schuiten Uw èig^n veiligheid elscht si een offer! STADSNIEUWS Defensie doet wat zij ka n De oorlog ter zee Diplomatiek verkeer Saradjogloe morgen naar Moskou De conferentie op het Witte Huis Algem. Middenstandsvereenïging „Schiedam" Prijsopdrijving Martinit Jeugddienst Dr. H. FABER, De bouw van den Maastunnel (Vervolg van buitenland, pagina 1, l« blad) I i Geen blokkade der Estliadsclie havens. Het agentschap Elta doelt mede, dat hot gemachtigd is do bewering tegen te spro ken, dat do Sovjet-Russische vloot de Est- landsche havens zon hebben geblokkeerd. n" volkscommissaris voor buitenlandsche De zaken, Mototof, heeft den Kstlaadschen ge zant te Moskou doen weten, dat de Rus sische vloot de achtervolging van den uit Tallin ontsnapten Poolsclien duikboot in den Finschea bocht zal beginnen. De Est landsche vloot is reeds begonnen roet een energieke achtervolging. Russische oorlogsbodems op zoek naar de „Orzel" Drie Russische slagschepen, zes kruisers, 50 dmkhooten en een groot aantal vlieg tuigen zijn uit de vlootbasiS Krons'.adt er- trokken, naar Reuter zegt, blijkbaar met het doel do Poolsdke duikboot „Orzel" te zeo- ben, welke, naar gemeld wordt, onlangs uit Tallinn is ontsnapt. De „Orzel" heeft volgens den correspon dent van de „Berlingske Ti den.ie'" te Stock holm, die deze inlichting geeft, voor drie maanden proviand aan boord. De Turkse he minister van bu ten'anusche zaken, vertrekt vandaag naar Moskou op uitnoodiglng van de regeering der ü.R S.S. Hij met een speciaal stoomsdliip naar Odessa gaan, vergezeld van den Sovjet ambassadeur Terenlieff. Officieel wordt medegedeeld, dat Sa-ad- jogloe met de Sovjetleiders zekeie kwesties zal hestudeeren, die van belang zijn voor Turkije en de U.R.S.S. Sommige kringen verklaren, dat Saradjogloe ook een nieuw pact zal onderteekenen met den Sovjet op grondslagen, waarover reeds onderlinge overeenstemming Is verkregen. Tegelijkertijd met een officieel commu niqué, dat bevredigende voider.ngen ge maakt worden met de besprekingen over de afsluiting van een def.nitief pact lot we- derzijdschen bijstand en over economische overeenkomsten met Groot Brittanniê en Frankrijk. De Littausche gezant brengt een bezoek aan Potemkin De Littausche gezant heeft gisteren een bezoek gebracht aan Potemkin. Men ge looft, dat het onderhoud, betrekking had op de practisdhe problemen, die gesteld wonden door de aankomst der Sovjettroe pen in Wilna en aan de Litausdlxe grens. De beide staatslieden zouden hebben gecon stateerd, dat de traditioneele goede betrek kingen tussdhen de beide landen h. -«n bestaan. Litauen zou niet de kwestie eb ben opgeworpen van de eiscihen die zij steeds heeft geformuleerd ten aanzipn van ihet gebied van Wilna. Het schijnt dat de Litauers er den voorkeur aan zouden willen geven het einde van den oorlog af te wadhten voor zij tot formuleering van htm eisdhen overgaan. Italië en Griekenland trekken troepen terug van Albaansche grens De dagbladen publiceeren een communi qué van den. volgenden inhoud: De koninklijke Helieensohe regeering en de koninklijke Italiaansohe regeering. die het nattig hebben geacht om in den hui- digen toestand in Europa haar aandacht te wijden aan den hmdigen staat der betrek kingen tnsschen de beide landen, henben geconstateerd, dat deze betrekkingen voort gaan oprecht vriendschappelijk te zijn en bezield worden door een geest van vol komen wedéizijdseh vertrouwen. Een tastbaar bewijs van deze gevorie^o is geleverd door het besluit, dat door de Italiaansche regeering is genomen, om zijn militaire strijdkrachten terug te trek ken van de Grieksch-Albaneesohe grens, evenals door soortgelijke maatregelen, die de Helleenscbe republiek van haar kant bezig is te nemen. Verklaring van een politiekcn leider- Een van de politieke leiders, die aan wezig is geweest op de persconferentie, heeft verklaard, dat Roosevelt de bespre king