STADSNIEUWS Het Roode Kruis vraagt f 30.000 Lijk drijvende gevonden Luchtvaart Het yervoervraagstuk De a.s. blijde gebeurtenis Afdeeiing belastingen en school gelden. Het kamp te Gilze Rijen Voldoening van een eere-schuld. Sport Wielrennen De wereldkampioenschappen in Italië Dageiyksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM BEURTVAART SCHIEDAM-A'DAM Fa. N. J. THARDT, Kurkenfabrtek Automobilisme Zwemmen Wordt de vlinderslag verboden, Waterpolo Wijziging wedstrijdreglement Rechtszaken Weeber contra Philips Schriftelijke vragen aan B. en "VF., inzake de ILE.T.-ge»tie. Het raadslid mr. P. M. J. Nolet (r k.ï, Leeft de eigende schriftelijke vragen tot j B. ea W. gericht: I. Hebben B. en W. kennis geno men van het dagblad-artikel ingezon 3ea door de directie vnn de R ET. en geplaatst in de Schiedamsche 'Courant van 31 Juli 1939. waarin de 11. E. T. te kennen geeft onder meer: 1. dat zij bezwaren heeft tegen iedere particuliere autobusdienst Rol ter Jam /Schiedam v.v. ■2. dat zij pogingen in het werk stelt om ook de autobusdienst van V. d. Ende (z g n. Witte Bus) over te nemen, nadat deze pogingen ten aanzien van den dienst Munmk (z.gn. Treindienst) inmiddels met succes zijn bekroond? II. Zijn B. en W. van meening, dat concentratie van liet geheele per sonenvervoer in Schiedam en van Schiedam op Rotterdam (raet uitzon dering van het vervoer per trem) bij do R. E. T. is in het belang van Schiedam en zoo neen: boe stellen B. en V. zich voor daartegen te opponecren? HL Hebben B. en W. kennis geno men van de inmiddels pdaats gehad hebbende wijzigingen in den dienst en stanöplaatsregeling van den rroege- ren Treindienst en van de ter* visie gelegde püannen tot verder wijzigingen van dien dienst/waarvan het uiteinde lijk gevolg zal zijn, dat de bewoners van het Singelkwartier evenals de be woners van het Gorzenkwartier van een rechtstreebsche verbinding met Rotterdam zullen worden verstoken? IV. Achten B. en W. deze plaats gehad hebbende en voorgenomen wij zigingen in het belang van Schiedam en zoo neen: op welke wijze stellen zij zich voor daartegen te opponeeren? Verdere plannen van de ILE.T. Naar aanleiding van vraag III vernemen we van bevoegde zijde, dat het voorioopig niet de bedoel mg is het gedeelte van Koe marktstation Schiedam van de busdienst RotterdamSchiedam te laten vervallen. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de R. E. T. om, nadat de „Treindienst" zou zijn aangekocht, dezen op te heffen. Later is men van dat voornemen terug gekomen en in verband daarmee is bij het Bureau van de Rijksverkeersinspectie in Den Haag een verzoek ingediend om den thans bes taanden toestand officieel fee sanctioneeren. Vermoedelijk wordt daarop in vraag III gedoeld. Bij d"e R. E. T. bestaat het voorne men om te zijner tijd een rechtstreek- sche autobosverbinding tusschen het station Schiedam en Rotterdam via den Mathenesserpolder tot stand te brengen. De route zou dan loopen b.v. door Prof. Kamerlingh Onneslaan en door het nieuiwe stratencompiex op de grens tusschen Rotterdam en Schiedam. Maar daarvoor moeten eerst de hoofd wegen in bet nieuwe stadgedeelte gereed zijn. Als het zoover is zal de route station SchiedamKoemarkt van de lijn station KoemarktRotterdam vervallen. Verlichting en ver-lering. Lkht, veel licht is een uiting an vreugde en al» straks een tweede Oranjetelg ge boren wordt uit