Luchtstrijdkrachten De defensie-begrooting 67682 68735 67593 69400 Boterstraat 2832. 67556 67664 -a* v*d*Water' 67828 69799 67863 69551 68886 69772 Gemengd Nieuws ^vErnstig. spoorwegongeluk 88421 68142 68011 TWEEDE BLAD SCH1EDAI SCHE COURANT Tweede Kamer Minister Dijxhoorn aan het woord DE DAGELiJKSCHE VRAAGBAAK Aardappelen, Groenten en Fruil C7QÖK '1 WESTLaND" J C. Krabbendam) O iliJO ST. LIDUINASTRAAT 76 Algemeen Installatiebitrean Anthraciet CÖOnO JAN HOOGENBERG, 09OU£ HOOGSTRAAT 24. Bakkerij Bedden en Tapijten Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. RQR7R Fa. Wxllems Emsting. Rótterdamschedijk 233-235-237. Bedrijt'skleeding F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Specmlhuis, Begrafenissen C. Noorlander, Newtonstraat 34. C. Zuidgeest, Fabristraat 24. Tarieven vanaf f66. Boekhandel en Bibliotheek Bouwartikelen-IJzerwaren Glas Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook m laken) -Hate-:) en Beêora fte-Sehi 'der 1 Zestig gewonden bij mijnongeluk in Engeland. Zestig mijnwerkers zijn gewond tijdons en ©ongeluk met ©en schaohtlift in d© steenkolenmijn nabij Doncaster, De gewon den zijn allen naar hot ziekenhuis ge- bracht Velen hebben gebroken ledematen. Kantoor- en Wïnkeiboeken Machinefabriek <9 lijnen) Modern ingericht reparatiebedrijf Meubelen-Stoffeeren Papiervemietiging Rund- Kalfs- en Yarkensslagerij Drie soorten vliegdiensten. De taak van den verkenner. Het type vliegtuig. De U-iap posten. De gevechtenvliegdienst (Van onzen defensie-medewerker). We kunnen de erschiliende taken, wel ke aan vliegtuigen kunnen worden opge dragen, in het algemeen verdoelen ia: luehtverkeimings en waamemingsdienst, geveehtsvliegdienst en bombardeervlieg- dienst De benamingen spreken voor zich zelf: Het doel der eerste taak is het zich verschaffen van gegevens betrefleade den vijand, oor zooverre men van uit de lucht kan waarnemen; de geveehtsvliegdienst moet ditzelfde „waarnemen" aan den vijand beletten door hem te verdrijven, en bo vendien moeten deze toestellen de eigen waamemingsvliegtuigen beschermen tegen aanvallen des vijands; de bombardeervlieg- dienst moet springmiddelen laten neerval len op doelen, welke men wil vernielen. Dam 52. U belt, wij bezorgen. Schoenen CQ701' A. D, van Dooren, Broersveld DOOfc I 116. Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten. MIDZA BONNEN Schoorsteenvegen Stoffen -Manufacturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Stoomen-Verven ia Ned.- Indië, neemt In •**- beerabaja persoonlijk afscheid van lederen officier. Triplex Timmerman-Metselaar -Aannemer Woning-inrichting Fa. Rijnbende Van Hoek Hoogstraat 32. Üriep, U/ou, l ijn. helpen hierbij altijd peedtr of cachet van Mijnhard!. Het doel: nieuws. Liefst gaan de toestellen, aangewezen voor .strategische verkenningen 's nachts •uit, vliegen op zeer groofe" hoogte, zoo onopgemerkt mogelijk, naar'/ie streek waar de verkenning moet plaats hebben, ver richten de opgedragen verkenning bij "dag licht, nemen foto's enz. van geringe hoog te en stijgen weer naar duizenden metara hoogte om naar honk te vliegen. Wanneer we in de berichten lezen „Onze jachtvliegtuigen slaagden er in de vijandelijke toestellen terug te drijven", dan is het zeer wel mogelijk, dat de verken ning reeds voldoende geslaagd was, en de toestellen zich zoo spoedig mogelijk terug trokken, of doorvlogen naar een volgend te verkennen punt. Een verkenningsvlie ger krijgt van zija opdrachtgever een nauwkeurig omschreven schriftelijke taak, deze moet volbracht worden, zoo mogelijk zonder gevecht; kan dit niet door ingrij pen van vijandelijke jachtvliegers, dan moet hij zich verdedigen, doch steeds in dachtig zijn, dat het eenig doel van zjjn geheelo vlucht is het mede terug brengen der verkenningsresultaten (dus niet de over winning op tegenstanders). - Verkenningsopilrachten, Als verkeimingsopdrachten kan men zich denken: coniroleeren van vijandelijke zeestrrjdkrachten in een nauwkeurig vast gesteld vak dor Noordzee; vaststellen hoe- eei schepen van elk soort zich bomden te Scapa Flow; vaststellen der juiste lig ging van vliegvelden, depóts, uitlaadsta- tions, hoofdaanvoerwegen des nachts, idem overdag, legering van