begon met het afleggen van een korte verklaring over den algemeenen toe stand op de wereld, die door den inval der Ru'sen in Polen verergerd is. Voorn wordt gezegd, dat de president heeft opgemerkt dat de oorlog van lan gen duur zal kunnen zijn en dat, indien dat zoo zou zijn, hij zich ongetwijfeld aanzienlijk zou uitbreiden, dat er dus een groot aantal oorlogvoerenden zou komen, hetgeen het voor de, Vereenigde Staten weer moeilijker zou 'maken de neutrali teit te handhaven. Communiqué. In een verklaring over 3e conferentie op het Witte Huls, die aan de pers ver strekt is, wordt gezegd„De conferen tie -heeft, eensgezind va» opvatting, heti vooropstaande d oei, de oeMskilif-M en de vredespositie der fers«a%fe Staten 6e handhaven, besproken.. Mm was- het er- volkomen over eens, dat het CcmspJes- ets de uitvoerende macht bei gefeeefe öteïer- werp met zijn vele vertakkingen- moeten behandelen in een absoluut onpartijdige® geest Den nadruk is erop gelegd, dat het belangrijkste punt de herroeping van bet embargo en de terugkeer tot de proce dures van hef internationale recht zijn. ie Nederlandsche Spoorwegen Versiering van het station. i°r gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen is ook het sta tion Schiedam versierd. De gemeente Schiedam heeft ia het plant soen voor het station een hoogen mast laten plaatsen en daar langs eenige banen smal vlaggedoek laten spannen. Op den mas< is een seinarm geplaatst, die - hoe kan het anders op veilig slaat. De spoorwegen zijn immers veiligl In de artikelenreeks in ons blad, de vorige week opgenomen, heeft men kunnen lezen, welke maatregelen ter beveiliging van de reizi gers worden genomen. Bovendien is door de directie der Tech nische Bedrijven op het Stationsplein een mast met een batterij schijnwerpers ge plaatst. Gisteravond hebben de lampen voor het eerst gebrand en het hoofdgebouw prachtig verlicht. In den tunnel naar het perron is een versiering van groen en bloemen aange bracht. Op den grond staan vaste potplan ten; aan net plafond zijn slingers van groen en bouquetten gele bloemen aan gebracht. fooral bij avond, dus bij kunst- vei'ichting, maakt deze versiering van den anders zoo somberen tunnel een onver- -u acht effect. Gok deze versiering is van gemeente v ege aangebracht. Het personeel van het station Schie dam een 70 n 80 man heeft voor de verdere versiering zorg gedragen. Ir. J. de Piuijter uit Ilillegersbeig heeft op dracht gekregen daarvoor een ontwerp te maken, wat geen gemakkelijke taak was. Het hoofdgebouw is rijkelijk met groote en kleire vlaggen versierd, tegen den gevel zijn afbeeldingen van de eerste loco motief on een Dieseltrem aangebracht en de jaartallen 18391939; op den luifel voor den ingang is het embleem van de Nederlandsche Spoorwegen geplaatst: het gevleugelde rad. In de vestibule zijn slingers grom op gehangen en vlaggen aangebracht en dat is ook het geval op het perron. Alleen aan het gebouw, waarin de wachtkamers rijn ondergebracht, zijn een 30-tal vlaggen bevestigd. Aan eet bijeen brengen van het noodige geld heeft, zoowel het stationspersoneel als dat van den weg meegewerkt. Het i« de bedoeling, dat de versiering een dag of 10 gehandhaafd blijft. Morgenmiddag om 14.22 uur komt de directie van de Nederlandsche Spoorwegen op haar tocht langs de versierde stations, te Schiedam. Het bezoek zal een kwar tier duren. Ook de Personeelsraad heeft het voor nemen kenbaar gemaakt de versie-...gen te komen l ezichtigen. De hoofddirecteur, prof. ir. W. Gou- driaan, heeft zich met een schrijven tot het personeel der Ned. Spoorwegen ge wend, waarin hrj zijn waardeering uit spreekt voor de wijze, waarop het perso neel het eeuwfeest viert. Ook aan het station Schiedam is een dergelijke brief ontvangen. Opbrengst collecte. De collecte, gisteren gehouden ten bate van het Tubereulosefonds der Ned. Spoor wegen, heeft hier ter stede