Waardatwieldraait De verstandige vrouw MIDDENSTANDS I DIPLOMA KLEINE ADVERTENTIEN SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiën fOKKELMAN ADVERTEERT IN DE E? I OCTOBER aanvang nieuwe Spoedcursus voor het GEMEENTE SCHIEDAM 'V ïi Nul Ontsnapping van Poolsche duik boot „Orzel" Engeland Zwitserland Omliggende Gemeenten De werkloosheid Kapokmatrassen SINGEL 72, TEL. 68847, SCHIEDAM Kom eens even kijken! Hoogstraat 67-69 - Tel. 68436 BUREAU; LANGE HAVEN 141 HOEK KORTE HAVEN TELEFOON 69300 (3 Lijnen) kleedt zich modieus en profiteert ervan, dat nu onze collec tie compleet és. De verstandige vrouw wacht nietj zij profiteert van onze overweldigen de keuze en aan trekkelijke prijzen. ROTTERDAM AMSTERDAM UTRECHT Duitsch iegerbericht Aan het westelijk; front De strijd aan het westelijk front Verhooging van de belastingen De ramp van de „Athenia" De oorlog ter zee De Hertog van Windsor Duitschland De levensmiddelenvoorziening 1 pars oom 13.50 - 10.50 2-persoons 5 dig. 29.50 - 23.50 Hoogitr.192 N. Binnenweg 290 I I Spoedopleiding voor het examen van de Middenstandsbonden Inschrijving dagelijks Zaklaitaams in alle maten en modellen met blauw afschermlicht en gewoon. Alle soorten batte rijen en lampen, rijwiellampen, dynamo's, achterlampjes In alle uitvoeringen, enz. Leening 1937, rentende 3J zijn aflosbaar en tegen 1 No vember 1939 betaalbaar gesteld bij den Gemeente-Ontvanger te Schiedam, alsmede bij de kantoren van de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, de Amsterdamsche Bank, N.V. te Amsterdam, Rotterdam's-Gravenhage en Schiedam, de Heeren R. Mees ea Aoonen te Rotterdam, 's-Gravenhage en Schiedam en de Rotterdamsche Bankvereexuging N.V. te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Schiedam, de obhgatiën Nos.: 2 23 44 49 56 59 79 93 97 98 119 136 141 153 165 229 253 272 319 329 396 420 426 427 493 525 708 776 797 813 853 1069 1504 1509 1518 1544 1552 1559 1560 1586 1661 -1666 1672 1676 1688 1704 1709 1718 1733 1734 1736 1748 1768 1779 1810 1824 1838 1839 1840 1843 1856 1859 1880 1882 1894 1899 1903 1923 1929 1944 1956 1960 1965 2106 2218 De uitloting vond plaats op 13 September 1939. Schiedam, 14 September 1939. cm. 15 woorden 50 cent, un. 25 woorden 75 "cent elk woord meer 5 cent tot maximum 30 woorden 's Woensdags Kleine advert emiën tot 25 woorden 025, mits vóór Olnsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd In de Zaterdagsche editie f 1.tenzij die Vrijdags reeds aan't Bureau zijn bezorgd Huisvrouwen, zoekt U een HULP IN DE HUISHOUDING De Plaatselijke Commissie tot Opleiding van Gezins hulpen leidt meisjes boven 14 jaar hiertoe op. Spreek uur Woensdags 3—430 u., Arbeidsbeurs, Broersveld No. 140. Gevraagd een net R.-K. MEISJE, zelfstandig kunnende wer ken en koken, v. g. g. v. Aanmelden: Lange Ha ven 77. MOTORRIJWIELEN. Ie klas nieuwe machines: Norton, Sunbeam, Excel sior, Panther, A. J. S., T. W. N., Victoria, Horex, Tijger, Terror, Indian, - Sparta, Gillet, Gnome Rhone. Zijspan wagens: Steib en Bernardet in alle kleuren en modellen voor radig. Groote collectie pri ma gebruikte gereviseer-: de motorrijwielen. Komt zien en vraagt prijscouran ten. „HET MOTORPALEIS" Rotterdam, Vijverhofstr. - 16, en Den Haag, Park straat 24. LES. Engelsch eh Fraasch met gelijktijdige conversatie in die talen. Snelle vak kundige opleiding voor, praktijkexamens. BREUR, Leeraar M.O., Nieuwe Binnenweg 335, over Capitol, Tel. 37505, Rotterdam. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. NU IS HET TIJD om u te voorzien van een goede regenjas of mantel. In A. SLA's Kleedingma- gazijn vindt u iets naar uw verlangen. Wij zijn ruim gesorteerd in Dames-, Heeren- en Kindergaber- dines, de nieuwste des sins en modes, meisjes- en jongens cape's in de beste uitvoering. Verkoopuren: Woens dag, Donderdag, Vrijdag van 48' uur. Zaterdags van 37 uur, Tuinlaan 50 BOEKHOUDING en Administratie door een betrouwbare deskundige. C. L. MOERMAN, Belas tingconsulent, Dipl. B. v. B., L. Kerkstr. 