De gemeentebegrooting 1940 betrekkelijke waarde van de nieuwe be- giuoting geaccentueerd. De factoren, die de betrekkelijkheid verhoogen. Het rijk zal met f 200.000 moeten bijspringen ter verkrijging van een sluitende begrooting. Posten die ongunstiger geraamd worden. De behandeling Inrichting voor Physische Therapie Schoolvergaderingen voorbereidend onderwijs Collecte Algemeen Steuncomité 1939 WAARBORG Westlander gezonken Ouderavond STADSNIEUWS De aanbieding van de begrooüng vindt ditmaal wel onder zeer bizondere omstan digheden plaats. De eszekere toestand. Allereerst op internationaal gebied. Do oorlogstoestand in naburige landen en de mobüisatietoestand in ons eigen land kun nen zoo vérstrekkende gevolgen hebben, dat het onmogelijk moet worden geacht een begrooting samen te stellen, waarbij met deze eventueele gevolgen rekening wordt gebonden. B. en W. hebben dit dan ook niet ge daan. Wel beeft zich bij de raming van ver schillende posten de invloed van den inter nationalen toestand doen gevoelen met name ten aanzien van de ontvangsten bij den havendienst, de uitkeeringen van gas fabriek en electrieiteitsbedrijf, de uitgaven voor luchtbescherming e.d., doch het zou onjuist zijn daaruit de conclusie te trek ken, dat de terugslag op onze gemeente van de eventueele gevolgen van den be- trenrenswaardige» toestand in Europa in onze begrooting zou zijn verwerkt. Dit is onmogelijk. Met bet oog hierop zijn B. en W. ervan bewust, dat de opgemaakte begrooüng slechts zeer betrekkelijke waar de heeft. Ook het provinciaal bestuur en verschillende andere gemeentebesturen heb ben bij het opmaken van hun begrootin gen een gelijk of nagenoeg gelijk stand punt ingenomen. Rijk en gemeenten. Niet alleen op internationaal gebied doen zich zeer bizondere omstandigheden voor. Ook ten aanzien van de financieel© verhouding tusschen rijk en gemeenten, welke sinds jaren m het middelpunt van de belangstelling staat, is dit het geval. Terwijl B. en W. het vorig jaar bij het opmaken en de behandeling van de ge meentebegrooting geheel in onzekerheid verkeerden cmtrent de plannen van de sregeering ten opzichte van de gemeenten, moet dit thans wederom vorden gezegd. Het loopende jaar heeft nierin geen hel derheid gebracht, waarbij niet vergeten moet worden, dat in dit jaar tweemaal een kabinetscrisis is geweest. De Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer betreffende hoofdstuk I van de rijksbegrooting toot 1940 deelt hierom trent o.m. het volgende mede: „Een volledige u?*~ .-«zetting te geven van de voornemens der regeering met be trekking tot de financiën der gemeenten is op dit oogenblik nog niet mogelijlHet streven bestaat, de geldelijke selfstandig- heid der gemeenten, en hierdoor hun ge- vod van verantwoordelijkheid voor eigetft huishouding, spoedig en zoover doenlijk te herstellen, doch de weg, waarlangs dit doel het best zal kunnen worden bereikt, moet door het kabinet uiteraard nog wor den overwogen". Ook wordt in deze Memorie van Ant woord medegedeeld', dat bet in het voor nemen van de regeering ligt, „binnenkort een wetsontwerp in te dienen tot verlen ging van den werkingsduur der wet op het Werkioosheidssubsidiefonds". Voorts heeft de minister van financiën bij de openbare behandeling van de be grooüng in de Tweede Kamer medege deeld, dat de regeering hoopt het ontwerp inzake de geroeentefrnaacien in het aan staande voorjaar te kannen aanhangig ma ken, terwijl de inwerkingtreding dan zal zijn te stellen op 1 Januari 1941. Het ligt voor de hand, dat in de ge geven omstandigheden evenals het vorig jaar door B. en W. de op dit ge bied bestaande voorschriften zijn in acht genomen, zonder dat met eventueele wij ziging daarvan is rekening gehouden. Ongunstiger dan 1939 Zooals uit het ontwerp der begrooting en uit den „staat van verschillen" blijkt, is het beeld, dat de begrooting toont, ongunstiger dan het vorig jaar. Kon toen oorspronkelijk een belasting- bijdrage van £95.C0G.worden ge raamd, thans moet daarvoor een be drag groot f 280.000.