C I I: ia= fr* WEERBERICHT De ramp van de „Simon Bolivar1 so»;c il«' 1:. Gemengd Nieuws laatste Nieuws Duitsch vliegtuig neergehaald Beurs van Amsterdam JK Vv :i ?i f> •r Een voetbalwedstrijd is eer openbare vermakelijkheid Meisje onder slechten invloed Kerk en School De stille omgang Ontploffing aan boord van tankschip "De Wacht" Verwachting L. BOON, Huysmansstr. 63b, Tel. 69719 Auto met twee personen vermist BINNENLAND Nog 126 personen vermist. Zestig gewonden kunnen hospitaal verlaten. Berlijn zegt, dat het een Britsche mijn was Burgerlijke Stand BUITEN LAN D Een nieuwe vijand aan het front 97, "A. 97a 7a 7» V* 4*1 ■y r #V •#k T rr sStor |§?.f Totstemming van het gemeento- j bestwinr noodig voor speten op Zondag. Het bestuur van de voetbalvereeniging „Z waag westeinde" heeft destijds voor den kantonrechter te Leeuwarden terecht ge staan wegens overtreding van de Zondags wet, omdat het op Zondag 13 Februari jJ. des middags te half twee zonder toestem ming van B. en W. tegen betaling publiek heeft toegelaten bij een voetb redslrj Artikel 4 der Zondagswet luidt namelijk als volgt: „dat goene openbare vermake lijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden, zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. De kantonrechter heeft de bestuursleden ontslagen van alle rechtsvervolging, waar bij hij o.m. heeft overwogen, dat hem geen wettelijke bepaling bekend1 is, waarbij het laste gelegde strafbaar is gesteld. Vol gens den kantonrechter wordt zoodanige strafbaarstelling ook niet gevonden in de zoogenaamde Zondagswet, niet in artikel S, omdat in de dagvaarding niet is ge steld', dat de wedstrijd1 heeft plaats gehad gednrende dén 'tijd voor een openbare godsdienstoefening bestemd', en niet in ar tikel 4, omdat naar zjjn meening de be doelde wedstrijd niet een openbare ver makelijkheid was, aangezien het publiek dien wedstrijd niet bezocht om zich te ver maken, doch om met belangstelling de zuiver sportieve prestaties der spelers te volgen, terwijl bij dezen de bedoeling voor zat elkanders krachten te meten. De Hooge Raad heeft in zijn heden gewezen arrest evenwel anders over deze kwestie geoordeeld en beslist, dat 1 een voetbalwedstrijd een openbare ver- makelijkheid1 is in den zin der Zon- dagswet, op grond van welke beslis sing het vonnis van den kantonrech- ter werd* vernietigd, terwijl de be stuursleden wegens het houden van een openbare vermakelijkheid op Zon dag werden veroordeeld, ieder tot een geldboete van vijftig cents. De Hooge Raad heeft in zijn arrest over wogen, dat niet blijkt, dat de wetgever aan het begrip „vermakelijkheid" een be- teekenis heeft toegekend, afwijkende van die in het gewone spraakgebruik, nJ. die van „een genoegen, een onderhoudende ontspanning". Verder werd overwogen, dat in het von nis van den kantonrechter aan den wed strijd dat karakter wordt ontzegd, omdat het publiek den wedstrijd bezocht om met belangstelling de sportieve prestaties der spelers te volgen, terwijl bij dezen de bedoeling voorzat elkanders brachten te meten. In dit verband overwoog de Hooge Raad verder, dat, ook al ware een derge lijke wedstrijd niet te beschouwen als een vermakelijkheid voor de spelers gelijk dit ook veelal niet voor de orkestleden en voor de acteurs bij een tooneelvoor- stelling hel geval zal zijn het publiek toch ongetwijfeld in het bijwonen van een dergelijken wedstrijd genoegen schopt en dit als een onderhoudende ontspanning beschouwt, hetgeen niet anders wordt door de omstandigheid, dat dit genoegen, die ontspanning bestaat in het belangstellend! volgen van de sportieve prestaties van de spelers, gelijk ook bij de voorbeelden, in artikel 4 van de Zondagswet gegeven van openbare vermakelijkheden, het be langstellend volgen van de prestaties van musici, acteurs en berijders daaraan geens zins het karakter van vermakelijkheid ont neemt Op deze overwegingen is naar het oor deel van den Hoogen Raad bedoelde voet balwedstrijd te beschouwen als een ver makelijkheid' in de zin der Zondagswet en wel als een openbare vermakelijkheid', nu het publiek daarbij tegen betaling werd toegelaten. Pleegde diefstal in dienstbetrek king. Een voorwaardelijke straf gecischt. Een jong meisje stond gistermiddag voor -Ie Amsterdamsche rechtbank terecht, ver dacht van diefstal. Zij had int twee betrekkingen, waar zij als hulp in de huishouding korten tijd had gewerkt, diefstallen gepleegd. Haar eerste werkgeefster bestal zij voor een bedrag van f50.