wmmm De NedeHandschë Spoorwegen honderd jaar. TWEEDE BLAD SCMDAMSCHECOURANT -..ii.iAtu.aiï, aa^BÉas^a fêÊ&i- Geen levendige behoefteTien trek schuiten per dag, nu 190 treinen. Vrees voor het nieuwe. De eerste rit per trein Amsterdam-Haarlem. bewust lie aan. w f - V DER DONDERDAG 14 Sent 1839. m*. 22274. Londen in oorlogstijd. De meeste monu- men ten zijn door zandzak-barricades aan het oqs onttrokken. Puffend, stenend' en ratelend,- waggelde - bel' eerste 'treintjeover 'de ijzeren spoor- staven tusschen Haarlem en. Amsterdam. De inzittenden waren - zich diep zeer groote waaghalzen te zijn, die - hef. bereiken van een fantastische van een dertig kilomètér por uur mis schien wel - hun leven zouden opofferen Langs dé route keken de brave burgers verschrikt naar dit monster dat „heele- maal overbodig was". Hadden de diligence en de trekschuit niet altijd behoorlijk voor het vervoer gezorgd'? Maai vooruitziende lieden wisten of vermoedden, dat hior op 28 September -1839,'- tusschen Haarlem en Amsterdam niet alléén - èoii technische 'rariteit'; werd - getoond," dóch dat dit het begin was vaD e©n nieuw tijdperk in de geschiedenis van hét Nedcrlandsche verkeer. Het eeuwige conflict: verleden en toekomst, - - Honderd jaren zijn verstreken..Op de Spoorwegtentoonstelling in Amsterdam ka'n men thanè' zien hoeveel 'er verander de. Koezeer- de stoomwagen van wéleer getransformeerd' werd tot een' imposant vervoermiddel, hóe hét bedrijfje groeide -tot een organisatie 'die haar draden spint over de geheele wereld', die landen en vol keren nauwer verbindt. Ook en juist in déze ener voerende dagen blijktwelk een - rol de trein speelt in het'leven.' Maar wat wistén de Nederlanders uit do jaren vóór 1839 daar van? Zij beseften, in de verste verte niet, dat dè eerste trein «iet de bevrediging was van dé onzinnige eischen van een aantal doordrijvers. De •diligence en do trekschuit...... Zij déden het best! En toen, volgens oud'-vadcr- landsch gebruik een commissie was ge vormd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, bleken de sceptici de meerderheid te hebben. Zij deelden aan Koning Willem I mede, dat er wel een -vergunning verleend zou kunnen .worden, maar dat daardoor geenszins in een le vendige behoefte werd voorzien/..... 'F. ,W. Conrad ëen der'eerste-directeuren, hun plan door. De eerste twee waren kooplieden, 'wier fortuin hen in staat stelde het hoofd le bieden aan de vrij onzekere kansen van een bedrijf, dat eerder op te genstand dan op'medewerking moest reke nen, en de derde was civiel ingenieur. 'In 1839 werd hij'opgevolgd'" door: den heer F. W. Oonrad', eveneens eén ingenieur van groote bekwaamheid'. 1 Op 1 Juni 1836 werd de concessie ver leend', voor de exploitatie met behulp van stoomkracht en...... paarden. Men had dus blijkbaaj nog niet veel begrip van- snel heden. - I'--.", De tegenstanders van de concessie vond mén."echter niétalleen bijadviseurs des konings. Tallooswaren de bezwaren die van alle zijden werden geopperd en die tenslotte werden weerlegd in een memorie De strijd in Dantzig. Onder bescherming van een tank doet een afdeeling van de Danziger Heimwehr een aanval op het Poolschc hoofdpostkantoor in de stad. Z.M/ de Koning was het volkomen met zijn' adviseurs eens. Hijspralr eir 'dan ooL' 'met bevreemding: over,, dat rhen een spoor weg. wcnschte aan te leggen, ter vérbin- 'dingvantwee steden, die