WÜEMBPI De gemeentebegrooting 1940 VAN REEÜWIJKS Laatste Nieuws Algemeene beschouwingen Het afdeelingsverslag Beurs van Amsterdam De Russische ultimatieve eischen Helsinki met den grond gelijk? Verduisteringsproeven Verwachting agenda. Eng. Lord- Chair GEMEENTELIJKE 97.. 87» BUITENLAND De positie der Finsche regeering De regeeringsbasis verbreed KENNISGEVINGEN, Verduisteringsoefeningen 7, 7f oi/s Burgerlijke Stand Maandag j.l. hebben de raadsleden, ver deeld in drie secties, de gemeentebegrooting in de besloten vergadering onderzocht Aan de hand van de verslagen van de dne secretarissen, de heerea J. v. <L Graaf, A. R. Malkus en mr. W. H. C, Derksema, is een afdelingsverslag vastgesteld, waar aan het volgende is ontleend; Algemeen beleid. In de 2e en 3e sectie wordt voldoening uitgesproken over het beleid van B. en W., terwijl in de 3e sectie meerdere leden hun waardeering uitspreken over den omvang rijken arbeid van den burgemeester, die tal van werkzaamheden verricht als gevolg van de bizondere tijdsomstandigheden. In alle secties wordt naar voren gebracht, dat deze begrooting sterk den invloed zal ondervinden van de buitengewone omstan digheden en daarom aan de begrotings cijfers slechts een betrekkelijke waarde kan worden toegekend, hetgeen in den geleidebrief, naar algemeen gevoelen, tot uiting is gebracht. Een lid van de le sectie merkt op, dat deze begrooting practisch geen speling heeft. Dit kan bij voortduring van de bui tengewone omstandigheden tot moeilijke consequenties leiden, o. m. bijv. bij de ta rieven van de Technische Bedrijven. Ook bij deze algemeene beschouwingen zal met genoemden toestand moeten wor den rekening gehouden en zullen de op merkingen dienaangaande beperkt blijven. Voorts wordt door meerdere leden opge merkt, dat daarom geen behoefte bestaat aan uitvoerige politieke beschouwingen, wat niet weg neemt, dat eenige leden in 't kort hun tevredenheid uiten over den uitslag der verkiezingen. Een lid der le sectie uit zijn voldoening over het feit, dat het college in zijn oude samenstelling is teruggekeerd, hetgeen, door de ervaring die dit college bezit, vooral in dezen tijd voor do gemeente van groot belang moot worden geacht. In de le sectie merkt een lid op, dat men zich in hoofdzaak zal moeten bepalen tot de vraag, wat de taak is van het ge meentebestuur, in dezen tijd. Een lid der 3e sectie kan zich met liet beleid van het college van B. en W. niet vereenigen en zag gaarne een krachtiger houding aangenomen tegenover sommige rogccnngsmaatregclcn ten aanzien van de O'onnm'wh zwakken. Werkloosheidsvoorzieningen. Moeideie leden van de le sectie wijzen op de krachtige houding van hot gemeente bestuur in voorgaande jaren in het belang van de werkloosheidsvoorziening. Zij dringen er op aan, dat vooral in deze voor de werkloozen, zoo moeilijke tijden, eenzelfde krachtige houding zal worden aangenomen. Zij wijzen in 't bizonder er up, dat de werkloozen geen weerstand zullen kunnen bieden aan prijsstijgingen van de eerste levensbehoeften en vragen hiertegen tijdig maatregelen te nemen. Een lid van de le sectie vraagt naar de mogelijkheid om de rijkscontröle op de steunregeling wat soepeler te doen zijn en niet beknibbelend op te treden. Hetzelfde geldt voor de contróle ten aanzien van de werkverschaffingen, meer in het bizonder voor wat betreft