—, de tweede raakte f900.kwijt. Zsj gaf de feiten volkomen toe. Uit het redasseeringsrapport bleek de oneven wichtigheid van dit jong meisje, dat zich voor ernstige misdrijven heeft te verant woorden. Al jong verloofde zij zich met een mm, die to Weenon woonde. Zij had in dien lijd een werkkring, die zij in den steek liet om naar Oostenrijk te gaan. De ver loving raakte echter af en in Nederland teruggekeerd' begon zij te werken voor het diploma voor kleuteronderwijs. Weer kwam er een mam in haar leven en zjj onderbrak haar studie om hem te volgen. Hij had' een slechten invloed op het meisje, een invloed', die ook in déze snisdrijven tot uiting kwam. De ambtenaar, die hot redasseeringsrapport over verdach te opstelde, de dokter die haar als psy chiater behandelde ou iuui ouders waren van oordeel, dat" zij slechts 'geholpen kan worden, wanneer zij met dezen man, die wegens een strafbaar feit in het huis van bewaring is opgesloten, breekt. „Heb je hem nu laten loopen?" wilde de president mr. Boon weten. Aarzelend antwoordde verd. dat zij hem nog wel eens schreef. Pres.Je moet je leven totaal veran deren, wil er nog iets van je terecht komen. Begrijp dat toch eens. Je kunt je leven immers maar één keer ver knoeien", vermaande de president vader lijk- Het meisje kwam onder den indruk. „Ik -wil wel anders, maar het is moei lijk. Maar, ik geloof, dat ik *er ntr wel in zal slagen Dit is een les voor mij geweest..." Ook de officier van justitie had blijkbaar vertrouwen in haar goeden wü. Hij requi- reerde een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden met een pcoeftjjds van drie jaar. Vonnis 1 December. Op drie Zondigen. Het secretariaat van het gezelschap van den Stillen Omgang, te Amsterdam, deelt het volgende mede: Om meerderen in den lande de gelegen heid te geven In deze zoo ernstige tijden ter bedevaart te gaan, zal de Stille Omgang ditmaal niet over twee, maar over drie Zondagen worden verdeeld. Hij zal gehou den worden in de nachten ran Zaterdag op Zondag 29 en 16 Maart 1940. Sabotage of elect rxsehe vonk. Uit Bayonne in New Jersey wordt ge meld: Een ontploffing, waarvan de oorzaak onbekend is, heeft zich voorgedaan aan boord van het petroleum tankschip Moh- winckl, dat toebehoort aan de Panama Transport Cy., een dochtermaatschappij van de Standard Oil of New Jersey. Tengevolge van de ontploffing werd de brug vernield. Een lid der bemanning werd licht gewond. Sinds Vrijdag was een be langrijke hoeveelheid petroleum gelost. De schepelingen maakten de tanks schoon, de politie heeft een onderzoek ingesteld. Volgens „New York Daily News" zijn agenten van den federalen opsporingsdienst en. van den geheimen dienst der mar.ne aan boord' van het schip gegaan om naar bomscherven te zoeken. Kapitein Andrew Bastion, een lid van het personeel der Standard Oil, lieeft ver- Kaard: „Wij weten niet of er sprake is van sabotage, dodli stellen een nauwgezet onderzoek in. Het is de eerste keer, dat zich iets dergelijks te Bayonne voordoet. De brandweer oppert daarentegen de ver onderstelling, dat die ontploffing veroor zaakt zou kunnen zijn door een electrische vonk. De Mohwinckl vaart onder Panamee- scbe vlag. Het schip werd in 1920 gebouwd. Het meet 12.220 ton. Het eerste nummer. Het eerste nummer van „De Wacht", weekblad' voor de gemobiliseerde weer macht en het Nederlandsche volk, is ver schenen. Het tijdschriftje wordt met in stemming van den opperbevelhebber van land1- en zeemacht uitgegeven door de Kon. Ned'. Vereeniging „Ons Leger". De uitgave staat onder leiding van het dagehjksch be stuur dier vereeniging en den kapitein van den generalen staf J. D. S. Paters; redacteur is de res. kapt. J. G, J, Nieu- wenhuis. De eerste bijdrage in dit nummer is van de hand van den opperbevelhebber, generaal I. H. Reynders, wiens portret op den omslag is afgebeeld. Ook de com mandant van het veldleger, luitenant-gene raal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, gaf voor deze eerste aflevering ooa ge leide-woord, terwijl generaal majoor K. E. Oudendijk, voorzitter van „Ons Leger", namens het bestuur dezer vereeniging, een bijdrage afstond. Z.K.H. Prins Bcruhaid stelde een nog niet gereproduceerde, door hem genomen, foto van H.K.H. Prinses Juliana en de Prinsesjes Beatrix en Irene, ter reproductie in „De Wacht" ter be schikking, welke met het onderschrift: Bij „groote zus" op schoot, in deze eerste aflevering werd' geplaatst. Het blad bevat zoowel artikelen over taak en bewapening van onze weermacht (o.a. een geïllustreerde beschouwing over de vuurmond van 10 Veld, een oude vijand als bondgenoot met exclusieve opnamen van de inundatie), als artikelen over sport (door res. kapt. K. J. J. Lotsy) mede- deelingen van O. en O., daarnaast zijn humoristische bijdragen (Een zang in 't Grijs door Melis Stoke, Het leger lacht, Het redden van drenkelingen), modellen voor knutselwerk, puzzles, prijsvragen en een nieuw mobilisatie-spel opgenomen. Res. luit Jo Spier heeft voor „De Wacht" eenige teekeningen gemaakt De redactie plaatste als haar eerste ar tikel in dit nummer een. beschouwing, ge titeld: Het geweer bij den voet. Dit eerste nummer omvat 40 pagina's, de normale omvang zal 32 pagina's zijn. Medegedeeld dear bet K.N.M.L in De BUL Verwachting geldig ran hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Koude nacht, plaatselijk ochtendmist, overdag gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis. Zwakke tot matige meest Noord-Oostelijke wind. Brandstoffenhandel, Goederenvervoer EEN CUD VERTROUWD ADRES. Vermoedelijk te water geraakt. De burgemeester van Waddinxveen maakt bekend, dat in den nacht van Zater dag op Zondag een vier-persoons donker blauwe auto, merk Fiat, met het nummer M 264)71, waarin gezeten een beer en een dame, uit Waddinxveen via den rijks weg over de Gouwe is vertrokken naar Hülegersberg, doch daar niet is aange komen. Vermoed wordt, dat zij is veronge lukt. De inzittenden zijn de vader en de schoonmoeder van den arts W„ uit Wad dinxveen, beiden ongeveer 55 jaar oud. Zij zijn uit Zutfen afkomstig. De burgemeester van Waddinxveen ver zoekt een ieder, die deze auto gezien heeft, of nadere inlichtingen kan verschaf fen, hem ten spoedigste bericht te zenden. Inmiddels is door de politie reeds een uitvoerig onderzoek ingesteld langs de route, welke de auto zou volgen. Het vermoeden bestaat, dat zij te water is geraakt, daar de bestuurder ter plaatse slecht bekend' was. Tot nog toe heeft het dreggen echter geen succes gehad, ook zijn geen sporen gevonden. Doodelijk ongeluk. Zaterdag is te Veenendaal' een ongeluk gebeurd, waarbij de 17-jarig» Van Soest uit Araerongen, den dood; heeft gevonden. V. S. was bezig met liet laden van zand c|/» een kipkarrefj'e. Plotseling; kanfelde het wagentje, waardoor liij werd ge'roffen en op s'ag gedood. In een lift bekneld genaakt. De 15-jarige Z. uit Oosterhout, heeft vermoedelijk door eigen onvoorzichtigheid op de lederfabriek van de N.V. Frans van den Assam te Dongen, een zeer ernstig ongeval gehad. Nadat hij een partij loer, welke naar boven moest worden vervoerd, op de lift had gelegd, wilde, hij op de reeds in beweging zijnde lift springen, Hierbij gleed de jongen uit. Hij ging met het leer naar boven, waardoor boven slechts 4 c.M. overbleef voor zijn lichaam Gelukkig liep toen de riem van de lift af. Op het hevig gegil van den jongen kwamen terstond verscheidene personen toesnellen. Zij konden hem terstond be vrijden. De jongen bleek Ieelrjk in de knel