HALF TARIEF EEH ST. (MCalflUS PAKKET De ramp van de „Simon Bolivar" PU ROL in huis! Een onderhoud met een gelukkigen vader. Van bange oogenbükken op de „Simon Boiivar" De hartelijkheid van de Engelschen en de medewerking, die de schipbreukelingen onder vonden. A Kamer van Koophandel en Fabrieken Oranje-buurtvereeniging „Gusto Dictatuur en democratie Een nieuw soldatenliedje STADSNIEUWS A.F.V. „Schiedam" Passage-theater Polyantha Monopöle Verdacht van inbraak Ten ivuize \an een familielid te Rot terdam hebben onze stadgenoot-en, de heer J. cns\ oort en mevr. WensvoortBergyk imet hun vijl kinderen, die op wemderbaar- lijke v.yze bij de ramp van de „Simon Bolivai' gerea zijn, zich voorloopig ge vestigd. Toen wij den heer J. Wensvoort gis teren opzochten, kon hij haast geen -noor den genoeg vinden ooi zijn dankbaarheid te uiten over het behoud van zijn ge zin Zooals de lezer weet, keerde de heer Wens*, ooi t als employé van de B.P 3JL van ^ziju verloi terug naar Curasao. Wij la kten nu de heer Wensvoort aan het woord „Op het oogenblik van de ramp bevond ik mij in de roohsalon op het voorschip. Direct rende ik naar boven en rustte niet .voor de kinderen zich in de sloepen be vonden. Daartoe moest ik de brug pas- seeren en vona daar den kapilem van de „Simon Bolivar" dood op zijn post. .Voor myzek was er geen plaats meer in de sloepen en bovendien, waren er te veel vrouwen, dan dat ik daar moeite voor zou doen. Ik ben op de éen of andere wyze over boord geraakt, maar hoe dat geschiedde, weet ik my met meer te herinneren. Een zwemvest had ik met kramen bemachtigen; ik hield mij in het water vast aan een stuk wrakhout, Hoe lang ik zoo ronddreef, kan ik evenmin zeggen. Wei herinner ik mrj, dat ik een voor mvreemae baby boven water heb gehouden, tot wy gered werden. Ook kan ik mij met herinneren, wanneer ik door de bemanning van een treiler, die ineen Bntschcn mijnenlegger veranderd was, op gepikt werd. „Hoe wera het kleerenprobleem opge lost?" was onze vraag. „Spreekt u wel van kleerenprobleem. Van het Engelsohe marinepersoneel kre gen wrj elk fcleedingstuk, dat zij konden missen, en het duurde niet lang, of ieder was voorzien van een. matrozenbroek." Het gelukkige wederzien. „Doodop werd ik van de treiler gedra gen naar een loods, waar ook andere schipbreukelingen verzameld waren. Hier was het, dat ik twee van mijn kinderen terug zag. Of hun moeder, broertjes en zusjes nog leefden, wisten zij niet. Later bleek, dai ons gezin in vieren uit elkaar geslagen was. Mijn vrouw en twee kinderen bleven bij elkaar. U be grijpt, ninn vreugde kende geen grenzen meer, toen ik Dinsdag definitief wist, dat mijn gezin behouden was. Lotgenooten, die bij mijn vtouw in de sloep zaten, waren liet er over eens, dat zij zich kor daat gedragen heeft. Er waren mannelijke personen, die openlijk beleden, dat ztj hier aan een voorbeeld konden nemen. Oogenscüijnlijk onbewogen, deed zij po gingen om een kast te openen, maar daar zy de sleutel naar rechts draaide, strand den haar pogingen en moest vader er bij komen. „Ja, ons allerjongste kind is een baby van. zeven maanden, dan volgen er drie meisjes van acht, tien en twaalf jaar. Daarop volgt een jongen van dertien jaar. Mijn oudste zoon is niet meegegaan, die is verbonden aan het vliegveld Schiphol." „Hebt u nog kranten gelezen met een uitvoerige beschrijving van deze ramp?" „Neen. ik heb er heel weinig van ge lezen