nt STADSNIEUWS WANDGEDIERTE Gemengd Nieuws Kei lijk in den koffer Voetbal Schiedamsch Stedelied Meet meer bekendheid hebben. Mc® verzoekt ons opname van hot vol gende: Zooals veten wel reeds lekend zal zijn, wend door den heer A. Baan, een bekend ingezetene van Schiedam, vooral bij de Schiedamsche jeugd, een „Schïedamsch stedelied" gedicht en op muziek gezet. Op do Schiedamsche scholen werd dit lied reeds verspreid en ingestudeerd, zoodat het al eenige bekendheid had verworven. Maar aan den burgemeester werd nit do bevolking van Schiedam nu de wensch kenbaar gemaakt, te wil ten bevorderen, dat dit lied algemeene bekendheid ia oazo gemeente zou verkrijgen, opdat ook do Schiedammers zelf iets zouden bezitten, dat uit ons hart komt, want bij feestelijke gelegenheden ot anderszins zijn wij altijd aangewezen op meer algemeene liederen. Nn is het anders! Schiedam bezit iets aparts, om zijn ge negenheid aan onze stad en verbonden heid met elkaar tot uiting te brengen, •want wij bezitten een eigen lied, het „Schiedamsch stedelied". Er moest nn een weg gevonden wor den, om ook de ouderen, die reeds sinds lang de schoolbanken hebben verlaten, met dit schoone lied bekend te maken en om dit doel nu te bereiken, teek het den burgemeester zeer wen schel ijk, dat ,ook de Schiedamsch e muziekkorpsen in het bezit van dit lied zonden komen, waar toe natuurlijk een zekere bewerking nood zakelijk was. Aan den heer H. H. van Vleuten, dirigent van bet Stedelijk Mu ziekkorps, werd verzocht, deze bewerking ter hand te nemen. De uitslag mag als zeer geslaagd be schouwd worden, want het is een frische en krachtige marsch geworden, met zeer indrukwekkende motieven en het „Schie damsch stedelied" is in het trio van de marsch zoodanig verwerkt, dat door het publiek het lied medegezongen kan wor den- Nu zal deze marsch, „Defileer-Marsch" genoemd, op den federatie-dag in het Volks part op 5 September a.s., door het Stede lijk Muziekkorps ten gahoore warden ge bracht, zoodat een ieder in de gelegenheid wordt gesteld, daarmede kennis te maken. De bij de Federatie van Sehïedamscbe Muziekgezelschappen aangesloten korpsen zullen deze marsch ontvangen en zoo de gelegenheid zich voordoet bij open bare uitvoeringen eveneens ten gehoore brengen, zoodat het lied er op deze wijze wel zal ingaan en binnenkort heel Schie dam het zal zingen. Dit mag zeker wel als een .groot succes voor den heer A. Baan wonden beschouwd en een bewijs voor hem zijn, dat zijn werk op prijs wordt gesteld1. Federatie van Schiedamsche Muziekgezelschappen Federatiedag op 5 September Aan het zooveel belovende concert van de bij de federatie van Schiedamsche mu ziekgezelschappen aangesloten muziekkorp sen op 5 Juli j.l. moest tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden plotseling een einde gemaakt worden. Niet alleen van de zijde der muziekkorp sen, maar ook uit de burgerij weid de wensch kenbaar gemaakt, zoo het eenigs- zins mogelijk was, een reprise van dezen- Federatiedag te geven, maar dan met een goed slok d-w.z. zonder Pluvius als spel breker. li Het bestuur van de federatie heeft het wensehelijk geacht, aan dese verzoeken ge volg te geven, en zal nu de a.s. Federatie dag op Dinsdag 5 September als, gehouden worden wederom in het Volkspark te 8 uur 's avonds. Zooals dit bij de vorige maal het ge val was, zullen ook nu de zes aangesloten korpsen van de repetitielokalen met marschmnriek door de stad trekken en zich naar het Volkspark begeven. Het concertprogramma zal dan door de koipeen worden afgewerkt met aansluitend het uitvoeren van marsch-muzïek door