fe ugfocht der Russen Moskou erkent grensschend ng in Zweden Het extremisme in Belgi i Is hier iets voor II bij? Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 19 Januari 1940 EERSTE BLAD Geruchten om en in Roemenië Activiteit in de lucht Oorlog ter zee ,,'T VINKJE" 92ste ;aargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De overhaaste terugtocht vaa de Sovjet troepen in het gebied' van Kitelae, op cir ca 10 KÜM, ten Oosten van Impilathi, schijnt tot de ineenstorting te moeten lei den van de geheele positie van de Russen in het gebied', dat onmiddellijk ten Noor den van het Ladogameer is gelegen, in dit gebied, dat de voorpost vormt van de voornaamste Finsohe verdedigingsstelling, welke aan den Noord'elijken vleugel van de Maxmerheim-linie grenst, hadden d© Russische troepen zich sedert het begin van den oorlog zeer veel inspanning ge troost. Van den aanvang ai heeft het roode leger verwoed gevochten om het bezit van het op enkele kilometers van Kitelae ge legen kruispunt, dat de verbinding zijner colonnes zou hebben, verzekerd' met het oog op latere operaties tegen de voornaam ste weerstandslinie der Finnen. De ont zetting van Kitelae en van dit kruispunt na den overhaasten terugtocht der Russen op deze plaats, heeft een bres geslagen in het geheele Russisch aanvalsstelsel. Ln het gebied' van Salla zijn de Rus sische troepen 45 K.M. teruggetrokken. Eerst tr- kken zij terug op Kemijaervï, waar fel werd gestreden. De strijd verliep gunstig voor de Finnen en de Russen trekken ver der terug via Toutsijaervi naar Merkaejaer- vi. De Finnen stellen zich. evenwel niet tevreden met deze resultaten en men ver wacht, dat binnenkort een beslissende slag in dit gebied zal worden geleverd. Binnenkort beslissende sla.* ver wacht. Alvorens een offensief te ontketenen heb ben dc Finsehv patrouilles krachtig ge werkt op de achterwaartsche verbindingen van de Russen. Men weet niet uit hoe veel divisies de Russische strijdmacht be staat, doch men heeft reden om aan te nemen, dat dit twee divisies zijn. Niettegenstaande de felle koude zijn d© Bussen ten Noorden van het Lad'ogameer tot den aanval overgegaan. Zij werden evenwel met groote verliezen teruggesla gen. In het gebied1 van Aytlojoki en Kuamo werd gevochten bij een temperatuur van 45 graden beneden het vriespunt. Aan het front van Karelië blijft de ar tillerie van de Russen zeer actief. Veel resultaat levert dit schieten niet op en men veronderstelt, dat het voornamelijk ten doel heeft de Russische troepen moed te geven. In die bosschen heeft men de geheel tot ijs bevroren lijken van Russi sche soldaten gevonden. Do Russische luchtmacht bombardeert iederen dag de Finsche batterijen te Bjor- ko, een vijftigtal vliegtuigen heeft bom men geworpen, doch zonder succes, een iaestel werd' omlaag geschoten. Volgens de statistieken van den Fiu- seihen genoralen staf heeft de luchtmacht van de Sovjet Unie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 208 toestellen ver loren. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht luidt: Van de Karelische landengte niets nieuws te melden. Aan d!e Oostelijke grenzen heb ben de Finsche troepen alle vijandelijke aanvallen ten N.O. van het Ladogameer afgeslagen. Ia den sector- van Hettojold en Kihma hebben Finsche patrouilles ver scheidene belangrijke afdeelingen van het Russische leger vernietigd. Oh Lapland1, in d'en sector van Salla, zijn de Finsche troepen d'e laatste dagen 45 K.M. opgerukt. Jontsijaervi moest wor den ontruimd door de Russische troepen, die teruggedreven werden tot Markajaervi, waar de strijd wordt voortgezet. Aan de and ore deelen van het front is het be trekkelijk kalm. Ter zee: Niets te melden. In de lucht: In den loop van den dag ■17 Januari beeft de vijandelijke lucht macht nog Abo en Ilangoe gebombardeerd', alsmede Lappeenranta en Koivisto. Vol gens de tot d'usver ontvangen inlichtingen werden in Lapland' twee personen gedood' en vier gewond'. In den loop van den dag hebben de Finnen elf Russische bommenwerpers neer gehaald. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het militaire district Leningrad zegt: „Op 18 Januari bestand de militaire actie aan het front hoofdzakelijk uit bedrijvigheid van verkenningsafdeelin- gen en artillerievuur in eea aantal distrio- ten. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen". Artillerievuur op Wiberg. Uit Viipuri wordt vernomen, dat de stad' nog steeds door Russisch geschut, op on geveer 40 kilometer afstand' opgesteld', be schoten wordt. Zweedsche grensschending Rusland betuigt ziju spijt. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft van den zaakgelastigde m Moskou een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat na de Zweedsche demar che bij de Sovjetregeering deze thans een antwoordnota heeft overhandigd. Daarin verklaart de Sovjetregeering, dat twee Rus sische vliegtuigen hij vergissing de Zweed sche grens gepass"»rü zijn, tengevolge van oriénteeringsmoeilijkheden door *n sneeuw storm, De Sovjetregeering betuigt haar spijt over het incident. De Belgischen Senaat -vergadert ln terpcll,a tic ver zoek verworpen. Met 100 stemmen tegen 16 en 1 stem blanco, heeft de Senaat een urgent inler- pellatieverzoek van Senator van Dieren, verworpen. De interpellatie zou betrekking hebben op de reorganisatie der regeering, die slechts 4 Vlaamsche ministers omvat op de 14 zetels, zoodat geen enkel Vlaamsch katholiek democraat meer zitting heeft in de regeering, en op de \ersterking van de voorzorgsmaatregelen aan slechts één der landsgrenzen, benevens op de be- teekenis van de instelling van het groote hoofdkwartier en de volmachten, die aan dit hoofdkwartier zullen gegeven. Vervolgens hield senator Borginon een interpellatie over het verbod van het Vlaamsch nationalistische blad Volk cn Staat, over de soortgelijk© verbodsmaatre gelen tegen de weekbladen Strijd en V.0.S en over „de systematisch op de onder de wa penen zijnde Vlaamsche soldaten geworpen verdenking". De minister van binnenlandsch© zaken, Vanderpoorten, verklaarde dat de verboden tegen de genoemde bladen "veneens zou den worden uitgevaardigd tegen welke pu blicatie ook, welke de soldaten zou kunnen demoraliseeren en de eenheid van het Belgische leger zou kunnen verbreken. Generaal Denis, de. minister van lands verdediging, sprak in gelijken zin. Do Vlaamsch nationalistische senatoren begon nen echter zoo zeer te in terrum peeren, dat de zitting moest worden geschorst. Na hervatting der zitting verklaarde gene raal Denis, dat alle Belgen, Walen zoowel als Vlamingen, vastbesloten zijn hun plicht te doen, begrijpend, dat hun eenige devies thans is: salus patriae suprema lex (het heil des vaderlands is de hoogste wel). Twee-moties werden ingediend, waarvan de eene eenvoudig overgaat tot de orde van den dag. Dinsdag a.s. zal er over worden gestemd. De ontploffing in de kruitfabriek Ei* wordt aan sabotage gedacht. Vernomen wordt, dat de verdenking bestaat, dat sabotage de oorzaak is van de ontploffing in de kruitfabriek van Walthamabbey. Het verluidt, dat er pogingen zijn geweest, te saboteeren. Ambtenaren van Scotland Yard heb ben reeds een rapport aan de autori teiten uitgebracht, in afwachting van een definitief verslag. Meer dan een week geleden hadden rechercheurs een bezoek aan de fabriek gebracht, na dat Scotland Yard een wenk had ge kregen. Vijf «landen. Officieel wordt medegedeeld, dat de ontploffing zich heeft voorgedaan in de koninklijke kruitfabriek in Waltham Ab bey Volgens de laatste niet-officieele berich ten worcll het aantal gewonden geraamd op "30. Vijf personen werden gedood, zoo als is medegedeeld in een verklaring van het ministerie voor de voorraden, dat het toezicht heeft op ie producten van wa pens en munitie Niet officieel wordt ver der vernomen, dat de explosies