FINSCHE SUCCESSEN Kapitein Langsdorff pleegde zelfmoord Amerika zal haar neutraliteit verdedigen EERSTE BLAD GRATIS Donderdag 21 December 1939 92ste Jaargang. No. 22358 Tei. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 6S300 (3 lijnen). Postrekening No. 53 BUITENLAND Nederlaag der Russen bij Suomusaimi Te Helsinki is bericht ontvangen, dat de Finsche troepen bij Suomusaimi, in. de „Wespenlaüle" van Finland, twee Sov jet-Russische divisies feitelijk heeft vernie tigd'. Naar gezegd wordt zouden bijna 20.000 Russen zijn gedood. Russische spoorlijn gebombardeerd Door Italiaansche en Spaansche vliegers. Reuter meldt uit Kirkcnaes (Noorsch- Finsche grens)- Gezegd wordt, dat Italiaansche eft Spaansche vrijwilligers die dienst heb ben genomen bij de Finsche lucht macht, een bomaanval hebben gedaan op de spoorweg van Moermansk. Volgens een ander bericht zouden zes Russische vliegtuigen of achter de Finsche linies bij Salla in Noord-Fiu- land zijn neergestreken of in do buurt noodlandingen hebben gemaakt. De felle koude, gepaard gaande met ver blindend esneeuwstormen, hebben iedere gevechtsacüvitcit aan het front in het Fin sche Poolgebied, in den corridor van Pet samo, onmogelijk gemaakt. Naar de Finsche commandanten melden, hebben de Russen in den sector van Heste- foff aan de Noorsche grens zware verliezen geleden. Gisteren hebben omstreeks twintig Rus sische bombardementsvliegtuigen een aan val gedaan op de Finsche kustbatlerijen van de buitenste archipel van Koppa. Zij wer den door de kustbatterijen afgeslagen. Finland zsielct een koning. Van welingelichte zijde verneemt Reuter te Washington, dat Finland poogt een lee ning van 50 millioen dollar te siu ten bij de regeering van de Verecnigde Staten voor het koopen van oorlogsmateriaal. De leiders \an het Congres worden gepolst, nu de Finsche regeering er niet in is geslaagd in iVallstreet een leening bo sluiten. In Congreskringen wordt verklaard, dat de lee ning de goedkeuring van het Congres be hoeft. De dood van kapitein Langsdorff De commandant van de „Admiral Graf Spee", kapitein Langsdorff, heeft een eind aan zijn leven gemaakt. Gisterochtend werd hij in zijn hotel kamer te Buenos Aires gevonden met een schotwond in zijn slaap, liggen de op een groote Duilsche vlag, wel ke voor het bed was uitgespreid. Hij heeft een schrijven achtergelaten, waarin hij verklaart, dat hij onmiddel lijk besloten had het lot van zijn schip te deelen, doch de daad zelf had' uitgesteld om de veiligheid van zijn bemanning te verzekeren. volledig van den toestand' op de hoogte waren gebracht. Toen deze taak volbracht was, boog hij voor het lot. Een moedig zeeman, die een nieuwe bladzijde heeft toegevoegd aan den roem der Duitsche marine. Het opperbevel der Duitsche oorlogs marine deelt mede: De commandant van het pantserschip „Admiral Graf Spee", kapitein ter zee Hans Langsdorff, heeft den ondergang van zijn schip niet willen overleven. Getrouw aan de traditie en in den geest der opvoe ding van het ofticierscorps, waartoe hij bijna drie decennia heeft behoord, heeft hij dit besluit genomen. Nadat hij de hem toevertrouwde beman ning in veiligheid had gebracht, heeft hij de hem gestelde taak als volbracht be schouwd en volgde hij zijn schip. De oorlogsmarine begrijpt en waardeert dezen stap. Kapitein ter zeer Langsdorff heeft hier mede als strijder en held' de verwachtin gen vervuld, welke zijn Führer, het Duit sche volk en zija marine in hem hadden gesteld. Dc internccring der bemanning van de „Graf Spee". Naar uit Buenos Aires vernomen wordt, heeft president Ortiz eon hem door den Argentijnsclien minister van buitanlandsche zaken voorgelegd decreet over de internoe- ring van de leden der bemanning van he „Admiral Graf Spee" onderteekend. Op grond hiervan zullen de officieren van het oorlogsschip in de stad Buenos Aires ge interneerd worden, doch zij moeten hun eerewoord geven, dat zij de hun toegewezen