het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bomhard, zal er vreugde m .Nederland en ook te Schiedam zijn Daarom wordt ook ditmaal een fee-dver lichting iu ersch.llcnde deelen dei s'ad aangebracht. In de eerste plaats wordt het Juliana park verheht. Gisteravond zijn reeds Ge slaagde proeven genomen. In totaal zijn 39 lampen van elk 2000 kaars opgesteld, n.i. 13 m t'i e-e batterijen op hooge palen bij den hoofdingang en 2G in liet park t eif, in hoofd/aak langs do vijvers. -Men heeft prof.jt getrokken van de er varing b'j vorige gelegenhcdeu opceiaan het is nu reeds de derde maal, dat het Julianapark op deze wijze worlt ver licht en daardoor kan men de installa tie nog pert- etioneeren. Bizonder mooi is b.v. liet gedeelte van de vijver achter het rioolgemaal dus het dichtst bij de kruising van S'a 1 houderslaan en Penning laan. Ook iets verder op, bij het bruu getje is een „vondst" gedaan. Er is n.l. een lamp onder het bruggetje aange bracht. De spuitende fontijn wordt met ver schillende kleuren, in hoofdzaak rood, be- lichti Ook op den heuvel achter de vijver staat een lamp opgesteld, die oa. de pergola uit het duister even naar voren haalt Pul lick niet in het park. Het is mei de bedoeling, 's avonds het publiek in het Julianapark toe te laten. De beeren J. Doets, directeur van de Technische Bedrijven, en A. Geuxtsen, chef van den Plantsocn- oienst, die namv samenwerken om tot een behoorlijk resultaat te komen, zijn van meening, dat het publiek meer genieten zal van de verlichting, als het buiten het park blijft, dan dat het daarin ronddwaalt en telkens in ver blindende schijnwerpers kijkt. Boven dien zou er een extra bewaking noo- wat weer extra geld zou Op de rivier. Hedenmorgen is liet lijk opgevisdit van den 17-jarigen Pv L. M, O., die Maandag middag bij het baden in het haventje van Pernis is verdronken. Men had aan boord van do Engelsche tankboot, die op de boeien voor Schiedam ligt, het lijk zien dnjveu en met behulp van iL- stoomfluit, trok men de aandacht van den kapitein van de boot van de Chemische Fabriek, die juist van het Hoofd was voltrokken, op weg naar VI aard in gen Deze heeft het lijk aan boord genomen en keerde terug naar het Hoofd, waar de Havendienst gewaarschuwd! werd. Deze heeft daamr de politie van het vinden van den verongelukte in kennis gesteld. Het stoffelijk overschot wordt morgen ochtend op de R K leg raaf plaats ter aarde besteld, nadat uitvaartdiensten in de Ha- venkerk zijn gehouden Wordt Maandag gehuisvest ïn een houten hulpgebouw. Het bureau van de afdeeiing Belastin gen en schoolgelden, thans gevestigd Nieuw- straaf 30, zal van Maandag af gehuisvest zijn ip pen houten gebouw, geplaatst in den tuin van bet complex panden in de Nicuivstraat, waarin verschillende gemeen- tebureaux zijn gevestigd. De ingang van het nieuwe gebouw is gelegen aan hel Oude Kerkhof, naast het gymnastieklokaal van de openbare school. Portemonnaie kwijt. Mej. P. C. W. uit de Burgemeester Knap- pertlaan, heeft gisteren bij de Rotterdam- sclie politie aangifte gedaan, dat haar in gpn magazijn in de binnenstad' een porte monnaie met f5 is ontstolen. Klaver jas-concours. Zonoagmorgen hourlt de klaver,avereen. „De Zwervers" een gratis kJaverjascoa- cours in cafe Amstelbron, Vlaardinger- straat 10. KampberichL Dit jaar zijn voor het eerst ook een 30-tal kinderen uit Schiedam in het va- cantiekamp van den R. B. v. L. O. te Gilze- Rijen opgenomen. Eiken dag wordt een rapport over den toestand uitgebracht. Het laatste luidt: L S.