Te egen de wet Verslag, van den Gemeenteraad 68945 67682 Post Co., Korte Dam 10. Haarden, Kachels, Smederij 69773 69799 68011 HoogsmSc^! „OUD - MATHENESSE' 69551 68304 68938 68664 67556 67770 68321 67828 67878 Verpleging gemeente-ziekenhuis 37) Voor alle Binnen- en Buiten- andsch Gedistilleerd naar Aiitliraciet Autoruiten Bakkerij Bedden en Tapijten Bouwartikelen-IJzerwaren Likeuren Loodgietersbedrijt Lnxe Verhnui Manniactnren Meubelen-Stoïfeeren Papierremietiging Radio Schoenen Schoorsteenvegen Stoomen-Yerven (triplex Timmer- en Metselwerken, Electr. Timmerbedrijf Woning-inrichting Vergadering van Dinsdag 25 Mi 1939, "s avonds half 9. Voorzitter: de burgemeester, mr. dr, F. L. J, van Haaien. VIL Overeenstemming met aller in stemming. De voorzitter zegt, dat de raad uit den bnef van B. en W., die liet voorstel begeleid, gebüeken zal zijn, dat ook bet college van B. en W. zich verblijdt over de gelijkstelling der tarieven voor beide zie kenhuizen en tevens over dte verlaging der tarieven. Spr. brengt dank aan den beer Slaven burg voor diens waardeerende vvooriTen, xnaiar spr. stelt er prijs op te wijzen op ibet feit, dat velen bij de totstandkoming van dit voorstel betrokken zijn. Er zijn vele besprekingen gevoeid moeten woivlen en velo dingen hangen met deze zaak samen, zoodat niet één of enkele personen de oplossing Lebben bewerkstelligd, terwijl dit ook niet even op een aclitenrnmiudag is geschied. Over de geheel© lijn is met aller instem ming spr. wil dit even onderstrepen overeenstemming bereikt en in de commis sie is bet voorstel met de groofst moge lijke meerderheid aanvaard. Bij ibet tot stand komen van dit voorstel waren betrokken de gen e-eafcueer-d irecteur van bet gemeente ziekenhuis; bet bestuur van de dr. Noletstidliting; de adviseur die benoemd werd en de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, die allen hun deel hebben bijgedragen en zich volkomen met het thaas aan den raad aangeboden voorstel kunnen vereenigen. Bizondere commissie met bi zondere functie. Het amendement van eenige soc.-demo- cratische raadsleden komt hierop neer, dat van de taak der Ziekenhuis-commissie zou vervallen het vaststellen van de tarieven, Wat aan den raad zou worden opgedragen. Mevr. Bentbem beeft gezegd: We kunnen bet voorstel zoo niet goedkeuren, want we vervallen in een oude fout Zij heeft zei ftoegegeven, dat het hier be treft een bizondere commissie met een bizondere functie. Daarop is ook vroeger wel eens gewezen; men moet deze dingen zien in het licht van de desbetreffende ver ordening, want anders zou vroeger wel eens op het ongewone van de situatie gewezen zijn. Mevr. Bentbem zegt: De toestand is nu wel wat anders, maar altijd bestaat todh nog het gevaar, dat beslissingen door de Zieken huis commissie worden genomen, die on billijk zijn. Niets nieuws. Mevr. Benthem wees er op, dat belasting tarieven en de prijs van het gas wel door den raai worden vastgesteld en de taxieven voor Zickerihuis-veipleging niet. Spar. wil er in dit verband op Wijzen, dat de ver strekking van versterkende middelen toch ook niet door den raad geschiedt, evenmin als het vaststellen van de bijdrage voor de verpleging van naaste familieleden, die krankzinnig zijn. Men vraiagt zich af: Waarom zou men een deel van de taak, welke de Ziekenhuis- commissie is opgelegd, doen vervallen? Wd men iets nieuws? 