De Russische druk op Finland Niet aanvals-verdrag opgezegd De verscherpte Britsche blokkade t. d. Vlerk Woensdag 29 November 1939 EERSTE BLAD HENRI REBERS 92ste Jaargang, No. 22339 Britsche kruiser getorpedeerd Nieuw wapenfeit van Von Prien De Britsche maatregelen tegen de Duitsche koopvaardij 'os! f 5.50 De moeilijkheden van onze scheepvaart IVIaar Nederland blijft varen Tel. No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Finland antwoordt heden Het Finsche antwoord verzonden Russisch ultimatum? Britsche aanval op Duitsche vliegtuigbasis Fransche iegerberichten ST. NICOLAASCADEAUX VULPENHOUDERS Zie de Etalages Voor een UURWERK naar Rotterdamschedijk 268 Tel. 67593 BINNENLAND Het Duitsche Iegerbericht flfoEvftlg pagiaa 2, le filad). J,t Deze aourant verschijnt dieeljjka, mshiH. loadering van Zon- en. Foestdagan Prijs per kwartaal t 8.—s ftano» per pos* f 8 BO. Frfla por week: 1# eis. Aisoiif derlyko nnmmere 4 ots. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor bet eerstvolgend num mer moeten vódr elf uur aaa bet BureA besorgd sy'n, 'e Zaterdags vóór m Een bepaalde plaats va* advortentiSA wordt niet gewaarborgd. SC HIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Prijs der Adverientiui. van 1—5 regels f153; ledore regel raoer 10.30, m bet Zaterdagnuramw 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 por regel Incaeaokosteii5 ets,; nostkwltanties 15 ets. I arieven vaa advertontidn oïj abonnement zijn aan het Bureau verkrygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen rü.50 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Lik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Klome Advertentidntot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond Buu^aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags. Klein Advertentiën 11.00,indien «net vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De Russische volkscommissaris voor fruitenlandsche zaken, Molotof, hoeft gisteren aan. den gezant van Finland te Moskou, Koskinnen, een antwoord overhandigd, waarin het verdrag van non-agressie, dat gesloten is tusschen Finland en Sovjet Rusland, wordt op gezegd, „wegens de anti-Sovjet Russi sche politiek van Finland". Bij het onderhoud, dat twintig minu ten duurde, was Potemidn aanwezig. Het antwoord van de Sovjet Unie aan Finland omvat drie deelen. In het eerste deel c asiateerf de regeering van de Sovjet Unie, dat do Finsche regeering in haar antn oord-nota heeft ontkend, dat op 28 November een aanvalsdaad is gepleegd, hetgeen op niets anders wijst dan dat de Finsche regeering de openbare meening verkeerd wenscht voor te lichten. fa iet Iwoede deel wordt geconstateerd, dat de weigering de troepen terug te trekken tot 25 Lm. van de grens en de vraag om de Sovjet Russische troepen van de grens terug te trekken, er op wijst, da' de Finsche regeering Leningrad onder bedreiging wil houden. Verder wordt vastgesteld, dat de Frn- sche troepen zioh grootend-eels bij dit deel van de grens bevinden, terwijl de Sovjet Russische troepen Finland niet kunnen, bedreigen, aangezien zij op vele honder den kilometers van de grens geconcen treerd zijn. De aanwezigheid van de Fin sche troepen beteekent een directe bedri- ging van Leningrad. Hieraan wordt toe gevoegd, dat het terugtrekken van de Sovjet Russische troepen tot 25 k.m. van de grens een dwaasheid is, aangezien de troepen dan niet eens meer in de voor steden van Leningrad zouden liggen, waar door h" -> na- .voor deze stad nog groe ier n De voorstellen van de Sov me zijn minimale eïscben. Indien de F.nschi' regeering deze verwerpt, dan beteekent dit, dat zij leningdrad onder bedreiging wil houden. In het derde deel wordt geconstateerd, 'dat de Finsche regeering door de concen tratie van het grootste deel van het Fin sche leger tegenover Leningdrad een vijan dig» daad is jegens de Sovjet Unie, welke niet vereenigbaar is met het niet-aanvals- verdrag, dat tusschen beide landen be staat Dit bewijst, dat de Finsche regee ring zich niet langer wensdht te houden aan de bepalingen van het verdrag. De