HERMES D.V.S. H.G.C. 2 BOWLEN Een groote overwinning voor de thuisclub op de eerste innings met 84 runs (nog 6 wickets in handen). TWEEDE BLAD SOHIEDAMSCHE COURANT N.C.B. Excelsior - S.C.H.C. Korfbal SPORT. CRICKET* Hermes D.V.S. 2 kampioen r Een goed bowler kenmerkt zich door in zijn bowlen voor den batsman zoo min mogelijk zichtbare variaties aan te brengen. ff Onder voor cricket ideale weers omstandigheden heeft Hermes-D.V.S. gisierrfi "het met zoo sterke H.C.O. 2 een overtuigende nederlaag toege bracht. Zelfs werden de Hagenaars nog eens ingestuurd voor het derde punt, wat m. de crickethistorie van Her mes-D.V.S. nog nooit is voorgekomen, daar het meestal de Schiedammers wa ren, die tegen de groote Haagsclie zidh voor een extra verliespunt moesten schrap zetten. Bij Hermes-D.V.S. was het bowlen van Molenaar niet zoo imponeerend als bijv. tegen H.B.S. Borrani \ergoedde dit ech ter, '.mol 4 wickets voor zijn rekening te nemen. Ook liet fielden was met zooals anders, waarschijnlijk oen gevolg van de groote warmte. Dit mag echter niet ais een excuus beschouwd worden. Ook HCC scheen daarmee te kampen te hebben, want heel veel ballen gingen iussclien do boe nen der H.C.C. fielders dooi, waardoor zeer \eel runs cadeau werden gegeven. Het w iekelkeepen van Keuzenkamp was wederom oen genot voor liet oog. Vooral in de tweene innings. Toen stopte bij, vlak achter het wicket slaande, op on gelooflijke wijze de zeer snelle en selieeve ballen van Borrani aan leg. De captain van -H.C.C., aan bat zijnde, gat herhaalde rnaien door applaus blijk van zijn bewon dering voor dit uitstekende keepen. Van den Bosch won de toss en koos batten. Hij opende zelf met Jalink op bet bowlen an Molenaar en Scbeffer. Nadat Jalink enkele maten gebeten was, werd hij spoedig door Pci.Jfer gebowled (1IC) Op 2g valt het wicket van- Wttewaal van Stoetwegen, door Molenaar gecleand. Kien en Sillevis houden dan eeriigen tijd goed stand. Bjj de lunch is de siau.l 71 runs voor het verlies van 4 wickets, daar ook jlir. J. v. d. Bosch door Borrani met een zeer snelle Ieg-break gebowled is. De allereerste bal na de lunch is een full- pitch van Molenaar. Sillevis slaat over dezen bat heen en kan voor 15 de mat vertalen. Hierna blijven de wickets regel matig vallen. Molenaar doet een goede vang in de slips, waardoor Kien kan re- tireeicn. Roes scoort nog een goede 21, maar op 122 hebben alle H.C.C. batsmen, een beurt gehad. De bowlmgcijfers waren: A Molenaar 4—40; J.' Sdheffer 121; L. Boriuni 434; H. Stolk 14 Hermes-D. V. S. opent met Stolk en Borrani op het bowlen van Bakker en Laboyrie. Beide batsmen zijn spoedig in gespeeld en de score stijgt dan ook sneb Even komt een onweersbui liet spel onder breken. Spoedig kan echter weer verder gegaan worden. Op 72 komt pas de eerste scheiding, wanneer Boirani voor een goede 36 op deep-leg door Wittewaal van Stoet* wegen wordt gevangen. Ofefnnan voegt 16 runs aan toet totaal toe en wordt dan achter het wickel ingerekend. Stolk staat prachtig aanvallend te spelen. Hij drived ou.. Bakker eenige malen- iedht -vooruit voor vier. Op 125 wordt ihij echter door-J.