STADSNIEUWS Plechtige opening van de Staten-Generaal De motor- en paardenvordering Drogen van Sojaboonen Luchtbescherming De Princevlag WANDGEDIERTE Kind gered. Prijsopdrijving. De Koningin is vergezeld van Prinses Juiiana en Prins Bemhard prinsjesaag Merges es Donderdag uitbetaling. Morgen en Donderdag zal eindelijk ook hier ter siede de verzilvering plaats hebben van de bonnen, op Dinsdag 29 Augustus, dues vandaag juist 3 weken geleden, door militaire autoriteiten afgegeven voor gevorderde auto's en paarden. Zoo we reeds gemeld hebben moet de late afwikkeling van deze zaak geweten worden aan het niet eerder overmaken van het benoodigdo bedrag door de Pro vindaïo griffie, die eerst de bons moest controleeieu. Morgen, van 11 uur tot half 2 en Don derdag van 9 tot half 2, zal de gemeente ontvanger de op de bonnen vermelde be dragen aan de rechthebbenden uitkeeren. Blijkens een offideele kennisgeving zullen zij, die de bonnen aanbieden, het bewijs moeten leveren, dat zij eige naars van de gevorderde auto's waren. Het komt voor, dat auto's op af betaling rijn gekocht, die dus nog niet het volledig eigendom zij'n \an hen, die in het bezit zijn van de bon. De minister heeft tot de gemeente besturen een schrijven gericht, waar in hij er op aandringt er voor te zorgen, dat geen uitkeering geschiedt, tenzij de zekerheid bestaat, dat de gelden aan den eigenaar ten goede komen. Het restje wordt nog be handeld. In ons blad van Maandag 11 Sep tember hebben we de aandacht geves tigd op oen stank, die» veroorzaakt werd door het drogen van nat ge worden sojaboonen bij de firma Wind horst aan Üe Nieuwe Haven. Ook enkele Ingezonden Stukken na men we over deze aangelegenheid op. TFhans wordt ons van de zijde van het gemeentebestuur gemeld: „In de afgeloopen week is het drogen van sojaboonen tóf de firma Windhorst op last van het gemeentebestuur stopgezet, wegens den stank, die door dit drogen weid veroorzaakt. In verband met de enmogelijkheid om den nog aanwez.gen voorraad natte boon en elders te doen drogen zouden deze moeten worden vernietigd. Hiertegen wordt door den Provincialen Yoedselcommissaris zeer ernstig bezwaar gemaakt, daar de boonen na droging tot meel kunnen worden vermalen, en daü een voortreffefiijk veevoeder opleveren. Met het oog op de bizondere tijdsom- standigShedea, die het vernietigen van le vensmiddelen voor mensch of dier niet toe laten, heeft die Voedselcommissaris het gemeentebestuur dringend verzocht toestem roing te geven lot het drogen van den nog aanwezigen voorraad. Gezien het algemeen belang hebben B. en Wr na herhaalde besprekingen dit-ver- Zoek voor dezen keer ingewilligd. De firma Windhorst heeft toegezegd alles in het werk te zullen stellen om te voor komen, dat in het vervolg door dit bedrijf hinder .wordt veroorzaakt. i Door hot gemeentebestuur zal hierop streng worden gelet. Een enkeje dag echter zal men zich tiVmng in het belang van de voorziening in veevoerder .den innderSjten stank moeten getroosten; op Donderdag acs. overmor gen zal het werk gereed komen". Kapelaan H. Haselaar Jarig ia het Ooglijdersgesticht te Utrecht Vandaag viert kapelaan H. Haselaar van de Sk Lid uinaparoclne zijn 40sten verjaar dag onder wel zeer moeilijke omstandig heden, n.l. in het Ooglijdersgesticht te Utrecht. Vandaag voor 3 weken constateerde een oogarts, dien de kapelaan periodiek be zocht, een ernstige afwijking, die een oogen- b'ikkelijk ingrijpen noodig maakte. Nog den zelfden dag vertrok kapelaan Haselaar naar Utrecht, waar lig in het Ooglijdersgesticht is opgenomen en Donderdags d a.v. onderging gmg de patiënt een ernstige operatie; na dien is nogmaals chirurgisch ingegrepen. Men hoopt althans één der oogen nog te kunnen behouden. Vandaag brengt deken A. 3. 