Laatste Nieuws f' Het administratiegebouw voor de artillerie-inrichtingen Kantongerecht Geen open vuilnisbakken Een aanrijding, twee verdachten. Verwachting .KLEMO" Gemengd Nieuws Rechtszaken Omliggende Gemeenten Luchtvaart Zijn vader- mishandeld Schilder van ladder gevallen en overleden De onbewaakte overweg BINNENLAND Motortrein op stootblok gebotst. BUITEN 'LAN D Deze week besprekingen tusschen Dantzig en Warschau? Kunst en Wetenschap Oneerlijke vrienden Een belastingplaatjestragedie Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Van een andersmans geld. feest gevierd. -f/» Hf/» 481ste STAATSLOTERIJ Groote Schouwburg *7, -7. Prfjxcn van 30.-— lift antwoord van den minis ter op vragen van den heer Duymaer van Twist» lllians heeft de minister van defensie ten vervolge op de beantwoording van vragen van het a.r. Tweede Kemerlid, den heer Duymaer van Twist, betreffende den stand van zaken ten aanzien van dei bouw van een administratie gebouw voor de artiUene- imiohtingen te 's-Gcavenbage m-dere mede deel n gen gedaan. Iü bovenbedoelde beantwoording werd medegedeeld, dat de kans aanwezig was, dat de kosten voor ihet rijk, bij liquidatie van hetgeen reeds werd gebouwd, beperkt konden worden geihouden en dat voor de artillerie-inrichtin gen nog geen oplossing was gevonden. Thans kan worden medegedeeld, dat een aannemelijke oplossing als volgt is ver kregen: Met een groote maatschappij in Den Haag, welke over een ruim kantoor complex beschikt, is overeenstemming bereikt omtrent de liquidatie van bo vengenoemden bouw en omtrent biet (huren van een centraal administratie gebouw voor de artillerie-inrichtingen. Bedoelde maatschappij zal aan. de ge meente 's-Gravenihage verzoeken, om in eigendom te mogen verwerven ihet ter rein aan het Lyceumplein om daarop voor haar rekening en te haren dienste een kantoorgebouw te stichten over eenkomstig de ontwerpen der artillerie- inridhtingen en neemt tegen den kosten den prgs in eigendom over al hetgeen door (ie airtillerie-inricbtingen reeds (hieraan weid besteed. I 2Jjj neemt (behoudens nader® wettelijke goedkeuring) eveneens tegen den kostemdem prijs in eigendom over de beide perceelen in de Willemstraat, welke waren aange kocht voor de garage, wasch en werkplaats voor automobielen en dienstwoningen. Dte artillerie-inrichtingen huren met in gang van 1 Januari 1941 het thans bij deze maatschappij in gebruik zijnde complex kan toorgebouwen. 1 1 -} Hierin kunnen wonden ondergebracht de •administratieve organen van de artiilerie- inTichtingen, welke thans over 5 gebouwen verspreid zijn. Het regeeringseommissaiiaat, enz. en an dere organen van Let departement van de fensie kunnen in bedoeld complex niet woTden ondergebracht en Kijven derhalve op huurgebouwen aangewezen» Het gemeentebestuur heeft in beginsel geen bezwaren tegen overdracht aan go- noemde maatschappij van het aan de artil lerie-inrichtingen in koop gegeven terrein aan het Lyceumplein. Bij deze oplossing wordt de schade van het rijk beperkt tot enkele relatief geringe aan aannemers uit te keeren ver goedingen wegens het stopzetten der werk zaamheden vanaf 3 Mei jj. M verband met deze, voor 's rijks finan- cieele belangen aannemelijke oplossing heb ben de artillerie-inrichtingen met 's minis ters goedkeuring een bindende overeen komst aangegaan met de maatschappij be treffende vorenbedoelde overneming en huur, met dien verstande, dat deze perfect zal zijn geworden, wanneer