verblijfplaats niet zonder schriftelijke toe stemming der politie zullen veriaten. De manschappen van het schip wil men in de centrale provincies in terneeren. In politieke kringen te Berlijn wordt in dit verband vernomen, dal hiertegen van Duit sche zijde dienovereenkomstig slappen zul len worden ondernomen. Gezamelijke verklaring der Amerikaansche Staten Inzake de neutraliteitszone Retilci meldt uit Washington, dat de 2L Amerikaansche republieken ge meen- Duiisch communiqué. De Duitsdie ambassade te Buenos Aires heeft gisteren het volgende communiqué uitgegeven: „De commandant van den roemrijken kruiser „Admiral Graf Spee" kapilciii-ter- zee Langsdorff, heeft gisteravond zijn leven opgeofferd voor zijn land door zich zeif van het leven te berooven. F au den aanvang af was hij vastbeslo ten het lot van zijn mooie sthip te deelen ou slechts machtige invloeden en een juist begrip voor zijn verantwoordelijkheid voor de geslaagde ontscheping van een beman ning van meer dan duizend man hebben hem er toe gebracht, de tenuitvoerlegging van zijn voornemen uit te stellen tot zijn pbcht was volbracht en zijn superieuren schappelijk een verklaring opstellen, welke docr den president van Panama, waarschijnlijk morgen aau de oorlog voerenden zat worden overhandigd, Associated Press zegt, dat de verkla ring de duidelijke aanwijziging zal be vatten, dat de Amerikaansche repu blieken gedwongen zijn meer dan een diplomatieke actie le ondernemen, ter veizekormg van de eerbiediging der neutraliteitszone. Associated "Press voegt hier aan toe, dat de republi- fcen direct na de Kerstdagen over leg zullen plegen, teneinde een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van oorlogsschepen in baar liavens vast te stellen. Twee voorstellen. Er worden reeds twee voorstellen over wogen 1. Oorlogsschepen, welke oen toevlucht zoeken m Pan-Amerikaansche havens, moe ten automatisch worden geïnterneerd. 2 Oorlogsschepen in een slag bescha digd en in dergelijke havens een toe vlucht zoekend, moet iedere bijsland wor den geweigerd en aangezegd te vertrek ken of zich aan intemeering te onder werpen. Huil heeft tijdens een persconferentie in antwoord op een vraag gezegd, dat hij van gevoelen is, dat 4e stappen, welke de Amerikaansche repuMieken thans on dernemen, de kwestie der neutraliteitszone actueel maakt. f Aparte nota. J*a Duitsthland? De „New York Times" verklaart, ■•'dat behalve de gemeenschappelijke verklaring aan do oorlogvoerenden?" door de Ameri kaansche staten, wordt venvacht, dat een in krachtige bewoordingen gestelde nota zal worden gericht tori.de Du its die re geering. Naar vernomen «wordt, zouden de Vereenigde Staten hiertoe1 het initiatief heb ben genomen en zal hierin worden ge vraagd, dat geantwoord wordt op de eer ste verklaring, waarbij de neutraliteitszone werd vastgesteld. Bovendien zal worden aangedrongen of geëischt, dat deze zone geëerbiedigd zal worden.? Britsche trailer gezonken. Te Egersund (Noorwegen) is een Deensch schip aangekomen met acht overlevenden van een Britschen treiler, die in de Noord zee gezonken is na door Duitsche vlieg tuigen te zijn gebombardeerd en met ma chinegeweren beschoten. De overlevenden verklaarden, dat een der opvarenden was gedood. Volgens Reuter zijn gisteren wederom verscheidene Britschie treiters het slacht offer van luchtaanvallen der Duitschers ge worden, doch groote schade werd niet aan gericht. Van de „Star of Scotland" werden twee opvarenden gedood... Het tot zinken brengen van de „Coiumbus Reuter meldt uit New York: De gezagvoerder van de „Coiumbus" heeft bh aankomst op Ellis-eiland ver klaard, "dat zijn schlP °P bevel van hooger hand tot zinken was gebracht Aan boord van den Amerikaanschcn kruiser „Tuscaloosa" zijn Woensdag de uit 579 leden bestaande bemanning van de „Coiumbus", waarbij negen vrouwen, in de haven van New York aangekomen. De commandant van de „Coiumbus" had Dinsdag draadloos laten