0. Schraag zijn kapelaan, die reeds geruimen tijd een zwakke gezondheid geniet, op diens verjaar dag een bezoek. Marinedag Uitgesteld. De plannen van het Nationaal Jongeren Verbond, afdeeling Schiedam, tot het hou den van een Mannedag op 21 October a s met daaraan verbonden tentoonstelling van oude en nieuwe Schiedamsche industrieën, verkeerden reeds m oen vergevorderd star dium. Zelfs was hierop al hooge goedf- keoring van de betrokken autoriteiten ont vangen en van vele zijden medewerking toegezegd. In verband' met de huidige om standigheden kunnen deze plannen echter voorloopig geen doorgang vinden. En de padvinders. Door het nationaal hoofdkwartier van de N.P.V. is ingesteld een insigne voor luchtbescherming en een voor nationale diensten. Om dit laatste te behalen, is speciale toestemming van de ouders noodig, om dat aan het zich beschikbaar stellen voor nationale diensten eenig gevaar kan zijn verbonden. In alle distneten van de padvinders- organisatie zullen door deskundigen op het gebied van luchtbescherming aan padvin- Iers-instructeurs les worden gegeven, op dat deze instructeurs straks weer de pad vinders op de hoogte kunnen brengen ln de districten Den Haag en Rotter dam zijn de eerste cursussen reeds begon nen; ruim 150 leiders nemen daaraan deel. De cursus te Rotterdam wordt gedu- rende 3 avonden gegeven door het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den heer C. A. Muller. Ook eenige Schiedamsche padvinders]eiders nemen aan den cursus deel, die morgenavond eindigt. Naar Den Haag. Ook het Schiedamsche vendel van de vereenlging De Prmcevlag is hedenmor gen naar Den Haag getrokken, om_ Prins jesdag bij te wonen. Met den trein van *9.12 vertrok het gezelschap, waarbij zich ook leden van de Princevlag, die niet tot het vendel beboeren, aangesloten had den, samen 22 personen. Het vendel neemt hedennamiddag ook deel aan de algemeene vergadering van de vöreeniging De Princevlag, die in Den Haag gehouden wordt. Ernstige val. Gisteravond is de wielrijder C. L. 0. op den hoek van de Numansdorpscbe en IJsselmondeschestraat tegen een anderen wielrijder gebotst, welke na de aanrijding is doorgereden. Door het breken van de vooras van het rijwiel kwam 0. op de straat te vallen, waarbij hij zijn rech terarm ontwrichtte. Na door een dokter te zijn behandeld is 0. per auto overge bracht naar het gemeente ziekenhuis. Fa. W. VAN LOON Zuiveraars van Gebouwen en Schepen STADHOUDERSLAAN 37. Uit het Spuikanaal. Gistermiddag omstreeks 6 uur heeft de heer J. Maan uit de Nieuwe Maas straat. leerling van de zeevaartschool, met levensgevaar een 6-jarig meisje, T. S., wonende in de Fabristraat, uit het Spuikanaal gered. De sluis stond open en met veel vaart stroomde het water naar binnen. Het meisje stond op het hek langs het water naar het kolkende water te kijken, verloor haar evenwicht en viel in het Spui kanaal. Er ontstond onder hen, die het ongeluk zagen, beweging en daarop kwam de heer Maan af, die juist in de gemeentelijke zweminrichting gezwommen had'. Hij wierp zijn jas uit en eerder dan hij gedacht had, lag hij weer te water. M!et een paar ff-rroe slagen bereikte hij de drenkelinge en bracht haar aan den wal, waar de heer Spuiman, die in de sluiswachters woning onder aan den dijk woont, het kind overnam en in een deken wikkelde. Later is de vader zijn dochtertje komen halen. De