De Maansteen De gemeentebegrooting 1940 69400 69802 69551 67682 Post Co., Korte Dam 10. Corsetten-Dameskousen 67525 69773 de Jageï 67558 Jac. v. d. Waal, Westmolen 67664 d-Water' 68421 69799 69899 68011 Algemeene beschouwingen OE DAGELUKSCHEVRAAGBAAK Algemeen Installatiebureau Anthraciet Machinefabriek Kantoor- en Winkelboeken Meubelen-Stoïfecren Bakkerij Bedden en Tapijten Bedrijfskleeding Begrafenissen Boekhandel en Bibliotheek Bouwartikelen-IJzerwaren Drukwerk Foto-Atelier Glas Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Papiervernietiging Pompen Rund- Kalfs- en Yarkensslagerij Schoenen Schoorsteenvegen Stoffen -Man ufacturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Stoomen-Verven Triples Timmerman-Metselaar -Aannemer Huis- en Decoratie-Schilder 0Q r G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Woning-inrichting Woningbureau. Burgerlijke Stand Vergadering van Woensdag 13 December 1939. Voorzitter: de burgemeester, mr.dr. F. L. J. van Iiaaren. VIII. Wurdeering. De heer mr, Hol et (r.k.) zegt zich te kennen aanslniten bij hen, die in de sec- tie's waardeering hebben uitgesproken voor het beleid van B, en W. Op enkele punten kan misschien - eenige ontevredenheid be staan, maar in 't algemeen bestaat er toch •waardeering. In de 3e sectie is speciaal hulde ge bracht aan den burgemeester. Daar is wel bizondere aanleiding toe. De treurige al- gemeent omstandigheden leggen op den burgemeester een zware taak. Spr. hoopt, dat de burgemeester op de objectieve wijze, die we -van hem gewend zijn, die taak zal kunnen vervullen. In verband met de groote spanning, na tionaal en internationaal, kost het eenige moeite om aan de gemeentebegrooting de aandacht te geven, die zij vereischt. Van hooger hand heeft men echter er op aan gedrongen gewoon te doen en spar. wil trachten aan dien wenk gevolg te geven. De belastmgbijdrage. De buitengewone omstandigheden heb ben hun stempel gedrukt op d"e begroo ting en op de toelichting daarop door B. en \V. Spr. had trouwens niet anders ver wacht; het is te begrijpen, dat de begroo ting de invloed van de omstandigheden ondergaat. De financieele rmeniiijWM zijn er niet gunstiger op geworden. Er zijn meerdere uitgaven noodig, die onpro ductief zijn, zooals b.v. voor luchtbescher mingsmaatregelen en voor distributie en anderzijds wordt er minder ontvangen o.a. door den Havendienst en de Technische Bedrijven. We meenden eenige opleving te zien en vooral wij hier met onze conjunctuur gevoelige bedrijven, ondervinden spoedig den terugslag van een economische de pressie. Het gevolg is een hoogere be- Jastingbijdrage van f185.000, om de be grooting sluitend te maken. B. en W. mee- nen, dat de gemeente die hoogere be- lastingbijdrage wel zal krijgen. Zij zijn in Den Haag beter thuis dan de raadsleden en spr. hoopt, dat zij die f 185.000 extra zuilen toegewezen krijgen voor de ge meente.' Al is ook de begrooting op papier slui tend', dan zijn we er financieel toch nog niet beter op geworden. Brj de behandeling van de vorige be grooting heeft de wethou Ier van finan ciën, de heer Slavenburg, o.a. de verwach ting geuit, dat we weer spoedig onder het rijk uit zouden komen en de gemeen te het misschien zonder een belasting- bijdrage zou kunnen stellen. De werkelijkheid is echter geheel an ders uitgevallen, dan verwacht was! De belastingbi)drage is zelfs beduidend hooger geworden. De financieele verhouding rijk en gemeenten. Er is veel geklaagd' over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten en inderdaad daaraan valt veel te verbeteren. Maar we moeten de billijkheid niet uit het oog verliezen: ook de regeering is voor een heel moeilijke taak gesteld;. Men ziet het aan deze begrooting! Als de eindjes niet aan elkaar geknoopt kunnen worden, dan moet de regeering het touw leveren, dat ontbreekt! Als er een nieuwe regeling van de fi nancieele verhouding tusschen rijk en ge meenten wordt toegepast, vreest spr., dat het belastinggebied1 van de gemeenten uit gebreid1 zal worden. Dat moet men in het oog honden en zich geen al te groote illusie's maken van de nieuwe verhou ding tusschen rijk en gemeenten. Het ambtsgebed. Ook