ween Laatste Nieuws binnenland Beurs ran Amsterdam De ramp van de „Jan van Gelder" Gemengd Nieuws Auto in botsing met autobus Autodieven veroorzaken érnstig ongeluk Door kolendamp bedwelmd Aanrijding te Rotterdam Rechtszaken Beleedlging in de Tweede Kamer Verwachting GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN, Regeling in de behoeften van Ge- sitchten,' Ziekenhuizen, etc. BUITENLAND De reis van Ciano naar Berlijn H.A.L.uoy* - 7, De besprekingen te Moskou Russische actie in het Oosten Van het Westfront De balans van een maand oorlog Sport Voetbal R.V.B. Burgerlijke stand Prinses Juliana in do vergadering v»n het NiüWmI Fond* voer Bizonilere Neoden. Naar wij "TOEnemen begaf ILKJL Brinsesi Juliana zich "hediemocbtend am 10 uur naar de gewone vergadering van het dagelgkscb bestuur van het Nationaal Fonds voos Bi- zomdere Nood en en woonde deze verga dering bij. Be gez ondheidstoes tand van de gewonden. Be toestand* van de twee gewonden van de ramp met de ,„Jan van Gelder", n.l. de kwartiermeester L. van Ewyck, die een ern stige beenbreuk had opgeloopen, en van den adsparant kwartiermeester F. F. A. Aarens, is onveranderd1. De toestand van beide slachtoffers is niet levensgevaarlijk. Algemeene vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft hedenmiddag in „Krasna- polsky" te Amsterdam, zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden, on der presidium van den algemeenen voor zitter, den heer H. P. Gelderman C.Mzn. Na de opening beeft de voorzitter een rode uitgesproken, mede Ier herdenking van het feit, dat het heden juist veeriig jaar geleden is, dat de vereenigmg van Neder landsche Werkgevers is opgericht, uit welke vereeniging het tegenwoordige Verbond is voortgekomen. Deze oprichting geschied de n.l. op 3 October 1899 in het gebouw de Beurs te Hengelo. Be viering van den herdenkingsdag van Leiden's Ontzet. De viering van een den herdenkingsdag van Leiden's Ontzet, heeft vandaag in de Sleutelstad, in verband met de tijdsomstan digheden, een weinig feestelijk karakter ge dragen Het bestuur der 3 October Vereeni ging had vrijwel alle fees tel ijkheden afge- lascht en alleen de ernstiger onderdeel en van het programma, zooals de Kcsraalzang in het Van der Werffpoxk en de traditio- neele uitdeeling van de gebruikelijke feest gave van haring en wittebrood in het oude Waaggebouw doorgang doen vinden. Maar ook hiervoor was de belangstelling minder groot dan andere jaren, hetgeen voor een belangrijk deel möet worden toe geschreven aan den tijd, daar in tegenstei- j ling met anders, deze dag als een gewonen i arbeidsdag wordt beschouwd, doordat allej fabrieken en kantoren normaal geopend! zijn. De feestgave werd' ditmaal aan circa 1200 personen uitgereikt. Het vorig jaar bedroeg dit aantal ruim 2000. Hedenavond vindt in verschillende kerk gebouwen een kerkdienst plaats. Drie personen ernstig gewond. Gisteravond omstreeks acht uur is op bet kruispunt Hiiversumscheweg—rijksweg onder Laren een personenauto, komende uit de richting van dit dorp, in botsing gekomen met een autobus van de Gooi- sche Tramweg Maatschappij, waarbij de dria inzittenden van ©erstgenoemden wa gen ernstige verwondingen opliepen. Met groote moeite konden de slacht offers, de ongeveer vijftigjarige heer van V. uit Wageningen, zijn dochter en de 24-jarige student S, T. uit Delft, uit den na :eu worden bevrijd. De laatste had een eirijtige hersenschudding gekregen, terwijl de beide anderen aan het hoofd werden gekwetst De