heer Maan, die 23 jaar is, heeft zich na de redding ijlings naar huis begeven om zich van droge kïeeren to voorzien. Twee auto's met wol In be slag genomen. Hedenmiddag heeft de politie een groote partij wol in beslag genomen in den win kel van H. S. de R. aan de Groene- laan. Knotten wol, die den laatster, tijd voor 39 centen j>er stuk waren verkocht, waren nu piofselmg bp 46 cent geprijsd.. Ver scheidene bewoners uit de Gorzen zijn zich daarover op het politiebureau komen be klagen en de politie heeft ingegrepen. De politie-auto werd hedenmiddag vol geladen met wol- uit de étalage en winkel; een 'weede vracht leverde nog het restant uit den winkel en de voorraad op den zolder opt Evenals het leer, dat Zaterdag in het Broersvell in, beslag is genomen, wordt de wol op het politiebureau bewaard, tot de rechtbank eeri vonnis zal hebben uit gesproken over de overtreders van de Prijsopdrijvmgswet en daarbij ook een be slissing zal hebben genomen of bet in be slag genomene yerbeurd verklaard of terug gegeven za' worden. Verloting. Blijkens een advertentie in dit blad heeft hedenavond! de trekking plaats voor de ver loting van het „Gemengd1 Koor". Denkt aan Uw achterliGht! Donderdag begint de controle. De A.N.W.B, schrijft ons: Met ingang van 21 September a.s. zal een strengere contröle op de xijwielachter- lichten worden gehouden. Den wielrijders wórdt dus dringend in hun eigen belang aangeraden, zich te overtuigen, dat hun achterlicht goed functionneert en dat dit voorzien is van een der ondervolgende rijkskeuren: 2d., 3d., 5d., 9d., 10d., lid., 18d., 19d„ 24d., 26d., 27d., 30d., 32d„ 33d., 34d.r 38A, 4ld',, 43d., 48d., 50d„ 53d., 71d., 75d., 80d., 8ld., 88d., 89d. De commissaris van politie deelt mee, dat van Donderdag a.s. af ingevolge een desbetreffende aanschrijving van den mi nister van justitie de volpsnde maatrege len worden genomen: A. Tegen degenen, wier achterlicht in volstrekt onvoldoenden staat verkeert door het ontbreken van lampje, rood reflector glas, draden, dynamo e.ci. wordt onher roepelijk proces-verhaal opgemaakt. B. Aan hen, wier achterlicht door niet- onndddeDijk te constateeren of te verhel pen oorzaken defect is, wordt een schrif telijke waarschuwing gegeven. Zij moeten zich vöór een in die waar schuwing aangegeven, tijdstip aan het po litiebureau, Lange Nieuwstraat 55, melden, iert einde aan te toornen, dat het bewuste rijwiel alsdan een helderrood achterlicht voert van een der goedgekeurde soorten. Bij gebreke van dit vertoon wordt tegen den betrokkene eveneens proces verbaal op- Botsing. In de Burgemeester Knappertlaan nabij de Vondellaan zijn gisteren een auto en een motorrijwiel tegen elkaar gereden. De motorrijder B. uit Rotterdam kreeg een wondje aan zrjn voet Auto en motorfiets werden licht beschadigd. Gemeentcllecning 1937. Van de derde gemeenteleening 1937, ren tende 3l/o pet., zijn een-aantal obligahën uitgeloot en tegen 1 November 1939 be taalbaar gesteld De nummers dezer obligatien vindt men in een advertentie in dit blad. Geslaagd. Bij het op Zaterdag 16 September te Utrecht gehouden examen voor de gym- nastiekakte J, is geslaagd' onze ond'-sladge- noot de heer L'. M. Winkelman, onderwij zer bij het openbaar lager onderwijs te Amsterdam. Z.H. R.K. Bxkkers'patr&onsbond. De Zuid Hollandsehe R.K. Bakkerspa- Iroonsbond houdt Woensdag 27 Septem ber a.s. een ledenvergadering in .Musis Sacrum, die 's middags 3 uur aanvangt. 