weten voornemens te zijn, zijn schip tot zinken te brengen De bemanning van de ,jColumbus" had reeds de kleppen geopend, vuur aangc legd en de reddingbooten van het nood zakelijksle voorzien en bemand. De boo ten -werden in goede orde neergelaten, toen de vlammen reeds door .dikke rookwolken hoog uitsloegen. Zonder incidenten heeft de „Tuscaloosa' hierna de overlevenden aan boom genomen, die ondanks alles, van goeden moed waren. Dc reddingboo ten werden op zee gelaten. Bij het appèl bleek, dat twee stokers vermist werden. De overlevenden hebben warm eten, sigaretten en warme kwar tieren gekregen. De commandant van de Tuscaloosa' zeide, dat de door de op neming \ar> dit groot aantal personen op het oorlogsschip veroorzaakte moeilijkhe den waren verminderd, door een atmosfeer van vriendschappelijke samenwerking. Aan de opvarenden van de „Coiumbus" is een verblijtsvergunning voor den duur van zestig dagen verleend. Een oorlogsdaad? Ambtenaren van het Amerikaansche slaatsdepartement hebben verklaard, dat volgens somm.ge berekeningen de Coiumbus op bijna 250 mijl binnen do „neutraliteitszone" van Amerika tot zinken is gebracht. Men bestudeert tbans do kwestie of dit een oorlogs daad binnen de zóne betreft, waar van men gewoonlijk aanneemt, dat zij gemiddeld tot 300 mijl van do kust lig' uitgestrekt, terwijl zij op sommige punten verscheidene honderden mijlen breedte heeft. De eerste officieele rapporten, die ont vangen zijn over de Coiumbus duiden aan, dat er geen enkele vlootactie ge voerd is en er dus geen enkele schen ding van dc neutraliteit is geweest. Dit schijnt te worden bevestigd door de la tere rapporten, aldus heeft de secretaris van het Witte Huis, Early, aan do pers medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de ambtenaren der Amerikaansche regee- rmg van meening zijn, dat de Duitsche l-emanning besloot de Coiumbus tot zin ken te brengen, liever dan het gevaar te loojien van een slag, nadat het schip de wateren buiten de veiligheidszone zijn binnengevaren. Aan het Westfront niets bizonders Het gisteravond uitgegeven Fransclie le- gerbericht luidt als volgt: Geen enkele gebeurtenis van belang in den loop van den dag. Hedenochtend werd gemeld: Activiteit van patrou.lles hier en daar aan de Saar. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In liet Westen iets levendiger plaatselijk optreden van do artillerie. Een Franscb verkenningsvliegtuig weid kort nadat het over de grens was gekomen door Duit sche jaclitvliegers in den streek van Pir- masens neergeschoten. Niet de Poilu, maar de Tommy! Het Duilsche Nieuwsbureau publiceert een beschouwing over de activile t aan het Westelijke front, welke als volgt eindigt: „De Engelsehen zijn echter tol dusverre op geen enkele plaats aan het front aange troffen. De levendige Duitsche activ.teit in het voorterrein geldt in de eerste plaats niet den poilu, maar den tommy. Zoodra hij gevonden is, zal onmiddellijk de Duit sche belangstelling zich met veel grooter élan tot hem richten dan tot zijn Fran- schen kameraad". De Britsche contrabande-controle Nog geen Duitsche exportgoe deren gelost. Reuter verneemt in officieele kringen, dat de Britsche eontrabanda controle-auto riteiten nog geen exportgoederen van Duit sche herkomst hebben doen lossen. Een beperkt aantal ladingen heeft men echter doorgelaten alleen, nadat de scheepvaart maatschappij de garantie had gegeven, dat de verdachte goederen in de haven van bestemming met vrijgegeven zulten worden, voorda' de contrabande controle-autoritei ten e-n onderzoek hebben ingesteld. Het Britsche ministerie voor de econo mische oorlogvoering heeft een groot aan tal aanvragen ontvangen van neutrale im porteurs, die willen weten, wat waar schijnlijk met in Duifsdvland bestelde goe deren /al gebeuren. De bovenbedoelde ga rantie der afladers wordt thans zoowel voor invoer als voor uitvoer gebruikt. Het zou cte bedoeling zijn, dat, wan