Von Ribbentrop verwijt Lngeland de schuld aan den oorlog Met Frankrijk zonden goede betrek* kingen mogelijk zijn EERSTE BLAD Woensdag 2& October 1939 Schermutselingen aan het Westfront No. 22309: Meer activiteit aan het Westfront Fransche legerberïchten Het Duitsche legerbericht Britsche vliegtuigen boven Duitschland De oorlog in de lucht De oorlog ter zee v.d.AREND De besprekingen te Moskou Frankrijk Int. Samenwerking 92ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 tijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTg HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND D© Duitsche minister van buitenland'- soli© zaken, Von Ribbentrop, heeft gis teravond' te Dantzig het woord ge voerd. Zijn rede was een antwoord op Chamberlains verklaring in het Lager huis naar aanleiding vain Hitlers Rijks dagrede. Von Ribbentrop gaf een overzicht van de onderhandelingen met Polen, waarbij lxij Engeland verweet de Poolsolie regeering tot een onverzettelijke houding gebracht te hebben. Het rijk zal er tlhans voor zorgen, dat er een nieuwe indeeling, {li® met de ware verhoudingen in overeenstem ming is, en een ware pacificatie komen. De handhaving van orde, rust en vrede in Oost-Europa wordt thans voor alle tijden gegarandeerd door Groot-Duitsch- land en Sovjet-Rusland. De minister betoogde, dat de aim idee- ring van het verdrag van Versailles en de gevolgen daarvan steeds het doel der Du.il- scilie buileniandsch© politiek geweest is. Tot aan deze laatste herziening toe beeft Duilsohland allo noodzakelijke revisies zon der bloedvergieten bereikt. Nooit beeft de Fülhrer de vitale belangen der Westelijke democratieën ook maar aangeraakt. Niettemin heeft men zich geregeld en vooral van Engelsche zijde zijn streven in den weg gesteld. Steeds weer heeft de Fdjh'rer getracht in een verstandige be trekking tot Engeland en Frankrijk ie komen. Engeland de stokebrand. Zoo was men reeds in den zomer van 1933 tot overeenstemming gekomen omtrent ©en samenkomst van den Fiïhrer en den Franschen minister-president Daladier, bij welke de Duitseh-Fransche betrekkingen ge kegeld' zonden worden en ©en overeen komst aangaande de wapening getroffen zou worden. Daladier zegde echter op het laat ste oogenblik die bijeenkomst af. En. eenijgle weken later was hij geen pre mier meer. In Parijs tjilpten de mus- stihen van de daken, dat Engeland' ver antwoordelijk was voor den val van Daladier. Toen ik, aldus de minister, verloden jaar te Münehen hieraan her innerde en hem zeide, hoe goed een bijeenkomst van dien aard voor de toe nadering tussohen heide landen ge weest zou zijn, antwoordde hij met een veelzeggend en Lnslemmand ge- haar „Tot wien zegt u dat?" j Von Ribbentrop verldaardle voorts, dat fcij in opdracht van den Fübier ook En geland steeds weer concrete voorstellen (heeft gedaan, zooals het vlootaccooird, de eeuwige onschendbaarheid van Nederland' België en Frankrijk, respecteering der Brit sdie belangen in de wereld door Duitsch- land en eerbiediging der Duitscbie belan gen in Oost-Europa door Engeland, een ver drag tusschen beide landen. Steeds heeft Engeland' een afwijzende houding aange nomen. De Führer heeft zijn pogingen pas gestaakt, toen hij moest inzien, dat En geland niet wilde. Von Ribbentrop ging vervolgens na welke vriendschappelijke betrekkingen het derde rijk achtereenvolgens had aangeknoopt met Italië, Japan en Sovjet Rusland. Met de Vereenigde Staten bestaat geen enkele wrij ving. Terwijl Duitschland' de Monroe-leer steeds gerespecteerd heeft, beteekent het bestaan der vele Engelsche koloniën, vloot- bases enz. op het Amerikaansche continent een voortdurende inbreuk op deze leer, De minister sprak ook uitvoerig over het vraagstuk van de schuld aan den oorlog. „Deze oorlog is Frankrijk op gedrongen". Het is boven allen twijle! verheven, aldus zeide hij, dat het Fransdie volk dezen corlog niet gewild heeft, dat deze oorlog Frankrijk veeleer is opgedrongen door Engeland en zijn handlangers