's Avonds 8 uur wordt een feestavond gehouden te zelfder plaatse voor leden en genoodigden. H.D.O,-diploma.. Aangekondigd is, dat in September nog maals gelegenheid! zou bestaan de Roe ven voor het H.L.O. diploma af te leg gen. hi verband met de tijdsomstandighe den is dat echter niet mogelijk gebleken AGENDA. SCHIEDAM. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. Eerlijk duurt het langst. 2. De gemasker de adelaar (2e serie en slot). Passage Theater, 8.15 uur. 1. Geen tijd voor meisjes. 2. Drie handige meisjes worden groot Woensdag 2 uur: Drie handige meisjes wor den groot 20 Sept. Hotel Beijersbergen, half 9. Ledenvergadering Algem. Midden- standsvereen. „Schiedam". 21 Sept. Passage Theater, 815 uur. Schied. Kunstkring. Opvoering Gezelschap Saalbom- Parser: Als het je tijd is... 21 Sept Piantagekerk, 8 uur. Geref. Evan gelisatie. Sprekers: ds. J. v. dl. Meuten, ds. C. Vonk en G. Spijker. 26 Sept De „AmsteJbron", 8.15 uur. Alge meene ledenvergadering RXS.V. Excelsior. 27 Seot Musis Sacrum, 3 uur. Vergadering Zuid Holiaadsche R.K. Bakkers- patroonsbond, 8 uur. Feestavond. 2 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Prijsuitrei king Schied'. Voetbal Competitie. 14 Oct Zaal R. K. Volksbond. Feestavond Vereen. „Het Sjngalkwartier". ROTTERDAM. 19 Sept. TSvoli Schouwburg. 8.30 u. De Rotterdammers. De tante van Charlie. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Oklahoma Kid, de laatste vrijbuiter; Moeders jon gen. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Oklahoma Kid, de laatste vrijbuiter. Corso. Van 11 u. af doorl.- Ochtend- patrouille. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Rue Michel No. 8. (Het huis der geheimen). Lureière 2.15 u. matinée; 7 u. 9.15 u. Gibraltar. Olympia. 7 u. 9.15 u. Arresteer Bulldog Drummond; Arizona Vechters, Prinses. 2.15 u. 8.15 u.-Ochtendpatrouille; De gevangene van het Alcatraz eiland. Scala. 2 u, 7 u. 9.30 .tl The drum. Studio. *2.10' vl -7. u. 9.15 u. Levens- dans. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 "u. 't Zit in de lucht - f Onder wel zeer bizondere omstandighe den heeft de Koningin zich heden weder naar de aloude Ridderzaal op het Binnen hof in de residentie begeven voor de plech tige opening van de nieuwe zitting van de Staten-GeneraaL Deze omstandigheden hebben intusschen vrijwel geen verandering gebracht in het ceremonieel, waarmede deze plechtigheid geschiedde, behoudens dat de sterkte van de eerewachten en het eere-escorte ditmaal iels kleiner was dan andere jaren en dat voorts tijdens het rijden van den stoet geen muziek ten gehoore weid gebracht Aan den anderen kant werd aan de ope ningsplechtigheid ditmaal bizondere luister bijgezet door het feit, dat de Koningin daar bij vergezeld was van Prinses Juliana en van Prins Bemtbard, die voor de eerste maal deze plechtigheid bijwoonde. De belangstelling van buiten de residence was dan ook zeker niet minder dan in meer normale tijden. Nadat acht galakoetsen. reeds van het paleis aan het Noordeinde wajren weggere den, kwam de gouden koets voor, met acht paaiden bespannen, waarin H. M. de Ko ningin, vergezeld van H. K. TL Prinses Ju liana der Nederlanden en Z. K. H. Frans Bomhard der Nederlanden, Prins van Lïppe- Biesterfeld, plaats namen. Op het oogenblik, waarop de Koningin het palcis verliet, werd' door het uitsteken van. vaantjes van het paleis tot het Malie veld het sein gegeven voor het lossen van het eerste de" minuutschoton, welke van het verlaten \un het paleis, omstreeks één uur, tot de terugkeer aldaar werden afge geven uit de op het Malieveld opgestelde batterij van het 2e regiment artillerie, be staande uit vier vuurmonden. Prinses Beatrix