drio gewonden werden in vrij emstigen toestand naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren vervoerd. De botsing was zoo hevig, dat de auto bus, v aarin zich twintig passagiers bevon den, aan den overkant van den weg terecht kwam. In tegenstelling tot den anderen wagen, die gekanteld was, bleef de bus overeinc staan. Geen der inzittenden be kwam eenig letsel. De personenauto werd ernstig gehavend. Nader vernemen wij, dat de drie gewon den bij deze botsing zijn de 52-jarige heer A. van Vemde uit Wageningen, die een ernstige hoofdwonde en eenige snijwon- den bekwam; zijn 20-jarige dochter, mej. M. R. van Vemde, die werd opgenomen met een ernstige hersenschudding, een ern-j stige hoofdwonde en een gebroken arm, en de 24-jarige Delftsche student D. Stigter, bij wien een schedelbreuk, een zware hoofd wonde en een gebroken been geconstateerd werd. De heer A. van V". werd met een militaire auto naar het ziekenhuis ver voerd. De beide andere slachtoffers wer den met ziekenauto's getransporteerd. Hoe wel do toestand der gewonden ernstig is, bestaat er bij geen hunner onmiddellijk levensgevaar. De personenauto kwam uit de richting Amsterdam en de autobus van den kant van Laren, zoodat de chauffeur van de laatste voorrang had moeten verleenen. Dit liet hij na, met het gevolg, dat de personenauto de bus aan de rechterzijde van achteren heeft geramd. Om de inzit tenden te bevrijden, moest de personen wagen op zijn wielen worden gezet Lijk opgehaald. Vanmorgen is in de Leuvehaven te Rot terdam door de rivierpolitie het lijk opge haald van een onbekend manspersoon. Vrees voor eholera-epwlemie In Japan. Alle schepen, welke uit Shanghai en Hongkong te Kobe (Japan) aankomen, worden in quarantaine gesteld, sedert aan boord van de Japanscbe schepen Hanura- manu en Katorimanu zes dragers van cho- lerabacillen zijn aangetroffen. Drie jeugdige vandalen opgesloten. Gistermiddag omstreeks half vijf zijn op de Mafhenesserlaan, hoek Heomraadsingel te Rotterdam, eee personenauto en. een transportfiets, welke laatste bestuurd* werd' door don 18-jarigen loopjongen, De R., met elkaar in botsing gekomen. De aan rijding ontstond1, doordat de auto den wiel rijder geen voorrang verleende. Uit het politieonderzoek bleek, dlat de auto eenige oogenblikken te voren ont vreemd was voor een woning aan de Ro- chusseostraat. De drie inzittenden, de 18- jarige los-werkmaa L. H., zijn 18-jarige collega J. M. H. van der A. en de 21-jarige lea-werkman A. H., werden in het politie bureau aan de Oostervan Is traat ingesloten. De wielrijder weid door het rechter voorwiel van de auto gegrepen, waarop hij zich trachtte vast te klemmen aan de treeplank. Toen de bestuurder van de auto, vermoedelijk A 1L, dit bemerkte, gaf hij vol gas, waardoor de toen reeds zwaax gewonde knaap de treeplank moest losla ten en een der wielen over zich heen kreeg. Het slachtoffer kreeg oen schedel- basisfractuur en moest naar bet zieken huis aan den Coolsingel worden ver voerd', alwaar hij is opgenomen. Zijn too- stand' is levensgevaarlijk Jonge vróuw overleden. Naar eerst llians bekend wordt, is in den nacbt van Vrijdag op Zaterdag j.l. te Badhoevedorp een tragisch ongeluk ge schied, dat de 25-jarige mevrouw Burgers het leven heeft gekost Sinds twee maanden woonde in de Ibis straat 3, het jonggehuwde echtpaar Bur geraLucke. Donderdag heeft de jonge vrouw voor het eerst de kachel aange maakt. Naar later bleek, was de schoor steen verstopt door neervallende kalk van