„Frankrijk bukt niet voor Daladier bekrachtigt het stand= punt van Londen en Parijs Italië heeft Hitier blijkbaar teleurgesteld Bijna volslagen rust aan de Saar EERSTE BLAD Donderdag^. October 1939 92ste laargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Frankrijk en Engeland eensgezind Hoewel geen officieele mededeeling is gedaan over den inhoud van de uiteen zetting van minister-president Daladier in Ben gisteren gehouden Franschen minister raad., spreekt het toch vanzelf aldus schrijft flavas dat Frankrijk en Engeland solidair blijven, zoowel op militair, finan cieel als economisch gebied. Bij even- tucele vredesvoorstellen zal de houding van beide landen zonder twijfel dezelfde zijn. Daladier heeft gistermiddag in de com missie van buitenlandsche zaken van de Fransche Kamer een ampele uiteienziettiiig gegeven van de oorzaken van den oorlog en de diplomatieke actie van Frankrijk sedert het uitbreken van de vijandelijk heden. Ten slotte gaf hij een. uiteenzet ting van het doel van Frankrijk 'Tn den oorlog. De minister-president sprak geheel in overeenstemming met Chamberlains ver klaring van Dinsdag. In het laatste deel van zijn verklaring zette de ministerpresident do redenen uit een, waarom het noodzakelijk is den oor log voort te zetten in de moest broeder lijke solidariteit met de Britsche bondge- nooten. Frankrijk wil niet langer leven in de onzekerheid van do laatste jaren. Frankrijk weigert te bukken voor het geweld en het voldongen feit. Ieder denk beeld van overwinning en overheersching is haar verre. Zij wil geen wapenstilstand' tusschen twee aanvallen, doch een duur- zamen vrede, welke volledig de nationale veiligheid garandeert in hot kader van de veiligheid voor alle mogendheden. Tenslotte bracht de minister-president hulde aan de Fransche soldaten en hun leiders, en gaf hij uiting aan zijn geloof in de overwinning van Frankrijk en zijn bondgenooten. Personen, die de uiteenzetting van Dala dier hebben aangehoord, prijzen de meesteriijke voordracht van den minister president, die, zeggen zij, geen enkel aspect van den internationalen toestand duister heeft gelaten en de oorlogsdoelen van Frankrijk en Engeland duidelijk heeft om schreven. Alle leden der commissie, onge acht hun politieke richting, stemden met Daladier in, toen deze verzekerde, dat Frankrijk geen wapenstilstand tusschen twee aanvalsdaden zou kunnen acceptee ren, maar een duurzamen vrede wil, die op volledige wijze de nationale veiligheid van alle volkeren waarborgt. Daladier ein digde zijn uiteenzetting met een harts tochtelijke verklaring, dat het Fransche leger vastbesloten is het afschuwelijk© re gime van drie mobilisaties per jaar niet langer te verdragen, evenmin als de at mosfeer in Europa, onverdraaglijk gewor den door de begeerigheid der IliiJeriaan- sche leiders. Mussolini steunt Kitlers „vredesvoorstellen" niet In welingelichte kringen, aldus schrijft de diplomatieke redacteur van Reuter, wordt groot gewicht gehecht aan de te Rome uitgegeven officieele verkla ring, dat „in de bestaande omstandig heden Italië geen initiatief zal nemen" met betrekking tot een vredesconfe rentie. In deze kringen brengt men deze verklaring in verband met het feit, dat na het bezoek van Ciano aan Berlijn geen communiqué is uit gegeven en ziet men erin, dat de Due© geweigerd heeft de vredesplannen, van Hitler te steunen. Dit is van te meer beteekeais, aldus de redacteur, omdat Chamberlain gisteren verklaard heeft, ieder voorstel te zullen onderzoeken in het licht van de voor waarden, die hij tevoren had omschreven. Klaarblijkelijk voldeden de Duitsche plan nen aan deze voorwaarden niet en heeft ^'ussolini besloten geen verantwoordeI ij k- -neid voor het indienen der voorstellen te aanvaarden. Ook de zinsnede „in de bestaande omstandigheden" wordt zeer be langrijk geacht, daar deze bestaande om standigheden den staat van oorlog tus schen Duitschland en Frankrijk en Enge land', alsmede de neutraliteit van Italië, insluiten. Dat na Ciano's bezoek aan