EZ EEN FLINKE LES Baden en zwemmen - niets nieuws LEGPUZZLE - IN HET PARK Een gemakkelijke overwinning De naald in de hooiberg Een hoofdkussen van goud ZOEKPRENTJE rwee millioen ver-schillende planten door Jan van Leeuwen. „Ben je daar nu al weer? Ik heb je toch duidelijk genoeg gezegd, dat ik je niet in de werkplaats wil zien! "zei vader boos, toen hü zyn elfjarige zoon Tom m de gro te werkplaats zag rondlopen. „Je hebt hier niets'te maken. Vooruit, ga weg!" Tom keek zijn vader een beetje onzeker aan, maar toen deze nog eens nep: „Maak dat je wegkomt!" zag hij, dat het ernst was en teen ging hij maar weer naar buiten. Toen hu alweer buiten stond, hooide hij Jaap, de eerste knecht, lachen. Tom kreeg een kleur van woede. Ze moesten hem nog maar uitlachen ook! Wat dachten ze wel, zo'n kleine jongen was hij toch niet meer! Hij zou heus nergens tegenaan loDen, en nijdig schopte hy tegen een steentje. Intussen zei Jaap binnen tegen zyn baas den wagenmaker: „Gelyk hebt u. baas! De jongen heeft hier niets te zoeken en er ko irien maar ongelukken van, als zo'n jong Juer tussen de zagen en al het andere in loopt!" Als Tom dat had gehoord, zou hy hele- n aal woedend geworden zyn. Jaap moest zich niet verbeelden, dat hy zoveel verstan diger was dan Tom. Stel je voor! Alsof hy nog niet met zo'n zaag zou kunnen om gaan. Zo moeilijk kon dat toch met zyn, hy had het vader al een paar keer zien doen. Maar desnoods zou hy ver van de zagen afblijven en alleen tussen de wagons en de meubels doorlopen, die m de werkplaats stonden om gemaakt te worden. Het was alleen al prettig om m die werkplaats te zijn, waar de zagen hun hoog snerpend hea zongen en de eleetrische motor bromde! En dan was het altijd een leuk werkje om ioutblokjes te verzamelen. Er lagen er zo veel op de grond, die toch met meer ge bruikt werden. Waarom zou hy die met Mee mogen nemen! Hij zou er heus geen kwaad mee doen en hy kon er allemaal leuke dingen van maken. Tom was wel een beetje onder de indruk van alles wat vader hem daar vertelde en hy besloot om niet meer in de werkplaats te komen. Maar de volgende dag was hij dat voor nemen alweer vergeten. Toen vader en Jaap even weg waren om maten te nemen, sloop Tom vlug de werkplaats buinen. Op klaarlichte dag zag alles er veel mulder ge- aarlijk uit dan 's avonds. Daar stond de cirkelzaag! Zou dat ding nu heus zo ge vaarlijk zyn. De zaag draaide nog steeds Die avond nam vader zyn zoon nog eens goed onder handen. „Ik zeg het je nooit meer, jongen", zei mj, „je mag met in de werkplaats komen. Dat is je voor eens en voorgoed verboden. Later, als je groot ge noeg bent om als knecht bij me te komen, is het wat anders. Ik vind het wel prettig, dat je je voor de zaak interesseert, want ik hoop, dat jij mijn mooie vak zult overne men, als ik te oud ben om te werken. Maar nu moet je-er nog uitblijven. Je bent nog maar een kleine jongen en vader weet boe- veel gevaren er in de -werkplaats zijn. Als je hand onder de cirkelzaag of onder een andere zaag komt, is het te laat voor be rouw. Dan is je hand er al helemaal af en misschien je hele arm erbijDan helpt het je niet meer of je al spijt hebt!" neel snel m het rond. Vader had hem zeker -vergeten af te zetten of hij kwam zo vlug terug, dat het niet de moeite waard was om hem af te zetten. Hij was alleen even ach ter op het erf bezig. Ky'k, daar lag een flink blokje hout. Daar moest hy het eens even mee proberen. Maar dan heel voor zichtig zyn. Vader had juist zyn dikke potlood uit zyn zak genomen om iets af te tekenen, toen hij de zaag hoorde zingen. „Is Frans (dat was de tweede knecht) kinnen met iets bezig?" vroeg hy aan Jaap. Deze schud de zyn hoofd. „Nee, Frans is even naar Verburg om die spaken te halen." „Maar danvader keek zyn knecht engerust aan. Ze dachten allebei aan het zelfde. Meteen sprong vader op en liep naar de werkplaats. Hij was nog niet by de deur, toen hy een snerpende kreet hoor de. In een paar passen was hy