uionoeek" gaat zwemmen Dicht bij de dreunende kanonnen tweede blad Maar velen laten verstek gaan. Waschlijst van gemoeds- en lichamelijke bezwaren. Sport wordtniet vergeten. SCHIEDAMSCHE COURANT Reizen gaat met overstapjes gepaard. De «..stemming in ..mineur*Men Heeft op een vul- caan. Deserteerende Duitsëfiers. De eerste weken geen operaties verwacht. 99 Gemengd Nieuws Brand, in een garage Pi (Van onzen gernobiliseerden verslaggever). Profiteercnd van den moeien na-zomer zijn tot de vorige week alle 1 rotiteercna a ocreceld gaan zwemmen m het natuurbad vlak S. manschappen stelt Jat pp hongen nriis Vnhhr ro&t .weet' zichgeenraad. om maar een motiet. te y.n- dprV dai hun dit zwembad- besparen kan. Een der luitenants van. een onzer compagnieën vertelde mg, dat den eer- sten keer toén .hij met zijn mannén .'natuurbad--vaarts toog, ongeveer dé helft dr kleercn niet uittrok. Toen hij hun de reden vroeg het was een dag van stralende zonneschijn en de temperatuur van het water be droeg twintig gradenkreeg hij liét volgende waschhjstje te noleeren: twee 1.adelen, bronchitis gehad, drie .liadden last., van ..de hoest, een. aan mersteeneri," een tobdemet oorbezwaran/i twee' gingen nooit in het water, één nam zelf altijd'eéri bad,'.vier verkouden, een had het „op de borst", twee exceem, een met een oude .longontsteking, een .met een maagkwaal, twee rhoumatiek, een met stijve beenen, drie konden niet „bui ten"^ baden, een kon- niet tegen koud water, een had vroeger pleuris gebad, twee bleken nóg stijf van het voetballen en drie hadden onoverko melijke bezwaren tegen het zich in "het openhaar uitkleeden. Plichtsgetrouw noleerde de luitenant alle klachten, en sprak daarna zijn schare dienstweigeraars als volgt toe: „Mannen, zouden jullie dan in eik geval de .voeten willen vcasscben?" De meeste heexen gaven te kennen, dat ze toevallig juist den vorigen avond de voeten geivasschen hadden. „Nou. trek dan deschoenen en kousen maar int, can zullen we die eens „controleeren", repliceerde de luit. Waaop het koor der niel-zwemmers schoorvoetend te kennen gaf, dat ze den luit graat wilden toezeggen, vanavond eenvoetbad te zullen ne men In de wandeling wordt deze water-vreezende compagnie thans beek" genoemd. „Bron- Ovor slinkende buikjes - en stijve spieren. Nu- mag nien zeggen, van den militai ren dienst wat inen wil, maar een feit is- het, dat de meeste jongens physiek in uitstekende conditie verkeeren, dank zij de groote plaats, welke voor spon, gymnastiek en zwemmen op dc dienst- tableaux'is ingeruimd. Jdok de excercitie en niafselioefeningen zijn voortreffelijke •middelen- om stijve spieren wat te rek ken, en opkomende embonpoints te doen slinken. Het toeval wil, dat wij in onze gelede ren een" leoraar M; O. gymnastiek hebben, die reeds vanaf d^p eersten dag onze compagnie'kennis hééft doen maken met de Niels Buhk-methode,- de op wetenschap pelijke:' basis gegrondveste gymriastiek.be- - oefening, waarbij geen enkel spiertje oa- gebruik' wordt gelaten. Je -hoorde ze dc eerste dagen kraken, die stijve botten en ongebruikte spierbun dels, cn verscheidene enthousiastelingen liepen enkele dagen in een allerzonderling ste houuing. langs den weg, maar nu loopt het al veel vlotter. - - Mei ifettalitfflflftstntiischagcfflatiJiiBt eyen; eens crescendo. Eerst ïrèpènweLAnet moeite tien kilometer, zónder eenige uitrusting, en kwamen zweetond en hijgend thuis, nuhebben we de eerste 30 K.M.