(al zoo f 185.000.meer) worden aangeno men om een. sluitende begrooüng te verkrijgen. Hierbij 'moge worden opgemerkt, dat voor 1937 de belastingbijldrage rond f224.000.bedroeg en voor 1938 £202.989.—. I Minder en meer. Allereerst vraagt hierbij de aandacht de mlkeerïng uit het Gemeentefonds. Volgens de bestaande regeling van de financieel© verhouding, womlt lop deze uitbeering ge durende een 'tijdvak van tien jaar voor onze gemeente ieder jaar een vermindering toegepast groot plm. f40.000.-. Het vorig jaar bleef deze vermindering als gevolg van het feit, dat de opbrengst van de be lastingen, die het Gemeentefonds voeden, een stijgende lijn vertoonde, zeer belang- rijk beneden dit bedrag, zoodat het nadeel voor de begrooting 1939, vergeleken met 193S, slechts f 5.184.beliep. Voor do begrooting 1940 bedraagt deze verminde ring echter, vergeleken met 1939, f38.1SS. Voorts is het niet meer geoorloofd het batig saldo van een afgeloopen dienst jaar geheel of ten deele ten bate van de begrooting van een nieuw dienstjaar te brengen, daar een batig saldo in minde ring komt, deels van de belas tirsgbijd rage, deels van het als renteloos voorschot ver strekte gedeelte der extra-bijdrage over het betrokken dienstjaar. In den loop van 1939 moest dan ook het bedrag, dat op volgnummer 2 van de ontvangsten was geraamd (f20.607.van de begrooting 1939 worden afgevoerd. Ook het jaar 1940 mag niet profiteeren van liet hatig saldo van 193S, zoodat ver geleken met do oorspronkelijke tx> grooting 1939 een nadeel moet worden geconstateerd groot f 20.007. De post Luchthe-cherming (f. 18.240. moest met f12 010Iiooger worden ge raamd dan in 1939 Voor een deel wordt deze rerhooging veroorzaakt door afschrij ving van het ten laste van den kapitaal- dienst voor 1939 gebrachte crediet. Ook bij de Brandweer moest een ver hooging van de raming 1939 plaats vl .- den, n.l. voor onderhoud, f2 050.en voor kosten luchtbescherming bij den dienst f2.000.—. Ten aanzien van den Havendienst is een verlaging van f16.000.geraamd, als ge volg van de te verwachten mindere scheep vaart Als verhooging van de subsidies van de bizondere bewaarscholen is vergeleken met de begrooting 1939 uitgetrokken een bedrag groot f4.345. Naar aanleiding van dezen post moet worden meegedeeld, dat Gedep. Staten tot nog toe him goedkeuring niet hebben ver leend. B. en W. zijn echter nog in onder handeling met dit college, zoodat B. en VV. meenen gerechtigd te zijn bedoelde verhooging op de begrooüng uit te trekken, m het vertrouwen, dat de onderhandelin gen zullen slagen. De post Schoolvoeding en kleeding is verhoogd met f 3.000. De subsidie van het rijk in de kosten van het gymnasium, welke in vorige jaren abusievelijk t© hoog was geraamd, is thans f 5.157.lager geraamd. De uitkeeringen van de gasfabriek en het olectriciteitsbediTpf moesten belangrijk lager worden geraamd1. B. en W. hebben deze verlagingen beperkt lot een vermin dering van f7050.en f 37.700.doch zouden niet durven gaxandoeren, dat deze verlagingen, voldoende zullen blijken, daar deze bedrijven vooral het elecfcriciteits- bedrijï zeer gevoelig zijn voor con junc tuurs wisselingen. De uitkeering aan