Zware artillerieschepen zijn onmisbaar xidmsmP, Hoe verdedigen we Oost-Indië Een officieuse meening uit den kring der marinedeskundigen Een veelbewogen vacantie -n Een Marinefilm 69400 A. Fontijne, 67995 69802 69551 69676 68886 67682 67550 67520 68735 68295 69773 G*J-de Jager 67664 88142 67593 69799 Radioprogramma's Preventieve en repressieve waarde Korte documentaire over onze vloot Aardappelen-Groenten- en Fruit Algemeen Insfallafiebureau Anthraciet Bakkerij JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bedden en Tapijten Bedrijïskleeding Boekhandel en Bibliotheek Bouwartikelen-lJzerwaren Corsetten- Dameskousen Foto-Atelier Glas Huis- en Decoratie-Schilder Kantoor- en Wïnkelboeken Machinefabriek. M e n bel en -Sto tt'ecren Papiervernietiging Rund- Kalfs- en Varkensslagerij Schoenen Schoorsteenvegen Stoft'en-Manuïacturcn Stolzuigers, Motoren. Apparaten Stoomen-Verven Triplex Goud en Zilverwerken Timmerman - Metselaar-Aannemer Woning-inrichting i. 1 De economische blokkades, die de oorlogvoerende staten thans op elkaar probeeren toe te passen, en die de scheepvaart van de neutrale landen taL'ooze moeilijkheden bezorgen, zijn 1 wel doeitref'ende argumenten om te her.nneren aan de beteekenis van de zee. En zeker zijn zo dat voor een t koloniale mogendheid als Nederland, dat ?jjn grondgebied over drie wereld- deelen verspreid heeft. Het eenige toe- i reikende verbindingsmiddel tusschen de werelddeelen immers is de zee ea het eenige middel om die verbin- ding te benutten is de vloot. De koop vaardij-, zoowel als de oorlogsvloot Beide hebben een evenredig deel in de taak om ons in economisch con tact te honden met onze grondstoffen en afzetgebieden, i De tuk van de oarlogsvloot Naast deze economische taak heeft onze oorlogsvloot ook nog tot taak om bij een mogelijke invasie door een vijand, die over zee komt ons grondgebied te be schermen. Daarbij kunnen zich twee mo gelijkheden voordoen. Bij de eerste, als als onze denkbeeldige vijand de overhand heeft, blijft de taak der vloot tot een defensieve actie beperkt waarbij uit vallen zoo mogelijk niet achterwege zul- }en blijven. Staan de zaken zoo,' dat wij smet onze eventueele bondgenooten de over hand hebben, dan zal "onze oorlogsvloot zich bezig moeten houden met het be schermen van de koopvaardijvloot tegen duikbooten, vliegtuigen, mijnen en kleine eenheden van den vijand, die natuurlijk in actie blijven. In de deelen van het rijk buiten Euro pa, is de taak van de marine echter steeds tweeledig. Niet alleen zullen daar de economische verbindingswegen - die ook voor het interne verkeer tosschen de eilanden, over zee leiden moeten wor den beschermd, maar bovendien zal ook een groot deel van de territoriale defen sie voor rekening van de vloot komen. We denken daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan Nederlandsch Oost- Indië, omdat daar het grootste deel van de marine gestationneerd is en I omdat daar de situatie de meeste mogelijkheden "Voor een mogelijk ge vaar in zich bergt. De vraag rijst nu of er, voor de be scherming van ons grondgebied in de Oost dan geen aanleiding is om ook de land macht uit te breiden. Een grooter landleger zou in de prak tijk neerkomen op een grooter leger op Java. De andere eilanden komen daar door hun topografische gesteldheid, him bevolkingsdichtheid, uitgestrektheid en be groeiing niet voor in aanmerking. Dit Java leger zou echter uitsluitend dienst kun nen doen als een vijand op Java land de. Intusscben zou die vijand aange nomen, dat onze vloot spoedig niet bij machte zou zijn om tegenstand te bie den de heele archipel kunnen bezet ten, zonder dat het leger iets deed. En zelfs daarna zou het nog niet noodig zijn, dat de vijand een landingsleger naar Java stuurde, want hoewel dit eiland zich zelf desnoods* van voedingsmiddelen zou kunnen voorzien, zou het door een blok kade, vrij spoedig hulpeloos zijn gewor den. Een vleet onmisbaar in de Oost. De eenige afdoende methode om onze Oost te beschermen, is dus de vloot Nu zijn allen, die zich de