f as li Postduivenkeuring Laatste Nieuws Beurs ran Amsterdam 55/ia 29 H. k Feestavonden WEERBERICHT Verwachting De ramp van de „Spaarndam" De bemanning gered GEMEENTEL1JKE L. BOON, Huysmansstr. 63b, Tel. 69719 Een middel tegen magnetische mijnen? BINNENLAND Benzine kost nu I6V2 cent Luchtvaart Het vliegongeluk te Hillegersberg Gemengd Nieuws KENNISGEVINGEN.! Hinderwet Waarschuwing Schip bij Schiermonnikoog gestrand Burgerlijke Stand Rechtszaken Prijsopdrijving Omliggende Gemeenten Auto te water gereden Handel en Bedrijf Rotterüamsclie Veemarkt 7. V, 7, 7, V, Vu evf- fvl f *4 >k 11 II.B.S.-vereen.. „Onder Ons"'. Een deel der menschheid schept er ge noegen in bij tijd en wijle eens te kruipen in de huid' van een ander en een an der deel dier zelfde menschheid vindt hel prettig daar naar-te kijken 1 Aan dat opmerkelijk verschijnsel heeft het tooneel, zooals zich dat over de ge- heele wereld in onderscheiden vormen openbaart, zijn ontstaan te danken. Vooral aankomende en jonge intellec tueelen voelen in den regel veel voor het tooneel, zoodat het geen verwondering be hoeft te baren, dat de H.B.S.-vereenigïng „Onder Ons" op haar jaarlijkschen feest avond meestal met een toorieelstuk \oor den dag komt, gespeeld door de le den Dat was ook Zaterdagavond' in Mnsis Sacrum het geval. Onder leiding van den leeraax Nedcrlandsch aan de R.H.BS., den G. Groeneveld was ingestudeerd: „loop Terheul", een tooneelstuk in 3 bedrijven bewerkt naar het gelijknamige hoek van Cissy van Marxveldt, Dertien LLBS.-ërs hebben zich ingespannen om elk een ander wezen uit te beelden dan zij zelf zijn en al kon voor een bijlgeloavig mensch dit aantal aanleiding worden om van het re sultaat niet veel te verwachten, de prac- tijk heeft weer aangetoond, dat 13 niet altijd ongeluk behoeft te beteetesnen. Want „loop Terheul" is bizonder aardig ge speeld, als men in aanmerking neemt, wie het opvoerden, n.l. jongelui uit de mid denklassen van de R.H.B.S. Hel heeft in 't algemeen bezwaren in een dergelijk geval namen te gaan noe men van spelers en speelster. Maar voor ditmaal willen we een uitzondering ma ken voor de dames, die resp. Joop en Julie Terheul uitbeeldden, de twee zusjes, die een groot contrast vormden, n.l. Ddna Eygenraam en Martha Wagenaar. Vooral de eerste heeft een bizondteren aanleg ge toond voor tooneelspel; zij bewoog zich zoo ongedwongen op het podium, alsof ?ij daar reeds jaren regelmatig verscheen en liet zich zelfs niet van haar stuk brea- gne, toen een van haar medescholieren achter in de zaal probeerde „geestig" te zijn, maar daardoor blijk gaf, dat hij vóór hij voor een beschaafd mensch wil door gaan, nog wel iets te Ieeren heeft. Behalve de beide genoemde dames heb ben ook hun medespelenden hun best ge daan en bijgedragen tot het succes. Aan hetslot der voorstelling heeft de voorzitter van „Onder Ons", Henk van Nieuw kerk aan den heer G. Groene veld dank gebracht voor diens leiding bij het instudeeren van „Joop Terheul" en bood als herinnering daaraan een boek werk aan. Bij het begin van den avond' heeft de voorzitter allen welkom geheeteo, in het bizonder den eere-voorzitter den heer N. W. v. Gelder; de leden van do Com missie van Toezicht, de leeraren en leeraressen en de vertegenwoordigers van zustervereenigingen. Spr. uitte zijn voldoening, dat de zaal zoo vol was; hij zag daarin een bewijs