- v. d. Bosch bliksemsnel gestumped. Zijn 60 runs waren van een zeer goede soort. iTetteïaar begint er direct op los te slaan en heeft in een oogenblïk tijds 26 runs gemaakt. Dan wordt bij echter-gevangen. Molenaar en Scheepmaker blijven nu sa men op de mat, zonder door de bowlers men op de mat, zonder d'at de bowlers örin kunnen slagen een scheiding te be werkstelligen. Om precies half zes sloot Nolet de innings. Het totaal was toen 206 runs. Molenaar 44 not out. Scheepmaker 16 not out. Met nog 1 uur en 20 minuien Speeltijd en een voorsprong van 84 runs, Wil Nolet nog een kleine poging wagen om het derde punt te bemachtigen. Jlir. J. v. d. Bosch en Klein houden echter goed stand en wanneer er 29 runs zijn, zonder dat er wickets gevallen zijn, wordt van ver der spelen afgezien. De howlingcijfers van H. C. C. in de eerste innings waren: Laboyrie 0—58; Bak ker 2—66; Sillevis 2—49 en Wittewaal van Stoetwegen 025. Bowlingcijfers F. Laboyrie 0 voor 58, C. W. V. Bak ker 2 voor 66, Li. Sillevis 2 voor 49, jlir. '0. Q. Wttewaal van Stoetwegen 0 voor 25. H.C.C 2 29 voor 0 (door lïermes-DVS opgegeven). Jbr. J. v. d. Bosch not out 1; P. Kien not out 24: jlir. O. Q. Wttewaal van Stoet wegen, I. Sillevis, J. W. R. Duetz, M. Roes, C. W. V". Bakker, K. Hagendoorn, P. Jalink, M. P. Teemvisse, F. Laboyrie, did nöt bal. Extra's 4. Totaal 29. Bowlingcijfers A. Molenaar 0 voor 0, L. Borrani 0 voor 1, J. Soheffer 0 voor 24. Overwinning op V. O. C, Gisteien heeft Ilermes-D. V. S. 2 van V. O. C. gewonnen, waardoor het kam pioenschap der tweede klasse een feit is gew-orden. V. O. C. was al out voor 123 runs, waarna Hermes-D. V. S. dit totaal voor het verlies van 5 wickets wist te passeeren. Captain Horingh scooide een onbetaalbare 64 not cut, 'liieriu goed ge steund door T. Keuzenkamp (36 not out). Het kampioenselftal zag er als volgt uit: Mr. G. Hovnigih (captain), Dolf v. d. Ende, F. Hom, J. Spijker, P. de Leeuw-, C. van Geerenstem, W. Keuzenkamp, T. Keuzen* kamp, J. Engering, A. van Wieringen en P. v. d. Hammen. De cijfers V. O. C. 2 123 runs, waarvan G. van Kersen 34; W. J. van Lent 11; K. F. van Vledder 16; C. G. Bevers 12 en ir. J. van Herwaarden 16. Bowlingcijfers: J. Engering 3 voor 43; C. van Geerenstein 2 voor 20; T. Keuzen kamp 2 voor 21; D. Baris 3 voor 12. Hermes-D. V. S. 2. 134 voor 5 wickets (ges].), waarvan nrro. G. M. Hovingh 64 not out en T. Keuzenkamp 86 not out. Bowlingcijfersmr, J. Ovaa 2 voor 57; K. F. van Vledder 1 voor 25; M. Rijn veil 2 voor 16. DEE MAANDAG, 21 AUG." 1938. Ne. 22253. Uitslagen. lste klasse. H. C. C. IHaarlem. Gewonnen door H.C.C. I met 50 runs op de le innings. Haarlem le inning'^ 138. 'H.C.C. I le innings 188. Haarlem 2e innings 35 voor 4 (gost./ R. en W.V. O. C. Gewonnen door B. en W. met 121 runs op de eerste innings. R. en W.: le innings: 221 voor 6. (gesl.) V. O. C. le innings: 100. V. O. C. 2de innings: 60 voor 1 wicket (gestaakt Boor R. en W.) P. W.V. R. A. Gewonnen door P. W. met 112 runs op de le innings. P. W. le innings 203 voor 8 (gesl.) V. R. A. le innings* 91. V, V. V.H. BS— Gewonnen door H. B. S. met 7 runs jop de le innings. (Nog 4 w ickets in handen). V. V. V. le innings 106. II. B S. le innings 113 voor 6 (gestopt). Ov ergangsklasse A.C.C.H.C.C. IH. Gewonnen door A.C.C. met 76 runs op 'de eerste innings. H.C.C. Ill eerste innings 71. A C.C. le innings 147. H C.C. Ill 2e innings 27 voor 4 (opge geven door A.C.C.) Quick (N)—Sparta Gewonnen door Quick (N) met 71 runs op de le innings. Quick le innings 109. 3e klasse C: Quick H UV.C.C. II. Gewonnen door Quick H U met 27 runs. Quick 32 en 73, V.C.C. 27 en 51. Sparta IIV.CLC. Gewonnen door V.C.C. mei 69 runs op de le innings. Sparta 88 en 550, V.CC. 157 (opge geven door V.G.C.) L. M. C. CL—A. S. V. 2. Gewonnen door A. S. V. 2 met 7 runs op de tweede innings (nog 8 wickets in Ihanden). 