lipt i/<m EË H.M. de Koningin vertoeft in het Paleis te Soestdijk RADIO? \u Honderden straatweg. De Prins rijdt uit Verwachting Onder balken bedolven Laatste Nieuws Het ongeluk te Krabbendijke Beurs van Amsterdam I belangstellenden langs den Gemengd Nieuws Geaarzeld met oversteken Politieke relletjes te Amsterdam Slechts 65 cent per week! JOH. JONGSTEN Rotterdamschedijk 245 B - Telefoon 67538 Door electrischen stroom getroffen en gedood De Leipziger Najaars-Messe BINNENLAND Kamervotum was een misgreep. BUITENLAND GEMEENTELIJKE- KENNISGEVINGEN. Burgerlijke Stand INGEZONDEN Sluitingstijd Juliana park Japan en de as Rome-Berlijn 97 a j Va i 1 (Van onzen specialen verslaggever), SOESTDIJK, Donderdag. SteedS drukker wordt bet de laatste dagen voor bet paleis; aan den overkant van den straatweg, achter de koorden, weike het pas gezaaid© gras beschermen, staan velen uren te kijken naar den witten gevel van het huis onzer Prinses, zonder dat zij iets anders zien dan die zich zeer gewichtig voelende, bakkerejongen, die de diagelijksche bestellingen komt hoaren, of de rustig arbei- heidende tuinlieden op de smetteloos groene gazons. Gering in ge tal zijn de uitverkorenen, die toegelaten worden binnen de welbe- waakte paleisbekken; vele honderden paren oogen volgen hen, tot ze uit het gezicht zijn verdwenen en ieders vraag is: „Wie zou dat zijn7 is dat de dokter soms?" En wanneer er een dame naar binnen wandelt, zijn er minstens tien alwetenden, die vertellen, dat dit nu de verpleegster, zuster Boonstra is! Intusschen krijgen vandaag (Donderdag) de wachtenden toch wel oen paar aardige momenten te beleven. Vroeg in den mor gen al zwenkt de bekende gele Ford' van Prins Bomhard het hek uit, de Prins in kapiteinsuniform zelf aan het stuur. Het doel van de reis is niet moeilijk vast te stellen,- de rijschool te Amersfoortl Eveu na elf uur rijdt de Prins den paleistuin weer binnen en kwiek als men dat van hem gewend! is, „neemt" hij de treden van het terras bij twee en drie tegelijk. Tegen twee uur in den middag rijdt Z.K.H. opnieuw uit, weer geheel alleen, maar nu in een gewoon colbertje, waar op de gebruikelijke anjer prijkt. Lachend steekt hij de hand op als een groet naar de toestroomende menschenmenigte, oen vtroolijk, sportief en innemend gebaar, dat vooral de dames-toeschouwers verrukt Nog geen uur later zetten opnieuw de rijksveldwachters het verkeer op den straat weg stop, want uit de richting Amster dam naderen twee groote, zwartgelakte wa gens, waarvan de voorste de Koninklijke standaard voert. H.M. de Koningin is in aantocht! Talrijk zijn de conferenties, welke Hare Majesteit in dezie dagen van ka binetscrisis voert, veel wordt er van Haar arbeidskracht gevergd, juist nu, nu Haar gedachten zoo vaak uit zul len gaan naar het jonge gezin te Soestdijk. Daarom, ook al rijden de auto's zóó vlug, dat niemand gelegenheid! vindt, onze Landsvrouwe te groeten vóór men het zich heeft gerealiseerd, staan de wagens al voor het bordes toch ziet men over al stralende gezichten en men toont zich oprecht verheugd, nu een Moeder gelegen heid heeft gevonden, haar oenige Dochter in moeilijke uren tot steun te zijn. Hare Majesteit is geheel alleen. Met sta- tigen tred1 bestijgt zij het midden-bordes, en achter haar gaat een bediende met kof fers en mantels, zoodat de gevolgtrekking voor de hand ligt, dat de Koningin voor langeren tijd1, en zeker tot morgen, op Soestdijk zal blijven. Een run op de telefonistes. De dames van de Tijkstelefoon, die in de morgenuren zoo gezelligjes in den tuin van. Tri ei plegen te handwerken en kopjes kof fie drinken met de journalisten, d'.e hier eveneens kun hoofdkwartier hebben opgei- slagen, krijgen het nu in een oogWenk ra zend dmk. Zes, zeven man staan er te drin gen voor het lessenaartje naast het buffet, en het discours is ditmaal stukken zak rij ker dan in den ochtendstond, als er geen