de inkomsten die betrok kenen de eerste weken hebben. Enkele leden van de 3e sectie dringen aan op verbetering van de toestanden bij de werkverschaffingen, in het bizonder op het eiland Rozenburg, waarover klachten zijn vernomen. Werkverruiming, In alle secties wordt met klem de wen- sehelijkheid betoogd van werkverruiming en het college verzocht deze zooveel mo gelijk te bevorderen in verband waarmede genoemd worden de uitvoering van werken, zooals o. m. de bebouwing van den Nieuw- landschen polder, rioleermg Singelkwartier, abattoirbouw en eventueel stadhuisbouw In de le en 2e sectie wordt gevraagd in welk stadium de plannen te dien aanzien zich thans bevinden. Aangedrongen wordt op spoedige ver wezenlijking van deze plannen. Een lid van de le sectie vestigt de aan dacht op den bouw van slagschepen, in verband waarmede dit lid de diligentie van het gemeentebestuur vraagt om te bereiken, dat hier een of meer dezer sche pen worden gebouwd, waardoor veel werk loozen weer in loondienst zullen kunnen komen. In de 2e sectie acht men een belasting- bijdrage van f 284.000.— zeer bedenkelijk, omdat, wanneer deze zou worden over schreden, het gevaar bestaat, dat de ge meente noodlijdend zal worden. In de 3e sectie vraagt een lid of B. en W. de redelijke overtuiging hebben, dat deze belastingbijdrage zal worden verleend. Dit lid van de 3e sectie vraagt of ten aanzien van de belastingramingen het advies van den inspecteur der directe be lastingen is ingewonnen. In alle secties wordt aangedrongen op de uiterste zuinigheid op ieder gebied. Distributiemaatregelcnprijs opdrijving e. d. In alle secties wordt aangedrongen op een goede zorg voor de uitvoering van dictributiemaatregelen en het waken tegen prijsopdrijving en hamsteren. Speciaal wordt de aandacht gevraagd voor de gevolgen van de prijsstijging in verband met de kosten van de eerste levens behoeften. Gewezen wordt op het overleg, dat de vakorganisaties dienaangaande voeren met de regeering en gevraagd wordt of het college hieraan tijdig de noodige aandacht wil besteden. In alle secties wordt gevraagd bij het opleggen van nieuwe crisislasten rekening te houden met draagkracht en in het bi zonder de minst draagkrachtigen te ont zien. In dit verband wordt opgemerkt, dat door de verplichte verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging een Stormachtige tot krachtige, later wel licht verder afnemende Zuid-Westelijke tot [Westelijke wind1. Aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, later tijdelijk opklarend'. Nu en dan regen. Later kouder. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Ik geef een millioen. 2. De kleine Prinses. Za terdag en Woensdag 2 uur en half 5: St. Nicolaas-matinee's. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. Verdwaald in de jungle. 2. Het schip der ver- I vloeking. 1 Dec. Gebouw Eendracht, 7 uur. St. Ni- colaaskinderfeest Oranje Buurtver- eeniging „Gusto". RUTl'EKlïAfll. 1 Dcc. Groote Schouwburg, 8 u. Opera Italiana. Italiaansche Opera-avond. 1 Dec. Doelen, 8.15 u. Uitv. Toonkunst I o.l.v. Otto Glastra van Loon. Bioscopen. zwaren last wordt gelegd op een groep van I Arena, 2.15 u. 7.15 u. 9.30 u. Broadway financieel weinig draagkrachtigen. m. veerend zi tkussen Keuze uit 3500 Kleinmeubelen MAATSCHAPPIJ VOOR WONINGINRICHTING Kipstraat - Coolsinge! Serenade. Capitol, 2.15 u. 8.15 u. Tarzan's verban ning. City, 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Tarzan's ver banning. 