de maatschappij den eigendom van de terreinen aan het Lyceumplein heeft verworven en, voor wat betreft den verkoop van de perceelen aan de WLOemstraat, wanneer de goedkeuring van den wetgever daartoe is verkregen. Huismoeders, pas op! Het was vanmorgen de eerste strafzitting van den nieuwen kantonrechter mr. P. B. Cos. Meestal is het nieuwe ©enigszins vreemd', maar dat was thans niet het ge val. Mr. Cos vervulde zijn nieuwe functie op een wijze, alsof hij reeds jarenlang op deze plaats had gezeten en er viel niets bizonders voor. De zaken werden vrij vlug afgewikkeld en hoewel er een respectabel aantal was, werd de zitting, welke tegen half elf was geopend, reeds te kwart voor één gesloten. De laatste zaak, een aanrij ding op den dijk onder Maassluis, nam daarvan nog drie kwartier ia beslag. Twee zaken betroffen overtredingen van een van de nieuwe gemeentelijke verorde ningen, welke waken over het uiterlijk van onze stad. Daarbij is namelijk bepaald', dat vuilnisbakken voorzien moeten zijn van een deksel en dat de bakken ook daar mede gesloten moeten zijn. Het is ook een smerig gezicht, als het vuil open en bloot langs de straat staat. De politie schijnt er den laatsten tijd scher per op toegezien te hebben en het resul taat was tot nog toe twee processen-ver baal. Een huisvrouw werd veroordeeld tot een gulden boete en een mannelijke ver dachte hoorde zich veroordeelen tot een daalder. Hij informeerde natuurlijk onmid- deUijk, waarom hij twee kwartjes meer moest betalen, maar mr. 'Cos liet het erbij. Hij vond', dat de juffrouw tenminste nog een "poging had gedaan om het vuil af te dekken, al was het dan maar met een krant, terwijl de man zijn bak open had' gelaten. Vandaar de twee kwartjes. Twee vrijspraken. •Op den avond van den Tweeden Paasch dag heeft onder Maassluis op den smallen -dijk een aanrijding plaats gehad. Een motor rijder reed in de richting van Hoek van Holland en werd aangereden door een Rotlerdamschen padvinder, die met zijn kamera Ion op weg naar huis was. De jongen had' drie voor hem rijdende fiet sers ingehaald en was daarbij op den motorrijder ingereden, die zich geheel rechts van den weg bevond. De motor rijder, die sterk geremd had, kwam dien tengevolge te vallen en werd bewusteloos opgenomen. Het eigenaardige van deze zaak was, dat zoowel de motorrijder als de pad vinder als verdachte gedagvaard waren. Vanmorgen was alleen de eerste versche nen. Hij werd wij gesproken, op grond van de getuigenverklaringen, welke duidelijk aantoonden dat hij geen schuld had, om dat hij rechts had gereden. Daarna werd ook de padvinder vrijge sproken. Er was namelijk in de tenlaste legging een fout gemaakt. Hem was ten laste gelegd, dat hij naar rechts was uit geweken en nu is een van dfe weinige dingen, die men een weggebruiker niet ten larie kan leggen, het feit, dat hij naar rechis uitwijkt, want san den redi- terkant is hij altijd safe! Het moest nar tuurlijk zijn, dat hij naar links was uit geweken. De padvinder bofte! Medegedeeld door bet K.N.M.L in De Bilt. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwaa-bewolkt tot betrokken, nu en dan eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. de bekende ^IVkCI^V kleermaker levert U reeds voor f 30.