de gezamenlijke korpsen, hetgeen reeds op de Maikt in 1938 zulk een overweldigende indruk maakte. Er wordt zorg voor gedragen, dat de schulp van een dak wordt voorzien, zoodat de muziek op het terrein beter tot zijn recht komt en het geheel een verzorgden indruk zal maken. Het programma dat uitgevoerd zal wor den, is nog in bewerking en al nog be kend gemaakt worden. De federatie vertrouwt er op, dat velen getuige van deze mnziek-gebeurtenis in Schiedam zulten zijn. Kamp Gllze Rijen Kaxnpberidhtctt. Het kamphericht van Zondag luidt: Ernstige zieken: geenlichte zieken: vijf; onge\adengeen; heimwee-patjé-ntengeen. Meersgesteldheid: prachtig weer; bizon- deriieden gezamenlijke wandeltocht uitste kend geslaagd. Het kampbencht van Maandag: ernstige zieken: geen; lichte zieken: eén; ongeval len: geen; heimwee-patiëntenvier. M 'eersgestéld heidprachtig weer. Bizon- derheden: drnk bezoek van ouders. Blikseminslag. Gisteravond omstreeks 6 uur is op twee plaatsen in het Broersveld de bliksem in geslagen, waarbij geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. In beide ge\a'len bleef het bij het stuk slaan ran de stoppen van schakelborden. Bunrtverecniging Brugman-draai. In nsvolging van andere straten heb ben thans ook enkele bewoners van de Bragmanstraat het initiatief genomen tot oprichting van een buurtvereniging. Een voorloopig bestuur is reeds gevórmd, dat aan het werk is om leden te winnen. Het secretariaat is gevestigd: Brugman- straal 32b. Fa. W. VAN LOON Zuiveraars van Gebouwen en Schepen STADHOUDERSLAAN 17. Aanrijding. Hedenochtend omstreeks halt zes ïs een vrachtauto, bestuurd door Vran E. alhier, tegen eaa politiemelder, staande op den Rotterdamsehedijk, gereden. Door het sprin gen van een voorband raakte van het stuur van zijn auto kwijt en reed tegen den paal aan. Het rechtervoorwiel van de auto brak hierdoor en tevens brak de voorruit De melder werd eenigszins beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Vreemde kostgangers. 2. De pastoor van Kirchfód. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. De ge vreesde speurder. 2. Oranje Hein. lederen middag vertoon in g ge- heele program. 30 Aug. Gebouw RJL Volksbond, 8.15 u. Buitengewone ledenvergadering Or pheus. BOTTERDAM. 22 Aug. ISvoli Schouwburg, 8 30 uur. De Rotterdammers. Hebt u al gepïperold Iledeo en morgen. Groote Schouwburg, 8.15 uur. Gezelschap Pierre Mols: De Rozenkrans. Bioscopen. Gapatii. 2.15 u. 8.15 u. Lach of ik schiet; De Kroeghaas. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Lach of ik schiet Corso. Van 11 u. af doori. Carefree. De Doelen (Lumière) 2.15 u. Matinée. 8 u. Leven in de brouwerij; De baga telle club. Grand'. 2 u. 7 u. 9.15 u. Da kleine prin ses. Olympia. 7 u. 9.15 u. Kustwacht Prinses. 2.15 tl 8.15 u. Pygmalion; Zi geunerbende. Scala. 2 n. 7 u. 9.30 n. Kameraden van de straat Studio. 2.15 tl 7 n. 9.15 u. 3 handige meisjes worden groot Thalia. 2.15 u, 7 u. 9.15 tl Vlijmscherp op avontuur. „Bijverdiensten" Verscheidene diefstallen in Hei en omgeving opgehelderd. De politie te Tied, in samenwerking met de politie van Geldermalsen, heeft een goede vangst gedaan. Sedert geruimen tijd werden in Tiel en omliggende gemeenten diefstallen gepleegd, welke niet tot klaar heid konden worden gebracht. Vooral rij- wielmerken, gouden en zilverea ringen en dergelijke kleine voorwerpen verdwenen op geheimzinnige wijze, zonder dat een spoor van de daders hekend werd'. Zaterdag avond jj. werd die politie te Geldermalsen gewaarschuwd door een goudsmid, dat een jongeman, die al reeds eerder in den winkel was