-marscb, met voilrdige bepakking, er al op zit ten, zonder één uitvaller. Voetballen doen we tegenwoordig alle maal; des morgens om half acht, wan neer de zon nét boven de boomen uit komt, en het gras nog nat is van ,de dauw, rennen we al achter het bruine monster aan, en op het tijdstip, waarop men in het burgerleven zich aan tafel pleegt te begeven voor het ontbijt, zitten wij reeds. puffend en zweetend tegen het hek van het sportveld, koopen prui men en limonade van de als uit. den grond opgedoken zoetelaars'/ terwijl de zon ons zoo ongemerkt bon dieper .tintje bruin bakt. - J)é compagnie ,,te water". Zweinnien Onze compagnie is er dol op. Wie. niet zwemmen kan, ■meldt zich bij onzen söidaat-leeraar gymnastiek, die hem de eerste be ginselen, gaat bijbrengen. van deze bij uitstek nuttige en. gezonde sport. De vórige weck were voor het laatst in de open lucht gezwommen, maar .'ons gamizoensstadje is ook een over- dekte batb'crr zweminrichting rijk,- zooda. we den heelen winterdoor de zwom sport kunnen blijven beoefe- nen. - -'CV Tenminste....... a>s we, hier den beêten winter blijven. Datr schijnt nog niet heele- maail vast-te staan.-...- f.....Over; dén 'duurder mobilisatie'maakt. niemand-zich. hier veel^illussies; Dé jón gens. hebben, er, zich al op ingesteld, dat ze den lieden winter nog we! onder de wapenen zullen blijvende optimisten, die in eten beginne durfden beweren, dat we met drie weken tbuis zouden zijn, [hébben sindsdien hun inzichten .grondig gewijzigd-, C' Een der meisjes uit de buurt vroeg deze week onzen schildwacht: „Soldaat, aTs deze oorlog nu weer tadbtig jaar duuirt, (blijft u dan al die tachtig jaren in onze sclhool liggen?" Toen de schildwacht ver- Waarde, dat dit 'inderdaad' wel eens hiet ge val zou kunnen zijn heersebte er ondér de !bem omringende leerplichtige jeugd een geweldig vroolijke stemming. Deze leeftijd kent nu eenmaal geen medelijden. Daar alle scholen zonder eenige uit zondering, door militairen bezet zijn, en (hét onderwijs toch ook door moet gaan, wordt er op hét oogenblik op de meests uitzonderlijke plaatsen lés gegevenin gelagkamers van café's, in. dekleédlo- katen van het sportveld',' op het 'podium van een tooneèlzaal,in een sociëteit, kortom overal, waar maar 40 kindereu -■en «en onderwijzer tesamen gebracht kunnen worden. Voor de leerkrachten is deze toestand' lang geen pretje, de kin deren-echter vinden het een ware at tractie. Geedkoope karnemelk. Begin deze week maakten we een tharsch met onze compagnie, en toevallig of was het geen toeval? viel de eérste groo'e rust juist in, de nabijheid1, van een fiksche melkfabriek.. Meteendromden de jongens rond'den ingang: „Hé; baas, veik'oop je ook ftescbjes melk?" „Nee, jongens, bet gaat- hier alleen in hot groot"." r „Karnemelk dan?" - „Ook niet. Maar hebben jullie trek in karnemelk?. Wacht dan maar éven". De basis komt aansjouwen met een 40- lifer bus, tot den 'rand 'gevuld met ver- DEK MAANDAG 25 Sept. 1939. No. 22283. scho, roomige karnemelk, en met tien kroezen: „Ga je.gang maar". De karnemelk woxdt met koppen vol uit de bus geschept, en het hoogtepeil zakt zienderoogen, Wanneer de heete kompie ten slotte de buik heeft gevuld, nest nog een -bodempje karnemelk in de ■bus. Vijf' en dertig liter zijn in de bodem- looze soldaiennjagen leeggegoten. De vaandrig gaat- naar binnen en zoekt den bahsop „Hóéveel krijgt u' vali mij?" De baas krabt-zich.eens achter het oor, en zegt: „Och, ik -ben zelf de eigenaar niet, anders zou -ik zeggen, laat u 'tmaar zitten. Weet u ivat, geeft u een kwartje, dan ben ik verantwoord". Als de troep verder marcheert, klinken er drie' boera'.s voor ée directie van de melkfabriek. iTwee auto's vernield. In den nachtbvari Zaterdrg op bondag is door onbekende oorzaak brand! ontstaan in de autogaragé:Vau de firma P. Visscher aan den Zwaanshals 138—140 te Rotter dam. Het vuur "reep zeer snel om zich heen, zoodat he' niet mogelijk was, alle in de garage gestalde auto's naar buiten te rij den. Een tweetal wagens - werd door de vlammen vernield'. Toen d'e brandweer arriveerde had het vuur zich reeds door dé geheele garage verspreid, terwijl aan de achterzijde de vlammen naar buiten sloegen. Met zes stralen op de waterleiding werd liet vuur door de vrijwillige brandweer be streden. Een autospuit van de gemeente werd' in reserve