1 1 Neen! Deze verordening is meermalen gewijzigd, maar nooit of te nimmer is naar vo'en gebracht, dat art. 34 zoo'n ongelukkig artikel zou zijn. II In 1928 is gevraagd of de Ziekenhuis- commissie de tarieven voor minvermogen den aan den xaad zou willen meedeeïen. De regeling, die hier geldt, is geen uitzon dering. Te Rotterdam en overal elders wor den de tarieven door een commissie vastge steld. Wat hier gebeurd is dus niets nieuws en niets uitzonderlijk. Zou bet gevaar van willekeur bestaan? Is de commissie ongebonden in zijn beslis- Naar het Engetsch van MARTIN PORLOCK De hoofdcommissaris opende een lade aan zijn rechter hand en haalde er drie velletjes papier tit. „Geef jo het toe of niet, dat het op een buitengewone ja, wat zal ik zeggen? gave wijst, wanneer een leek in staat is neer te schrijven wat op deze twee blaad jes staat? Mijn dochter vertelde me, dat hi) het binnen de vijf minuten lapte, zoo voor de vaist weg. En toch heeft hij een goede vip en tachtig procent van al de speciale- maatregelen, die we genomen hebben, op deze vodjes beschreen. „Gave is het juiste woord", zei Connor. De hoofdcommissaris nam het derde velletje op, „En hier..;... wel, hier héb ik een idee, een frisch idee, dat een volko men meow perspectief opent en jij wilt me niet eens je meening er over zeggen." Connor kende den inhoud van 'de vel letjes al lang uit het hoofd, maar hij had tgd noodig. „Mag ik'het nog eens inzien?" Hij liep er mee naar het raam en deed net of hij singen omtrent liet tarief? Allerminst De verordening zegt, welke grenzen zijn getrokken voor de bijdrage van nir>\ e:mo gend en, nj. van f0.75 tot f21 per week. Zou er dan misschien ongebondenheid bestaan uit anderen hooide? Dat is ook uïet wel mogelijk, want vol gens art. 1 geschiedt alles onder toezicht van B. en W. Daarnaast bestaat bij de burgerij tegen woordig wel de opvatting, dat, ind en er klachten zijn ,deze niet verdoezeld moeten worden, maar ter plaatse gedeponeerd die nen te worden, eventueel met de opmerking die commissie rs incompetent Onpartijdig. is er reden te veronderstellen, dat de Ziekenhuis-commisse partijdig zal zijn? Zij woTdt in haar geheel benoemd door den iaid en bestaat uit drie raadsleden en twee leden uit de burgerij De raad wijst dus zelf de leden aan Bovendien is dan nog een lid van het college van B. en W. voorzitter, die de trait d' union is tusschen het toez chthou- dend college en de commissie. Voorts is nog van belang ,dat de genees heer-directeur een adviseerende stem m de commissie lieeft. Spr. gelooft met, dat de geneesheer-directeur van het ziekenhuis er aan zou willen meewerken de schaal zoo toe te passen, dat of het ziekenhuis te kort gedaan óf de burgerij benadeel 1 werd. En ook die geneesheer-directeur van liet ziekenhuis vvodt door den raad benoemd. De onpartijdigheid der commissie is dus naar alle zijden gewaarborgd. Tientallen jaren geleden is reeds door den raad besloten, dat de commissie voor het Gemeente Ziekenhuis bet beheer ,zou voeren. Uit den aard der zaak beoordeelt de commissie bizondere gevallen; elk geval wordt bekeken en beoordeeld naar de vast gestelde regels. Dat is niet het werk van den raad, maar van een commissie, die competent is tot liet nemen van beslissin gen. Spr. la? nog de kwestie van het tijd verlies en het lang rekken van de raads vergaderingen buiten beschouw mg, maar wijst op den aard van het weik dat de commissie verricht; het nemen van een beslissing. De verzekering. Als de raad al te veel details ten