geweest, een ring te koop aanbod. De winkelier vertrouwde de zaak niet heelemaal en het ingestelde onderzoek naax de herkomst van den ring had! tot gevolg, dat de jongeman, de 18-jarige leerling van de H.B.S. te Tiel werd gearresteerd. Het verdere spoor leidde naar Tiel en nog dien zelfden avond volgde de arrestatie van den 17-jarigen touwhandelaar v. d. B. en den 19-jarïgen zoon van den caféhouder F., beiden woonachtig te Tiel. Ofschoon het onderzoek nog niet ge ëindigd is, staat thans reeds met zeker heid vast, dat deze jongens, mogelijk in samenwerking met nog anderen, verschil lende diefstallen hebben gepleegd' en oen goed leventje leidden van de opbrengst van den verkoop der gestolen waren. Een mysterie, dat geen mysterie was. Vannacht was de politie van het bureau Adm. de Ruyterweg te Amsterdam, uitge rukt op een melding, dat er langs den Velserweg een vernielde personenauto met nog brandende lampen lag. In of bij den wagen was echter niemand te bekennen. Een stuk gereden auto zonder gewonden of 'tenminste den bestuurder in de nabijheid kan w^Ten op een misdrijf. De politie speurde de omgeving af, doch zonder eenig resxdlaaL In «ten vroegen ochtend was het myste rie echter reeds opgelost door bet 'vin den van den eigenaar van den wagen. De auto was op den Velserweg, vermoe delijk door een defect, uit de bocht ge gleden en tegen een boom gereden. 1 bestuurder was ongedeerd uit d'en ver nielden wagen gestapt én had zijn weg op eigen gelegenheid vervolgd. Hartjesdag te Amsterdam Een rumoerige avond in liet Muidcrpoortkv artier. Een aantal personen gearresteerd. Over het algemeen heeft de ernstige waarschuwing van den Amsterdamsdien hoofdcommissaris van po'it e, dat ditmaal op den avond van Hartjesdag de politie zeer krachtig tegen het afsteken van vuur werk ba'dadigheden zou optreden, wel uit werking gehad. Gelijk men weet, aldus lezen wrj in bet Vad., is tot de verscherpte maatregelen van de politie tegen dit euvel vooral de aanleiding, dat een aTemiinst on gevaarlijke soort vuurwerk, de z g. Chinec- sche bommen, ja den handel-• is, waardoor reeds ettelijke malen ernstig lichamelijk letsel ontstaan is. Daar de politie onmoge lijk kan uitmaken met welke soort vuurwerk men zich vermaakt, is bekend gemaakt, dat aan het verbod van bet afsteken van welk vuurwerk ook, nu zeer straf do hand gehouden zou wonlen. Dit verbod heeft in vrijwel alle volksbuurten, met één uit zondering, waar jket anders op den Hartjes dagavond zoo luiflruoirtig kan toegaan, ten gevolge gehad, dat het ditmaal opmerkelijk kalm was. Wij doelen •hierbij op de Kinker- steaat en de Borgerstraat met omgeving, anders een van de brandpunten van on geregeldheden en uitdagend verzet tegen de politie; nu waren wel de bewoners bij duizendtallen op straat te hoop geloopen, blikbaar wachtend op relletjes, die echter uitbleven. Voor zoover wij lebben kunnen nagaan, is liet wachten er op vergeefs ge weest; vuurwerk is er zoo goed a's niet afgestoken en de politie, voor zoover aan uniformen kenbaar, bleef binnenshuis, zoo- dat er voor de op relletjes belasten eigen lijk niets te beleven viel. Betrekkelijk vroeg was de volksmenigte hier dan ook afge trokken. Aan de overzijde van het IJ en in de omgeving wan het Ferdinand Bolplein is ditmaal van den heelen Hartjesdag eigenlijk niets te bemerken geweest. Charges van de politie, in de omgeving van het Dapperplein. Een ongunstige uitzondering op deze rust heeft de omgenog van het Dapperptein ge maakt, in hel Muideroortkwartier, Hier knalde het vuurwerk den geheelen avond als van ouds; benden van honderden