1 i Corso, Van 11 u. af doorl. De helden- brigade. 1 Grand, 2 u. 7 u. 9.15 u. De zwarte spion, j Lumière, Film Kon. Ned. Marine, 8.15 u. Wie is de dader. Olympia, 7 u. 9.15 u. De zwarte satan; 'n Spannende avond. Prinses, 2.15 u. 8.15 u. Carefree; De ploeg der gedoemden. Scala, 2 u. 7 u. 9.30 u. Mr, Moto op het eiland des,doods; De gorilla. [Studio, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Carrière. Thalia, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. 't Zit in de lucht Hoop water. 1 December 6.35 uur, 18.45 uur. 2 December 7.48'uur, 19.30 uur. Woaingvoorziening. I In alle secties wordt verwezen naar denj toestand van 19141918 ten aanzien vanl KOERSEN OP 1 DECEMBER 193'J {Medegedeeld door de Amsterd. Bank). iND. UNDERN. (Binnenland. Philips 01. G. B. Unilever V.K. 31'/e 855 122 Oi'U Financicelo maatregelen. 'n secties wordt ten aanzien van de nieuwe financieels verhouding tusscben rijk en gemeenten, die door de regeering wordt overwogen, -de verwachting uitge sproken, dat deze zal leiden tot grootere zelfstandigheid der gemeenten en het ver trouwen uitgesproken, dat het college op dezelfde wijze als voorheen van een krach tige houding dienaangaande zal blijk geven, zulks ter voorkoming van noodlijdend- heid. In de 3e sectie vraagt* een lid of het college ook zou kunnen zeggen in welke r«chting de regeering de oplossing denkt te vinden. toen plaats gehad hebbende verhooging i A.K.U. van de woninghuren. Gevraagd wordt tegen een dreigend! Nederl^d„14l/ woningtekort tijdig maatregelen te nemen Ned. Gist Spiritus door bevordering van vereenigingswoning-1 Ned. Kabelfabriek bouw of particulieren woningbouw. In allo secties wordt er op aangedrongen, dat nu maatregelen worden genomen tot j (Buitenland), saneering van 'de binnenstad speciaal het ^ehemSteri gedeelte van de omgeving van de Raam. General Motors Een lid van de le sectie vraagt of het j| Kennecott Copper opgespoten terrein aan den Rotterdam-! schendijk behalve voor industriedoeleinden, we ook zal worden bestemd voor woning bouw. In verband met tijdige voorziening Jq j Ned, Ind. Gas Mij. grond voor woningbouw wordt door eenI (Buitenland). lid der le en 2e sectie aangedrongen op Service spoedige maatregelen tot onteigening vanl daarvoor in aanmerking komende ter-I Algem. Exploratie., reinen. Redjang ïJebong Een lid der 2e sectie vraagt het parti-1 _Singkop Tin^My. culier bouwbedrijf zooveel mogelijk tel PETROL steunen en prijsopdrijving in dit bedrijf! >n' ELECTR. OND. Aniem 23 57 Vs 89 28'/» l«Yi« «u/m 207* 209 «Va 55 V» 118 HEDEN 31 - 2 V, 63 8147, 8067, 861 1207,57, 9274- 3*/, 237a- 587,— 97, 397a 297 167a— 477a- 7Vt 87, 210 2(0 68 121 zooveel mogelijk tegen te gaan. 282'/, 288'/,— 42 (Buitenland). Annexatie, f CjmC Oil In de le sectie en in de 2e wordt ge-1 p,r" vraagd of B, en W. diligent blijven ten fhèuUnion 2®& aanzien van annexatie in 't algemeen. Gevraagd wordt wat omtrent de even tueele plannen kan worden medegedeeld. I Amsterdam Rubber18l Raadsvergaderingen. Deli Batavia Rubber 14411 In alle secties wordt door meerdere leden [j SUIKER de wenschelijkheid uitgesproken over te Vorstenlanden' gaan tot benoeming van een commissie j: Handelsver. A'dasn die belast zal worden met de voorbereiding TAB :i s 167. 