belangen van onze gewesten-overzee realiseeren, het er over ec-ns, dat onze Indische vloot versterkt moet worden. De vraag is alleen hoe. f JP een persconferentie, die belegd was J' ter gelegenheid van de eerste vertoonmg van de mannefilm, heeft luitenant ter zee tweede klasse, C. K oudij s, van den marinestaf, eenige mededeelingen gedaan over de vloot m Nederlandsch Oost-Indie en de versterking daarvan. Hoewel ze na tuurlijk m geen enkel opzicht bindend zijn, meenen wij, dat deze officieuze informaties een duidelijk beeld geven van de opinie, die men in de meest bevoegde manne- mstanties heeft over hel urgente vraagstuk van de versterking van Indie's defensie. Het zou kannen gebeuren, door de te genwoordige vloot die binnenkort be slaan zal uit 3 zoogenaamde B-krutsers (van 8000 toni 2 flottieljeleiders, 12 ja gers en IS onderzeebooten in al haar geledingen te verdubbelen. Daarmee dwin gen we een eventueeien vijand om zijn expeditie-vloot evenredig te vergroeien. Dat zpi echter voor een groote maritieme mo gendheid geen bezwaar zijn, omdat die over voldoende schepen beschikt, die tegen do onze opgewassen zijn en nog niet genoodzaakt zal zijn om zijn zwaar ste materiaal zijn slagvloot uit te sturen. Deze vriana zou een strijd in onze Oost dus als een secundair conflict blij ven beschouwen. Anders wordt de situatie, wanneer we een aantal groote kruisers, zoogenaam de A-kruisers, bouwden De vijand zou dan een veel zwaarder eskader moeten sturen en hoewel hij mogelijk over meer kruisers van deze soort zal beschikken dan wij, beteekent zoo'n vloot een belang rijke verzwakking van zijn reserve. Nog steeds echter zal de vrjand zijn s'agvloot de kern van zijn zeemacht thuis knnnen houden. Zware artülcriesehepen het doelmatigst. Er is echter nog oen derde mogelijk heid en dat is het toevoegen aan onze Indische vloot van zware artillerie schepen, die de meerderen zrjrn van de A-kruisers. Zou onder die omstandig heden een mogendheid een agressie tegen Oost-Indië beginnen dan zou ze onmiddellijk gedwongen worden om ook schepen van het zwaarste kaliber te sturen de slagschepen. Dat zou dus beteekenen, dat de kern van de maritieme macht van dien vrjand een aanzienlijke verzwakking onderging, terwijl de reis voor die slagschepen zeer riskant wordt, aangezien niet alleen de weg lang is, maar bovendien natuurlijk de zeeën onveilig gemaakt worden door Nederiandsche mijnen, onderzeeërs en vliegtuigen. Verder is voor het ondersteu nen van een dergelijken aanval een reeks convooien noodig om de aanvallende sche pen van voorraden te voorzien. Ook die convooien echter moeten bedacht zijn op een aanval van Nederiandsche artillerie scheper. en dus beschermd1 worden door nog een paar slagschepen. Marine-desk un digen rekenen uit, dat er gemiddeld 4 of 5 convooien regelmatig in zee moeten zijn, dat beteekent dus 4 of 5 s'agschepen onttrokken aan de vijandelijke marineba sis. Met de aanvallende slagschepen mee zijn er dus al 6 a 7 slagschepen noodig tegen onze vloot en met aflossingen en reparatie mee wordt dat aantal nog wel hooger. De preventieve werking van artillerie* liepen. Do aanwezigheid van artillerieschepen in onze Oost zou een vijand' dus tot zware krachtsinspanning dwingen, een inspanning, die door de groote afstan den en de uitgebreidheid van onzen archipel nog hachelijker wordt ge maakt Bovendien beteekent zoo'n groote expeditie een verzwakking van de kracht op de bases en het is onwaar schijnlijk, dat de politieke situatie in de wereld in dat geval zoo rustig zou wezen, dat de vijand dit kon doen zon der zich zelf ernstig in gevaar te brengen. De waarde van enkele artillerie-sche pen in onze Oost twee of drie is veldoende zou dus niet alleen op practisch oorlogslerrein liggen, maar vooral ook een preventieve zijn. Sommigen raden aan, om onze oorlogs viool te specialïseeren in één bepaald wa pen, met name in duikbooten, vliegtuigen of torpedo-molorbooten. De oorlogservarin gen, ook van den jongsten datum, hebben echter alle nog steeds bewezen, dat zoo wei