den nieuw gemetselden schoorsteen, zoo dat de kolendamp geen uitweg had en de lucht in de woning langzamerhand en ongemerkt voor de bewoners door vergif tige dampen verzadigd werd. Vrijdagavond ging het echtpaar, dat hoofdpijn had, dan ook vroeg ter ruste. Toen de man den volgenden ochtend wak ker werd, voelde hij zich onwel. Zijn vrouw lag roerloos op bed. De beer Burgers kon nog een raam bereiken en waar schuwde ren voorbijganger. Spoedig was doktershulp aanwezig Deze mocht voor de vrouw niet meer baten. Zij was reeds ongeveer vier uur dood. De echtgenoot is intusschen weer hersteld. Ecu peracon ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks twee uur hoeft in de Gahiëistraat te Rotterdam een aan rijding plaats gehad lussclien een vracht auto, bestuurd dooi den 32 j urigen G J. op den Ken een auto, bestuurd' door den 49 jarigen L. V. L, De 57-jarige wau terstoker J. Bout, die achterop den laad bak van de vrachtauto had plaats geno men, werd er af geslingerd en sloeg tegen den grond'. De man kreeg een hersenschud ding, alsmede een schedelbasisfractuur en weid in zorgwekkender! toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd Mijnramp in Mevie». In de mijn Palau, in den Mexicaansehem staat Goahuila, heeft zich Zondag een. mijngasontpJoffing voorgedaan, waarbij 69 arbeiders omgekomen en twee zwaar ge wond werden. Bovendien zijn nog 60 mijnwerkers op gesloten. Het reddingswerk is in vollen gang, doch stuit op groote moeilijkheden. Onder boerenwagen geraakt en gedood. Gistermiddag is het tien-jarig dochtertje van den heer IL Klein te Aarianderveen onder een drie-wielige boerenwagen ge raakt, waarop het kind was geklommen om mee naar school te rijden. Het meisje kreeg, toen het van den wagen wilde springen, een der wielen over het lichaam en was op slag dead. Geldboete tegen den heer De Ruyter geciseht. In den bewogen tijd van de Ossche kwes tie hebben zich in de vergaderzaial van de Tweede Kamer, hebben zich .©enige ongeregeldheden voorgedaan. Toen op 1 Maart een mterpellatieverzoek van bet Ka merlid inr. M. M. Rost van Tonningen be treffende deze kwestie niet werd toege staan, hield dit lid een rede, die door den voorzitter herhaaldelijk met den hamer moest worden onderbroken. Ten slotte werd den spreker het woord ontnomen en hem Biet recht ontzegd den verderen dag in het gebouw der TweecBo Kamer aanwezig te zijn, waarna de voorzitter de vergadering schorste. Er ontstond daarna nog eenig handgemeen tengevolge van bet woord „Landverrader", dat het Kamerlid H. Ruyter den heer Rost van Tonningen toevoegde. Deze laatste heeft tegen den heer. Ruyter een klacht ingediend wegens belo&liging, 'welke klacht hedenmorgen voor de Haag- scbe rechtbank diende. Vend. had verstek laten gaan. Uit liet verhoor van den bdee- riigde bleet, dat "de beleediging gesaMedd-a Medegedeeld door bet K.N.M.L ia De BUL Verpachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Overwegend droog, plaatselijk ochtend mist, overdag licht bewolkt, weinig ver andering in temperatuur, zwakke tot ma tige Oostelijke wind. ©ogenblikkelijk na de sluit*ng van de verga dering. Een voorgelezen proces-verbaal toonde voorts aan, dat verö. erkende, het •woord landverrader den heer Rost van Ton ningen te hebben toegevoegd. De officier van justitie was van oordeel, dat vaststaat, dat de vergadering was ge sloten. Dus valt db gedraging van vend, onder het gemeene recht. Men mag echter niet zeggen: nu ja, oven tevoren had hij het wel mogen