Te kwart voor één verschijnt onver wacht achter een van de zijramen op de eerste verdieping van het Paleis eian klein blond meisje, in rose jurkje: hot is Prin ses Beatnx, begeleid door een hofdame en door een verpleegster. De kleine Prinses heeft een Oranje pop je en een wit speeJgoedhondje bij zich. Een goLf van gejuich gaat over het pu bliek, terwijl de kleino Prinses vToolrpc met haar handje wuift en belangstellend naar de militaire troepen en de drommen van belangstellenden op den achtergrond' kijkt. De hooge officieren brengen het «ro- saluut. De kapel laat zachtjes het Wilhel mus weerklinken. Daarna gaat een storm van gejuich op, Prinses Beatrix wuift enthousiast. De me nigte is verrukt van dit alleraardigste in termezzo. x Men wacht weder op de dingen die komen zullen. Vijf minuten voor één rijden de gala koetsen voor. Zij worden plechtig bezet door de leden van die hofhouding die in den stoet zullen meerijden. Prinses Beatrix reikt haar hondje en pop over aan de verpleegster en drukt haar neusje tegen het venster om toch vooral niets te laten ontgaan van al dit mooie gebeuren. Te 1.02 verschijnt intusschen Hare Majesteit de Koningin achter een van de ramen bij het bal con. Het publiek brengt onze Landsvrouwe een enthousiaste groet, die meermalen wordt herhaald'. De Koningin dankt minzaam en wuift het publiek toe. Een minuut later weerklinkt opnieuw het Wilhelmus, thans op volle sterkte. De Koningin, in blauwachtige rose, de Prinses in het donkergroen en de Prins in de uniform van luitenant ter zee le klasse, nemen plaats in de gouden koets. De stoet zet zich in beweging. De Koninklijke Familie wuift nog even naar de kleine Prinses en. de stoet gaat, terwijl het publiek herhaaldelijk juicht, voorwaarts in de lichting naar het Bin nenhof. Het vertrek. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de koninklrjke militaire kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin, de Erin ses en de Prins, allen getooid' met h breede lint van het grootkruis in de or," y van den Nederlandschen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich vervol gens onder het gejubel der menigte statig in beweging zette. De Prins was gekleed! in gala-tenue van luitenant ter zee dier eerste klasse, met de gouden nestels van adjudant in buitengewonen dienst van HM. de Koningin. Hartelijk toegejuicht door de menschen- menigte aan weerszijden van den door militairen van de regimenten grenadiers en jagers afgezetteu weg reeds die stoet door de Heulstraat, het Schelppad van het Lange Voorhout over den Korten Vij verberg-naar het Binnenhof, dat door een detachement van ongeveer 70 man pjolitie- troepea, onder commando -van .een offi cier, was afgezet Op het Binnenhof. Daar stond een afdeeling van het korps mariniers met vaandel en het muziekkorps van de koninklijke marine als eerewacht bij de Ridderzaal opgesteld. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door de marinekapel, bestegen de Koningin, de Prinses en de Prinses de treden, leidende naar den ingang der Rid derzaal, waarvan de jnaristyle overhuifd was door een rood-üuweelen. baldakijn met gouden franjes, terwijl de eerewacht de honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd1 de Koningin bes- groet dOor de officieren der zeemacht vani Haar Militaire Huis. In de Ridderzaal. Bij het binnentreden van de Ridderzaal weteen de Vorstelijke personen aan den ingang ontvangen door de gemengde oom missie van in- en uitgeleide uit dte beide Kamers der Staten-Generaal. De Koningin nam jiaats op den troon, rechts van