GEINIG STRIJD IN De Kassen vallen niet meer aan Felle koude aan het front EERSTE CONFERENTIE 'Mf KT-K/11II--1I Ti Maandag 8 Januari 1940 EERSTE BLAD Be-- besprekingen te /enetie BUITENLAMP Verminderde actie van de Russen Geen vredesdenkbeelden Van het Westfront De strijd in China De sociale kwestie in 't algemeen. Pater Lector JL Winkel© Dominicaan Engeland Het aftreden van Hore Belisha Geef Uw handen PU ROL België Japan Het lot van het japansche kabinet Duftschland China 92ste Jaargang. No. 22370 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. De hevige koude der laatste paar da gen is voor de Finnen zeer welkom ge -.veest, daar er slechts plaatselijk© activi- têit was, zoowel op de landengte van Karelie, als aan de 'Oostelijke grens. De activiteit der Russen op de land engte was beperkt tot kleine aanvallen en artillerievuur. Op die wijze konden de Finsche soldaten een welverdiende rust genieten en waren zij in staat munitie te sparen. Aan het Oostelijk front zijn de Finnen in staat geweest, eenige troepen in de voorste linies at te lossen. Luchtaanvallen der Sovjets. Acht Russische vliegtuigen hebben Za terdag de stad' Kupio gebombardeerd. Een aantal huizen geraakte in brand1. Ook het stadje Kouvola is door Russische bommen werpers bezocht, doch hierover heeft men geen bizonderheden. Er zouden vier Rus sische vliegtuigen zijn neergehaald. Tijdens een luchtaanval op Utti, een stad ten Oosten van Kouvola, op onge veer 100 K.M. ten N.O. van Helsinki, zijn volgens een semi-officieele bron acht van de negen roede vliegtuigen neergehaald'. Dit is, zoo verklaart men, de meest op merkelijke gebeurtenis in den strijd' in 'de lucht tijdens dezen oorlog. Eén Finsche piloot haalde zes Russische machines neer. Vier Russische vliegtuigen zijn neerge haald tijdens een aanval van gisteren op Voikka, een andere stad nabij Kouvola. Zaterdagavond wordt gemeld, dat minstens achttien Russische vliegtuigen ho ven Finland zijn neergeschoten. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire dis trict Leningrad deelt in een communiqué mede: Op 7 Januari heeft zich aan het front nie's van beteekenis voorgedaan. In de districten Ukkia en Repola activiteit van verkenners. In het district Petrasa- vodsk hcett een der Russische patrouilles een vijandelijke afdeeiing verspreid. In de landengte van Karelie activiteit van pa trouilles en artillerievuur. Door het ongunstige weer was de activi teit der lucht,nacht beperkt. Sinds den veldslag van Suomusalmi heb ben zich, volgens Havas, geen groote mili taire feiten meer voorgedaan De Russen hebben een aantal plaatselijke acties ont ketend tegen de versterkte linies op de Karelische landengte, doch daarna is de militaire bedrijvigheid' van de Sovjets in dit gebied sterk afgenomen. Wel bleef de zware Russische artillerie nu en dan Wi- borg bombardeeren, maar de aangerichte schade was van weinig beteekenis. Ook hebben Russische artillerie en vliegtuigen de Fmsche kustbatterijen gebombardeerd op het schiereiland Koivisto en aan de oevers van het Ladogameer. In Oostelijk Karelie, in de streek ten Noorden van het Ladogameer en in Lapland', hieven de krijgsverrichtingen der laatste dagen be perkt tot ontmoetingen tusschen Finsche patrouilles en verspreide groepen Russi sche soldaten, die van hun eenheden wa ren losgeraakt. Finsche oproep tot de Russi sche soldaten. De Finsche radio heeft in het Russisch een oproep gericht tot de „soldaten van het roode leger", aldus luidende: „Uw gezinnen en familieleden verwachten dat gij hen bevrijdt van de onderdrukking waarin ™en, die trachtte»; van de lostzeelan- steeds helderder rekenschap geeft van uw beestachtige methoden, die de verantwaar- diging opwekken van de heele wereld Weest er zeker van, dat het Russische volk uw geweldpleging en valschheid niet al lijd zal verduren/' In het Finsche legerbericht van giste ren wordt medegedeeld'; In. de landengte van Karelie heeft de vijand