gehouden, doch behoefde geen dienst te doen. Na ruim een uur had! men den brand onder de knie. De garage brandde geheel uit terwijl d'e woningen op de eerste étage brand- en waterschade kre gen. (Van onzen bizondcren corespondent). Luxemburg, 22 September. Het is oorlog, daarom ziet mijn spoor kaartje er uit, alsof er een schot hagel doorheen gegaan is, zoovelemalen is bet geknipt. Daarom ook moet men reizen in wagons, die volgens de opvattingen der moderne spoorwegsèrvice een plaatsje behoorden te krijgen in. .het oudheidkun dig kabinet van de spoorwegtentoonstel ling, daarom moest ik achtmaal overstap pen, want de Bazel-express is uit den dienst genomen, zooals overigens iedere andere internationale trein in deze'stre ken. Het is oorlog, daarom stopt de trein om. de .-haverklap- en rijdt liij langzamer naarmate de Luxemburgsche grens nadert, want. hier'is. de zone van de Belgische versterkingen. Het isoorlog, daarom gaan hier 's avonds om tien uur de' café's op slot en de menschen vroeger naar bed', dan zij ooit gedaan hebben.Luxemburg, 'dat er altijd nogal 'joyeus uitgezien beeft en gaarne de allures van een Fransche stad aannam, is 'savonds- verlaten als een provincieplaatsje. Dc Belgische versterkingen. Aan de Westgrens van Luxemburg lig gen do Belgische versterkingen. Als men dé .Belgische provincie Luxemburg door- spoort, merkt men er evenwel liet veel van. Het' eenige- opzienbarende is tusschen Jein elk- en Libramónt een stalen hek, zoodat de vreemdeling eigenlijk verwacht een renbaan te zullen aanschouwen. Maai dat' is de miniatuurlinie van de Belgen. Het ziet er eigenaardig uit, oogenschijn- lijk van geen beteekenis voor- vijandelijke aanvallen, maai dichterbij gekomen, ziet men, dat het hek bestaat uit zware dee- len, -met kruisstukken verbonden, welke deelen rechthoekig met elkander verbon den. Het eene stuk is in den grond vast gezet en het andere staat rechtop. Het hek heeft een. hoogte van ongeveer drie meter. Voor tanks is het ondoordring baar, want zoodra er tegen aan gerédën wordt, zetten de dèelen zich vaster in den grond. Er over heen komt een tank uiteraard niet, zood'at de- versperring éérst opgeruimd moet worden óm een door gang tc verkrijgen. Deze „linie" wordt gedekt door tallooze mitrailleumesten en artillerieposten, die van den trein uit niet te zien zijn. 1 De "streel: is zwaar bezet. 'Overal liggen militairen langs de lijn, iedere tuimel en iedere brug is bewaakt en d'aar rijdt de trein uiterst voorzichtig. Erzullen zeker mijnengelégd zijn. Op dé Maasbruggen liggen de stalen versperringen "gereed' en langs de spoordijken groeit een lange lijn van prikkeldraadversperringen. - De Belgische soldaten kampeeren langs de spoorlijn. De khaki-tentjes staan een beetje zielig in Men dralerigén herfst-" regen..Uit dn trein wordën kranten, soms ook chocolade, sigaretten en vruéhfen om laag geworpen. Een gedrukte stemming. Zoo komt men langzamerhand, als neu traal menscli uit eeu rustig land, in droe ver stemming. Het weer is bovendien ook niet bepaald opwekkend1 en als dan nog bovendien aan de Luxemburgsche grens een beambte de passen komt controleeren, wat. nog nooit gebeurd is, is men al een eind. op streek. Dan is men zoo zoetjes aan rijp om de stemming in dit kleine landje aan den rand van den oorlog te „proeven". Reeds lang vóór het uitbreken van de vijandelijkheden tusschen dé hei-de groote buurlanden, was het onder die Luxemburg sche bevolking, speciaal onder die van het grensgebied in het. Oosten, ©enigszins on rustig. De laatste maanden kwam het her haaldelijk vocrr, dat Düitsche vluchtelingen de grensrivieren overkwamen om zich in veiligheid te brengen op het gebied van dit neutrale staatje. Vanzelfsprekend gingen dé wildste verhalen rond!, welke even prompt werdén beantwoord door de Luxem burgers, die een tegenovergestelde mee ning toegedaan waren en nog wel eens