Sovjet regeering kan niet goedkeuren, dat een der partijen van het verdrag dit niet eerbiedigt, terwijl de ander het wel moet nakomen en derhalve acht de Sovjet Unie zich vaa heden af ontslagen van de ver plichtingen van het FinschSovjet Russi sche niet-aanvalsverdrag, dat systematisch door de Finsche regeering is geschonden. „Het geduld van het Sovjet-Runs*- sehe volk uitgeput!" Gisteravond! om negen uur heeft de om roeper van radio Moskou in zijn overzicht over de anti-Finsche betoogingen verklaard, jiat het geduld' van het volk der Sovjet Ukue iein einde is. Het volk wacht met energieke kalmte den loop der gebeurte- fiissen af. Het heeft alle vertrouwen in set onoverwinlijke roode leger en keurt Öe maatregelen van de regeering goed'. De imperialistische gekken te Helsinki moeten bedenken, dat het roode leger opdracht zou kunnen krijgen te antwoorden op hun provocaties". Moskou ontdekte nieuwe Finsche provocaties. Radio Moskon heeft te middernacht plaatselijke tijd' medegedeeld, dat de Finnen aan de Finsch—Sovjet-Russi sche grens zijn overgegaan tot nieu we provocaties. Op 28 November to 17 uur heeft een groep van vijf Finsche soldaten tussdhen de steden Ribatchi en Sredni het vuur geopend op een detachement van het roode leger. Drie Finnen werden gevan gen genomen, zoo meldt radio Moskou, en voegt hieraan toe, dat de Russen geen verliezen hebben geleden. Te vijf minuten over zes in den avond, werden op een andere plaats aan de grens schoten gelost van Finsch gebied in de richting van de Sovjet ünie, Ten slotte heeft de generale staf voor het district Leningrad gemeld, dat op 28 November in het gebied van Vidliki van Finsche zijde twee kanonschoten zijn ge lost in de richting van de Sovjet Unie. Verder hebben groepen Finsche infanterie gepoogd de grens te overschrijden, zij werden door mitrailleurvuur terug gesla gen. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Naar verluidt, zal de Finsche regeo- ring vandaag het antwoord' op de nota van de regeering der Sovjet Unie te Moskou overhandigen. In een gisteravond laat te Helsinki uit gegeven veiklaring wordt gezegd, dat het door de Finsche autoriteiten ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de grens- wachl te Salmi, ten Noorden van het Ladoga-meer, geen kennis droeg van de beweerde grensschendingen. Aan deze verklaring wordt nog toege voegd, dat verscheidene jratrouilles, die, andere patrouilles hadden afgelost, niets hebben opgemerkt toen zij om zeven uur 's avonci; terugkeerden, boewei zij grens post 3G7, welke in bet Sovjet-rapport wordt genoemd, hadden gepasseerd. Het 'msche kabinet is laat bijeen ge komen om de laatste hand te leggen aan het Finsche antwoord op de opzegging door de Sovjets van het SovjetFinsch niet-aanvalspact, dat vandaag zal worden overhandigd. Gisteravond was men te Helsinki van meemng, dat de opzegging door de Sovjets van het non-agressiepact voor binnen land sch gebruik bestemd was en beoogde de Finnen er toe te brengen de bespre kingen met de Sovjets te hervatten. fa. politieke kringen volgens het D.N.B, wordt het opzeggen van het Finsch-Sovjet- Russische niet-aanvalsverdrag als een ui ter- ste verscherping van den toestand be schouwd. Men is evenwel over het alge meen niet van oordeel, dat het opzeggen van het verdrag noodzakelijk moet uittoe pen op een gewapend conflict. Veeleer legt men die .stap van de Sovjet regeering uit als een laatste waarschuwing aan de Finsche regeering. De verdere ont wikkeling hangt af van de reactie van de regeering te Helsinki. Reuter meldde vanmiddag: De Finsche regeering heeft vandaag haar antw-oo. i' gezonden op d'e nota van Mcdotof, waarin het Russisch Finsche niet-aanvalspact wordt opge zegd'. De inhoud van het antwoord zal niet worden bekend gemaakt, aleer <fe nota aan de Sovjetregeering zal zijn over handigd. De speciale verslaggevers te Hel sinki van -Berlingske T iende en Po- liliken melden, dat de Sovjets van daag een. ultimatum aan Finland zou- den overhandigen, waarin met het oog op de jongste incidenten de terug- üekfrrag der Finsche troepen