f329.20 opge bracht! Ledenvergadering. Algem. Middenstandsvereeniging De zwemplaatsen Morgenavond sluiting. De gemeentelijke zwemplaatsen worden morgenavond' 7 uur gesloten. Het is een prachtig zwem seizoen ge weest; het mooie weer was oorzaak van een druk bezoek. Een kleine partij wol weer beschikbaar gesteld. Voor het raam van den winkel in de G'oenelann, waar eergisteren voor wel een raar duizend gulden aan wol in beslag is genomen in verband met vermoedelijk ongemotiveerde verhooging van den prijs, is thans een mededeeling bevestigd, dat zij, die reeds eerder wol bestelden, dit kunnen afhalen. De politie heeft een klein partijtje wol aan den eigenaar van den winkel terug gegeven, (en einde zijn klanten, die wol" kochten, niet te dupeeren. Wie b.v. een pullover breit en nog één of twee knot ten te kort komt, zal moeilijk., in een andere zaak precies bijpassende wol kun nen bekomen. Om deze mensohen ter wille te zijn, heeft de politie een wel willende houding aangenomen. Naar wij vernemen wordt oa. bij een groote onderneming hier ter stede thans een accountantsonderzoek ingesteld, of deze zich ook heeft schuldig gemaakt san on gemotiveerde prijsverhooging. Bciaardbespeling. Het programma vootr de beiaardbespe ling op den. St Janstoren op morgen avond' van half 3 tot half 10, door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt als volgt: 1. Fantasie, G. F. Handel. 2a. Hoogmoedig geest b. 't Quaet groeijt in groot getal c. Stort" tranen uyt, schreyt luyde Valerius liederen. 3a. La Man on, b, Giga, Fr. Coup erin. «fa. Heer Jesus heeft een hoffcen h. Va» Jeans en St Janneken Boe leyt «Kt kindeken Oude geestelijke liederen. 5. Rondo (tempo ïueaaetto} Kosduch. 6a. Opwaarts, Jos Heütjens. b. Van 't mazeuaricen, E. Hnllebroeck. c. Ic seg adieu De „Schiedam" hield gisteravond een leden vergadering in Hotel Beyersbergen. De vioe-voorzitter, de hear J. B. W y- chers betreurde in zijn openingswoord! de slechte opkomst van de leden. Spr. stelde voor deze vergadering te verdagen, en slechts de allerdringendst© kwesties te bespreken. Do niet behandelde punten zul len dan op de agenda van do volgende ver gadering voorkomen. De aanwezige leden stemdten na eenige discussie met dit voor stel in. Allereerst kwam de instelling van een distributieraad' ter sprake. Naar d© vice- voorzitter opmerkte, verdient het aan beveling, naast de ambtenaren, ook des kundige afgevaardigden van de midden stands vereenig ingen op te nemen in den in te stellen distributieraad, dien een op han den zijnde distributie van levensmiddelen noodzakelijk maakt Met algemeene stemmen werd' besloten den heer M. Oranje als eventueel afge vaardigde van de Algem. Middesistaudsver- eeniging Schiedam aan te wijzen in den te vormen raad'. Vervolgens v erd overgegaan tot de vraag- „Hoe kunnen wij elkaar helpen in dezen mobilisatietijd". Daar de voorberei dende besprekingen betreffende dit vraag stuk nog niet gehouden zijn, was het niet mogelijk diep op dit punt in te gaan. De vice-voorzitter helichtte de moge lijldieden waarop de middenstanders hun. door de mobilisatie of door andere oor zaken getroffen collega's kunnen bijstaan. Hoewel de andere punten van do agenda ook belangrijk en interessant waren, werd1 het toch wenschelijk geacht, déze in een volgende vergadering, die op Dinsdag 26 September werd' vastgesteld, te bespreken. Met de verwachting, dat de opkomst dan grooter zal zijn, sloot de vice-voor- zit ter de vergadering. Dc terreinkwestie. Voor dit jaar een nood-oplossing ge vonden. Zoo men gisteren in ons blad heeft kunnen le/en, zal Martinit Zondag as. in de n eedcompetitie liaar eersten wedstrijd spelen, n.l. tegen V.D.L. Dat heeft ons aanleiding gegeven eens bij den voorzitter van Martinit, den heer W. F. M. v. d. Kant, te informeere» hoe de terreinmoeilijkhêden zijn opgelost, die ontslaan zph na het promoveeren van zijn