Luchtgevechten boven Siegfried=linie de EERSTE BLAD De Rijksdag is bijeengeroepen Maandag 2 October 1939 Eerste belangrijke ontmoeting de luchtstrijdkrachten van Ciano bracht een kort bezoek aan Berlijn buitenland Van het Westfront Luchtgevecht boven de Siegfriedlinie Graaf Ciano te Berlijn Auto geslipt Dronken achter het stuur! 92ste Jaargang. No. 22289 Tel. No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. Fransche berichten Duitsehe oorlogsberichten De oorlog ter zee Britsche handelsschepen zullen worden aangevallen Deensch schip getorpedeerd De laatste strijd in Polen Weer vertrokken De Russisch-Turksche besprekingen Letlandsche minister naar Moskou Gemengd Nieuws en tegen boom gereden Italië vertrouwt de zaak niet De rijksdag bijeengeroepen Een kwart rnillioen Engelschen opgeroepen President Moscicki afgetreden De Pan-Amerikaansche conferentie De strijd in China Palestina Zware mishandeling Drze ccuraal verschijnt dagelijks, met alt- zondering van Zon- en Feestdagen. pnjs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2 50. Prijs per week: 15 ets, Afzon derlijke nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien vroor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan het Bnrean bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uyx. Een bepaalde plaats van advertcntidn wordt niet gewaarborgd. SCHIED1 KISGHE CO JRANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Prija der Advertentien: van 15 regels f 153; iedere regel meer f (L30; in bet Zaterdagnnmraer i5 regels 180^ iedere regel meer f 035 Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten^ cts.c postk%itantiesl5 ets. Taneven van achertenuoi dij abonnement njn aan bet Bureau verkrijgbaar, Dagclyks-a orden legen i oor uitbetaling Kleine Adicrtentiea opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m- 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 23war den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags Jvieme Advertentien 1100, indien met vóór Vujdagavond 6 uur bezorgd. De Britsche minister van voorlichting heeft gisteravond medegedeeld, dat vijf Britsche verkenningsvliegtuigen boven de Siegfriedlinie een groot gevecht met vijf tien Duitsehe Messersehmidt-gevechtstoe- stellen hebben gehouden. De minister voegt hieraan toe: „De Britsche vliegers heb ben verliezen geleden, doch in hun eerste oorlogservaring hebben zij weer de oude gevechtskvvaliteiten getoond." De Brüsdhe vliegtuigen hadden opdracht gekregen een bizondcTe stelling achter de Duitsehe linie, in het steikst verdedigde deel van de Saarwerken, te verkennen. De luchtdoel- batterijen openden een hevig spervuur, doch de Britsche vliegtuigen kwamen daar met succes doorheen Toen zij zich op een behoorlijken af stand van de grens, op een hoogte van meer dan 6000 meter bevonden, kreeg de escadrilleleicler den vijand in het oog. Van achter een mistbank naderden negen gevechtsvliegtuigen, die zeven honderd me ter hopgar vlogen. Aan de rechterzijde zet ten zes andere toestellen den aanval in. De verkenning moest volbracht worden en de Britsche escadrille vloog dan ook door. Toen het gevecht begon, onthulde de vijand zijn tactiek. De Duilsctoe toestellen ver braken hun formatie en concentreerden achtereenvolgens op alle Britsohe machi nes een massavuur. Het was hun tactiek een duikvlucht naar beneden te cirkelen en onder den staart der Engelschc- vlieg tuigen te komen. Het hevige gevecht duur de 35 minuten. Drie Engelsclie toestellen werden neergeschoten, een vierde maakte een noodlanding, doch men heeft waarge nomen, dat acht leden van de twaalf koppen tellende bemanningen der vlieg tuigen zich door middel van hun val scherm konden redden. De escadrilleleider bleef over en zette zijn werk voort. Hij verwijderde zich van het geconcentreerde vijandelijke vuur, doch bleef den koers, die voor de verkenning noodig was, volgen. Intusschen bleef het geschut in den staart van het toestel voortdurend vu ren. Een regen van kogels trof liet lei dende Messerschmidt-toestel, dat brandend neerstortte. Een tweede Duitsehe machine ging in vrille naar beneden, terwijl