binnen. Tom stond by de cirkelzaag. Hy was doodsbleek en huilde, terwijl hy met zijn ene hand stijf zyn andere hand vasthield. Direct zag vader wat er gebeurd was. Ge lukkig viel het nogal mee. Het had veel erger kunnen zyn. Tom had met de cirkel zaag het topje van zyn duim afgezaagd. Al leen nog maar het vel al was het al een lelijke wond. Het been was nog met ge raakt Vader nam hem meteen mee naar huis en verbond hem daar zorgvuldig. „Zo, en nu gaan we even naar den dokter, die zal er wel het goede middel op doen", zei va der, terwijl Tom nog steeds een beetje na snikte. „Zie je nu, dat het gevaarlijk is voor kleine jongens, zoals jy, die nog met eens willen luisteren! Het loopt nog vrij goed af, je hele vmger had eraf kunnen zyn.' Dit bovenste stukje zal wel weer in orde ko men. Ik hoop, dat dit een lesje voor je ge weest is!" Nu, dat was het zeker. Tor i dacht er niet meer over om m de werkplaats te gaan. Een enkele keer, als hij vader iets moest brengen, liep hij in een grote boog om alle zagen en motoren heen, zodat vader eens lachend zei: „Ik zal later nog moeite krij gen, om je by" een machine te krijgen." Maar niet alleen de soldaten waren goe de zwemmers, m de middeleeuwen waren het vooral ook de vorsten en ridders, die zwemwedstrijden hielden en het heel ver in deze sport brachten. Karei de Grote was de beste zwemmer uit zyn iyd en hij deed alles om deze mooie sport verder onder zyn onderdanen te ver breiden. Ook in .deze streken was het baden in warm water algemeen. Laarvoor werd wa ter, dat eerst verhit was, in de badkuip ge goten, maar ook werden dikwijls gloeiende stenen in een kuip met water gegooid. Over het algemeen was dit geen erg goed middel, omdat het water er niet warm ge noeg mee te krygen was. Hoe meer de Germanen met de Romei nen in aanraking kwamen, hoe meer ze ook tot de grote luxe van de Romeinse ba den overgingen. Dit begon op de plaatsen, waar de Germaanse en Romeinse soldaten elkaar ontmoetten. Al gauw ontdekten de Romeinse soldaten, dat er m het land van de Germanen, wat nu dus Duitsland is, geneeskrachtige bronnen waren. Ze waren hier beter in thuis dan de Germanen zelf en zo kwam het, dat op de plaatsen, waar eerst alleen maar een Romeins legerkamp was geveest, langzamerhand een badplaats ontstond. Die baden maakten voor de offi cieren en soldaten weer een beetje goed, vat het gure klimaat, waar ze met hun Zuidelyk bloed niet aan gewend waren had bedorven. Zo zyn de steden Aken, Wiesbaden en nog veel andere badplaatsen ontstaan, en vanaf die tijd, dat de Romeinen leerden hoe badinrichtingen gemaakt werden maakte men deze inrichtingen steeds mooier en beter tot in de tegenwoordige tyd toe, waarin bijna elk stadje een eigen zwembad of badinrichting heeft. De zomer is de tijd, waarin we het meest in het water spartelen. Zodra het mooi weer is en de zon schijnt, stromen de men sen naar de zwembaden en naar zee. Aan het strand is het dan soms overvol. In de grote badplaatsen liggen de mensen alle maal lui op het strand en de kinderen spe len in en by het water. Wat is er ook pret tiger, dan met* erg warm weer in je badpak rond te lopen en als het je té warm wordt, in het koele water te springen. Tegenwoor dig leren de meeste kinderen al heel jong zwemmen. Het is ook heel goed, want je weet nooit, hoe je het nog eens kunt ge bruiken. Stel je voor, dat je in het water valt en je kan helemaal niet zwemmen! Na tuurlijk heb je dan nog wel kans, dat je eruit kunt krabbelen of dat je door voor bijgangers eruit wordt gehaald, maar het is toch veel zekerder als je kunt zwemmen. Veel mensen denken, dat het eigenlijk pas in de laatste tientallen jaren in de „mode" is gekomen om te baden en te zwemmen, maar dat is toch werkelijk niet ;,waar. Het werd al heel veel vroeger ge- 'idaan, maar toen kwamen de mensen er niet 'zo gemakkelijk toe om naar de badplaat sen te reizen, omdat reizen toen heel moei lijk was en je erg lang over een betrekke lijk