STADSNIEUWS D.K.W. Ruwe, pijnlijke lippen PUROL Huishoud- en industrieschool Verduisteringsoefeningen Duurtebijslag aan kleine grondgebruikers GEBR. WINKELMAN, WESTVEST 4 Corr.iié Vrouwelijke Vrijwillige Hulp De vorst Morgen is de laatste dag! Schiedamsche Kunstkring R.E.T. Luchtvaart Een nabeschouwing over de nood zakelijkheid. I>c werkelijkheid in het 005 honden. Uitstel kan groote gevaren meebrengen. Het hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst deelt ons liet eigen de mede: Naar aanleiding van cenige mij ter oore gekomen opmerkingen betreffende het aa.n- vangsuur en het tijdsbestek van de op 11 en 12 December jhier ter stede gehou den verduisteringsoefeuingen lijkt hot mij gewenscht eenige bekendheid te geven aan. de beweegredenen, die bij de vaststelling daarvan hebben voorgezeten. \oorop zij gesteld, dat de bedoeling van verduisteringsoefeningen in bet algemeen is het scheppen van „oefening" zoowel voor degenen, die do verduistering heb ben fe bewerkstelligen de stadsbevol king in al haar gelodingen dus ais voor de controleerende instanties, dio hebben na te gaan, of de genomen maatregelen af doende zijn, dan wel geperfectionneerd moeten worden, teneinde de gewenschte totale voorkoming van lichtnitstraling uit bet bevolkingscomplex zoo dicht mogelrjk te benaderen. Ik richt mij thans in hoofdzaak tot eerst genoemde categorie van belanghebbenden, omdat daar, zoo als mij gebleken is, bij sommigen wel zeer verkeerde opvattingen omtrent deze oefeningen bestaan. Zoo heeft men mij verteld1, dat er wrevel was, om dat de veiduistering ditmaal zoo lang (zegge 3',a uur) duurde en zij door het vervroegde aanvangsuur in de gewone dogelijksche bezigheden zoowel huise lijke als zakelijke ingreep, klaar dit laatste was juist de opzet! Geen „Spielerei". Immers, wat kan het nut van een „oefe ning" zijn, indien deze gehouden wordt onder zelfgekozen gunstige omstandighe den, b.v. als de kleine kinderen naar bed, de winkel-bedrijven toch gesloten zijn? Neen, bij een doeltreffende oefening moe ten dc moeilijkheden, die in werkelijkheid zich zeker zullen voordoen, niet op zij gezet, niet vermeden worden. Doet men dit wel, dan houdt het op een „oefening" een zich gereed, zich paraat maken voor niet denkbeeldige mogelijkheden en moei lijkheden te zijn. Dan blijft het louter „Spielerei". Zoo heb ik ook vernomen, dat er ge zinnen waren, vaak greoie en slecht be huisd, die zich gedurende deze 3!'_> uur in het donker moesten behelpen. Het be hoeft geen betoog, dat ook zoodoende geen „oefening", maar ook niet de minste, verkregen werd. Zouden deze menschen gesteld, dat de onverhoopte noodzaak van verduistering zich hier voordoet, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan de mogelijkheid, dat die toestand langen tijd aanhouden, althans regelmatig terug kesren kan, zoodat de voorgeschre ven maatregelen zoo genomen moeten •worden, dat ze ook voor langen tijd af doende zijn zouden zij dan avond aan avond in het donker hun huishoudelijke bezigheden gaan verrichten? Neen immers, en waarom zouden zij zich niet, nu hun toch de gelegenheid daartoe geboden werd en nog zal geboden worden, bij voorbaat keren aanpassen aan de moeilijke om standigheden, waaronder wij kunnen komen te leven. Het is overbekend, dat in de meeste gevallen de verduisterings- en/of afschermingsmiddelen op eenvoudige wjjze door een ieder zonder of althans met zeer geringe kosten aan te bren gen zijn. Een en ander geldt zoowel voor de woonhuizen als voor de winkels. Tijd genoeg? De betweters zeggen wellicht: Tijd ge- luoeg om dat te gaan doen als het zoo ver isals het werkelijke luchtgevaar komt, dan zullen we uit eigen beweging, immers