Verhoogde activiteit aan het front Duitsche aanval Britsche kruiser beschadigd afgeslagen „Belfast" BRAND" wonden KLOOSTERBALSEM EERSTE BLAD Zaterdag 25 November 1930 Roemeniël Engeland Te!. No. 69300 (3 lijnen). 92ste No. 22336 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Overval aan het front Door de Franschen afgeslagen Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: Eea overval van den vijand ia het gebied ten Oosten vaa de Moezel is mislukt. Wij hebben enkele gevangenen gemaakt. Plaatselijke aetie van de artillerie, beperkte activiteit van de luchtmacht gedurende den dag. Havas verklaart He Duitsche troepen hebben hun tactiek \an overvallen hervat, welke zij sedert *n week hadden laten varen. Gisteren echter werd weer een overval ondernomen in de streek ten Oosten van de Moezel. Deze hernieuwde offensieve handeling gaat ge paaid met zekere troepenbewegingen, die gisteren gemela werden achter het Duit sche ftont. Het zou echter gewaagd zijn uit dezen enkelen overval te coridudee- ren, dat een onrustiger periode aan het front verwacht kan worden. Het kan even goed een operatie betreffen, die gevolgd zal worden, door verscheidene van den- zelfden aard, op de meest uileenloopende punten van het front en zonder eenige consequenties. In plaats van gevangenen te maken, wat gewoonlijk het doei is van dergelijke overvallen, zijn gevangenen in handen van de Franschen gekomen. Hun medeck dingen zuilen wellicht bijdiagentot opheiciermg van de Duitsche bedoelingen. De acl'viteii in de lucht is gisteren aan zienlijk verminderd, waarschijnlijk tengevol ge van het slechte weer. Havas seint over de militaire situatie: Terwijl in de lucht boven de linies en achter het front tal van gevechten wor den geleverd, beperkt de militaire bedrij vigheid op den grond' zich tot de gewone operaties van patrouilles en verkenningen. Behalve eenig artillerievuur in de voort durend onrustige streek direct ten Oosten van den Moezel werd voor de laatste II? uur geen enkele gebeurtenis, zelfs niet van plaatselijk belang gemeld'. Toch blijft het Fransche opperbevel met aandacht de massieve Duitsche concentra ties gadeslaan, welke zich, ondanks den duidelijken hinder, die zij voor het be drijfsleven medebrengen, niet alleen voor doen achter het Duitsche front aan den Boven-Rijn, doch ook tegenover Belgie en Nederland. Men heeft bijna geen enkele wijziging opgemerkt in de blijkbaar offensieve rang schikking dezer troepen, behalve eenige troepenbewegingen in de buurt van Aken. Doch deze bewegingen schijnen tamelijk zwak te zijn en geven geen enkele aan wijzing voor latere bedoelingen van het opperbevel der weermacht. Toch is men in Fransche militaire krin gen. van meening, dat de enorme Duitsche concentraties met name aan den beneden loop van den Rijn of een of anderen dag voor een offensief zullen worden gebruikt, of over andere declen van Duitscliland verspreid' zullen worden. Duitsche vliegtuigen beven België. Gistermiddag hebben twee Duitsche vl.eg. tuigen op een hoogte van 500 meter boven de streek van St. Vith gevlogen. Over Bourg Neuland keerden zij naar Duitschland terug. Duitsche troepen terug naar het binnenland? Reuter meldt uit Parijs: Volgens gisteravond ontvangen be richten zou de groote massa der Duit sche troepen aan het Westelijk front geleidelijk naar het Duitsche binnen land worden overgebracht Men denkt, dat deze troepen wellicht elders sa mengetrokken worden. Britsche kruiser Belfast" beschadigd Twintig gewonden Officieel wórdt medegedeeld, dat de Britsche kruiser „Belfast", Dinsdag jjl in de Firth of Forth door een torpedo of een mijn beschadigd' is. Twintig opvarenden zijn gewond'. Het volledige commiOiqué van de ad miraliteit betreffende het gebeurde met de „Belfast" luidt als volgt: „Zr. Ms. Belfast" is beschadigd door een torpedo of een mijn in de Firth of Forth, nabij het eiland May op, 21 November. Er werden twintig personen gewond en de naaste bloedverwanten