den reinigingsdienst is met 13.150.verhoogd, die aan den dienst van gemeentewerken met f3.600. terwijl voor Maatschappelijk Hulpbetoon een verhooging van f 20.690.zeer zeker noodzakelijk moet worden geacht. Tenslotte is de post Onvoorziene Uit gaven verhoogd met f 8.361. Totaal maakt dit f184.538. Wanneer men het totaal van de genoem de posten, welke alle een bizondar ka rakter dragen, vergelijkt met het hierbo ven genoemde verschil (ad f183.000. met het tekort op de oorspronkelijk ge raamde begoroiing voor 1939, vindt dit verschil hierin grootendeels zijn verkla ring. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat de gegeven opsomming niet volledig is, doch voor een inzicht in deze wel van belang moet worden geacht. Tenslotte herhalen B. en W., dat in deze onzekere tijden de kans groot is, dat de betrekkelijke waarde, die een begrooting nu eenmaal heeft, thans meer dan ooit zich zal openbaren, zoodat een voorzich tig financieel beleid een eerste vereischte blijft. Het voornemen bestaat de ontweip-be- grooting in de secties te -doen onderzoeken op Maandag, 27 November a.s., 's avonds 8 uur. De behandeling in openbare vergadering zal door den raad geschieden op Woens dag 13 December om 2 uur n.m.; Don derdag 14 December ook om 2 uur n.m.; Vrijdag 15 December 's middags 2 en 's avonds 8 uur eu zoo noodig ook nog Maandag 18 December, 's middags en 's avonds. Rooilijn West vest 210. Het vervolg van het verslag van de pleidooien, gehouden voor de afde-eling geschillen van den Raad van State in zake- het rooUijnbeslrdt van den raad voor deWestvest 210, vindt men in het 2e blad, 4e pagina. Heilgymnastiek, Massage, Heete Lucht-Buden, Ademhallngs-Gym- nastiek, Speciale Voetbehande ling, Vervormbare Steunzolen. JOH. DE VRIES Militaire kostwinnersvergoedingen De nieuwe regeling. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat thans, nu de nieuwe voor schriften ontvangen zijn, met de heorbere- kening van de tot nu toe toegekende be dragen der kostwinnersvergoeding een aan vang is gemaakt Vandaag en morgen worden reeds en kele nieuw berekende bedragen uitbetaald. Waar deze herberekeuing met de noo- dige zorg en accuratesse dient te geschie den, ligt het voor de hand, dat, geziea het omvangrijke werk, hiermede eenigen tijd gemoeid zal zijn, zoodat het onmogelijk is voor allen terstond de nieuwe berekening toe te passen. Ook is het weuschelijk thans geen schrif telijke aanvragen om verhooging in to dienen, daar hieromtrent geen correspon dentie gevoerd kan worden en besprekin gen daarover geen effect kunnen hebben. Allo thans uitbetaalde bedragen worden ambtshalve herberekend. „Macht en recht" Ds. G. C. van Niftrik In de C. H. Propaganda club. Ds. G. C. van Niftrik hield gister avond in Irene voor de C. H. Propaganda- club een voordracht over het onderwerp „Macht en recht". Nadat de voorzitter, de heer H. van Veen, den spreker ingeleid had, begon ds. \an Niftrik met de opmerking, dat, indien politiek vroeger 'n spelletjes nas,zij tegenwoordig een harde noodzaak gewor den is. Wat schuilt er achter deze toe standen, dat de gemoederen beangstigt en verontrust? Ds. Miskotte wijt dit in zijn boek „Edda en Tora" aan de gespieten synthese, die ".cli m dezen lijd voltrekt. De synthese, of de samenhang, die in de vorige eeuw bestond tusschen het Christendom en cul tuur, en wat het ideaal van het libera lisme v.as, Imt verband tusschen geloof en weten, is nu gesplitst in twee ele menten, die lijnrecht tegenover e'kaar staan, zooals dit ook hel geval was in het begin onzer jaartelling. Gedurende de regeermg van Constanüja