op geschoten jongens en meisjes deden al het mogelijke om de politie te tarten. Er was een zeer sterke politiemacht op de been en deze heeft zich niet onbetuigd gelaten. Bij het maken van tallooze charges heeft zij bijna den geheelen avond er ongenadig met de gummistokken op los geranseld. Dit had voor korten tijd wel het gewensch- te effect, maar dan verplaatsten de onge regeldheden zich weer naar een aad'ere straat, waar hetzelfde spelletje opnieuw begon. De politie had alle zijstraten in den avond afgezet en trede hier af en toe doorheen met de revolver in de vuist, den bewoners gelastend om binnenshuis te blijven en de ramen te sluiten. Zij be reikte hiermede, dat het eigenlijke verzet tot enkele punten gelocaliseerd weird en dat zij er zoodoende gemakkelijker en meer afdoend tegen kon optreden, zonder da* er bepaald ernstige ongelukken voorgeko men zijn. Eenige keeren is er van bet publiek uit naar de agenten met steenen gegomd. Dan deden zij een zeer resolute® uitval en vluchtten de benden van kwaad willigen naar alle kanten uiteen. Ook zijn er enkele arrestanten naar het bureau ge bracht, wegens het afsteken van vuurwerk. Den heelen avond, tot tegen middernacht, is het in dit st~ Lkwaxtier een eigenlijk beschamende toestand van wanorde en van treiterend verzet tegen dé politie geweest, waarbij men het geduld en hei. nog be trekkelijk matig optreden van de ordebe waarders moet bewonderen. Niettemin zul len er gisteravond heel wat armen en schouders door politieknuppels met blau we plekken geteekend zijn. Kenteekenend voor de mentaliteit die onder de bewoners van deze buurt voor komt, is dat een hunner de brandweer voor het hlusschen van een midden ia een der zijstraten aangestoken straatbrand je, water weigerde, waarvoor hij een pro ces-verbaal kreeg, zoodat hij later nog wel gelegenheid zal krijgen om erover na te denken, of zijn houding wel de juiste is geweest. Nog zeer laat heeft de politie de han den in deze lastige buurt vol gehad om de ongeregeldheden te keer te gaan. De tweede koffer moet nog steeds gevonden worden. bog steeds wordt gezocht naar een twee den koffer in verband met den zooge- naamden „koffermoord" in de hoofdstad. Naar aanleiding van ontvangen brieven is gedurende eenige dagen langs den weg AmersfoortApeldoorn naar den tweeden koffer gespeurd', doch tot nu toe zonder resultaat. De burgemeester van Bamcveld, de hoer J. Westrik, verzoekt thans in verband hier mede den Amsterdamschen chauffeur, sdii-ijver van den brief dd. 16 Augustus 1939, waann sprake is van liet zien weg- welpen van een licht bruinen koffer (twee den koffer), op den weg AmersfoortApel doorn op 24 Jnni 1939, zich nader met hem in verbinding te stellen omtrent de juiste plaats en den tijd van bet weg werpen ran dezen koffer. BINNENLAND Zes personen door den» bliksem gedood. Gistermiddag heeft boven Londen een hevig onweer gewoed. De bliksem, is in geslagen in een publieke schuilplaaö in het ïaientinespark in de voorstad Dford. Hier weiden zes personen gedood- en vptien gewond. Dertig-personen hadden daar een toèvlocht gezocht. Regenhoos in Hilversum Bliksem In schoorsteen geslagen. Voor de derde maal tijdens dit zomer seizoen heeft een hevig onweer met zivaren regenval de gemeente Hilver sum geteisterd en, evenals bij de bei de vorige gelegenheden, is de nieuwe Prinses Beatrixtunnel overstroomd door het water, dat van de omliggen de, hoogere deden deT plaats in groo te stroomen kwam afvloeien. Omstreeks vier uur konden de automa tisch werkende pompen, die de verkeers- tunnd onder de spoorlijn Hilversum