op eigen veiligheid bedacht, wel maatrege len nemen. Daar gelaten of er dan nog hjd daarvoor is, alsook dat het niet om eigen veiligheid alleen, maar om de ge meenschappelijke veiligheid der ge- hcelc stad gaat, zal iedereen terstond in zien hoe verkeerd zoo'n standpunt wei is. Er is een geval bekend uit den vori- gen oorlog, dat een foutje, begaan door een enkelen inwoner, den overvliegenden vijand de nabijheid van een stad verried met al de afgrijselijke gevolgen van dien. Ofschoon er over liet algemeen zeker niet over do medewerking der burgerij te klagen valt, meen ik goed te doen eenige naar voren gekomen uitingen, die een af keurend geluid inhielden, met het boven staande te weerleggen. Bevordering. Onze stadgenoot, de hc-er A. van der Ende, werkzaam op het kantoor der di recte belastingen en accijnzen te Hilie- gersbera. is bevorderd tot adj. commies. Track in brand. De brand, waardoor gistermiddag op de Nieuwe Haven bij de Unie Maatschap pij een truck gedeeltelijk vernield werd, is ontstaan, door het springen van het benzinevilterglas. Hierdoor kwam benzine op de warme uitlaatpijp terecht. De moior is door hef vuur vernield. Installatie van dc nieuue directrice mej. W. C. Wester- dïjfe. \andnag, den eersten schooldag 11a de Kerstvacaatie, heeft mej. \V. C. Wester- dijk haar arbeid als directrice van de Huishoud- en industrieschool voor Schie dam en Omstreken officieel aanvaard. In de gemoderniseerde directricekamer had hedenmorgen 9 uur de installatie van de nieuwe functionaresse plaats. Daarbij waren aanwezig de bestuursle den, de heer S. Hij man, mevr. E. _M. Gastendijk, mevr. A. Houtmanvan Buv- sen, mevr. A. C. E. KokBik en mevr. E. SchmidtEishove en de gedelegeerden dr. W, J. Smit en C. Kramers, nagenoeg alle leeraressen, de leeraar, de heer F. H. Backer en het administratief personeel. De voorzitter, do heer S. Hij man, zeide- Wanneer het bestuur, onderwijskrachten en administratief personeel in dit vroege morgenuur bijeen zijn gekomen, dan deden wij dat, om u vóór den aanvang van uw werk aan onze school te begroeten en welkom te heeten. Wij 1 eten, dat gij een mooie werkkring in Amsterdam verlaten hebt; dat gij ge prefereerd hebt als directrice van onze school op te treden, om daardoor nog meer te kunnen ontplooien uw kennis en uw bekwaamheid'. Ook weten wij, dat gij hier een moei lijke en ingewikkelde taak op u genomen hebt: maar de onderwijskrachten, alsook het administratief personeel zullen altes deen, om uw werk aan onze school te verlichten en te veraangenamen. U kunt u verzekerd houden van den steun van ons gekeele bestuur, in 't bizonder van Ue secretaresse, den penningmeester en den voorzitter. Uw instructie, die reeds in uw bezit is, zal voor u een leiddraad zijn bij uw werk zaamheden. Die instructie spreekt van een nauwe samenwerking tusschen u en het bestuur. Moge die samenwerking blijken te zijn een prettige samenwerking, gegrond op wederzijds vertrouwen en moge daar door bevorderd worden de groei on de bloei van de Huishoud- en Induslne-school. Wij verwachten, dat u met ons zult wil len samenwerken, in 't belang van de Schiedamsche vrouwelijke jeugd en dat uw werk aan onze school u groote vol doening zal schenken. Als welkom bood spr. mej. Wesferdijk bloemen aan. Het bestuur wil mede dc moeilijkheden dragen. Mevr. E. II Casten dijk, secretaresse van het bestuur, sprak als een der vrou welijke bestuursleden met het meeste aan- tal dienstjaren, met wfe do nieuwe di rectrice vermoedelijk ook het meest in aanraking zal komen. U aanvaardt, aldus spr., een nieuwe werkkring, waarin u met vele, u thans nog onbekende menschen zult moeten om gaan. Het zal niet gemakkelijk