van R.K. zijde zijn stemmen op gegaan om het ambtsgebed* in te voeren. Deze zaak brandt reeds lang op de lippen bij de R.K. In de verwachting en overtui ging, dat ook bij anderen die zelfde ge dachte had post gevat, meenden de R.K., dat tot invoering van het ambtsgebed kon worden overgegaan. De toestand' hier en elders is ontstaan, omdat men de hoogere macht uit het oog heeft verloren. De R.K. willen dan ook het ambtsgebed1 niet be schouwd' zien als" een formaliteit, maar als een symbool, dat er iets in de harten is veranderd. Het is geen politiek spell Spr. had ge hoopt, dat links zich met het plan zou vereenigen, maar nu demonstreert zij, dat zij er niet mee ingenomen is. Als de linkerzijde het ambtsgebed niet wil, zal de R.K. fractie waarschijnlijk wel bereid zijn niet op invoering aan te dringen em zal zij wachten, tot. bij de anderen de toe stand' gewijzigd is. Loonsverhooging. Spr. wil in verband met de prijsstijging B. en W. attent maken op de salarieering van het lagere gerneentepersoneel. Het be zwaar bij velen is, dat zij tengevolge van de lage bezoldiging de prijsverhooging niet bunnen opvangen. De gemeente dient hier een voorbeeld te geven aan particuliere werkgevers en tijdig tot loonsverhooging over te gaan. In het verleden is het wel eens anders gegaan; toen gingen de par ticulieren voor en kwam de overheid pa. veel later met een loonsverhooging. Tariev en ziekenhuis. Mevr. Benthem heeft ook over de nieu we ziekenhuistarieven gesproken. Zjj had aangekondigd niet te willen nakaarten, maar heeft dat toch gedaan. Haar betoog was echter niet juist, want volgens de verordening zijn de armlastigen vrijgesteld van het betalen van ziekenhuiskosten. Er blijft echter een categorie, die moei lijk de premie van 10 cent per week voor verzekering tegen de kosten voor ziele ï- huisverpleging kan betaien; voor wie 10 cent per week inderdaad een uitgave Le- teekent. Spr.'s meening is echter, dat het toch voor het moreel van de bevolking goed is, voor zich zelf te zorgen, als dat mogelijk is en niet altijd geheel op de overheid te steunen. De polder Nieuwland heeft ook de aan dacht van het college van B. en W. Deze kan als werkobject dienen en mogelijk ont staat straks een tekort aan woningvoorraad. Sanecring binnenstad. Met verwondering heeft spr. in de M. v. A. gelezen wat B. en W. zeggen over de plannen tot saneering van de binnenstad. Deze zaak is volgens hen in studie. Spr. herinnert in dit verband aan de Latijnsche spreuk: Senatu dehberante Sa guntum periit, die vrij vertaald aldus zou kunnen luiden: Terwijl B. en W. en de be trokken diensten de zaak bestudeeren, wordt het in de binnenstad een janboel. De kwestie is inderdaad, moeilijk, maar dat is nog geen reden om do zaak maar in de studeerkamer te laten. Spr. zou het op prijs stellen, indien heel spoedig resultaten van de studie bekend en de plannen ook uitgevoerd werden. Uitnocdlging tot zelfmoord. Het verkeer heeft steeds spr.'s aandacht en dan ontdekt men dingen, die frap peeren en ontstemmen. Er is een prach tig verkeerssysteem in en bij de Gerrit Verboonstraat ontworpen en toegepast, maar de verkeerslichten daar bevallen spr. aller minst Wat dat betreft is het systeem op vele punten mislukt. De verkeerslichten voor voetgangers b.v. fungeeren o a. als uit- noodiging tot zelfmoord. Laat de wethouder van Gemeente Werken ter. plaatse maar eens gaan kijken. Fout is ook, dat het verkeer naar rechts door rood licht mag rijden. Spr. geelt in overweging hier verande ring in Ic brengen. Recht en behoefte. Mevr. Benthem heeft wel niet een lans gebroken voor de R. E. T., maar zij wil toch de regeling, die sedert kort tusschen R. E. T. en Van der Ende bestaat, steun verleenen. Op verkeersgebied is er algemeen een verlangen naar ordening, maar dan blijft nog de vraag, of de hier getroffen regeling wel juist is. In het verleden zijn heel wat strubbelin. gen met de R. E. T .voorgekomen en deze onderneming heeft getoond niet zeer kies keurig te zijn in de wijze, waarop zij con eurrentie voert. Spr. zijn schriftelijke uit latingen van de directie der R. E. T. onder de oogen gekomen, die hem hebben deen duizelen. Zij