— een fijn Sporccostuutn (Tropical) naar maat. SINGEL 228 TEL. 67780 Later wijdde hij zich ook aan de zangpae- dagogie en vele bekende zangeressen en zangers, zooals flans Grays, Ans Stroink, Re Coster en Harry van Oss behoorden tot zijn leerlingen. Van Kempen is vrijwel in alle oratoria opgetreden. Voorts .was hij lid van het Zals- man-kwartet en ook was hij verbonden aan de Madrigaal-vereeniging onder leiding van Sem .Dresden. 1 VLAARDINGEN. Benoeming. Bg het wapen der cavalerie van het leger ïn Ned. Indië is benoemd' tot 2e luite nant de (heer J. D. Backer. De beëediging zal Donderdag, 10" Augus tus a.s., te ijmegen plaats Lebben; in Oc tober a.s. volgt de Leer Backer zijn be stemming. 1 Naamgenootje van de Prinses. Het echtpaar Dullaart-D© Graaf, wonende Richard Holstraat 21, heeft zijn dochtertje dat Zaterdag geboren werd', Irene Emma Elisabeth genoemd. 1 1 VLAARDINGER-AMBACHT. Verkooping. Door notaris H. B E. Blaisse is heden hi „De Hollandsche Tuin" te Vlaardingen verkocht de bouwmanswoning Oostveen- scheweg C, met 20.84.41 II.A. wei- en hooi land. In veiling perceel I f 14.331.20; perceel II f 5.124.18 en perceel III f 17.985.52. Gecombineerd verkocht voor f 38.740.90. Geslaagd. Voor de hoofdact© is te Rotterdam ge slaagd' de heer W. G. Zijl. OVEItSCHIE. Geslaagd. Voor de hoofdacte is te Rotterdam ge slaagd' de heer J. X. Delahey. Britsch legervliegtuig verongelukt. Naby Aboekir is een bombardements vliegtuig van de Britsche luchtmacht tegen een dijk te pietter gevlogen; de zeven in zittenden werden allen min of meer ernstig gewond1 Drie jaar gevangenisstraf ge- eischt. Tengevolge van een geldkwestie ont stond' op 2 Juni ruzie tusschen een in woner van Altenburg, onder Tietjerk in Friesland' en diens 25-jarigen zoon. De jongeman ging zijn vader met een mes te lijf en bracht hem een steek in den lin-, ker schouder toe. Aanvankelijk werd de vechtpartij stilgehouden, doch na een maand volgde aangifte. Heden werd de zaak voor de Leeuwar der rechtbank behandeld. Tegen den dader, die thans gedetineerd is, werd drie jaar gevangenisstraf geëischL Viel van 5 M. hoogte. Vanochtend omstreeks tien uur is te Sittard' de 54-jarige schilder F. Collom- bon van een hoogte van vijf meter van een ladder gestort en vijf minuten later overleden. De heer C. had zich tevoren onwel gevoeld en na ©enigen tijd gerust te heb ben, besteeg hij opnieuw den ladder, welke voor een pcrcee aan de Paardenstraat stond, waar hij schilderwerk verrichtte. Hij was nog niet geheel boven, toen hij plotseling omlaag viel en zwaar gewond bleef liggen. Kort daarop overleed de on gelukkige. Rel slachtoffer was gehuwd. Bet slachtoffer van een Joodsehe vluchteling-. Hedenmorgen is op den onbewaakten overweg onder Santpoort een in Amster dam wonend© Joodsdie vluchteling, die in deze streek per rijwiel met vleeschwa- reu ventte, toen hij de spoorlijn overstek, door een uit Veisen komenden elcctrischen trein gegrepen. 1 De man was op slag döod. Acht gewonden, drie ernstig. Gouda, 9 Augustus. Bij het binnenrij den van het stations-emplacement te Gouda is hedenmorgen een motortrein uit Leiden tegen een stootblok ge botst. Hierbij zijn van de veertien rei zigers acht gewond, waarvan drie min of meer ernstig. Bij het afremmen van de snelheid van den motortrein no. 3810, die om 10.32 uur in Gouda aankomt, werkten de rem men normaal, maar door nog niet bekende oorzaak gleed de trein door, met het ge volg, dat hij met een vaart van circa 25 K.M. tegen het stootblok aan het einde van het kopspoor, waar de lijn uit Leiden eindigt, reed. De passagiers stonden klaar om uit te steppen. Dit verklaart, dat bij betrekkelijk geringe