zijn het allen naar den zin te maken, maar dat behoeft ook niet, want dat zal niet mo gelijk zijn. Ais er moeilijkheden mochten rijzen, dan zal hol bestuur het op prijs stellen die te vernemen, om die samen met u te dra gen, want daar is het bestuur voor. De leden beschouwen hun functie niet a's een eere-baantje; zij willen mede de lasten dragen. Nooit behoeft u te denken: Daar zal ik het bestuur maar niet mee lastig val len, want de leden hebben belangstelling voor alles, wat dc school betreft. Er wordt hier gewerkt door de directrice en haar staf, maar ook door de bestuursleden in het bt-iang van de school, die ons allen lief is. Er wacht u een mooie taak; ik hoop, dat u hier vele jaren zult mogen werken in het belang van de vrouwelijke jeugd. Welkom namens het personeel. Mej. >M. C Post voerde het woord namens de leeraressen, leeraren en het ad minielratief personeel. Spr. hoopt, dat een prettige en goede verhouding zal ontstaan Het /.al in den aamang misschien voor u en ons moeilgk zijn den juïsten weg te vinden, maar inct de vorige direc trice, mm. M J. H v. d. Ven, is door het personeel op bizonder vriendschappe lijke» voet samen gewerkt en tegenover d" nieuwe directrice /al de verhouding van liet personeel niet anlers zijn. Het hoopt vele jaren op de zelfde prettige wijze met u te mogen samenwerken. Namens het personeel bood spr. bloe men aan. Wederzijds vertrouwen noodig. De nieuwe directrice, rnej. W C. Wes t e 1 d ij k dankte voor de hartelijke woor den van voorzitter en see re tares-e en uitte baar erkentelijkheid voor het vertrouwen, door bet bestuur in haar gesteld door haar a's directrice van deze sriiooi te benoemen Spr hoopt, dat dit vertrou wen niet beschaamd zal worden; van haar kant zal ahes worden gedaan, wat in haar vermogen is. Dauk bracht spr. voor het vriendelijk, naar haar smaak, inrichten van. haar werk kamer cp school, waaraan zij zelf ook heeft mogen meewerken en voor alk an dere tegemoetkomingen, nu reeds onder vonden Spr. hoopt vaak van het vertrouwen van het bestuur gebruik te maken en zal zich gaarne tot het bestuur wenden 01a hulp. Met het personeel verwacht spr. prettig kAppelsap.'niets.dan/Zuiver appelsop: Qnverhit; onvèrdünd en alcoholvrij. te kunnen samenwerken. In haar vorigen weikkring heeft spr. ondervonden, dat het ook in het belang der school is, als er een goede samenwerking beslaat. Op een school moet wederzijds vertrouwen aan wezig zijn. Ten slotte bracht spr. dank voor de welkomstgroet van bestuur en personeel, in den vorm van bloemen. Die attentie heeft haar goed gedaan. Terwijl het bestuur nog even bijeen bleef, toog het persnoeel 11a deze instal latie aan den arbeid. Over het tijdvak van 17 Dcc. 1939 tot 2 Maart a.s. De ministers van sociale en van econo mische zaken hebben aan de gemeente besturen een circulaire gezonden, waarin zij berichten, dat besloten is goed te keuren, dat aan de in de voor hen gel dende steunregeling opgenomen kleine boeren en tuinbouwers, evenals zulks voor de ondersteunde en bij de werkverschaf fing geplaatste werklooze arbeiders is vast gesteld, o\er het tijdvak van 17 Decem ber 1939 tot 2 Maart 1940 een duurtebij slag wordt gegeven. Deze bijslag zal ten aanzien van de onder groep b vallende boeren en tuin bouwers bedragen 5 pCt. van het weke- lijksche netto-steunuitkeeringsbedrag (steun in geld en in natura) met inbegrip van den brandstoffenbijsJag, en voor wat be treft de tuinbouwers in de daarvoor in aanmerking komende gevallen eveneens met inbegrip van den bizonderen toeslag ingevolge art. 37 van het reglement voor hulpvcrleening aan kleine tuinbouwers. Het bedrag der Kerstgave telt in deze niet mede, zoodat daarover