10'/, 927, 865 tot invoering van het ambtsgebed in de 1 Deli Mij. vergaderingen van den raad. Deli Batavia Andere leden in de 2e en 3e sectie zou- 'i Senembah den het standpunt van het college ten SCHEEPVAART. aanzien van het ambtsgebed gaarne ver- j| HAL. nemen. Rott. Lloyd 1407. 105»/, 82 827. Een lid van de 3e sectie vraagt of B. enNed" Sclleepv' üaie 91 W. bereid zijn te komen met een voorstel j SPOORWEGEN, tot wijziging van het Reglement van Orde, Pacific in dien zin, dat in de raadsvergaderingen jl tantrRaÜr ook mondeling vragen kunnen worden f Southern Pao! gesteld, en dat de eisch om vragen schrif-S Southern Railway Cy. telijk te stellen, vervalt. Stadhuis. In de le en 2e sectie wordt aangedrongen op de bevordering van de plannen tot het 97. -137» 10'7» 137. 167. 107. 29 9'7/»- 87,- 1807,- 1527,- 947, 874 1447,- 1057,- 126 85 841/, 927,- 97,- 10 14 1 117,- 1 13 s Kopenhagen, 1 December. (Reuter). Ver klaard wordt, dat Rusland, indien de eischen door Finland niet zouden worden ingewilligd, Helsinki met den grond gelijk zon maken. Voorts zou Rusland' eischen, dat een nieuwe regeering wordt gevormd, waar mede onderhandelingen zouden kunnen worden gecpend. Het luchtalarm van vanochtend. Stockholm, 1 December. (Reuter). Ver nomen wordt, dat het luchtalarm dat van ochtend om negen uur plaatselijken tijd te Helsinki werd gegeven, ongeveer een uur later werd gevolgd door het signaal, dat alles geweken was. Er werden geen bommen uitgeworpen. Den tweede luchtalarm te Helsinki. Helsinki, 1 December. (Ilavas-A. N. P.) Vanmiddag om kwart over één (pl.üjd) werd te Helsinki voor dén tweeden keer vandaag luchtalarm gemaakt. Het eerste alarm was, zooals wij reeds meldden, om tien minuten over negen vanochtend ge maakt. Dit alarm was een half uur later geëindigd. Tijdens het telefoongesprek van den Havas-correspondent was het tweede alarm nog niet ten einde. Het schieten der lucht doel-batterijen was duidelijk hoorbaar. De houding der bevolking is bewonderens waardig. De menschen begeven, zich in een volmaakte kalmte naar de schuilplaat sen. Het geheele verkeer is onderbroken. Officieel Is vastgesteld, dat tijdens het bombardement van de stad gisteren veerdig bewoners werden gedood en 62 gewond. In de door de Russische vliegers gebom bardeerde stadsdeelen was geen enkele militaire versterking opgericht, noch eenïgei concentratie van militairen aard. De regeering heeft alle lichten der Fin- sclie vuurtorens doen dooven. Het is in het geheele land volkomen duister. Gemeld wordt, dat de Ganadeesche in genieurs, die werkzaam waren in de nikkel- mijnen van Petsamo (aan do Witte Zee) naar Noorwegen zijn gevlucht. Petsamo door de Russen bezet. Helsinki, 1 December. (Havas). Troepen van bet roode leger hebben Petsamo be zet. Petsamo, was tevoren door vliegtui gen gebombardeerd. Ook Kirkenaes en Salmejaervi werden door Russische vliegtuigen gebombar deerd. Als gevolg van de bombardeering van Helsinki stonden vanochtend nog eenige gehouwen in brand. Het bericht over het aftreden van mi nister-president Cajander en minister van financiën Tanner, wordt nog niet bevestigd, doch in over het algemeen goed ingelichte kringen, acht men bet waarschijnlijk. In dezelfde kringen acht men het mogelijk, dat Ryti eventueel het voor zitterschap van