Een dubbele première. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De spoorwegfilm en de spoorwegrevue. Goed werk van „visie". Een amusant en rijk gemonteerd feestspel met vele bekende artisten i (Van onzen specialen verslaggever.) Utreelit, 20 September. Bij de herdenking van hun eeuwfeest komen de spoorwegen op een vitale ■wijze nit den hoek, die zélfs na de ver jonging, die het bedrijf den laatstcn tijd ondergaat, nog een verrassing is. De spoor- wegtenioonsteïling in Amsterdam is een ■waardevol en belangwekkend geheel en gistermiddag zijn weer twee „jubileum artikelen" ten doop gehouden, die, al hon den ze dan maar zijdelings verband met „de spoor", toch iets suggereeren van de vitaliteit van het heele bedrijf. Een select gezelschap is gistermiddag in het Rembrandt Theater te Utrecht ge tuige geweest van de primière van de spoorwegjubileumfilm en van de spoor wegrevue, die beide bestemd zijn voor de feestelijke viering van het eeuwfeest voor het spoorwegpersoneel. De spoorwegfilm. De niet vroolijke voorgeschiedenis van de spoorweghlm, die eerst een groot werk zou worden, toen een conflict met den bioscoopbond opleverde, daarna niet gemaakt zou worden en tenslotte tot een beknopte smalfilm beperkt werd, zullen •we maar niet verder ophalen, al zal men na het zien van dit werk ,van de filmassociatk„Visie" moeten erkennen, dat het best de moeite .waard geweest zou zijn om een uitgebreider film over het veelzijdige en boeiende spoorbedrijf - te maken., In een tijdsbestek van een flink half uur 'heeft Max de Haas thans een beeld moeten geven van „de" Nederlandsche spoorwegen en het is zijn schuld niet, dat het beeld een reeks impressies werd, die noch een nauwkeurige documentaire, noch een regelmatig historisch overzicht vormen. De geschiedenis der spoorwegen wordt in een paar snelle penseelstreken ge kloond: het plan voor den eersten spoor weg, het vertrek van den eersten trein en in een nog sneller tempo jde opeenvolgende phasen in de ontwikkeling van het bedrijf tot op dezen dag toe. Verder zingt de Haas een film soh lof lied op de spoorwegen, op hun picturale schoonheid, op hun mogelijkheden voor rei zigers- en goederenvervoer, op hun com-, fort en hun service, op hun belangwek kende techniek. Alles in korte fl tsende beelden, die echter met een opvallende „ef ficiency" rake suggesties gevend'Men möet oir de mensdhen van „Visie" om prijzen, dat ze er in geslaagd zijn om van eiken meter film een zoo intens ef mogelijke werking te verkrijgen en ons meer aspecten van dein spoorweg toonen dan we in eenen adem zouden kunnen opnoemen. Ht nadoe1 is, dat ze hun effecten zoodoende m eei we', eens wat erg nadrukkelijke montage moes ten zoeken; het voordeel treedt daarmee ec'hter meteen naar voren; er is steeds af wisseling, er zijn geen uitweidingen en er is een boeiend tempo. Waarschijnlijk ook uit deze ruimtebeper- kïng geboren zijn de geestige overgangen, ,di© snelle sprongen door de materie mo gelijk en...... pakkend maken. Wanneer de Haas van een bananen-etend jochie, dat met den Zandvoortsdhen trein naar het strand gekomen is, meteen overspringt naar het transport van niet één, maar duizenden fciananen per trein, dan is dit wel een ver rassing, maar een knap bedachte on een zeer filmische bovendien. Dergelijke dingen zijn er bij tientallen en wanneer men ze samentelt met de ori- gineele camera-instellingen, humoristische inJasdhjes hier en daar, en een organische montage dan moet als eindindruk van deze Kleine spoorwegfilm waairdeering voor de makets op den voorgrond staan. Die waair deering strekt zich zeker ook uit tot de muziek van Cor Lemaiie, d.e hoewel wat gehandicapt door technische onvolkomen heid, stuwing weet te geven aan het beeld De revue. Een revue van vijftien lafreelen, -waar verschillende groote scènes in voorkomen "heelemaal te vrijden aan één bedrijf,- zonder daarbij in herhaling te vallen of het vlotte tempo, dat van dezen vorm van amusement geeisclht wordt, te belemmeren is op zich zelf een probleem. Maar Peggy van Kerck- ihoven, die zich voor deze taak geplaatst zag, had goede medewerkers in Kommer Kleyn, die de algemeene leiding kreeg, ATav Tak, die muziek arrangeerde, Joop Geesink, die fleurige décors maakte eu als we den stijl van liet geheel goed be luislerd hebben ook in Wim Kaa's droge humoristische