zijn daarvan in kennis gesteld. Het schip wordt hersteld. De Belfast is een kruiser vati 10.000 ton, die nog geen twee jaar geleden van sta pel is geloopen. Oorlogsbodems snelden de .Belfast" te hulp en treinreizigers zagen hoe het beschadigde oorlogsschip naar de haven terugkeerde. Vijf gewonden hebben kwetsuren aan het hoofd bekomen en lij den aan „shock". Zij zijn in het hospitaal opgenomen. Het zijn een luitenant, een onderofficier en drie manschappen. Niemand' is ernstig gewond. De overige gekwetsten zijn in het vloothospitaal behandeld. Een bericht meldt, dat de „Belfast" omstreeks negen uur Dinsdag j.l. uit de Firth of Forth was vertrokken, tezamen met andere oor logsschepen en omstreeks 15 uur terug keerde. Gisteravond is te Berlijn medegedeeld, dat een duikbootkapitein er de mar ne- autoriteiten van in kenn's gesteld heeft, dat hij den „Belfast" in de Firth of Forth getorpedeerd en !>eschadigd heeft. Britsch schip op een mijn geloopen Het 8886 ton metende Britsche schip Mangaiore is gisteren voor de Oost kust van Engeland', terwijl het voor anker lag, door een mijn getroffen en gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit 77 koppen, is gered. Een groote menigte menschen zag van de kust de „Mangaiore" zinken, nadat het schip op een drijvende mijn was gestooten. De ontploffing deed zich voor in de ma chinekamer. Eenige opvarenden kwamen in het water terecht. Een deel van den bovenbouw van het schip steekt nog boven water uit. Tweehonderd Duitsche mijnen aangespoeld. Van zeer betrouwbare Britsche zijde wordt medegedeeld, dat aan do kust van Yorkshire meer dan twee honderd Duitsche mijnen zijn aangespoeld. Niettegenstaande de bedreiging van de Duitsche mijnen is gisteravond een Br.tsch convooi veilig de Theems h'nnengevaren. De Britsche maatregelen inzake den Duitschen uitvoer Naar Reuter meldt, zal het koninklijk besluit, waarbij de Britsche oorlogs schepen gemachtigd worden de Duit sche exportgoederen in beslag te ne men, Dmsdag a.s. worden uitgevaar digd. italiaansch protest Bij de regeering van Engeland en Frankrijk. De Ilaliaansche minister van buiten- landsche zaken heeft een onderhoud met den Franschen ambassadeur en den Engelschen zaakgelastigde geliad en hun aandacht gevestigd' op de ge volgen, die de toepassing eener blok kade tegen den Duitschen uitvoer, zoo- ajs die door de regeeringen van En geland en Frankrijk is aangekondigd, voor den Italiaansclien handel zou kunnen hebben. De parachutemijn Het wapen waarop Hitier zinspeelde? Ongetwijfeld, aldus verneemt Reuter in welingelichte kringen; doelde Hitier toen hij zinspeelde op het geduchte wapen, dat niet tegen hem gebruikt kon worden, op do parachutemijn. Men wijst er in deze kringen op, dat de methode uiterst weer zinwekkend en in strijd met alle begin selen van de beschaafde oorlogvoering is. Het is ook een maatstaf voor de mislukking van cfè.duikbootactie. De gevaren, die aan vallen op Britsche oorlogsschepen en con- vooien met zich medebrengen, hebben de duikboot meer en meer op den achtergrond gedrongen. De dienst in de duikbooten wordt in Duitschland steeds minder popu lair. De Duitschers zagen zich genoopt hun technische kunde, waaraan niet te twijfelen valt, te concentreeren op oorlogs machines, die zonder veel gevaar voor hen zelf aangebracht kunnen worden, doch geen onderscheid tusschen oorlogvoerenden en neutralen, oorlogs- en koopvaardijschepen maken. Er schijnen twee soorten mijnen te zijn: het oude verankerde type en het nieuwe, zeer krachtige en zeer gevoelige type. Dat laatste is Hitiers geheime wa pen. Tot dusverre schijnen de pogingen der Engelschen tot identificat'o van het wa pen en bestrijding van zijn uitwerking geen succes gehad te hebben. Ongetwijfeld zal men bijtijds middelen vinden om met deze bedreiging af te rekenen. Het nieuwe mijn- type kan door duikbooten gelegd worden en met behulp van parachutes uit vliegtui gen geworpen worden..,Tenminste