den ministerraad zal gaan bekleeden en dat Paasikivi, de ge zant te Stockholm, die de onderhande lingen met Sovjet-Rusland heeft ge leid, als minister van buitemlandsche zaken zal optreden. Helsinki, 1 December. (Havas A. N. P.) Volgens een mededeeling van het Finsche nieuwsbureau werd vanochtend om elf 0p resp. Maandagavond, 11 December en Dinsdagavond, 12 December a_s. zul len, telkens van 7 tot 10.30 uur, in twee verschillende deelen der stad gehouden worden. Op eerstgenoemd en avond (Maandag) zal het stadsgedeelte, gelegen, ten Oosten van de Voorhaven, Buitenhaven (gedeeltelijk) en Nieuwe Haven, zoomede het gedeelte van de gemeente ten Noorden van de verbindingslijn VlaardingerpoortSpiermgs- hoek, de proef te doorstaan hebben; met name de vakken A (Centrum), B (Singel kwartier) en G (het z.g. Buitenhavenvak). Op den tweeden avond (Dinsdag) zal het overige, Westelijk van boven aangeduide grens gelegen stadsdeel aan do beurt zijn; dit zijn de vakken D (Gorzenkwarlicr), E (Parkvak) en F (Westen). De grens van de beide gebieden wordt gevormd door de as van genoemde havens en de lijn Vlaardingerpoort—Spieringshoek. De bedoeling van deze oefeningen is vooral, dat de burgerij zich zal kunnen overtuigen van de doelmatigheid1 van de door haar te nemen maatregelen ter al- geheele voorkoming van lichtuitstraling uit woningen en andere gebouwen. Etalage- verlichting, reclamelichten, e.d.m. zullen om 7 uur gedoofd moeten worden; de straatverlichting in het betrokken stads deel wordt evenzoo gedoold. Motorrijtuigen en andere rij- of voer tuigen zullen daar gedurende het in den aanhef vermelde tijdsverloop (7 tot 10.30) uur alleen van hun stadslichten gebruik mogen maken, terwijl deze lichten, als ook alle inwendige verlichting der wagens, zoodanig moeten zijn afgedekt, dat niet meer dan de hoogst noodzakelijke onmid dellijke omgeving wordt beschenen. Met het oog op een en ander zal niet met grootere snelheid dan 20 R.M. per uur mogeu worden gereden. Auto's van brand weer, politie, geestelijken en geneesbeiereln; kunnen, zoo noodig, op eigen risico snel ler rijden. Van rijwielen bakfietsen in begrepen moet de daarop aanwezige verlichting geheel zijn gedoofd; deze ver voermiddelen mogen niet worden bereden dan door vanwege den Lbd. aangewezen functionarissen. De R.E.T. en de op en door Schiedam rijdende aatobusondtememingen zullen aan het welslagen der oefeningen medewerken. In genoemde havens en andere binnen wateren in de verduisterde gebieden varen de vaartuigen zullen geen andere dan de navigatielichten mogen voeren; van deze vaartuigen mag overigens, evenals van alle daar gemeerde vaartuigen, geen licht naar boiten uitstralen. Luidruchtigheid of ander onbehoorlijk op treden van de jeugd' zal ten strengste wor den tegengegaan. Verdere medewerking kan worden ver leend' door: a. Geen rijwielen tegen gevels of go- bouwen te plaatsen; b. Zoo min mogelijk auto's te parkeeren; den gebruikers van auto's wordt ter sterkste aangeraden zich hieraan te houden. Nog afgezien van het gevaar voor ernstige ongelukken, c.q. bescha digingen, komen zij door parkeeren in overtreding van de desbetreffende wet telijke bepalingen. De politie oefent hierop streng toezicht uit Boven staand is niet van toepassing op auto's van de brandweer, politie, geestelijken en geneesheeren; c. De aanwijzingen