van belangstelling in de vereeniging. De jongeren de le klassers werden opgewekt lid van O.O. te worden. Na de opvoering van het tooneelstuk, volgde een druk bal, met medewerking van Sander and1 his Cotton Rand uit Rotter dam. Klein Babberspokler. De tuinbouwvereeniging „Klein „Babbers- polder" heeft Zaterdagavond in Gebouw Eendracht een feestavond voor haar leden gegeven, welke druk bezocht was. De voor zitter, de heer B. van der Zee, sprak een korte openingsrede uit, waarin hij o.a. mededeelde, dat de vergaderingen en ook de cursussen, welke dezen winter in be mesting enz. gehouden worden, slecht be zocht worden. Spr. uitte de hoop, dat dit zal veranderen en dat de leden k be langstelling zullen te toonen voor meer ernstige onderwerpen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van de feestcommis sie, den heer N. L o u r e n s, die een korte inleiding gaf tot het programma, dat on der leiding stond van den humorist-confe rencier Jan Brouwer. Voorts verleenden htm medewerking de zanger Martin van Heelsbergen, de accor deonist Willy Mijsbergen en de Rhythm Boys, onder leiding van den heer H. tWöhlc. Het publiek, waaronder zich ook enkele afgevaardigden bevonden van de Vlaar- dingsche zustervereeniging, bleek het ge boden© ten zeerste op prijs te stellen eq velen bleven na afloop nog eenigen tijd' dansen, waarbij de Rhythm Boys voor muziek zorgden. Bellamy. De Schiedamsche afdeeling van d'e ver eeniging „Bellamy" heeft Zaterdagavond in gebouw Tivoli een propaganda-feest- avond' georganiseerd. Er was veel belang stelling voor deze bijeenkomst, welke on der leiding stond' van het bestuurslid, den heer W. G. van Tricht. Het gevarieerde programmawend ver zorgd' door een der leden van de Snaren- zangers, Jan van der Horst, die optrad! als canfercsacier-humorist; voorts dooir Ha waiian Players, onder leiding van d'en heer W. de Reus, en de Broadway Kings, on der leiding van den heer F. Silvester. Door de tooneelgroep van de afdeeling werd Uittreding en sterven. Dioor de Ned'. Vereen, van Spiritisten, „Harmonia", afdeeling Schiedam, zal he* denavond' in het gebouw Korte Kerkstraat 3, de heer J. Kakebeeke, lidt van het hoofd bestuur van „Harmonie", een lezing hou den over: Uittreding en sterven. AGENDA, SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Bandieten der woestijn. 2. De gorilla. Zon dagmiddag 3 uur: Beide films. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. De ge bochelde. 2. De Koning van de Champs Elysees. 27 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Jubileum H. H. van Vleuten als directeur Stedelijk Muziekkorps. 27 Nov. Gebouw R. K. Volksbond, 8.30 uur. Hanze-vergadering. H. E. v. d, Brule: Regeering en midden standsbemoeiing. 27 Nov. Korte Kerkstraat 3, „Harmonia". J. Kakebeeke: Uittreding en ster ven. 27 Now, Gebouw Eendracht, 8 uur. Uit voering Kinderkoor Schiedams Jong Leven. ROTTERDAM. 27 Nov. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Re vue Gez. Jong Nederland. Wij in Holland. Bioscopen. i Capitol. 2.15 tL 8.15 u. Jamaica Inn. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Jamaica Inn. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De zon gaat nooit onder. Lnmière. 2,15 u. matinée; 7 u. 9.15 u. Safia's leugen. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. De geheimzinnige Br. Glitterhouse; De kroegzange res. 2 m 7 u. 9.30 u. De spooktrein, een blijspel m één bedrijf opgevoerd: „Uni-1Studio. 