't. I» De Koningin spreekt tot Haar volk. Laatste Nieuws Het Britsche antwoord gereed JV Baby verdronken Bears van Amsterdam 9 i Hedenavond 8 uur. De regeeringspersdienst deelt mede, dat H.M. de Koningin voornemens is hedenavond te acht uur voor de radio een kort woord te richten tot Haar volk. Deze^ uitzending is bestemd zoowei voor Nederland als voor de Nederlandsche ge- biedsdeelen buiten Europa. BINNENLAND Duitsche verzekering omtrent on aantastbaarheid Nederlandsch grondgebied Het reizigersvervoer per trein beperkt Verlof of-vrijstelling De Minister-President is een vrij man Verwachting L. BOQN,Huysmansstr. 63fa,Tel. 69719 Gemengd Nieuws Reuter meldt uit Londen, dat de hedenochtend gehouden vergadering van het Britsche kabinet het antwoord aan Hitier heeft goedgekeurd Na de vergadering werd geen communiqué uit gegeven. Er is voor het oogenblik geen nieuwe kabinets- raad bepaald. Het Lagerhuis is tegen morgenmiddag kwart voor drie bijeengeroepen. Eerbiediging der Belgische neutraliteit Spoorwegverkeer Frankrijk-Duitschland onderbroken Naggiar uit Moskou vertrokken Buitengewone zitting opperste Sovjets Pooisch-Duitsch grensincident Beperking der Britsche scheepvaart Harwich-Hoek van Holland voorloopig stopgezet De vorming eener nieuwe Japansche regeering Erika Mann vermiste haar bagage Vordering van motorrijtuigen GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN* ms Buitengewone oproeping Aigsmeene mobilisatie Verbod tot verkoop van alcohol houdende dranken Vordering van paarden Burgerlijke Stand io3/8— a 77a 7* 87, 7'/,-7a rt||| ^1? AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 't Zit ia cfe lucht De Duivelsecho. (Zondag ook 2 uur). Woensdag kindfernia- tinée. Maaopole Theater, 8.15 uur. De big van het regiment De tweelingbroers (Matinée 2 uur). 28 Aug. Geb. Harmoniau, Korte Kerkstr. 3. Openbare Séance. ROTTERDAM. 28 Aug. Tïvoli Schouwburg, 8.30 uur. De Rotterdammers. Hebt u al gepiperold Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Andy Hardy in het Wilde Westen. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Andy Hardy in het Wilde Westen. Corso. Van 11 u. ai doorl. De Parijsche ondeugd. De Doelen (Lumière). 2.15 u. Matinée. 8 u. Ik en mijn meisje. Grand'. 2 u. 7 u. 9.15 u. De hond van de Baskervilles. Olympia. 7 u. 9.15 u. Gevaren onder zee. Kustwacht. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. De terugkeer van den Rooden Pimpernel; Charlie Chan in Bonoloeloe. Scala.. 2 m 7 u. 9.30 u. Citadel. Studi 215 u. 7 u. 9,15 u, 3 handige meisjes worden groot Thalia. 2.15 u. 7 u. 9,15 u. 't Zit iru de lucht H. M. de Koningin ontvangt den Duits dien gezant Hare Majesteit de Koningin heeft Zaterdag in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken den Duitschen gezant in audiëntie ontvan gen. Graaf von Zech Burkersroda heeft aan Hare Majesteit mededeelmg gedaan omtrent de houding van het Duitsche rijk ten opzichte van Neder land in geval dat een oorlog onver mijdelijk zou blijken. Het Duitsche rijk zal de onaantastbaarheid en integri teit van Nederland onder geen enkele omstai digheio schenden en het Neder landsche grondgebied te allen tijde eer biedigen. Daartegenover werd de ver wachting uitgesproken, dat Nederland tegen Duitschland een volstrekte on zijdigheid in acht zal nemen en dezo ook tegenover derden zal doen eer biedigen. Naar wij vernemen, zijn dergelijke ver klaringen ook ten aanzien van Belgie, Luxemburg en Zwitserland afgelegd. Morgen tol 3 uur 's middags kun nen burgers geen gebruik van den trein maken. De regeeringspersdienst meldt: Op morgen, 29 Augustus 1939, zal er tot ongeveer 3 uur des namiddags geen binnenlandsch verkeer voor bur- gerreizïgers per trein mogelijk zijn. Bur gers zullen tot de perrons en stations emplacementen niet toegelaten