materieele schade zooveel personen letsel kregen. De reizigers werden allen omver geworpen en kwamen op den grond of tegen den houten opstand in den wa gen terecht. Het bleek, dat van de veertien reizigers er acht gewond waren, vier da mes, drie hoeren en een jongen. Dr. J. G. W. F. Bik, heeft op het stationsbureau -waarheen zij waren gebracht, medische hulp verleend en hen voor zoover noodig verbonden. Drie gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Londen, 9 Augustus. (ReuterANP), fn cfficieele Britsche kringen te Lon den meent men te weien, dat waar schijnlijk deze week vertegenwoordi gers van Dantzig en Warschau bijeen zullen komen ter bespreking der aouanekuesties. Gekoelde treinen in Indië. De Deli Courant meldt: Destijds is melding gemaakt van het voornemen der Deli sjoorweg maatschap pij om eventueel in de eerste en tweede klasse passagiersrijtuigen op enkele lange trajecten tot de invoering van een koel systeem over te gaan, waardoor de tem peratuur in de compartementen aanzien lik omlaag wordt gebracht en het reizen per trein aan behaaglijkheid' wiat. Naar wij vernemen wordt voor de even- tueele uitvoering van dit voornemen thans gewacht op het resultaat der desbetreffende experimenten op Java. De staatsspoor heeft daar de methode van zg. kunstmatige ventilatie toegepast, doch over het algemeen was het oordeel over deze verkoeling niet zeer enthou siast. Men is in verband daarmedp thans bezig deze methode te perfection 11 eeren door bij deze kunstmatige ventilatie gebruik te maken van door ijs gekoelde lucht. De Deli spoorweg maatschappij wacht u af of dit systeem hetere resuliaten biedt, om dan na te gaan m hoeverre het door haar op hare lijnen ter kuste zal worden nagevolgd. Populaire voorstellingen. Zaterdag a.s., 12 Augustus, wordt de ïroote Schouwburg te Rotterdam na een restauratie heropend met een populaire feestvoorstelling aan het Groot Neder- landsch Volkstooneel, dat: Het Biechtge heim zatl opvoeren, een spel van plicht en opoffering, dat zoowel te 's-Gravenihage als Antwerpen veel belangstelling trok, pe voorstellingen worden tot en met Vrijdag 18 Augustus a.s. gegeven. Op Za terdag 19 Augustus begint het tooneelgezel- sohiaip van Pierre Mols een reeks voorstel lingen van De Rozenkrans. Jae. van Kempen overleden. In het Diaconessenbuis te Haarlem is he den ui den ouderdom van 63 jaar overle den die bekende tenorzanger Jac. .van Kempen. 1 De overledene werd in Zierikzee geboren en studeerde aan Let conservatorium te Amsterdam onder Comelie van Zanten. Toen deze zangpaedagog© naar Berlijn ve<r- tfok, zette Van Kempen zijn studies aldaar Mj blaar voort. In 1900 trad hjj voor het eerst als conoertzanger op en in de jaren - óór den wereldoorlog gaf van Kempen HerihaaldelSjk concerten in het buitenland voornamelijk in Duitsdhland en Hongarije Maakten een Tilburger veertig gulden lichter. Een 54-jarige inwoner van ld burg had zich naar Den Haag begeven om daar eens duchtig feest te vieren. Daartoe had hij een bedrag van ongeveer f 100 bij zich. In de residentie ontmoette hij twee mannen, met wie hij verschillende café's bezocht. In een dergelijke gelegenheid in de Nieuwe Molstraat merkte de Tilbiujge- naar, dat hij vier briefjes van tien gul den kwijt was. Hij volgde de vrienden, die inmiddeis vertrokken waren, en wees hesn in de Boekhorststraat aan een agent ran politie aan. Deze arresteerde hen en wilde hen owrbrengen naar het bureau Prinse