en haast geen foto's gezien. Wel wist ik, dat Mesritz, ook een Schiedam mer, evenals ik zelf, tot do geredden be hoorde. Van andere Schiedammers heb ik vóór noch na de ramp iels gemerkt. NTa de redding kon ik mijn lotgenooten zeer n cei'yk onaerscheiden. De stookolie, die na ue tweede ontploffing uit de ketels in het water stroomde, deal ons op ne gers bjken. Het is niet te zeggen, hoe ontoonbaar wij er uit zagen. Het reini gen was geen gemakkelijk werkje." Onversaagd. „Zet u uw reis naar Curasao door?" „Ja, zoodra dc maatschappij in dien zin een beshssing genomen heeft, ga ik weer met mijn gezin." Bij het a'sdieid nemen, drong hij brj de voordeur er nog eens op aan, om vooral te schrijven hoe gelukkig en dank baar hrj zich v oelde, dat zijn vrouw en kinderen gespaard zijn gebleven. VER20NÜEN AAN HET VEUb POSTADRES NANf EEN MILITAIR ©ENEDEN EEN RANG\PN OFFICIER, AANGEBODEN TUSSCHEN 2J EN 30, NOVEMBER-,MET 2. ELKAAR. SNy- DE.NDE LyNEJsT OVER HET-ADRES, De ontvangst in Engeland. „Hoe denkt u over de ontvangst, die 'de Engelschen u en de andere geredden bereidden?" „Daarvoor hebben wij niets dan loL Het is mei gemakkelijk uit te drukken, wat wij aan deze menscheo. te danken hebben." Mevrouw Wensvoort, die even de ka- fner binnen kwam, beaamde volledig deze loftuiting, waarna zij weer de terugtocht aanvaardde. De heer Wensvoort roemde het werk van ds. van Dorp, den Ned. Herv. predi kant ie Londen, esn dr. Ibens, de K.N.S.M.- arts. „Van de loods in Harwich nit," ver volgde onze gastheer zijn verhaal, werden wij vervoerd naar het Grand Eastemhotel in Londen, waarna wij naar het Bartho- lomeus-hospitaal getransporteerd werden Mijn kinderen hadden gelukkig slechts ©eni ge zer-r lichte wonden, terwijl ik haast zonder schram erai gekomen ben. Onze 'dagen brachten wij in verschillende hotels door, maar de laatste dagen vonden wij mijn gezin was ïntussehen compleet onderdak in het Bangorhotel, wat door ons op prijs gesteld werd, daar de eige naar, de heer Damman, een Hollander was en wij daardoor in een Hollandsche omgeving kwamen. Vrijdagochtend, om kwart voor zeven, stapten wij in een bus, die ons naar het vliegveld Shorebam bracht, van waar drie K"L.M.-vllegtuigen met B.P.M.-em- ployé's naar Amsterdam startten. Om twaalf uur werd „lucht gekozen" en de vliegtui gen arriveerden om half tweo op Schip hol, waar de familieleden van de gered den wachtten." i De veiligheidsmaatregelen. De vraag, wat hij van de veiligheids maatregelen dacht, die op de „Simon Boli- .var" getroffen waren, wilde de heer •Wensvoort liever niet beantwoorden; dat liet hij over aan bevoegden op dit ge bied. „Hpt laatste woord zaL hierover nog wel niet geschreven zijn" voegde hij eraan toe. Wel had hij geconstateerd, dat de sloepen boven water hingen, wat het strij ken van deze vaartuigen in het algemeen vergemakkelijk „Zijn uw kinderen den schrik te bo ven?" „Nog niet heelemaai. Zij spelen weer en gaan hun gangetje, maar schrikken toch-nog erg, als een deur met een bons dicht valt." Juist kwam het jongste dochtertje bin- nendribbelen. Vergadering. Ete Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden Maas, houdt Woens dagmiddag m het Handelsgebouw te Vlaar- dingen een openbare vergadering. De agenda, vermeldt oa.: Spoorweg overgang Vlaardingen-Oost. Clubavond. In Musis Sacrum werd gisteren een club avond gehouden, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer T. G. Hop. Aanwezig was een zeer fraaie collectie foto's, welke door het tijdschrift Focus ver zameld werd in de gedurende dezen zomer gehouden tentoonstelling te Munchen. Deze circuleert (hans in Nederland; de amateur fotografenvereenigingen gebruiken dit ma teriaal als onderwerp van nuttige en leer rijke besprekingen. Voorts was aanwezig een aantal lantaarn plaatjes, naar kleuren-foto's van ds. J, W Tonsbeek, gemaakt tijdens een reis door Finland. Deze plaatjes werden geprojecteerd en eveneens besproken. De rest van den avond werd besteed aan practisch werken. Na een inleiding van den heer Steef Zoetmulder over portret fotografie, werd met behulp van schijnwer pers een aantal portretfoto's genomen. Bandieten der Woestijn. De Gorilla, In „Bandieten der woestijn" is Jack Holt de manager Ghet Eaton van een oliemaat schappij, wier concessie in China in ge vaar is geraakt, doordat de broer van Cbet de zaken met goed beheert. Hoewel Ghet op het punt staat in het huwelijk te tre den, keert hij onmiddellijk naar China terug, waar hij het beheer weer op zich neemt Hij komt voor groote moeilijkheden te staan, ook door een stelletje bandieten, maar alles komt weer in het rechte spoor. Na de pauze gaat „De gorilla", een mysterieuse geschiedenis, welke zich in New-York afspeelt, waarbij een afzichtelijk monster vele slachtoffers maakt. Ook Wal ter Stevens (Lionel Atwill) heeft een aan zegging gekregen, dat het monster het op hem voorzien heeft. Om zich te bescher men, roept hij de hulp in van die detecti ves Garrety, Harrigan en Mulligan. Als we nu verklappen dat do drie detectives vertegenwoordigd) worden door de Ritz- Brothers, dan spreekt het vanzelf, dat de ééne zotte situatie zich op de andere sta pelt, zoodat er voor lachers werk aan den winkel is. Het voorprogramma geeft, behalve het actueele nieuws, een filmpje over Tunis en een grappige Pojieye-teekenfilm. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen de volgende geneeskundigen 'den dienst waar: Geerdes, Veenlantstxaat 2; Bolle (als plaats vervanger van-dr. Meyer), Swammerdam- singel 43 en De Ridder, Rozenburgsche- straat 6b. i Morgen is geopend de apotheek van de firma Gouka ea C?o., .Groenelaan 127 en de apotheek van den-heer Jansen, Van Musscfaenbroekstraat 1, die ook den nacht dienst waarnemen. Viering *n liet derde lustrum. Installatie van e©re-leden. Gisteravond was de zaal van Musis Sa crum tot de laatste plaats gevuld met leden en belangstellenden van de Oranje- buurtvereeniging „Gusto", welke er haar vijftienjarig bestaan vierde. Een kort openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer J. M. van Putten, die o.a. wees op de moeilijk heden in de vereeniging ontstaan door de mobilisatie. Spr. richtte zich vervolgens tot den secretaris, den heer J. Zagwijn, die tien jaar achtereen bestuurslid is geweest. Met het Wilhelmus werd vervolgens de avond geopend1. Het belangrijkste gedeelte van den aiond! was wel de installatie van de volgende eere-leden: H. Ph. Glasie, ir. 0. M. Heymans, W, J. Jonkers, A. L, Jurgens, J. van Katwijk Jzn, F. A. 0. Lechner, K. Liebe^k, J. N. Post, H van Veen, P. van der Vlies en G. van Wierin- gen; van wie de heeren Glasie, Heymans, Jonker, Van Veen en Van Vieringen om verschillende redenen met aanwezig kon den zijn. De installatie geschiedde na de pauze door den beschermheer der vereeniging, den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haar