beperkt bleven tot een loods der fabriek en zoo sterk waren, dat stalen balken 500 M. ver werden weggeslingerd. Onder normale arbeidsomstandigheden werken niet meer dan zes arbeiders in eiken loods der fa briek. De politie afzetting houdt een ieder op een behoorlijken afstand. Van een ze keren afstand gezien echter, ziet de fa briek cr niet ernstig beschadigd uit. De fabriek ligt in het hartje van een tuin- bouwdistrfet en honderdduizenden glasrui ten zijn versplinterd. He toestand in Helsinki, Terwijl het in Helsinki dertig graden vriest en de voorraden wollen goederen in de grootere zaken reeds zijn uitverkocht of voor de troepen gevorderd zijn, daalt de temperatuur in le voorsteden, waar tal rijke uil de hoofdstad geèvacuecrden in lichte, niet voor winterverblijf gebouwde zomervilia's wonen, tot 40 graden onder nul. Schade tengevolge vaa de vorst en ziekten door koude en verkoudheden zijn den laatsten tijd zeer toegenomen. Van Woensdag tot gisteren tegen den middag heeft de bevolking van Helsinki geen ge bruik behoeven te maken van de schuil plaatsen en bomvrije kelders. Er vlogen geen Russische toestellen naar Helsinki. Van het Westfront De Fraasche leger bench ten. Het gisteravond- uitgegeven legerbericht luidt: i In de Vogezen heeft een onzer posten een aanval van een vijandelijk detachement afgeslagen. Dit liet eenige krijgsgevange nen in onze handen achter. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt; Niets te melden. Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend „Geen ti/ondere gebeurtenissen". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt verder bekend:: Op den avond, van den achttienden Januari vonden vluchten plaats van afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen naar Noordwest Duitschland. Hierbij werd op den heen- en op den terug tocht, veelvuldig ovei\Jjederlandsch territoriaal gebied ,%-bvlogen. De vliegtuig-en der Britsche kustwacht treden op. Vliegtuigen van de kustwacht hebben ot> hun dagebjksche verkenningspatrouilles een aantal Duitsche aanvallers vernietigd'. Ontmoeting bij Sylt Er werden vijf ontploffingen gehoord. Uit Toonder wordt gemeld, dat om zes- uur vanochtend een hevig vuren der lucht- dcelartillcrie van het Zuidelijk deel van Sylt het Duitsche eiland', dat tot lucht vaartbasis is ingericht werd' gehoord, dat een half uur heeft geduurd. Tien groote Duitsche vliegtuigen zijn om zes uur opgestegen van het vliegveld' van List, op het Noordelijk deel van het eiland gelegen. Zij vlogen rechtstreeks naar het Zuiden. Even later stegen vijf Messer- schmidts van Sleeswijk op. Deze toestel len begaven zich in Westelijke richting. Korten tijd later werd een hevig ge schutvuur gehoord', dat waarschijnlijk af komstig was van oorlogsschepen. Twee uur latei passeerden vijf vliegtuigen, die uit het Noordwesten kwamen, boven List. Onmiddellijk hierna werden vijf ontploffin gen gehooid. Ten aanzien van de activiteit in do lucht, welke gisteren boven het Duitsche eiland Sylt werd waargenomen, werd hedenoch tend in officieele Britsche kringen mee gedeeld, dat gisteren geen enkel Britsen vliegtuig boven Sylt heeft gevlogen. De ondergang der Britsche duikbootcn. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat, volgens de gegevens, waarover >n thans beschikt, vier officieren en 26 min deren van de vernietigde Britsche duik- booten Seahorse, Undine en Starfish ge red zijn. De bemanning van dc „Colurn- bns" niet vertrokken. Het Japansche schip „Tatuta Mai*oe",aan boord waarvan 512 leden van de beman ning van de „Golumbus" via Japan en Siberië naar Duitscliland zouden terugkee- ren, is zonder de Duitsche passagiers ver trokken Men schrijft dit toe aan de ge ruchten, dat een Australisch en een Cana- deesch oorlogsschip op de loer lagen op een honderdtal mijlen uit de kust, om de Duitschers gevangen te nemen. De commissaris voor de immigratie, Megrath, heeft