straat. Onderweg wilde een van hen twee briefjes weggooien. De ander had ook twee briefjes bij zich. De „eerlijke' vrienden zijn natuurlijk in bewaring gesteld'. Een su-n heeft er geen en springt in het water. Hel rijk beeft fietsend' Nederland ©en week respijt gegeven, maar vandaag was het dan ook definitief gedaan met het rijden zonder belastingplaatje. De belas tingambtenaren hadden zich reeds in den vroegen ochtend) ter controle in stad' en lande opgesteld. Ook op het Alexanderplein te Amster dam speurde aoo'n ambtenaar naar over treders, aan zijn argusoog ontsnapte er geen. Een jongeman, een jeugdig w-erk- looze, die zonder plaatje reed, werd ver zocht af te stappen. Hij gaf, uiterlijk kalm, aan dit verzoek gehoor. Doch toen hij zjn naam had.' op gegeven, werd het hem plotseling te veel. Hij kreeg het bijkhaar met zijn zenuwen te kwaad1, liep ran den verbasterenden ambtenaar weg en tot ontzetting van de omstanders rende hij op de Plantage Mui- dergracht toe en sprong pardoes te water. Onmiddellijk echter was een agent ter plaatse om den man Üalmeerend! toe te spreken en hem weer op den wal te trek ken. De man, die in hoogst opgewonden toestand verkeerde, werd pier ambulanoe- wagen naar huis gebracht Hitler's bezoek aaa Hongarije »fgezegd. Londen, 9 Augustus. (A.N.P.). Naar de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph verneemt, is het voorgenomen bezoek van Hitier aan Hongarije, in ant woord op het bezoek van admiraal Horthy aan Duitse Wand, voor onbepaalden tijd uit gesteld. Het schijnt dat Himmler, de chef der politie, erop heeft aangedrongen dat eenige duizenden leden der Gestapo naar Boedapest zouden gezonden worden voor de veiligheid van den rijkskanselier, en dat bovendien een politiemacht van gelijke sterkte liet geheel© dorp zou bezettea nabij liet landhuis van Horthy, waar Hitier zou logeeren. j De Hongaarsche rijksregent zou erop ge wezen hebben, dat dergelijke speciale voor zorgsmaatregelen niet noodig waren. Toen Mf D-uilschland bezocht werd hij slechts door twee rechercheurs vergezeld. De Hon- gaarsolie politiemacht zo,u best in slaat zijn Hitler's veiligheid te waarborgen. Niet temin handhaafde Himmler zijn eiscli, dat ca. 10009 man Hitier moesten beschermen In die omstandigheden zoo zou Horthy hebben laten '„eten, kon het bezoek bete" niet plaats vinden. SCHIEDAM. Geboren: 5 Augustus'. Irene Emma, d. van J. A. Fitsch en J. M. Arts, Rotterdamschedijk 256. 7 Augustus: Jacob, z. van G. P. Meder en A. M. Limburg, Boerhavelaan 1. Gomelia Maria, d1. van C- de Groot en M. J. de Bok, Fabristraat 7. 8 Augustus: Willemina, dl van D La- garde en W. de Bruijn, Aleidastraat 83. Maria Christina Magdalena, di vau J. van den Berg en D. de Winter, Poorlu- gaalscbestraat 5. Victor Antonius Marie, z. van J. P. B- Biemans en J. de Winter, Jan van Avennesstraat 55. Pieter, z. van J. Snoeij en D. E. van Leeuwen, Baulus Potterstraat 7. KOERSEN OP 9 AUG. i939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). 