te hebben gezeten. Hij werd met ernstige inwendige kneuzingen in levens gevaarlijken loesland overgebracht naar een ziekenhuis te Breda. Het nieuwe gebouw van de Rijks- Motorrijder botst tegen verhuiswagen. Zaterdagavond is te Kloosterzand' de 18-jarige motorrijder J. R. uit Hoogewaairde met groote snelheid tegen een stilstaandon verhuiswagen opgereden. R., die o.a. een zware hersenschudding opliep, is, aangezien hij niet vervoerd' mocht worden op medisch advies een café binnengebracht, waar hij thans nog wordt verpleegd. Het Nederlandsche s.s. Vredenburg aan den grond. Uit Montevideo wordt gemeld: Het Nederlandsche stoomschip „Vreden burg" is bij het eiland' Lobos op de kust geloopen. Assistentie is onmiddellijk naar de plaats van de stranding vertrokken. De „Vredenburg" behoort toe aan de N.V. Scheepvaart en Transport Maatschap pij „AUantica" te Rotterdam, welke onder directie staat van de N.V. Halcyonlijn. Het schip heeft een inhoud' van 6419 bruto ton. Lijk opgehaald. Hedenochtend omstreeks acht uur is in een sloot het lijk gevonden van den 67- jarigen L. van S. aldaar, Vermoedelijk is de man gisteravond door de duistern s mis leid te water geraakt en verdronken. Hoog water. 20 November 10.23 uur, 22.55 uur. 12 November 11.42 uur, uur. Zon en Maan. Zonsopg. 20 Nov. 7.31 n., ctndg. 15.59 u. Zonsopg. 21 Nov. 7.33 u„ ondg 15 58 u. 26 Nov. V.M. 3 Dec. L.K. Amsterdam, 20 November. Omtrent het aantal passagiers, dat zich aan boord van de „Simon Bolivar" be vond', deelt de directie van de KJN.S.M. mede, dat dit bedroeg: Passagiers eerste klasse 93, passagiers tweede klasse 100, passagiers derde klas se 72, tezamen 265 passagiers. Hiervan werden volgens de bij de direc tie der K.N.S.M. ontvangen berichten ge red': passagiers eerste klasse 48, passagiers tweede klasse 68, passagiers derde klasse 50, tezamen gered 166 passagiers. Er worden dos op het oogenblik nog 99 passagiers vermist. Wanneer echter de berichten van anderen kant juist zijn, dat van de Britsche passagiers ruim 50 gered werden, (er bestaat n 1. twijfel, of alle Engelsche geredden zich hebben aangemeld') kan dit to tale aantal wellicht nog met een twin tigtal verminderen. Fan de bemanning van in totaal 127 personen werden volgens de laatst© berichten 100 gered', zoodat nog 27 man vermist worden. Van de gewonden hebben inmiddels ongeveer zestig de verschillende hospi talen, waarin zij waren opgenomen, kunnen verlaten. Op een viertal ern stig gewonden na maken de overige nog in de hospitalen gebleven opvaren den het allen goed. De marine attache bij de Nederlandsche legatie te Londen, de heer Booy, heeft hem gisteren bezocht en een gesprek met hem gehad. Ook de eerste hofmeester maakt het goed'. Er was gemeld, dat tot de geredden twee negerkindertjes behoorden, wier ouders niet bekend waren. Achteraf is ge bleken, dat een der beide babies blank was. De Nederlandsche gezant te Lomden, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, laat zich met den grootsten lof uit over de voortreffelijke wijze, waarop en de groote toewijding, waarmee leidmg en ver plegend' personeel der verschillende hospi talen hulp hebben verleend. Chef van den merJïseiien dienst der K.N.S.M. naar Lenden. De directie van de K.N.S.M. deelt mede, dat hedenochtend met het K.L.M.-vIieg- tuig van 11 uur dr. Bermsolm, chef van den medischen dienst der K.N.S.M.' naar Londen is vertrokken met de opdracht, zich namens de directie te vergewissen van den toestand der gewonden, met de bedoeling de familieleden in Nederland' en elders op de hoogte hiervan te stellen en om te beslissen over het transport van degenen, die, naar het oordeel van den dokter, hiervoor in aanmerking komen. Onze Berlijusche correspondent meldt: De Berlijnsche Maandagochtendbladen brengen op de eerste pagina uitvoe rige berichten over den ondergang van de „Simom Bolivar". De „B.Z. am Mittag" schrijft o.m. de menschenlevens te betreuren, die ver loren zijn gegaan als slachtoffers van Britsche frivoliteit. Het blad beroept zich daarbij op een bericht van de United Press, waar in gezegd' wordt, dat het schip op een Engelscl-o mijn liep bij de poging om twee andere, kleinere schepen, die verongelukt waren, te hulp te snellen. Het blad acht hiermede de Engelsche beschuldiging, dat de „Simon Bolivar" op een Duitsche mijn liep, weerlegd'. Deer patrouille Nederland- sehe toestellen onder vour genomen. 