-kamp: ernstige zieken geen; lichte zieken vijf; ongevallen geen; heimwee pa tiënten geen; weersgesteldheid! droog be wolkt. Geslaagd. Voor de acte Fransch L. O. is te Utrecht geslaagd de heer G. Both; voor de acte Bngelsch L. O. de heer D. Leujes. Voor het examen Doitsche handelscorres pondentie Mercurius is geslaagd mej. H. A. Eggens, leerlinge van mej. Remmers te Rotterdam. I. M. Riedïjk, Z. van der Tas, A. Wie gel, A. Scheffer, A. G. van Genten, de Poter, allen leerlingen van de gemeen telijke middelbare handelsavondschool, zijn geslaagd voor het Mercurius-examen Ne- deriandsch handelscorrespondentie. W. Beumer, eveneens leerling van. ge noemde school, slaagde voor het Mercu rius-examen Engelsche handelscorrespon dentie. Voor het Mercurius-dipiomai Engelsche handelscorrespondent!e, slaagde nóg de Leer P. Eygenxaam, leerling van dan heer S. Houtman Jr. di> zijn kosten. Dat zijn de overwegingen, waar- om het Julianapark 's avonds geslo ten zal Üijn, als de verlichting func tioneert. De beer Geurtsen maakte er ons nog op attent, dat door de strenge vorst in den afgeloopen winter verscheidene hoo rnen aan den rand van het Julianapark zijn dood gevroren, zoodat de doorkijk veel vrijer is geworden. Vijvertje voor het gemeente ziekenhuis. Behalve het Julianapark zal ook het vijvertje in het plantsoen tegenover het gemeenteziekenhuis verlicht worden. Overwogen is ook nog het driehoekig gedeelte van het plantsoen tusschen Nas- saulaan, Burgemeester Knappertlaan en „liet laantje van het ziekenhuis" te verlichten, maar de moeilijkheid is, dat zij, die pas- seeren, dan altijd hier of daar in de schijn werpers zullen kijken. De Plantage. Ook de kop van de Plantage, tusschen parkeerterrein en muziektent, komt wel licht voor verlichting in aanmerking. Daar zijn echter niet de mooie, felle kleuren, welke men in het Julianapark aantreft, zoo- dat het effect hier niet zoo groot zal zijn. Wel staan in dit gedeelte van de Plantage wal pa'men. Bij het aanbrengen van een kunstvsrlichiing heeft men altijd het meeste succes, als men kleuren of vormen ver licht De Stadhouderslaan. En ten slotte bes'aat er ook nog het plan het plantsoen van de Stadhoudc-rslaan studio 2 15 te verlichten op de wijze als we reeds; ^ir. Benoeming. Bij beschikking van den directeur-gene raal der postergen, telegraaf en telefonie is met ingang van 1 October 1939 de heer H. Hamstra, commies bij den P.T.T.- dienst alhier, aangewezen als beheerder van het Lijpost-, telegraaf- en telefoonkan toor te 's-Gravcnhage, Wjllem de Zwijger laan. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. My lucky star 2. Drie razende jockeys. Zon dag 3 uur: Beide hoofdfilms Za terdag en IVcensdag 2 uur: Drie razende jockeys. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. De krijgs list van het opperhoofd. 2. Het huis van mysterie. 3 Sept. Feestterrein, half 3, ITijz. Prot. Openluch Isamenkomst Sprekers dr. H. Faber, ds. G. Westmijse, ds. 1L A. C. Snetiage, ds. W, J. Wrge rif en ds. W. J. Hubeek. ntlV i EïtP \M. Tivoli Schouwburg, 8.30 nur. De Rotterdammers. Hebt u al gepi- perold? Bioscopen. Capitol. 2.15 u 8.15 u. Sweethearts. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Sweethearts. De Doelen (Lumière). 2.15 u. Mati nee; 8 uur, Jalouzie; Altijd die vrouw. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 n. 3 Handige meisjes worden groot Olympia. 7 n 9.15 u. Corn" on cow boys; Menschen smokkelaar?. Prinses. 2.Ï5 u. 8.15 u. De zusters; Het geheim van den vuurtoren. Scala 2 u, 7 u. 9.30 u. Marionetten. u. 7 u. 9.15 u. Love af- Nederlanders, dat gaat zoo niet'. Het Nedeiiandsche Roode Kruis, onder de persoonlijke en bezielende leiding van zijn Voorzitster, H. K. H. Prinses Juliana, die zoo voortdurend van Haar 'hooge ell bijzondere, wanne belangstelling voor de groote Roode Kruist aak blijk geeft, telt reeds tienduizenden contribueerende leden; het telt voorts vele duizenden vrijwillige medewerkers en medewerksters, ijverige tdeelings bes turen, transportcolonnisten, helpsters, artsen enz., die door opofferings gezindheid en naastenliefde gedreven, het persoonlijk offer van hun tijd, werk, ener gie en toewijding dag in dag uit brengen. Gij kunt niet allen persoonlijk actief deel aan het Roode Kruis werk hebben. Maar Gij kunt wel allen een financieel offer brengen! EK IS THANS 30.000 GULDEN OP ZEEK KORTEN TERMIJN NOÖDIG EN ER IS NOG GEEN 10 VAN DEZE SOM ONT VANGEN. NOGMAALS, NEDERLANDERS DAT GAAT ZOO NEET! HET ROODE KRUIS HELPT U IN TUD VAN NOOD, HET HELPT ALLEN, OOK UW ZONEN, WANNEER ZIJ, IN GEVAL VAN OORLOG, GEWOND RAKEN. HELPT GIJ DAN NU HET ROODE KRUIS, DOOR EEN MILDE GAVE! DE Roode Kruis organisatie voor de ver zorging der zieke e- gewonde militai ren in oorlogstijd is, ten koste van enorm veel werk, inspanning en offers van duizenden toegewijde vrijwilligers vrijwel voltooid. Het Roode Kruis wil dit alles zoo goed mogelijk doen. Wat thans voor dit doeL ontbreekt zyn o.m. de vervoertoestel- len, die in vrachtauto's geplaatst worden voor het vervoer der gewonden naar de ziekenhuizen. Dus, denkt om giro 22120 van het Hoofd bestuur, Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage. Goethe schreef eens: ,fi!en zegt: hij geeft tweemaal, die snel geeft; doch hij geeft tienmaal, die te rechter tijd geeft." Welnu, thans is het de „rechte tijd" om diep in den zak te tasten mor het Roode Kruis. Het Nederlandsche Roode Kruis rekent op U. Dan kunt Gij, als de ramp mocht komen, op het Roode Kruis rekenen. H. K. H. Prinses Juliana slaat een oefening in gewonden-transport gade. HET Roode Kruis heeft dezer dagen een oproep geplaatst om een bedrag van 30.000 bijeen te brengen, voorname lijk om de aanschaffing van Vervoertoe- stellen voor het transport van zieken en gewonden in vrachtauto's te bekostigen, aangezien de eigen middelen te kort schie ten. Met groote dankbaarheid kan worden gemeld, dat reeds een aantal aanzienlijke giften, waaronder eenige van 50 en f 100, een enkele zelfs van 500, mocht worden ontvangen: Treffend Is ook het aantal giften van lager bedrag, vooral die van 1.waaruit zoo duidelijk blijkt, hoe velen «net kleine beurzen bereid zjjn hun steenfte by te dragen voor het menschiievend werk van het Roode Kruis. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is dankbaar, doch niet vol daan! Om het maar precies te zeggen: er zijn bij eikaar nog geen twee van de benoo- digde dertig mille binnen... 4 Aug. meldden, n.l. met schijnwerpers onder de boomen, die hun lichtbundels nagenoeg loodrecht omhoog zenden. Of dit gedeelte van het programma zal kmmcn worden uitgevoerd, zal in hoofd zaak afhangen van do mógelijkheid om meer lampen aan te schaffen. Het stadhuis. Het stadhuis wordt ditmaal versierd naar een ontwerp van ir. C. E. Alexander, die in liöofd?.