medegedeeld, dat maatre gelen zijn genomen om hen op te nemen opi l._. eiland' Angel, het immigratiestation aan de kust van den Stillen Oceaan. S.s. „Astcria" op mijn ge- Ioopen. Ilel Grieksche s.s. „Asteria", groot 3313 ton, is gisteravond' op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Elf over levenden en het lijk van een lid der be manning, die uit 24 koppen bestond, zijn vandaag in een haven aan de Oostkust aan land gekomen. De overlevenden had den 15 uur rondgedobberd in oen klein© bc-ot Men vreest, dat de 12 andere op varenden en een Engelsche loods als ver loren moeten worden beschouwd. Later werd vernomen, dat toen de „As teria" op een mijn liep, twaalf man, met inbegrip van den kapitein en den loods, werder gedood. Slechts drie der geredden zijn ongedeerd gebleven. Bemanning van tankschip vermist Familieleden gewaarschuwd. Men verneemt, dat het petroleumtank- scliip, dat Dinsdag na een ontploffing aan dc Zuidwestkust van Engeland in brand geraakt en gezonken is, d'e 9456 ton me lende „Inverdargle" was. De familieleden van de 46 opvarenden van het tankschip „Inverdargle" hebben bericht ontvangen, dat het schip wordt vermist en dat vermoedelijk de geheele be manning is omgekomen. Inrichting voor Physische Therapie JOH. DE VRIES Russische pers gewaagt van onderhandelen. De wolf in schaapskleeren De petroleum- veiden In diplomatieke kringen wordt veel com mentaar gehecht aan een uit Moskou ont vangen bericht, volgens hetwelk het or gaan van de Komintern Roemenië voor stelt in het gisteren uitgekomen num mer met de URSS een pact tot wederzijd- schen bijstand te sluiten. Dit bericht, zoo merkt men in deze kringen op, verdient de aandacht. Men moet zich herinneren, dat het optreden van het Kremlin, eerst jegens de regeeringen der Baltisch© lan den en vervolgens jegens de regeering van Helsinki, telkenmale vooraf gegaan werd door soortgelijke betuigingen van de Sov jetpers.. Het feit, dat het orgaan van de commu nistische Internationale thans de bedoeling van het Kremlin Iaat doorschemeren om 'met Roemenië te -onderhandelen, is vol beteekenis in dezen zin, dat het wellicht een eerste toespeling zou kunnen vormen op het gevaar, dat misschien binnenkort aan den dag zou kunnen treden. Op den grondslag van de recente ervaring is men in dezelfde kringen van meening, dat de bedoelingen van Moskou jegens Roemenië van gelijke orde moeten zijn als dien welke de accoorden met de Baltisclie landen ingaven en d!e agressie tegen Fin land. Men denkt dan ook, dat Rusland het voornemen heeft zich Bessarabië te doen afstaan of op zrjn minst zich in dezen sector en in d'e Zwarte IZee sterke strate gische posities fe verzekeren in ruil voor een pael tot wederzijdschen bijstand met Roemenië. Een dergelijke gebeurlijkheid', zoo doet men in Rome opmerken, zou een bedreiging tegen Hongarije vormen. De petroleum velden bij Lwow. De correspondent van de „Times" te Belgrado bericht, dat men in de Balkan, en Donaulanden eenigszins ongerust is over de geruchten, volgens welke de Sov jet Unie en Duitschland een overeenkomst zouden hebben gesloten, waarbij de Sovjet Unie het petroleuingebied ten Zuid-Oosten van Lwow, nabij de Roemeensche grens, zou hebben afgestaan aan Duitscliland. Als tegenprestatie zou Duitschland dan Rus land helpen tegen Finland', hetzij door raad van deskundigen, hetzij door op meer doeltreffende wijze tegengaan, dat Finland van oorlogsmateriaal wordt voorzien. De correspondent voegt hieraan toe, dat deze geruchten geloofd worden in welingelichte Roemeensche en Hoagaarsciie kringen; men acht het hier zeer waarschijnlijk, dat de Sovjet Unie de petroleumbromien van Stanislawof en Kolomiya op zijn minst aan Duitscliland heeft geleend'. Verder wordt vernomen, dat de laatste tien dagen Duitsche troepen in dit gebied zrjn aangekomen. Yolgens vluchtelingen uit Lwow ziet men daar talrijke Duitsche sol daten en ambtenaren, die