Kalmte aan het front Warschau is nog steeds een groote puinhoop Russisch protest tegen de Engelsche controle op zee B EERSTE BLAD M Donderdag 26 October 1939 Bent U onrustig? Japan hyt 92ste Jaargang. No. 223TÖ Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND Geringe activiteit aan het front Duitsch detachement teruggeslagen liet Fransche legerbericht van gister avond luidt: Gedurende den dag hebber; onze verken- ningsafdeelingen en die van den vijand een zekere activiteit getoond'. In het gebied! grenzende aan de Moezel werd een D|uitsch detachement teruggeslagen. Hedenochtend werd gemeld: Een kalme nacht aan het geheel© front. Slecht weer. Maandag en Dinsdag hebben de Deut sche troepen gepoogd zich meester te ma ken van een klein dorp bij het bosch van Wamdt. De heftige tegenstand! van de Fransche troepen heeft hen evenwel afgeschrikt en gisteren hebben zij in dezen sector geen actie ontplooid1. De krachtig ste actie van de Duitsche troepen was langs de Moezel, zij zonden een verkenningsafdeeling naar de Fran sche linies voor het grensdorp Arach aan de monding van een lang en diep ravijn, dat in de richting Oostwest loopt, loodrecht op de Moezel. Dit deta chement werd' door het automatisch vuur van de Franschen gemakkelijk! teruggewor pen. Aan de rest van het front was de acti viteit ongewijzigd. De tegenstanders tas ten wederkeerig naar eikaars linies met ver- kenningsaldeelingen en kleme patrouilles, de Duitschers pogen zooveel mogelijk in lichtingen te krijgen en d'e Fransche troe pen onderhouden het contact zooveel mo gelijk, teneinde gewaarschuwd te worden bij iedere wijziging binnen de Duitsche linies en vooral gewaarschuwd' te worden, wanneer nieuwe Duitsche troepen aan liet front komen. De eerste Amerikaansehc am bulance aangekomen. De eerste ambulance der Vereenigde Sta ten, welke uit twintig auto's bestaat, zal over een dag of veertien naar het Wes telijk fiord vertrekken, aldus de Parijsche editie van de New York Herald Tribune. Er zullen later nog vijf eenheden volgen. Er zijn 200 brancardiers en .chauffeurs in dienst genomen. De organisatie heeft niets uitstaande met de Fransche regeering, doch zal aan het front onder de bevelen van het Fransche leger optreden. Het Duitsche legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De vijand beeft gisteren getracht de twaalf kilometer - ten Westen van Voel- klingen dicht aan. de grens gelegen hoog te, welke onze troepen- den. vorigen dag genomen hadden, terug te winnen. Zijn aanval, ter sterkte van een bataljon, bleef nog op Fransch terrein in ons artillerie- en ïimebinegeweervuur liggen. Overigens vallen er geen noemenswaardige gevechts handelingen te vermelden. Nog eens: de luchtaanval op Wilhclmsh aven. Reuter meldt uit Oslo: Een ooggetuige van den luchtaanval op Wilhelnishaven heeh volgens „Arbeiders- bladet" verteld, dat het slagschip „Gnei- senau" daarbij vernield is. Een bom, al dus zeiae-hij, viel'door den schoorsteen en kwam in de machinekamer tot ontplof fing, met het gevolg, dat het schip in tweeën brak en vele opvarenden verdron ken. Het Britsche ministerie voor luchtvaart deelt mede, geen bevestiging te bezitten van het bericht uit Oslo, "volgens het welk het Duitsche slagschip „Gneisenau" in tweeën is gebroken en vernield tijdens den luchtaanval op Wilhelmshaven. De Britsche controle op de contrabande In het Lagernuis heeft de Britsche mi nister voor den economischen oorlog mede gedeeld, dat brj bet uitbreken van den oorlog bases voor het toezicht op contra bande zijn gevestigd te