te Pa rijs =>n in de Fransche regccring. Von Ribbentrop zeidehet onomstoolelijke be uijs te kunnen leveren, dat de oorlog tegen Duitschland door de Engelsche re geering sedert jaren in het geheim en stelseln atig voorbereid is. Waarom kwam Chamberlain naar Münchcn? Chamberiam is in 1938 niet naar Munchen gekomen om den oorlog te - verhinderen, maar om den krijg, waar toe de Brilsche regeering besloten had, slechts uit te stellen. Het Engel sche volk. dat in den grond in vriend schap met het Duitscne volk zou wil len leven, is door a'le propaganda middelen in een stemming van paniek en haat tegen Duitschland gebracht. De oorlog tegen Duitschland moest op het gunstigste oogenblik ontketend wor den. Dit moest zoo gebeuren, dat de regeermg niet meer terug zou kun nen. Deze positie heeft Chamberlain lot stand gebracht met de garan'ie aan Polen. Dat deze garantie slechts een voorwend sel was, blijkt duidelijk uit de in bet Lagerhuis afgelegde verklaring der regee ring, dat de waarborg uitsluitend tegen Duitschland gericht was. De Engelsen© po litiek is slechts te begrijpen als een uitmg vau den consequenteu Britsohen wil, zich onder alle omstandigheden een voorwend sel voor een aanval op Duitschland te verschaffen. Von Ribbentrop zeido verder, dat En geland het plan van Mussolini voor een vreedzame regeling van het conflict, welk plan door Duitschland en Frankrijk aan vaard was, heelt afgewezen. De Engelsche regeering heeft haar ware gezicht en haar verlangen tot ver nietiging van het Duilsehe volk ge- aanbod, dat de Führer op 6 October toond, toen zij het edelmoedige vredes- afwees en door Chamberlain heeft la- in den Rijksdag aan Engeland deed, ten beantwoorden met scheldwoorden, die bij het gebeele Duitsche volk de grootste verontwaardiging hebben te weeggebracht. Over woordbreuk. Als de Britsche regeering met deze po litiek voortgaat, zal zij eens in d'e geschie denis te boek staan als d'e doodgraver van het Britsche imperium. Chamberlain heeft gezegd, dat Duitschland en zrjn Führer hun woord' gebroken hebben, doch indien, van woordbreuk gesproken kan worden, dan is het de eensgezinde opvatting van het Duitsche volk, <fo.' de grootste woord breuk van alle tijd'en b den wapenstilstand van 1918 tegenover het Duitsche volk ge pleegd is. Aanstichter tot de<ze woordbreuk was Engeland'. Een afgrond! Ernstiger is, zoo zeide Von Ribben trop, dat elk woord', dat Chamberlain op 12 October heeft,gesproken, beiwijst dat een afgrond' gaapt tusschen de edelmoedige en traditioneele opvat ting van den Führer en d'e materia listische koppigheid' van Chamberlain. De vrede van Chamberlain beteekent: terug naar Versailles, vernietiging van het nationaal-socialisme. Dut is een Dom Quïchotte waardig. Chamberlain heeft het historische vredes aanbod van den Führer niet alleen niet begrepen, doch ook de fout gemaakt* waar voor dfe Führer uitdrukkelijk gewaarschuwd heeft: hij heeft'het aanbod' vau den Führer uitgelegd als een teeken van Duitsche zwak heid. Hij heeft d'e Duitsche vredeshand de finitief afgewezen en daarmede opnieuw bewezen, dat Engeland dezen oorlog wil voeren, wat Duitschland' ook doen zou. Duitschland' neemt de Britsche oor logsverklaring aan. Het Duitsche volk is thans vastbeslofen, den opgedron gen oorlog te voeren en de wapens niet neer te leggen, alvorens de vei ligheid van het rijk In Europa gewaar borgd is en de garantie bestaat, dat oen dergelijke aanval op het Duitsche volk voor alle tijden1 uitgesloten is. Chamberlain proclameert dte verwijde ring der Duitsche regeering. Von Ribben trop zeide, ervan af te zien, de oprui ming der Britsche regeering en haar hand langers af te kondigen. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat in het verdere verloop der gebeurtenissen daarvoor zelf zou zorgen. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: In bet laatst van den afgeloopen naclit en gedurende den dag zijn aan verschei dene piunten van het front schermutselin gen gevoerd en zijn hinderlagen gelegd. Aan de Zuidoostelijke zoom van liet bosch van Wamdt is een vrij levendig go- vecht geleverd; een van onze posten, welke door den vijand werd aangevallen, is door een ommiddellijken tegenaanval bevrijd. Het Fianscho legerbericht van Heden ochtend luidt: Een kalme nacht aan het gebcclelronl Activiteit van patrouilles <en artillerie in de streek ten Western van de Saar. Havas verklaart: De onophoudelijke regen, welke de mod der sfeeds erger maakt, heeft geen einde gemaakt aan de activiteit aan het Weste lijk front, welke is hervat na d'e stilte van liet weekeinde. Tem Oosten van de Moezel hebben de Franschen met succes een uit val gedaan en een nieuwen Duitschen mi trailleur buitgemaakt; tevens werden ge vangenen gemaakt. 1 Die mitrailleur wordt thans door deskun digen onderzocht, in de hoop geheimen te ontdekken. De Duitsche activiteit was het sterkst ten Westen van Forbach; de Duitsdiers vallen hier de dorpen aan, welke door de Franschen bezet zijn, de aanval liep dOod tegen het hevige vuur van d'e Fransche artillerie en automatische wapens. De dorpen bleven in Fransche lianden. Hieruit blijkt, dat de Franschen niet syste matisch het gehede Duitsche gebied' dat zij bezet hebben, hebben ontruimd1, doch nog deelen in hun bezit hebben, welke zij van bizonder militair gewicht achten. Verder naar het Oosten langs den Rijn wordt de stilte slechts onderbroken door de Duitsche propaganda met luidsprekers. Door middel van deze luidsprekers wordt tot de Franschen gezegd': „Wij hebben geen oorlog met Frankrijk". Eerst werd hierom gelachen, doch het duurt thans te lang en men zoekt naar een middel om er een eind aan te maken. Havas meldt nader: Do toegenomen druk van Duitsche zijde op ae vooruitgeschoven stellingen der Franschen, heeft het Fransche bevel ge dwongen een tegenaanval in te zetten op geregelde wijze om den bedreigden post te ontzetten. Het is de eerste maal sedert den aanvang der vijandelijkheden, dat het Fransche communique melding maakt van een operatie van dezen aard' van den kant van de Fransche troepen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend; Ten Westen van Voelklingen werden vijandelijke afdeëbngen, ter sterkt© van een compagnie, welke zich nog op Duitsch gebied bevonden, aangevallen en over de grens teruggeworpen. Overigens geen ge beurtenissen van beteekenis. Y»n Brauehitseh aan het Weste lijk front. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitseh, heeft mi bezoek gebracht aan d'e troepen aan het Westelijk front, welke deelgenomen hebben aan d'e recente gevechten tein Zuid-Oosten van Saarbrücken, De generaal zeide den troepen dank voor ih!un goedö diensten en deoorete'rde den groot aantal officieren, onder-officieren en manschappen met bet ijzeren kruis. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht boven Berlijn, Ham burg en Maagdenburg gevlogen. Het Britsche nrmsterie van luchtvaart deelt mede. De verkenningen, welke in de afgeloopen 2i uur door de koninklijke luchtmacht zijn uitgevoerd, betroffen o.m. vluchten boven Berlijn, Maagdenburg en Hamburg. Keuter meldt uit Kopenhagen: Men gelooft hier, dat luchtalarm gister avond oorzaak was, dat bet radiosUüon van Hamburg gisteravond om 9 uur mid den in de redevoering van Von Ribbentrop de uitzending stop zette. Duitsche vliegers opgepikt. Do beide Duitsche vliegers, die vandaag aan de Oostkust van Engeland' aan land zijn gebracht, zijn opgepikt door een Britseh oorlogsschip. Zij deelden mede, dat bun toestel door een Britseh vliegtuig -omlaag was geschoten en d'at zij gedurende drie dagen in een rubber boot op zee had den rondgezworven. Volgens later bericht zijn er gisteren nog drie Duitsche vliegers aan de Oost kust aan land' gebracht d'oor een Engelseh vaartuig, dat hen redde uit een veronge lukten bommenwerper. Zij waren ^onge deerd'. Het vierde lid der bemanning van den bommenwerper was echter overleden, toen het schip ter plaatse van het ongeluk aankwam. Een der drie mannen verklaar de, dat hij voor den dienst opgeroepen Sudeten-Duitscher was. Naar verluidt was de bommenwerper door ©en Engelseh oor logsschip neergeschoten. Schepen tot zinken gebracht. Gisleien is op de Noordzee het Gr,ok sel te schip „Konstantinos Hadjipateras" tot zfinken gebracht Vijftien leden van de bemanning hebben mot een reddingboot de kust weten te bereiken. Drie leden van die bemanning en de Britsche loods werden vermist. Andere le den van de bemanning zijn in een andere boot gegaan. 