in den nacht aangevallen na een voorbereiding door de artillerie, tusschen het Hatjalahtimeer en Summa. De aanval werd algeslagen. Onze artillerie heeft een vijandelijke colonne, welke op marsch was; zoomede een ravitailleeringscolonne ver spreit). De vijand was begonnen zich in te giaven en prikkeldraadversperringen aan ie brengen. Bij Aittojoki werd een vijan delijke aanval afgeslagen en een tank ver nield. In het district Sails werd de poging van een vijandelijke ski-afdeeling onze troepen in te sluiten, verijdeld. De lijken van meer dan 3000 man werden op het slagveld achtergelaten, verder 14 machine geweren en ander materiaal. In het dis trict Polsamo heeft de vijand ïnet tame lijk geringe strijdkrachten aangevallen, dodh hij werd afgeslagen. De vijandelijke activiteit ter zee werd door hef ijs beperkt" tot pogingen- te voor komen, dat koopvaardijschepen onze ha vens zouden binnen komen of verlaten. Duitsch démenti. In een semi-officieele mededeeling te Berlijn worden de in het buitenland aan Duitsebland toegeschreven vredesheelden als een manoeuvre gekenmerkt van de Westelijke mogendheden, dienende om de eigen zwakte te verbergen. Deze propa ganda, zoo vervolgt de mededeeling, zal er niets aan veranderen, dat Duitschland' nog slechts een doel en een wil leant- Hel Duitsche volk voor eens en altijd te bevrijden van den aanvals en vernieii- gingswensch der Westelijke mogendheden. Fransche berichten. Het Fransche legerbericht van Zaterdag Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond luidt: In d'en loop van den dag hebben onze patrouilles d'en Vijand op verscheidene pun ten ontmoet. Zij hebben eenige krijgsge vangenen meegebracht. Het ©chtend'legerbericht van gisteren meldt: „Activiteit van patrouilles op ver schillende punten van het front. In het be gin van d'en nacht aan beide zijden vrij levendige bedrijvigheid der artillerie in het gebied ten Oosten van Blies". Het legerbericht van gisteravond' luidt; Niets belangrijks te melden. Het Fransche legerbericht van heden ochtend' luidt: 1 Kalme nacht. Activiteit van patrouilles ten Westen van de Vogezen. Duitsdie legcrbcrichten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: „Aan het Westelijk front geen bizondere gebeurte nissen. Het luohtwapen heeft verkennings vluchten gemaakt hoven Engeland) en Frankrijk. Duitsche zeestrijldikrachten hebben den Iaat- sten tijd' herhaaldelijk groepen strijdbare Engelseli schip op mijn ge- loojien en gezonken. Het s.s. Towneley (2.888 ton) is ter hoogte van de Zuidoostkust op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning konden worden gered. Britseh schip op een mijn ge loop-en. De 83i7 ton metende „City of Marseil les" is hij de Schotsche Oostkust op een mijn geloopen en heeft midscheeps ern stige schade gekregen. Een lid der beman ning, een Laskaar, kwam om het leven, 13 Britsch-Indiërs werden gewond. Het schip is een haven binnengesleept. Zweedseh schip door Dnitsehcrs opgebracht. eHt Zweedsclie s.s. „Konnung Oscar", dat op weg was van Rigahaar Stockholm, is door de Duitsghe marine naar een Duitsche haven opgebracht. Het Chineesche -winteroffensief in Hoepeh -mislukt? Het z.g. „winteroffensief" in de provincie Hoepeh, waaraan meer dan tien Chineesche divisies deelnamen, wordt in een. Japaasch frontbericht een volledige mislukking ge noemd, De Japansche4 troepen in het be treffende gebied hebben voor Nieuwjaar aan Chineesche zijde pOÖO dooden geteld. Na ce verijdeling van Bet Chineesche offen sief rekenen de Japanneezen thans af met de Chineezen in de bergstreken ten Noor den van Tsoengyang, en ten Zuiden van Toenglsjeng, waar vol de berichten ver woed gestreden word# Uit Kanton meldt Japansche nieuws bureau, dat de JapaJsche veldtocht ten Nooiuen van Kanton, in de provincie Kwangtoeng, volgens een Zaterdagmiddag door iet hoofdkwartier van het Japansche expeditïeleger in Zuid-China uitgegeven communiqué, snel zijn voltooiing "nadert, nu