1 L. M. C. C. 56 en 56.* A. S. V. 84 en 35 voo'r 3. H. van Zanten neemt den wisselbeker voor de langste duurvlucht in ontvangst na afiooo van het zweefvlieqkamp op Welschap bij Eindhoven De internationale honkbalwedstrijd NederlandBelgië, welke gisteren in de hoofd stad werd gespeeld, eindigde in een 93 overwinning voor onze ploeg. Nederland am slag Het kampioenschap bezegeld. Overwinning van 40 runs. De cijfers. II.C.C. 2 122 runs. Jhr. J. van den Bosch b. L. Borrani 7; P. Jalink b. J, Scbeffer 10; jhr. O. Q. Wttewaal van Stoetwegen b. A. Mo'enaar 14; P. Kien c. A. Molenaar b, L. Borrani 14; L. Sillevis b. A. Molenaar 15; J. VV. R. Duetz b. L. Borrani 12; M J. Roes b. H. Stolk 21; C. VV. V. Bakker b. A. Molenaar 4; K. Hagendoorn c. J. Sdheffer o 4>' w* 'P- Tgeuwisse not out .4; 1'. Laboyrie b. L. Borrani 2 Extra's 16. Totaal 122 J. «clwffer 1 voor 21, A. Molenaar 4 voor 40, L. Borrani 3 voor 34, J. Offer- man 0 voor 7, II. Stolk 1 voor 4. Hermes-D. V. S. 206 voor 4 (gesl.) II. Stclk st. jlir. J. v. d. Bosch b. L. billens 60; L. Borrani"c. jhr. 0. Q. Wtte waal van Stoetwegen b. C. W. V. Bakker 36; J. Offerman c. jhr. J. v. d. Bosch b. L'. ïllerfs 16; A. Molenaar not out 44- O. ïettelaar c. P. Kien b. C. W. V. Bak ker 26; A. Scheepmaker n,ot cut 16- J Keuzenkamp, A. Bart, S. v. d. Schouw, A. Nolet, J. Scheller, did not bat. Extra's 8. Totaal 206 voor 4. Wij hebben den vorigen keer gezien, dat goed© lengte en richting het begin is van alle bowlen. Eerst wanneer een bowler dezle beide dingen voldoend© onder de knie heeft, mag lirj er aan gaan denken zijn bowlen wat af te wisselen. Wij weten reeds, dat het soms zijn nut kan hebben eens eenlangen of een korten bal ta bowlen. De actie van den bow.Ier. De houding van den bowler, terwjjl bij den bal loslaat, noemt men de actie van den bowler. Bij het loslaten van" den bal moet niet alleen de snelheid' van den bowler het grootst zijn, doch ook zijn li chaam moet op dat oogenblik het meest uitgestrekt zijn. De arm, waarmede hij de bal loslaat, moet de grootst mogelijke hoog te bereikt hebben. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dal de halma het stuiten hoo- ger op zal springen en dus voor den batsman meer moeilijkheden zal opleveren. De bal iets laten doen". Wanneer hij lengte en richting voldoende in zijn macht heeft, zal het de ambitie van den bowler zijn, den bal zooveel mo gelijk effect mede te geven. Men noemt dit effect break". Het vastpakken van de bal is hierbij van groot belang. De off-break. Wanneer de bowler bij het loslaten van derr bal zijn hand draait van links naar rechts, zal de bal ook een draaiend© be weging mee krijgen van links naar rechts. Deze draaiend© beweging zal zich, zoo lang de bal nog in de lucht is, niet open baren. Wanneer do bal nu editor stuit, zal hij door deze draaiende beweging niet recht doorgaan, maar na liet stuiten een afwijking vertoonen van links naar rechts. Hij zal dus op den batsman toe komen. Men kan dit zelf probeeren met een ten nisbal, daar een tennisbal veel steviger kan worden vastgegrepen d'an een cricket bal en dus de afwijking ook duidelijker zichtbaar zal zijn. Men. moet niet denken, dat deze afwijking in de decimeters loopt. Een off-hreak van een dm. is ruim vol doende, omdat de batsman dan d© bal juist langs zijn bat heen zal zien gaan. De goede lengte moet "natuurlijk ook' bij dezen bal weer op den voorgrond