reserves; plaats com mandoposten, verdedigingswerken achter het front, controleeren van troepenbewe gingen langs de wegen, enz., enz. Betreft het belangrijke verkenningen, dan worden meerdere verkenningsvliegtuigen op verschillende tijdstippen uitgezonden met dezelfde opdracht, doch langs ver schillende wegen er heen gaande. Het behoeft wel geen betoog, dat voor verkenningsvliegtuigen worden gekozen zeer snelle typen, die niot alleen korten tijd noodig hebben voor het afleggen van heen- en terugweg, doch zich oofc snel aan vervolgende vliegtuigen kunnen ont trekken. ■Oorspronkelijk; had1 men voor elk der soorten van -opdrachten (verkenning, ge- echt, bombardeering) afzonderlijke vlieg- In een rede, welke bijna twee en oen half uui duurde, heelt miaister D ij x- hoora gistermiddag in de Tweede Kamer de leden, die bij de algemeen© beschouwmge n over de defensie-be groeting het woerd hadden gevoerd, beantwoord. Uitvoerig ging spreker in op, vele ter sprake gebrachte detail punten. Ten aanzien van de in de motie-De Vis ser genoemde groepen, t.w. de oud-gepen- sionneerden van het Nederlandsche leger, de oud-marinewerklieden, de mobilisatie- slachtoffers, de gepasporteerde marine mannen en de militaire weduwen, verklaar de de minister, dat hij ten aanzien van hun klachten hetzelfde standpunt inneemt als zijn voorgangers en dat hjj geen be hoefte heeft aan een commissie, als in de motie gevraagd werd. Nadat bij de re plieken enkele sprekers de motie var- klaarden niet te kunnen steunen, trok de heer De Visser (comm.) haar in, om het belang van de betrokkenen niet te scha den Voorts deelde de minister mede, dat ten aanzien van het burgerpersoneel, dat werkzaam is bij defensiewerken, een rege ling in voorbereiding is van oitkeeringen in gevai van ziekte of ongeval. Het leger was niet zuinig genoeg. Hij gaf toe, dat in het begin van de mobilisatie niet altijd die mogelijke zuinig heid is betracht, doch 'wees er op, dat toen door de groote snelheid der maatregel oontröle niet wel mogelijk was. De mi nister is van de noodzaak der zuinigheid doordrongen. Ten aanzien van de inun daties verklaarde minister Dijxhoorn, dat later alles zooveel mogelijk in., den oor- spronkelrjken toestand- zal worden terug gebracht. Versterking der luchtdeel- artillerie. In antwoord op de opmerkingen van den heer Baietto, zoute de minister, dat de luchtdoelartillerie krachtig zal worden ver sterkt. De vorige week is een van de be stelde twintig batterijen van li/% c.M. aan gekomen en de 'overige -zullen spoedig v-volgen. Bij de1 aanschaffing van vliegtui- -"gen wordt met de^èderlandsche 'industrie ten volte rekening gehouden. Wat do 'v-erj strekking van natuurboter aan de militairen betreft, deze stuit vooralsnog af op het kostenbezwaar: de hoogere uitgaven zon den ruim 21/2 milhoen gulden per jaar bedragen. Voorts deelde de minister mede, dat de grensbeveiligingstroepen zooveel mogelijk zullen worden omgewisseld' met de achterliggende troepen. De Indische defensie. Ten aanzien van de defensie van Indië wilde de minister zich van beschouwin gen onthouden, daar het advies van de Indische regeering over bet rapport van de technische commissie eenige dagen ge leden is ontvangen en nauwkeurig wordt bestudeerd. De minister deelde mede, dat een schip, dat de „Willem van Ewijck" moet -vervangen, reeds op stapel staat en -dat de „Jan van Gelder" zoo goed als hersteld' is. Spr. zette het standpunt van de regeermg uiteen ten aanzien van een -wettelijke regeling voor den terugkeer van gedemobilïseerden in hun burgerbetrek; nogmaals werd er op gewezen, dat een dergelijke regeling voor de betrokkenen eer na- dam. voordeelen zou hebben. Oproeping van buitengewoon dienstplichtigen. Minister Dijxhoorn deelde mede, dat in April en Juni buitengewone dienstplichti gen van de lichtingen 1938, 1939 m 1940, in deen leeftijd van 19 tot 22 jaar zul len worden opgeroepen en dat daarna afwisselend gewone en buitengewone dienstplichtigen onder de wapenen zullen komen. Kostwinnersvergoeding. Ten aanzien van de regeling der kost winnersvergoedingen verklaarde de minis ter, dat hij opdracht heeft gegeven tot het ontwerpen van een regeling voor onge huwde zelfstandigen. Wat de