zeggen. Dit Is niet juist, alleen had dan de strafrechter er niet aan te pas kannen komen, doch do voor zitter. De uitlating blijft verboden. Spr. eischic tegen vent. een geldboete van 60 gulden ©f 60 dagen hechtenis. De rechtbank zal 17 October vonnis wijzen. De Burgemeester van Schiedam bicngt ter kennis, dat bij beschikking van don Minister van Economische Zaken, een re geling getrofton wordt in de behoeften van Gestichten, Gevangenissen, Ziekenhui zen, Kinderkolonies, Huishoud- en kook scholen, Huishoud cursussen, School voe ding, Kooklessen, Buitengewoon L.O. Indien ecu enquete-formulier M.D. 23, welke betrekking heeft op bovengenoemde regeling, niet door betrokkenen werd ont vangen, kan genoemde formulier nog wor den afgehaald aan het Distributiekantoor, Broersvest 111, van, 912 en van 2—5 De enquete-formulieren moeten uiterlijk 5 October a s ingeleverd zijn. Schiedam, 3 Oct. 1939. 3979 26 KOERSEN OP S OCTOBER 1939 (Medegedeeld door de Amsterd, Bank). IND. ONDE11N. (Binnenland. A.K.U Nederl. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G. B (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Stee) U.S. SteefCorp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tm Mij. PETROLEUM. Kon. Olie V.K. HEDEN 28Ve 80 667, 82" 28Vv— 9 80 677, 328 475 1277. 927, 1827,4 90V8— 17 27Ve 69s/ie 407,6 82"/,, 21"/,, 587/„ 267,- 67»/,— 87 897, 82//»- V 21 667a577 2157, 213 211 2057, 6 4"/,, 87 Het resultaat beneden de Duit- sche verwachtingen. Brussel, 3 October. Belga publiceert het volgende telegram uit Parijs: Uit Italiaan sche bron ontvangen in lichtingen veroorloven te zeggen, dat het bezoek van Ciano aan Berlijn heeft gebracht niet het effect heeft opgele verd, dat de Duitsclhers ervan hadden verwacht De Ducc, die, naar men zegt, per soonlijk gepolst zou zijn, heeft ear de voorkeur aan gegeven een onderhande laar naar Berlijn te zenden, die geen volmacht had verplichtingen arm te gaan. Duitschtand zou hebhen willen berei ken, dat de Ducc door aan te nemen zijn vredesvoorstellen zelf over te bren gen, daaraan het gewicht van zijn ge zag en van de Italiaan sckc macht zon geven. Graaf Ciano heeft te dien opzichte weinig hoop gelaten aan de Duitsche staatslieden, met wien hij heeft go- sproken. Italië is moer dan oo.t besloten bui ten het conflict te blijven. 287J/S 28G'/S90 (Buitenland). Cont. Oi! 21% Mid. Cont. Petr. £1"/,. Phillips PetrS33/* Shell Union Tidewater Ass. Oil10s/, RUBBER. Amsterdam Rubber199'/, Deli Batavia Rubber 154% SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli 3fij Deli Batavia 2l7a 837s- 117,- 107,— 19 947, 874 142 1087, Senembab 125 SCHEEPVAART. Rott. Lloyd HO'/, Ned. Scheepv. Unie 1177, SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central 18 N.-York Centr. Railr. 17 Southern Pac. 147,, Southern RaflwayCy 157, 197 152 95 868 140 108 124 - 87, 6 71 1087, 1087, 116 TV, 127,- 16V,- 187.- 4i), HP/,. Wisselkoersen. Amsterdam, 3 October. London 7.54V», Berljjn 74.871/», Parijjs 4.28, Brussel 31.55, Beam 42.23, Kopen hagen 36.35, Stockholm 44.75, Oslo 42.70, New-York 1.87 15/16, Milaan 7.80, Pro longatie 3 1/4- Pact van u cdcrzijdschcn bijstand met Litaucn? Kaunas, 3 October. (Reuter). Volgens do eerste uit Moskou ontvangen berichten zou Litauen een pact van. wederzijdsche bij stand met Rusland aangaan. Havas meldt nader: De minister van buitenlandsche zaken van Litauen, Urbsys, en verscheiden Litau- sche vertegenwoordigers, die op weg zijn naar Moskou, zijn vanochtend met een