binnen achttien uur zou worden geëisdht tot op 25 kilometer van Karelie. Volgens den specialen verslaggever te Helsinki van National Tidende zal Finland den Sovjets morgen antwoor den en een nieuw bewijs geven van den goeden wil. Foigens den corres pondent van Politikem zouden na het incident van Zondag de Finsche voor posten een kilometer zijn terug ge trokken. Deen Duitsche bemiddeling. Naar aanleiding van de in 'de huiten landsche pers1 verbreide bewering, dat Duitscbland te Helsinki en Moskou een. démarche in bemiddelenden zin zou he!b- ben ondernomen, wordt in politieke kringen te Berlijn vernomen, dat een dergelijke Duitsche actie met is ondernomen, -j verkocht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een Britsche zware kruiser van de Londenklasse is door kapitein ter zee Prien, den overwinnaar van de Scapa Flow, ten Oosten van de Shetland- eilanden getorpedeerd en vernietigd. Het D.N.B. teekent hierbij het volgende aan: De kruisers der Londenklasse hebben een inhoud van ongeveer 9803 ton, een snelheid van 32 zeemijlen ea werden in 1927 en 1928 gebouwd. Zij zijn bewapend met acht stukken geschut ran 20 3 c.M. en acht stukken van 10.2 c.M Geen bevestiging ie Londen., Men heeft te Londen nog geen beves tiging ontvangen van de door de Duit sche radio verspreide berichten, dat ten Oosten van de Shetland -eilanden oen Brit sche kruiser van het Looden-typ© tot zin ken is gebracht door Duitsche oorlogs bodems. Het Britsche ministerie voor de voor lichting deelt mede: „In verband met het Duitsche verhaal over het z.g. tot zinken, brengen van den Britschen kruiser, kan medegedeeld wor den, dat in Londen in het geheel niets be kend is omtrent deze bewering". Officieel® tegenspraak. De Britsche admiraliteit heeft gister avond officieel de Duitsche bewering te gengesproken, dat een kruiser van de Lon denklasse door een duikboot is vernield. De mededeeling der admiraliteit luidt: „De admiraliteit verklaart, dat de bewermg van den Duitschen omroep, dat een kruiser van de Londenklasse tot zinken is ge bracht, onwaar is". Het DN.B. meldt: Gistermiddag hebben Britsche gevechts vliegtuigen een aanval gedaan op den Duitsche vliegtuigbasis op Borkum, de aanval werd afgeslagen. De aanvallers schoten laagvliegend met „...mitrailleurs, doch wierpen ageen bom men. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt med'er Gistermiddag Jheaft een van onze patrouilles lang-e-afstands gevechts toestellen, die was uitgezonden om te zoeken naar vijandelijke, mijnend© leggende watervliegtuigen, de watervliegtuigbasis op Borkum verkend en daar drie van deze watervliegtuigen gevonden en met machine- geweervuur aangevallen. Onze gevechts toestellen werden onder zwaar luchtafweer- vuur genomen, waarop zij antwoordden. Al onze vliegtuigen zijn veilig teruggekeerd. Van gezaghebbende Britsche zijde wordt vernomen, dat er thans verdere bizonder- heden bekend zijn over de vlucht van vlieg tuigen der koninklijke luchtstrijdkrachten naar Borkum. De Britsche vliegtuigen hebben op de heenreis geen vijandelijk vliegtuig ontmoet en voor de volledig© duisternis mtrad, had den zij hun doel bereikt De verdediging werd bij verrassing geno men en de hoofdgroep viel drie watervlieg tuigen aan, die zij op de hellingen zagen. Machinegeweren op de kappen van de hangars en snelvuurkaaonnen openden het vuur en ook de scheepsbatterijen kwamen in actie. De Britsche vliegtuigen richtten hierop hun machinegeweren de watervliegtui gen en de machinegeweerposten op de kappen en de snelvuurkanoimen en verdwe nen vervolgens. Er zijn geen vijandelijke vliegtuigen opgestegen om den strijd aan te binden en ook op den terugweg werden geen vliegtuigen gezien. Gisteren is de tekst gepubliceerd van den „'Order in Council" betreffende de Britsche economische repressailles tegen de Duitsche mijnenaetie. Do „order" treedt 4 December in werking, en bepaalt het volgende: 1. Elk koopvaardijschip, dat uit een vijan delijke haren vertrekt, inclusief eenige ha ven in het gebied, dat onder Vijandelijke ■bezetting of controle staat, kan, na 4 De cember 1939 gelast werden ïa een Britsche haven of een geallieerde haven, de goede ren te ontladen, welke in zulk ©en vijande lijk© haven aan boord zijn genomen. 