wil er een rechtskwestie \an maken en beroept er zich op, dat de R.E.T. de oudste onderneming is en de busdien sten later tot stand kwamen. Het is hier echter geen kwestie van recht, maar van behoefte. De buiten wijken van Schiedam hebben behoefte aan een rechtstreeksche verbinding met het centrum van Rotterdam. Als het principe vaa de oudste rechten consequent werd toegepast, zou ook de R. E. T. onmiddellijk moeten verdwijnen tusschen Rotterdam en Schiedam, want de spoorwegen zrjn veel ouder en onderhon den reeds veel langer een verbinding Rot terdam-Schicdam v.v. De frequentie. Aan den autobusdienst Van der Ende zijn thans voorwaarden opgelegd, die het deze onderneming op den duur onmogelijk zal maken zicjh te handhaven. Een frequentie van 12 minuten is absoluut fout; dat noopt busreizigers hun fiets te pakken. Bij een verkeersonderneming is de frequentie het belangrijksteeen dienstregeling voor Van der Ende met een tusschenruimte van 12 minuten voor vertrekkende bussen, is on juist en zeker ook niet in het belang van Schiedam. Spr. hoopt, dat B. en W. diligent zullen blijven en alles zullen doen opdat de particuliere bosemdtememing tusschen Schiedam en Rotterdam zich zal kunnen handhaven. Terrein Gerrit Verboonstraat. Er is in de secties wel niet rechtstreeks naar gevraagd, maar zijdelings toch wel, toen geïnformeerd werd naar het terrein aan de Gerrit Verboonstraat. Aansluitend R7777 Fa. Wed. M. van Meuxs, Broers- U I yeld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur, Jw adres bi; ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modem ingericht reparatiebedrijf (2 LIJNEN) garantie. JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. GQR7R Fa. Wdlems Emsting. 030/0 Rotterdamschedijk 233-235-237. gOOOC F. Róttgering, Hoogstraat 17. O* 1 111 Grootst SperiaaShuis. CQ "7"70 C. Nocriander, Ne wtonstraat 34. 03/ It. C. Zuidgeest, Fabristraat 24. Tarieven vanaf f66. COCI O Uitgebreide Catalogus, A. Rood «w« I <J bol v.h. J. V. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. fi7C CO N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199a U I «J %t U Ruime sorteering en steeds het nieuwste. Midzabonnen* Drukkerij Wijchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. CTCOn ADR* MALTHA, 0 ubU Passage 12. CO7QI: N.V. Van Katwijk's Glashandet, CC 'OU Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebiedL n-iCQ1 H. Th. v. d. Vlerk, 0/330 Rotterdamschedijk 268. Gedipl. Uurwerkmaker. MM I I Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. CJP7QC Verkoop, Verhuur en Reparatie. UU/yO Willem Fontijne's Pompen- en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. U belt, wi| bezorgen. rjÖQOI A. D, van Dooren, Broersveld 000Jb I 116. Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten. MIDZA BONNEN Verbetering van Schoorsteentrek. F; V. L. Borrani Alléén Lange Achterweg 33. CD 1 >10 „Kofa"-Bertels, Dam 9-26. OOI TL Midza bonnen. rtTr J -T J. Th. Heijnsbroek, 0 31" Branderssteeg 6. PTOOO Stoomververij en Chemische O/OZO Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde stokken. Frans van I b enen, Broersveld 123. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmade-artikelen, Vraagt tel. zichtzending. Door Wilke Collins Nederlandsche beuerkingvan A. A. HUMME Jr. DE BESTORMING VAN SERINGAPATAM (1799). Uittreksel uit ende familie papieren. I. Ik richt dezen brief geschreven in Britsch-Indië aar mijn verwanten in Engelann. Mijn bedoeling is, een verklaring te ge ven van de beweegredenen, die mij noop ten, de mij door mijn neef, John Hem castle, geboden vriendschap te weigeren. De "usschen ons bestaande oneenigbeid begon na een belangrijke gebeurtenis, waaraan wij beiden deel hadden genomen dc bestorming van Seringapatam, on der bevel van generaal Baird, op 4 Mei 1799. Om u een juist inzicht to geven m de omstandigheden, moet ik een oogenblik terug gaan naar de gebeurtenissen voor den stormloop en de verhalen, die in ons kamp de ronde delen over den scliat aan ju» celen en goud, die het paleis van Seringapatam bewaard werd. II. Een der meest onwaarschijnlijke van deze verhalen had betrekking op een Gelen Diamant een