kou aan de lucht is. <v „Juffrouw, geeft u mij dringend Amster dam' „Juf, ik Rotterdam", ^Juffrouw, waar blijft Utrecht toch". „Ik krijg geen gehoor in cd zes, hoe komt dat nou? „Vraagt u ook de kosteu even?" „Juffrouw, nu is Am sterdam al klaar en ik zit nog op Deu Haag te wachten!" j Zoo gonst en kwettert het in de klei ne ruimte, waar acht telefooncel len acht drukke journalisten herbergen, die naar acht bladen telefoneeren, dat H. M. de Koningin op Soestdijk. is ge arriveerd. Hetgeen op zichzelf inder daad een saillant bericht genoemd mag Weiden. I Medegedeeld door het K.K.M.L In De Bilt. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Verder stijgende temperatuur, plaatselijk regen met kans op onweer, later opkla rend, zwakke tot matige wind, uit Ooste lijke richtingen. Waarschuwingsdienst: Aardappelziekte. In het etmaal van 's avonds 2 tot 's avonds 3 Augustus is in Friesland de weersgesteldheid! kritiek geweest voor het optred'en van aardappelziekte. Het hoofdkwartier der jour nalisten. Eén kamer in hotel Trier is voor eiken bezoeker gesloten, tenzij hij verslaggever! is van een der bladen, die met name ge noemd weiden op het papier, dat tegen de deur is geprikt. Hiér bevindt zich het hoofdkwartier der journalisten; men vindt er twee telex-toestellen, die nog geen drup pel nieuws gespuid hebben, omdat ze nog niet aangesloten zijn; sterk trekt voorts de aandacht de beroemde kaars en het verze gelde met touw omwonden doosje lucifers, dat naast de telex is gelegd, in geval er storing op het electrisch net komt. Die kaars en die lucifers zijn eigenlijk de clou van de telex-kamer, er is geen fotograaf zoo «blasé, of hij heeft er al een plaatje van gemaakt! i De buitenlandsehe journalistieke belang, stelling is op het oogenblik nog matig; er zijn pas enkele Engelscke journalisten maar men verwacht in het begin van de volgende week een grooter aanvoer. De volgende buitenlandsehe Maden of pere agentschappen zullen dan vertegenwoordigd zijn, hetzij doer eigen reporters, hetzij door Nederlandscbe correspondenten. Daily Mail, New-York Hera'd, Times, New-_York Times, "United Press, Daily Telegraph and Morning Post, Agence Tel de la Presse, der Bund, (Bern), Berlingske Tidende (Kopenhagen), Le Soir (Brussel) en Associated Press, zoo dat men wel kan zeggen dat de oogen en ooren van heel de wereld in de komende dagen op Soestdijk gericht zullen zijn! De.fotografen baalden een kleine strop. Zjj zeulden mot zich ontzaglijke apparaten, die denken deden aan klein kaliber lucht afweergeschut, en waarmede zij, mocht men gelooven, op ongelooflijke afstanden nog ze.dzaam scherpe foto's zouden kunnen maken. Neen heecen", zegt de majoor van de rijksvadwacht, met wien allen het overi gens best kunnen vinden, „dat gaat niet Met dat speelgoed komt u niet voor het paleis te staan 1" En daar zitten de Iheeren' met hun zwaar kaliber toestel: de majoor is een machtig man, helder glanzen zijn tweemaal drie knoopen op zijn blauwe kraag, en als hg zegt „neen", dan is tiet debat gesloten. Zoedat de heeren zuchtend alles maar weer ïpakken en troost gaan putten uit de Triereche thee. Ernstig verkeersongeluk, Twee personen ernstig gewond. Op den rijksweg nabij hotel „De Witte Bergen" te Laren is gisteravond1 omstreeks acht uur eeu ernstig verkeersongeluk ge beurd1, waarbij twee personen zwaar wer den gewond'. •Een vijftiental fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg 'waren naar het thee huis „Het Bluk" wilden den rijksweg over steken. Op dat oogenblik naderde een recher cheur van do Amstcrdamsche politie, de heer T. van Zwam met zrja motorrijwiel, uit de richting Baam. Een 13 jarig" meis je, dat vooraan liet groepje wiel rijdsters reed, had het rijwielpad! reeds verlaten om den weg over te steken, terwijl de overige jongedames op het rijwielpad van hun fietsen waren gestapt De meisjes riepen hun vriendinnetje