vereeniging naar de 2e klasse K.N.V.B. Er hebban geruchten geloopcn, dat Martinit niet in de 2e klasse zou worden toe gelaten, als zij niet kon aangeven, welk terrein dat door den hoofdconsul van den K.N.V.B. moest zijn goedgekeurd te barer beschikking stond. Hel terrein Boschhoek, waar Martinit vele jaren gespeeld heeft, werd door den K.N.V.B. in zijn huidigen vorm ongeschikt .geacht voor 2e klasse voetbal. De K.N.V.B wilde Martinit zooveel mo gelijk tegemoet komen en deelde mee, ge noegen te - zullen nemen met een regeling, waarbij Martinit, voor haar thuiswedstrijden gebnik zou maken van een ander geschikt terrein b.v. dat van Hermes-D.V.S. of S.V.V. mits de garantie werd gegeven, dat Martinit vóór het seizoen 19401941 de beschikking zou hebben over een eigen veld, dat aan de eisehen voldeed. Er is gezocht naar een oplossing en van de zijde van de Sportcommissio is mede werking verleend1. Het uitbreken van den oorlog, de mobili satie in Nederland' en het instellen van. een nood-competitie, heeft echter een aan zienlijke wijziging gebracht in de situatie. De wedstrijden van de 2e klassers zullen vermoedelijk wel niet zoo bijster veel pw- jliek trekken en daarom konden de eisehen die aan terreinaccommodatie werden ge- steld', ook eenigszins worden verminderd. Het gevolg daarvan is, dat nu een rege ling is getroffen, waarbij de gewone wed strijden van Martinit" op Boschhoek zul len worden gespeeld! en de wedstrijden, waarbij meer publiek kan worden verwacht, •>p het Hermes- of S.V.V.-terrein. Als gevolg van do groote behoefte aan speelgelegenheid' S.V.V. heeft vele elf tallen, die in competitieverband' spelen zal S.V.V. vermoedelijk niet zoo gemakke lijk in staat zijn Martinit te helpen als Hermes-D.V.S. Doch om Rotterdam en Omstreken veiliger te maken voor het gevaar uit de lucht is meer afweergeschut noo- dig. Daar is V/2 millioen gulden mee gemoeid, waarvan de helft reeds door de groote bedrijvenis bijeengebracht. Voor de andere helft wordt ook op een dringend beroep gedaan! Geeft wat ge kunt en doet het spoedig, de tijd dringt! Stort uw bijdrage op de postgirorekening 357284 van de „Stichting Lucht afweer Rotterdam en Omstreken". Hier is een maatstaf voor uw bijdrage: huurders: 1% van het jaarlijksch huur bedrag plus 2 duizendste van het ver zekerde bedrag van hun inventaris; eigenaars van onroerend goed: 2 dui zendste 'van de verzekerde waarde van eigendom met inventaris,* hypothecaire schuideischers: 1 dui zendste van het hypotheekbedrag. Door duizeling overvalllen. Gistermiddag werd de 26-jarige A. N. uit Kethel, op de Vellevest door een dui zeling bevangen. Hij viel tegen de straat, waarbij bij eenige verwondingen, bekwam aan zijn gelaat. Door een soldaat van ■het Ned. Roode Kruis is hij verbonden, en daarna op advies van een dokter per politic-auto naar zijn woning overgebracht Gevallen. Gistermiddag is de 18-jarige L. v. d. N. uit Rotterdam op het Groen© dijkje met zijn rijwiel gevallen. Hij "bezeerde hierbij zijn arm vrij ernstig. Op last van een dokter is de jongen por politie-auto over gebracht naar het gemeente-ziekenhuis aan den Coolringel te Rotterdam. Geslaagd. foor het doctoraal-examera Indisch recht is aan de Leidsohe universiteit geslaagd die' heer J, L." Kruithof. Gered. Gistermiddag is de 6-jarigo A. Nieuw- berg in de Westerhaven gevallen. Onmid delljjk is de 14 jarige A. Hoogstad, wo nende :n de Mariastraat, het ventje ge kleed nagesprongen en heeft hem op het droge gebracht. De drenkeling, die geen let sel had bekomen, is daarop door zijn redder naar huis gebracht. Botsing. Gistermiddag heeft er op de Hoogstraat eeu aanrijding plaats gehad tusschen een door A. H. van hier bestuurde auto en een aldaar stilstaande bakkerswagen. Beide voertuigen werden vrij ernstig be schadigd VRUZ.-GODSBIENSTIGE PREDIKING Ds. G. J. SIRKS, Rem. Amsterdam. ZONDAGNAMIDDAG 7 UUR Schiedam. AGENDA. SCHIEDAM. Monopole Theater, 8.15 rrur. 1. Eerlijk duurt het langst. 