80, Tel. 68375. ADVERTENTIEN in deze rubriek hebben beslist succes.! AUTOSLOOPERIJ 't CENTRUM, Havenstr. 209, Baan 141, Zwarte Paardenstraat 70, Telef, 32222, 14050, Rotterdam. Bootmotoren,. -Dynamo's, Accu's, Banden, Veeren, Onderdeden, Vracht, Lu xe, spotgoedkoop. DE HENGELAAR voorziet zich van al, zijn benoodigdheden in het be kende Speciaal-huis WOUT v. LEEUWEN, Broersveld 9092. VERLOTING „Gemengd Koor". Trekking heeft plaats he denavond 8 uur, R.-K. Volksbond. TE HUUR a f 3.90_ een ruime bene denwoning en een boven woning a. f3.90, geheel gerestaureerd. Bevragen bij VAN DER HEIJDEN, Hoogstraat 168. Voor PIJNLIJKE VOETEN naar B. P. H. JANSE, Ged. Pedicure, Voetfcun- dige, Sportmasseur, Hoog straat 107, Schiedam. Behandelen van alle voeteuvels, zooals efcter- oogen, enz. i Speciaal adres voor-aan gemeten steunzolen. Electr. behandeling. Gratis voetonderzoek. Wilt U billijk én net LOGEEREN? Moet U 68861 telefonee- ren. Een goed bed' en een lekker maal Vindt" U in Gevraagd een flinke WERKSTER voor den Vrijdag, om ook, tevens Maandag de waschi Hotel BLIEKENDAAL, te doen. Te melden na'hoek Vlaardingerdijk,, bij 7.30 u. J. v. Avennesstr. 7.|den Molen. j (Vervolg van buitenland1, pagina 1, le blad) Aangezien de oudste lichtingen het meest ■weerspannig zouden zijn, heeft de i SIo- waaksche minister van landsverdediging-ge last de reservisten van 35 tot 40 jaar on middellijk te demobiliseeren. Verder wordt gemeld1, dat in het protec toraat Bohemen de, toestand' eveneens on rustig zou zijn. Te Praag zouden 10.000 personen gearresteerd zijn, waaronder Be- xan, de voorzitter van dén Slowaakschea ministerraad na de overeenkomst van Mïinchen en mgr. Stasek, dé vroegere led- dér van de Tsjechische R.K. partij, die na dé bezetting van het land' door de Duit- schers beroemd' is geworden door zijn va derlandslievende preken. Bovendien zou den alle vooraanstaande Tsjechische jour nalisten gearresteerd' zijn. In Slowakije is men overgegaan tot het artes teexen van talrijke leden van dé vroe gere Agrarische partij van HodZa en van talrijke volgelingen van Sidér. .Vender verneemt men te Belgrado uit officieels Slowaaksche kringen, dat de re geering bezig' is een "inflatie te weeg te' brengen. De staatsdrukkerij drukt op liet oogen- blik alleen bankbiljetten, welke de kosten der mobilisatie moeten dekken. Ook wondt gemeld, dat ia Slowakije dé sabotage angst wekkende vormen zou hebben aangenomen, aoodat de regeering zich verplicht heelt gèrien dé bevolking door middel van dé radio te 'waarschuwen, dlat sabotage strai- baab is met den dood'. Aan het Westelijk front was in het ge bied van Saarhrücken op enkele plaatsen ©en geringe bedrijvigheid' der artillerie én dor verkenningstroepefi Bij den tegénstain- <:lör;werd veelal schanswerk waargenomen. Luchtgevechten, kwamen niet vóór.- JDè door de Britsche admiraliteit: mede gedeelde tot zinken brenging van bet vl ieg - kampschip „Courageous" is door het be richt van de aanvallende Duitsche duik boot bevestigd'. - Nog geen Dnitsehe versterkin- gen >nit Polen, - - De rust, die'sedert 48 uur aan het Westelijk front heereohten die tol .uiting komt in de: Franscheöommmuqué's, wélke 'sléchte rvan .wèderaijdsdhE%tiUeriéyuur spie ken, volgt op een periode van groote activiteit, zoowel van de Fransdie als van de Duitsche troepen. De tragische ontknooping in Polen door den Russischen inval heeft voor het Fransche front nog geen gevolgen gehad én indien de Duit- schers de garnizoenen der Siegfriedlinie versterkt hebben door toevoeging van eèni- ge afdeelingen uit het Duitsche binnen