staan. Een geweldig© off-hreak- zonetter lengt© ten richting is voor den batsman een even aangename verrassing als een heerlijke perzik na een copieus diner. De leg-break. De leg-break is precies liet tegenoverge stelde van de off-break. De bowler zal dus bij liet loslaten van de bal, döor zijn liand van rechts naar links te draaien, deze ook eendraaiende beweging van rechts naar links medegevcn. Da bal zal dus na het pitchen (stuiten) weer niet recht door gaan, maar ook een afwijking vertoonen van rechts naar.' links en dus van den batsman afgaan. Deze leg-break is veel moeilijker aan te leeren dan de off-break. Probeert U het zelf -maar weer eens met de tennis bal, dan zult U-zien, dat U wanneer U rechts bent tenminste, uw hand makke lijker van links naaT rechts dan van rechts naar links kan laten draaien. Bij een leg-break is het dan ook veel moei lijker tevens een goede lengte te bewaren. Maar het is de oefening wel waard'. Want een bal met leg-break, gaat, zooals reeds gezegd is, van den batsman aï, dus in de richting van de slips, waar gretige handen klaar staan den half geraakten bal te van gen. Het variceren van de snelheid. Dit is ook wel een ran de gevaarlijkste pijlen, die den bowler op zijn boog heeft. Wanneer hij bijvoorbeeld een ever of wat met zijn gewone snelheid bowlt, en dan ineen® een zachtere bal probeert, zal de batsman üaar in den regel door verrast zijn. Hij zal zijn slag te vroeg doen, daar door do bal heêlemaal missen of slechts half raken. Het spreekt vanzelf, dat deze bal geen nut beeft, wanneer de batsman reeds van te voren aan de actie of kor toren aanloop van den bowler kan mer ken, dat de zachtere op komst is. Dan zal bii zich daarop met vreugde prepa- recren, om minstens 4 runs van dezen tooverbal te kunnen scoren. De bowler moot (loze zachtere zooveel mogelijk met dezelfde actie bowlen, waardoor de bats man volkomen verrast zal zijn. Eenige lermen. Slowbowlen is zacht balten. Hard bowlen noemen we fast, llet bowlen, dat tus- scben slow on fast inligt, medium pace, is een anaer woord voor snelheid. We kun nen dus bij-voorbeeld zeggen: het is een do wier van. de medium pace. Men zal wel gezien hebben, bowlen is ontzettend moeilijk. Een bekwaam bowler zal zich door goedkoope successen niet bevoegd voelen. Hij zal liever een enkel, maar met moeite veroverd wicket in zijn herinnering bewaren. Het is dan noodig, laler de jachtverhalen te vertellen van al die wickets, die riolen als halmen voor den wind. En van wat niet al. Het is kenmerkend voor cridket, dat het niet alleen geduxendte de uren in de zon ons die intense vreugde geeft, maar ook in de herinnering nog lang daarna. Cricket spelen is blijven genieten. Na verleden week practiscli kampioen geworden te zijn, bracht gisteren Excel sior definitief den titel op haar naam dioor de Stichtschen met 40 runs te kloppen daarmede tevens revanche nemend voor den te Bilthoven geleden nederlaag. Captain Van Kemenade wint den toss en verkiest batten. Wei is het gewone ope- ningspaar niet present en valt liet wicket van Bakker reeds spoedig, doch Eikenbroek knapt het vreemde werk goed op en gaat eerst vlak voor de lunch l.b.w., helaas door een feut van den umpire, daar de bal gespeeld was. Scliewe met 13 en daar na vooral G. Oosterhoit doen intusschen de score snel stijgen. Vooral Laboucbcre moet het ontgelden. Daar G. Oosterhoit en Hoenderop ook nog in de dubbele cijfers komen, riet het er voor de Utrechtenaren