juweel, meermalen vermeit, in de inlandsche annalen van Voor-Indië, Vo1gcn= de alleroudste tradities nas deze steen gevat geweest in het voorhoofd van een vier-armig afgodsbeeld, dat de Maan- god voorstelde. Ten deele door zijn eigen aardige kleur, ten deele door het bijge loof, dat dezen steen een zekere gevoe ligheid toeschreef, voor den invloed van de godheid, wier beeld bij sierde, waar door zijn glans toenam of verminderde, met het wassen of afnemen der maan, verwierf het juweel den naam, waarmede het tot op heden in Britsch-Indië bekend is De Maansteen. De avonturen van den Gelen Diamant beginnen in de elfde eeuw van de Chris telijke jaartelling. In dien tijd werd Voor-Indië doorkruist door den Mohammedaansehen veroveraar Mabmoua ben Ghizni, die de heilige stad Somnauth innam en den beroemden tem pel, die daar sedert eeuwen gestaan had en een bedevaartsoord was voor Hindoe- G7QC1 N. Scheurkogel, Lange Nieuw- O t 'w straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Fa. Rijnbencie Van Hoek Hoogstraat 32. ft O'7 CO Woningbureau „Schiedam-West", DÖ üZ Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. pelgrims, van zijn schatten beroofde. Van alle goden, die in den ternpe! ver eerd werden, ontsnapte slechts de Maan- god aan de roofzucht der Mohammedanen. Door drie Brahmanen zorgvuldig verbor gen, werd het nog ongeschonden beeld in den nariit verovera en overgebracht naar de, tn rangorde, tweede heilige stad in Voor-Indie Benares. Hier, in een nieuw heiligdom, in een zaaL waarvan de muren met kostbare steenen waren ingelegd, en onder een baldakijn, getorst door gouden pilaren, werd de Maatigod ondergebracht en aan gebeden Hier, in den nacht, na de vol tooiing van het heiligdom, verscheen de god Vishnoe, de Behouder, aan de drie Brahmanen in een droom. De godheid blies zijn goddelijken adem op den diamant in het voorhoofd van het beeld, waarop de Brahmanen neerkniel den en hun aangezicht in hun. kleed ver borgen. De godheid beval, dat van dat oogenblik at de Maansteen door een drie tal priesters om beurten moest worden bewaakt, dag en nacht, tot het einde der dagen, en hij voorzegde dat nameloos on heil Jen stoutmoedigen sterveling zou treffen, die het wagen durfde, zijn han den naar hpt heilige juweel uit te strek ken en niet alleen hem, doch allen, die het na hem zouden bezitten, En de Brah manen lieten deze goddelijke, waarschu wing in gouden letters boven het hek, rondom het heiligdom, aanbrengen. <fciaw>p;3<M5-spr. gi tne vragen of reeds overeenstemming~Ts bereikt met den eigenaar van pand' Weslvest 2. Het is reeds lang geleden, toen deze aangelegenheid hier voor het laatst ter sprake kwam. I'articiliere leesbibliotheken. Ook over de jnarticuliere leesbibliothe ken wil spr. nog een opmerking maken. Be houders daarvan interesseert het heel wei nig wélke boeken jeugdige personen ko men leenen; hun doel is alleen 5 of 6 cent per boek te incasseoren. Menig kind' kan door ongewenschte lectuur op het verkeer de spoor raken. Spr. zou wenschen, dat de uitleenbibliotheken voor het verstrekken van boeken aan personen beneden 18 jaar onder controle werden gesteld. Met nadruk verzoekt spr. een desbetreffende verordening in het loven te roepen. Ook vraagt sjrr. een verordening tegen den verkoop van Neo MaJthusiaansche middelen, welke verkoop de gemeenschap zooveel schade toebrengt. De Vischmarkt. Als geboren Schiedammer voelt spr. veel voor ons stedelijk schoon en voor ka- rakterestieke zaken. Maar daartoe kan z.i. de Vischmarkt niet gerekend worden, zoodat spr. tegen haar verdwijning ze- ker geen bezwaar heeft. D eiheer ir. Houtman (lib.): Ik ben het met u eens! De heer mr. Nol et (r.k): Wat is dan de reden, dat de toestand daar gehand haafd blijft? R.K. cn democratie. Het is gewoonte bij de algemeen© be schouwingen aan het eind van zijn rede in een peroratie de voortreffelijkheid van eigen beginsel te belichten. Thans dient meer wat vereent dan wat verdeelt naar voren te worden gebracht. Allen vereent de moreele en geestelijke herbewapening. Bij de Fransclie revolutie was de leus: Gelijkheid, vrijheid en broederschap. Nu is de lens: Vrijheid, arbeid, brood. Wij hebben belang bij de vrijheid. Maar wij moeten critischen zin hebben en vra gen wat wij van de vrijheid hebben ge maakt! De R.K. hebben niet bet beginsel der democratie in hun vaan, zooals b.v. do soc.