nationaal- socialistische reserve-veldpredikers betreft, deelde de minister mede, dat hij in een in de Kamer genoemd geval een onder zoek heeft ingesteld', dat hem er toe leid de de benoeming voor intrekking voor te dragen. In een ander geval is het onder zoek nog gaande. Ten slotte verklaarde minister Dijxhoorn, dat hij voor bet standpunt van den heer Van Houten respect heeft, doch dat, nu de oorlog nog niet gebannen is, bet Ne derlandsche volk zijn grondgebied tof het uiterste wil verdedigen. Bij de replieken werd het woord ge voerd door de heeren Van der Zaal, Duymaer van Twist (beiden a.r.), Kersten (st. geref.), Joekes (v.ck), Wendelaar (lib.), Van Sleen (s.d.) (dié de rede van den heer 'Wijnkoop aan viel), Wijnkoop (comm.), (die de so ciaal-democraten veroordeelde),- Ti la n us (c.h.), De Visser (comm.) en Schaep- m an (r.k.) Zonder hoofdelijke stemming werd na dupliek -van den' minister de defensiebe groting aangenomen met de communisten eïf de chr. democraten tegen. Zonderdebat-en zonder stemming wer den vervolgens nog eenige ontwerpen aan genomen, waaronder de aanvrage vau een buitengewoon crediet van honderd inil- lioen -gulden - voor uitgaven wegens het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen. De vergadering werd geschorst tot gis teravond. In deze avondvergadering werd een aanvang gemaakt met de justitiebe groting. Speciaal opmaken van fruit manden. £7777 Fa. Wed. M. van Meun;, Broers- O 1 veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. N4 6 uur tel. 67879. CQC1 O Uitgebreide Catalogus, A. Rood- Dèlw l.w bbl' v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein lo. "Post Co., Korte Dam 10 N.V. Van Katwijk's Glashandel Lange Kerkstraat 38, Alles op dit gebied. 1 Zeventien dooden. Gisteravono is in VVestfalen door onbekende oorzaak een trein, welke uit Hagen naar Wetterruhr ging, tegen een ui tegenovergestelde richting ko menden personentrein gereden. Voor zoover tot nu toe bekend is, weraen 1? personen gedood, 14 zwaax en 27 licht gewond. Ernstige aanrijding Gisteravond om zes uur is op den. Over toom te Amsterdam een ernstige aanrij ding gebeurd waarvan een 18-jarige jonge man het slachtoffer werd. Rijdende op de fiets, werd hij door onoplettendheid aan gereden door een autobus, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij het linker bovenbeen brak en daarenboven een schedelbasisfractuur opliep. Hij is in het Wilhelminagasthuis ter verpleging opgeno men. H. Th. v. d. Vlerk, Rótterdamschedijk 268. Gedipf. Uurwerkmaker. RQRQQ Piet Heniger, Passage 1. "vv«v Heerenmode-artikelen. Vfaagt tel. zichtzending. fiOOOC G:~VAN MEURS, V-VAWU LANGE HAVEN 5. R7fl9fl Henri Rebers, Hoogstraat 146. ÖIU4.U Bureau-artikelen. Vulpenhouders alle merken vanaf f0.75, met garantie. CO77O G. I. de Jager, Uvl v» Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. Jac. v. d. Waal, Westmolen- straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verbetering van' Schoorsteen trek. Fa. V. L. Botram, Alléén Lange Achterweg 33. „Kofa'-Bertels, Dam 9-26. Midza bonnen. C7G/17 1* Th. Heijnsbroek, O üt Branderssteeg 6. Stoomververij en Chemische Wasseherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde, stokken. Frans van Thienen, Broersveld 123. N. Scheurkogel, Lange Nieuw straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. r»EE 1 WOENSDAG 13 Dee. 1939, No. 2235L De verken ningsthenst. Bezien we de luchtverkennings- en waar nemingsdienst eens nader. Allereerst dient men verschil te maken tusschen verken ning op grooten afstend, de z.g. strategi sche verkenning en die op kortoren af stand (hoogstens 50 K.M.), de tactische ver kenning. Strategische verkenning heeft ten doel den Algemeenen Bevelhebber (A.B.) bij ons den opperbevelhebber van land-©11 zee macht de noodige geachte gegevens be treffende den tegenstander te verschaffen. Tot deze verkenningen behooren de 'vluch ten der Duitsche toestellen naar de En- gelsche kusten, naar ScapaFIow, de Shet- landsche eilanden en boven de Noordzee en eveneens de overlandvluchten boven Noord- en Zuid-Frankrijk; zoo ook de En- gelsche vluchten naar Helgoland, de Duit sche Noordzeekust en boven N.W. Duitsch- land; en de Frausche verkenningen