2. Elk koopvaardijschip, dat vertrokken is, na 4 December, uit een niet-vijandelijke haven, en goederen aan boord heeft, welke van den vijand afkomstig rijn of eigendom van den vijand zijn, kaar gelast worden zulke goederen te ontladen in een Britsche of een geallieerde haven, 1 8. De in een Britsche haven krachtens voornoemde voorschriften ontladen goede ren, zullen gesteld worden onder de hoede van het prijzenhof. Tenzij het hof gelast, dat de goederen worden opgevorderd! voor ZL M/s gebruik, zullen' zij worden vastge houden of onder leiding van het hof worden De opbrengst van d© goederen zal be taald worden aan het hof. Na het sluiten van den vrede zal het hof beschikken over deze opbrengst en over de vastgehouden, maar met verkochte goe deren. Niets kan echter het hof verhinderen om betalingen te verrichten uit de op brengst of goederen vrij te geven, wanneer het hof dit noodig acht, en wel in de vol gende twee gei allen: a. indien aan het hof op bevredigende wijze wordt aangetoond, dat de goederen neutraal bezit zijn geworden voor den da tum van dezen „order". b. met toestemming van den bevoegden „officer of the crown". 4. In alle gevallen welke tot dezen „or der" behooren zullen zooveel mogelijk de wetten en gebruiken van het prijzenhof worden toegepast. 5. Niets in dezen „order" zal van invloed zijn op de mogelijkheid, dat schepen of goederen in beslag genomen of gebracht worden onafhankelijk van dezen „order". 6. De woorden „goederen, welke van den vijand afkomstig zijn", omvatten goederen, welke hun oorsprong vinden in eenig ge bied onder vijandelijke controle of bezet ting, en de woorden „goederen, welke eigen- J dom van den vijand zijn" slaan op die goederen, welke aan eenig persoon in eenig zoodanig gebied toebehooren. 7. Processen, voortvloeiende uit dezen „order" kunnen gevoerd worden voor elk prijzenhof met jurisdictie, waarop de re gelen van het prijzenhof van 1939 van toe passing zijn. 8. De woorden „Britsche havens" kunnen slaan op elke haven binnea de jurisdictie van eenig prijzenhof, waarop de regelen van het prijzenhof van 1939 van toepassing zijn. Toelichting op den order in eouncil". Het Bntsche ministerie van economische oorlogsvoering heeft een toelichting gepu bliceerd op den „order in council", met vermelding van de omstandigheden, waar in goeaeren kunnen worden vrijgelaten of de opbrengst van den verkoop uitbetaald. Deze omstandigheden zijn- 1. Indien wordt aangetoond, dat de goe deren neutraal bezit werden voor 27 No vember. 2. Naar goeddunken van den „officer of the crown", indien liet sohip dat de goe deren vervoert, uit de laatste neutrale haven vertrokken is voor 11 December. 3. Naar goeddunken van den „officer", indien Pot contract, waarbij de goederen werden besteld, was opgesteld voor 27 November en indien de kooper hierbij ver plicht werd de goederen in ontvangst te nemen op of voor de verscheping, en mits hij zc voor de verscheping betaalde en ae goederen zich aan boord bevonden van een schip, dat uit zijn laatste neu trale haven vertrok voor 1 Januari 1940. De controlehavens rijn Kirkwall of Duins, Dumkeiken of Le Havre, of komend van de Zwarte zee ol Middellandsche zee: Malta, Haifa, Port Said, Gibraltar, Mar seille, Oran. Den reeders wordt sterk aangeraden er voor te zorgen, geen lading aaa te ne men, welke niet vergezeld gaat van cer tificaten van oorsprong. Het bezit van deze certificaten zal het onderzoek in de con trolehavens sterk vergemakkelijken. Het Fransche Iegerbericht van avondi luidt: Een kalme dag aan het geheele front, In buitengewone sorteermg, waarin bijzonder uitblinken: ALBUMS SPELEN LUXE POSTPAPIER BUREAU- EN KANTOORARTIKELEN. alle merken, waarbij de beroemde OSMIA VULPENHOUDERS vanaf 25 cent en vanaf 75 cent tot f 20.met garantie, bij: HOOGSTAAT 146 TELEF. 