•In het Noorden met bloed ge afgeslagen De Mannerheim-linie houdt stand Is hier iets voor bij! tWERMS EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Luchtactie boven het Westfront GRATIS Zaterdag 23 December 1939 Frankrijk in oorlogstijd Rede van Daladier „'T VINKJE" bekneld geraakt 92st< jaargang. No. 22360 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Havas meldde gisteren De Russen zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag te Hoyben- jaervi, in liet gebied van Petsamo, lot den terugtocht overgegaan. Hun troepen leden zeer aanzienlijke verlie zen. De reden van dezen aftocht is met bekend. Men denkt, dat de Rus sen omsingeling vreesden en in het bizonder van de koude te lijden had- Reuter seinde: Afgemat door de zegevierende Finnen zetten de Russische legers op twee dei belangrijkste fronten het uiterste Noor den cri het Noordoosten gisteren hun terugtocht voort. Berichten van de Noorsehe grens mel den, dat het Russische leger in den „cor ridor van Petsamo, snel achteruit wijkt, terwijl ie Finnen het dicht op de hielen fitten. [Iet Frasche front, afgescheiden van de mobiele patrouilles, ligt "thans op een lij tt- front, zoo wordt gezegd;" liggen bezaaid me! achtergelaten Sovjet Russische tanks, die bevroren zijn in de felle iPooikoudc. Ook hebben de terugtrekkende Russen ka nonnen en munitie achtergelaten. Men ge looft, (lat in dit gebied meer slachtoffers zijn gevallen onder de roode troepen ten gevolge van de strenge koude, dan door de Finnen zelf. Van vele Finsche com pagnieën worden berichten ontvangen om trent heldhaftig optreden gedurende het zegevierende Finsche tegenoffensief aanbel front van SaUa. Gemelc. wordt, dat een detachement een ..ussisch bataljon van zes hon derd man in de pan heeft gehakt, een ander heeft 47 machinegeweren buiigeraaakt. Zeer hooge cijfers wor den genoemd voor de Russische ver liezen in den sector van SaUa. Een lezing stelt de Russische verlieslijst od 30 000 dooden, gewonden en bui ten gevecht geslelden. De wegen rond om SaUa liggen bezaaid met lijken van mannen en paarden, zoo wordt ge zegd. Ook succes in het Zuiden Op de Karelische landengte sohijnt het felle offensief der Russen tegen de Mannerheimlinie, tusschen de meien Kauk en Muolaa, zijn kracht te verliezen. De Finnen hebben stand gehouden tegenover veel talrijker strijdkrach- ten. Gisteravond meldde Havas nog:" De hevige aanval van de Sovjet-Rus sische troepen op de landengte van Kaïelie tusschen de plaatsen Kon- kijaervi en Nuolajaervi heeft veel van zijn eerste kracht verloren. Niettegen staande de Russen veel manschappen en materieel in het vuur brachten, hebben de Finnen stand gehouden. •Russische luchtmacht is machteloos Stefani seint: Het Finsche tegenoffensief in den Noordelijken sector was zoo verplette rend, dat de Sovjet-Russen in volko men wanorde moesten terugtrekken naar Petsamo en Salmijaervï moesten verlaten. Alle pogingen van de roode luchtmacht, om den Finschen opmarsch te stuiten zijn tevergeefs. Do Russische verliezen tijdens dit Finsche tegenoffen sief, beloopea tot op dit oogenblik 5000 dooden en krijgsgevangenen waar bij nog komt, dat de Finnen een eaior me hoeveelheid oorlogsmateriaal heb ben buit gemaakt. Ook in de streek van Kemijaervi eeff het Finsche tegenoffensief volledig succes behaald. De Sovjet-Russische coiivooien in dezon sector zijn volkomen gedesorgani seerd, hetgeen letterlijk de bewegingen der roode troepen verlamt. Russische deser teurs verklaren, dat talrijke