driemaal heeft men Duitsche vliegtuigen met dit werk bezig gezien. Het bericht, dat de monding van de Theems voor de scheepvaart gesloten zou zijn, is onjuist. Gisterochtend is een con vooi koop vaard ijschepen zonder ongeluk ken binnengekomen. Het oude mijntype schijnt op buitengewoon kwistige Wijze bui ten de territoriale wateren gestrooid le zijn: Niet minder dan 200 mijnen zijn aan de kust van Yorkshire aangespoeld. Daar deze mijnvelden niet bekend zijn ge maakt, staat men bier voor een nieuwe schending van de Haagsche conventie. Vis- scliers en treilers doen prachtig werk bij het vrijmaken dervaargeulen, hoewel dit eenige jmenschenleveae gekost hoeft. Het avontuur van Stevens en Best Naar uit London vernomen wordt, heb ben Captain Stevens en de heer Best, die hij Vcnlo aan de Nederlandsch-Duitsche grens door de Duitschers zijn ontvoerd op 9 November met medeweten van de Brit sche regeering een bezoek gebracht aan de gTens. Zij waren eenigen tij 1 in verbin ding met hooggeplaatste Duitschers en 9 November kregen zij een uitnooiliging om te Venlo een Duitsch afgezant te ontmoe ten, die hen gaarne een aantal „vredes voorstellen" wilde overhandigen, teneinde deze aan de Britsche regeering te doen toekomen. Best en Stevens hebben nooit Britsche voorstellen overhandigd aan de Duitschers. l'oen zij bij Venlo aankwamen, werden zij aangevallen en naar Duitschland ver voerd. De autoriteiten werden hiermede in kennis gesteld en men veronderstelt, dat heiden nog in leven zijn en zich te Berlijn bevinden. Best en Stevens hadden do Nedor- landsche autoriteiten in kennis gesteld' van de aard van hun opdracht en een Nederlandscli officier kreeg opdracht hen te vergezellen on op te letten, dat niets zou geschieden, dat in strijd was met de Nederlandsche neutrali teit. Het schijnt, dat de Gestapo ontdekt liad, wat gaande was en besloten heeft een einde te maken aan de vredesbeweging in vooraanstaande kringen aan Duitsche zijde. Eenige dagen geleden schijnt liet bij Hirain ier te zijn opgekomen deze zaak in verband te brengen met den bomaan slag te Munchen. Btaüë Twee Italiaansche vliegtuigen verongelukt. Bij Ciampino zijn twee jachltocstelien op een hoogte van 400 meter met elkaar in botsing gekomen. Beide vliegtu gen stortten neer, de bestuurders kwamen om het leven. Besparing van zeep. Teneinde vetten en harsen te sparen zal vanaf 1 December eenheidszeep of althans enkele, slechts weinige soorten zeep wor den ingevoerd. De vervaardiging en samen stelling daarvan zal vastgesteld worden door een verordening van den minister voor de corporaties. Finland Geëvacucerden kecren terug. De menschen, die uit eigen verkiezing uit do groote steden van' Finland zijn ge- evacueerd, keeren langzaam naar hun woonsteden terug. Zij, die op bevel van de overneia uit de grensgebieden van Karelie en van do eilanden in de Fin- sche golt zijn vertrokken, mogen niet terugkeeren. Nieuwe regeering Onder leiding van Tatarcscu. Minister-president Tatarescu is er in ge slaagd' een nieuwe regeering te vormen. De ministers legden gisteravond den eed af in handen van den koning. Het D.N.B. meldt: In gezaghebbende kringen spreekt men nogmaals op de meest besliste wijze de door Fransche en Engelsche kringen ver spreide berichten tegen, volgens welke de Roemeensche regeermgscrisis in verband zou staan met de thans in Boekarest ge voerde Duitsch-Roemeensche economische onderhandelingen. De crisis is uilsluitend ontslaan door het aftreden van den mi nister van economische zaken, hetgeen weer veroorzaakt was door meeningsver- schillen ten aanzien van het binnenland- sche economische regime. Dez.elfde kringen verzekeren, dat de regeeringswijziging geeneriei invloed' zal hebben op de betrekkingen van Roemenië met het buitenland of op de buitenland- sche politiek. Noerseh schip gewaarschuwd. Het Noorsclie schip „Solviken" is met een kanonschot gewaarschuwd, toen liet zich niet hield aan de regels bij het bin- nenstoomen