geen extra bedrag mag worden berekend. De duurtebijslag voor dc ouder groep c vallende boeren eri tuinbouwers geldt voor eenzelfde aantal weken ais voor de on der groep b vallende grondgebruikers en dient dus fe worden vastgesteld op 5 pCt. van het naar rato van dit aantal weken berekend gedeelte der totale jaanergoe- ding. De consulenten zijn van deze regeling op de hoogte gebracht en zullen bij het verstrekken \an den steun in natura aan de c-bocren en otuinbouwers met de ver hooging van 5 pCt. rekening honden. Met nadi.uk wijzen de ministers er op, dal toekenning van den duurtebijslag het basisbedrag niet mag verhoogen. De be slag dient hij de op de gebruikelijke wijze berekende neUo-steiwiiitkeering te worden opgeteld. Personen, die zonder toekenning van den duurtctoeslag niet voor opneming in de steunregeling voor kleine boeren en tuinbouwers in aanmerking komen, zullen ook thans niet op deze wijze kunnen wor den gesteund. De duurtebijslag komt op gelijke wijze en in dezelfde percentage-verhoudingen als de normale steunuitkeeringen zelve, het zij gedeeltelijk ten laste van bet departe ment van economische zaken en gedoelto- lijk ten laste van d'e gemeente (onder toe kenning van de gebruikelijke subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds), dan wel geheel ten laste van het departement van economische zaken. De bijslag in geld uitgekeerd, voor zoo ver hij ten laste van de gemec-.te en in natura voor zoover hij ten last/., van het departement van economische zaken komt. STERK verminderde prijzen Vraagt demonstratie, het verplicht U tot mets. Teiefoon 67521 In oprichting. Op uitnoodiging en onder leiding van den burgemeester mr. dr. F. L, J. van Ilaaren heeft gisteren ten stadhuize een bij- t-enkomst plaats gehad met vertegenwoor digsters van de afdeelingen Schielam van den Ned. Chr. Vrouwenbond; de Nel. Ver eeniging van Huisvrouwen, den R. K. Vrou wenbond en van de Sociaal Democratische Vrouwenclub, ten einde te komen tot de vorming van een comité voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp. Deze organisatie heeft ten doel het ver leunen van hulp in allo daarvoor in aanmer king komende gevallen, meer in het bizon der gelegen op het terrein der vrouwelijke werkzaamheden. Besloten werd dat iedere vereeniging twee dames zal aanwijzen, welke dames tezamen het comité zullen vormen. Men is van plan de zaak energiek aan te pakken. Reeds Dinsdag a.s. hopen de dames, die zullen worden aangewezen, bij een te komen om het comité officieel sa men te stellen. Groote temperatuursschommeling in het Noorden des lands. De periode van vorst, die de vorige week terugkeerde, houdt nog aan, ofschoon het gisteren vooral in het Noorden van ons land er op leek, dat het met het vriezen afgeloopen zou zijn, Gistermiddag hing te Groningen een dikke mist en mot regende het bij wijlen, maar in den nacht is het weer ook in het Noordten geheel omgedraaid, zoodat er temperatuursver schillen van 12 graden binnen een half etmaal werden geconstateerd. In het uitgebreide weerbericht vau De Bilt van heden wordt o.a. gezegd: Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren bij de Faroer gelegen was, beeft zich in Zuid-Oostelijke richting verplaatst, en vormt thans een uitlooper van de hoogc druk over het Balkanschiereiland. De as van deze uitlooper ligt juist ten Noord-Oosten van ons land, zoodat de Oosten wind hier bleef aanhouden. Do depressie over de Finsche Golf is naar het Oosten weggetrokken. Het storingsfront hiervan passeerde gis teren en vannacht ons land', waarbij het in het Noorden plaatselijk lichte regen en motregen veroorzaakte, gepaard met een tijdelijke dooi. in Groningen bedroeg