achtereenvolgens de Chineesche stellin gen te Yoengyoensjien, Sanhoeatsjen en Yxngtak bezet zijn. Volgens het communiqué stonden de Ja pansche troepen in dezen sector tegenover 100.000 Chineezen,,' die 20.000 dooden moesten achterlaten, terwijl 3000 zich over gaven. voor in de KATHOLIEKE KERK, Lange Haven 72, op MAANDAG 8 JANUARI, 's avonds half 9. - Onderwerp door Geen kwestie met de hoofd officieren. Over het aftreden van Hore Belsiha als minister van oorlog, schrijft Reuters parlementa:re correspondent o.a., dat ver antwoordelijke kringen hun oordeel hier over willen uitstellen en er de voorkeur aan geven te wachten op omstandigheden, welke een helderder licht op de geheele positie werpen. Het denkbeeld, dat het aftreden "an Hore Belisha het gevolg was van eenig gevoel van ontstemming van de zijne der hoofdofficieren, die per soonlijk door zijn politiek aan het mi- nistne van oorlog getroffen zouden zijn, zijn, zoo verneemt Reuters parlementaire correspondent van zeer gezaghebbende bren, ongegrond. De kwestie zal waar schijnlijk verder ter sprake komen, wan neer hel parlement op 16 Januari weer bijeen komt. De nadruk wordt erop ge legd, dat een duidelijk feit blijft uit den brief van Hore Belisha aan den minis terpresident, n.l. dat er geen sprake is eenig verschil van meening over de nood zakelijkheid, den oorlog tot het zegevieren de einde voort te zetten. Verklaring in het parlement. Hore Belisha, de afgetreden minister van oorlog, heeft, naar men verneemt, besloten een persoonlijke verklaring af te leggen, wanneer het parlement weer bijeen komt. Vandaag bracht hij zijn laatste be zoek aan het ministerie van oorlog. Dienstplicht voor Engelschea in Britsch-Indië? De Indische regeering overweegt voor alle Engelschen in Britsch-Indië den mili tairen dienstplicht in te stellen. Geruchten over een ministerie van lands verdediging. Volgens de politieke redacteur van de „Daiiy Mail" is het mogelijk, dat Cham berlain, na Hore Belisha te hebben ver vangen door Sir Oliver Stanley, een mi nisterie voor landsverdediging in het le ven zal roepen, dat tot taak heeft alle sLrijk dende diensten te leiden. i De leider van dit departement zou dan! zonder twijfel Winsten Churchill zijn, die populair is en het vertrouwen van allé partijen geniet. 1 zij leven en waarvan zij zich steeds meer bewust worden. K-eert terug naar uw haard steden en schudt af het juk van ter reur en ongerechtigheid, dat u door uw regeering wordt opgelegd. Thans geeft gij er n rekenschap van, dat uw leiders slechts een onbeteekeneaid deel van hun belofte gehouden hebben. Wat is het communis me waard, als het niet berust op gerech tigheid?" Zich daarna richtende tot de Sovjetre- geering, z-eide de ïadio-omxoep „Begrijpt ge niet, heeren Sovjetregee- rfng, die onverschillig blijft voor het lij den van uw slecht gekleed© en uitgehon gerde kameraden, die gij Haar Finland den dood injaagt, dat hun oogen open gaan in het oogenblik van hun sterven? Begrijpt ge niet, dat het volk, dat gij onderdrukt, en dat geen brood heeft, zin den uit het vijandelijke buitenland te be reiken, opgevangen". Britsehe bommenwerper neer gestort. Nabij Ventnor (eiland Wight) is van Britseh bombardementsvliegtuig neerge stort. Drie van de vier inzittenden von den den dood. Duitsch schip bij Noorsehe kust gezonken. Het 5062 ton metende s.s. Franken- wald", van ae HamburgAmerikalipi, is gisteren bij Steinsund aan de Scjae- fjord, ongeveer 70 kilometer ten Nótftden van Bergen, gezouten. De uit 48 koppen beslaande bemanning en de twee Noor sehe loodsen zijn door een Noorstihea tor- torpeaohootjager gered en naar Bergen ge bracht. Volledige overeenstemming tusschen Italië en Hongarije. Het minderheden-vraagstuk besproken als zij ruw of gesprongen zijn. Doos 30 ct. liet Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat o\er de Italiaansch-Hongaarsch© besprekin gen officieel wordt medegedeeld: „De Italiaausclie minister