van de haven van Singapore. Toen het schip het mijnenveld naderde, waarin de Sirdhana en de lloegh zijn ge zonken, werd een schot voor den boeg af gevuurd, waarna een patrouillevaartuig het schip veilig naar b.nnen loodste. Arrestaties ojp Malta? Een uit Malta te Valencia aangekomen Spaansch schip bracht het bericht mede, dat de Engelsche Secret Service omvang rijke arrestaties op Malta zou hebben doen verrichten, onder dc gearresteerden zou den zich o-ok de leiders bevinden van de beweging, die voor Malta een zelfstandige grondwet en in het bizonder het invoeren van de Italiaansche laai in het officieele verkeer naslreefde. Drie leidende persoon lijkheden van de Malthcser vrijheidspartij zouden reeds voor liet uitbreken van den oorlog zijn gedeporteerd. Zij zouden in de vesting .Gibraltar gevangen gehouden worden. Duitschland Ds, NïcmocIIer. Havas meldt uit Bern: De meest fantastische geruchten blijven de ronde doen met betrekking tot ds. Nie- inoeller. Eenigen tijd geleden werd ge meld, dal hij had verzocht weer het com mando over oen duikboot op zich te mo gen nomen, zoo als lnj dat in den vorigen oorlog had gedaan. Volgens den cor respondent van do Neue Zurcher iZcitung zou Niemoeller thans uit het concentratie kamp Saksenhausen tot rijkskanselier Hit ler het verzoek hebben gericht dienst te mogen nemen bij de weermacht en aan het front te mogen strijden. Hitler zon het verzoek hebben verwor pen. De correspondent van geuocrnd blad geeft verder bizonderheden over liet leven van den gevangene, die vergeleken met andere gevangenen, zekere gunsten zou genieten. Hij leest veel. Hij zou de depres sie te boven zijn gekomen, waaronder hij een zekeren tijd geledon heeft. Zijn fami lie woont nog steeds in do parochie van Dalüem. Priesters in Oostenrijk gearresteerd? Volgens te Boedapest uit Weenon ont vangen berichten arresteeren de nationaal socialisten in Oostenrijk katholieke priesters Onder de peaLcslocrdem bevinden zich de secreten,' van kardinaal Lnnii/er, Wein- bache' en vier leden van zijn gevolg be nevens dc jezuiet Biechlcmcier. 7iet jrzuietenhuis in Graz zou zijn ge sleten Ook woidon weer berichten ont vangen over communistische activiteit on der Oostenrijlcscho arbeiders. Dc Joden in Polen. Havas meldt uit Boekarest: Van de RoemeenschSovjet Russische grens wordt gemeld, dat vluchtelingen, die hier zijn aangekomen, hebben verleid', dat de toestand der Joden nog nooit zoo tra gisch is geweest. Eenige dagen voor de aankondiging van het instellen van een Ghetto in Warschau zyn hier progroms gehouden. Verder wordt ontkend, dat de Sovjet Russische autoriteiten 20.000 Joden naar de Sovjet Unie zouden hehbeli gevoerd' om in de mijnen te werken, zooals van Duitsche zijde is gemeld. Vereenigde Staten Amcrik&aiische stappen te Berlijn. De regeering vaa dc Vereenigde Sta ten beeft bij de regeering te Berlijn stap pen gedaan ten einde de vrijlating te ver krijgen van niet-Amerikaanscho neutrale schepen, voornamelijk Finsohe, die door Duitschland in beslag waren genomen en een voor de Ver. Staten bes temde lading vervoerden De lading1 bestaat voorname lijk uit pulp voor de papiervervaardiging. De schepen werden vrijgegeven, nadat de verzekering was ontvangen, dat do lading niet voor de geallieerden bestemd was. AKKER'S De beschuldigingen tegen Kuhn. Rechter Wallace hoeft vijf van dc tien punten van aanklacht, ingediend tegen. den. leider van den Duitsch-Amerikaanschen Bond, Fritz Kuhn, die van verduistering van gelden van den bond beschuldigd! wordt, niet ontvankelijk verklaard. Terwgl de acte van beschuldiging aanvankelijk! sprak van verduistering van 5541 dollar, heelt dc aanklacht thans betrekking op ver duistering van 1217 dollar. Dc Amerikaansche defcnsieuilgavcn. In een persconferentie heeft president Roosevelt medegedeeld, dat de detensio- uitgaven in het volgende fiscale jaar wel licht met een half milliard dollar zullen stijgen. Ilot totaal zou hoven