duikbooten en vliegmachines als tor- odo-moorbooiengelegenheidswapcns zijn, waarmee men oen vijand incidenteel oen zwaren slag kan toebrengen, maar waarmee men nooit diens hoofdmacht kan verslaan. Als onderdooien van een gansche zeemacht zijn ze nuttig en onmisbaar, maar nog nooit is er een beslissend gevecht door een van deze wapens gewonnen. Dat kan alleen door oorlogsbodems, die gelijkwaar dig zijn aan den kem van dp vijandelijke macht (In ons volgende artikel zal worden na gegaan in hoeverre het bouwen van zware artillerieschepen voor ons land mogelijk is). Reeds geruimen tijd is men in Neder landsch Oost-Indië bezig met het maken van een film over de Oost-Indisah© ma rinevloot, waarvoor de marine-autor.teiien zelf opdracht hebben gegeven. Toen de berichten over deze film doordrongen in de kringen der Nederlandse1!.© marine, is daar ttvet plan gerijpt ook oen film over de ma rine in liet moederland I© maken om door de combinatie van deze bede films dan een breed opgezet werk over onze marine middelen So krijgen. De slioht'ng I.N.E.F. (welke beoogt den band- tussdhen [ndië en ons land sterker te maken door middel van films) was reeds belast met het ma ken van een dergelijke film en de stidM ting had de opdracht reeds geëndosseerd aan de joumaaifabriek Polygoon in Haar lem, toen, mede door Let ontslaan van den oorlogstoestand dit combinatieplan afgesprongen is. Onze vloot is paraat. Polygoon heeft haar opdxachi echter todh uitgevoerd en dat deze, slechls kor te film onder dto tegenwoordige omstan digheden voor het publiek vertoond zal worden, moet worden toegejuicht. Niet al leen omdat hiermede een tegenwicht wordt verkregen voor de eenzijdige journaals, die tot nu toe werden vertoond en waarin vrijwel uitsluitend de landmacht voor de camera kwam, maar ook om zoo algemeen mogelijk bekend te maken dat is dus i WESTLAND" J. C. Krabbendam ST. LIDUINASTRAAT 76 Heden nieuwe kastanjes Ril f Fa- Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Naar het Engclsck van Maxwell March 31) Ook kon de administrateur van hes Em press hotel niet met zekerheid vertellen, de van de gasten waren binnengekomen vóórdat de misdaad werd ontdekt, of wie- er waren uitgegaan. In zijn brein wemel de bet van harlekijns, Indianen-opperhoof den, koningin Elizabéts en Mickey Moo- gen. Toen Davia op het portaal kwam, waar hij wezen moest en de gang inliep naar Judy's karnet, zette hij al die soesah van zich af. Hfl dacht alleen nog aan Judy en vroeg zich af, hoe hij haar de vreese- lijfce waarheid moest vertellen, zonder haar al te veel pijn Me doen. Hir za" haar kamer al, :oen die werd opengedaan en zrjn hart' begon, als ge woonlijk, wanneer hij verwachtte haar te zullen zien, ai sneller te kloppen. Maar direct daatop veranderden zijn voorgevoe lens in de grootste verbazing, want er Kwamen twee totaal onverwachte perso nen te voorschijn. Eén ervan was van een joviaal ouder type, gekleed m een visscherstrui en lange broek, de pet achter op het hoofd en met een broeden glimlach op zijn gezicht met bakkebaarden," De ander was niemand meer of minder dan ex-brigadier Bloomer in hoogst eigen persoon, plechtig ea op- zientig in zijn beste kleeren, terwijl hij den voor politiemannen-in-burger spreek woordelijken bolhoed natuurlijk ook op liad. Inspecteur Biest stond even stil. Wat kon Bloomer er toe gebracht hebben Judy te gaan opzoeken, en wat kon hij "haar om hemels wil a! gezegd hebben? Hij had geen tijd voor verdere gissin gen, want hel zonderlinge tweetal had hem ook opgemerkt en de kleine oogjes van ex-brigadier Blocmer sperden zich wijd open, toen bi; den Scotland Yardman her kende. Maar als de verschijning van David hem een schok gaf, dan verborg hij zijn verbazing al heel goed. - Krommenhoek. Singel 101. Uw bakker. Fa. Willems Ernstmg Rotterdamschedijk 233-235-237. F. Rottgenng, Hoogstraat 17. Groots: Speciaaihuis Q 5*1 O Uitgebreide Catalogus, A. Rood- UiJwlw bol v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. Poa« h Co. Korte Dam 10. N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199a Ruime sorteering en steeds het nieuwste. Midzabonnen ADR MALTHA, Passage 12. N.V. Van Katwijks' Glashandel Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. G. VAN MEURS LANGE HAVEN 5 678?