Russische offi cieren op bevel van het oppercommando gefusilleerd zijn. Het Finsche legerhericht In het Finsche legerhericht vordt gezegd: Op de Karelische landengte werden vele vijandelijke aanvallen ondernomen tusschen Kaukjaervi en Muolwajaervi na krachtige voorbereiding door de artiller.e. De aan vallen werden afgeslagen. Een andere vijandelijke aanval, die even eens werd afgeslagen, werd ondernomen aan de Taipale rivier. Overal leed de vijand zware verliezen. Zeven vijandelijke tanks werden vernield. Aan het Oostelijk front werd een vijandelijke aanval nabij Kitila afgeslagen. Er is een verwoede strijd aan den gang om het bezit van het dorp Aglajaervi. In den sector van Salla duren de Finsche successen voort. In den loop van den dag werd een Russische tank vernield. In het gebied van Petsamo wordt gevoch ten rond Haakma, het. verste punt, dat de Finsche troepen bereikt hebben. Er is een hevige ontploffing géhoord in do nikfcel- mijnen van Petsamo. Het communiqué maakt voorts melding van een hevigen luchtaanval, die de Russen tegen de kustbatterijen van Koïvisto heb ben ondernomen. Vele vreedzame steden en plattelandsgebieden werden door Russi sche vliegtuigen gebombardeerd. Het Russische legerhericht Hot hoofdkwartier van het militaire district Leningrad heeft het volgende over zicht gepubliceerd over de vijandelijkhe den in Finland, welke thans drie weken gaande zijn. In een opsomming van de resultaten dezer drie weken moet wor den toegegeven, dat de Russische troe pen belangrijke successen hebben behaald, in Noord-Finland hadden zij de haven van Petsamo bezet en zijn zij 130 k.m. naar het binnenland getrokken van de kast van de Barentszee bij de Golf van Petsamo, hetgeen neerkomt op gemiddeld 6 k.m. per dag. In het district Uleaborg zijn de Russische troepen 150 k.m. opgerukt, of gemiddeld 7i/o k.m. per dag. In het district Serdobol zijn de Russische troepen 80 k.m. opgerukt of gemiddeld 4 k.m. per dag. In het district Viborg rukten zij 64 k.m. op van de staatsgrens of gemiddeld 3,2 k.m. per dag. Aan Russische zrjde zijn 1823 man ge (lood en 7000 gewond. De verliezen van den vijand' bedragen 2200 dooden, die op het door de Russen bezette gebied zijn aangetroffen, waarbij niet gerekend wor den de gesneuvelden op het door het vuur der Russische artillerie en machine geweren bestreken gebied en de gedooden die zijn meegenomen achter de Finsche linies. Volgens de ter beschikking van het hoofdkwartier staande gegevens moet het aantal gewende Finnen meer dan 10.000 bedragen. Luchtgevechten boven het Westfront Het Hausche avondlegêrbericht meldt: Een kalme dag aan liet geheele front. Vrij gioote bedrijvighejd van de beide luchtmachten. 1 Reuter meldt: Gistermiddag hebben nabij de Maginot- linic drie Britsche vliegtuigen slag gele verd met vier Messerschmidts. De Brit sche vliegers verklaren twee der vijande lijke toestellen te hebben neergeschoten, De duisternis viel in voor zij konden wor den gevonden. Tw der Britsche vliegtuigen, Hurri cane gevechtsvliegtuigen, werden neerge haald en de bestuurders gedood. Hef Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat aan het Westelijk front vier Messerschmidt-109 gevechtsvliegtuigen, die uit de wolken te voorschijn kwamen, een patrouille van drie Britsche gevechts vliegtuigen hebben aangevallen. Twee Brit sche vliegtuigen en een der Messerschmidts werden omlaag geschóten. Een tweede Messersclimidt werd1 gedwongen te dalen, doch er is niet gezien hoe het toestel is