda ging zal aansturen met het oog op het belang van den arbeid, welke verricht moet worden. Sommigen zien hierin, dat de pre sident nogmaals wil trachten den Senaat tot overweging van zijn -neutraliteitspoli tiek te brengen. Volgens 'de New-York Daily News" hoeft Roosevelt het voor nemen het vraagstuk van opheffing van het wapenembargo later in de week te bespreken in een „praatje bij den haard". Contact tusschen Roosevelt en de republikeinsche leiders. President Roosevelt heelt den wensch te kennen gegeven een onderhoud te hebban! met de republikeinsche leiders van het Congres. De bijeenkomst \an gisterochtend heeft met 't gewenschte resultaat opgeleverd, "f schijnt, dat de leiders der democraten den president hebben medegedeeld, dat zaj zijn standpunt mzake de procedure van de herziening van de neutrahteitswet met deelen. Senator Austin, de leider van die demo craten in den Senaat, hoeft medegedeeld, dat hij nog geen uitnoodigmg heeft ont vangen bij den president te komen. Aangezien de leiders van d!e democraten niet eensgezind' van meaning zijn over de neutrahteitskwestie, is het niet waarschijn lijk, dat men positieve resultaten zal be reiken, aangezien zij zich niet uit naam van de partij zullen willen uitspreken. Barkley doet moeite voor een tweeparUjen-eonfecentie. Senator Barkley, een dier leiders van de „New Deal" heeft medegedeeld! dat hij republikeinsche leiders van den Senaat heeft gepolst over de mogelijkheid van een. tweépartijen-conferentie met Roosevelt over de neutraliteitswetgeving. De republikeinen hebben uitdrukking ge geven aan hun bereidheid een dergelijke conferentie bij te wonen. Ontslag van tewerkgesielden bij de W. P. A. De directie van de W. P. A. heeft een begin gemaakt met bet ontslaan van tewerik- geste'den. Tweeduizend personen hebben order gekregen hun werkzaamheden te be ëindigen. Dagelijks zlillen 2500 tewerkgestel- den ontslagen worden tot een totaal van 75.000 man. De autoriteiten recruteeren plaatsvervan gers onder de werHoozea, hun aantal zal echter niet grooter dan 42.000 zijin. Volkenbond Commissie tot internationale intel- leetueele samenwerking. Gisteren is de commiss.e tot internatio nale samenwerking van den Volkenbond te Genève bijeengekomen voor de twee en twintigste gewone zitting. Tot voorzitter werd de Engelscbmam Gilnerf Murray her kozen, terwijl ook de vice-voorzitters Goa- zague de Reynold (Zwitserland) en prof. dr. J. Huizinga (Nederland) worden lier- kezen. De nieuwe kantonrechter Nieuwe directeur Gemeentewerken De eenig aanbevolen® ir. H, B. J. Aikema. Ter vervulling van de vacature van directeur van gemeentewerken, ont slaan door de pensiomieering van Ir. G. Gerlagb, bevelen B. en W. ter benoeming aan ir. H. B. J. Aike ma. waarnemend directeur. Aikema. van een JrEtfort als onderwerp zal heb ben, waarbij zal worden deelgenomen door ampldbietanks. Er zullen torpedo's gelan ceerd worden en dieptebommen, duikbooten zullen duiken, etc. De heer Aikema kwam 1920 m dienst der gemeente, en werd in 1922 tevens commandant van de brandweer. Hg heeft zich doen kennen als een zeer serieus werker, met een sterk ontwikkeld verantwoordelijkheidsbesef, maar zijn soe pelheid zouden velen, die met hem in aanraking komen, wel iets grooter wen- sche.a. Het contrast tusschen den vorigen directeur en dengene, die timns als zijn opvolger wordt aanbevolen, is in dit op zicht wel heel groot. Als de heer Aikema tot directeur wordt benoemd, zal een oproep worden geplaatst voor civiel ingenieur bij gemeentewerken, met eenige jaren praktijk, op een sala ris van f4200£4800. Dal de te benoemen ingenieur R. K. zal zijn, is,naar ons ter oore kwam, zeer groot. Van R. K. zijde zou men liever de functie van directeur van gemeentewer ken ingenomen hebben gezien door een gelcols- en partijgenoot, maar B. en W. hebben alleen ir. Aikema, die Protestant is, op de aanbeveling geplaatst. Aanvaardt begin Augustus zijn ambt. De nieuwe kantonrechter, mr. P. B. Cos, is dezer dagen op het kantongerecht geweest om kennis te maken met zijn naaste medewerkers. Het voornemen bestaat bij mr. Gos zijn ambt hier ter stede begin Augustus te aanvaarden. Vermoedelijk zai dat geschie den in een plechtige eerste zitting. Gemeentereiniging Benoeming adjunct-directeur. Het is te voorzien, dat in den loop van hst volgend! jaar de betrekking van direc teur der G emeentereiniging alhier vacant zal komen, daar de tegenwoordige func tionaris, de heer IC. Dekker, alsdan dien 65 jarigen leeftijd zal bereiken. In verband' hiermede heeft de commissie voor de gemeentereiniging voorgesteld! i thans over te gaan tot de benoeming van een adjunct-directeur, die zich onder de J leiding van den legenwooxdigen directeur ia het bedrijf kan inwerken, om, hij ge bleken geschiktheid, het volgend jaar tot directeur te worden benoemd!. Dit voorstel is door B. en W. overge nomen, daar op deze wijze d!e mogelijk heid! wordt bevorderd, dat ook in het ver volg de leiding van diit bedrijf in gelijken geest als tot nog toe zal plaats vinden. Onder de sollicitanten komen twee per sonen ernstig voor deze betrekking in aan merking. Als no. 1 zouden wij willen aanbevelen den heer H. CS. Dekker (gelijknamig aan, doch geen bloedverwant van d'en tegen- woordigen directeur), oudlmarine officier te Rijswijk (Z.H.) en als no. 2 den heer Brouwers, diistriets-chef bij den Reinigings dienst te 's-Gravenhage. De benoeming zal voor tijdelijk geschie den tegen een salaris van f250 per maand! verminderd met 3 pCt. en onder voorbe houd van geneeskundige goedkeuring. j Excursie. Het mannelijk personeel van de N.V, Stoomwasscherij en Ververij „De Pauw", verèenigd in de pas opgerichte Personeels Amusementsvereeniging, heeft Zaterdag per touringcar een bezoek aan de Hooge Ve- luwe gebracht. Ontslag aanvrage. Mej. C. Hamstra, onderwijzeres aan school K, heeft eervol ontslag aangevraagd. m u '..te i ',i« courant vtrsUtyut ilogcljiks, met ait- zondemg T»n Zon- en Feestdagen Frgs per kwartaal f 2.—, franco per post t 8.50 Prij's per week- 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. idvertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd ztfn, 's Zaterdags vóór uur. Ben bepaalde plaats van advertentién wordt niet gewaarborgd. Pnja der Advertentién: van 55 regels I1.55; Ua OOOOA iödere regel meer 10.30, in het Zaterdagnummer 111#. AAA.AT 15 regels f E80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incassoko8ten5 ets.; nostkwitantiea 15 ets. faneveo ran advertentién bg abonnement zijn aan het Borean verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentién opgenomen ii f 0.50 l/m. 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentién tot25woor- den f 0.23, mits v6Ór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentién 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd •33 ÜA

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1