2.15 u. 7 u, 9.15 u. Carrière. verseel" en Jan vau der Horst heeft ten slotte nog gedeclameerd. Het hoofdbestuurslid, de heer J. Hors meier, uit Den Haag, heeft een korto propaganda-rede uitgesproken, waarin hij verschillende onderwerpen behandelde van den huldigen economischen en politieken toestand, gezien in het licht van de Bel lamy-leer, tot slot waarvan hij de toehoor ders aanbeval de boeken van Bellamy te lezen. Tot slot werd nog eenigen tijd gedanst. Van de S.P.V. „De Postduif". De S.P.V. „De Postduif" hield Zaterdag en gisteren in haar lokaal Broersvest 123 een stedelijke tentoonstelling van post duiven. Totaal werden 167 dieren inge zonden, eigendom van 37 personen. Als keurmeester trad bij de zicktkeurïng op de heer J. Knipping. De uitslag is als volgt: KI. I. Oude duiven boven 450 K.M. 1 K. v. Muilwijk, 2 RiglerLarnens, 3 A Heindijk, 4 P. v. Giessen, 5 Gebr. Spieren burg, 6 A. Sclieuneman, zeer eervolle ver melding C. G. v. Lint, idem H. J. Zand1- boer, eervolle vermelding C. G. v.- Lint, KI. 2. Oude doffers boven' 450 K.M. 1 Broekzitter, 2 J. v. d'. Sluis, 3 Verduyn- Putters, 4 C. G. v. Lint, Z.E.V. K.. v. Muilwijk en J. v. d1. Waard, .V, KJ. v. Muil wijk. KL 3. Oude duiven boven. 200 K.M. 1 Gebr. Spierenburg, 2 P. v. Giessen, 3 a M. Willemse, Z.E.V. J. v. A Sluis. KI. 4. Oude doffers boven 200 K.M.: 1 H. v. A Kant, 2 J. v. d. Sluis, 3 0. M. Willemse, Z.E.V. en E.V. C. Flipse. KI. 5. Jonge duiven boven 150 K.M. le prijs en schoonste d'uif: H. J. Zand boer, 2 J. Broekzitter, 3 0. G. v. Lint, 4 J. v. A. Sluis, 5 J. Freij, 6 W. A. Stok, Z.E.V. 0. G. v. Lint, idem 0. AL Willem- se, E.V. Gebr. Crarna. KI. 6. Jonge doffers boven 150 K.M. le prijs en schoonste doffer: 1L J. Zand boer, 2 P. v. Giessen, 3 Gebr. Crama, 4 A. Scheunemann, 5 0. v. A Graaf, 6 W. P. v. A Sloot, 7 J. Blom-v. d. Horst, Z.E.V. J. Groeneweg en Tb. Jansen, E.V. Gebr. .Willems en H. v. A Kant. KL 7. Oude duiven onbevlogen: 1 0. AL Willemse, 2 W. P. v. Sloot, Z.E.V. 0. Tweeboom. KI. 8. Oude doffers onbevlogen.: 1 J. v. A Sluis, 2 K. v. Aluilwijk, 3 T. A'. Deslooven, 4 P. J. Weijntjes en Co., Z.E.V, v. Giessen en Gebr. Willems, E.V. C. G. v. Lint. KI. 9. Jonge duiven onbevlogen: 1 C. G. v. Lint, 2 Blom-v. A Horst, Z.E.V. en 0. G. v. lint. KI. 10. Jonge doffers onbevlogen: 1 J. v. d. Sluis, 2 Gebr. Crama, Z.E.V. O. G. Lint. De wisseibeker werd' gewonnen door «ten heer H. J. Zandboer. De prijzen bestonden voorts uit luxe voorwerpen, die zeer gewaardeerd' werden door de winnaars. Concenrs successen. Onze stadgenoot, de heer A. D. 0. Kok, dirigent van het mannenkoor „Onderling Genot" te Numansdorp, behaalde Zater dag jj. op het concours te Overschie een eersten prijs in de 3e afdeeling met eea totaal van 300 punten. Ook de Mannenzangvereeniging Wilton- Fijenoord, dirigent B. Verweel, behaalde op dit concours in de 3e afdeeling een eersten prijs Aangezien dit koor nog slechts een jaar bestaat is dit zeker een succes. Medrgwlrciü d»ar het K.N.M.L in De Bilt, Verwachting: aanvankelijk stormachtige tot krachtige, meest Westelijke wind, later waarschijnlijk afnemend en krimpend, be trokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opkla rend, nu en dan regen, iets kouder. Stormvloed. De stormvloedwaarschuwingsdienst van het