Ö Henn Rebers, Hoogstraat 146, Bureau-artikelen, Vulpenhouders alle merken vanaf f 0.75, met garantie Boterstraat 2832, U DIJNIN' Modern ingericht reparatiebedrijf. D O Dirk van Wassetlaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. laTRRR Jac. v. d. Waai, Westmoien- U i v! JU st at 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Fa. J. H. v, d. Water Dam 52 U belt, wij bezorgen. 69391 A. D. van Dooren, Broersveld 116, Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten. MIDZA BONNEN 6 fi Verbetering van Schoorsteentrek, OOt£l Fa. V. L. BorranL Alléén Lange Achterweg 33. ,Koia"-Bertels, Dam 9-26. Midza bonnen. 67^47 J- Th- Heijnsbroek U C r Branderssteeg 6. C701Q Stoomvervenj en Chemische O/OZO Wasscherij „CENTRAAL Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268 Gedipl. Uurwerkmaker. „Goeden middag, mijnheer," zei hij poes lief, en er kwam een glimlach op zijn dik, rood gezicht. „0 logeert ook hier, is het niet? Het. is een heel goed hotel. Daar zijn wij niets bij." Zijn metgezel was eveneens blijven slaan en iu de koele schaduw van de gang viel zijn slordige verschijning des te meer op. Bloomer maakte geen aanstalten om hem voor te stellen, maar scheen zijn te genwoordigheid ook niets vreemd te vin den. David was er? verwonderd. „Wat kont jjj hier doen, Bloomer?" vroeg hij. „Heb je je baantje in het Em press hotel laten varen om in het Arca dian te komen?" „Ik? O neen, mijnheer. Ik heb gedaan gekregen. Dezen middag nog moest ik bij de directie komen. Wat een rare manie ren hebben die handelslui toch, vindt u niet?" Hij wilde weggaan, maar de jonge in specteur stond us den weg en ging geen stap op zij. Ex-brigadier Bloomer werd vertrouwelijker. „Moet m hooren, mijnheer," mompelde Ihij, terwijl hij "zijn stem lietdalen tot een hcesch gefluister,' waar David, al aan gewoon* was. „Ik ben bez%'eetp spoor Latten en ronde stokken Frans van Thienen Broersveld 123. L-7SS7 Scheurkogel, Lange Nieuw- O/ pOO straat 177179. Uitvoering van werken m gewapend beton. COflj 1 Fa. Rijnbende Van Hoek, QOUII Hoogstraat 32, op mijn eigen houtje na te gaan. Omdat mijn medewerking vannacht in de maling werd genomen, wil het nog niet zeggen, dat ik er geen belangstelling meer voor heb. 0 zoo, ik zei tot mezelf: Bloomer, zei ik, laat hem alleen verder prutsen, maar dat houm nog niet in, dat ik er bij blijf toekijken, hoe hij de eene stommi- tit op de andere stapelt, wat zegt u? O hemel, neen. Daarom ben ik hier bezig, mijnheer, en ik hoop, dat u er geen melding van zult maken." David schrok ervan Hij was zich Bloo mer's positie bewust. Hrj behoorde niet meer tot de peUitie, dat was waar, en strikt genomen, was hij niemand reken schap verschuldigd, uitgenomen dar; den directeur van het hotel, waar hrj in dienst was; maar zijn veronderstelling, dat David mets aan inspecteur Winn zou vertellen, was niet in overeenstemming met de op vattingen van den jongen inspecteur. „Heusch, Bloomer, dit gaat te ver," zei bij. „Ik vind beslist, dat je naar inspec teur Winn moei gaan om hem alles te vertellen, wat je weet, dan kun je hem meteen je verontschuldigingen aanbieden voor je optreden van gisteravond." De voorden vielen David niet gemakke lijk en' ze.'kwamen dan ook voort uit zijn ■ook builen onze gtenzen dai de Ntxler- laudsdli© vloot paraat is. Er zal weliswaar niemand geweest zijn, die er aan getwijfeld heeft, of bij onze marine alles wei in orde was, maar liet is goed dergelijke dingen iets nader en iets meer tastbaar uit te drukken en daartoe is ue film een uitgezocht middel. De film „Onze Koninklijke Marine" is een korte docnmenlaire de vertooning er van neemt ongeveer twintig minuten in beslag waarin achtereenvo'gons de opleiding en oefening van ons marineper soneel en onze vloot in actie worden getoond.. In het korte bestek, dat