door - éen 'goed "bevaarbaar kanaal waren te bereiken en dan nog wel door een landstreek, waar van de bodem wel op een moeras leek, Tien trekschuiten per dag. Neen, het was raadselachtig, dat eenige betweters eén ijzeren paard Wilden losla ten, De trekschuit liad maar twee en half uur noodig om, van. Haarlem naar de hopfd- .stad te gaan. Er" waren maar liefst "dien '•verbindingeu Jper dag!; (A propós r er rijden ,r'tegenwoordig 190 treinen jper dag ii: een tijd van veertien, minuten). Niéttegenstaandë;dezen twijfel ■zetten dë: drie stoutmoedige pioniers, 'L. J. J. Ser rurier, R. le Chevalier 'en W. C. Bade De eerste locomotief der Hull. IJzeren Spoorweg Maat schappij: de Snel heid. welke als-antwoord' diende, op den stort vloed van allerlei' geschriften, couranten artikelen en. ingezonden stukken. Overigens hadden zelfs de Kamers van Koophandel in Amsterdam en Rotterdam'zich ook ver zet, op grond' ;van de vermeende nadoe len diode handel*.en dé industrie zouden ondervinden.. Bij de concessie was bepaald', dat de spoorweg-zou beginnen te Amsterdam aan de' Noordzijde van de trekvaart op Haar lem tegenóver De Eenhondérd' Roe. In Haarlem - zou de lijn moeten strekken tot .aan .liét.einde'' van dé daar gelegen tuinen. Aldus "tv'as'hét begin- en het eindpunt pre cies afgebakend, maar mén kon niet voor komen, datdé bewoners ,va.n de streek tusschen dé twee stations zich danig onge rust begonnen te gevoelen. Men was bang voor zoo'n monster, men vreesde groote nö- heilen, als dé wagens met duizelingwekken de vaart voorbij zoudén suizen Schutting in.Halfweg., In Halfweg; vooral was men nerveus. En op veler aandrang werd dan ook be sloten „om het ijzige van de passagie" le verminderen door het bouwen van een hooge schutting tusschen de spoorbaan en den straatweg, hoog genoeg om de locomotieven en.-dus ook de wagens bui ten bet gezichtsveld' te houden, terwijl aan Weerszijden van .het hoogst gevaarlijke punt een slag hoorn zou: worden opgesteld, waar van" de geslóten' of geopende stand het al ofniet passeereh van een trein zouden aankondigen... Deze schutting had een lengte vantweehonderd meter en bestond ujt. een geheel'gesloten ondergedeelte eai een-jalousievormig bovengedeelte, tezamen vijf meter hoog. En dit was slechts een van de proble nden die opgelost moesten worden en die in later jaren -zich vermenigvuldigden toen hetnoodzakelijk* bleek terreinen te ont eigenen voorde uitbreidingen en de eigenaren op alle mogelijke wijzen do spoorwegen dwars zaten en uit hun be zit een fortuin trachten te verkrijgen. Maar inmiddels werd, nadat de con- cessie- was verleend1/naarstig gearbeid aan dén" aanleg 'vaii dé spoorbaan op breed: spoor, dat tot 1861 werd gehandhaafd1. En /tevens werden reglementen samenge steld/waaraan-, de reizigers zich moesten houden. Zjj wérden b.v. verzocht óm zich vijftien minuten/voor het vértrek op-liet station te bevinden. „Bagagie van rèizi- gers"..ioo heette het verder „of eenige an dere goederen, die men verlangt vervóard te hebben, is men verpligt om tenminste 1/4 uur voor het vertrek in de daartoe ingerigte kantoren te brengen. Er worden geen plaatsbriefjes voor andere uren van vertrek afgegeven, gedurende het half uur, dat aan liet vertrek vooraf gaat, doch zal men zich overigens gedurende den gelieelen dag van plaatsbriefjes ami de kantoren der ontvangers op de statioms- plaatsen kunnen