land, liethen zij nog geen tijd gehad voor uitgebreide" troepentransporten van het Oos ten naar hef Western De tijdelijke vertra ging de? activiteit- aan het Westelijk front vloeit voort uit het feit, dal de Fran sche troepen zich, na een stelselmatig 'doordringen van de vooruitgeschoven Duit sche versterkingen, óp vele 'punten tegen over de versterkte" linies zelf bevinden en dat voor een verdere actie een nauw keurig qpstellen van alle aanvalselemen- ten 'nocdig is, heigeen vrij geruimen tijd in beslag zal nemen. Het Fransche geschut richt zich vooral op Saarbrücken, waar de Fransche uit gangsstellingen meer tot de Duitsche stel lingen genaderd zijn. Oorlogswinst wordt geredu ceerd. Teneinde toet hoofd te bieden aan .de Stooge kosten van de militaire veiligheids maatregelen zal ook de Beigisdhé regeering ■binnenkort belasting-maat regel en nemen en wel een omzetbelasting van ten hoogste eem procent, een speciale belasting voor (hen, die rijn vrijgesteld' van militairen dienst én een belasting van 60 tot 80 procent op oorlogswinst, Verscheidene Estlandsehe soldaten het slachtoffer De Poolsche duikboot „Orzel", welke de vorige week te Tallinn weird) geïnter neerd', is dés nachts op, dramatische wijze ontsnapt, onder het vuur der Estiandsche artillerie. Verklaard' wordt, dat verscheidene man schappen dér Esüandsche wacht, welke probeerde dé.duikboot te laten stoppen, werden gedood-. - Een oorlogsschip en vliegtuigen zetten direct een achtervolging in. Sluitstukken van het geschut van de „Orzel" én 14 van haar toapedös waren den" rorigea avondaan land gebiraoht Poolsche onderzeeër in Zweden geïnterneerd. De Poolsche onderzeeër „Rys" heeft'een toevlucht gezocht' i'n de Zweedsche wate ren bij Sand harén De onderzeeër is in beslag genomen en de bemanning geïnterneerd. Amerika zal krachtig protestecren. De correspondent van de „Daily Mirror" te Washington verklaart, dat liet departe ment van buiteniandsche zaken krachtig zal protesteexen tegen de tot zinkenbron ging van de „Athenia". Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat Cordell Huil. en andere hooggeplaatste functionarissen dé torpedeering van de „Athenia" beschouwen als een ernstiger schending van het internationale recht don de tot zinkenbrenging' van d'e „Lusïtania" Het vergaan van de „Courageous". Naar verwacht wordt, zal de Britsche -admiraliteit vandaag nog een tweede lijst publiceeren met namen van geredden van de Courageous, het getorpedeerde vliegtuig- moedeTscliip. De eerste lijst bevat de namen van 438 overlevenden, waarbij 40 officieren. In het geheel bevonden zich 1100 man aan booid1. De „Invereliffey". Het motorvaartuig „Invereliffey'', .dat' door een Duitsrihen "duikboot op 11 Septem ber tot zinken is gebracht, voer onder neutrale Iersdhé vlag .en was ingeschr,nn in Dublin, naar Wijkt uit thans beschikbare nadere bi zonderheden. Het vaartuig werd' aangehouden door' de duikboot Op 270 mijl ten Zuidwesten van Landsend; De duik- boótcomnia ndant - deelde den gezagvoerder van de „Invereliffey" mede, dat hijhet schip tot zinken zou. brengen, omdat-bet contrabande aan boordt had. De gezagvoer der protesteerde, waarbij hij ea? den nadruk op legde, dat hét schip onder neutrale vlag roer. Desondanks-kreeg de bemanning be vel hét schip te veriaten, dat vervolgens met een torpedo tot zinken werd' gebracht Hoe een duikboot vernield werd. Een. jong officier dér Engelsche lucht macht heeft -een aanschouwelijk verhaal gegeven'-" van en tot rinkén bireagen vain een Duitschen duik- b<tet,teXwjjl hij een patrbuillévlücht maakte. -■■ - „Ik zag de duikboot voor het eteéf op ongeveer 2 mijl buiten dé kust De óódér- zeeër voer vrij snel aan de oppervlakte. Ik naderde de duikboot van achteren en identificeerde haar als Düitsdi. Toch vuur de ik eenige