en, waarbij aanwezig waren mevr. Van HaarenRaymakers en de eere-voor- zitter, mr. H. Smulders. De burgemeester wenschte be stuur en leden in de eerste plaats geluk met het derde lustrum en bracht nogmaals den oorsprong van de vereeniging in de herinnering terug. Zij dankt haar ontstaan namelijk aan bet bezoek van H.M. de Ko ningin in 1924 aan Schiedam. Verschei dene bu urtvereenigmgen zijn inmiddels verdwenen, maar Gusto is blijven bestaan, dank zij haar werkwijze en de sfeer van saamhoorigheid'. Spr. wenschte de vereeniging geluk uw de eere-leden, die er zieker prrjs op ste. j len deze functie in te nemen. Tenslotte uitte spr, de hoop, dat de vereeniging nog lang zal groeien en bloeien. Namens de eere-leden sprak de heer F. A. Cl Lechner zoowel jegens den burgemeester als de vereeniging zijn dank uit Het programma, dat den aanwezigen ge boden wer-d, droeg een gevarieerd karak ter. Flip en Flap zorgden ervoor, dat er gelachen werd; de Pooloo Stars hadden eveneens veel succes, enkele voordrach ten en liedjes werden ten beste gegeven; er werd) muziek gemaakt door de Pooloo- band1; tijdens de pauze werden consump ties en versnaperingen rondgedeeld en zoo kwam het, dat de stemming, welke er reeds bij den aanvang van den avond in was, gehandhaafd bleef tot het eind'. Na afloop werd nog eenigen tijd gezellig gedanst op muèiek van de Pooloo-band. Omvergereden. Gisteren is het 9-jarige meisje G. S. op de Koemarkt bij het plotseling oversteken van den rijweg, aangereden door den wiel rijder P. F. Ondanks het krachtig remmen van F. kon deze een aanrijding niet voor komen; het meisje werd tegen de straat gesmakt. Een wond aan haar bovenlip, die daardoor ontstond, is door de politie verhonden. Tcckcnucdsfrijd voor de school- jeugd. De commissie voor de bloemententoon stelling 1940 „Polyantha" heeft de mede werking ingeroepen van den wethouder van onderwijs, den heer J. Dinkelaar, voor het oiganiseeren van ©en teekeuwedstrijd voor de schooljeugd. In verband daarmee schrijft de wethouder aan het personeel der Schiedamsche onder wijsinrichtingen het volgende: Schriji cn van den wethouder van onderwijs. „Zooals gij weet, wordt Mei 1940 een bloe mententoonstelling geopend pn het Volks park. Deze tentoonstelling zal tot stand komen met sterke medewerking van het gemeentebestuur, dat zoo'n tentoonstelling in het belang acht van de gemeente. Het bestuur van deze tentoonstelling wil de nu gaarne, om ook „Polyantha" bij de kinderen ingang te doen vinden en popu lair te maken, onder alle Schïedamsehe schoolkinderen van alle richtingen van de lagere scholen een wedstrijd houden, wie do mooiste teekening zou kunnen leveren, ge kleurd of ongekleurd (men is in de opvat ting geheel vrij) van planten en dieren, al of niet gegroepeerd tot stillevens. Ik noem b.v. een schaaltje met vruchten, een paar paddestoelen, kevers, een vaasje met be paalde boomtakjes er in, etceigenlijk heelemaai overgelaten aan het initatief en de inventie van de kinderen zelf, welke teekeningen door een bevoegde jury zullen worden bestudeerd en waaruit een serie teekeningen zal worden gekozen, die voor een prijs in aanmerking komt. Aangezien ik dit idee van „Polyantha" buitengewoon aardig vind ea ik er van overtuigd ben, dat bet teekeoontl envys op de gewone lagere scholen in Schiedam zoodanig ontwikkeld is, dat met succes dit verzoek tot de scholen kan worden ge richt, heeft