de Groote was hierin verandering gekomen. Nu het vc-rbana'tusschen geloof en staat verbroken wordt, vormen ook -de begrippen macht on recht geen eenheid moer. Zelfs m de neutrale landen wordt vaak partij gekozen voor een van de oorlog voerende landen, van wien men denkt dat dit land het recht aan zijn zijde heeft, terwijl by de tegenpartij het recht onderdrukt wordt, teneinde de brute macht de overhand te doen krijgen. Dit is niet juist; in elke staat is er een vermenging van recht en macht, zoodat er geen staat is, die uitsi uitend het recht aan haar zijde heeft. Volgen=> de beschouwing van Rausdi- ning m zijn hoek „De nihilistische revolu tie", is het nationaal social sme de re volutie om de revolutie, om de macht, om de volkomen vernietiging van cultuur en Christendom. De eerste eisch, die de Christenen aan hun politiek moeten stellen, is recht en macht in de'juiste verhoudingen tot elkaar te brengen. Het Calvinisme maakt niet zooals het Lutheranisme het recht ondergeschikt aan de liefae. De vergeving der zond'en, wat een uiting der liefde is, is alleen mogelijk omdat aan God's recht voldaan is aan het kruis op den berg van Golgotha. Ons recht is geen goddelijk recht, maar een weerkaatsing hiervan. Er is een ver hand tusschen het recht van Golgotha en het om olkomen recht van onzen onvol komen slaat In Lutkersdic landen, waar de passieve liefde gepredikt wordt, kan volgens spr. het absolutisme welig tieren. In de Cal vinistische landen, waar het reriht zich stelt naast de liefde, is de democratie ont staan. Het streven naar de macht om de macht is het streven \ai den zondigen menssh. Alle macht is van God, en deze macht, die het werktuig is voor de handhaving van het recht, kan beter uitgeoefend wor den, indien de menschen in religieus be sef leven. De staat is meer dan een administratief lichaam, dat op het men- selielijk vlak staat. De staat bevindt zich ook niet op het goddelijk 'vlak, maar be weegt zich tusschen het goddelijke en het menscliclijre in Het wapen van den staat om het recht te handhaven, is het zwaard. Maar het mag nooit zoo worden dat de staat het zwaard wordt. Een adres van den Bond vaat Ned. Onderwijzen. De afdeding Schiedam van den Bood van Ned. Onderwijkers, hoeft zich tot den gemeenteraad1 gewend met het verzoek, voor de scholen voor voorbereidend on derwijs in deze gemeente over te gaan tot de instelling van verplichte, geregle menteerde schoolvergaderingen. Aan dit verzoek is oen memorie van toelichting toegevoegd, waarin gozeggd wordt: De bewering, dat de schoolvergadering do belangen van school en onderwijs ten goede komt, wordt door niemand meer weersproken. Algemeen is de erkenning, dat in die schoolvergaderingen door het onderlinge overleg tusschen de leerkrach ten die belangen worden gediend. De schoolvergaderingen der scholen voor G.L.OULO. en B.L.O. werden reeds jaren geleden als verplicht voorgeschreven en er is thans niemand', d'ie zo zou willen missen. De psractjjk dezer schoolvergaderin gen heeft aangetoond, dat ze heilzaam kunnen werken. Het is te betreuren, dat deze verplichte schoolvergaderingen voor het personeel der voorbereidende scho len ontbreken. Immers: ook daar zijn oo- derwijsbelangen te behartigen, en ook daar moeten de belangen van iedere school afzonderlijk intensief worden gediend. En waar zou dit beter kunnen geschieden, dan in een vergadering van het voltallige per soneel der school? Daar kunnen, na ver hoor en wederhoor, na uitwisseling van elkanders ervaringen en meeningen, de besluiten vallen, waarvan mot groote waar schijnlijkheid' kan worden aangenomen, dat ze de school ten goede kunnen komen. Zoo goed als op de scholen voor G.L.O., U.L O. en B.L.O. zullen er zich op de V.O.