2. De gemasker de adelaar (2e serie en slot). 21 Sept. Passage Theater, 8.15 uux.Sohied. Kunstkring. Opvoering Gezelschap SaalbomParser: Als het je tijd is... 2i Sept Plantagekerk, 8 uur. Gerei Evan gelisatie. Sprekers: ds. J. v, d'. Meulen, ds. C. Vonk en G. Spijker. 21 Sept, Gebouw Eendracht, half 9., Le denvergadering Groentehandelaars vereen. „Algemeen Belang". 25 Sept. Gebouw Eendracht, 8.15 uur. Pro- paganda-avond Zang vereen. Eu-. phonia. 26 Sept. De „Amstelferon", 8.15 uur. Alge meene ledenvergadering R.K.S.V. Excelsior. BOTTERDAM. 21 Sept. Tivoli Schouwburg, 8.30 u. De Rotterdammers. De tante van Charlie. Bioscopen. Capitol. 2.15 tl. 8.15 u. Oklahoma Kil, de laatste vrijbuiter; Moeders jo i- gen. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Oklahoma Kid, de laatste vrijbuiter. Corso. Van 11 u. af doorl. Ochtend patrouille. Grand'. 2 n. 7 u. 9.15 u. B.ue Michel No. 8. (Het huis der geheimen). Lcnuière 2.15 u. matinée; 7 u. 9.15 u. Gibraltar. Olympïa. 7 u. 9.15 n. Arresteer Bulldog Drummond; Arizona Vechters. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Ochtendpatrouille; De gevangene van het Alcatraz eiland. Scala. .2 u. 1 u. 9.30 u. The drum. Studio. 2.1S ut 7, m 9.15 u. Levens dans. Thaliaf 2.15 u. 7. cl 9.15 u. 't Zit in de lucht. BINNENLAND De arbeid vindt normaal voortgang. In de afgeloopen maand is er weer veel werk verricht aan den verderen houw van. den Maastunnel te Rotterdam, maar eigen lijke mijlpalen in den voortgang der werken werden niet bereikt Aan het circuLatie-ple.n op den Westzee-, dijk zijn thans de betonwerken der beide Noordelijke onderdoorgangen gereed, ter wijl de grondaanvulling rondom deze kunst werken eveneens is voltooid, zoodat thans 'het woord is aan de diensten van gas, water éiecfriciteit, tram en aan de afdeeling be strating om het zoo ver te brengen, dat het verkeer van den Westzeedijk over deze werken kan worden geleid. De verliebting. Op een der mooie zonnige dagen in liet laatst van Augustus is in het gereedgeko men gedeelte van den tunnel op den rechter oever een verfïtihtingsproef genomen, om na te gaan, of de ontworpen verlichting in derdaad aau de gestelde verwachtingen vol deed', d!.w.z. of de overgang van sterke zomerzonverlichting buiten naar kunstver- lfcihting binnen voldoende geleidelijk was om het oog gelegenheid tie bieden z'ch aan te passen. Geheel in overeenstemming met de ver wachting der ingenieurs van het G. E. B., die de tunneldirectie over de étectricitcit van advies dienen, bleek de ontworpen in stallatie volkomen aan haar doel te beant woorden, Zoo zelfs, dat op dezen bizonder lichten dag het zonder bezwaar mogelijk bleek met een snelheid ver boven de maxi male, den tunnel binnen t© rijden. Op het ventilatiegebouw aan dezen oever is men thans bezig met bekistingen en wa pening voor de tweede verdiep'ng, d.w.z. voor de groote machinehal. Op den Linker Maasoever. Intusschen is de grootste activiteit ont plooid op den linker oever, waar met man en macht gewerkt wordt aan den bouw van het gesloten landgedeelte cn aan de rottrappenschacht. Nabij het portr-a is reeds 75 meter tunnel ia ruwbouw gereed, Ook in het diepste gedeelte wordt s le'te voortgang gemaakt. Ieder uur van den dag wordt intensief gebnrkt om zoo spoedig mogelijk dit zeer diepe en daa door altijd eenigszins riskante werk o"de- de knie te krijgen. Voor de roltrappenschacht geldt ui cr a.tti hetzelfde, ook hier is met de betouwe ken begonnen en ook hier wordt alles <- op gezet om zoo spoedig mogelijk baron den grond te komen. De tunneïwerken gaan dus voet, er wordt hard aangepakt en er zijn op dit oogenbtik geen aanwijzingen, d'e op s'ng- natie duiden. VAN DITMAQ Kerk Ned Prat. Bond Westvest 92 ZONDAG 24 SEPT. a.s. voorm. 10.30 tl.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2