Amersfoort moeten cLooghoudcn, het bin nenkomende water niet meer baas en be gon rich op het diepste gelegen deel van den njweg een plas-te vormen, die weldra in omvang toenam, tot ten slotte in het midden van de tunnd ruim een halve meter water stond. Het autoverkeer baande rich met moeite een weg door de watermassa en tot groo te hilariteit \an het belangstellende pu bliek was de laatste wagen, die een kans waagde en halverwege steken bleef, de overvalauto van de Hilversumsche politie. Het water gutste aan weerskanten in groote stroomen de tunnel in en het wa tervlak bleef gedurig stijgen. Pas toen ook de fietspaden waren ondergeloopen en de overvalwagen tot over de spatborden in het water stond', verscheen er een. vracht auto, die met een kabel de gestrande politiemannen weer in veiligheid bracht. Het water in de tunnel bereikte om streeks zes uur rijn hoogste niveau, onge veer 75 c.M. Het verkeer lag al dien tijd geheel stop, zoodat de drukte bij de spoor wegovergangen weer zeer groot was. Daar na zakte het water langzamerhand tot om streeks half zeven het fiets verkeer weer mogelijk werd. 1*3 rijweg was toen echter nog niet vrijgegeven. Gedurende het onweer is die bliksem in geslagen in «Je 40 meter hooge schaar steen van de tapijtfabriek „Veneta" op dén hoek van den Ooster Enghweg en den Lde- bergeïweg. Een groot stuk van de kraag werd in fragmenten naar beneden geslin gerd en kwam terecht op het oude ketel huis, tegenwoordig als smederij in gebruik. Er werden vele gaten in het «Jak gesla gen, terwijl ook de lantaarn in het dak van het magazijn wend verbrijzeld. Vele arbeiders werden door den luchtdruk tegen, den grond' gesmakt zoneter letsel te brijgen. Een merkwaardige omstandigheid is bel, dat de schoorsteen voorrien is van een bliksemafleider, die ongeveer vier meter boven de kraag uitsteekt. Kleme verloven ingetrokken. De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft in de ontwikke ling der internationale verhoudingen ia liet buitenland aanleiding gevonden om bn wijze van voorzorgsmaatregel de klune verloven, welke aan perso neel, fcehoorende tot de onderdooien belast met do grens- en kus (beveili ging en de luchtverdediging verleend waren, tot nader order in te trekken. 125-jarig bestaan Koninklijke Marechaussee?. Naar wij vernemen heeft zich, ter her denking van bet 125 jarig bestaan van bet wapen der Koninklijke Marechaussee op 26 October, een landelijk comité gevormd, waartoe als eereledén zijn toegetreden: A. Q. II. Dijxhoom, minister van defensie, en parol mr. P. S Gerbrandy, minister van justitie. Sport Rechtszaken De gevonden kinderlijkjes te Deii De uitspraken tegen de ouders. Do Utrechtsche rechtbank behandelde veertien dagen geleden in een gesloten zit ting de zaak tegen den 48-jarigen arbeider M. B. 'en de 37-jarige weduwe W. CL B., beiden woonachtig te Deil, wien ten laste was gelegd, het verhelen van de geboorte of het overlijden van een pasgeboren kind. Zooals bekend steldé het parket uit Utrecht eenigen tijd' geledén op verzoek van dén burgemeester van Dieil een onder zoek in ten huize van dén arbeider M. B., waarbij ondér een schaafbank een kistje wérd aangetroffen, dat de overblijfselen bevatte van een pasgeboren kindL Later werden ook nog op het achter de woning gelegen erf in den grond) de overblijfselen van een tweede kind! opgespoord. De rechtbank deed1 heden uitspraak e veroordeelde den arbeider conform dei eiscb van den officier van justitie tot zes maanden gevangenisstraf. De 37-jarige we duwe, «ïe moeder der beide kinderen, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. De