Aleteor. Instituut in De Bilt seinde te 11.10 uur aan de groepen Rotterdam, Dordrecht en Bergen op Zoom: Wordt verwacht flink hoog water, en aan de groep GorinchemVianen: .Wordt ver wacht gevaarlijk hoog water. Storm uit het Zuid-Westen. Geseind' 27 November te 10.50 uur aan de posten van iJmuiden tot de Belgische grens en te 12.10 uur aan de posten van IJmuiden tot Delfzijl: „Wordt verwacht Naar wij vernemen is de bemanning van het Nederlandsche s.s. „Spaarn dam", dat hedenmorgen voor den Theerarmond op een mijn is geloop-en, door een Engelsche loodsboot aan lx>ord genomen. Een reddingboot, welke te hulp was ge sneld, behoefde geen assistentie te ver- leenen. Als eenige passagier beiond zich op de „Spaarndam" een bejaarde dame, die uit Amerika kwam en ondanks het langdurig© oponthoud, had besloten aan boord te blij ven. Bij de ontploffing werd het schip aan den boeg tot aan het bovendek openge- Brandstoffenhandei, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES. storm uit het Zuid-nesten met ruimenden schturd, waarbij het voorluik weggeslagen wind werd. Toen de reddingboot de plaats van de ramp verliet, was het wrak nog drijvende. De „Spaarndam" bevond zich op weg naar Antwerpen. Londen, 27 November. (Reuter). Te Londen verklaart men met oen zeer groot vertrouwen, dat Groot Brittannië de kwestie der magnetische mijnen be- heersent en dat het land er zeker van kan zijn, dat die mijnen niet veel langer nog een bedreiging zullen vor men. Ook prijs verbooging van petro leum en donkere oliën. Naar wij van de zijde van de petro leum-maatschapprjen Shell, Standard, Texaco en Sinfina vernemen, is het met het oog op de inmiddels verder gestegen kosten van aanvoer ooimoge- lijk gebleken de bestaande prijzen van benzine, petroleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs aan de pompen is thans gebracht op lS'/k cent per liter, terwijl de prijs van petroleum met 3/4 cent en die van gasolie en andere donkere oliën met cent per 'iter is verhoogA Het stoffelijk overschot van den bestuurder geborgen. De bergingspogingen van het Woensdag middag te Hillegersberg verongelukte mili taire vliegtuig hebben Zaterdagmiddag tot resultaat gehad', dat men op een diepte van bijna vijf meter is doorgedrongen tot de cockpit van hot'toestel. Toen men een maal zoover -was beeft men de klei, dïo zich overal had1 doorgedrongen, voorzich tig met een brandspuit weggespoten. Daar na is de cockpit doorgezaagd' om gemakke lijker bij het stoffelijk overschot van den bestuurder te kunnen komen. Nadat dit onder toezicht van militaire artsen was geborgen, is het per auto naar Den Haag vervoerd'. Burgemeester en wethouders van Schie dam, gelet op art. 238 der Gemeentewet, doen te weten, dat de Begrootïng van. de inkomsten en uitgaven dier gemeente voor het dienstjaar 1940, op 10 Novem ber 1939 den Raad' is aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een. ieder, ter lezing nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijg baar is gesteld. 