een zwarte rook uit de neus opsteeg. De 13 overblijvende Duitsclie vliegtuigen gaven den strijd oji De navigator gaf den be stuurder den koers voor den terugtocht aan, hoewel zijn instrumenten vernield ■waren en hij zelt aan het voorhoofd ge wond was. Beide benzinetanks waren ge barsten.1 Toen bet vliegtuig over de grens vloog, weigerde de motor. Toen "het toe stel landde, geraakte het in brand. De bemanning werd echter gered. Het Fransdhle legei'bericht van 'Zaterdag avond luidt: „Actie van de vijandelijke ar tillerie in (het gebied direct ten Oosten van den Moeze], Onzerzijds represaille- sdhoten. Aan beide zijden een groote activi teit van die luchtmacht". Het oorlogsoommuniqué van Zondagoch tend luidt als volgt: Verbetering van onze stellingen in de streek ten Zuidwesten van Saarlouis. Gisteravond werd "femeld De dag is kalm verloopen. Ten Oosten van de Saar was, de artillerie aan beide zijden actief. Het legerberidht van hedenochtend luidt: Een betrekkelijk klalme nacht. Op verschil lende deelen van het front overvallen en troepen in hinderlaag. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldde Za terdag. -dat Duitsehe jachtvliegtuigen boven de Noordzee twee Engelsche gevechts vliegtuigen hadden neergeschoten. Bij Saarbrücken probeerden vijf Brit sche gevechtsvliegtuigen over de Duitsehe -grens te vliegen. Zij werden allen door een Duifscli escadrille jagers neergescho ten. Dezelfde escadrille haalde nog een Fransch vliegtuig neer. In totaal hebben de Franschen tijdens de eerste oorlogsmaand 37 vliegtuigen ver loren in gevolge het optreden van de Duit sehe jagers en de Duitsehe luchtafweer. De Engelsehen verloren in luchtgevechten en door de luchtafweer 27 toestellen. Bo vendien werden, zooals reeds gemeld, het vliegkampsohip Courageous getorpedeerd en een tweede vliegkampschip door een zwa- ren hom vernield. Het staat vast, dat het aantal der hier bij vernielde vliegtuigen het vermelde ver liescijfer veelvuldig overschrijdt. Het opperbevel van het Duitsehe leger deelde gisteren mede: In het oosten verlooDt het overgeven van Warschau en Modlin overeenkomstig de plannen. In het Westen was het artillerievuur van. den v:jand vooral in de omgeving van Saarbrücken sterker; verder valt geen noe menswaardige geveehtsactie te melden. In het Westen werden twee Fransche en tien Britsche vliegtuigen omlaag ge schoten en boven,,,de Noordzee werden twee Brioche toestellen vernield. De Duit sehe luchtmacht verloor twee vliegtuigen. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat de admiraliteit tot alle Britsche koopvaardijschepen de volgende boodschap heeft gericht: „Uit de Duitsehe radio hebben wij Za terdagavond bet volgende opgevangen: Ver scheidene Duitsehe duikbooten zijn de laat ste dagen aangevallen door Britsche koop vaardijschepen. Tot dusver, zoo beweert de Duitsehe radio, hebben de Duitsehe duikbooten het internationale recht in acht genomen door de koopvaardijschepen altijd te waarschuwen alvorens aan te vallen. Thans echter zal Duitschland vergeldings maatregelen moeten nemen, door elk schip van de Britsche koopvaardijvloot te be schouwen als een oorlogsschip. Het bovenstaande, zoo voegde de ad miraliteit aan de betreffende boodschap toe, is natuurlijk volkomen onwaar. Het kan echter duiden op een wijziging in de politiek van oorlogvoeren der Duit sehe duikbooten en gij dient daarop voor bereid te zijn." Zaterdag is op de Noordzee het Deensche s.s. Vendia door een Duitscftien onderzeeer getorpedeerd. De torpodeering geschiedde zonder eenige waarschuwing. Het schip werd midscheeps getroffen en spleet in twee stukken, Zés van dé zeventien op varenden weiden door de Duitsdie onder zeeboot gered. Later zijn zij door een Deensdi schip overgenomen. De Duitschers hebben voorts vier Deen* sdie koopvaardijschepen aangehouden en opgebracht. Het schiereiland Hela geeft zich over. Het D.N.B. meldde gisteren: Het Poolsdie garnizoen op het schier eiland Hela heeft de witte vlag geheschéa en aangebeden, onderhandelingen over dé capitulatie te voeren. Sedert gistermiddag 16 uur rusten dé wapenen. Parlementairs