van Buiten- landsche zaken, graaf Ciano, en de Hon- gaarsche minister van buitenlandscbe za ken, graaf Csaky, hebben ter gelegenheid van hun ontmoeting te Venetië van gedach ten gewisseld over den algemeenen Euro- peeschen toestand. Zij konden opnieuw met genoegdoening vaststellen, dat de grond slagen, waarop de vriendschap en de nauwe samenwerking der beide staten gebaseerd zijn, hecht en sterk zijn, en dat in alle vraagstukken een volledige gelijkheid van inzichten tusschen de beide regeeringen bestaat". Zondagochtend is in het hotel Da- nieli de laatste bespreking tusschen den Italiaanschen minister van buiten landscbe zaken en zijn Hongaarschen collega gevoerd. Ciano verklaarde, dat bij de besprekingen opnieuw de volle dige overeenstemming der politieke inzichten van Italië en Hongarije aan den dag is getreden. De diplomatieke redacteur van Stefam telefoneerde Zaterdagavond uit Venetië, dat van. gezaghebbende zijd© bevestigd wordt, dat de ontmoeting tusschen Ciano en Csaky tegen niemand gericht is. In de 20 jaar, die gevolgd zijn op de noodlottige vredesverdra gen, heeft Hongarije voortdurend zijn rech ten staand© gehouden. Het wil, dat zijn aspiraties geëerbiedigd worden in de orga nisatie van een nieuw Europa. Evenals Italië echter wil Hongarije ook een politiek van orde voeren en verhinderen, dat zich nog grootere verwoestingen voordoen. De Ital.-Hongaarsche samenwerking wordt op. nieuw bevestigd in dezen geest als een actieve, opbouwende kracht, die er toe be stemd Is invloed uit te oefenen op het lot van het door Mussolini geconcipieerde nieu we Europa. Volgens inlichtingen, die Havas in politieke kringen te Rome over de be sprekingen tusschen Ciano en Csaky heeft ontvangen, is Hongarije nog steeds van meening, dat het onrecht heeft geleden, toen Hongaarsch© min derheden, bij andere landen en vooral bij Roemenië werden ingedeeld. Het Zwitsersche Telegraaf Amentschap, dat van deze inlichtingen melding maakt; voegt er aan toe, dat, volgens dezelfde inlichtingen, de Hongaarsch© regeering de opvatting huldigt, dat zij niet haar plicht zou doen, wanneer zij vair haar rechten af zou zien, vooral in een tijdperk van aan zienlijke territoriale veranderingen. Csaky gaf intusschen de verzekering dat Hongarije zijn vriendschap met Italië trouw zou blij ven, bij gaf uiting aan de hoop, dat Italië de Hongaarsclie aanspraken zou steunen. Ciano vestigde, zonder te zeggen, dat de aanspraken jegens Roemenië niet gerecht vaardigd waren, de aandacht van zijn Hon gaarschen collega op het gevaar uit Rus land. Politieke kringen in Italië verklaren, dat Moskou in het tegenwoordige conflict slechts één doel heeft: de communistische ideologie in de Europeesche landen te doen binnendringen. Hongarije zou daarvan even tueel het eerste te lijden hebben. Het Italiaansche persbureau Stefani heeft tenslotte nog het volgende be richt verspreid: „De Italiaansche mi nister van buitenlandscbe zaken van Hongarije, graaf Csaky hebben ter ge legenheid van hun ontmoeting te Ve netië een gedachtemvisseling gehad over den algemeenen toestand in Eu ropa en zij hebben eens te meer met voldoening kunnen constateeren, dat de grondslagen, waarop de vriendschap en de nauwe samenwerking dor beide landen zijn gebaseerd, hecht en zeker zijn en dat over alle vraagstukken een volkomen gelijkheid van opvatting be staat tusschen de beide regoeringen. Stefani deelt verder mede, dat na de bij eenkomst welk ed© beide ministers van buifenlandsche zaken Zaterdag hebben ge had, zij het hotel verlieten en dat zij, door de menigte stormachtig toegejuicht, toen zij op de Riva Degli Schiavoni verschenen. De menigte bracht leuzen uit ten gunste van Hongarije den Duce en graaf Ciano. Vervolgens hebben de beide ministers zich naar het vermaard© hotel Toccello begeven, waar zij hebben deelgenomen aan een te hunner eere door senator Cini aan geboden noenmaal. Ciano uit Venetië terug. Graaf Ciano is