korte afstand deed. Tegenwoordig gaat dat allemaal veel gemakkelijker en sneller. De oude Romeinen hadden prachtig in gerichte badinrichtingen, waar je warme en koude baden kon nemen. Er was zelfs stromend water in die inrichtingen. Door een stel buizen werd het water naar de hoogste verdiepingen gevoerd. Ook de ge neeskrachtige bronnen kwamen toen al meer en meer in trek. Men ontdekte dat, wanneer men een bad nam in een bepaal de bron, sommige kwalen en pijnen veel minder erg werden. Van de Romeinen kwam het zwemmen en baden ook meer naar midden- en west- Europa. We weten uit oude geschriften, dat de Germaanse soldaten de hele winter door in de rivieren bleven zwemmen om zich te trainen. Hierdoor werden ze natuurlijk uitstekende zwemmers en het kwam hun zo ten goede, dat men sommige overwin ningen aan het uithoudingsvermogen en de taaiheid toeschreef, die de soldaten door het geregelde zwemmen hadden gekregen, NU STAAT DE WERELD OF ZIJN KOP. In Assens in Denemarken werd een voet balwedstrijd tussen de elftallen van Assens en Udbyhöj wel cp heel vreemde wijze, be slist. Er werd door den scheidsrechter vast gesteld, dat het elftal van Assens had ver loren, maar dit kwam niet uit, omdat ze minder doelpunten gemaakt hadden, het had een heel andere reden, die tot nu toe nog wal nooit beslist zal hebben over de nederlaag of overwinning van een voetbal- elftaL De jongens waren buiten op een veld aan het spelen en juist in het heetst van de strijd, trapte een van de spelers van het Assens elftal de bal met kracht over het hele veld heen, zodat hij in de tuin van een huis, dat aan het sportveld grensde, te recht kwam. Het ongeluk wilde nu, dat in dat huis de leraar (van de jongens woon- de, meneer Nielsen.Deze had al dikwijls geklaagd over het voetballen, omdat de jongens daarbij zoveel lawaai maakten, dat hij er niet van kon werken. Daar kwam nu nog bij, dat de bal op een tuintafel te rechtkwam en daarbij een theepot om gooide. Meneer Nielse" was daarover zo boos, dat hij de bal niet terug wilde geven. Hij zou het geval by de politie aangeven en de bal als bewijsstuk afgeven. Hierover waren beide elftallen heel ver ontwaardigd. Dat de politie zich ermee zou gaan bemoeien, vonden ze nog niet eens zo erg als het feit, dat ze hun mooie bal kwijt waren, vooral toen bleek, dat ze geen an- dere bal bij zich hadden, en de wedstrijd die juist zo spannend was, niet doorge speeld kon worden. Toch bleef het spel met onbeslist, want de scheidsrechter zei, dat het elftal van Assens verloren had, omdat ze door eigen schuld niet verder konden spelen. Dit was wel een gemakke lijke overwinning voor het andere elftal! DIE ARME DUIVEN. Het wrak van de „Paris", die enige tijd geleden bij Le Havre gezonken os, heeft al aan veel duiven de dood gekost. De vo gels houden de olie en benzine, die uit de grote tanken in het water is gevloeid voor land en strijken er op neer. Daardoor wor den hun vleugels vet en dan kunnen de dieren niet meer vliegen. Een paar dagen geleden werd nog een'Hollandse postduif uit het water gehaald. Het dier was geluk kig nog niet dood. Door een bepaald reini gingsmiddel kunnen de veren weer. schoon gemaakt worden, zodat.de dieren verder kunnen vliegen. De havenpolitie- moet nu steeds op die plaats uitkijken naar duiven oma de dieren dan te kuirnen xedderiSV Knip de s'uVco maar eens uit en pro beer ze dan aan elkaar te leggen. Je zult eens zien, wat een aardig, zomers plaatje je dan krijgt. Het is ook heel geschikt om te kleuren. Als je de iegK.iart helemaal in 1 elkaar hebt gelegd, kun je haar op papier of op dun karton plakken en het daarna kleuren. Amerika is het land van de onbegrensde mogelijkheden. Telkens verschijnt daar weer iemand, die zoiets vreemds doet, dat de hele wereld over hem spreekt. Het ide aal van veel Amerikanen schijnt te zijn om naam te maken. Meestal zit er echter wel iets meer achter alle wonderlijke dingen, die de naammakers uithalen. Korte tijd