worden. Maatregelen zijn genomen om het rei zigersverkeer met het buitenland zoo veel mogelijk te doen uitvoeren. Op Öe perrons zullen alleen reizigers wor den toegelaten met bestemming naai of van het buitenland. De -treinen naar Duitschland zijn reeds vervallen. Ook het goederenvervoer in deze richting is beperkt. Het goederenvervoer van de Nederland- scne spoorwegen wordt op 29 Augustus omstreeks 1b; uur gestaakt. Voor de af levering op tijd van goederen, welke van daag werden aangeboden,, kan niet wor den ingestaan. Het publiek moet er voorts reke nen, dal het vervoer van burgers op ver- schillerde interlocal* tramlijnen en op de autobusdienster, althans tot 12 uur niet zal mogelijk zijn. Op 30 Augustus wordt op de Neder landsche spoorwegen een beperkte dienst regeling! voor burgerverkeer ingesteld. Hiexbs hebben echter militairen voorrang Inlichtingen «mtrent de beperkte dienst regeling zijn bij dén stationschef te verkriï- gen. J Slechts bij hooge uitzondering. Gedurende de laatste dagen bereiken het departement van defensie vele ver zoeken, zoowel van werkgevers als van werknemers, om aan dienstplich tigen en aan reserve-personeel verlof of vrijstelling van opkomst bij mobili satie te verleenen. Bekend1 wordt gemaakt, dat onder de huidige omstandigheden aan voren bedoelde verzoeken vooralsnog niet anders dan bij zeer hooge uitzonde ring en dan nog slechts in zeer drin gende gevallen gunstig gevolg kan wor den gegeven. Maar ontstemd op een journalist. Van beyoegde zijde wordt aan het A.N P. het volgende medegedeeld Toen de minister-president, jhr. de Geer, dezer dagen door een hem onbekenden journalist werd aangesproken met de vraag, waar de minister vandaan kwam en waar hij heen ging gaf jhr. de Geer dezen te kennen, dit optreden niet zeer correct te vinden en voegde hieraan toe: „Ik ben nog een vrij man", hiermee slechts be doelende van indiscreties verschoond te mogen blip en. Dezo nadere toelichting op bovengenoem de uitlating is daarom verstrekt, omdat in een tweetal bladen ten aanzien daarvan, critiek op den premier is geoefend. Zoo schreef oa. de N.R.Ct. onder het opschrift „Een vrij man" „Dit geioel van vrijheid zal men onzen minister president niet kunnen benijden. An deren waarschijnlijk ook zijn ambtge- nooten zal het met zorg vervullen." Echter, aldus deelt men aan het A.N.P. mede, wantrouwende conclusies, a'sof de ministerpresident zich vrij zou gevoelen tegenover zijn taak, zijn misplaatst. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens eenige kans op onweer. Meest zwakke verander!ijk; wind. BrancJstoffenhandel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES. Tragisch ongeluk met een kinder wagen. Gistermiddag is te Sneok een kinderwa gen, waarin zich een jongetje van zeven maanden bevond, door om oorzicbtighcid van het zevenjarig zusje, dat den wagen voortduwde, van den hoogen wal in het water van de Kerkgracht gevallen. Het meisje, een dochtertje van de familie L O. te Sneek, gaf den wagen oen duwtje, om hem dan even lator weer vast te pakken. Toen het meisje dit gevaarlijk spelletje op de Kerkgracht herhaalde, sloeg de wa gen over den kop te water De baby ver dween onder den wagen in de diepte en verdronk. Later op den middag is het lijkje opgehaald', waarna men ook den wagen op het droge bracht. Lijk van ouden man langs spoor baan gevonden. Gisterochtend ontdekte de wagenvoerder van den trein, welke om 6.23 uur uit Utrecht te Gouda aankomt, op den spoor- Verzekeringen au Engeland en Fra.nkijk. Brussel, 28 Augustus (BelgaANP). Ko ning Leopold heeft heden audiëntie ver kend1 aan den Britschen en aan den Fran- schen ambassadeur, die tegenover den ko ning de houding van Engeland en van Frankrijk tegenover Belgie hebben uileen- gezet ingeval een conflict in Europa niet vermeden zou