vliegtuig naar Riga vertrokken, waar zij zullen overstappen op de gewone lucht lijn. De ïöls geschiedt op uitnoodiging van Molotof. in de gisteren gehouden huiten gewone \crgadermg van het Litausche ka binet was deze uitnoodiging aanvaard!. Het schijnt niet, dat eischen zijn ge formuleerd en men doet uitkomen, dat do termen der uitnoodiging vriendelijk ge steld zijn. Bijna 300.000 man in Sin- Ui ang? New-York, 3 October (Reutor). De cor respondent van de Now-York Times meldt, dat volgens sommige aldaar ontvangen berichten do sterkte dor Sovjet Russische troepen in Sinkiang bijna 300.000 man zou bedragen. Duitsch tegenoffensief vcrw acht ier verlichting van den dralT np Saarbriicken. Londen, 3 October. II ai as seint: De geleidelijke vooruitgang der Franscke troepen m de richting van Saarbriicken houdt opnieuw de aandacht bezig van do provinciale bladen, die wijzen op de too nemende ongerustheid van den Duitschen generaien staf. Manchester Guardian is van meening, dat, indien de opmarsch dor Fransdhe le gers op de kaart onbetoekenend kan schij nen, hij toch van aanzienlijk belang is en geen gemakkelijke operatie beteekent. Naar het schijnt, bereiden do Du.tsrihers een tegenoffensief voor of een aanval m de hoop de op Saarbriicken uitgeoefende druk te verlichten. Met dit doel ooneceu- treeren do Dnilschexs troepen langs de frontlijn van de Zwïtsersche grens af in noordelijke richting. Naar het schijnt is de opening bij Bel fort hun voornaamste doel. Na gemeld te hebben, dat bet Fran- sche leger zich in puiken toestand be vindt, spreekt de militaire redacteur van de Yor.ksl.ire Post de rneening uit, dat de operaties in het Westen beoogen het beleg van Saarbriicken to oentraliseeren, een juiste beschrijving, aangezien de Fian- schen, thans drie zijden van de hoofdstad van het Saargebied bezet houden, on de oostzijde beschermt wordt door artillerie vuur, zoodat niemand vandaar kan na deren. De onroerende goederen zijn in tact, aangezien het niet tot de Fransche ge woonte behoort uit genoegen iets kapot te maken. De frontlijn in de buurt van Saar briicken wordt door den vijand beschouwd als den voomaamsten sector van verde diging der Siogfriedlmio. De vijand, aldus gaat hol artibd verder, blijft terrein ver liezen, met name gisteren bij Saarlautem, waar alle hoogten thans in Frausclie han den zijn Vut Zeeland naar Amerika Brussel, 3 October. (Havas-A.N.P.). Mor- (genocflitend zal de Belgische oud-minister president Van Zeeland int Brussel naai Parjjs vertrekken, van waar Mj zich naar 'Bordeaux zal begeven, om zich ia te sche pen aan boord van een Amerikaanscih pas sagiersschip. 1 Van Zeeland begeeft zidh naar Washing ton met name ier behandeling van het vluchtelingen vraagstuk. President "Roosevelt beeft tegen half Oc tober eenige hoeren mtgenoodigjd, die zich met deze aangelegenheid bezig houden. Terreinwinst vut de Frtn- sehen ter diïjrte van één tot zes a zeven kilometer. Parijs, 3 Och Havas seint: Het is van daag ec-n maand geleden, dat de eerste Fransche soldaten, die uit voorposten van de Maeinotlinie te voorschijn kwamen, Duitsch grondgebied betraden. Sinds dat oogenblik/ na een snellen vooruitgang dwars door een terrein van valstrikken van aller lei aard, mijnen, verwoestingen, velden met betonnen palen tegen gevochtswagens, zijn dc operaties in het Duitsche door Fransche troepen b-zette gebied, verricht over een al naar gelang van de streek zeer \eranderlijke diepte, gaande van dui zend meter tot zes a