voorzien. Men kaïn zijn kaartje ook in den trein koopen".' De vertrekuren waren vastgesteld' voor Amsterdam op 8, 10, 3 en 5" uur en voor Haarlem op 9, 2, 4 én 6 uur. De prijzen voor de verschillende klassen der' open wagens, genaamd diligence, char a bancs en wagon, waren respectievelijkf 1.20, f 0.80 en f 0.40. Twintig kilogram bagage mocht men vxjj meenemen.' - De groote dag, En zoo kwam dan de groote dag voor de spoorwegen in Nederland': de openstel ling van' het eerste traject. De officieele plechtigheid' vond plaats op Vrijdag 20 Sep tember 1839 en vele autoriteiten waren naar Amsterdam gegaan om het wonder te aanschouwen. Om één uur des namid dags het was een drukte en bedrijvig heid van belang bij De Eenhonderd Roe zou het vertreksein worden gegeven. En... alles verliep volgens program, of schoon uit het volgende sumiere verslag nu niet zoozeer blijkt, dat de toenmalige journalisten overtuigd' waren van het groo te oogenblik dat zij meemaakten: „Heden heeft de inwijding van dén Haarlemmer Spoorweg plaats gehad'. Tégen 1 ure kwa men de verschillende autoriteiten der steden Amsterdam en Haarlem en verdere genoodigden, waaronder een aanzienlijk aantal dames, aan het stationslokaal al waar de muziek der schutterij zich deed liooren. Het lokaal was smaakvol ver sierd; van'buitèn prijkte' een fapade niet het Amsterd'amsche en Haariemsche wa pen; liet geheele gebouw was met vlag gen en de deiiren met groen versierd!; ook binnen waren de loealen zoowel met draperieën als bloomen, die in dé hoeken geplaatst waren, en eene zeer goede uit werking deden, gedecoreerd. Kort daarop plaatste men zich in fle wagons, die door beide de locomotieven, de Snelheid en de Arend getrokken werden, en insgelijks alle keurig met vlaggedoek waren versierd/ De trein bestond1 uit vier diligences, vier Mannen, op wie een zware verantwoording rust. Generaal sir Edmund Ironside, chef van den Engelsthen generalen «taf; sir Cyrill Newall, maarschalk van de Britsche luchtmacht en admiraal sir. Dudley Found, eerste -lord van de Engclsth» admiraliteit, verlaten Dowmngstreet te itonden na een conferentie met de regeering. Het nieuwe stadhuis van Leiden is uitwendig thans nagenoeg geheel voltooid en binnen afzienbaren tijd zal het fraaie gebouw, een sieraad voor de Sleutelstad, in gebruik genomen worden.. chaï-a-bancs en do groote Engdsché dili gence; in een der wagons werdén dé hoorn blazers dér Schutterij geplaatst, die zich van tijd' tot tijd1 deden hooren. De weg nadï Haarlem werd' in circa een half uur ^afgelegd; ald'aar wachtte het gezelschap het muziekkorps van de schutterij dér stad: Haarlem, dat eenige muziekstukken uit voerde, waarna de terugtocht insgelijks in een half uur geschiedde; aan hét station te Amsterdam was een keurig collation in gereedheid gebracht, waaraan al dé genoo digden deelnamen, die met eeaion vriiend- scliappelijken disdi deze belangrijke feest viering besloten". Aldus geschiedde het een eeuw geleden En de twijfelaars kregen al heel gauw on gelijk:' Op 24 September werd de trein voor het publiek opengesteld' en de eersten dag reed® vervoerde men 1850 personen en op 7 October schatte men het aantal vérvoerd'e passagiers reeds op 20.000... Zoo kreeg het initiatief zijn belooning dé Nederlandsche Spoorwegen waren ge boren: en gingen welgemoed' het éeuwfetest teoemoet.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5