Meywouth, Kirkwall, Duins, Gibraltar, en .Haifa. In de eerste zes weken van den oorlog is een hoe veelheid van 33b.000 ton goederen, waar van bewezen was, dat zij voor Duitsch- land bestemd waren, onderschept en in beslag genomen. Daarbij waren 76.500 ton peiroleumproducten, 65.000 ton ijzererts, 38.500 ton mangaanerts, 24 500 ton phos- phafen, 21.500 ton aluminiumerts, 16.500 ton bloedsteenerts, 13 ÖQ0 ton copra, 10.300 ton oliehoudende zaden. De minister zeide verder, dat onlangs besprekingen over kwesties, die in verband met de controle zijn gerezen, zijn aange knoopt met een aantal neutrale regeerm- gen. Delegaties van de regeeringen van IJsland, Zweden, Nederland en Belgie bevinden zich thans te Londen. Met andere regee ringen wordt onderhandeld langs diplo maheken weg. Be besprekingen woTden in vriendschappelijke sfeer gehouden en vor deren goed. Bij de beschouwing van den algemee- nen toestand kan men zeggen, datDuitsch- land thans van vrijwel al zijn overzee- sche voorraadsbronnen is afgesneden. Het blijft noodig, dat alle ladingen met de grootste zorgvuldigheid onder zocht worden en terwijl de Britsche regeering natuurlijk ten volle rekening wenscht te houden met de bonafide handelsbehoeften der neutrale landen, aldus de minister, is zij vastbesloten haar rechten van oorlogvoerende re geering volledig uit te oefenen en alle contrabande te onderscheppen. Mijnhardt's Zenuwtabletten Sovjet Russische bezwaren De Russische volkscommissaris Molotof heeft een reeks van bezwaren geopperd tegen de Britsche controle op contrabande, welke zij als oen schending van het inter nationale recht beschouwt. Voorts verklaart Molotof, dat de koop vaardijschepen der Sovjet Unie staatseigen dom zijn en alleen reeds om deze reden niet onderworpen kunnen worden aan eeni ge dwangmaatregelen, welke zouden wor den toegepast op door particuliere koop vaardijschepen. De regeering der Sovjet Unie behoudt zich het recht voor van de Britsche re geering compensatie te eischen voor verlie zen, veroorzaakt aan organisaties, instel lingen, ot burgers der Sovjet Unie door bovengenoemde maatregelen der Britsche regeering en daden der Britsche autori teiten. Warschau is nog steeds een puinhoop Havas meldt: Neutrale reizigers, die uit Warschau te Kopenhagen zijn aangekomen berichten, dat d'e toestand' in deze stad zeer ernstig is. Do vernieling is zeer groot, niet alleen het koninklijk poleis, d'o opera, de poly technische school en vele andere groote gebouwen zijn vernield1, ook die voorsteden. Praga, Saska Kempa en Grochon liggen in pniin. De electriciteitsvoorziening en de waterleiding zijrA nog niet hersteld, de trams rijden niet en slechts een. autobus- dienst functionneert. Bijna alle winkels zijn -gesloten. Er heerscht bijna hongers nood' in de stad, een kilo aardappelen, dat voor dten oorlog acht tot tien .zloty kost te, kost thans 250 zloty. Men doodt thans de honden om ze te eten. Reizigers, die uit Berlijn komen, mogen 's nachts niet in de stad blijven, docli moe ten 's nachts in hun wagons slapien, aan gezien het in dl© straten niet veilig is. Het burger-comité, dat door generaal Rummel is ingesteld1 om hem te helpen, function neert nog steeds, doch de voorzitter, Ste fan Slarzinski, moet in zijn bureau op het stadhuis blijven. Hier eet hij, werkt hij en slaapt bij onder toezicht van agenten van de Gestapo. Tezamen met Slarzinsky zijn prins Lubomirski, oud-burgemeester van Warschau tijdens de Diuitsche bezetting in 1915, en de directeur van het socialis tische blad' Robotnik, Mieczyslaw