1 En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, t den 25 November 1938. Burgemeester en Wethouders voor noemd, VAN HAAREN. De Secretaris, N. J. POST. Burgemeester en Wethouders \au Schie dam, hebben bij hun besluit van 23 No vember 1939, de beslissing op bet verzoek! van de N.V. VAN DER ENDE's AUTO- BUSMAATSCHAPPIJ om vergunning tot oprichting van een opslagplaats van; 10.000 L. gasolie (bovengronds geplaatst© vaten van 200 a 300 L. inhoud) op het terrein beboerende bij het pand' Heer en- straat 41/1, I VERDAAGD, I aangezien het desbetreffende onderzoek! nog niet is geëindigd1. I Schiedam, 25 November 1939. i De aandacht van de aangeslotenen pp de drinkwaterleiding der Gemeente Scliien dam n oixlt gevestigd op de bepaling vaa de Verordening op de levering var water, volgens welke de verbruiker verplicht is DE WATERMETER TE BESCHERMEN: TEGEN VORST, door afdekking uitslui tend met droge voor den meter onschade lijke sloffen. 'let verdient tevens aanbeveling reeds thans de afsluiter bij den watermeter op gangbaarheid en dichtheid te beproeven. Met nadruk wordt er aan herinnerd, dat vorstschade aan meters voor rekening van de verbruikers wordt hersteld. Gemeente Drinkwaterleiding, SCIHED \A1. 3997 67 De positie vaa de „G er rit Fritzea" was vanmorgen kritiek. Aan de Oostkust van Schiermonnikoog is een stoomschip gestrand'. De motorreddingboot „Lnsulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij voer van Oostmahom uit ten einde assistentie te verleenen. Het gestrande vaartuig bleek het Duit- sehe s.s. „Gerrit Fritzcn" te zijn, pl.m. 6000 ton groof, komende van Stettin. De „Gerrit Fritzen", die geladen is, zat tame lijk hoog op de ruggen. Een aantal Duïtsche sleepbooten was reeds Ier assistentie aanwezig. I 24 November: Huig, z. van A, van dei! Zaterdagavond om tien uur, toen. het J cn A ya 1 Nassaulaan 75. hoogtij was, trachtte men liet setup vlot Johannes Antonius iIalie z. jj. Ei. te sleepen. SCHIEDAM. G eb oren: Hugsdhe gerechtshof aanvaardt de vervangingswaarde-theorie. Voor den Dordtschen politierechter heb ben twee winkeliers daar ter plaatse te recht gestaan wegens overtreding van de prijsopdrijvingswet 1939. Zij hadden goe deren uit hun ouden voorraad' tegen ver hoogden prijs verkocht en waren beiden tot een geldboete van- f25 veroordeeld In hooger beroep heeft de raadsman van verdachten, mr. Uden van Drooge, straffe loosheid' bepleit, omdat naar hij zeide het voor een gezond bedrijf noodig is zich bij den verkoop van goederen naar de vervangingswaarde te richten. Het Haagsche gerechtshof heeft heden het vonnis van de politierechter vernietigd en de verdachten vrijgesproken. OVERSCHIE. Inzittenden gered. Gisterochtend te half tien reden de 51-ja- rige chauffeur J. Noest en de 26-jarige S. W. Bruggeling, heiden nit Rotterdam, met een personenauto van Den Haag naar Rot terdam. Op den Abraham van Stolkweg teed de wagen in veel te snelle vaart door den bocht, tegenover de fabriek van Van Nelle, langs de Delfshavensche Schie. De chauffeur kon den wagen niet houden, pas seerde nog het daar voor veiligheid staan de hek en kwam in het water terecht Do auto kantelde en verdween geheel onder water. De twee inzittenden zagen kans, toen de auto geheel onder water lag, het por tier te openen, uit den wagen te kruipen en den wal te bereiken. Zij zijn met een passeerende personenauto eerst naar het politiebureau aan de Aelbrechtskolk te Rot terdam en vandaar naar hun woning ver voerd. De auto, die vlak aan den kant lag, was te half twaalf ultgetakeld. Te\ ergecfschc pogingen. Vier krachtige Duitsche zeesieepbootett hebben Zaterdagavond en ook gisteroch tend' bij hoog water tevergeefs getracht het aan de Oostkust van