toe, hard' door te rijden, doch in plaats hiervan reed' het meisje terug, met het noodlottig gevolg, dat die motorrijder, die op het laatste oogenblik het meisje trachtte te ontwijken, de macht over het stuur verloor en met zijn 20-jarige op de duo gezeten dochter tegen den weg sloeg. Hevig bloedend! bleven zij liggen. In zorgwekkenden toestand' moesten de beide gewonden naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren warden overgebracht. Het 13-jarig meisje, dat slechts even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ontvellingen op. Zij werd naar de ouder lijke woning gebracht. Ernstig gewend in ziekenhuis opgenomen. Gisteren is een ernstig ongeluk gebeurd' op het terrein van de conserv-enfabriek Zuid-Beveland te Krabbendijke Op dit ter rein wordt een nieuw magazijn gebouwd, ten behoeve waarvan er een stapel plan ken met daarachter een nog hoogere stapel balken, beide afgedekt met een zeil lagen. Op dezen stapel planken waren twee fa brieksmeisjes, de 17-jarige S. en de 20- jarige K. gaan zitten, omdat zij te vroeg waren. Zij leunden tegen bet zeil van den grootsten stapel, toen de balken plotseling gingen glijden en de meisjes onder de val lende balken werd'en bedolven. Zij werden daarbij ernstig gewond en zijn met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd'. De toestand' van mej. K. is zorgwekkend. Twee mannen aangehouden. In verband' met het relletje van verleden week Vrijdagavond op de Rozengracht, te Amsterdam, waarbij poli tieke tegenstanders een colporteur van „Volk en Vaderland" hebben mishandeld, heeft de politie van het bureau Marnix- straat een 34 jarigen en een 18 jarigen man aangehouden en op het bureau ingesloten. Zij zullen voor den officier van justitie worden geleidt Verdere arrestaties in deze zaak zijn nog te waichten. r Vraagt nog heden inlichtingen: Runderlappen vanaf40 cent p. pond Kalfslappen vanaf. 40 cent p. pond Kaifscarbonade.25 cent p. pond Kalfsstuk vanaf45 cent p pond Runderbraadstuk vanaf, 45 cent p, pond Heerlijk gekruide Versche Worst 40 cent p. pond ABMA als slager RUBENSPLEIN 5 Uw uitgaaf LAGER. TELEFOON 67808 Een uur van stream verstoken. Op het terrein van het prorinciaal elec- triciteit stroomlèveringshedrijf te Utrecht is vanmorgen om elf uur de 30-jarige ar beider W. G. d'e L. hij het verrichten van eenvoudige werkzaamheden in aanraking gekomen met een hoogspanningslciding en op slag gedood'. Een gedeelte van het net geraakte in het ongereed©, zoodat het grootste deel van Utrecht gedurende een uur van stroom verstoken bleef. Het yerkeer ondervond' eenige vertraging, doordat de verkeerslich ten een uur lang niet funcfiouneerden. Een onderzoek wordt ingesteld naar de juiste oorzaak. Vermoedelijk heeft de ar- ricfa vergist in de oei, welke hij Opdracht is, om alvorens deze cel- turnen te gaan, deze eerst stroomloos tS Draken. - Eea der slachtoffers overleden. Een der meisjes die gisteren op het terrein, van de conservenfahriek „Zuid» Beveland" te Krabbendijke, onder vallende balken bedolven werd», de 20 jarige A. Korstamje, is hedenmorgen in het zieken huis te Bergen op Zoom overleden Een collectieve Nederlandscbe inzending. Volgons uit Leipzig ontvangen berich ten hebben zich voor de Mcsse, welke al daar van 27 tot en met 31 Augustus zal plaats h'-bben, tot nu toe ongeveer 6300 deelnemers aangemeld. Een jaar ge'ecten was hun aantal §964 en. er blijkt dos voor de komende herfstbeurs bij exposanten veel belangstelling te zrjn. Uit de verschillende nijverheidscentra wordt vernomen, dat de monstercollecties, die thans in gereedheid worden gebracht, een groote versdheiden- licid van nieuwe artikelen zullen bevatten. De vooruitgang van de techniek beeft we derom tot belangrijke verbeteringen geleid; waarvan de resultaten in vrijwel alle groe- pnr te zien zullen zijn. De Duitsche in dustrie blijkt voor goederen, die op deze najaars-Messe