Berlijn geen communiqué is gepubliceerd, wordt waar schijnlijk, aldus de redacteur, verklaard door de omstandigheid, dat de beide re geeringen over de bewoordingen niet tot overeenstemming konden -komèn_ ©n -dat een cotnmnniqué slechts gepubliceerd' zou. worden, indien de Duoo met de Duitsche voorstellen instemde. Daar hij zijn goed keuring niet hoeft gegeven, zal het com muniqué nooit het licht zien. Het is zoo besluit de redacteur van Reuter, zeer on gewoon dat na een dergelijk belangrijk officieel bezoek geen mededeeling wordt gepubliceerd. Italië heeft geen vredesvoorstellen in studie Stefam meldt uit Rome: Verscheidene Engelscihe bladen heb ben de mededeeling gepubliceerd, dat de Duce bezig zou zijn een ontwerp voor een vredesconferentie te bestu- deeren en geven hierbij zelfs een lijst van de mogendheden, welke hieraan zouden moeten deelnemen. Dit bericht is van allen grond ont bloot. In den huidigen stand van za ken zal Italië een dergelijk initiatief niet nemen. Italië mengt zich niet in den oorlog. Volgens Reuter heeft de omroeper van den zender Rome gisteravond voor den microfoon verklaard'; „De Italiaansche politiek beoogt te voor komen, dat de tweede Europeesch© oor log zich uitbreidt en afmetingen aanneemt, die voor de menschheid noodlottig zou den zijn.'* De omroeper voegde hieraan toe: „Er is geen reden om aan te nemen, dat Italië zich in de krijgsverrichtingen zou mengen, tenzij het dat zou doen tot zijn eigen verdediging of tot verdediging van zijn belangen." Hij zeide verder, dat de Italiaansche re- gearing geen initiatief zou nemen voor het bijeenroepen van een vredesconferen tie, ofschoon zij bereid is moreelen en diplomalieken steun te verleenen aan elk initiatief, dat een vreedzame regeling van het conflict zou kunnen brengen. Overleg met de Britsche Dominions In het Lagerhuis heeft minister Eden verklaard, dat de regeeringen van Canada, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika bezig zijn regelingen te treffen om elk een lid van hét kabinet naar Groot Brittaanië te zenden, ten einde met de Britsche re geering zoo spoedig als uitvoerbaar is overleg te plegen Deze stap wordt ge nomen tot aanvulling van de bestaande regelingen voor samenwerking tusschen de yegeeringen van het Britsche gemeencbest en de regoering in het vereenigd konink rijk. De ministers der Dominions zullen ia Londen confereeren met de ministers, met het doel te komen tot een coördinatie, welke het beste profijt zal opleveren van de bijdragen, die elk leveren kan voor de gemeenschappelijke zaak. Van hét Westfront Fransche berichten Het Fransche legerbériöht van gister avond luidt als volgt; Aan verschillende doelen van het front werden patrouilles uitgezonden ea binder- lagen gelegd. De vijand heeft een aanval gedaan op~Pirmasens, welke werd afgesla gen. Een van onze onderzeeërs heeft een Duitsch koopvaardijschip'! aangehouden en naar een haven gebracht. Het Fransche legerberidht van heden ochtend luidt: De artillerie was op verscheidene pun ten van hef front bij ..tusschcnpoozen ia actie. Geen Engtische vliegtuigen beven Berlgn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Het Engelsehe ministerie van luchtvaart heeft beweerd, dat Engelsche vliegtuigen in den nacht van 2 'op 3 October boven Potsdam en Berlijn -"dagschriften hebben laten vallen- Het commando der lucht macht deelt in dit 'verband mede, dat noch in dien nacht, noch in de vooraf gaande nachten vijandelijke, vliegtuigen zich boven Potsdam of Berlijn- bevonden heb ben. Men heeft dós ook geen vlugschriften kunnen laten vallen." Herstel van het 'Tsjecho Sl«- waaksche leger in Frankrijk, Daladier en de Tsjecho Slowaaksöhe ge zant te Parijs, Osoesky, hebben een over eenkomst met betrekking-Tot bet herstel van het Tsjecho Slowaafesche leger in Frankrijk, geteekend. Van het Oostfront Sovjettroepen trekken terug Urt- bet* grbhate tusschen"-Oost Pruisen en Lit&uen. Reuter meldt uit Kaunas; De Sovjettroepen trekken zich thans te rug uit een groot gebied in Poten tusschen