ondergeteekende die eer u uit tia noodigen uw medewerking daartoe te verleenen. De teekeningen moeten op pa pier gemaakt worden, niet grooter dan 30 bij 20 c M. De kinderen kunnen zich laten inschrij ven by het „Polyantha-Comité", Lange Ha ven 141, doch om nu druk geloop te voor komen aan dit bureau, zou ik u in overwe ging villen geven de kinderen, d e aan dezen teekenwedstrijd znllen meedoen, op een lijst te plaatsen ea deze lijst aan het Bureau Lange Haven 141 toe te zenden, Lezing voor de AJt, Kies- vereem. Nederland en Oranje. Onder presidium van den heer A. BI ij- dorp is gisteravond in de bovenzaal van het Geref. Jeugdhuis een vergadering ge houden van de A R. Kïesvereeniging „Ne derland en Oranje". Na opening op de gebruikelijke wijze en voorlezing van Da niel 3, dat betrekking heeft op het te be handelen onderwerp: Dictatuur en demo cratie, hield de voorzitter een korte toe spraak. Spr. herinnerde er aan, dat dit de eerste veigadering is van „Nederland en Oranje" in dit seizoen en releveerde de belangrijkste gebeurtenissen op politiek gebied en in ons Vorstenhuis. Over den afloop van de Prov, Staten en gemeente raadsverkiezing zijn de A.R. niet ontevre den. Ook werd herinnerd aan het aftreden van het ministerie Golyn en de mislukte pogingen van dr. Colijn om een kabinet te vormen, dat voor de Tweede Kamer aan vaardbaar was Ondanks den ooilogstoe- stand in Europa, en de moeilijkheden, die daaruit ook voor Nederland voortspruiten, zal de A.R. kiesvereen „Nederland en Oranje" haar arbeid voortzetten. De lieer J. Geukema, te Vlaardinger- Ambaeht, lid van „Nedeiland en Oranje" al hier, hield in September een lez.ng over Dictatuur en democratie voor de A. R J. A. (A. R. jongeren actie). Op verzoek heeit de heer Geukema gisteravond zijn referaat voor de kïesvereeniging herhaald. Spr. ging uit van deze stellingDe storm loop, ontketend door socialisme en fascisme tegen de democratie heeft zulk een drei genden vorm aangenomen, dat men zonder overdrijving kan spreken van: de democra tie in gevaar. Anderzijds hebben de A. R. hun opvatting van democratie te handhaven tegen de valsche beginselen van volkssou- vereiniteit en revolut onaire dictatuur, want hier dreigt het gevaar der democfatte. Spr. schetste de omstandigheden, waar onder de dictatuur in Rusland, Italië en Duitschland is tot stand gekomen. Er is verschil in deze drie vormen van dictatuur, maar zij komen overeen in dit ééne: souvereiniteit van den staat, hetzij dan ia één persoon of zg. via de ge meenschap. Omdat in E.D.D. groepen bijeen zin, die zich ook baseeren op het beginsel van de volkssouvereiniteit, kunnen do A II. i .et E.D.D. niet samenwerken. De A.R. ent tweeërlei teriein: dat waar de staal souve- inet verzoek de deelnemerskaarten met de reine rechten heeft en dat, waar de staat Nog wat te vereffenen. Door "de politie is in een logement aan gehouden G. M. CL zonder vaste woon- of verblijfplaats, die in het Alg. Politieblad, gesignaleerd stond, tot het ondergaan van diverse vonnissen. Hij wordt naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht namen der leerlingen aan uw adres toe te zenden, opdat u dan voor de uitreiking zult kunnen zorgdragen. Ik hoop van ganscher harte, dat uw school een aantal ongedachte talenten zal naar voren kunnen brengen. U bij voorbaat voor uw vriendelijke mede werking hartelijk dankzeggend" enz. Ook de U. L. 0,-scholen en de