aan zien van de verzekering zou willen gaan regelen en zou bepalen X. met f800 mko men moet zooveel, IJ. met f850 moet zoo veel betalen enz., dan wordt het begrip: verzekering van nul en geenerlei waarde. De verzekering tegen ziekenhuiskosten heeft ook ten doel alle burgers, die daar voor in aanmerking komen, te laten mee betalen in den vorm van een verzekerings premie. Als hier openbaar gemaakt werd, wat ieder zou moeten betalen aan premie om verzekerd te zijn tegen het bedrag, dat zou moeten betalen bij verpleging in het ziekenhuis, dan zou de verzekering voor de gemeente niet de minste waarde Shebben. Men zou zich dan laten verzekeren tegen !het bedrag, dat men bij ziekenhuisver- pleging moet betalen hij een inkomen van f 1000, van f1200 of een ander bedrag per jaar. Maar geen verzekering is daarop in gesteld. Men kan niet een premie gaan berekenen naar 20 of 25 verschillende in komens. Een dergelijk systeem bestaat nergens. Men heeft het gewone tairief en daarnaar verzekerd men zidh; dus volgens het tairief 4e klasse. Wie zicfbl dus verzekert, doet dat voor bet tarief 4e klasse ziekenhuisver- pleging. Het verlies door verlaging van het tarief van, f4 op f3 wordt door het sluiten van velen van een ve~zekering, overwonnen. Als de premie een onredelijk bedrag zou zijn, zou dit systeem niet goed te keuren zijn, maar het is een billijk bedrag, dat aan premie gevorderd wordt. «$eRUIMEvax/tet HUK te Ï-KTENE5 BU SCHIEDAM Wijnhandel en Slijterij 30TTERDAMSCHEDIJK no. 24H Telefoon No. 68938 het nog eens overlas. De welbekende woorden dansten voor zijn oogen. Nicho las Revel had geschreven: „Zoodia er weer een agent vermoord wordt bekend laten maken, dat hij niet dood is. Zeggen, dat hij onder behande ling van een stelletje knappe koppen is, die de hoop hebben hem er weer boven op te kunnen halen. Indien even mogelijk, er melding van laten maken dat zijn toe stand zoo critiek was, dat aan vervoer naar een ziekenhuis niet te denken viel. Wordt daarom verpleegd in. een kamer, die van een der huizen in de buurt gereqmreerd moest worden. Hoe kleiner huis hoe beter Kranten lalen publieeeren, dat de politie verwacht, dat de agent indien hg in het leven gehouden kan worden een nauw keurig signalement van X kan opgeven. Dan afwachten. Er is alle kans, dat X dan zal proboeren den man te pakken te krijgen om het zaakje verder op te knap pen ten einde zoodoende het bekend wor den van zijn signalement te verhinderen." „Wel, CornorDe stem van den hoofdcommissaris.. klonk staalhard'. „Ik heb niet den heelen dag den tijd!" „Dat hebben we geen van allen 1" ant woordde Connor op een toon, die onge twijfeld ruw was. Hector Frensham, die dikwijls gezegd had, dat zijn zin voor humor.hem m den weg zat, wilde lachen, maar deed het niet Hij keek naar' Connor en zweeg%_ Connor scheen zich niets óp zijn gemak te voelen. Hij stond te trappelen en ver- Dc hoofdtaak. Zou men nu liet hcele stelsel willen gaan veranderen, omdat misschien één geval niet juist is? Mevr, Benthem zegt - Er is een schaal, die met juist is. En bovenden kan die schaal nog verzwaard worden. Inderdaad, het is theoretisch mogelijk; maar het is niet waarschijnlijk, dat dit ge schieden zaJ. De commissie kan beter elk geval bcoordeelen, dan dat dit hier in den raad zou moeten gebeuren. Men moet niet de Iwofdtaak aan de commissie willen ont nemen. Generale verlaging. Mevr. Benthem beweert, dat inplaats van de minvermogenden te