-scho- len tal van aangelegenheden voordoen, die bespreking in een schoolvergadering eischen. Het V.O-personeel heeft oren zeer recht op medezeggenschap als hot perso neel der overige gemeentelijke onderwijs inrichtingen. Op dezen grond dringt adressante ten sterkste aan op de invoering van ver plichte gereglementeerde schoolvergaderin gen aan de schoten voor V.O. en op het vaststellen van een reglement voor die schoolvergaderingen, ongeveer gelijkluidend aan dat voor de scholen voor G.L.O. Oproep om medewerker"». De Burgemeester van Schiedam deelt mede, dat op Zaterdag 18 November a.s. hier ter stede een openbare in zameling op straat en langs de huizen zal worden gehouden t-en behoeve van hel Algemeen Steuncomilé 1939. Hij doet een dringend beroep op ieder, die op dien dag een of meer uren bescliikbaar heeft om zich als mede werker op te geven bij het Plaatse lijk Werkcomité, dat zich met de lei ding van deZe inzameling heeft willen belasten. Dit werk-comité, waarin verschillende richtingen zijn vertegenwoordigd, is samengesteld uit de volgende hoeren A. M. SUNDER.MAN, Ned. Pad. Vereen., voorzitter; F. A. DE WOLFF, Nat. Jongeren Verbond, seer.; G. BARON, Ned. Herv., penningmeester; F. J. A. BAARS, R.K. Jeugdbond; P. H. BAKKER, Ger. Jeugdorg.; A. VAN DUINHOVEN, Mod. Arb. Beweging; P. SOEïENS, Vrijz. richting. Voor aanmelding als collectant be staat in het bizonder gelegenheid op a.s. Zaterdag 11 November des na middags tusschen 2 en 6 uur m het Gebouw Eendracht, Plein Eendragt, alhier. Zij, die zich als collect anten opgeven, ontvangen tijdig bericht, wanneer bus sen en speldjes afgehaald kunnen worden. Ieder, die ook maar eenigszins in de gelegenheid is zijn of haar medewer king fe verleenen, vrage zich af of bet verantwoord zoo zijn zich afzijdig te houden nu het gaat om hulp te verleenen aan hen, die in dienst van het vaderland aan hun werkkring zijn ontrukt en aan hen, die tengevolge van de bizondere omstandigheden in financieele moeilijkheden zijn geraakt. Meldt a in gTooten getale aan op as. Zaterdag in Gebouw Eendracht tus schen 2 en 5 uurl De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. ALLEEN BIJ KREYMBORG» D.E.S. Blijkens een advertentie in dit blad zijn voor den kinderfilmmiddag, die doorD.E.S. morgenmiddag om 2 uur en half vijf ge organiseerd wordt in Passage theater nog kaarten verkrijgbaar. Keuring diansthanden. Bij de gisteren op bet terr-ein van de N.V Vlaardingen-Oost vanwege denNed. Bond van den Diensthond gehouden-najaarskeu ring, behaalde de brigadier van politie, H. Stob'iouber met zijn diensthond „Dulo" het voorloopig oertifcaat met 399 punten. - De recliercheuE W. van den Born be haalde met zijn diensthond „Castor" het definitief certificaat met 422 punten. Varkensmarkt Volkdig exit! Van de Varkensmarkt o>p den tweeden Vrijdag in November is nu alleen nog maar de herinnering over! De markt zelf is reeds jaren geleden aan bloedarmoede gestorven, maar er kwamen op den dag, dat zij gehouden zou worden, altijd nog eenige kooplieden o.a. met paple ren motentjes en een of meer standwerkers naar Schiedam afgezakt. Maar ook dat is heden zelfs niet ge beurd. Het was op de Groote Markt eu in de Lange Kerkstraat zoo „gewoon" als op een gewonen dag. Alleen de herinnering aan de varkens markt blijft nu nog. En de verkoop van varkens van speculaas In de Voorhaven. Hedenmorgen plm. 11 uur kwam een Westlander, geladen met 22 ton z.g, pe troleum-cokc3, bestema voor Vredestein te