bedenksels. Als revue is „Van diligence tot diesel' zooals een revue wezen moet: vlot, kleu rig; vol opgewekte liedjes, grappen, sma kelijk geënsceneerde tafreelem, ballet en al het vele, dat oog en oor op een luch tige en prettige manier bezig kan houden Een snel wisselende handeling, een paar verrassende dingen, een beetje gevoeligheid en een paar songs, die gemakkelijk in het gehoor liggen ze zijn er allemaal. Maar ook aanwezig is d'e tweede eigenschap, die deze feestrevue noodig had: ze is door drenkt van den geest van het spoorbedrijf, vol snedige uitvallen, die alleen een spoorman heelemaal waardeeren kan. Na een origineel© proloog worden de diligence en de eerste trein geparodieerd, maar niet vóér eer bewezen is aan George Stephenson, den maker van de eerste loco motief. Als de Batavieren in ons land gevalleu zijn (een anachronistisch geheel, voor historici om van te huiveren, voor ons overigens om van te gnuiven) werd' nog eens te meer in een finale het be langrijke werk van het spoorwegpersoneel geprezen, terwijl tusschen de verdere grap pige scènes, in „De groote seinwachter" een beetje levenswijsheid naar voretn komt. Coüry Vonk hoort met haar kwajongens achtige spel tot de besten van den troep. De komieke Piet Kolder is eveneens voor- treffelijk,terwijl "Harry Bodh; Wim Kan, Kees van Dam, Oor Smit, Lizzy Valesco, Tilly Perin-Bouwmeester, Bob Scholte, Kommer Kleyn en het bailet van Pack Meyer (die zelf enkele solodansen uit voert) het hunne bijdragen tot een amu sant en rijk gemonteerd geheel. BINNENLAND Oud-minister Romme beëedigd Als advocaat en procureur. Voor het gerechtshof is gisteren beeedigdi als advocaat en procureur hij het gerechts hof te Amsterdam, tor. 0. P. M. Romme, ouid-miiijster van sociale zaken. Het eeuwfeest der Nederlandsche- Spoor wegen. Het gips-model van het door het personeel aan te bieden huldeblijk is gis teren in tegenwoordigheid van minister Al bania en vele andere autoriteiten in de hal van het Centraal Station te Utreeht onthuld. De loonbetaling aan gemobiliseerden Geen premie voor de zieken- verzekering. In overeenstemming met het desbetref fende besluit van het bestuur van de rijks verzekeringsbank heeft het bestuur van de Centrale 'Onderlinge, bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering, besloten, dat werkgevers, die aan gemobiliseerd perso neel het loon doorbetalen of een suppletie- loon verstrekken op do militaire Inkom sten, dit loon niet op de loonlijsten voor de uitvoering van de ziektewet behoeven te vermelden. Dit loon zal niet voor pre mie-berekening in aanmerking komen. Het gemeentefonds Uitgaven 84.3 millioen. Inkomsten 81.6 millioen. Het totaal bedrag der uitkeeringen aan de gemeenten wordt in d'e begrooting van. hét gemeentefonds voor 1940—1941 ge- taamd' op f84.391.325. De opbirengst van de dekkingsmiddlelen wordt geraamd' op' f81.667.000, zoodat als bijdrage van den kapitaaldienst van het gemeentefonds gerekend moet ■worden op f2.724.325. Tet dekking van deze bijdrage is eetr ten laste van den kapitaaldienst der rijks- begrooting te vedeenen renteloos voor schot aangewezen. De „Joban van Oldeuibarnevelt" thuis. De „Joihan van Oldenbamevelt" is gister avond" om half zes van New-York te IJmui-. den aangekomen en een half uur later van daar naar Amsterdam gevaren, waar hef motorschip omstreeks negen uur ligplaats Ibeeft genomen aain de etablissementen der Nededandscihe Dok Maatschappij aan de overzijde van bet IJ. I Het M brevet. Blijkens den toelichtenden staat tot de begroeting van defensie, ligt het in bet voornemen om in 1940, evenals voor 1939, ook weder 45 houders van het M-brevettot ©en Verbintenis als vlieger in tweedö lijn toe te laten. Een slachthuiskwestie In de Zaanstreek. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft eenigen tijd geleden krachtens art. 138 der Gemeentewet tot de Koningin het verzoek gericht, aan de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormen-eer, Krom menie, Assendelft, Westzaan, Oostzaan, Wormer en Jisp een gemeenschappelijke re geling betreffende het gebruik van het openbaar slachthuis te Zaandam op te leggen. Namens den minister van binnemJaadsche zaken hebben Ged. Staten van Noord-Hol land aan de besturen der betreffende ge meenten opgedragen, nader ever een ge meenschappelijk© regeling overleg te ple gen, docih dit heeft niet tot overeenstem ming geleid. De besturen van Westzaan, Assendelft en Jisp bleken nief tot de voor gestelde samenwerking bereid, andere ge meentebesturen stelden bizondeie voor waaiden, terwijl alleen Koog aan de Zaan, Zaandijk en Oostzaan zich met de voorge stelde regeling zonder meer konden ver eenigen. Op grond van een en ander hand1- 'haafde Zaandam zijn verzoek. Gisteren kwam de kwestie voor den Raad van State. De burgemeester van Zaandam mr. J. in 't Velt, lichtte toe, dat het centrale slachthuis te Zaandam zich niet meer fi nancieel kan bedruipen, omdat de kosten van de exploitatie moeten worden gevonden in de opbrengst van de slachtgelden, welke door vermindering van bet aantal slachtin gen is gedaald. De verliezen kunnen wor den gedekt, indien alle omliggende gemeen te^ aan de gemeenschappelijke regeling bijdragen, hetgeen per saldo ook in het belang vandal die gemeenten is. Mr. Th Donner, namens de gemeentebe sturen van Krommenie, Assendelft en Jisp de bezwaren toelichtend., erkende gaarne, dat het een hartewensch van Zaandam is. dat het centrale slachthuis door alle ge noemde gemeenten wordt bekostigd, doch achtte de financieele consequences voor de drie gemeenten, waarvoor Mj optrad, te groot, terwijl ook de lange afstand, waar over het vleesch naar die gemeenten moet worden vervoerd, een bezwaar oplevert. De vraag is z.i. ook of htet gewenscht is, dat het slagers bed rijf in de kleinere gemeenten wordt teruggebracht tot een vleeschver- koopersbedrijf. In repliek merkte mr. In 'tVelt nog op, dat het linancieele risico voor Zaandam blijft gehandhaafd1 en dat het zeker niet die bedoeling van Zaandam is, uit liet slachthuis voordeel van financieeten aard te trekken. Door de voorgespelde centrale slachting zullen _de kosten (van keuring e.d. in den buiten'-keixrkring-vervallen, ter wijl het centrale slachthuis wat meer rveeg- en stalgelden zal ontvangen. Overigens heeft de ervaring geteerd, dat het slachten todlï reeds hoe langer hoe meer aan loon- slagers wordt overgelaten. De koninklijke bcsiiss ng volgt later. H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan Den Hélder. De Vorstin inspecteert de eerewachl. Vrijwillige dienst en huipverleeniug De regeerng acht centralisatie noodig. Het is de regeering gebleken, dat in den laatsten tijd in talrijke gemeenten organisaties van personen zijn ontstaan, die zich vrijwillig beschikbaar stellen voor het verrichten van diensten in buiten gewone omstandigheden en in verband hier mede voorbereidingen treffen om op on derscheidene voorzieningsgebieden tot een vrijwillige dienst- en hujpverleening te ge raken. Ook bij het centrale gezag zijn van verschillende zijden individueele be reidverklaringen tot vrijwillige medewer king ontvangen. De legering heeft voor dit streven groote waardeering, Zij is er van overtuigd, dat in buitengewone omstandigheden van vrijwillig® diensten, als bovenbedoeld, in vele gevallen een dankbaar gebruik kan worden gemaakt. Intiïsscheri is de regeering van mee ning, dat te dezen eenige centrale leiding van overheidswege niet kan worden ge mist, o.m. ter voorkoming van onnoodige krachtsverspilling en verwarring, alsmede ter vermijding van wrijvingsmogelijkheden met organisaties, als b.v. het Roode Kruis, de eerste hulp bij ongelukken, de vrij willige burgerwachten en de Nederland sche vereeniging voor Luchtbescherming, die reeds ge ruimen tijd gewaardeerde dien sten bewijzen. De regeermg overweegt met betrekking lot de hier besproken materie nadere re gelen vast te stellen, ten einde de noo- dige eenheid op dit punt te waarborgen. Daarnaasi en in aansluiting daaraan woidt het, gelijk gezegd, wenschelijk geoordeeld, dat door het centrale gezag te dezen een zekere leiding wordt gegeven. De kosten. mm m m Hef eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen. Gisteren vertrok een trein van het Centraal Station te Amsterdam naar Enschedé. versierde Do kosten, welke uit deze centrale or ganisatie voortvloeien, worden geraamd op f65.000. Dit bedrag kan. worden gevonden uit een verlaging van de subsidies voor de vrijwillige burgerwachten en den bi- zonderen vrijwilligen landstorm, op welke uitgaven een bezuiniging, ook in admi nistratief opzicht, mogelijk zal zijn, in dien tot de instelling van een centraal toezicht op de vrijwillige hulpverleening wordt overgegaan. DER DONDERDAG,, 21 Sepfc. 