een kijkje gingen nemen aan den overkant van de Duitscbe grens. Düitsche vluchtelingen. De vluchtelingen waren veelal leden van. dén Duitschen arbeidsdienst, soms Ook wel soldaten. Zij vluchtten het on bekende tegemoet, maar zij waren zeker veilig te zijn. Harde middelen gebruikten zij soms. Op een minder goeden morgen vond' men aan den oever van dé Sa u-er hij Bollendorf het lijk- van een grenswacht, O-vervallen en vermoord'. Daarna zijn dé wachtposten dichter op elkaar geplaatst, zoodat zij elkander zien kondien, althans hooren. Nu is alles „Militar", anders ziet men niet. Soldaten Ioopen aan dé over zijde, met vrachtwagens wordën zij ver voerd, in snelle personenauto's rijden de officiëren en rond1 en ordonnatices vliegen over de wegen op motorfietsen. Langs d'e Luxemburgsch—-Düitsche grens ligt het eenige gedeelte van de Siegfriedlinie, dat men thans nog zien kan. Overal elders komt men er niet meer bij. En wat men ziet, zijn eigen lijk nog slechts de voorposten van de linie zelf, welke achter de bergen ligt. Daar liggen dé zware bezettingen diep in d'e rotsen ingegraven', op. vele pun ten met elkander verbonden. Thans ■wordën èchtër nog langs dë Luxem burgsche grens vrij zware en belang rijke „TJnterstandé" gebouwd. Op voor uitspringende punten van dë bergen wordt nog dag en nacht doorgewerkt. Dit gedeelte Van de Siegfriedlinie loopt precies Zuid-Noord'. In het Zuiden, huigt de linie met een breédé bocht naiair het In Den Haag heeft de installatie plaats gehad van den Centralcn Baad van. voorlichting voor het te vormen comité voor lichamelijke opvoeding en ontspanning der militairen. Zittend rechts: oud-ministe.r jhr. ir. O. A. van Lidth de Jende. Naast hem luitenant-generaal I. IL Beynders, opper bevelhebber van Land- en Zeemacht. De verdeeling van Polen. Een telegrafisch overgebrachte foto van het moment, waarop te Bialystock door Düitsche en Russische officieren de demarcatielijn van het veroverde gebied wordt vastgesteld. De heldhaftige verdediging van Warsehau tegen de aanvallen der 'Düit sche strijdkrachten wordt met alle kracht voortgezet. Een der gevangen- genonnenD uitsehe soldaten wordt onder strenge bewaking door de straten van Warschau weggeleid. ZuidLOosten af. Tegenover het [Zuidelijkste puntje van Luxemburg, waar Schengen ligt, komen d'eze linie en dé Magiuot-linie tegenover elkaar te liggen. Sdhëngen was tot nu toe een totaal on bekend plaatsje. Nu weet ieder waar liet ligt. Enkele kilometers Zuidelijker, aan den rechteroever van de Moezei, ligt. het Fran- scibé plaatsje Sierck. Dit was het doel van een der eerste Duitsdhte aanvallen. Deze aanval werd- afgeslagen en onmiddellijk daarop vielen de Fransdhen Duitscb gronde gebied, bannen en na enkele dagen strijd1 werd Peil bezet, een plaatsje tegenover Sidhiengen. Nu is Perl weer opgegeven. Daar liggen (thans de beide fronten op ongeveer zeshonderd! meter van elkander verwijderd1- Strijd wordt daar niet meer geleverd. Het Is niet te verwachten, dat de eerste weken hier weer een aanval van een van beide zijden gedaan zal worden. De Franschen hebben zicli hier op Duitsdh gebied- ingegraven en thans wordt bet knooppunt van. den aanval meer Oostelijk verwacht. De Duitsch- Franscbe grens loopt Zuid-Oostelijk tot SiaarbriiCikèn en verder ongeveer Oost- West. Indien de Fransche aanval met suc ces in het Westen langs de Moezel voortgezet zou zijn, was het gevaar van een aanval van" Düitsche zijde op de flank van het daar gevormde Fransche front onvermijdelijk geweest. Nu wordt eerst getracht een rechte front lijn 'te formeeren. l t Daarbij zijd tot nu toe de Uuitschois tot achter Saarbrücken teruggedrongen. Do stad zelf en de vete mijnen en fabrieken! in biaair 'omgeving worden zorgvuldig ge- spaard. Saarbrücken ligt als hjet ware on der de 'granaten, die er immers over heea vliegen.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5