Loosduinen, gesleept door een motorbootje „Jacoba Geerlruida", van de Nieuwe Maas de Voorhaven binnen. Deze Westlander, die den weidschen naam „Statendam" draagt ondanks zijn 27 ton dook half weg de Voorhaven plotseling met zijn kop ender water en zonk. De schipper, M. Hitzer, de eenige man die aan boerd was, werd nog tijdig op gepikt. Vermoedelijk is plotseling een gat in de huid van het scheepje ontstaan. Hedenmiddag zal de „Statendam" ge licht w orden. Eigenaar van zoowel het motorbootje „Jacoha Geertrui da", als van de „Staten dam" is de heer H. C. v. d. Ark te 's-Gravenhaee Over den kop geslagen. Gis-teren is de wielrijder II. de L. op den Singel met zijn transportrijwiel over den kop geslagen, waarbij h5j zich aan handen en gezicht verwondde. Plotseling onwel geworden. Gisteren is de 49-jarige J. H. op de Westvest plotseling onwel geworden. Hij is in een hu's binnengebracht en later op advies van een dokter door de politie naar zijn woning vervoerd. Hedenmorgen kwart over 11 werd een 57-jarige man uit de Voomschestraat op het St. Li.iuinaplein door een toeval ge troffen, Op advies van een dokter is hij per politie-auto naar zijn woning ge bracht. School F. Gisteravond is de aangekondigde ouder avond- van school F, in gebouw „Har monie", gehouden. De voorzitter van de vergadering, de heer 0. Mi ader- houd, heette in het bizonder den ge meentelijken inspecteur van het onderwijs, dr. W. J. Smit, welkom. Spr. complimen teerde vervolgens den voorzitter der Onder- commissie, den heer M. Germeraad', die dezer dagen 25 jaar aan het Weeshuis der Hervormden was verbonden en aangezien hij „vader" van het Weeshuis blijft, kan ik tot aller genoegen mededeeten, aldus spr., dat hij ook voor onzo Oudercom- sie behouden blijft. De heer M. Germeraad bracht ver slag uit van het schoolfonds. Een voorstel van de Ondercommissie om dit jaar voor de twee laagste klassen geen St. Nicolaasfeestje te houden, ont lokte enkele vragen. Omdat daarvoor in de plaats in Juni door deze klassen "eeni autotochtje zal worden gemaakt, werd' het voorstel aangenomen. Ds ouders, die nog niet deelnemen aan het schoolfonds, zul len worden opgezocht en aangespoord' om voor hun kinderen daaraan deel te nemen, In de plaats van de dames Rietveld en Heyster, die moesten aftreden als leden der Oudercommissie, omdat ze geen kin deren meer op de school liehhen, werden benoemd mevr. Sjoerdsma en den heer Planije. Nadat een kop thee aan de ouders was aangeboden en het offieieele gedeelte was afgehandeld', liïeld de heer H i d d e, uit Maassluis, een lezing met plaatjes over; „Ned'erlandsche zeesleepers en Atlanti sche hulpverleening". Na een gezellige in leiding, werden foto's van verschillende werkzaamheden vertoond, o.a. van het slee pen van baggermolens en graanelevators. Het was een aangename en boeiende uit eenzetting over een soort werk, waarvoor Nederlanders zoo bij uitstek gunstig be kend' staan. Een dankbaar applaus beloon de den heer Hidde .voor zijn lezing eu de heer Germeraad dankte hem ook nog na mens de vergadering. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Voor de aiitcebng Schiedam van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen zal Dins dagmiddag in het Vereenigjngslokaal een film worden vertoond over de droogma king van de Zuiderzee: „De laatste da- génJ van een eiland". Met dat eiland wordt Urk bedoeld. f K**v LOUISE DE COLiGNTSTR 32 - TEL 67910 Behandeling uitsluitend op medisch advies Gèdlpi Ud van hal Nadert Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage,

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2