neer goederen, die op grond van een garantie zijn doorgelaten, later contrabande blijken te zijn, deze niet steeds nood zakelijk naar Engeland en Frankrijk terug gezonden behoeven te worden, doch slechfs naar het dichtst bijzijnde grondgebied der geallieerden. Uitzondering voor Ilalië en Nederland. Ingevolge de kort geleden gevoerde besprekingen lus-chen de geallieerde en de Italiaansche autoriteiten, zijn sommige uit Italiaansche havens ver scheepte ladingen vrijgesteld van aan houding als vijandelijke uitvoergoede- rc-n. He! zelfde is het geval met verschei dene ladingen aniline en chemicaliën, uit Nederland naar Zuid Amerikaan sche havens verscheept, ofschoon be kend was. dat deze goederen van Duitsche herkomst waren. Dit is ge schied in verhand met den specialen aard oer goederen. Zweedsch stoomschip op mjjxu f gcloopen. liet Zweedsche stoomschip „Mars" (1449 ton) is gisteren ter hoogte van de Noord oostkust van Engeland gezonken, nadat het op een mijn was geloopen. Zes overleven den zijn aan land gebracht. Men gelooft dat zes man worden isrmist Aleen de gezagvoerder is ongedeerd ge bleven. Een opvarende moest in een zie kenliuis worden opgenomen, terwijl do vier andere moesten worden verzorgd. De „Mars" was binnen een paar minuten ge zonken. Trnepcnlratisportschip bijna in botsing gekomen. Een troepentransportschip is tijdens de reis bijna in botsing gekomen, welke ramp spoedige gevolgen zou hebben gehad. Het tweede sciiip eveneens een Britsch keerde naar een Britsche haven terug om hersteld te worden. Het incident deed zich voor tijdens een dichten mist, toen hot zicht tot de lengte van het schip was verminderd. De sciicjien gingen zoo dicht langs elkander, dat een redingboot uit de Davits geraakte. Het troepenschip is met lichte averij de haven binnengeloojion. De mist had beide schepen onmiddellijk omhuld. Pas in do haven kou de identiteit van het b nnenkomende schip worden vastgesteldhet w as de „Samaria", van de Cunard-Hjn, metende bijna 20 000 ton. DIE ZICH THANS PER 1 JANUARI VOOR MIN STENS 3 MAANDEN AR0NNEEREN OP DE SCHIEDAMSCHE COURANT ONTVANGEN ALLE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS Abouementsprijs: 15 et. por weck ot f 2.per 8 maanden Engeland De eerste verlofgangers uit Frankrijk. Gisteravond zijn te Londen de eerste soldaten van de in Frankrijk gestationeerde Britsche luchtstrijdkrachten met Kerstver lof aangekomen. Chamberlain bij den koning. Chamberlain, die teruggekeerd is vaa zijn bezoek aan het Britsche leger in Frank rijk, waar hij tevens de bijeenkomst vaa den oppersten oorlogsraad heeft bijgewoond is gisteren door den koning in audiëntie ontvangen. Frankrijk Flandin voor verbreking der betrek kingen met Sovjet-Rusland. Zekere leden der commissie van buiten- landsche zaken en met name Flandin, hebben een verbreken der diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rusland voorgesteld waarbij zij deden uitkomen, welken terug slag dit besluit zou kunnen hebben op de houding van zekere neutrale landen, zooals Italië en Spanje. i Kersttijd in Parijs. De schouwburgen, bioscopen, danszalen, cafê's en restaurants te Parijs zullen van 25 December tot "30 December,?beide data hinbegrepènr-tot middernacht open mogen; blijven, evenals op 1 Januari. Op 24 era 3X December zullen zij tot 2 uur geopend! mogen zijn. Italië Mussolini ontvangt Hinunlcr. Mussolini heeft vandaag in bet Palazzx* Venezia den chef der Duitsche pofitia Himmfcr ontvangen en een langdurig en hartelijk onderhoud met hem gehad. BINNENLAND De oorlog in de lucht Engclsche weerlegging van Duilsche berichten. Gisteren is van ge/.agheblicndo Brilsche zijde een commentaar verstrekt op de jongste Duitsche berichten over veronder stolde luchtacties boven de Noordzee, De laatste dagen, zoo luidt dit commentaar, schijnt in officieele Duitsriie kringen een toenemende opwinding te hecrschen mei betrekking tot den oorlog in de lucht Maandag