kunnen worden. De ami assadeers hebbei plechtig ver klaard, dat indien Belgie in het ver onderstelde geval zijn neutraliteit hand haaft, de Britsche en do Fransche re geering vastbesloten zijn, overeenkom stig hun traditioneel* politiek, deze te eerbiedigen. Deze verklaring veronderstelt dat de neutraliteit van Belgie gecerbiedigd' zal worden door alle andere mogendheden. Frankrijk en Engeland' zullen natuurlijk trouw blijven aan de door hen aange gane garantieverplichtingen. Parijs, 28 Augustus. (Ilavas-A.N.P.). Om-, streeks het middaguur werd op het Noord- station vernomen, dat de spoorwogverbin- d in gen met Duitschland voor het oogenblik onderbroken. Moskou, 28 Augustus. (Havas-A.N.P.). Paiul Emile Naggiar, de Eiansohie ambas sadeur te Moskou, is vanochtend' per vlieg tuig via Stockholm naai Parijs vertrokken. Moskou, 28 Augustus. (Havas-A.N.P.). De buitengewone zitting van de opperste Sov jets, welke is bijeengeroepen voor de ra tificatie van het Dui tsch-Russisch parit, be-. gint_ vanmiddag om twee uur. 1 Sovjéte <fer Unie komen om twee uur Kjeen. De Sovjets der nationaliteiten om vier uur vanmiddag. Ilavas seint uit Warschau: Uit Corzele woidt gemeld, dnt van Duit sche zijde het vuur werd geopend op een patrouille Poolsche grensbewakers, die het vuu:r beantwoorden. Aan Duitsche zijde is een gewonde, daar men zag dat de soldaten een hunner mee voelden. i De Britsche admiraliteit heeft de Mid- ddlandsche Zee tijdelijk voor de Britsdhe scheepvaart gesloten. Alle Bnlsche schepen in de Oostzee hebben opdracht gekregen deze zee te ver laten. De bootverbindmg Harwich—Hoek Holland is, naar wij vernemen, tot nader order stopgezet. De boot uit Harwich is hedenochtend niet meer te Hoek van Holland aangekomen. De 3ls. premier verzoeningsgezind? Tokio, 28 Augustus (Domei-ANP). De oud-generaal Nobboeyoeki Abe, is be noemd tot kabinetsformateur. In 1935 was hij vice-minister, onder den toenmaligcn minister van oorlog, generaal Oegahi. Aangezien hij weinig op dén voorgrond (rad, heeft zijn verschoning op het poli tieke s chouwtooneel. bij het publiek al gemeen verrassing gewekt, doch zijn hof felijke en betrouwbare persoonlijkheid' en zijn verzoeningsgezinde houding stempelen hem wellicht tot een der beste premiers voor het land1, dat thans een geheel ge- wijzigden internationalen toestand' onder het oog moet zien. Hij behoort tot geen enkele politieke groepeering. Naar Domei verder meldt zou als mi nister van buitenlandsche zaken in aan merking komen de Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe. GoudaUtrecht het lijk van een ouden man. Het bleek te zijn de 89-jarige heer D. IJsselstijn uit de Spoorstraat te Gouda. De oude krasse man, was gistermiddag om vijf uut gaan wandelen en bij het overste ken van de spoorbaan door een passeeren- den trein overreden.. Het stoffelle overschot is naar het van Ittersonziekenhuis te Gouda overgebracht. Belangrijk manuscript rn ju- weelen zaten in koffers. Zij was op weg van Parijs naar Amsterdam. De bekende kunstenares en schrijfster Erika Mann, dochter van den eveneens be kenden auteur Thomas Mann Is naar wg vernemen Zaterdagavond met den PuH- mann troin uit Parijs in Amsterdam' aan ge komen, waar zij l«ar intrek heeft genomen in het Amstelhotel. Bij haai aankomst in de Nederlandsche hoofdstad heeft zij de voor haar minder prettige ontdekking ge daan, dat haar bagage, welke bestond uit twee groote gele handkoffers spoorloos was verdwenen. Onmiddellijk na de ontdekking van deze vermissing heeft Erika Mann de hoofdstc delïjke politie van het verlies in kennis gesteld. i I In verband met den intemationa'ea poli lieken toestand was zij gistermiddag uit Parijs naar Boulogne vertrokken om daar de boot te nemen, waarmede zij zou over steken naar Amerika, waai thans ook haar