Oost-Pruisen, en Litauen, dat toegekend' is aan Duitschland bij de Moskousche dee- lingsovereenkomst. Het gebied van Wilna is nog volkomen afgesneden van Litauen. Verklaard wordt, dat daar levensmiddelen en andere goederen uiterst sobaarsch zijn. Duitsche Rijksdag Vrijdag bijeen De Duitsche Rijksdag komt morgen middag om twaalf uur bijeen voor het aanhooren van een verklaring der rïjksregeering. Moiotof naar Berlijn De „National Zeitung" te Bazel verneemt uit Berlijn, dat Moiotof waarschijnlijk bin nenkort een bezoek aan Berlijn zal brengen, Halifax in het Hoogerhuis In antwoord op de debatten, die gis teren in het Britsche Hoogerhuis zijn ge houden, heeft lord Halifax:, sprekende over mogelijke vredesvoorstellen verklaard, dat, wanneer de Duitsche regeering in plaats van bedreigingen te uiten, „mocht trach ten ons tevreden te stellen met verze keringen, gezegn moet worden, dat ver zekeringen van de tegenwoordige Duitsche regeering niet genoeg zijn." De berichten over Russische leveranties aan Engeland. Reuier meldt uit Oslo: Do Noorsche reeders schijnen weinig be langstelling te hebben voor het Russische plan tot verscheping van Russisch hout met Noorsche booten door de Witte Zee, hoewel men toegeeft, dat deze weg nasar Engeland aanzienlijk veiliger is dan de route door de Oostzee. I 11 I De oorlog ter zee Het torpedeeren vu de „Gun". De kapitein van het Zweedsche schip „Gun", dat door een Duilsdhen onderzeeër is getorpedeerd, heeft medegedeeld, dat een Duitsche patrouille aan boord van zijn schip was gekomen en de bemanning dwong die springlading te plaatsen. Zij dreigden bij den minsten tegenstand' den ka pitein en twee man, d.e als gijzelaars aan boord van den onderzeeër waren gebracht, van het leven te berooven. f Onder bedreiging met de revolver lieten de manschappen van de patrouille zich naar een kast brengen. Zij braken deze open o*m ziclh meester te maken van de siga retten. De Commandant van de duikboot poogde verscheidene malen den Zlweedi- sdhen kapitein te dwingen een verklaring te onderteekenen, waaruit moest blijken, dat de lading niet ^oor België bestemd was. Zweedsche schepen opgebracht De „Goeleborgs Handelstiömg" meldt, dat 't Zweedsche stoomschip „Aame", dat van Gollhenburg met een lading hout op weg was naar Antwerpen, acht mijl van Vin ga ten Westen van Gofchenbuig door een Duit- sdben torpedobootjager m beslag genomen en in Zuidelijke richting opgebracht is. Duitsche torpedobootjagers zijn vo'gens hetzelfdte blad waargenomen in de inter nationale wateren tusschen Varberg en Yinga. Een tweede Zweedsah stoomschip, welks naam onbekend is, is g sterea eveneens door ewi Duitsch oorlogsschip in beslag genomen. Griekseh stoomschip onder Ier- sche kust getorpedeerd. Gisteravond zijn 28 overlevenden van een Grieksch stoomschip, de „Damantis", dat naar verklaard wordt ter hoogte van Lands- end door een Duitsche duikboot was tot zinken gebracht, aangekomen in Ventry Bay, in het Iersche graafschap Kerry. Iersdhe burgerwachten hadden de duik boot zien onderduiken, doch zij waren te laait om het schip vast te houden. De overlevenden waren 36 uur op de duikboot geweest waar zij, naar zij verklaren, hoffe lijk waren behandeld. Zij weiden aan land gezet Zes hunner moesten zich naar een ziekenhuis -begeven, doch de toestand van geen der gewonden is ernstig. Oorlogsbodems patrouilleeren in de Zweedsche wateren. De Zweedsche vloot is met een slag schip, tv.ee torpedobootjagers, twee duik- booten en een aantal kleine oorlogssche pen, begonnen met de patrouilleering in da Zweedsche territoriale wateren. Zij worden bijgestaan door een honderd tal andere schepen. De moeilijkheid, vol doende loodsen te krijgen met kennis van de grens der territoriale wateren, maakt het convoyeere-n bizonder noodig. De besprekingen te Moskou Urbsys naar Litauen terug. De onderhandelingen tusschen Sovjet Rusland en Litauen zijn gisteren voortge zet. Daarna is de Litausche minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, per vliegtuig