Haar H.KJH. Prinses Juliana der Nederlanden en links van Haar Z K H. Prins Bemhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfdd, terwijl de leden van Haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun ia het oiïLcieete programma aangewezen. Onmiü e'hjk daar op ving de Koningin met het voorlezen, van de troonrede aan, die men te anderen; plaatse in dit blad' vindt afgedrukt. Terug naar het paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd1, werd om half twee met het zelfde eerbetoon als bij de komst van de Koningin de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde laags den zelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridder zaal de leden van het corps diplomatiquéi met hun dames, die de opieoingsplechtïg- beid in de zaal hadden bjjgewoond, nabij ae middelste poort grenzende aan de Rid derzaal verzameld' om de Vorstelijke per sonen bij het voorbijgaan een hartelijken groet te brengen. Ook bij den terugkeer naar en de aan komst ten paleize werdten de Vorstelijke personen door de menigte geestdriftig toe gejuicht Langs de route van den Ko ninklijken stoet Men meldt ons uit Deu Haag. Het weer kon niet mooier zijn op den Mstorischen derden Dinsdag van Septem ber. Een warme zon straalde uit een bid der blauwen hemel en koesterde de duizen den, 'die al vroeg van huis waren gegaan om een plaats te zoeken langs de route die de Koninklijke Familie om één uur va» het paleis Nooideinde naar de Ridderzaal zal volgen. Achter de afzetting voor het paleis ston den. tegen tien uur al een paar honderd menschen. Sommigen waren zoo verstandig geweest om een klapstoeltje mee te nemen. Anderen schaften er zich eentje aan en de kooplieden in dit artikel waren vlug door hun voorraad heen. Precies tien uur voegde zidh Hr. Ms. adjudant geueraul-majoor jtsr. De Jonge van Eilemeet bij de heerea van het bestuur van. het Haagsche Comité voor Volksfeesten, die ter zijde van het ruiterstandbeeld van Prins Willem I verzameld waren om een krans te leggen aan den. voet van dit stand beeld. Precies tien uur droegen de voor- zitfer en secretaris van dit comité, generaal- majoor Wagner en de lieer an der Hey- den, een grootte groene krans naar bet standbeeld. Aan deze krans waren linten bevestigd in oranje, rood, wit en blauw. Op het witte lint stond in zilveren letters: „Nederland en Oranje één". Niet alleen op straat, achter de afzetting, mnnr ook op de tribune in den tuin'van het agentschap van. de Nederlandsche Bank waren al plaatsen bezet, evenals op <he in de étalages van verschillende winkels in het Noordeinde en do Houtstraat. In de bocht van den Kneuterdijk stonden de men schen al eenige rijen dik en ook ter weers zijden van het Schelppad van het Lange Vooiihont. Op het Toumoodveld en Korte Vijverberg waren echter de afzetting ook verschillende tribunes gebouwd. Op het Voorplein van het Manritshnis stonden de meeste rijen stoelen nog leeg. Zeer druk was het weer op het Binnenhof. Werklie den waren druk bezig met het leggen van een looper over de treden van de Ri 'er- zaal en hel plaatsen van het bekende rootte baldaMju, dat deft ingang van <'e zaal straks zal overkoepelen en waaronder de officieren der zeemacht van Hr. Ms, iilili- taïre Huis de Koning n zullen opwae ton. Het historische plein baadde in een zoa van zonlicht Voor den ingang van de tri bune van de Tweede Kamer stond al c-eu legertje fotografen en filmoperateurs gc- ieed. Overal langs de route was het zetde 'fleurige en bonte beeld van opgewekte

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2