zijn afgezonden. Over dé capitulatie wordt thans onderhandeld'. Het laatste Poolsché bolwerk heeft d'aarmedé dén tegenstand op gegeven. De correspondent van de „Politiken", die een vlucht, boven Waïschau gemaakt heeft verklaarde, dat dé stad op vele pun ten nog in brand' stond'. Hij was verbijsterd door den aanblik der verwoestingen. De vier Duitschers, die met hem in hét toe stel zaten, waren zoo geschokt, dat zij geen woord konden uitbrengen. Op uitnoodiging van de Duitsehe re- geeringis de Itabaansche minister van buiteniandsche zaken, graaf Ciano, Za terdagmiddag naar Berlijn gegaan. Ciano is gisteravond even na half zes te Berlijn aangekomen. Hij weid door minister Van Ribbentrop 'begroet. Graaf Ciano begaf ziqh vervolgens naar het sjot Bellevue, waar liij geduiende zijn verblijf te Beriijh zal wonen. Te kwart over zes begaf graaf Ciano zich naar het ministerie van buiteniandsche zaken en te (half zeven werd hij door den Fuhrer in zijn werkkamer in die nieuwe rijkskanselarij1 ontvangen. Het D h B. meldde vanmiddag- Mo]ooi en de Turksche minister van buitenlandsché zaken, Saradjogloe, hebben gisteren een bespreking ge'iad over be langrijke vraagstukken der itusstseik-Turk- sdlie betrekkingen. Aan de conferentie, d.e langer dan vier juut duurde, werd ook deel genomen door Stalin, Potemidn, Dekamo- zof, den Sovjet-ambassadeur in Turkije en den Turkschen ambassadeur in Moskou. Naar officieel te Riga v, or.lt medege deeld, is het kabinet gistermiddag in bui tengewone zitting bijeengekomen. Men kwam tot de conclusie, dat ook Letland zich genoopt ziet tot een onder zoek zijner betrekkingen op buitenlandsch poiitiek gebied. In de eerste plaats moet gestreefd u orden naar een aanvullend© opheldering der Letlandsche betrekkingen met de Sovjet Unie. Met dit doel heeft de regeenug den mi nister van buiteniandsche zaken, Munters, opgedragen, zich onverwijld naar Moskou te begeven, om zich in directe erbmdmg met de Sovjetregeenng te stellen. Munters zou vandaag reeds \an Riga v ertrekken. Volgens een Stefani-bericht uit Moskou heeft radio Moskou medegedeeld, dat de Sovjet Unie binnenkort Finland en Let land zal voorstellen verdragen met Rus- Groot-Moefli op de hoogte te brengen van de genomen besluiten, welke strekken tot bet verzekeren van de openbare rust in Palestina voor den geheeleri duur van den oorlog. Dat een oplossing voor de deur staat wordt bevestigd door de terugkeer naar hun haardsteden van talrijke gezin nen van Palestijnsche leiders en leien van het hooge comité Voorts wordt nog ge meld, dat de bekende leider van den op stand Abdoul Ka Kader Hoesseini, de laat ste die den opstand nog voortzette, van daag uit Palestina is vertrokken in de richting van Irak. land te sluiten, analoog aan liet Rus- De Italiaansche minister van buitenland- siscli-EsUandsche pact. sche zaken, graaf Ciano, is vanmiddag1 Deensch schip getorpedeerd, weer naar Rome vertrokken. J [jet Deensche stoomschip Vendia is Za- Bij het vertrek waren o.m. aanwezig !erd ter hoc le van Hanstholm op de nuwen doof bel ongeluk emslig waren ge- rijksminister van buiteniandsche zaken Von lXoor(]zec dooIbwn Ddtsclie duikboot tot «tokl, mjn in hetzelfde ziekenhws ter Dame om het ic\ cn gekomen. Haar cchlgenoot gewond. Gistermiddag is op den njksveg Ier Ihoogle van de marechausseekazerne te Gilze Rijen een personenauto, komend uit de ncbling Tilburg, bij het pastoeren van een mililaue autobus geslipt tegen een boom gereden en von o Icons gekanteld, In den wagen zalen, behalve don chauf feur, de beer Van Vloer én zijn ecbigenooie, allen uit Steenbergen Mevrouw Van Meer werd mei een ernstige hersenschudding naar het Pint Ignatius?, ekenbuis te Breda vervoeid, waar zij kort na aankomst is oveileden. De lieei Van Moei, die een beenbreuk bad opge'oopen en de bestuur Ier wiens ze- Ribbentrop en vooraanstaande personen uit staat, weermacht en parin. Zinken gebracht. Elf leden van de beman, ning zijn om liet le\en gekomen. Reuter meldt uit Rome: ,t De ontwikkeling van de Duitsch-Russi- sche betrekkingen en de gevolgen hiervan verpleging opgenomen Russische troepen in Afghanistan? Het Japansche blad Kokumin Sjimboen bericht, dat spanning heerscht m Afghaiu- stan, dat een bufferstaat \ormt lussclien. voor den toestand in Oost-Europa worditde Sovjet Unie en Britsch-Indie. Naar ver- hier nauwkeurig gadegeslagen in een at-1 nomen wordt hebben reeds Russische at mosfeer van waakzaam afwachten. Italië j deelingen de grens van Afghanistan over heeft de Balkan steeds beschouwd! als in schreden. In verband hiermede heeft AE- liet bizonder haar betreffende en die toe- ghanistan de mannen tassehen. 