vader verblijf houdt. Door een aanzien lijke vertraging van den trein, waarmede /.ij naar Boulogne reisde, miste Erika Mann de boot .Zij besloot toen om via Parijs naar Amsterdam te reizen in de hoop daar passage naar Amerika te kunnen boeken. Bij het vei trek uit Parijs heeft zij de twee handkoffers nog gezien, zoodat als vaststaand moet worden aangenomen, dal iiaar bagage tusschen Parijs en Amsterdam is verdwenen In verband met het feit. dat de Puïïmanntrem meer dan vol was met teragkeerende vocanticgangers en an dere reizigers, bestaat het vermoeden, dat de koffeTs in de zenuwachtige d'rukte per ongeluk door een anderen reiziger zijn meegenomen en dus in verkeerde handen zip geraakt. Enka Mann heeft de politie medegedeeld, dat zij een groote belooning voor het te rugbrengen en haar bagage beschikbaar stelt, omdat zich in een der koffers een "be langrijk manuscript bevindt van een boek werk, voor de samenstelling waarvan rij maandenlang door Europa heeft gereisd. In den anderen koffer bevinden zich haai juwee'en en verschillende ki eed in gs tukken. De koffers gevonden. Nader wordt gemeld: Vermoedelijk is deze bagage te Parijs of te Brussel achter gebleven on gisteren pas doorgezonden Vit do koffers werd' niets vermist Zooals te begrijpen valt is mevrouw Mann' zeer verheugd' haar bezit terug gekregen' te hebben van de eigenaren, de houders of hui vertegen woordigers gezamenlijk moeter worden geleid naai het vorderingsterrcin, te Rotterdam, Ben- tincklaan. De paarden moeten voorzien zijo van een dag rantsoen haver of hooi, een goed halster met halst erto uw en voor zooveel mogelijk van een goed hoefbeslag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze „Openbare kennisgeving" rechtens voldoende is en derhalve de eigenaren en houders van paarden in verznim stelt, indien zij niet aan deze oproeping gevolg geven De Burgemeester -voornoemd, VAN HAAR EN. Schiedam, den 23en Augustus 1939. De Burgemeester van SCHIEDAM roept, in opdracht van de Regcering, alle eigenaren cn beheerders van motorrijtuigen, welke ter alge- meene vordering moeten worden aangeboden, op, om deze motorrijtuigen op 29 Augustus 1939 te zes our voormiddag, te brengen of te doen brengen op de verzamelplaats alhier, Rembrandt- laan, ingang van de zyde van den Vlaardinger- dijk Er dient op te worden gerekend, dat de motor rijtuigen, van bedoelde verzamelplaats door de zorg v an de eigenaren, de beheerders of hun v er- tegenwoordigers gezamenlijk mocter worden ge bracht naar het vorderingsterrein zijnde het Sterre- bosch, bij ingang Scheepsbouw Mij. Nieuwe Wa terweg. De motorrijtuigen moeten voorzien zijn van alle daarbij behoorende voorwerpen, gereedschap pen, uitrusting- en vcrwisselstukkcn. Personen auto's en vrachtauto's moeten voorts voorzien zijn van een hoev celbeid benzine en olie, v oldoende voor het afleggen van een afstand van honderd kilometers; motorrijwielen en tractors van een hoeveelheid benzine en olie als de tanks kunnen bevatten. Open vrachtauto's moeten tenslotte nog voorzien zijn var eec dekzeil, dat groot genoeg is om dc geheele lading te bedekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze Openbare kennisgeving'" rechtens voldoende is en derhalve de eigenaren en beheerders van motorrijtuigen in verzuim stelt, indien zij niet aan deze oproeping gevolg geven. De Burgemeester voornoemd, VAN HAAREN. Schiedam, den 28en Augustus 1939. 3957 126 (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Cert. Caivé 'ieder: Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabeifabriek dSfó Philips Gl. G. B177»/, UnileverllGVj 846a/, 42 82'/, 24% ll'/i, 38»/,. 223'/. 