gekocht zullen worden, een vrij prompte levering te kunnen toezeggen. Men noemt een termijn van 4a 6 weken, ook voor verzendingen naar het buiten land en overzee, hetgeen stellig heel nor maal is. Er zeilen in Leipzig diverse inzendin gen zijn uit het buitenland, o.a. een collec tieve tentoonstelling van Nederland en ko loniën, welke evenals vorige malen wordt georganiseerd onder leiding van den eco nomisch en voorlichtingsdienst van het de partement van economische zaken. mmmm Een It.It.IL-kabiiict acht jhr. De Geer in hooge mate be denkelijk. Men meldt ons uit Den Haag: Bij zijn terugkomst uit Soestdijk heb ben wij den kabinetsformateur, jhr. mr. D. J. de Geer, gevraagd wat zijn plannen inzake de kabinetsformatie zijn. Tin antwoordde ons het vol gende ,Het Kamervotum van DoaderJag 27 Juli zie ik als een ernstige misgreep. Maar ik heb mijn land te lief, om hen, die deze misgreep begingen, op te jagen naar een consequentie, die ik op dit oogenblik èn uit nationaal èn wit internationaal oogpunt, in hooge mate nedenkelijk acht. Uit partij oog punt of als politieke sport moge dit zijn charme hebben, het landsbelang eischt thans iets anders. Daarom heb ik mij bereid verklaard een kabinet te vormen van de breedst mogelijke samenstelling, althans een. poging daar toe te doen." Deze openlijke verklaring van den ka binetsiormateur komt hierop neer, dat jhr. De Geer een samengaan van xoomsch- katholicken en sociaal-democraten onge- wenschi acht. In dit licht gezien, zal waar schijnlijk deze poging tot kabinetsformatie op üe „breedst mogelijke" basis op groote bezwaren •••an s.-d. zijde stuiten. Voor het geval althans de heer De Geer ook hen brj deze „mogelijkheid" insluit. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; hebben bij besluit van 31 Juli 1939 ver gunning verleend aan de N.V, Yereenigde Petroleum Maatschappijen PURFINA-SIN- GLVIR „SINFINA", tot oprichting van een be.izme pompinstallatie met een handaf- tappomp en een ondergrondsche tank, in houdende 2000 L. in de open gang tus- schen de panden Overschieschestraat 7 en 9, en met een z g swingarm. Schiedam, 4 Augustus 1939. 3949 20 Na het sluiten van mijn zaak ging ik gisteravond 2 Augustus met mijn vrouwwe zijn geen. 20 jaar meer naar het Julianapark om wat te rusten en te genieten van het natuurschoon» Maar na 5 minuten kregen, we leeds de bood schap: U möet er uitl Het park woidt gesloten! I Dit bleek inderdaad het geval te zijn. De reden was: De hechting van een krans aan de Koningin Emmabank. Op zich zelf heb ik daartegen geen bezwaarintegendeel, ik hen zelfs een groot voorstander van deze dingen. Maar nu lees ik In uw krant, dat die krans aan het monument is gehecht in (te genwoordigheid van een talrijk publiek. Japan thans beslaten tot toe treding tot Dnitsch-Italiaanscb verbond? Rome, 4 Augustus (Reuter) Terwijl de verklaring van de twee Japansche ambas sadeurs die aan het Como-meer bespre kingen hebben gevoerd, in politieke krin gen alhier geacht wordt te heteekenen, dat Japan besloten heeft, tot het Duitsch- Italiaansche bondgenootschap toe te tre den, is hiervan in Japansche kringen, hetzij hier of te Gomo, nog geen bevestiging te v erkrijgen. De gisteren te Gomo gevoerde bespreking is naar verklaard" wordt de laatste van een reeks conferenties tusschen de beide am bassadeurs, welke hiervoor zoowel te Rome als te Berlijn zijn gevoerd". Men vermoedt, dat de twee ambassa deurs thans gereed! gekomen zijn met de bestudeering van de voorwaarden, waar onder Japan tot het bondgenootschap zou willen toetreden en dat binnenkort verdere stappen zullen worden ondernomen. Doch ofschoon de Japansche verklaringen in de hier verschijnende ochtendbladen zijn gepu bliceerd', wordt er geen commentaar aan vastgeknoopt Iiavas meldt voorts uit Rome: Volgens de aanwijzingen, die te Gomo in de omgeving der Japansche ambassa deure te Rome en Berlijn verkregen kon den worden, zouden de beide diplomaten tijdens het gisteren dtoor hen gevoerde onderhoud besloten hebben de regeering te Tokio voor te stellen, dat Japan tot het Duitsch-Italiaansche politieke en mili taire pact toetreedt Een rapport in d'ezen zin zou telegrafisch ■naar Tokio zijn overgebracht. SCHIEDAM. Geboren: 1 Augustus. Bastiaan, zoon \an J. van Helden en A. M. Koster, Jan Venneer- straat 2 2 Augustus. Paul, zoon van C. Kok en R. C. Schollevis, Broersvest 93. Overleden: 2 Augustus. J. F. de Koning. 