Schiermonnikoog gestrande Duitsche s.s. „Gerrit Fritzen" vlot te sleepen. Tengevolge van den Zuidwester storm is daarna de verbinding tusschen het schip en de sleepbooten verbroken. Ofschoon de positie van het schip kritiek begon te worden en gevaar voor de bemanning lang niet uitgeslo ten was, verliet deze het zwaar wer kende schip nog niet. De motorreddingboot „lnsulinde" van het station Oostmahom, die zich den ge heel en nacht in de nabijheid opgehouden heeft, bleef ook gisteren ter plaatse. Ook de Duitsche motorredingboot „Hinden burg" van het station Borkum bevondl zich ie, de nabijheid van het gestrande vaartuig. gers en J. M. Tuinder, Lange Singelstraat 17. Gerardina Bemardina Gesina, d. van II, van de Pas en H. Wessel, Boer- havelaan 1. Gomelis Jan, z. van J, H. van Doesburg, en II. van Oers, Lange Singelstraat 104. Een als levenloos aangegeven kind van A. J. van Tilborg en' P. Schuitman, Jacob van Lennepstraat 32. ROTTERDAM, 27 November. Vee. Aan voer: Totaal 3243. Vette runderen 980, vette kalveren 206, nuchtere kalveren 11, schapen en lammeren 1421, varkens 625. Prijzen per kilo: Vette koeien le kwal. 75, 2e kwal. GO, 3e kwal. 3848; vette ossen le kwal. 68, 2e kwal. 62, 3o kwal 4050; vette kalveren le kwal. 110, 2e kwal. 90, 3e kwal. 6575; varkens (lev. gewicht) le kwal. 65, 2e kwal. 64, 3e kwal. 62; schapen le kwal. 45, 2e kwal. 40, 3e kwal. 55; lammeren le kwal. 50, 2e kwal. 45, 3e kwal. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 27, 2e kwal. 21, 3e kwal. 16; lammeren le kwal. 19, 2e kwal. 15, 3e kwal. 11. Vette koeien en ossen. Aanvoer iets kleiner. Handel kalm. Prijzen le en 2e kwal. koeien iets lager, prima koe 80 ei, prima os 74 ct. Vette kalveren. Aanvoer iets ruimer. Handel matig. Prijzen prijshoudend', pri ma fl.28. Schapen en lammeren. Aanvoer grooi Handel matig. Prijzen iets lager. Varkens. Aanvoer iets ruimer. Handel redelijk. Prijzen als vorige week, lichte varkens bleven beneden laagste moteermg. Eenige partijen schapen voor export ver kocht. Wisselkoersen, Londen 7.371/2, Berlijn 75.60, Parijs 4.18, Brussel -31.Ï0, Bern 42.241/2, Kopen hagen 36.421/», Stockholm 44.90, Oslo 42.85, New York 1.883/g, Milaan 6.76, Pro longatie 23/i pet. KOERSEN OP 27 NOVEMBER 1939 (Medegedeeld door de AmsterA Bank). 1ND. ONDERN. (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Gert. Calvé NederJ. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G. B Unilever V.K. HEDEN (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steal U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. -fioiem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mi) PETROLEUM. Kon. Olie 98 Vu 82 65 66 81» 817 810 807»/. 874 870 180V, 128 81 97V, 971/, *24,UA, 24 Vt 617m 60'/,- 40 89»/,, 80'/i. 293/4# 7ss 177,, 171/,— 493/, 49 74 211 209 212 210 4 4 60 100 120V, 120 254 (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij»-* Deli Batavia Senembah 18 lO'/i. 191V, 158V, 973/4 8787» 152V, 109"/, 80 250VV- l3/, 17'/u 10 V14 29»/, 9l5/«103/j, 85/,-- l/l4 190 1 153 97V,- 874 SCHEEPVAART. HAL,go Rott. Lloyd és Ned. Scheepv. Unie joo1 SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Ralfr. Southern Ifac. t... 12i/ SouthernRallwayCy. 151 108 128 87 89 99 2 —102 lOVi, l'p/4- 12 14V, 3$ 4 5 Mfes Wsk- teky W9- 1* ,V 3* rr 0-U

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3