eisch luidde vier maanden. Soldaten dronken wijn nlt den kelder vm een leegstaand kasteel. Het hoog-militair gerechtshof bevestigde Olieden het vonnis van den Bosschen krijgs raad, waarbij zes soldaten, gewoon dienst- pEdhtigen bij een grensbialaljon te Zutphen, veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen van. drie en ses weken, omdat zij in een leeg staand kasteel te Vorden zijn binnengedron gen en uit den kelder eenige ftessdben wijn hebben weggenomen en leeggedronken. Schaken Het toumooi te Bournemouth Enw« wint in twaalf zetten van Abrahams. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de zevende ronde van het toumooi te Bournemouth luiden L a n d a uAitken, afgebroken. GoedeKoenig, 10. ThomasFlohr, afgebroken. KleinMieses, afgebroken. WallisKitto, 10. E u w eAbrahams, 1—0. De stand luidt: I. Eirwe, 6 punten; 2. Flohr, 5 pun ten, plus één afgebroken partij. 3. Klein, 4y% punt, plus één afgebroken partij. 4. Gomde, 4 punten. 5. Mieses, 3'/s punt, plus één afgebro ken partij. 6. Koenig, 3J/j punt. 7. Aitken, 3 punten, plus één afgebro ken partij. 8. Wallis, 3 ponten. 9. Landau, 2i/s punt, plus één afge broken partij. 10. Thomas, I1/2 punt, plus één afge broken partij. II. Kitto, I1/2 punt 12. Abrahams. 1 pont In de partij tusschen Landau en Aitken werd dé Lasker-variant van het dame- gambiet toegepast. Na 34 zetten weid1 dé partij afgebroken in gelijken stand. Koenig verdedigde zich tegen Gonde dame-Indisch, maar moest na 32 zetten zijn koning omleggen. De partij Thomas Flohr weid een Siciliaao, welke na 36 zetten werd afgebroken in een betere stel ling voor Flohr. De partij tusschen Klein en Mieses werd eveneens afgebroken, na 34 zetten, in een betere stelling voor Klein. Het was een oad'-Indische partij. Wallis won in 28 zetten van Kitte. Hier werd de Tarasch verdediging van het dame- gambiet toegepast En wat tenslotte te zeggen van Euwe, die Én een darnepioonenspel Abrahams noodzaakte na 12 zetten op te geven? Euwe en Flohr kaden met 6 punten. Gisteravond werden nog enkele afgebro ken. pastijen uit de zevende rond© beslist Zoo werd de partij tusschen Landau en Aitken, die in gelijken stand was afge broken, inderdaad remise, terwijl Flohr van Thomas won, zoodat hij. weer gelijk met Euwe kwam te staan. Verder wist Klein van Mieses te winnen, zoodot de strijd om de eerste plaats nog uitsluitend gaat tusschen Euwe, Flohr en Klein. Met veel belangstelling wacht men het resultaat van de partij tusschen Flohr en Klein, welke in de achtste ronde wordt gespeeld, af. De stónd Inidf thans: 1. en 2. dr. Euwe en Flohr, beiden 6pnt. 3. Klein 51/» punt. 4. Conde 4 punten. 5,, 6. en 7. Mieses, Aitken en Koenig, allen 3»/z pnnt. 8. en 9. Landau en Wallis 3 punten. 10. en 11. Thomais en Kitto, beiden li^ punt. 12. Abrahams 1 punt S.F.C.S.V.V.-eombiaatie. '<jp Boschhoek heelt gisteren S.F.C. ge speeld tegen een S.V.V.-combinatie, meest bestaande uit spelers van het derde en vierde elftal. De rood-groenen wonnen d n wedstrijd met 4Q. Watersport ELS. V. A. gaat niet deer. Naax wij vernemen heeft «Ie veroen i-ring „H. I. S. W. A." besloten de tentoonstelling welke an 27 October tot 5 Noembar in de ApoUo te Amsterdam, zou worden ge ou den, wegens de politieke omstandigheden, niet te laten doorgaan. Scheepvaart. SCHIEDAM, 21 Augustus. Aangekomen: Duitsch s.s. „Scharbek'ledig van jaar- dingen om te dokken bij de werf Wilton. SCHIDAM, 22 Augustus. Noorech hls. „Segundo" ledig van Rot- teïdam om te dokken bij de Mij. Nieuwe Waterweg.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2