1ND. ONDERN. V.K. "Van een koude kermis thuis gekomen. Vorige week JMaandag hadden twee aan nemers in een keet op Let terrein van de Nederlandsche Scheepsbouw Jfii. te Am sterdam, zich in hun werkkleediug gesto ken. Hun daagSche costumn, waar m de jas zakken portemonnaies en paperassen wa ren geborgen, lieten zij in Let gebouwtje acLter. Toen zij na eenige uren terugkeer den, om zich weer te verkleeden, waren de portemonnaies met inihoud, een totaal bedrag van f160 verdwenen. Men verdacht hiervan een jeugdigen air- heider, een 17-jarigen ïassoher, wiens gan gen door de politie werden nagegaan. De gelheele week was de jongeman zui nig en hij deed geen buitensporige uitgaven. Maandag jj. echter, op Iden nationalen feestdag, toog Lij naar Amersfoort, om daar eens de bloemetjes buiten te zetten. Dat bestond voor hem in het overigens zeer onschuldig vertier, dat Mf in de diverse kermisgeneugten vond. Hij maakte vooral veel ritjes met den draaimolen, en Het Let geld hier en elders vlot rollen. Aan deze genoegens maakte de politie wreed een einde: zwaar rustte de fliand van de wrekende gerechtigheid op den schouder van den jeugdigen boosdoener, die zich juist voor zijn zooveelste ritje «p eeu draaimolenpaard wilde Mjschen, De jongen werd op transpor' gesteld naar Amsterdam en ingesloten op ihet bureau Adeiaarsweg om voor den officier van jus titie te worden geleid. Hij Lad op de ker mis niet al te veel geld kunnen opmaken: Er was nog f120 overgebleven. Op jacht naar Amerika'» staatsvijand no. 1. Het bureau van de Amerikaansche fe derale recherche heeft de „G-men" op dracht gegeven den procureur Dewey bij te staan in het zoeken naar Louis Bu- chalter, alias Lepke, openbare vijand no 1. De premie ran 10.000 dollar, welke door de federale regeering te New-Yodc was uitgeloofd voor hen, die den bandiet dood of levend overlevert, is verhoogd tot 35.000 dollar. (Binnenland. A.K.U. 87»/,, Van Berkel 45»/, Gert. Calvé 77l/4 Meder Ford848 Ned. Gist Spiritus 400 Ned. Kabelfabriek 518 Philips Gl. G. B202 Unilever129»/, (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. HEDEN T 40 T?6/. 348»/, 406 513»/, 199»/,—201 29" 30 ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. 20%, 45'/» 35»/» 27»/, 12% 37%, 239 233 20»/,- 45»/,— SS»/, 2G 12'»/,, SP/,— 240 233 V is Cities Service 4'/» MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. 65 64 PETROLEUM. 801»/, 299»/,— 800»/, (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Shell Union Tidewater Ass. Oil 16 26 «V» 8'V» 15%— 91/, 25% 8%— 811/- '/a RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber 193»/, 145'/, 191»/,- 141 S 4 SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam 86 896»/, 84%- 894 TABAK. Deli Mij 189'/. 180 149 189 129 SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie 98»/, 100»/, 108% 97»/, 100»/, 109% SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern Railway Cy. 37» 9'/. 117. 37, 97, 111»/, 10»/»- ■127a Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Augustus. London 8.777/8, Berlijn 75.30, Parijs .97, Brussel 31.871/2, Bern 42.34, Ko penhagen 39.20, Stockholm 45.25, 'Oslo 44.121/2, New York 1.875/e, Milaan 6.00, Prolongatie 54 pet. (Niet officieel» 2de klasse, 3de Ujst Trekking van Woensdag 9 Augustus 1939 Hooge Prflzen f 1000.— 11683 X 100.— 9752 17629 1304 1448 1470 1866 1888 2797 3134 3334 3623 3929 4134 4148 4194 4210 4303 4329 4437 '3993 5242 5496 5626 5721 5826 5974 6487 6941 7246 7582 7630 7781 7811 7926 8001 8666 8826 8974 9055 9126 9240 9344 9382 9537 9901 9984 10038 10188 10304 10S42 10621 10623 10694 10825 11120 11379 12094 12536 12700 12753 13057 13886 13895 14233 14570 14776 15183 15251 15712 15819 15932 16181 16347 16620 17015 17143 17^3 17454 17888 18038 19198#19313 19577 19715 19671 19969 19990 20024 20369 20695 20699 20851 21032 21261 21316 21652 21746 21812 21991

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3