de minimumtem peratuur 1 gr. boven nul, te Den Hel der 3 graden. In het Midden en Zui den bracht dit front alleen toenemen de bewolking, die juist iu den nacht optrad waardoor de vorst in beteeke- nis afnam. Na het passer t van het front klaarde de lucht weer snel op, tengevolge waarvan de temperatuur te Eelde in Groningen weer tot 11 gra den onder het vriespunt daalde, waar hij mist optrad. In de randstaten is weer wat sneeuw gevallen, en de vorst nam er weer tot 5 en 10 graden toe. In Hongarije en op het Balkanschiereiland' blijft de vorst zeer streng. De binnenhavens. Gisteravond dooide het ook in deze omgeving, wat de schaatsenrijders aan het ijs wel konden merken, maar ook hier daalde 's nachts weer de temperatuur en hedenmiddag vroor het nog iets, ondanks het zonnetje, dat aan een geheel helderen hemel slonn te st.alen. In de binnenhavens komt steeds meer ijs on dal gaat langzamerhand bin Ier ver ooi zaken voor de binnenscheepvaart. Gis teren kon een motorboot van don rijks waterstaat nog zonder veel moeite door de Buitenhaven cn Lange flavon breken. Blijft het viiezen aanhouden, dan zal de Havendienst een sleepboot charteren om het vaarwater in de binnenhavens open te houden In dc Korte Haven ligt nu reeds zooveel ijs, dat het voor een ge woon setup wel heel moeilijk zou zijn, er door heen te komen. Op dc Maas is nog weinig ijs te zien. Alleen aan de kanten zet zich wat ijs vast. De S.IJ.V.-baan. De ijsbaan van de S.IJ.V. wordt goed onderhouden, maar er wordt zooveel ge bruik van gemaakt, dat zij niet zoo mooi meer is a's de eerste dagen na toepas sing van het Zwitsersche sproeisystoem. Het is de bedoeling, a's het blijft vrie zen, overmorgen nog eens de baan onder te sproeien, zoodat deze Zondag dan weer spiegelg'an zal zijn. Voor Zondag staat trouwens nog meer op het program, maar daarover zwijgen we liever nog evenMen mag, als het nieuws omtrent het ijs betreft, hier niet te voorbarig zijn, heeft do ervaring ge leerd. Heden en morgen hc-bben ook niet-leden tegen vergoeding toegang tot de baan. Zaterdag en Zondag blijft zij echter weer voor de leden en hun huisgenooten ge reserveerd. Als er gereden wordt, zijn er steeds eenige leden van de Roode Kruis-trans portcolonne op de baan aanwezig om even tueel huJp te verleenen. Gelukkig zijn tot nu toe nog slechts ldeine ongevallen voor gekomen. Drie sta-in-den-wegs. In de Boterstraat is gisteravond een per sonen-auto, waarvan de bestuurder onbe kend gebleven is, tegen eea aldaar gepar keerde taxi gereden, die daardoor eenige schade opliep. Op den Dam werd de voetganger K., toen hij naast een handwagen liep, en een geparkeerd staand voertuig wilde passee- ren, aangereden door een hem achterop- rijdende auto, waardoor bij «enig letsel bekwam, terwijl de handwagen beschadigd werd. Door de gladheid van den weg kwam een door v. R. bestuurde handwagen in de Villastraat in botsing met een stilstaan- do carrier, waardoor deze eenige schade opliep. Concert Sehied&mseh Politle- Mnzkkgezelschap. Het Schiedamsch Politie Muziekgezel schap geeft Donderdag 11 Januari in „Musis Sacrum" zijn eerste concert in dit jaar. Aan dit concert wordt medewerking verleend door de Rotterdamsche Politie-Tooneeldub „Ondersteuning", die bet kluchtspel „Vrij dag de dertiende" van J. W. v. Heijden en Henk Bakker, zal opvoeren. in korten tijd weer zacht en soepel door Voor Kinderpostzegel-,. Morgen, Vrijdag 5 Januari 1940, is voor alle verwaarloosde kinderen in Nederland een belangrijke dag. De laatste dag waarop weldadigheidspostzegels Voor Het Kind worden verkocht. Tot dusver is de verkoop an dezo postzegels cn van de briefkaarten Voor Het Kind, nog iets onder liet totaal van