„^2 vlaegedoek zal gebrui ken met wat guirlandes. Op het bureau onderwijs zijn lampen g-plaalst, die den voorgevel van het stadhuis in een hel licht zullen zetten, maar ook langs de zijde van het gebouw en het koepeltje op het dak zullen strijken. Hedenavond zullen op de Groote Markt proeven worden genomen. Of nog meerdere plannen verwezen lijkt zullen kunnen worden, o.a. de aan leg van „een lichtweg" van Koemarkt naar Burgemeester Knappertlaan en een ver lichting van torens, zal afhangen van de beschikbare financiën! D« Mesdaglaan. De buurtvereenigingen zijn ook reeds druk aan het werk. Van sommige ver meldden we reeds iets. Ook de Mesdaglaan heeft groote plannen. Langs de trottoirs zullen aan palen groene guirlandes wor den aangebracht; het middenpad zal o.a. verlicht worden door Oranjelampions. Het bestuur van de Oranje Vereeniging „Het Nieuwe Westen" blijkt een beetje voorbarig te zijn geweest met de mede- deeling,dat op den feestdag 's avonds feest gevierd zal worden in de Mesdaglaan. Daarover was to voren geen overleg ge pleegd. Na is bepaald, dat de avondjooï van de Oranje Vereeniging „Het Nieuwe Wes ten" zal plaats hebben op het pleintje hoek .Vlaardingerdijk en Aleidastraai, om I dar Juiianaboom. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 zende Jockeys. u. Drie ra- Ook Bosland naar Milaan. Naar wij vernemen zal behalve Cor Wals ook Joop Bosiami Nederland vertegeawtow digon bij de wereldkampioenschappen te Milaan, in den wedstrijd over 100 K.M. achter groote motoren. Telefoon CS646 GKBR, BULOO In du. verb m Groningen en Fnciziand. Verti. dagelijks 6 uur. Adres Schiedam Oude Sluis 4 Tel. 68456. Amsterdam, KJovemersburgw. 57 Te'. 45985 Scbipuorü'J.CLdeMoe.F. W Bon J<- Anno 1830 NOORDMOLENSTRAAT26-32, SCHIEDAM LEVERT ALLE SOORTEN KURKEN Wiexsma zal als gangmaker fungeeren. Verder zal Bakker als reserve de reis meenden. Arie va» "Vliet verbetert bet Nederlandsei record *f» my1- Onze sprintkampioen Arie van Vliet is er gisteravond op de stadionbaaa te Amster dam in geslaagd het Nederiandsch record over mijl met vliegend vertrek, dat se dert 17 Juni 1897 op naam stond van Harde Meyers met een tijd van 253/5 sec., met een vo'le seconde te verbeteren en te 'brengen op 243/a sec. 1 Het was eigenlijk de bedoeling geweest het wereldrecord oyer dezen afstand (402V4 meter) ten name van Iver Lawson (V. S.) met 23,/s sec. te verbeteren, maar de weersomstandigheden leenden zich daar volstrekt niet toe, want let was koud en het regende lichtjes. Deze ongunstige factoren in aanmerking genomen was de necordverbetering van Van Vliet zeer verdienstelijk. Hg zelf ver- Kan rde, dat hij op het laatste gedeelte bang was geweest té vallen door de gladheid van de baan, welke door den regeu al vrij nat was geworden. Deze rocordpoging was inmiddels ook reeds verrrrihl door aioaienrs, waarbij ol ies n Smits met 25% sec. beneden biet Ne deriandsch record bleef. "Vier Nederlaatlsche deelnemers voor LuSkRomeLuik. Naar de K. N. A. C. meldt, hebben voor den lange afstanferit LuikRomeLuik, welke van 16 tot en met 21 Augustus wordt gehouden, ditmaal vier Nederlandsche equi pes ingeschreven. Het zijn. de heereu M. Gatsonides en K. Barendregt met Mercury, winnaars van den tweeden prijs in 1938, E. en Clï. van Kempen met