schoten af om haar een kans te geven zich te identificeeren. Daarop dook ik omlaag en vuurde mijn voorste stuiken, geschut af. De duikboot - begon té duiken'én' was reeds half ondéf'water, toen ik mijn eerste hommen neerwierp. .De explosies stuwden den onderzeeër terug naar de oppervlakte, Ik keerde terug en de dichtsbij. neer komende bom van mijn. tweede-salvo was een rechtstreeksche treffer' óp zes voet van. den toren. Br volgde een geweldige ont ploffing en de geheéle achtersteven werd' uit het water gelicht. De onderzeeër dook omlaag-ondér een. hoek van dertig graden Ik bleef twintig-minuten rondcirkelen en keek, naar den grooten draaikolk, die ver oorzaakt weid door de ontsnappende lucht Toen,.nam ik aan, dat de duikboot buiten gevecht-gesteld' was-en-.keerde terug naar mijn basis". Luchtalarm in Calcutta. ..Gistermiddag, is in -Calcutta, tweemaal luchtalarm gegeven, in verband' mét be richten over, hetnaderen van niet -geïden tificeerdevliegtuigen. In beidé .gevallen bleken :het.' later rEngelsche toestellen. Het alarmd'uurdé bijna Tweeuur. - - Generaal-majoor bij de Britsche staf. Het. Britsche ministerie van ciorlóg déelt- mede, dat,de,hértóg';vm Windsor binneu- kórt zal vértrekkén- óm; buitenslands zich. te belasten met een aanstelling bij dén staf. Opdat dé hertog in deze functie dienst zou kunnen némen, heeft dé'koning zijn. toestemming er toe verleend!, dat hij tijde- lijkdéh rang van; veldmaarschalk yah het Britsche. leger neerlegt «n dien van g^ae- raal majooir aanvaardt, mét ingang .van 3 September, d.w.z. dén dag, waarop Enge land' den oorlog verklaarde. Neg .scherper rantsecueering? Vo'gens berichten uit de Duitsche hoofd stad' worden deze week nieuwe beperkingen in de levensmiddelenvoorziening verwacht. Het wekélijksohe rantsoen^ voor vleesdh is reeds ..beperkt tot een' pond per persoon én jbótéi: tót 90 grain. Gok brood' wórdt gerantsoeneerd'. -''v- Allé ^autobandenzijn- gèrèquixéerd1: Eigje-1 naars van auto's, die vergunning hebben gebruik te maken van hun wagen, moeten een rood nummer doen aanbrengen op het nummerbord. De verdmsteringsrnaatregclen veroorza ken tal van ongelukken. De regeering heeft een beroep gedaan op jonge lieden en op de vrouwen om zooveel mogelijk netels te verzamelen, daar deze dringeno noodig zijn voor de textiel. Iiecruteeringsmaatrcgelen. De federale raad' heeft den opperbevel hebber van het Zwitsersche leger gemach tigd de recruteering een jaar te vervroegen en de leeftijdsgrens voor recruten te be palen op 19 jaar. Volgens dit besluit kan de lichting 1921 reeds het volgend' jaar worden opgeroe pen en dé lichting 1920 reeds dit jaar. Verdér wordt gemeld1, dat de Zwitser sche scheepvaart op het meer van K-onstana naar den Duitschen oever beperkt zal wor den in verband met den oorlog. VLAARDINGEN. Sterke -stijging, Op, 31 Augustus stonden bij de axbeidé- beurs ingeschreven. 1422 werkzoekenden. Het aantal insdhrijvnigen in dén loop dézer maand bedroeg 798. Afgeschreven werden 170 inschrijvingen, zoodat op 10 Septem ber ingeschreven, stonden 2050 werkzoeken den. Geheel werkloos waren pl.m, 198Ö werkzoekenden, waarbij inbegrepen het aam- tad in de werkverschaffing geplaatsten. Faillissementen. Opgegeven door de afdeeling Handelsin formaties v. d. Graaf en Co., N. V., Am sterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: W. v. d. Wél te Rotterdam. J. van Dijk te Rotterdam. C. van Riet te Rotterdam. Comm. Venn. Neerland ia Expresse te Rotterdam. i A'. Waterreus te Rotterdam. Uitgesproken: G. It. Favier, meubelhandélaar, Rotter dam, Heer Kerstantstraat 772. R,-c.me. li .van Lodkeren Campagne. „Cur.:: mr. M. Ljevie,"te" Rotterd'am (na mfaè&ng-van dé vèïJeéndè "vooripopd^ éuraéancé van bé- laling).

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4