-demócraten «1 de vrijz.-democraten, maar de R.K. is de democratie eren lief als aan de anderen. Thomas van Aquino heeft na Plato een lans voor de democratie gebroken als geen ander. Als men zich mts preekt voor de de mocratie, moet men zich bewust zijn een groot© verantwoordeFjikheid te aan vaarden. Het zou verkeerd zijln de be staande democratie harde verwijten te deen. daarvoor is de democratie uitge rust met te gebrekkige middelen, maar anderzijds kan niet ontkend worden, dat zij te weinig geluk aan de gemeenschap heeft gebracht. Spr. zou dé democratie niet willen ruilen voor welke dictatuur ook, maar willen we de democratie behouden, dan moet zij haar ware roeping vervul len Er moet gebondenheid zijn tusschen gezar en vrijheid'; innerlijke verbondenheid, die gevonden wordt in God. Geestelijke cn moreele herbewa pening. Jammer, dat er zooveel verschil van opvatting bestaat ten aanzien van God. Spr neemt, die anders over God den ken, dit 4iet kwalijk, want het gemis is te groot voor hen, die het geloof niet heb ben. Maar laten zij beseffen, dat het ge loof aan God' kan bijdragen tot het geluk van allen, dé zedelijk© hooghouding van de samenleving en tot een algemeene gc estelijke en moreeleherbewapening. (Wordt aervolqd). VLAARDINGEN Overleden: 2 Januari. Anna Willems, 87 j., weduwe van J. IL Schoon, Joz. Israëlsstraat 23. Sophia Ilartog, 3 weken, dochter van N. Ilartog en S, Verkouter, Groen van Prinstererstraal 33. De jaren gingen voorbij en steeds, geslac.it na geslacht, waakten de opvol gers aer drie Brahmanen dag en nacht over den kostbaren Maansteen, totdat in de eerste jaren der achttiende eeuw, de Mosul-keizer Aurangzeb aan het bewind kwam. Op zijn bevel werden wederom de Hindoetempels vernield en geplunderd, terwijl het heiligdom van den vierarmigen god ontwijd wera door het slachten van heilige dieren en het stukslaan der goden beelden. De Maansten werd geroofd door een hoofdofficier van het leger van Aurangzeb en kwam ten laatste in het bezit van Tippoo, sultan van Seringa patam, die den diamant in het handvat van een dolk liet zetten en beval, dat hjj bij de meest kostbare stukken in zijn wa penkamer moest worden bewaard. Zelfs daa^ in het paleis van den sultan bleven de drie priesters heimelijk de wacht houuen brj den kostbaren steen. Er varen drie officiom in Tippoo's hofhouding, die, hoewel vreemden voor de overige leden, door bekeering of schijn bare bekeering tot den Islam, het ver trouwen van hun meester hadden gewon nen, en, volgens de legende, zouden deze officieren de drie priesters zijn geweest. III. Dit was Jiet fantastische verhaal over den Maansteen, dat in ons kamp verteld werd en dat geen van ons voor ernst op nam, behalve mijn neef Hemcastle, wiens voorliefde voor het wonderbaarlijke hem er geloof aan deed hechten- Den avond voor den aanval op Seringapatam was hij hevig verbolgen op mij en anderen, die het geheele relaas als een fabel beschouw den. Er volgde een woordenwisseling, waar bij Hemcastle zich door zijn driftig tem perament liet meesleepen. Hij verklaarde, dat, indien het Engel- sche leger er in zou slagen Seringapatam te veroveren, wij den diamant aan zijn vinger zouden zien schitteren, welko grootspraak een hartelijk gelach uitlokte, waarmede, zooals wij dien avond dachten, het geheele geval geëindigd was. Ik zal u nu de gebeurtenissen verlm.cn, die plaats hadden op den dag van tie bestorming. Van het begin af waren mijn nee: en ik van elkaar gescheiden. Ik had hem niet gezien, toen wij dc rivier doorwaad den; evenmin, toen wij onze vlag in de eerste bres plantten, de daarachter hg- genoe greppel overstaken en vervolgens de stad hmnentrokken, waarbij om iodero duitnbreeo gronds hevig moest worden gevochten. Pas toen de schemering viel en de stad van ons was en generaal Baiid het lijk van Tippoo onder een hoop gesneu velden gevonden had, ontmoetten wij el kaar. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6