helpen, deze cate gorie zwaarder wordt belast. Dat is onjuist In 1928 is het 3e klasse tarief terugge bracht van fö op f4 per dag. Het is niet juist ihet ror te stellen, alsof alleen de categorieën, die het volle verpleeggeld be- ta'en, tegemoet gekomen worden. Het tarief is thans niet alleen van f4 op f3 terugge bracht, maar alle tarieven worden voor de minvermogenden met 1/4 van liet oorspron- kelgk bedrag verminderd. De ver'aging werkt derhalve door voor iedereen. De gemeente betaalt per jaar reeds m-cer dan V/2 ton voor de exploitatie van het gemeente ziekenhuis. De Premie. De gemeente legt op eiken patiënt toe, het verschil tusschen het tarief en den kostprijs, wat ongeveer f2 50 per dag is. Is het dan onbillijk, dat de gemeente na gaat, wat ieders inkomen is cn dat ieder die b.v. f1000 inkomen heeft een bedrag van 10, 12 of 14 cent per week wordt geviaagd als verzekeringspremie voor ver pleging in het ziekenbus? Dat beteekent, dat de betrokkenen Wij ziekte niets beta len en de gemeente is bij deze regeling gebaat. 1 j Om verzekerd te zijn tegen f3 per dag moet een huisgezin zonder kinderen per week 10 cent betalen, dus per persoon 5 cent. Wie 5 cent of 10 cent per week af zondert kan 100 maal £3 terug ontvangen bij verpleging in het ziekenhuis, wat de gemeente ten goede komt. Spr. kan deze verzekering gerust aanbe velen. Elke minvermogende is door die klei ne weke'rjksdhe uitgave gebaat en ook de gemeente is dat. Het is dus onjuist, dat de minder goed gesitueerden door deze regering gedupeerd zouden worden. Staat men op het standpunt, dat het to taal -bedrag der ziekenhuisverpleging ten laste van de gemeente moet komen, dan is geen enkele vorm van verzekering meer dienstig. Dan moet men de patiënten niets laten betalen; ook niet voor een verze kering. Ee heer Hoogendam heeft nooit gehaard dat de Ziekenhuis-commiss'e haar werk zoo slecht heeft gedaan. Spr. wil nog wel eens verzekeren, dat niet alleen binnenskamers dit voorstel is voorbereid'. AUe betrokken in- p laats te zijn gewicht van den eenen voet op den anderen. Iets dat nog nooit ver toond was hij had een hoofd als een boei. Hij mompelde iets achter in zijn keel bij wijze van excuus. Hector Frensham ging zitten. „Ik be grijp je niet, Connor. Ik weet, dat er hier een paar mannen zijn, die zelfs de ge dachte aan huhr van» buiten met veront waardiging van de hand zouden wijzen, maar ik dacht dat jij anders was. Waar achtig, ik weet dat je anders bent! Wat heb je toch? Vooruit, zeg op!" Connor haalde eens diep adem. „Non goed dan Ik vertrouw dien meneer Revel niet. Lk zcu xuet kunnen zeggen, waarom niet. Een soort voorgevoel om zoo te zeggen. „Hé, mannetje, dat voorgevoel van" jou vertrouw ik ook niet," dacht de hoofdoow- missoris lig zich zelf, maar hij zei: „Haar moet je toch «enigen grond voor hebben." „Wel.......** begon Connor en eenmaal van wal gestoken haalde al gauw het eene woord het andere uit. Twintig minu ten lang Lleef hij in Sir Hector's kamer en toen hg 'deze verliet, klonken de laat ste woorden van den hoofdcommissaris on aangenaam in. zijn oorea na. „Wees toch met zoo'n .idioot!" had hg gezegd» Schud en Jqjk opnieuw! Sir Christopher .Wayle...... r bezoekt - sommis saris Connor- r- van de Criita neeje nechescjhe. '7 stanties spr. beeft se reeds genoemd, ora de geneesheer-directeur als adviseur, de Fina-nCreole Commissi, de directie van MaaisoliaopeJijk Hulpbetoon enz., zrjn ge- Iroord. Het