67820 Sterk Jongens Horloge, luxe model, 10 steens, onbreekbaar "j g Heercn Anker Armband-Hor loge, sierlijk model, Radium, f E fjO extra prijs I w.UU Dames Armband Horloge Luxe klein model Pontiac Horloge, stoldicht met polis tegen rerlies en f 11 CA diefstal vanaf I II. «JU U kiest gemakkelijk uit honderden modellen. Officieus \erluidt: De verscherping van den oorlog ter zee als gevolg van nieuwe, door beide partijen getroffen maatregelen, baart ook hier te lande begrijpelijk nieuw© zorg, in hef bizonder in die kringen welke direct of indirect tot de scheep- vaart in betrekking staan. Met voldoening kan daartc„ .er worden vastgesteldNederland blijft va ren. Na de ramp met de „Simon Boli var" is er in onze scheepvaartkrin gen ernstig beraad gehouden, waaraan ook de marine-autoriteiten met hun technische adviezen hebben deelgeno men, en men ziet onze schepen onder het nemen van nieuw© veiligheidsmaat regelen tegen mijngevaar zee kiezen met aanvaarding van onvermijdelijke risico's. Protest te Londen. Inmiddels zijn de diplomatieke organen in actie om onze rechten als neutrale staat naar beide zijden te verdedigen. Tegen bet Maandag te Londen afgekondigde koninklijk besluit om de blokkade maatregelen ook over den Duitschen uitvoer uit te breiden, is terstond na aankondiging in het Lager huis door Hr. Ms. gezant te Londen in opdracht onzer regeering krachtig gepro testeerd. Tegen andere vormen van eblem- eenige plaatselijke actie van de artillerie, t mering of in gevaar brenging van onze Onze oorlogsbodems hebben de Duitsche scheepvaart in strijd met het volkenrecht schepen „Trifels metende j ton en blijven even krachtige vertogen zeker niet „Santa f metend1© 4600 ton, op volle j uit, zoodra deze kunnen berusten op even. zee aangehouden en naar Fransche har5 stellige gegevens, vens gebracht. gister- l-.l J- L Het Iegerbericht van hedenochtend luidt: Niets belangrijks te melden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Westen geen bizondere gebeurte nissen. Ehgelsche vliegtuigen hebben wederom geprobeerd over de Oost-FFriesch© eilan den Noordwest Duitschland in te vliegen, zonder dat zij evenwel de Duitsche kust hebben bereikt. Daarbij werd de basis Borkum aangeval len. Schade werd niet aangericht. Vliegtuigen bij èe Theems. Vanochtend kon in Londen het schieten met luchtdoelgeschut en machinegeweren door de batterijen langs de monding van de Theems worden gehoord'. Er werd geen alarm gemaakt en ook werd' het geronk van vliegtuigmotoren niet gehoord'. Later stegen verscheidene Britsche vliegtuigen op. Buitenlandsche vliegtuigen ba. ven België. Boven Luik zijn gisteren huitenlandsche vliegtuigen waargenomen. De Tuchtdoel-ar- tilleri© heeft het vuur geopend. Gisterochtend is boven Herenthals een losgeslagen kabelballon gezien, welke zich voortbewoog in -de richting van Neder- landsch Limburg. I 1 Zoo zal ten aanzien van de vernieti ging van de „Slïedrecht" in volle zee. in den Atlantischen Oceaan ten Wes ten van Ierland, een beslissing worden, genomen zoodra de rapporten ontvan gen zijn, na het verhoor, dat een onzer te Londen geplaatst© consulaire ambte naren thans te Glasgow aan de door ontberingen verzwakte overlevenden heeft kunnen afnemen, dan zal blijken of en bij wie er een stap zal moeten worden gedaan. Overbodig is het, in dergelijke gevallen de vraag op te werpen of de regeering daaraan volle aandacht zal wijden, zij is er zich te allen tijde van bewust, dat dit tot haar onmiddellijk© taak behoort en handelt met den in elk bizonder geval mogelij ken spoed. Voor de veiligheid van de vaart wordt nog op andere wijze gewaakt. De zich steeds scherper ontwikkelende mijnoorlog is voor Nederlandsche deskundigen aanleiding tot het doen van onderzoekingen, waarvan de opzet is aan onze scheepvaart een groo- tere mate van vettigheid te verzekeren. In het gezicht van de toenemende rampen, ter zee moge het althans ©enige geruststel ling baren, dat waar men dit verwachten, moet, bij de regeering zoowel als in de leidende kringen der naastbetroldon parti culieren, bewust gehandeld wordt om onze welbegrepen actief te ea.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1