zeven kilometer. De algemeene progessie is na het eindo van de eerste veertien dagen vertraagd en hm ft plaats gemaakt voor plaatselijke operaties van korten duur, gmolgd door perioden van kalmte. Vandaag bijv. was het één maand ge leien, dat het communiqué slechts ver meldde, dat in den loop van den nacht slechts enkele patrouilletochten on ecuïgo beschietingen door artillerie langs het ge- heele front van Rijn tot Moezel waren voorgekomen. Vier dagen geleden waren d'e Franschesi opnieuw plaatselijk opgetrokken, waarna zich gedurende 24 uur tegenaanvallen dier Duitscliers voordeden. Na het falen van zijn jxjgingen het verloren terrein terug te winnen, bepaalt het Duitsch opperbevel er zich toe de artillerie te laten schieten, teneinde een opruiming van hel terrein te verhinderen. Er worden patrouilles uit gezonden om den juisten omvang van hun terreinverliezen vast te stellen. Hunnerzijds zonden ook de Fransche troepen bij het verbeteren van hun nieu we stellingen verkenners uit in de rich ting an hun volgend doel. Moscicki naar Zwitserland? Bern, 3 October. (Havas) Het Zwitsersch telegraaf agentschap deelt mede, diat den vroegeren president en mevrouw Moscicki vergunning is gegeven Zwitserland binnen te komen. Moscicki, die zich nog in Roemenie be vindt, is sedert 1918 Zwitsersch onder daan en eereburger van een gemeente in het kanton Freibuig. Hij zou voornemens zijn, zich te Freiburg te vestigen. Turksche militaire missie te Landen. Londen, 3 October. (Rcuter-A N.P.) Van middag is de Turksche militaire missio te Londen aangekomen, die begroet wcrJl door veldmaarschalk Lord! Birdwood, die tijdens den wereldoorlog het bevel heeft gevoerd over de Britsche troepen, die in GaJipolie tegen dc Turksche strijdkrachten hebben gestreden. De verdedigers van Hela zijn ontsnapt. Stockholm, 3 October (Reuter) Vol gens Diagens Nyheter is ©en Poolsch bar kas de Batory, te Klintelianm, op liet eiland Gotland, aangekomen. Aan boord 1m vinden zich dc commandant van het fort Hela en zeventien mannen, voor hot rneo- rendeel officieren. Wwlslrijduitslagen 24 Sep tember. SVDPWVooruitgang 12; Demos GLZ 22; HrlleslmsSchiedamscho Boys 14—1; VDL 3—Martinit 3 3—2; SFC 2— Hollandiaan 3 25; RFO Excelsior 5 4—1; SVV 5Hermes-DVS 5 3—3; DRL 3 NHS 2 13; Schiedam 3Demos 3 2—2; Hollandiaan 4—VFO 5 3—3; SVDPW 2SEV 2 1—2; ASV—Nestoro 2—1; SOW, DSL 52; 0VSingclkwartier 2—3; VFC 4DIIS 4 92; Ursus 2Schiedam 3 9—2, Fcijonoonl 6—ASV 2 7—1; Xerxes 5 Excelsior 6 3—0; Ursus 3Fortuna 4' 0—3; SFC 3Martinit 4 07; Schiedatn- sche Boys 2SDV 2 1—6; Ilerrncs-LVS 7] —SVV 8 4—3; Hermes-DVS 6-E .r-.sioi' 7 1—2; DIS 4—SVV 7 3—3: itol?andijaa| 5—Martinit 5 6—1; SVDPW 3--CDA 2 3—2 SCHIEDAM. G eboren: 29 Sept. Een als levenloos aangegeven kind van A. M. v. d. Toom en A. Poer- stamper, Dr. Nolotstraat 1. 30 Sept. Iluibeit, z. v. F. A. Cosier en D. T. van Rijswijk, Anth. Muijsslraat 19. Franciscus, z. v. J. A. Toeter en J. E. W. J. van dor Ree, Dr. Nolelstraat 1. 30 Sept. Christina Anna, d. v. F. B. Jansen en A. L. Oelker, Lango Achter weg 25. Berend Jan, z. v. I. IL Spa en J. A. van Kersen, Rembrand üaan 17. 1 Oct Erna Bemaida, d. v. A. V. Bos man en A. Verbeek, Stationstraat 56. Margrietha, d. v. A. Post en S. Baas, Parallelweg 94. Overleden: 29 Sept. M. den Uijl, 84 j. Brugman- straat 17. 1 Oct M. E. van Daalhoff, 63 j. St. Licfuinastraat 20. 2 Oct S. J. Valk,.74 j. wed. v. Ai. Soon evafcl, Plein Eendragt 25.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3