gezinsinkomen. Wat -de speciale vraag van den heer Hoogendam betreft kan spr. antwoorden, dat liet geheele gezinsinkomen als maatstaf ge-'dt bij liet berekenen van Üe verplichte bijdrage voor ziekenhuisverpleging, dus van liet hoofd van het gezin en eventueel van het kind, dat verpleegd wordt, waarbij echter de noodige reducties worden toe gepast. De argumenten, door den lieer Slaven burg aangevoerd, beeft spr. gemeend hier mee nog even te hebben onderstreept De wettelijke eisehen. De heer mr. Kavelaars heeft de verorde ning getoetst aan de wettelijke cischten. De algemeene strekking van de Armenwet is, dat zoo mogelijk door de betrokkenen zelf moet worden bijgedragen en dus moet de commissie daarvoor regelen- vast stellen. De heer Dïnkelaar heeft reeds eerder in den raad over de ziekenhuis tarieven het woord gevoerd. In 1928 werd de wensch kenhaar gemaakt de tarievenschaal bekend te maken. 1 Dat is gebeurd, ofschoon de desbetref fende motie niet is aangenomen. De Ziekenhuis-commiss'e werkt niet bin nenskamers, maar onder controle van de instanties, die spr. reeds lieeft genoemd. De heer Dinkelaar heeft voorbeelden ge noemd met betrekking tot de bijdrage van minvermogende gezinnen bij verpleging van een gezinslid in Sbet ziekenhuis, maar spr. beeft dat betoog niet kunnen volgen. De heer Dinkelaar heeft gezegdeen groot gezin, met f40 inkomen per week, moet f 21 betalen per week voor ziekenhuisver- pleging. Mevr. Benthemde Wilde (s.d.) Dat heeft niet d eheer Dinkelaar, maair de Dat heeft met de heer Dinkelaar, maar de De heer Dinkelaar (s.d.): Ik heb ge zegd, dat iemand met £40 inkomien per week aan premie voor ziekenluiisverplo- ging evenveel zal moeten betalen als iemand die maar £21 verdient 1 De voorzitter acht het billijk, dat voor een man en vrouw samen 10 cent premie per week wordt betaald. Er zijn een 10 a 15-tail punten, die als 'leidraad gelden en volgens deze wordt elk geval beoordeeld. Men kan niet voor elk afzonderlijk geval een aparten maat staf aanleggen. Men moet bij een beoordeeling de ge heel© schaal beschouwen en niet één voor beeld daaruit lichten, want één zoo'n voor beeld geeft geen juist beeld van. het geheel. Dat komt wel lieel sterk ui» bij het voor beeld, dat de heer Collé aanhaalde. Het bepa'en van liet bedrag, dat iemand moet beta'on voor ziekenhuis-verpleging is uit den aard der zaak heel iets anders dan het vaststellen van den gasprijs of een sdhaal voor de belastingheffing. OE DAGEUJKSCHE VRAAGBAAK 69802 l?1 Hocl?enber& Hoogstr. 24»j Zomerpnjzen. Fa. van Loopik Olivier,: Glasshjpenj, Boterstraat 39, Krommenhoek, Uw bakker Singel 101. 696 Willem: Emsting, Rotterdamschedijk 233-235-237,- Firma L. Kamp, Hoogstraat 128. „Oud-Ma then esse", Depot A. J. van Heck Co., Rotterdamschedijk 242. Abuis. Hij betoogde, dat als ©en groot gezin f 40 inkomen heeft, f21 betaald moet worden als een gezinslid in het ziekenhuis ver pleegd wordt. Maar dat is abuis. Als Let een groot gezin is, waarvan liet inkomen £40 per week is, is de bijdrage voor zieken- huis-verpleging veel minder dan f21. Men kan dus niet zoo maar twee naakte cijfers naast elkaar zetten en daar een con clusie op bouwen. Alle burgers, de gemeenschap, dienen naar de mate van hun kunnen samen dte kosten van de ziekenihuisverpleging te be talen. Die kosten moeten niet rechtstreeks uit de gemeentekas worden voldaan. De eenige vraag van gewicht is: Is de premie voor verzekering tegen