25 en 40 nemende macht van de Russen in dé Bal' kan wekt wantrouwen. De berichten over de Sovjetiseönng van jaar gemobiliseerd. Duitsehe handelsdelegatie naar Moskon? Men meent te Moskou, dat een lxdnog- Poleu heeft veel iridtuk gemaakt op do rijko Duitsehe handelsdelegatie onder lei- Itaiiaanschc katholieken. De Ossem-alore .-t i Romano heeft geschreven over den Russi- I -- t T"V 1 -G G'.TT 1 1 MJWl schen inral in t Polen en weinig Italianen voelen geen. sympathie met do Poten. Over liet algemeen wenscht men geen oorlog, alleen zou men hiervoor voelen om de Ilaliaansche aspiraties in Afrika te bevre digen en men is van meening, dat dit eveneens met vreedzame middelen tot stand kan worden gebracht. Verder bestaat het verlangen de han delsbetrekkingen met Engeland en Frank rijk uit te breiden. Over het algemeen willen leiders en volk de politiek van niet-inmenging volgen, doch een onbere kenbare factor is het Russische voortdrin- gen naar het Westen. De Duitsehe Rijksdag zal deze week bijeengeroepen worden om eern verkla ring van de rijksregeerinsg aan te liooren. Gisteren is een koninklijke proclamatie uitgevaardigd, krachtens welke met zekere uitzonderingen alle mannelijke Britsche onderdanen, die zich op 1 October in Groot-Brittannie bevonden en op dien da tum den leeftijd van 20, maar nog niet dien van 22 jaar bereikt hadden, voor de weermacht kunnen worden opgeroe- pen. De uitvaardiging van de proclamatie be- teekent de oproeping van een kwart rnil lioen man. 8.000 miliciens zullen bij de marine, ongeveer 14.000 bij de luchtmacht worden ingelijfd. Opgevolgd door Raczkiewicz. Nieuwe Poolschc regcering ge volgd. Do president van de Poolsdlié republiek, prof. Moscicki, is Zaterdag afgetreden. Do vroegere president van den Senaat, Raczkiewicz, is aangewezen ails eventueel opvolger. Raczkiewicz hééft zijn functie aanvaard en te Parijs den eed' op do grondwet af gelegd. Deze plechtigheid had.1 plaats op do Pool sché ambassade. Do ambassade deelde officieel mede, dat Raczkiewicz de regeering van generaal Skladkofski, die in de onmogelijkheid ver keert haar taak te vervullen, heeft ont slagen. i Do president heeft vervolgens benoemd tot minister-president, généraal Sikorskï, opr perbevelihebbebr, van het Poolsche legér in Frankrijk. Generaal' Sikorsfci zal ook! de fundtie van minister vjam militaire zaken op zidh nemen. .Voorts is een geheel nieuwe rogeering gevormd. Besloten werd den steun van Paderews- ld té vragen. binnenkort naar ding van dr. Schnure Moskou zal komen. Turksclie missie naar Londcu. Zaterdag is een Turksclie missie onder leiding van generaal Orbay naar London vertrokken Sommige waarnemers gelooven, dat do reis van Orbay verband houdt met de on- derteekening dér piadeii van wederzijdschen bijstand met de Westelijke democratieën. Een veiligheids-zone ingesteld. Uit Panama wordt van welingelichte zijde vernomen, dat twintig van de op de confe rentie vertegenwoordigde republieken de „verklaring van Panama" hebben aanvaard, waarbij een veiiigiTe'dszone wordl ingesteld waarbij de grens dooi de Vereen tgde Sta ten i s vastgesteld. Deze grens loopt van de grens tussdhen Canada en de Vereenigde Staten buiten de Bermuda-eilanden en Cuba om naar Kaap Hoorn cn door den Stillen Odeaan buiten de Galapagos eilanden. Deze zone, welke een ge middel 'e breedte 'heeft van 300 mijl, zal door patrouilles van de vloten der 'republieken worden bewaakt, de onderteekening van Chili dRtbreekt nog. Een inler-Amerikaansdio fine mieele en oommercieele commissie is ingesteld, die de problemen van den oorlogstoestand zal bestudeeren. 