do 2 milliard maar waarschijnlijk onder de 2300 millioen liggen. Men schenkt eenige aandacht aan het denkbeeld van een speciale belasting ter bestrijding dezer uitgaven. BINNENLAND De schrijfwijze van de Nederlandsche taal Eenheid. liet in voorbereiding zijnd ontwerp van net inzake de schrijfwijze van de Neder landsche taal zal geen Impaling bevatten, welke zich zou verzetten tegen conlinuiieit in het regecringsbclcid dienaangaande. Het bedoeld ontwerp van wet zal de strekking hebben om le voldoen aan den ook in de Eerste Kamer uitge sproken wensch met betrekking tot do eenheid van spelling. Komt de ontwor pen regeling tot stand, dan zal de oen heid verzekerd kunnen worden tus schen do in de officieele stukkon ge volgde schrijfwijze en die, welke op do. scholen worden onderwezen. De werkloosheid In dc neck van G lot cn met 11 Notcmbcr 1939, Do directeur van den rijksdienst dec werkloosheidsverzekering en atbeidsbemid- deling deelt de volgende res ui laten mede van de verzameling door het Centraal Bui eau voor de Statistiek van do voor- loopigo gegevens over do week van 6 tol on met 11 November 1939, Arbeidsbemiddeling. 1 Op 11 November 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 235,935 werkzoekenden (248.473 mannen en 17.462 vrouwen). Hiervan waren 196.792 (185.109 mannen en 11.683 vrouwen), werkloos op. wareit 51.728 personen door overheidshulp te- weikgestcla bij cultuur-technische en ad- min istiatt'p. daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 17.415 perso nen als werkzoekende ingeschreven, die in liet vrije bedrijf werkten, doch andec werk zochten. la ae week van 6 tot en met 11 November 1939 waren bij gesubsidieerde verc-en.gingen met wcrkloozenkas aange sloten 589.314 personen, waaronder 75.209 landarbeiders. Van de 514.105 verzekerden buiten do landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 17.9 (in de vorige verslagwoek van 23, tot en met 28 October 1939 was dit percentage 18.0). fn de overeenkomstige verslagweek van!' November was het werkloosheidspércenlago in de laatste jaren als volgt (in hel tijd-! perk van Mei'tot en met November worden' hij deberekening van de, percentage/de' landarbeiders builen beschouwing golatén) 1932 28.4; 1933 25.2; 1934 27.6; 193»' 31.5; 1936 30.3; 1937. 25.1; 1938 23.2; 1939 17.9. Des* oonrant wwjiiint togelfjks, motutt- tendering. *an Zon- «n Feestdagen. Pry's per kwartaal 2.—; franco per poet f 8J50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nnntmers i cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiëa voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf cor aas. het Bores* bezorgd agn, 'a Zaterdags vóór 9 uur. Ben bepaalde, plaat; ran advertent Ida wordt niet gewaarborgd. Prijs der AdrertentJSn: ran 15 regels f133* Iedere regel meer f(X30; ia het Zaterdagnummer 15 regels f 180, iedere regel meer f(X35 Reclames f 0.75 per regel. Iacassokosten5 ets.; postkwitanties 15 cta. Tarieven van advertentiën by abonnement zijn aan hel Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein® Advertentiën opgenomen t 0.50 t/m. 15 moor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentiën tot ©woor den f&©, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00,indien niet vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. vereischen onmiddellijk goede verzorging! Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag AKKER'S Kloosterbalsem en.„ wèg is de pijn! Akker'» Kloosterbalaem vervangt tijdelijk de vernielde huid, zui vert en geneest en la door zUn -weefsel-herstellende werking een ware balsem voor brandwonden en brand blaren, Zd gcneaien dan zonder lltteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel bH schaafwonden, ontvellingen, open huia» schrale huid, gesprongen handen, kloven, winterhanden, wintervoeten, winterooren. Per pot van 25 Oram f 62!/-. pot van 50 Gram f LOL Werkloosheidsverzekering.'

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1