vormorgen uit Venetië in Rome teruggekeerd. Csaky morgen in Boedapest terng. Het Hongaarscli'e telegraaf agentschap, meldt, dat graaf Csaky, de minister van bui- tenlandsche zaken, Dinsdagmorgen in Boe dapest zalterugkeeren. Hij zal aan de regee ring verslag uitbrengen van het resultaat van zijn ontmoeting met graaf Ciano. Daar na zal Csaky zich weer naar Italië begeven om er, zooals zijn plan was, acht dagen vacantie door te brengen. Aecoord betreffende oorlogscoutrabaiide. Onlangs zijin in Parijs en Londen onder handelingen gevoerd betreffende de oor- logscontrabande, welke met een gedeelte lijk aecoord besloten werden. Evenwel moest nog over een bepaald' aantal pro ducten overeenstemming verkregen wor den. Volgens de inlichtingen van het agent schap Belga is zulk een aocoord nu voor verscheidenen van die producten tot staind gekomen, doch is er nog geen algemeen accoord besloten. Toenemende oppositie. In welingelichte kringen te Tokio ver klaart men, dat de beslissing omtrent het lot van het kabinet-Abe op zijn laatst half januari zal vallen. De minister van marine Yosjida, heeft in een langdurig onderhoud; aan Abc de vraag gesteld, hoe deze, reke ning houdende met de toenemende opposi tie, de huidige positie van het kabinet beoordeelde. De „Tokio Asahi Sjïmboen" merkt in dit verband op, (lat deze stap van den minister van marine niet alleen, de belangstelling van regeeringskringen ge wekt heeft, want de minister van marine heeft lot dusver steeds het stilzwijgen be waard ten aanzien van de fouten van het kabinetAbe. Parlement steunt motie tegen regeering. Twee honderd vijf en zeventig van de a466 leden van den Japanschen Landdag hebben een motie legen de regeering on- derteeken t. welke is overhandigd aan mi- nister-pn-.ident Abe. Dit is aan het einde van het vonge jaar geschied, volgens de mededeeling, gedaan door de commissie voor de onderhandelingen van de parle mentaire club welke Zondagmiddag voor den tweeden keer heeft vergaderd. Het aantal leden van den Landdag, dat tegen, de regeenne is, bestaat uit 81 afgevaar digden van de Minseitoe, 124 van de Seiyoekai, 32 van de partij der sociale massa en 38 van verschillende andere groepen. Men verwacht, dat nog meer af gevaardigden hun steun aan de motie zul len geven. Op 11 Januari zal de com missie voor de onderhandelingen opnieuw bijeenkomen. Duitsche officieren naar Rusland? Die Fransche radio-omroep heeft beweerd vernomen te hebben, dat twintig officie ren van den Duitschen generalen staf naai: Sovjet-Rusland zijn vertrokken om deel to nemen aan de reorganisatie van het roode leger. Be vorming ©ener nieuwe regeering. In Japansche regeeringskringen verklaart men, dat tusschen Tokio en Wang Tsjing Wei principieel© overeenstemming is be reikt over d© plannen tot vorming ©ener nieuwe regeering in China. i ("Vervolg pagina 2, le Blad). DM8 courant rarsciujuï dagelijks, met ait- sondering van Zon- eï feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. -- Pr$a per week; 15 ets. Afzon derlijks nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertenties voor hst eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zateidags vóór uur. Sen bepaalde plaat»; van advertentièn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSGHE COURANT f*rya dt,f Advvrlt'iitjm var» 1o rt-gcls 11 Ou, KhIgi regol roetr 10 JO, in het Zaterdajjuummer 15 regels fL80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0,75 per regel. Iocassokosten5 cta postkwAtaoües 15 ets. larieveo van ad verten tien by abonnement zijn aan het Bureau \erknjgbaar. Dagelyks worden tegen vooru.tbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. s Woensdags: Kleine Advertentièn tot 25 woor den f 0.25, mita vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd *s Zaterdags* Kleine Advertentidn 1100, indien Diet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. nr ila j id

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1