niet rooskleurig uit. Na de lunch brengt Oosteholt Jr. liet nog tot 51, terwijl Wal beek evenals Eikenbroek 42 scoort. De staart is ditmaal echter te wild en het totaal blijft met 182 benedten de raming. Eenige wickets-werden, weer weggeworpen door slecht batten. De aanval was behoorlijk, doch ditmaal was de onnoodige vrees opzij gezet en die batmen bleven den baas. SlQHC begint heel goed en agressief. "Wel verdwijnt de captain voor 13, doch P. Feith (39) en Cuperus (28) doen voor de kampioenen het ergste vreezen. Het bowlen is bepaald1 slecht en eerst de vele change-bowlers brengen het schip weer vlot. Gerard1 Oosterhoit bowlt Feith en Walbeek Cupeirus vlak achter elkaar. Ook Hooft Graalland maakt het niet lang en hoewel Kentgens met Van Oorde nog even stand' houden, begint de scbaal naar de Schiedammers door te slaan. De eerste gaat l.b.w. en de tweede gevangen in de slips. Dan begint eindelijk Jacques wat langer te bowlen en neemt de drie laatste wickets voor zeer weinig runs. Op 142 kwam het einde en bleef de zoge aan die gastheeren over wier spel een zekere mal heid1 en nonchalance lag. Zelfs hielpen zij Van Benthem aan een acht, wat bij cricket niet bepaald een bewijs van acuratesse is. Het behaalde kampioenschap was den lieer Melcliers, den bekenden Excelsiorman aanleiding een bloemenmand' to doen be zorgen. Aan alles was overigens te be merken, dat de vorige week de beslissing was gevallen. De cijfers. ExcelsiorS. O. H. C. Excelsior 182- rans, waarvan F. Eiken broek 41; A. Walbeek 42; W. Scihewe 13,' G. Oosterhoit 51; J. Oosterhoit 10 en AL Hoenderop 12. j i Bowlingcijfersmr. P. Laboudhtene 3 voor 64; AL AttWood 234; D. van Oordo 3 voor 57; Benthem 1 voor 9. S. C. H. C. 140 rans, waarvan P. Feith 89; mr. P. Latooudhere 13; D. Cuperas 28; Kentgens 14 en Bentham 11 not out Bowlingcijfers: J. Oosterhoit 5 voor 50; G. Oosterhoit 2 voor 27; H. Zoetmulder voor 29; Al Walbeek 2 voor 25. Flamingo's-JeugdFlamingo's. Deze wedstrijd is in een overwinning voor de ouderdom geëindigd. De jeugd! leverde de goede prestatie toet sterkte Fla mingo team voor 133 runs aan de kant te zetten. De Bruyn" van Sparta had met 650 daar een zeer groot aandeel in. Piet de Leeuw van HexmesJX, V. S. kan op een goeden Wedstrijd als keeper terug- zien. I Aan bat faalde de jeugd cellier, diaar zij voor 65 allen een beurt hadden. ge luid. Slechts 2 batsmen kwamen in de dubbele cijfers, nj. A. van Weelde van A. C. C. met 15 en Frits Hom van Hennes-B. V". S. met 11 rans. 1 - Korfbalclub Schiedam". Nog vier weken en do competitie van de K. N. K. B. zall weer een aanvang ne men. Do tijd, die adhter-ons ligt, is met twee, goed bezochte, oefenavonden.*, per week goed besteed. Ook de tijd die nog rest vóór de competitie zal zoo produc tief mogelijk gemaakt Worden. Gisteren is een oefenwedstrijd op eigen terrein gespeeld tegen de Spartaan. En om den oefentijd te besluiten zal op Zon dag 10 September op toet nieuwe S.V.V.- terrein aan den Havendijk "(t.o. totet zwem bad) de bloem van de Nederlandscüite Korfbalwereld aanwezig zijn om elkaar te bekampen. I i „Schiedam I" zal in de a.s. competitie vele nieuwe gezichten ontmoeten; van Schiedam II" is de indeeling nog niet bekend. i r j j i A. Jong Nederland en de luchtvaart. Op Schip hol werd Zaterdag een nationale jeugd- luditvaarldag gehouden, waarbij het aan belangstelling van de zijde der jongeren niet ontbrak.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4