Lancia ApriBa P. J. Fissette, J. A. Hazéïhoff met Ford en H. A'. Polak, A. ran Hall met Citroen. Het 4670 Jange parcours, dat o.m. door de Franscihe Alpen, do Apennijnen, de Dolc^, mieten en. het Stiermatrksche hooggebergte leidt," en meer dan 40 tijdcontroles bevat, moet in circa 96 uur worden gereden. De F. I. N. A. te Dortineïwm bijeen. Het bestuur van de F.I.N.A. (Federation Internationale de Natation Amateur) is te Doetinchem bijeengekomen. Bb leden van het bestuur gevoelen steedis minder voor den vlinderslag en men stelt zich voor op het congres te Helsinki in 1940 een definitief besluit over deze materie te nemen. Alleen Amerika schijnt eir nog op ge steld! te rijn dézen, slag te béhoudien. Men mag aannemen, dat Let oongres te Helsinki een besluit zal nemen, waarbij men terug keert .naa£c den gewonen schoolslag, ter wijl de vlinderslag niet meer zal worden toegestaan. Tijdens de Olympische wedt strijden zal men echter nog den vlinder slag kunnen «wemmen. Enkele belangrijke besluiten. De International Waterpolo Board is t® Doetinchem onder voorzitterschap van onzen landgenoot, den heer J. de Vries, bijeengekomen. De Board' was geheel vol ledig. De besprekingen zijn in een prettige za kelijke sfeer gehouden. Enkele belangrijke besluiten werden genomen. In de toekomst zal opzettelijke tijdverspilling gestraft wor den met een zware fout, zoodat de speter, die deze overtreding begaat, uit het wa ter kan worden gestuurd. Voorts zal bij een -overtreding van den oenen speter tegen over een ander een vrije worp worden toegekend1, waaruit direct gedoelpunt mag worden. Deze belangrijke wijzigingen in de regels voor bet waterpolo zullen 1 Januari 1942 van kraebt worden en geldig zijn tot 31 December 1945. Het Indische hef bekrachtigt vonnis van raad en justitie. Het Bat nieuwsblad van 27 Juli meldt s Heden heeft het boog gerechtshof uit spraak gedaan in. de zaak in hooger be roep van Philips contra den heer A. "Wee ber, journalist, wien de raad1 van justitie m kort geding bet verbod' oplegde voort te gaan met het publiceeren van artike len, zooals er een was verschenen in de „Ochtendpost", en hetwelk voor de Phi lips' gloeilampenfabrieken, van nadeetigea en krenkendén inhoud' weadi geacht. Het hof bekrachtigde- d'e uitspraak vaa den raad, ondier meer overwegende, dat het artikel niet beoogde het algemeen be lang te dienen, doch slechts op het oog had te krenken en te grieve», terwijl het ook het verweer van Weeber verwierp dat luidde, dat d© leider van de „Ochtend post" de gewoonte had artikelen zondier eenig bericht wekenlang aan te houden, hetgeen ook met het onderhavige artikel was geschied1, zoodanig, dlat hij op plaat sing niet meer rekende, weshalve hij de ïntusschea hier te lande door de mail bladen bekend geraakte uitspraak van den president van de Haagsche rechtbank, voor wélke rechtbank een zaak in kort geding diende van het Phiiipsconeem, welke gunstig voor dat concern Iuiddie en een tegenspraak inhield van. d'e in het artikel vermelde feiten, onvermeld liet. Het hof was van mcening, diat de schrij ver van het gewraakte artikel deze uit spraak in ieder geval ter kennis had bo- hooren te brengen aan den leider van dia Ochtendpost". ItaliaanscL militair vliegtuig neergestort. Nabij Gorizia is een militair vhcglu'g neergestort. De bestuurder kwam l&t levee.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2