de kosten van ziekenihuis-veipleging redelijk? Alle instanties hebben .die vraag bekeken en uiteindelijk hebben B. en W. ©en be slissing genomen» (Wordt vervolgd). Wilt n niet even plaats nemen, me neer?" vroeg commissaris Connor. „Dank u," Christopher Vayle liet zich neervallen in den stoel, die naar hem toe geschoven was. ,Een sigaret?" Connor hield een doosje op. „Of rookt u deze misschien niet?" ,Rook nooit iets anders," zei Chris topher en nam er een uit. Ccnnor ging achter zijn tafel zitten. ,En waarmee, kan ik u van dienst zijn, meneer?" Christopher haalde een brief uit zijn zak en reikte dezen over de tafel aan. „Leest a dit maar eens." Connor las no het briefje, dat in het handschrift van zijn chef geschreven was. Het luidde: „lk stuur hierbij sir Christopher Vayle naar je toe Hg kan het maar niet ver- jetea da,t agent Beeeham tot op zekere ïoogte door zijn toedoen vermoord is. Hij zou dolgraag iets te doen willen hebben dat in verband staat met de opsporing van den dader. Zie wat je voor hem doen kunt, wil je? H. F.' Connor keek zijn bezoeker aan. „Ik neem aan, dat li weet wat Sir Hector ge schreven heeft*?* Christopher knikte. Connor fronste zijn wenkbrauwen. Er volgde mr een paar'minuten stilte. Con nor-bleet fronsen en Christopher gmg door met-rooken. 5lIk ga .me nu een groot© vrijheid ver- oorloövett," zei'Connor eindelgk. 67510, Mart. Soeters, Boterstraat 78. 68210 «Wester Garage", Francois Ha- versdumddaan 70—74, Dag ea nacht geopend. 68157 Fa- G. van der Heijden, uuwf Boterstraat 13-15-29-31. G. T, de Jager, Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom: Rembrandtlaan 7.; Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. 69870 en 69519. Schiedamsche Radiocentrale N.V Lange Haven 107. A. D. van Dooren, Broersveld 116. Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten. MIDZA BONHEN. CQ 4,91 Verbetering variJScEöorsfëëntrek. UOf-£l Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. Stoom ververij en Chem, W3s- scherij „Centraal", Hoofdkant.: Lange Nieuwstraat 71. Latten an roffae" sïSffiëh, Frans van Thienen, Broersveld 123. Th. Kreuger v/h J. H. Wuisman, Raam 3. „Gaat uw gang," antwoordde Chris topher. i „Ik wil u vragen of ik u kan vertrou wen, niet voor eea of ander werkje dat ik u al of niet zou kunnen geven, maar wat het bewaren van een vertrouwelijke mededeeling aangaat'?' „Dat kunt u", zei Christopher Vayle. Connor keek hem aan. „Zoo." Hij stond op en begon de kamer op en neer te loo- pen, om eindelijk stil te staan voor een venster, dal uitzicht gaf op het Embank ment en de Theems. Hij stond daar met de banden in zijn zakken en staarde zwij gend naar buiten. Cnristopher nam hem belangstellend op het was een rijzige, stevige, breed geschouderde man van middelbaren leef tijd met een alledaagsch gezicht, dat zich' aoor niets kenmerkte dan een zekere slnwheioin de kleine blauwe oogen en een behoorlijke dosis vastberadenheid van de vooruitstekende onderkaak. Connor wendde zich nu om en keek zijn bezoeker vlak in het gezicht. „Laat me «ent uitspreken, meneer, voor u kwaad wordu Maar u moet me uw woord geven, dat niets wat ik n nu vertelen ga, Jen hoofdcommissaris ter acre komt. Als de zaak niet zoo verschrikkelijk ernstig waa, zou ik herver mijn toog afbgten, dan tf vertellen, wat ik nu vertellen ga." „Gaat udoor, meneer Connor" ad Christopher. -* WordT vcriyiïgiï/)

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 6