1 De vijandelijkheden in Hocnan. Het Chineesche persbureau meldt: De vijandelijkheden in Noord-Hoenan strekken zich over een front van 65 kilo meter, welks centrum zidi bevindt op 45 kilometer (en noordoosten van Tsjangtsja en 20 kilometer ten oosten van de spoor lijn Kanton—Hankau. De gevechten, welke zidh daar afspe len, zijn nog hardnekkiger dan die, welke gevoerd werden rondom Nangtsjang, na den slag van Hankau. Bevestigd wordt, dat de Japansche verliezen zeer hoog zijn. De stad Tsjangtsja werd bijna zonder op houden drie dagen lang gebombardeerd. Ruim 200 bommen werden uitgeworpen, welke groote schade aanrichtten en dui zenden woningen in brand staken. De oplossing van hel Palcsiijnsch probleem nadert. Havas meldt uit Beyrouth: - Het Palestijnsche probleem, dat den pas mai'keerde sedert de publicatie van het En gelsche Witboek, ontwikkelt zich zeer snel in de richting van een oplossing sedert dén' aanvang der vijandelijkheden. Dé be sprekingen, die te Bagdad zijn aangeknoopt met de Iraksche leiders door afgezanten van het Aiabisóhe hooge comité, naderen haar eindé. Een spéciale boodschapper is gisteren in Beyrouth aangekomen om den Auto rijdt tegen brugleuning. In zit endea vluchtten, doe'1 bestuurd r werd gegrepen. Gisternacht om ongev eer half een, is een personenauto, waarin twee personen waren gezeten, die onder invloed van ster ken drank verkeerden, tegen de leuning van de draaibrug over de Heymanswaterïng alhier gereden. De leuning werd over een lengte van zes meter weggeslagen. Do auto bleef met de wielen boven bet breedo vaarwater hangen. Beidé inzittenden sloe gen op de vlucht. Zij werden door den brugwachter achterhaald, doch in een daar op volgende vechtpartij wist een van heil te ontsnappen. De 25 jarige bestuurder, zekere H. M. uit Bodegraven, kon worden overmeesterd en aan de politie worden overgeleverd. Hij is ra hel politiebureau ingesloten, doch werd des ochtends op vrije voeten ge steld Uit het verhoor, dat hem inmiddels is afgenomen, is gebleken, dat beiden in eed garage te Zwammerdam de auto hadden ge buurd. Vrijwel den geheelen dag hadden zijl in een café doorgebracht Toen het on geluk gebeurde waren zij op weg naar 's-Gravenliage. De man, die er vandoor gegaan is, was bij de botsingen met het hoofd door de voorruit geslagen en vrij ernstig gewond'. Diaar zijn naam bekend' is, zal het de politie niet moeilijk vallen hem op te sporen. Door de botsing was een dikke treks tang van de brug gebroken, waardoor deze niet meer kon funclioneeren. In den loop van gisteren kon de brug echter in zoo verre hersteld1 worden, dat de scheepvaart vandaag geen hinder meer zou ondervin den. Een der slachtoffers overleden. Gisteravond omstreeks half elf zijn op den Parallelweg te Weert twee gehuwde militairen door tot nu toe onbekend' go- bleven daders aangevallen en zoodanig met messen toegetakeld', dat een hunner korten tijd1 later aan de bekomen verwon dingen is overleden. Hef slachtoffer N., afkomstig uit Waalwijk, heeft, nad'at hij een ernstige snijwonde in den hals bekwam, nog kans gezien een nabijgelegen café bin nen te vluchten, waar hij hevig bloeden de neerzeeg. I Onmiddellijk werd geneeskundige en geestelijke hulp ingeroepen die dan ook spoedig aanwezig was, doch voor hem! mocht geneeskundige hulp niet meer ba ten. Binnen korten tijd' is hij aam de be komen verwondingen bezweken Zijn met gezel, die een messteek in den rug had bekomen, werd' naar het St. Janszieken-' huis te" Weert vervoerd'. 1 1 Militaire autoriteiten, alsmede rijks- cn gemeentepolitie kwamen kort na het ge beurde ter plaatse en stelden een onder zoek in. i I De mijnen langs de kust, - Een in IJmuiden binnengekomen Firisc'ne houtboot rapporteerde Jangs de kust zéven- tien mijnen te hébben waargenomen. 1 Spoorwegon'gcluk in Argentinië. 1 In de Argentijnsche -provincie .Gordoba is" een sneltrein in volle vaart op een goe derentrein gereden..Verscheidene wagens werden in elkander gedrukt. Vijf menscbea zijn omgekomen, 65 gewond.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1