Niedzial- kowski, aangewezen als gijzelaars. De conferentie van Hitler met de gouwleiders Anti-Britsche campagne aangekondigd Havas meldt uit Zurich: Uit over het algemeen betrouwbare bron worden omtrent hetgeen zich afgespeeld 'heeft in de door Hitier bijeengeroepen con ferentie der gouwleiders die volgende bi- zondeiflieden gegeven: In strijd met hetgeen tot dusverre is ge publiceerd, werden die gouwleiders geens zins geraadpleegd over de1 stemming m DuitecMand. Het was geen „raad" die bij eenkwam, maar een nationaal-socialisllsdhe vergadering. Hitier kondigde eerst aan, dat een nieuwe pfiase van den oorlog ging beginnen. Na de bekende stellingen te tobben berhaaM omtrent den oorsprong van den aoirlog, en in bittere bewoordingen te hebben be treurd, dat het streven naar herstel van den vrede vergeefsch was gebleven, kwam de rijkskanselier tot de conclusie, dat Enge land d© voornaamste veranhvoor-ieljjkitoid droeg voor deze mislukking. Van nu af aan zal üiiet voornaams le stre ven worden gericht tegen den erfvijand van ons vaderland. De gouwleiders zuilen met alle te hun ner beschikking staande middelen een felle beweging der openbare meening tegen Groot-Brittannjë in tot leven moeten roe pen en aanwakkeren. Goebbels gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting in tegenwoord'gjbeid van Hitler. Hij verklaarde welke de tltema's moesten zijn van de toekomstige propaganda. De voor naamste zijn1. Engeland', dat Duitsohlaind verwijt de Tsjechische en Pooische volken tot slavemjj te hebben gebracht, put zijn kracht slechts uit wilde onderdrukking van andere volken: Palestina, Indië enz., 2. de Engelsche leiders onderdrukken hun eigen volk, dat zij een oorlog tobben opge legd om zich persoonlijk te verrijken, 3. achter deze winstjagers staat de Jood, de eeuwiige profijttrekker, die eeuwige vijand van het Duitsche volk, die hardnekkg zijn -omsingeling voortzet. 4. De Engelsche aris tocratie is geheel corrupt en de H'gh So ciety vormt een nest van schandalen. Voortgaande gaf Goebbels een uiteenzet ting van de practise";© to Hielen, die de gouwleiders zuilen moeten gebruiken om den toom van bet Duitsche Volk tegen En geland op te wekken. Zij zullen vergaderin gen moeten organiseeien, niet alleen m het binnenland, maar ook aan het front. Zij zullen ter vergemakkelijking van hun taak fotografische documontaties brijgen, waarin beweerde sohanda'en verhaald wor den, die ziclh. hebben voorgedaan in de En- gelscüija (li ooge kringen en waarin oen be schrijving wordt gegeven van het 'eed, dat de door Engeland verdrukte volkeren onder gaan, van de wreedheid, waarmede Enge land de geheele wereld zijn hegemonie in den loop der gcsciitiedenis heeft opge legd, enz. Toen bij afscheid' nam van de gouwlei ders, zeide bij lachend t»t' een hunner: zelfs wanneer wij er niet in slagen tot Engelsche volk te overtuigen, dat het be drogen wordt door zijn leiders, zullen Wij ten minste h!et Duitscto volk immuun heb ben gemaakt togen de geallieerde propa ganda. Wanneer Duitsctors de radio uit Londen of Parijs aanvallen hooien richten op den Fuhrer of een onzer, zullen zij zidbi herinneren, dat wij hetzelfde doen in Frankrijk en Engeland. Havas voegt hieraan nog toe, dat hoewel Frankrijk in tot algemeen en Daladier in 'het bizonder door tie Duitsche propaganda zullen worden gespaard, Paul Reynaud voor die propaganda in Frankrijk een gelijke rol zal vervullen als Churchill in Engeland. De onderhandelingen te Moskou Verklaring van Erkko. In een interview met vertegenwoordi gers van de Scandinavische