van politie en van de functionarissen van den luchtbe schermingsdienst stipt op te volgen. Het publiek wordt er met nadruk aan uur het besluit genomen een wijziging in de regeering fe brengen ten einde alle I herinnerd, dat van 7 tot 10.30 uur "nam! parlementaire groepen in de regeering ver-f iedere lichtuitstraling verboden is. tegenwoordigd te doen zijn. [Tegenover event overtreders zal streng Volgens een telegram van Reuter uit worden opgetreden, in dier voege, dat bjj Helsinki was vanochtend om elf uur liet onvoldoende medewerking een, straf vervol- bericht, dat de regeering van Cajander ring zal worden ingesteld, was afgetreden, nog niet bevestigd.. dOchj Tenslotte wete men, dat van overheids kan. dat altreden wel ieder oogenblik wor—1 wege geenerlei aansprakelijkheid' wordt aan- den verwacht. 1 aard voor schade, welke uit de verduisfe- 57, «Vi 5 8 Wisselkoersen. Amsterdam, 1 December. Londen 7.363/4, Berlijn ,76.55, Parijs bouwen van een nieuw stadhuis niet alleen! 1.17,1/2', Brussel 31.07, Bern 42.241/2, Ko- als middel tot werkverruiming, maar ook I penimgeai 36.40, Stockholm: 44,87?/2# Oslo omdat de huisvesting onvoldoende moet 142,82$, New York 1.883/8, Milaan. 6.75, De Finsche legatie te Londen heeft mede-1 ringsmaatregelen kan voortvloeien. Nood- godeeld, d'at de F insche regeering op breedo zakelijkerwijze wordt reeds vóór het ana basis is gereconstrueerd met het doel do j vangsuur begonnen met de voorbereiding eenheid te vergroeien en zoo mogelijk de [deiverduistering. Deze bekendmaking heeft vroegtijdig plaats, opdat ieder in de gelegenheid zij, tijdig de noodige maatregelen ter voor onderhandelingen met Rusland to hervat ten. Vraagt voor TROUWRIJDEN mot eerste j kominS van lichtuitstraling te nemen. klas materiaal ons speciaal tariefl - WESTER GAP. AGE - Fr. Haversciimldtiaan 74 - Telefoon 68210 De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. Schiedam, 1 December 1939. 4000 140 SCHIEDAM. Geboren: 29 Nov. Lena, dochter van A. van der jen J. Groen, 22 jaar. Most en H. Bogerd, Oude Kerkhof 9. mans, 36 jaar en M. Akkerman, 27 jaar M. C. S. Schaap, 31 jaar. J. D. van der Raaf, 25 jaar en O. Gravestein, 24 jaar. D. A. P. W. van der Ende, 26 jaar M. A. Herfne- Janna Maria, dochter van G. A. Verhae-W. Wicse, 31 jaar en L. G. Schilperoort, ren en H. Maas, Broersvest 100. 30 Nov. Jacoba Johanna, dochter van J. Mes en H. G. Ramaker, Stationstraat 27 jaar. Gehuwd: 30 Nov. Th van Lierop, 27 jaar en 24. Hendrik Marinus, zoon van AL H. J. Blötevögel, 23 jaar. "J. C. Beukers, Moerer en W. A. van deu Hoek, Paral- 29 jaar en J. M. van Alphen, 26 jaar. lelweg 216. Ondertrou wd: L. W. A. Smits, 27 jaar en J. M. van' Nooit 28 jaar. G. Pal, 27, jaar en T. 30 Nov. P. A. Kram me, 21 jaar en J de Wiidt, 26' jaar. A. H. Klcijzen, 26 W. AL Groenhejjde, 21 jaar. N. de jaar en G. J, Reijsbergen, 24 jaar. AL Lange, 25 jaar en A. M. van Heiningen, A. Oseplnus, 22 jaar en P. Alieloo, 19 22 jaar. J. L. Jansson, 26 jaar en jaar. J. Chauibene, 22 jaar. B. Kooij, 25 jaar en W. H Baesjou, 21 jaar. worden geacht. Prolongatie 23/i pCt Overleden: 98 Nov. W. Schoenmakers, 86 jaar, Dr. AL Rerjmerse, 27 jaar en J. van der Hei-1 Noletstraat I. J. E. van der Alost, 7.4 den 28 jaar. J. A. Go vaart, 35 jaar en jaar, Nassaulaan 75.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3