geleden had een zékere Mister Morgan weer iets nieuws bedacht. Hij had zich het vorige jaar al beroemd gemaakt, doordat hij het plan opvatte om met koel kasten naar de Eskimo's te reizen en te trachten hun een koelkast te verkopen. Stel je voor, dat je in de Noordpool met een koelkast komt aanzetten! In ieder geval vond mister Morgan dit alweer te lang geleden en nu besloot hij om eens na te gaan, hoe lang het duurde en of het mogelijk was om de beroemde naald in de niet minder beroemde hooi berg te vinden. Hij liet daarvoor een ge weldige hoeveelheid hooi komen, tezamen met een gewicht van 2 ton, en liet die in zijn tuin neerleggen. Daarna vroeg hij aan een vriend of h.j een naald in deze hooi berg wilde verstoppen. Hij zou zelf zolang weggaan, zodat hij helemaal niet wist, waar het ding verborgen lag. De vriend deed wat hem gevraagd werd en daarna begon mister Morgan te zoeken. Hy begon vol goede moed'en zocht strootje na strootje af. Dat het een ongelooflijk moeilijk werk was, hoeven we niet te zeg gen. Maar hij had al direct succes, want het was gauw uitgelekt en de mensen kwa men in dichte drommen kijken naar den man, die een naald in een hooiberg zocht! Na 82 uur en 35 minuten-vond mister Morgan werkelijk de naald, die zyn vriend verstopt had! Hij was zo trots, dat hy de naald naar een museum in New York stuur, de als bijzonderheid. Of het museum de naald in een kastje heeft gezet of dat hij op het speldekussen van een ijverige huis vrouw werd gestoken is niet bekend. Maar wel weten we, dat mister Morgan een han dige zet had gedaan met dit alles, want er kwamen weldra een paar heel ryke men sen, dieeen hoeveelheid van het hooi opkochten om het te bewaren! Een politieagent, die de ronde deed door het bekende Grant-park in Chicago vond daar een hele familie, die in het gras lag te slapen. Het waren een vader, een moe der en een paar kinderen. Hij merkte, dat de vader een zak onder zijn hoofd had ge legd, waar stenen in zaten. Bij nader onder zoek bleken die stenen brokkjn gouderts te zyn. Deze brokken alleen hadden al een waarde van 1000 dollar. Door een toeval had het echtpaar, Mac Dertmor genaamd, in de bergen een goudmijn ontdekt. Ze hadden er meteen, zoals dat bij goudzoe kers de gewoonte is, paaltjes omheen ge zet en het op die manier tot hun eigen, ge bied gemaakt, maar de vader des huizes had niet genoeg geld zo voor de hand om de mijn meteen te ontginnen. Sinds de agent en de andere mensen dat wisten, wa ren ze allemaal even vriendelijk voor het echtpaar en niemand zou hen nu meer uit het park durven jagen! WAAR IS HUN BROER? ZOMERLANDSC01 'i. Van 6 tot 8 Juli werd in Wenen een con gres gehouden van de Bond van Natuur kundige Musea Jn Duitsland en daarover werden ons .verschillende interessante by- zonderhedemgemeld. Een groep "natuurkun digen werd door het Botanisch museum m Berlijn geleid, dat als een van de belang rijkste musea op dit gebied békend staat. C :r vier verdiepingen verdeeld zijn hier nie minder dan twee millioen verschillen de lantensoorten. Achter glazen deuren ligt .n daar de planten en bloemen, die eens in de Alpen, tussen steile rotsen of in de wildernis van Afrika en Azië groei den en bloeiden. Op alle mogelijke manie ren zijn er veiligheidsmaatregelen tegen brand getroffen, want het spreekt vanzelf, dat een brand in deze zalen 'ontzaglijk veel schade zou aanrichten. Zelfs is er nergens eleetrische verlichting in de zalen. Natuur lijk mag er niet gerookt worden. Verder valt direct de wonderlijke apotheeklucht op. Waar je maar loopt, als je je ogen dicht deed, zou je je kunnen verbeelden in een apotheek te zyn. Dat Jcomt omdat de planten met een bepaalde aetheroplossing besproeid zijn, zodat ze niet van ongedier te te lijden kunnen krygen. Dag en nacht wordt hier gewerkt om al deze wonderlijke fijne voortbrengselen van de natuur te be waren jen het resultaat is dan óok buiten gewoon.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 6