1939 No. 23289 Vereeniging „De Princevlag" Jaarvergadering. Als besluit van de Princevlag-reunie in do residentie op Prinsjesdag is des avonds in gebouw Excelsior de jaarvergadering der vereeniging „De Pr.noevJag" gehouden. Do algemeene voorzitter, de heer Joh. G. L. Beriott memoreerde in zijn openings woord, dat de vereeniging momenteel zeer geiliandicapt wordt, dooidat tal van be stuurders en leden in militairen dieast zijn, terwijl eon groot aantal leden zich de •laatste Weken heeft aangemeld bij burger wachten en luchtafiveeidiensten. De ver eeniging hoopt echter z.ch ook m deze tij den van dmk, krachtig te wijden aan al wat in de huidige omstandigheden kan worden gedaan tot saambinding van ons volk, rondom Oranje en regeering en lor bestrijding van de demoraliseerenden in vloed van dezen tijd. Blijkens liet jaarverslag van den secre taris ,den heer II. K. van Minnen, neemt de vereeniging nog voortdurend in bete© kenis en omvang toe. In Nedertandsdhl Oost-Indie ontwikkelt de vereen'ging zich gunstig. Waarschijnlijk zal spoedig ook in WesUndie een afdeeling worden gesticht, Hier te lande ontstonden nieuwe afdeelin- gen in Zwarte waal, Muiden, Muiderberg en Papendreoht, terwijl zeer spoedig zullen volgen Kampen, Weesp, Hilversum Gouda en Zalibommel. In een aantal andore plaat sen wordt de oprichting eener afdeeling voorbereid. Het aantal verspreide leden nam eveneens toe. Uit het verslag van den penningmeester, den heer K. Cebol, bleek, dat de rekening sloot met een gering batig saldo. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de hoeren mr. J. W. M. Aarls, Den Haag, L. S. J. M. Florio Den Bosch en W. Jansen Jr, te Zvijnri rodht, terwijl in de vacature II. J. Ncstelroy werd gekozen de lieer J. P. de Keyzer te Rotterdam. i De A.N.W.B. en de mobilisatie Vrijwilllige burgerlijke huipver leeniug. In verband met de instelling van eüa dienst voor burgerlijke hulpverleenmg, res- sorteerend onder het departement van bin- nenlandscbe zaken, wekt de Kon. Ned! Toeristenbond A.N.W.B. liaar leden op zich individueel en belangeloos beschik baar te stellen voor de burgerlijke hulp verleening. Dit zou kunnen geschieden door van dezen wil tot persoonlijke hulp mede- deeling te doen aan den burgemeester van de plaats van inwoning, waarbij aanbevo- llen wordt tevens op te geven oveï welke' diploma's men beschikt (rijbewijs, eerste hulp-diploma e.d'.) en of men naast per soonlijke diensten, ook een auto, motor rijwiel, fiets of vaartuig ter beschikking wenscht te stellen. Diensten aangeboden voor de gemobiliseerden. Ook beeft de A.N.W.B. zich tegenover den opperbevelhebber van Land" en Zee macht bereid verklaard in de huidige moei lijke omstandigheden zajh deel bij te dra gen tot de ontwikkeling en ontspanning van de gemobiliseerd© troepen. Het dage- lïjksclï 'bestuur is daarbij" uitgegaanvau het feit, dat de troepen grootendods ge legerd zijn in gedeelten van het land', wél ke zij niet kennen. De vrije tijd, die na do militaire oefeningen overblijft, biedt ruim gelegenheid om dé mannen nader bekend! te maken met de typische hizonderhedoa en de eigen schoonheid van de plaats of Streek, waar zij vertoeven. Daarbij is ge dacht aan musea, monumenten, histori sche overblijfselen, folklore, technische kunstwerken, enz., enz. Om dit to verwezenlijken heeft d'e> A.N.W.B. den opperbevelhebber voorge steld', op toeristisch en verkeersgebied' den soort gelijke samenwerking tot stand te brengen tusscliea de afdeeling Ontwikkeling en ontspanning van de legerleiding on den bond, als voor de sportbeoefening reeds bestaat met bet Nederlandsch Olympisch Comité. Aldus hoopt do A.N.W.B. zijndeel in de algemeene lasten to dragon sn rrrcl de burgerbevolking als den gemobi'iseer- den de diensten te bewijzen, welke dkï bond meent, dat van hem vervvaclrt mo gen worden. Het vertrek van de „Nieuw Amsterdam" Bepaald in den nacht van Donderdag op Vrij'dag. Do HollaiKhAmerika Lijn maakt bekend', dat het vertrek van do „Nieuw Amster-< dam" is vastgesteld' in den nacht van Don derdag 21 September, des avonds tussohoni acht en tien uur. i i Een mode! van de eerste locomotief fungeert als versiering van thet station te Leiden ter gelegenheid Van het eeuwfeest der Spoorweoen

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5