in het binnenland van Duitschiand, welke alle bij herhaling in de oorlogsberichten genoemd worden. Men kan gerust zeggen, dat al deze berich ten slaan op „verkenningen" uitgevoerd door enkele of meerdere toestellen, met of zon der bescherming van jachtvliegtuigen. De tegenstander bestrijdt deze verkenningen, om ze te beletten, mciFzfpn luchtafweerge schut en -mitrailleurs, end mot zijn ge vechts vliegtuigen, lot massaal optreden, dus om werkelijk ernstige schade aan den tegenstanders toe te brengen met forma ties van honderden vliegtuigen, is het nog van geen van beide zijden 'gekomen. Dit laatste zal wellicht te zijner tijd ge schieden, als vracht van de thans ver richte verkenningen. tuig typen; zooals b.v. de Dnitsche Dor- nier Do 18 (twee-raotorige vliegboot) uit sluitend bestemd voor zeeverkenning, doch thans gebruikt men deze vliegbooten voor alle drie taken. Zoo geschiedt het even- eens met andere typen, alleen moeten de vliegtuigen uitgerust worden voor de be stemde taak, dus voor verkenning: goed uitzicht naar beneden en tevens fotoinstal- latie'S; voor bombardeerdienst inslallatie's voor medevoeren en lanceeren van bom men of torpedo's (de bewapening blijft telkens hetzelfde). Tactische verkenning. De tactische verkenning heeft plaats in opdracht van de bevelhebbers, aan wier onderdeelen vliegtuig afdeelingea zijn toe bedeeld (legerkorps commandanten en hoo gere). Deze opdrachten kunnen b.v. zijn; verkenning en in kaart brengen der vijan delijke stelling met toelichtende schetsen en foto's (plaats en inrichting der steun punten, beloop en aard der hindernissen, artillerie-opstellingen, diept© van het ver sterkte gebied enz.) Aangezien deze ver kenningen bij dag en van geringe hoogte moeten plaats vinden, moet het verken ningsvliegtuig beschermd worden door ge vechtsvliegtuigen. Mijnhardt'» Poedersper stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijabardties" 2st I Oct Doos50ct Htst verbindin gsvliegtni g. Zoodra er ernstige gevechten Te ver wachten zijn, wordt aan elke divisie een z.g. verbindingsvliegtuig toebedeeld. Dit heelt tot taak de hoogere bevelvoering op de hoogte te houden hoever de eigen in fanterie is doorgedrongen, dus wkhr te harer bescherming het eigen artillerievuur gelegd moet worden. Bij hevige gevechten is het verband met ordonnansen schier onmogelijk en worden telefoonkabels door artillerievuur vaak vernield, zoodat het verbindingsvliegtuig het eenig verband-midL del is geworden. Door, middel van de .z.g. U-lag posten (op den grond «liggende gele lappen ia den vorm een U met negen uitstekende lappen, die al of niet uitge legd kunnen worden, welke genummerd' zijn van 1 tot 9 en zoodoende getallen van drie cijfers kunnen aangeven; elk ge tal heeft een vaste be teekenis) kunnen de onder-commandanten in voorste lijn seinen geven aan den vlieger, welke deze over brengt naar de hoogere bevelvoering. De vlieger verkent bovendien de ge vechtshandelingen des vijands en .meldt aan de eigen troepen de ligging der vijan delijke mitrailleur-opstellingen, voorste lijn zijner infanterie, bedreiging met ©en aan val enz. Vooral als de eigen gevechtsvlïegtuig- afdeelingen overwicht in de lucht hebben op de vijandelijke, kunnen de verbindimgs- vliegers zeer nuttig werk verrichten. Tra dienste der artillerie. Tot den waarnemingsdienst behoort ook de luchtverkeiming ten dienste der artil lerie. Deze viiegtuig-afdeelmgen zijn voor zien van radio zend- en ontvanginrichting en kunnen dus, terwjjl zy boven de te be schieten doelen zweven, hun eigen artil lerie nauwkeurig berichten omtrent de lig ging van het eigen vuur en dit dus doen verleggen naar de juiste plaats en teven» vuur doen afgeven op doelen, die aan de eigen artillerie onbekend zijn. Zij rege len dus feitelijk zelf de ligging van. liet eigen artillerievuur. fer gelegenheid van hetSO-jang bestaan Xa? ^?,n K.N.V.B. heeft de Koninklijke Belgische Voetbalbondeen g'as-in-Iood- raam aangeboden, bestemd voor het nieuw t» bouwen Bondsbureau. De daarop afgebeelde Belgische eciNeder- landsche voetbalspeler, die elkander dei - - band' reiken)'symbol(seeren* de weder-: zijdsche vriendschap

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5