pers heeft de Finsche minister van buitenlandsahe za ken o.m. gezegd: Finland zal krachtig de politiek van de Noordsche neutraliteit voe ren. Do Finsche regeering houdt dagelijks contact met ae Scandinavische regeerin gen. Erkko verklaarde? dat het non-agres- sie-pact tosschen Sovjet Rusland en Fin land, dat in 1932 was gesloten, geldig is voor welke gebeurlijkheid ook. Wanneer de goede wil slechts van beide kanten komt, zullen de Joopende onderhandelingen bevredigende resultaten kunnen opleveren. De Finsche delegatie aan gekomen. De geheele Finsche delegatie is gister ochtend uit Moskou te Helsinki aangeko men. Verwacht wordt, dat zij zal terugkeeren na nieuwe instructies der regeering te hebben ontvangen. Britsch antwoord op Von Ribbentrops betoog Br verantwoordelijk© kringen te Londen is men van meening, dat de beschuldi gingen van Von Ribbentrop, volgens welke Engeland al sedert jairen den oorlog voor bereid en alle vredesstappen van Hitier ge negeerd! zou hebben, weerlegd door de vol gende feiten: 1. Engeland heeft toegelaten, dat Hitier den dienstplicht heeft ingevoerd, een lucht macht heeft opgebouwd, hot Rijnland mili tariseerde, Oostenrijk, het Sudelenland be zette; 2. Engeland heeft steeds gestreefd naar een goede verstandhouding met Duitsch- land en de tegenwoordige Britsche regee ring heeft uit de Vereenigde Staten en andere neutrale landen veel critiek moe ten hooren, omdat zij bij dit streven zoo ver ging, 3. Do Britsche garantie aan Polen is op 31 Maart gegeven, nadat Polen Hitiers eischen op 26 Maait had afgewezen; 4. Chamberlain keerde het vorig© jaar uit Munchen terug met Hitlers belofte, dat kwesties, die tusschen Duitschland en En geland zouden rijzen, door overleg gere geld zouden worden. Chamberlain zeide: Dit beteekent vrede voor onzen tijd". Zes maanden later verried Hitler hem door Tsjecho-Slowakije te nemen; 5. Zoowel Frankrijk als Engeland heeft een gunstig antwoord gegeven op het Ita- liaansche vredesvoorstel van 31 Augustus, doch beide staten hebben in antwoord op een tweede voorstel van "2 September ver klaard', dat voorwaarde zou zijn, dat Duitschland het Pooische gebied zou ont ruimen; 6. Duitschland zelf heeft op 1 Septem ber den oorlog onvermijdelijk gemaakt door Polen binnen te vallen. De „City of Flint" Duitsche bemanning vrijgelaten. Volgens een bericht uit Moermansk is de interneering der Duitsche bemanning van do „City of Flint" door de vlootauto- riteiten van Moermansk geannuleerd, aan gezien is vastgesteld, dat bet schip naar de haven is gebracht voor herstel van machines. Voorloopig blijft het stoomschip in Moermansk ten behoeve van oen nauw keurige vaststelling van de samenstelling der iadmg. Dc opvarenden gezond en nel. Steinliardt, de ambassadeur der Vetnoenig- do Staten te Moskou, heeft Washington doen weten, dat de officieren en loden der bemanning van de „City of Flint" rich gezond, en. wel aan boord van het schip te Moermansk bevinden. Op zijn persconferentie heeft minister Huil verklaard, dat de regeering deir Ver eenigde Staten vastbesloten is in do kwestie van de „City of Flint" te blijven hande len volgens het internationale recht en d'e Amerikaansehe belangen, tot de kwestie haar logisch einde zal hebben gevonden. Noorsch schip tol zinken bracht? Dc „Aflerposten" te Oslo meldt, dat het Dutsolie slagschip „Deutsdiland", dat do „Stonegatc" m dea grond heeft gescho ten, ook het Noorscho sdhip „Lorentz W. Hansen", dat 1900 ton mat, tot zinkon heeft gebracht. Do bemanning werd door een ander Noorsch schip gered. Het