beschreven de Duitsche agent schappen lot in biz.onderheden een lucht gevecht boven Sylf, dat nooit heeft plaats gehad. Dit werd blijkbaar gedaan om krach! bij te zeiten aan de fantastische gelaiien over het aantal neergehaalde vliegtuigen in een luchtactie boven Helgoland. De Duitsche berichten hebben voorts lucht aanvallen u'tgedacht op lloemuni en [tan tum, we'L-e liet Britsche ministerie van luchtvaart officieel heeft tegengesproken De redenen voor deze fantasieën zijn niet ver te zoeken, aldus het commentaar. Gis teravond heeft de Duitsche radio de lucht aanvallen toegegeven op 24 wecrlooze vis- schersliooten en gepoogd die aanvallen te verontschuldigen door deze booten te be schrijven ais oorlogsschepen en hulpvaar tuigen. Deze verontschuldiging is zeer dui delijk \alsch, en het blijkt, dat hiermede een poging wordt gedaan om dergelijke flagrante schendingen van liet internatio nale recht en fatsoen te rechtvaardigen door het uitvinden van Britsche aanval len op Duitsche steden. Vreemde vliegtuigen boven ons land Beschoten cn achtervolgd. De R.i'.D meldt: Hedenochtend, kort na 11 uur, is een drietal vreemde vliegtuigen bo ven de Veluwe waargenomen, Deze zijn van den grond af beschoten en door patrouilles jachtvliegtuigen ach tervolgd, waarna zij ons rechtsgebied hebben verlaten. Volgens een radiografisch bericht u't zee hebben de molorïoggers SC1I 10 en 72, welk'e gisteren ter versche haringvangst naar zee zijn vertrokken, hedenochtend hun netten gehaald. De vangst was echter go- ring. Beide schepen vingen elk slechts enkele manden haring. Voorts werd nog een radiograffifsch be richt antvangen van de haringtrawler Delft, dal deze tlniissloomende is met een mooie vangst van 20DO manden versche haring. Ueje coursnt rerschijnt dagelijks, metait- «onderin? vsn Zon- en Feestdagen. PrJje per kwartaal f 2.-; franco per post f 2.50. 1' rn s per week: 15 ets. Auon- derlüke nummers 4 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het cerstTOlgend num mer moeten vóór elf nur san net Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaald® plaats van advertentten wordt niet gewaarborgd- SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der AdvertertlCn: van 1—5 regels f133; icdero regel meer f 0-30; in het Zaterdagnummcr 15 regels 1.80, ieders reg^l meer f 0.33 Reclames f0.75 per regel Incassokostcnöcts.; postkwitantiesl5 ets. Tarieven \an advertentie by abonnement ryn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks vtorden tegen vooruitbetaling Klem® Advertentiën opgenomen k 10.50 t/m. 15 ■aoor-' .den, f0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tiëntoi 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 nnr aan bet Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentiën H.00, indien niet \óór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Volgens via Noorwegen ontvangen berich ten uit de streek - van Petsamo zijn do Sovjet-Russische troepen aangekomen bij Hestesoss aan de Finsch-Noorsche grens. Men merkt in dit gebied belangrijke contin genten gemotoriseerde troepen op. I Kapitein Dove, een der Brifscho koop vaardijkapiteins, die door de „Graf Spee" aan boord werd vastgehouden, heeft den Reutercorrespondent te Montevideo mede- geddeeld, dat Langsdorff na den slag had verklaard, zijn schip niet een zekere ver nietiging tegemoet te zullen lalen gaan. Ik vaar niet weer uit, aldus verklaarde Langsdorff. Ik weiger mijn schip of mijn mannen nutteloos op te offeren. In elk geval, zoo voegde hij er nog aan toe, hen ik blij. dat mijn geweten niet bezwaard is door den dood van ook maar één Britscben non-combattant. ZIJ De versche haringvangst. H. M. de Koningin bij aankomst aan het gebouw van P.T.1, te den Haag voor het uitspreken van haar Advents* rede tot het Nederlandsche volk en de bewoners der Koloniën in Oost- en West-lndiê 'Hvz -fa. 1 j jrik Hf#**#* K

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1