naar-Kaunas teruggekeerd, om rapport over -doRussische voorstellen uit te brengen. Deze werden behandeld in een spoedverga dering van het Litausche kabinet Urbsys zou vatidaa? weer naar Moskou tenigkee- ren- Over den inhouu der voorstellen is niets bekend geworden. De positie van Turkije. Reuter meldt uit Istanboel: Ofschoon officieel commentaar niet te krijgen is, wekken de geheimzinnigheid en de vertraging van Saradjogloes besprekin gen in Moskou groote onbehaaglijkheid bij <:ie Turksche openbare meening. Problemen betreffende de Batkan Entente, in het bi zonder Roemenie, spelen, naar verklaard wordt, een belangrijke rol m de bespre kingen. De Turksche dagbladen stellen krachtig zekere geïnteresseerde geruchten aan den kaak, volgens welke de Balkan- landen hun neutraliteit ter zijde stellen evenals hun gevoelens van sympathie je gens de democratieën. Ben dagblad schrijft De kleine stalen beschouwen de onwrik bare hechtheid van het vredesfront als het ecnige middel om te ontkomen aan een verdeeld worden door gewelddadige aanvallers." Diplomatieke kringen opperen het denkbeeld, dat druk wordt uitgeoefend op Saradjogloes in Moskou. Zij verkla ren, dat wat er ook gebeurt, de positie van Turkije en de toezeggingen aan En geland en Frankrijk onaangetast blijven. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Saradjogloes het antwoord van zijn regee ring ontvangen op de Sovjet Russische voorstellen. Men yerwachtte, dat hij spoe dig een bezoek zou brengen aan Moiotof. Volgens een semi-officieele verklaring te Ankara worden de Russisch-Turksohe be sprekingen in een vriendschappelijke atmos feer voortgezet. Zij zullen nog verschei dene dagen duren. De strijd in China Groote slag in Noord-Hoenan. Volgens een communiqué van het Japan- sdho expeditie-leger in Midden-China heb ben Japansche troepen in het Noordelijke deel der provincie Hoenan, in de z.g. ne gende oorlogszone, slag geleverd aan 42 divisies Ghineesche troepen en aan 14 dezer, waarbij zes divisies van het Chi neesdie centrale leger, een vernietigenden slag toegebracht. Ook zeven andere divisies bobben ta melijk ernstige schade beloojpen. Aan dit communiqué wordt nog toege voegd, dat de Ghineezen 25.000 man aan dooden hebben achtergelaten, terwijl 2500 man weiden gevangen genomen. De Japan sche buit heeft 100 stuks berggeschut, 80 houwwitsers, 50 zware machinegeweren, 200 Gheehische machinegeweren en 4000 geweren opgeleverd. f I Tsjoenking zeven avonden ach- tereen gebombardeerd. Japansdh© watervliegtuigen hebben ze ven avonden achtereen Tsjoemgking gebom bardeerd. De Japansche vliegtuigen zijn steeds allen veilig in hun basis terugge keerd. Duitsch and Von Mackensen. De feestelijkheden, die men had willen orgamseeren ter gelegenheid van den 70tm verjaardag van Von Mackensen, zijn vol gens Havas afgezegd, daar de maarschalk geweigerd heeft er deel aan te nemen. In militaire kringen in Duitschland heeft deze houding beweging gewekt. Men zegt, dat Von Mackensen door zijn weigering uit drukking wilde geven aan zijn verontwaar diging over den dood van Von Frilsch, dien hij aan den wrok van Hitier zon hebben toegeschreven. 1 De toestand in Bohemen en Moravië. De „Arbeiderbladeh" te Oslo publiceert een onderhoud met een Sudeten-Duitsch! socialistisch leider, die volgens het blad verklaarde, dat in Bohemen en Morgrië een sterk anti-Duitseh front wordt ge- vormd. Dit front, aldus zeide hij, ver- eenigt alle partijen van communisten tot fascisten en wacht slechts op het oogen- blik van een werkelijken crisis om zich! tegen Duitschland te keeren. i Spanje. Doodstraffen veranderd in levenslange vrijheidsstraf. De doodstraffen, welke zijn uitgespro ken over een twintigtal veroordeelden, zijn veranderd in levenslange gevangenisstraf Overigens zjjn alleen reeds te Madrid 600 gevangenen, die tot minder dan 0 jaar govangenisstraf waren veroordeeld, op vrij-e voeten gesteld. Vereenigde Staten Nieuwe tanks voor het leger. Het leger der Vereenigde Staten heeft op dracht gegeven tot