neergekomen. De verliezen der Britsche luchtmacht Een door'het Britsche ministerie van luchtvaart gepubliceerde verlieslijst ver meldt de namen van veertig officieren en minderen, die tijdens gevechten gedood zijn of vermist worden. Zeven overleden in den actieven dienst jen een werd ge wond. 1 I i ij Het heldhaftige Finland heeft langs zijn grens een forteolinie gebouwd en blijft tegenstand bieden. De minister-president zeide vervolgens, dat het niet voldoende is de helden moed der Finnen te huldigen, men moet cok helpen. Op den avond zelf, waarop den Volkenbond den aanval veroordeelde, heeft Frankrijk in het raam van het handvest geheel zijn plicht gedaan en wel op een niet krenterige wijze. De regecring zal dit blijven doen. De regcering is veranlwoordelijk voor hef voeren van den ooilog, dc generale staf voor de leiding van de operaties. Daladier zeide, dal in December 1914 450.000 ge sneuvelden te betreuren waren; wel was de slag aan de Marne gewonnen, doch 10 departementen van het land waren door den vijand bezet. Op 30 November 1939 telde bet ieger 1136 gesneuvelden, de vloot 260 en de luchtmacht 42. Spreker verklaarde van meening te zijn, dal de toestand van December 1939 beter is dan dien van December 1914. De regeering blijft gekant tegen voortijdige offensieven, men is in de eerste maanden van den oorlog en deze zal met verstand en me thode worden gevoerd. Sedert verscheidene maanden, zoo zeide de minister-president verder, zijn alle legers aan het werk, wanneer zij niet strijden. Zij storten beton en bouwen een tweede en een derde verdedigingslinie. Wat ook van de oorlog zal worden, men is vast besloten zich vast te wortelen in den Franschen bodem. Onlangs is een aaulal gevangen gemaakt door een groep Fransche ruiters. Onder de gevangenen waren eenige Oostenrijkers, waarbij twee officieren. Zoo blijkt, dat Oostenrijksclie soldaten en officieren dienst doen aan het front en spreker is over tuigd, dat ook soldaten uit de andere on derworpen landen zich aan het front zul len bevinden. Bericht. DIE ZICH THANS PER 1 JANUARI Y00R MIN STENS 3 M A A N D E N AB0NNEEREN OP DE SCIÏIEDAMSCHE COURANT ONTVANGEN ALLE NOG IN DEZE MAAND VER SCHIJNENDE NUMMERS Abonnementsprijs: 15 ct. per week ot f 2.per 3 maanden „Wij slrijden voor het heil van Frank- Duitschevliegtuigen bij de Firth of Forth rijk en dit is niet te scheiden van de Het Britsche mlnisterio van luchtvaa.il nicest edele menschemvaarde „u i„.« „i-i*-'„.„mint TIp.zr rede van den minister- De verliezen van hel Rus sische leger. Reuter meldt: Volgens ;e Moskou in omloop zijnde berichten uit vreemde bron, heeft het roode leger in Finland 25.000 man verloren, ter wijl 35.000 man werden gewond, ziek zijn geworden, gevangen zijngenomen of zijn gedeserteerd. Helsinki opnieuw gebombar deerd. Gistermiddag hebben Sovjet-vliegtuigen, tijdens een sneeuwstorm, vijftien bommen op Helsinki aten vallen. Er werd nie mand getroffen. Slechts een werkplaats werd vernield. Zeven vliegtuigen hebben deelgenomen aan. den luchtaanval. Tusschen de 20 en 30 bommen werden uitgeworpen. Een vij andelijk vliegtuig werd boven jee omlaag- geschoten. Twee personen werden gewond. deelt mede, dat gisteren een,, vijandelijk GovechtsfoesleUen stegen op om het op te tangen. Op een aanzienlijke hoogte werd contact tot stand gebracht met het vijan delijk vliegtuig, aal geïdentificeerd werd als een Ileirik'dmacLime. Toen dc strijd werd aangebonden, dook de Hciakel in de wol ken Hij werd echter gevolgd door den