blijkbaar noodzakelijk was, kon de veelomvattende organisatie, welke zeemacht heet, uiter aard niet anders dan in vluchtige im pressie-s worden samengevat. Had men een werkelijk organisch en doelbewust beeld van de n.arme willen geven, dan was een oilvoerigei film noodig geweest. Dit werkje is een samenvatting van beelden, die ons ia een snel tempo langs kazernes, exercitievelden, opleidingssche pen, werven, ateliers, torpedobooten, vlieg tuigen, onder/eeboolen en andere onder deden van de vloot voeren en cuiminee- ren m een schijngevecht tusschen twee onderdeden van onze vloot, een gevecht, dat met ©enige nacht-opnamen eindigt. Er was in filmisch opziaht veel meer uit dit onderwerp te halen geweest dan Polygoon gedaan heeft, maar aan haar doel: hef groote publiek een indruk te geven van de paraatheid van onze vloot, voldoet deze film zeker. Kommer Kleyn sprak een summieren verfclarenden teksl bij de beelden en jam mer genoeg is zijn stem terecht geko men tusschen een muzikale en accousti- sche begeleiding, die rauw van klank en onevenwichtig van samenstelling is, zoo dat dit geluiih-gedeelle niet heelemaa! be vredigt DONDERDAG, 9 Nocemker 1939. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 "KRO. 2.00—12.00 NCRV, 8.00 ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Grarno foon. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo- foon. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Ber. 12.15 Orkest. (12.45—110 ANP en grainofoon). 2.002 55 Handwerkuurtje. 3.00 Viool en piano en gramofoon. 3 40 Gramofoon. 3.45 Bijbellezing. 4 45 Gra mofoon. 5.0C Causerie. 5.30 Gramofoon. 5.45 Orgel. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Causerie. 8.00 ANP en SOS-bcr, 8.15 Harmonie-orkest en gramofoon. 9.00 Causerie. 9.30 All Round-sextet. 10.0010.30 ANP en ac tueel halfuur). 11.15 Gramofoon. 1150 12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 ANP en gramofoon. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoon. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orkest. 11.00 Voor do vrouw. 11.1.5 Orkest en solist. 12.30 Gramofoon. (Om 12.45 ANP). 1.00 Pusz- ta-orkest. 1.30 Aeolian-orkcst. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Concert. 3.00 Cursus. 3.45 Gramofoon. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Musottoensemble en soliste (optn.). 5 00 Weekkaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. 5 30 Amusements orkest en solist. 6.30 Sporthal f uur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vroolijk program ma voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 ANP. 8.20 Concertgebouworkest en solisten. (Ca. 9.15 Causerie). 10.40 Gra mofoon. 11.00 ANP. Hierna: Dansorkest. 11.40—12.00 Orgel. 1 Brussel, 1648 M. 322 M.: 11.20 Gramofoon. 1150 Orkest. 1.250—1.20, 4.20, 5.50 en 6.20 Gramo foon. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radio- toonee' 8.20 Orkest. 9.3010.20 Gra mofoon. 484 M.: 11.35, 12.30—1.20, 4.20, 5.35 enj 6.35 Gramofoon. 7.50 „Lc lac d amour operette. 10.00—10.20 Gramofoon. rechtsgevoel, wan het was zeker niet in zijn persoonlijk belang dat Bloomer naar. Winn zou gaan met mededeelingen, die zeker ten gevolge zouden hebben, dat de opvliegende inspecteur direct op Judy af zou komen, Ex-brigadier Bloomer treuzelde nog wat. Toen kwam er een ietwat brutale grijns over zijn gezicht. Zeker moest ik mij gaan verontschul digen," zei hij ten laatste. „Ik heb mij aan allé kanten belachelijk gemaakt.Maar ik geloof niet, aai ik naar inspecteur W rnn toe zal gaan. Ten eerste heb ik een fout begaan, ziet u. Hel is werkelijk nog een geluk, dat hij mij mei heeft «tangebooKi David keek hem aan. „Heb je je ver gist?" vroeg hij. „Ja," zei ex-bngadier Bloomer openlijk, was weer mijn geheugen. Later schoot het mij te binnen. Die man, dien de in specteur najaagt, is niet de man, waar ik hem eerst voor Meld. Dat laat nu weer eens duidelijk uitkomen, hoe voor zichtig je todh mom zijn, vindt u ook niet, mijnheel?" (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 6