1 Het Amerikaansche schip „Crown C ty" Iheeft dio gebeele bemanning van het Brit sche vrachtschip „Ledbury" en vijf opva renden van de „Mcninritigo" aan boord genomen. Beide schepen zijn in den Noor- de.'ijkcn AUantiscben Oceaan tot zinken ge bracht. 22 opvarenden van do „Men in- ndge" zijn omgekomen. De „Ledbury" mat 3500 ton en de „Mo- ninridge" 2500 ton. Volgens een te Glasgow ontvangen tele gram, is bet Engelsche stoomschip „Clan Chisholm", metende 725G ton, tot zinken gebracht» Reuter vernoemt uit officieel® bron te Gibraltar, dat bet Brilsche stoomschip Ledi- bury in den Atlantischen Oceaan werdl aangevallen. Bewaking van de „Qnccn Ma ry" en de „Normandië" tc New- York verscherpt. Reuter meldt uit New-York: Gisteravond! werd die bewaking van de „Queen Mary" en de „Normandië" ver scherpt, nadat de politie bericht had ont vangen, dat binnen eenige dagen sabo tage 7,o|u worden geploegd aan boord van ©en dezer beide sdhepen. Do „New-York Times" weet nader te melden, dat de inlichtingendienst van de Amerikaansche marine in het bezit is van, do inlichtingen. De politie vat de zaak zoo ernstig op, dat de bewaking bij de ligplaatsen der beid© schepen aan de Hudson verdubbeld is. De schepen liggen zij aan zij. Auto's mochten gisteravond niet tot de steigers rijden. Ook belangstellenden worden op oen afstand gehouden. De ondergang van de „York shire". Zeven vrouwen en tien kinderen, waar van vier van dezelfde familie en laf van officieren en manschappen van leger, vloot en luchtmacht behooren tot de opvarenden van het Britsche stoomschip „Yorkshhiro", dat in den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht door een Duitsche duikboot. De lecderij Bibby Bros to Liverpool, publi ceert een lijst met 33 namen van vermiste passagiers. De „City of Flint" Dc Amerikaansche regcering zal vrijlating vragen. Het Amerikaansche vrachtschip „City of Flint", dat in de Molabaai ten Noorden van Moermansk is aangekomen, heeft Vrijdag in Tromsoe (Noorwegen) 38 man aan land' gezet, deel uitmakende van de bemanning van het Engelsche vrachtschip „Stenega- te", dat in den Atlantischen Oceaan een week tevoren door een Duitsche Duitsche duikboot was getorpedeerd. -Eenige dagen latei werd' de „City of Flint" gepraaid door den Duitschen kruiser „Emden". Een Duitsche"' bemanning kwam aan boord' van het vrachtschip, dat geleid werd naarUrom- soe, waar de bemanning van de „Stonega- te" aan wal werd' gezet. Zaterdag is de Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus „Caly of Flint" van Tromsoe naar de Mola baai vertrokken. De secretaris van president Roosevelt, Stephen Early, heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche schip „City of Flint", over eenkomstig de bestaand© Amerikaansche wetten een volkomen wettige reis maakte. Op het Witte Huis beschouwt men het incident blijkbaar als een versterking van de argumenten te1 wijziging van de neu- traliteitswet. I Men verwacht, dat de regeering van de Vereenigde Staten zal vragen de „City of Flint" vrij te laten, aangezien Duitschland geen recht had het schip naar een neutrale haven te brengen, behalve in buitengewone omstandigheden. In een persconferentie heeft de minister van buiterüandsche zaken, Gordell Huil, medegedeeld, dat het waarschijnlijk is, dat meer dan de helft van de lading van de „City of Flint" bestaat uit voorwaardelijke contrabande en voor een klein deel uit absolute contrabande. Huil zeide niet welke stappen de regee ring wilde nemen, als zij al stappen zou doen. Finsche onderhandelaars we» naar Helsinki. Do Finscbe delegatie beeft gisteren Mos kou verlaten om met haar regeering over leg te plegen en om waarschijnlijk over eenige dagen terug te koeren, teneinde de besprekingen voort te zetten. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: 1 De Finsche dagbladen Uusi Suomi en Suomen Sosialidemokraalti doen uitkomen, dat do snelle terugkeer van do Finscbei onderbandelaars uit Moskou ook vootr do Finsche regeoring oen verrassing is ge weest. Zij gdooven, dat men zich op langdu rige onderhandelingen moet voorbereiden. Beide bladen wijzen op de noodzakelijk heid van de Finsche militaire voorzorgs maatregelen uit te breiden. Do woordvoerder van het Finsche mi nisterie van buitonlandsche zaken heeft gisteravond gezegd, dat er geen reden was om beangst te zijn door den terugkeer van Paasikivi en Tannor. Hij veegde hieraan toe, dat geen nieuwe vragen zijn gesteld door do Sovjet L'me, doch dc leiders van do Sovjet Unie hebben nadere bizonder- heden toegevoegd aan hun eerste voor stellen, welke noodzakelijk maken, dat de Fmsclie afgevaardigden over leg pleegden mei hun rogeermg. (De lezing van Havas is, dat Moskou! geen nieuwe „eischeu" heeft gestold. Red. Reuter meldt uit Stockholm: liet bonchl, dat Paasikm on Tanner uit Moskou terug keerden, heeft, naar men! verneemt, in Helsinki verwondering ge wekt. 'ianner heeft geweigerd in een tole- lomsch onderhoud den aard van de nieu we voorstellen uiteen te zotten, ook wilde hij niet zeggen, wanneer hij naar Mos kou denkt terug te koeren. Volgens Zweedsehe waarnemers in Hel sinki is men algemeen van oordeel, dat do terugkeer van Paasikivi en Tanner duidt op een toegenomen spanning, doch in sommige kringen is men van meening, dat hel een goed teeken is, dat eenige leden van de Finsche delegatie in Moskou! zijn gebleven. 1 De president op inspectie. De president van de republiek beeft zich! gisteren naar het leger ia den Elzas bege ven. j Hij onderhield! zich hi ermet de legerlei ding en inspecteerde het materieel. Ook! trad' hij in contact met de burgerbevolking.) De president bracht ook ©en bezoek aan Straatsburg en inspecteerde hier d'e maat- regelen, welke genomen zijn om de kunst schatten te beschermen. j Handelsverdrag tusschen Duitschland en de Sovjet Unieu Naar vernomen wordt is eenige dage» geleden een overeenkomst gesloten tus-1 schen Duitschland' en de Sovjet Unie, over de levering van een millioen ton graan: voor veevoer door die Sovjet Unie aam Duitschland. De levering zal in d'e komen de dagen beginnen en in twee 'maanden) ten einde zijn, I Noorwegen "Vliegtuigen besteld. 1 Noorwegen heeft zijn bestelling vam« twaalf Ourtiss jachtvliegtuigen, in 'de ,Ver. 1 Staten, welke1 in Augustus is gedaan,'veï- dübbeld. De 24 toestellen moeten nog' ira den loop van. den winter geléverd worden. Zes Britsche Gloster Gladiator vliegtuigen:' worden binnenkort verwacht. Dei* eonrunt mi-schijnt dagelijks, met tilt zondering Tan Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal f 2.—; franco por post f 2.60, Prijs por week: 16 cta. Afzon derlijke nnmmera 4 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten viór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats ran adrertentiën wordt niet gewaarborgd. PrQidcr Adverteptiën: ran 15 regels 155; iedere regoTmeer fCL30; In bet Zaterdftgn um m er 1—5 regels i 180, Iedere regel meer f 035 Kedames/0.75 per regel. IncaasokoatenS cta.; postkwitantiea 15 ets. Tarieven van advertentiën trij abonnement ifon aan het Bureau verkrijgbaar. Dagetyks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 050 -t/m. 45 woor den, 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van SO woorden. 'a Woensdags: Kleine Advertentiën tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentiën 14.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. L i litschi a 31 zal: nu strijden HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1