leider dep Engelsche formaiie. Toen het toestel tusschen twee wolken lagen weer te voorschijn kwam, werd op nieuw de strijd geopend en na een nieu wen aanval door het gevechtsvliegtuig, dook de Eleinkel opnieuw en verdween in een lager hangend wolkendek. Op een ander punt aan de Oostkust werden twee niet-geidenlificeerde vliegtui gen gezien. Reuter meldt, dat een der vliegtuigen, die boven de Britsche Oostkust zijn. ge zien, waarschijnlijk boven zee is neer gehaald. N(Kirsch schip op een mijn geloopcn. Vernomen wordt, dat' het te Oslo tliuis- behoorende stoomschip Rudolf (924 ton) Donderdag in de Noordzee op een mijn is geloopen. Den kapitein en 7 leden der bemanning hebben met een reddingboot Koperviek in West-Noorwegen bereikt. Een andere reddingboot met 6 man aan boord de overige leden der bemanning wordt nog steeds vermist, doch de kapi tein gelooft, dat deze mannen doer een ander schip zijn opgepikt. Deze rede van den minister-president werd' luide toegejuicht. De Fransche Kamer heeft gisteren de debatten over de militaire credieten besloten. Met algemeenc stemmen werd het wetsontwerp aangenomen, waarbij bedrag van 255 milliard franc een werd' toegestaan en een crediet van 55 milliard voor het eerste trimester van 1940 werd' goedgekeurd. Tijdens de debatten heeft de minister president, Daladier, het woord' genomen. In de eerste maanden van den oorlog, aldus Daladier, heeft de luchtmacht zich superieur bewezen. Steeds moderner ma terieel verlaat de fabrieken en daarom zijn de gevraagde credieten van het groot ste belang voor de luchtmacht. Hetzelfde is het geval voor de anti-tank wapens. Voortdurend wordt gezocht naar verbete ring van de wapenen ter verdediging van het land. Ook voor de marine worden cre dieten gevraagd aangezien met haast wordt gewerkt aan het in dienst nemen van de slagschepen van 35.000 ton, welke supre matie ter zee moeten verzekeren. De Magmotlinie wordt uitgebreid met versterkingen naar het Noorden en in de j bommenwerpers, die Douglas voor de Fran- Jura. 'Isehe lucht macht bouwt, Japan en Amerika Hernieuwing van dc be trekkingen. Domei verneemt, dat Japan de for- meele opening van onderhandelingen met de Vereenigde Staten zal voorstel len tot aanpassing der bctiekkingcn tusschen beide landen. De Japansche ambassadeur tc Wash ington heeft instructie ontvangen -een te vragen met Huil, legen vandaag. Dit kon dan na de conferentie van Nomoera, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, met hooge func- functionarissen van zijn mhrstcrie. Vroeger op den dag had Nomoera den ambassadeur der Vereenigde Sta ten, Grew, ontvangen tot voortzetting der besprekingen van de laatste dagen. De goede ontwikkeling der betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten is verzekerd als gevolg van de gistermiddag gevoerde besprekingen tusschen Nomoera en Grew. Aldus verklaarde de woordvoer der van het Japansche mïnsiterie van bui tenlandsche zaken, die hieraan toevoegde: In het onderhoud tusschen Nomoera en Grew, heeft dte laatste, handelend op in structie van zijn regeering, de optimisti sche uitspraak gedaan, dat er geen situatie zal ontstaan, waarbij de handelsbetrekkin gen tusschen Japan en de Vereen. Staten niet in een verdrag geregeld zijn. De on derhandelingen moeten nog worden voort gezet, doch het is duidelijk geworden, dat de betrekkingen tusschen beide landen zich goed ontwikkelen en dat er geen aan leiding bestaal voor de bezorgdheid, welke in handelskringen aan beide zijden tot