220 65 De Burgemeester van Schiedam toept, in op dracht van de Regeering, op om zich met spoed in werkeiijken dienst te begeven: BIJ DE LANDMACHT EN BIJ DE ZEEMACHT: de niet in werkeiijken dienst zijnde gewone dienstplichtigen, die bchooren tot één der lich tingen 1924 tot en met 1939, en voorts al het niet in werkeiijken dienst zijnde reserve-personeel van land- en zeemacht alle niet in werkeiijken dienst zijnde vrjwilligcrs (voor wat betreft den Vrij willigen landstorm alleen de vrijwilligers van 18 jaar en ouder) en liet voor dc gemobiliseerde weermacht bestemde burgerpersoneel. EERSTE MOBILISATIEDAG: 29 Augustus 1939. Degenen, die om ecnïgerlei reden niet in bet bezit zijn van cce lastgeving (zie zakboekje), zijn VERPLICHT zich tc wenden tot den Burge meester van de gemeente, waarin rij woonachtig rijn of, indien zulks niet mogelijk is, tot den Burgemeester der gemeente, waarin zij verblijven. De aandacht wordt er <>p gevestigd, dat deze Openbare kennisgeving" rechtens voldoende is ea derhalve dengene, die niet aan deze op roeping voldoet, in verznim stelt. Dc Burgemeester voornoemd, VAN HAAREN. Schiedam, den 28en Augustus 1939. De Burgemeester van Schiedam; Gezien de Verordening op de tapperijen, loge menten, openbare vermakelijkheden cn den handel in gebruikte roerende goederen te Schie dam; Besluit: 1, TE VERBIEDEN, dat in deze gemeente op Dinsdag, 29 Augustus 1939, zijnde den dag, waarop de algemcene mobilisatie van het Ne derlandsche Leger geschiedt, in de tapperijen of slijterijen alcoholhoudende dranken worden ge schonken, toegediend of verstrekt; 2 de ingezetenen dringend uit te noodigen ook zoodanige dranken niet aan de opkomenden te verstrekken, of te doen verstrekken. De Burgemeester Voornoemd, VAN HAAREN, Schiedam, 28 Angnstus 1939. De Burgemeester van Schiedam roept, in op dracht van de Regeering, alle eigenaren en hou ders van paarden, welke ter vordering moeten worden aangeboden, op om deze paarden op 29 Augustas 1939 te tien uur voormiddag, te brengen of te doen brengen op de verzamelplaats alhier, zijnde het terrein achter den Sint Joris Dode; 'toegang in het Groenweegje, langs de g. Drilschuur. Er dient op te worden gerekend, dat de paar den van bedodde verzamelplaats door de zorg Milaan 6.10, prolongatie 4 Hoog water. 28 Augustus 4 02 uur, 16.28 uui. 1 29 Augustus 4.34 uur, 17.04 uur. Zon en Maan. Zonsopg 28 Aug. 6.04 u., ondg. 19.56 u, Zonsopg. 29 Aug 6 06 u„ ondg. 19 54 u. Vuile maan, nam. 10 29 uur. 1 SCHIEDAM. Geboren: 24 Augustus. Marianne Isabella, dochtel van W. de Prieelle en C. Viseer, Burge meester Rnn/pertlaan 255. 25 Augustus. Leonardus Hendricus 'An- tonius, zoon \an J. J. M. Voorwald en J. P. M. van Baarle, Vriendschapstraat 4. 26 Augustus. Johannes Petrus, zoon van A. van Eyk, en A. J. Hendriks, Archimede- sfcraat 11. Overleden: 25 Augustus.. II. Degellng, 1 dag, Nas- saulaan 75. KOERSEN OP 28 AUG. 19.3U (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. V.K. HEDEN SO'/s 30'/,1»/, 74 841 Vf 896 4P1V, 170 112'/,- (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Amem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Jgem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kot Olie 288'/, (Buitenland). Cont. Oil IS8/, Mid. Cont. Petr. 93/u Phillips Petr.25 Shell Union Tidewater Ass. Oil 9 3 Va 18 42'/,— 38 Va 233/g— 26 83 4 226 220'/ 23 275'/,- 81»/, 8»/, 25"/,, 7V,_ 8'/s- RUBBER. Amsterdam Rubber 178'/, 1747s— 80 Deli Batavia Rubber 185 131 27, SUIKER. Vorstenlanden 79 78'/, Handelsver. A'dam 880' 872 8 TABAK. Beü Mij 166 1GC 109 134 131 SCHEEPVAART. H,A L. 93 95 Rott. Lloyd 98 97 Ned. Sclieepv, Unie 105 106 7»/, SPOORWEGEN. 2'7„ Canadian Pacific 8 Illinois Central N.-York Centr. Railr. 10 9/j Southern Pao 9'/,, 87— Southern Railway Cy SO Wisselkoersen. Amsterdam, 28 Augustus. Londen 7.87, Berlijn 69 50, Parijs 4.55, Brussol -31.70, Bern 42.35, New Yi-k 1 .^1%, >-1P

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3