verleden jaar gebleven. En deze laatst© dag zal de beslissing moeten brongen: Hot antwoord op de vraag: hoeveel misdeel de kinderen zal Nederland, in de zes es. dertig dagen van 1 December 1939 tot en met 5 Januari 1940, door het koopen van kinderpostzegels geholpen hebben. Vijf Januari is de laatste dag in elf lange maanden! Voor wie aan het begin van de maand zijn pos tz egel voorraad voor een gehecle maand1 inslaat is deze Vrij dag de laatste kans om een werkelijk goede daad te doen. Eu voor ieder Ne derlander is het de uiterste termijn om een dure plicht te vervullen. Alleen het vervullen is niet duur de enkele centen van allen vormen de duizenden die het misdeelde kind in Nederland mee ten helpen. Heel een jaar lang! Frits Ilirseh Operette, Voor den Schiedanischen Kunstkring zal het Frits Hirsch Operette Gezelschap Don derdag a.s. in het Passage 'i heater opvoe ren de amusante operette: Das Dreinudl- haus Drie en een half milliocn meer reizigers in 1939 dan in 1938. In December j.l. vervoerde de R.E.H 7.150.603 reizigers o126.550 meer do* in de overeenkomstige maand van 193 J. In 1939 werden in totaal vervo< r 1 75.350.126 reizigers of 3.436 613 meer 'na in 1938. De opbrengst was in 1939 f 5.637.5517 78, tegen f 5.419.574 94 in 1938, dU3 i hot afgeloopen jaar f 218.022.84 meer Hondenbelasting. Houders van honden en zij, die in het afgeloopen jaar houder van een hond zga geweest, verwijzen wij naar de officicefe kennisgeving in dit blad, betreffende hon denbelasting. Uit deze kennisgeving blijkt, dat het raadzaam is, vooral voor degenen, die tot op heden geen aangifte van hu», hond hebben gedaan, zich voor de regeling van een en ander in verbinding te stelle» met de betreffende afdeeling (Oude Kerk hof 17). ■si. nlrtOAM. AGENDA. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Vliegende vrouwen 2. Juarez, ilonopole Theater, 8.15 uur. 1. Jongens stad. 2. Leert het leven liefheb ben. lederen werkdag 2 uur ma>- tinée. 9 Jan. Vereenigingsiokaal, S uur. Con- fessioneele Vereen, ds. Niftriki Kerk, belijdenis, prediking. 11 Jan. Musis Sacrum, half 8. Concert Schied. Politie Muziekgezelschap 11 Jan. Passage Theater, 8.15 uur. Scluod. Kunstkring. Frits Hirsch Operette. Dos Dreimadlhaus. 13 Jan. Harmonie, 8 uur. Tooneelavoad Eerste Schied. Reis- en Tooneel- club Eureka. 17 Jan. Vereenigingsiokaal, 8.15 uur. Glut, Gomïté voor Winterleznigen. Prot dr. O. Stegeuga Aza. 1 ROTTERDAM. 4 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Bouw- tneerter schouwspel Jolijt. 4 Ja". Tivoh Schouwburg, 8.15 uur. Ue4 Ruys Ensemble. Schoppen aas Bioscopen Arena, 2.15 u. 7.15 u. 9.30 u. Bachelrus Mother (Wie is de vader?) Capitol, 2.15 u. 8.15 u. Stanley en Li vingstone. City, 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Stanley en Li vingstone. Corso. Van 11 u. af doorl. Als vrouwe» verliefd zijn... Grand, 2 u. 7 u. 9.15 u. Kouve drukte. Lumière, 2.15 u, ma tinée; 7 u. 9.15 Bel ami. Olympia, 7 u. 9.15 u. Storm over de prairie; Eerlijkheid is ook niet alles. Prinses, 2.15 u. 8.15 u. LuchtduivcD doe marine; De aanhouder wint. Scala, 2 u. 7 u. 9.30 u. Middernachttaxi. Studio, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Levensavond, Thalia, 2.15 u. 7 n. 9.15 u. 't Zit in d» lucht. De tmas-atUnUsche dienst. De American Export Lines heeft bekent gemaakt, dat zij een contract heeft onder teekend met de United Aircraft voor voor bereidende werkzaamheden aan drie groot» vliegbooten, ave!be bestemd zijn voor de» dienst op Europa. De overeenkomst be treft een bedrag van 2 millioen doltac. De vliegbooten zouden den overtocht z(Wi der tusschcnlanding maken.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2