uiting komt. Engeland Dc Kerst togen van Chamberlain. Chamberlain zal de Kerstdagen op het land1 doorbrengen. Hij zal echter in voort durend contact blijven met de loopende zaken. Vereenigde Staten Engeland onderhandelt over aankoop ran Douglas-vliegtnigen. Van dó zijde der Douglas Aircraft Com pany is onthuld, dat met het Britsche mi nisterie van luchtvaart besprekingen zijn geopend' over een mogelijke bestelling ten bedrage van 44 miliioen dollar op een nieuw type licht aanvals- en bombar dementsvliegtuig. Dit type, dat een snel heid van 640 K.M. per uur zon kunnen bereiken, Is een verbetering van de D.B, 7 HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel I03 Mariastraat 54 Telefoon 67641 Beyerlandschestraat I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Gemengd Nieuws Postboot Kampen-Urk in ijs Stuurinrichting gebroken. Da „Ven Geusiu" neemt den dienst over. De postboot, welke den dienst onderhoudt tusschen Urk en Kampen, is gistermiddag nadat het schip om half drie uit do havea van Urk was vertrokken, bij de Ketel in het ijs vastgeloopen. De stuurinrichting brak; zoodat twee sleepbooten uit Kampen moes ten uitvaren om het schip te hulp te komen. Deze hebben de boot naar Kampen ge sleept. De „Von Geusau", welke na een moei lijke reis van Enkhuizen om vijf uur tei Urk was aangekomen, voer eveneens ter assistentie uit, doch kwam te laat om nog hulp te bieden. Besloten werd, dat de» „Von Geusau" de reis naar Kampen zou vervolgen, om, nu de eigenlijke postboot, doordat do stuurinrichting beschad'gd is, niet kan varen, den dienst van deze boot: over te nemen. De „Von Geusau" zou dug hedenochtend van Kampen naar Urk ver trekken. Hierdoor is dus definitief de dienst Enkhuizen—Urk komen te vervallen, - x Uc» courant verschijnt dagelijks, molttit- iondoring tan Zon- en t'eegtdagen, Brjjs por kwartaal t 2.—; franco per poat 8.50. Frija per week: 15 eis. Afzon derlijke nummers 4 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór If uur aan het Bureau bezorgd zjjn, 's Zaterdags vóór 9 »ur. Bes bepaalde plaatt van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijr der Adterteuitëiiï van löirgcls f153; iedere regel meer f 030; in het Za ter dagnummer 13 regels f 1.80» iedere regel meer 10,35 Reclames f0.75 per regel. lncassokostcröcts.;» postkwltanties 15 ets. I'aneven van odverlcntlta' by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaliug Klein* Advertentiën opgenomen A tOüO t/m. 15 woor den, f 0.75 Urn. 25 woorden. Elk woord meer 5 een' tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags: Kleme Advertentiën tot 25 woor den f0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentiën 11.00, xndiet* niet vAór Vrijdagavond uur bezorgd. De ussen trekken terug De „Schiedamsché Cuuranf verschijnt we gens het Kerstfeest op 25 en 26 Decem ber NIET. ;:o vliegtuig waargenomen is builen de Firth of Forth. SUPRA JENEVER BRANDEWIJN.... CITROEN JENEVER COGNAC ADVOCAAT ...vanaf BORDEAUXvanaf RIJN- en MOEZELWIJN vanaf VERMOUTHvanaf OUDE JENEVER ..„..vanaf 2.90 p. Liter 3-— li n X90 i. 3.10., L15 „flesch 0.90 1-25 1.— Lic.fl. 2.95 „Lit.kr. - Tet. 67885 Probeer 't toch op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door hun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd xanwege hun uitstekende Werking. Vaak natgemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! Doos: 18 stak» - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuiver»,

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1