aankoop van 329 nieuwe tanks tot een bedrag van bijna zes miï- lioen dollar, aldus de New-York Times. De debatten in den Senaat. Tijdens de neutraliteitsdebatten in den Senaat, heeft senator Edwin Johnson een resolutie inged.end, waarin president Roo sevelt verzocht wordt zich aan te sluiten bij andere neutralen om aan te dringen, op -een onmiddellijken wapenstilstand ia E&ropa. 1 Japan Do geruchten inzake de Russische troepen. f Volgens een uit buitenlandsche bron aff> komstig bericihf neemt de Sovjet-Unie een krachtige houding aan tegenover Midden- Azië. Verklaard wordt ,dat behalve de jongste afkomst te Ti'lnva (Urmuti) in het Noordetijk deel van de provincie Snkiang, waar 2 brigaden Sovjet-Russische geregel de troepen zijn, ook nog een groot aantal' andere Russische troepen is aangekomen, Japan en het anti-Koniiuterapaet. Volgens een Duitsch bericht, dat door radio Roma is vermeld, heeft de Japan sche minister van buitenlandsche zaken, admiraal Nomura, verklaard, dat Japan met het oog op de huidige ontwikkeling zal afzien van de toepassing van het amti- Komintemverdrag. BINNENLAND Terugbetaling van collegegelden Een noodwetje ingediend. De minister van onderwijs, kunsten en, wetenschappon heeft een noodwetje inge diend tot lijdelijke afwijking van' enkele bepalingen der hooger-onderwijswet. Het' eenige artikel van het ontwerp luidt: „Onze minister van onderwijs, kunsten! en wetenschappen is gemachtigd in afwij king van de artikelen 51, derde lid", en 98, derde lid, der hooger-onderwijswet het voor het onderwijs der hoogleeraren en lec toren aan de rijksuniversiteiten, en aan! de technische hoogeschool gestorte college geld geliee! of gedeeltelijk terug te betalen! aan studenten, die gedurende het desbe treffende studiejaar wegens de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden onder de wapenen worden geroepen. Deze wei treedt in werking met in gang van den dag, volgende op dien barer afkondiging.' Tot dusver kon het collegegeld slechts terug beiaald worden, indien geen colle ges gevolgd waren. Waren wel colleges gevolgd, dan was het alleen mogelijk hierin tegemoet te komen door toe te zeggen, dat belangheblienden bij hervatting hunner stu diën voor één studiejaar zouden worden aangewezen als bevoegd om de lessen kosteloos bij te wonen. Ofschoon eenige maten bekend gemaakt is, dat de minister deze gedragslijn zal volgen, b1 ijkt dat velen, die mogelijk in dit studiejaar in werkelijken dienst opge roepen kunnen worden, aarzelen zich als student te laten inschrijven. De minister acht dit een oubevredigenden toestand en geeft in overweging de mogelijkheid te openen om in de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden 't collegegeld, ook al zijn colleges gevolgd, geheel of gedeel telijk terug te betalen. In hoever het bil lijk is tot terugbetaling over te gaan en tot welk bedrag, zal steeds in overleg met hel college van curatoren worden beslist. Deso courant Torschyüt dagclgkc, met uit- Eondering Tan Zou- en Feestdagen. Pry's per kwartaal f 2.—; franco per post f 8 50. Pr?ja per week: 15 cts, Afeou- derlyke nummers 4 cts. Abonnementen worden dagelyka aaagenomen. AdTertentife voor set eeratTOlgend num mer moeten vóór «lf aar aan het Bureau bezorgd zyn, 'a Zaterdags vóór nur. Een bepaalde plaati ran advertenti&n wordt niet gowaarborgd. Ma 090QO priJ8 der Advertóntlën: van 15 regels f155; •«O» fcitsüfc Iedere regel meer IOlSU, in het 2aterdagnummer m 15 regel* f 1.90, Iedere regel meer f 0l35 Reclames 0.75 per regeL Incassokostenö cts. post kwitanties 15 ets, Tarieven van adverten«f8a by abonnement njn aan bet Bureau verkr^gbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine AdvertenUën opgenomen 4 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woordt^C 's Woensdags- KlemeAdrertentJëntot25woor- den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond 6 uor aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentiën 11.00,indien niet *óór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1