cen traal 7e leerjaren kunnen aan dezen wed strijd in teekenen (stillevens etc.) deelne men. Voor deze 2 soorten van scholen zal een afzonderlijke groep gevormd worden en afzonderlijke prijzen worden beschikbaar gesteld. De gebochelde. De koning van de Champs Elysées. Het schoone oude drama van Henry de Lagardère, die maar niet dood wilde, is nogmaals verfilmd en het resultaat ervan wordt thans in Monopole theater vertoond. Het verhaal zal waarschhijnfijk wel bekend zijn, doch voor hen, die het misschien nog niet weten, zij hier dan vermeld, dat Henry Lagardère het voorbeeld voor alle iwen is van Fransche ridderlijkheid, hel- „nmoed en wat dies meer zij. Zijn wraak op de moordenaars van zijn vriend komt laat. Ais. de gebochelde leert hij, na zeven tien jaar weer, vernietigt zijn vijanden en krijgt dan als belooning de dochter van zijn zeventien jaar geleden overleden vnend. In de tweed© hoofdfilm: „De koning van de Champs Elysées", speelt Buster Beaton do hoofdrol. Het zijn slechts ea paar da gen per jaar dat men Buster Keaton kan zien, want zijn films zijn schaarsch. Men kan hier dus de gelegenheid te baat ne men. Hij speelt de rol van reclame-deskun dige, die echte bankbiljetten inplaats van nagemaakte onder het publiek verspreid. Hij is tooneelspeler, hij, wordt gevangen in verhand met zijn tooneelcostuum en hij beleeft nog tientallen andere avonturen, maar hij komt er onder uit a la maniére van Buster Keaton. geen rechten kan laten gelden. Na het referaat ontspon zich een aan gename discussie. Bij Brand- en Smjwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. In Psckorr ten doop gehouden. Er zijn den laatsten tijd reeds verschei dene zg. soldatenliedjes ontstaan van het genre: „Hie, ha, kapitein", Kobus Kuch" enz. Soldatenliedjes met serieuzen inhoud komen.bij ons blijkbaar slechts sporadisch tot stand. Een Rotterdamsche journalist, de lieer J. A. van 't Hoen, beeft er een vervaardigd! „Holland pas op je teilen", met als re frein: „Holland, pas op je tellen. HollandI Hon je paraat! Holland, Hoe het ook gaat knellen. Jouw grijsgroene mannen beseffen hun taak!" De heer 3d Walvis, de organist van het Schiedamsche Piassage Theater, heeft en een bizonder geslaagd® melodie bij gecom poneerd en een goed chansonnier als ïbed Moens, heeft het liedje gisteravond vooffl het eerst in het openbaar voorgedragen in1 dancing Pschorr te Rotterdam. De compo nist begeleidde den heer Moens aan den vleugel! Het liedje sloeg in! De zaal was still Het was een aangename afwisseling in het cabaxetprogramma, waarin een danspaar^ antipodisten, een danseuse en twee acro baten optraden. Arrestaties. De politie heeft in de afgeloopen dagen aangehouden de gebr. A. en M. K., resp. van hier en Overschïe en A. J. de H. van hier, als verdacht van inbraak in de woning van den heer K. aan de Breed1- straat alhier, waar Zondagavond een be drag van pl.m. 200 gulden werd: ontvreemd. M. K. bekende met de beide anderen, die nog ontkennen, de inbraak te hebben ge pleegd1. Voorts werd aangehouden de 18-jarige N. S. van hier, als verdacht van diefstal van géldS uit de Unie-winkel op den hoek van de Aleidas traat esn Westfrankelandsche- siraai waar Zondag ji. een bedrag van 50 gulden werd ontvreemd, nadat de dia- der zich den toegang tot den winkel had verschaft door 'gebruikmaking van een valschesleutel. J# Walvis.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2