's-Gravenhage, 20 November. De re- gjeeringspersdienst meidt: Hedenochtend is bij Roermond een Duitsch militair vliegtuig gesignaleerd. Het is door een patrouille Nederland sche vliegtuigen onder vuur genomen. Het Duitsche toestel is neergestort, waarbij de bestuurder om het leven is gekomen. omstandigheden is het gemakkelijk te be grijpen, dat van de militaire verrichtingen, niet veel terecht komt Zelfs de verken ningen zijn beperkt gebCeven, Geen enkele gebeurtenis, zelfs niet van plaatselijke be teekenis, heeft zich voorgedaan. In Fransche militaire kringen merkt men op. dat de Duitsche viiegtn gen de gewoon te aannemen, systematisch over Zwitsersch gebied' te vliegen, zooals zij sinds twee we ken ook over Belgisch gebied komen. De toestond in Praag. Kopenhagen, 20 Nov. (Havas). Uit Ber lijn wordt aan „Politiken" gemeld, dat de telefoonverbindingen met Praag nog niet hersteld zijn. Over de gewonden zijn geen inlichtingen verstrekt Officieele Duitsche kringen verklaren, dat d© machinegeweren voor de universiteiten zuiver a'.s bedreiging bedoeld zijn. Voorts zeggen zij, dat liet in het buitenland ver- molde aantal van 50.000 gearresteerden overdreven is. &CHIEDAM. Geboren: i 18 November: Theodoras Hendricus, z. van Th. Hoenderkamp en 0. C. den Hol lander, Dr. Noletstraat 1. Overleden: i 18 November: J. L. F. Fijten, 80 jaar) Krenpelstraat 32b. L. Sprangers, 76 jaar, Prof. Kamerling Onneslaan 187. i KOERSEN OP 20 NOVEMBER 1939 (Medegedeeld door de A -sterd. Bank). iND. uNJJURN. (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Gert. Calvé Nederl. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G. B V.K. il tilth De Rijn is een hol ven meter gestegen en wast nog steeds. Parijs, 20 November. (Havas). De solda ten aan het front, zoo schrijft Havas in bet overzicht van d|o militaire situatie, moeten sinds twee dagen het hoofd bie den aan een nieuwen vijand Het water. Na eenige weken van rust, zijn de rivieren en stroomen opnieuw gaan wassen. De Rijn vertoond© gisteren een stijging van bijna vijftig centimeter en de was hield aan. De gevolgen van het hooge water zijn minder hinderlijk aan de Fran sche zijde, welkle 'hooger gelegen is, dan op den rechter-, den Duitschen oever. De Duitscliers hebben hier snel maatregelen moeten treffen. Zij pompen het water weg en leggen op sommige punten dijken aan. (B u i t e na n d). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecatt Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service 317» 827,- 807. 69 697. 819 827 814'/, 814'/, 8797, 1327, 134'/,— 5 97%. 03'/,- 25V„ 25'%,— 6 63% 63%,— 4 48%, 41'/, 30%, 807,— I3>%, 18'/,— 52%, 62'/, 212»/, 238 212 MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Bedjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie 4%. 4"/,, 68 - (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij Deli Batavia Sensmbah SCHEEPVAART H.A.L. - Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Raiir. Southern Pac. Southern Railway Cy. 127 128 261'/, 260 1»/, 18%, 307, 10%, 9V„ 48%, 1967, 15a-/, 195 6 J5bV,— 7 884 102 7, 884 6 152'/, 1147, 129'/, 161 - 7, 1147,— 67, 180'/— I»/, 98 101 "17, 97'/, 9.7, 1107..- 1 107, 16»/, 12%. 14 V, 10'/,— IS1/, 12 "/„- 14'/, Wisselkoersen. Amsterdam, 20 November. Londen 7.36i/2, Berlijn 75.60, Parijs 4.17y2( Brussel 30.96, Bern 42.27, Ko penhagen 36.42i/2, Stockholm 44.921/2, "Oslo Doch reeds thans hebben zij de meest 42.85, New-York 1.88 3/8, Milaan 6.87i/s, bedreigde punten moeien verlaten, in d'e Prolongatie 2% pet. sjsVs?

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3