blad voegt meraan toe, dat do „Deutsdiland" in den Atlantisehen Ooeaan ten Oosten en Zuiden van New-Foundland beeft ge opereerd. Polen Pools ril oud-ambassadeur omgebracht? Reuter meldt uit Kopenhagen: Volgens een bericht uit Kaunas zou de vroegere Pooische ambassadeur te Londen, Skirmunt, met zijn broeder en zijn zuster door de Russen omgebracht zijn op zijn kasteel te Molotof. Een klein garnizoen van twintig soldaten verdedigd© zich dap per tegen de Russen. De meeste personen, die op het kasteel een toevlucht hadden gezocht, onder iwe verscheidene mensdieni van aanzien waren, slaagden er in te ont komen en het op 80 kilometer afstand gelegen Wilna te bereiken. Skirmunt, zijn broeder en zijn zuster waïen echter te oud om lange afstanden te voet af te leggen: zij kwamen om, toen tot kasteel overmeesterd werd. Palestina Ontspanning. Die laatste door de Palestijnsche auto riteiten genomen maatregelen ophef fing van de Curfew in verschillende plaat sen, oa. in de oude stad van Jeruzalem, invrijheidstelling van het grootste deel der Arabische en Joodsche politieke gevan genen kenmerken de dagelijks duidelijker wordende ontspanning in Palestina. Zuid Afrika Het lot van Zuid-Wcst-Afrika. Kolonel Reitz, de Zuid-Afrikaansche mi nister, die in Londen is aangekomen onv deel te nemen aan de besprekingen met de dominions over de vraagstukken sa menhangend' met den oorlog, beeft van Londen uit voor de radio o.a. bet vol gende verklaard': Wij zullen Zuid-West-Afrika behouden, omdat het geografisch een integraal died, vormt van de Zuidi-Afrikaansche Unie ea tweederde van zijn bewoners onze eigen burgers zijn Reeds hebben wij alle nat.- socialistisehe onruststokers aldaar geïn terneerd, die onlusten verwekten, evenals! wij alle nat-socialistische propagandisten in Zuid-Afrika geïnterneerd hebben. En. indien Tanganyika of andere protectoraten bedreigd' worden, zullen wij ons volle ge wicht in de schaal werpen. 1 De ondergang van dc „Clan Shisholm". Bij den ondergang van do „Clan Shis holm" zijn niet zooveel mensctonlevens verloren gegaan ais aanvankelijk gevreesd werd. Men verneemt thans, dat 60 inland- sclie cn 18 Europeesche opvarenden ge red z'jn. Over ongeveer 20 leden dor bemanning heeft men geen inlichtingen. België Rede van koning Leopold tot de Vereenigde Staten Koning Leopold' zal in den komenden nacht een rede richten lot d'o Vereenigtlo Staten. v i Deze rede is in de Vereenigde Staten aangekondigd' voor den avond van 26 Oc tober. De rcd'e zal dus te Brussel worden uitgesproken Vrijdag 27 October, des och tends omstreeks kwart over twee. Duitschland Tiso eerste president der Slowaaksehe republiek. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De vrpegctro voorzitter der Slowaaksehe regeering, dr. Josef Tiso, werd heden door liet Slowaaksehe parlement eenstemmig tot president van de Slowaaksehe republiek gekozen. Daarmede hoeft Slowakije zijn eerste staatshoofd gekregen en de vol tooiing van zijn binnenlandschen opbouw bereikt. Anti-Komintern conferentie. Gisteren is t© Tokio een anti-Komin- tem-conferentie begonnen, welke twee dia gen zal duren. Ongeveer 25 vertegenwoor digers van negen landen in hot Verre Oos ten nemen er aan deel. Gesproken zal worden outer de maat regelen, -welk» genomen moeten, worden ter bestrijding van het communisme. Aan de besprekingen wordt dooi genomen doof Lama's uit Mongolië en door Moliame- daansche priesters. i Gemengd Nieuws Huwelijkstragedie te Schoondijke Twee dooden. Gisterochtend is het landelijke Schoon- dijke in Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn rust opgeschrikt door ©en familiedrama, dat tweo menschen het leven heeft gekost, al dus meldt het Vad. bi den Groeneweg tusschen Sclioondijke en Ooslburg ontdekten ca. 6 uur voorbij gangers in oen ondiepe sloot langs den weg liet lijk van een vrouw. De politie was spoedig ter plaatse. De vrouw had verwondingen aan hot hoofd en de halo- den en werd herkend als mej- A.V., echt genoot© van den vrachtrijder B. R Sedert korten tijd leefde het echtpaar geschei den. Do man woonde in Schoondijke, die vrouw in Oostburg, P, is even na 6 uur gezien, op den provincialen weg, komende uit d© richting van de. plek, waar de vrouw gevonden werd. Het vermoeden lag voor do hand, dat hij de dader was. Men ging op onderzoek uit, doch aanvankelijk was de man niet te vinden. Weldra bleek, dat hij zich had begeven naar een schuur van. den landbouwer J. M. met wion hij overigens niets uitstaande had on dat hij zich door ophanging van hot levöni had beroofd. Hoe het drama zich. precies heeft afgespoeld', is niet met zekerheid te zoggen. Dooi' verschillende aanwijzingen o.a. bloedsporen op den weg, kon de politici zich een voorstelling van de feiten vor men. De vrouw werkte te Schoondijke bij liet aardappel-sorteercn. Per fiets naar ltet werk gaande is rij vermoedelijk door R opgewacht en met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Half versuft is rij tooi waarschijnlijk nog voortgestrompeld! en in do ondiepe sloot geraakt. Zij heeft nog kans gezien op het droge te konten'* maar zij moet toen opnieuw zijn geslagen en weer in de sloot gevallen zijn, waai zij met het gezicht in do modder is blij ven liggen. Het is nog niet vastgesteld* of rij is overleden aan de verwondingen) of dat rij in de modder is gestikt. De twee lijken zijn door de politie fn' beslag genomen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Matroos verdronken, Gisteravond is de 17-jarig© Finsche ma troos U. M. uit Koiviston, aan boord vaa het in de zeehaven te Dordrecht liggende! Hinscto s.s. „Hildegard Marie Han" over boord gevallen en verdronken. Na een nul dreggen is tot lijk opgehaald. Ovcrstroömingen In de buurt van Florence. Een wolkbreuk heeft overstroomingen! veroorzaakt in de buurt van Florence."De geëlectrifioeerd© spoorlijn naai Prato is 'ge stoord1. t j 'Een vsbuw werd' doof den'bliksem''ge troffen en gedood, terwijl twee van haal kinderen gewond werden. 1 - 4 - 1' ■3, 6y<, Deie cour&nt Yer&chïjEt a&gelySta, m«tult- lOEÓerinL- Tan Zon- en Feestasgen. Pry a per JewntMl t i-i franco per post f 1.50. Prys per week: 15 eta, Afron- derlijtte nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelyke aangenomen. Adrertentiës voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'e Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. 1CHIE0AMSCHE COURANT Prösder Advertentien: van 15 regels M55f iedere regel meer f 0.30, in bet Zaterdagnummer 4—5 regels iedere regel meer ƒ035 Reclames f0.75 per regel. incassokoslenó cts.j postku itanties 15 ets. Tarieven van advertentién bij abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein© Advertentien opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 ^cent tot een maximum van 80 woorden. *8 Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentiën t1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. En niet meer beheerscht in Uw denken, handelen en spreken Neem dan terstond Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. go- H rl i "1 ft t Kt'" t

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1