85 jaar, echtg van W. M Goossens, Paulus Potter straat 22a. Gehuwd: J. G Rotjers 20 jaar en J. van Hoog dalen! 19 jaar. L. P. Isings 30 jaar en T. M. SonnevehJ 32 jaar. B. H. Slee 30 jaar en M J. G. van der Horst 27 jaar. J. Goidia 28 jaar en J. M. G. van der Horst 23 jaar J. D Oepkes 26 jaar en M. G. Swart 23 par. Ondertrouwd: N. Touw 33 jaar en CL G. Notenboom 29 jaar. J. C. Pijnaeier 29 jaar en K. den Heijer 34 jaar. A. Pijnacker 23 jaar en J. H. van den Berg 19 jaar. B. A. Witberg 51 jaar en A. J. Bakker 48 jaar. H. H. van der Meer 27 jaar en J. van der Schoor 22 jaar. J. Veltman 22 jaar en J. J. A. Dekkers 17 jaar. P. Kosten 36 jaar en H. B. de Bruin 25 jaar. P. Moret 22 jaar en J. Roosloot 17 jaar. P. Ruis 23 jaar en J. van Steenoven 26 jaar. 3. Rodenburg 26 jaar en A. Zeeuw 26 jaar. P. Huis 23 jaar en A. 0. J. Èlzinga, 22 jaar. B. Ronthoon 26 jaar en A. Stigfer 25 jaar.. KOERSEN OP 4 AUG. 1939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERN. V.K. En ons werd gezegd: Er mag niemand bij. Nu vraag ik mij af: Is die bank en is het park alleen van en voor die genoodïgden of van de geiheele burgerij van Schiedam? Ik zag den voorzitter van een Buurtver- eeniging in de Gorzen ook bij de plechtig heid aanwezig. Was er voor hem een uit zondering gemaakt? Waarom stelt men de Sokiedamsche bur gerij niet in de gelegenheid de kransheoh- ting bij te wonen en waarom maakt men er een onderonsje van? Dat krenkt de uitgesloten en! 1 Ik hoop, dat een volgenden keer de burgerij bij de kramshechtmg uiting van Raar gevoelens zal kunnen geven. I H. J. VAN OiOSTEROM, Rozenburgscbteplein 2. Onderschrift I We meenea te weten, dat de Plantsoen dienst bezwaar heeft tegen het toelaten van een groote menigte bij de Koningin Emmabank, omdat er geen plaats voor is. Het Julianapark, dat gemeenschappelijk bezit is, zou In een hjalt uur zooveel Tijden, dat dit alles alleen na veel tijd' en met veel moeite weer in orde zon zfja te brengen. (Binnenland. A.K.U. 387, VanBerkel 46'/, Gert. Calvé78' NederL Ford349 Ned. Gist Spiritus 413 Ned. Kabelfabriek SI 3 Philips Gl.G.B. 201% Unilever132l/s (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kenneeett Copper Republic Steel U.S. Steel Corp, ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Algein. Exploratie. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. HEDEN 37%— 8 45 V, 78 8497, 410 518'/, 202 131V,- 3 2V< 20 48 20%— 46%— 367, 367, 27% 27%- l|u/, 13%~ SS 88»/,.- 2427. 2427, 2327, 234»/, 4% 47„ 66 65 WissdhacKseu. 1 Londen 8.78%, Berlijn 75 37V2, Paxjjs 4.97*/g, Brussel 31.90, Bern 42.37, Kopen* hagen 39.25, Stockholm 45.30, Oslo 44.171/s, New York 1.87%, Milaan G.?Ö„ Prolongatie }ji pO mm f- "M 302'/s 303 X (Buitenland). Lont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Tidewater Ass. Oil 16% 3/u 27 87,. 8'%, 16'/,— 9% 26 8%o- 87 "Via 1 t RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber 1937s 14477 194 142%- 5 8% SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dara 87*7,6 399% 877a- V, 3Ü9 —400 TABAK. Senembah 185% 151 188%- 1307, 150 l SCHEEPVAART. HJLL. Rott. Jayd Ned. Scheepv. Unie 997 108 109% 997, 103'/, 109% 1 SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Raiir Southern Pao. Southern Railway Cy S6/,e 10%, 127,, 117, 13% 37, 107,— 127a li"/, r- 13%, %6 5 3 t

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3