naar men zegt gekomen zijn om een onderzoek in le stellen naar het Poolsehe oorlogsmateriaal en het repatrieeren van de Duitschers uit Galicië te bewaken. HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 103 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschcstraat I Fransch-Britsche samenwerking Eea „peel". De minister voor de voorraden, Burgïn, heeft voor den terugkeer naar Parijs van den Franschen minister voor de bewape ning, Dautry, de journalisten ontvangen en bij deze gelegenheid verklaard: „Wij ma ken een „pool", niet slechts van de grond stoffen van onze beide rijken, doch even eens van hun hulpbronnen voor de fabri cage. Het algeincene doel is, te verzekeren, dat iedere zwakte in het economische leven van het eene land aangevuld zal worden, door hel andere". Australië levert munitie aan Engeland. Het Australische oorlogskabinet heeft gisteren zijr toestemming verleend voor de levering van munitie tot een bedrag van 2.750.000 pond sterling aan Enge land. Er zijn onderhandelingen gaande voor de levering van nieuwe hoevee' hz Jen.' Irak Aanslag op den minister van financiën. De minister van financiën van Irak, Roestam Haidar, is gisteren op zijn bu reau neergeschoten door een oud-inspecteur van politie, die uit 's lands dienst was ont slagen voor wangedrag en een onderhoud met den minister had verzocht. De minister werd in allerijl naar een zie kenhuis vervoerd. Omtrent zijn toestand is nog niets bekend. De dader van den aanslag is gearresteerd. Turkije Parlement verleent regeering speciale volmachten. Do nationale vergadering heeft met al- gemeene stemmen een wetsontwerp goed gekeurd, waarbij aan de Turksche regeering speciale volmachten worden verleend ter verzekering tan de landsverdediging en bescherming van het nationale bedrijfsle ven in geval van buitengewone omstan digheden. Het wetsontwerp staat de regeering bo vendien een bedrag toe van vijf miUioen pond sterling voor buitengewone behoeften voor het ministerie van landsverdediging. Vereenigcfe Staten Senator Borah ernstig ziek. Senator Borah, de gewezen voorzitter van de Senaatscommissie van buitenland sche zaken, heeft tengevolge van een val ■n zijn woning, een hersenbloeding opge- loopen. Zijn toestand is kritiek. Borah was gisteravond volkomen bui ten bewustzijn. De patiënt had hooge koorts. De hem behandelende geneesheer heeft gezegd, dat binnen 24 uur de crisis kon worden verwacht. President Roosevfelt heeft zich telefonischs in verbinding gesteld met het huis van den senator van Idaho, om uiting te geven aan zijn medeleven. Slowakije Algemcene dienstplicht. Het parlement heeft heden de nieuwe wet op de weermacht aangenomen, waarbij algemeene dienstplicht wordt ingevoerd. Voor dienstplichtigen en arbeidsplicht'gen bedraagt de diensttijd twee jaar. De dienst plicht geldt voor alle mannen van 20 tot 50 jaar. Joden worden niet voor don mili tairen dienst opgeroepen, maar ingedeeld Lfij prheidsforniatics, die onder militair commando staan. De president der repu bliek geeft bevel tot mobilisatie en demo bilisatie. Deze courant verschijnt dagelijks, met uit- tendering van Zon- en Feestdagen. Pnjs per kwartaal t 2,franco per post £2.50. Prfls per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers i ets. Abonnementon worden dagelflks aangenomen. Advertentieü voor hot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór t» uur. Een bepaalde plaats van advertentién wordt met gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT NO 2238Q ?n> der Advertentlën: van 1—5 regels f 1 a Iiu. iedere regel meer f080, in het Zaterdagnummer 15 regels f 180, iedere regel meer f 0.85 Reclames f0.75 per regel Incas8okosten5cta.; postkwitantles 15 ets. l arieven van adverientiën by abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling lCleme Advertentién opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 tto. 25 woorden. Elk woord meer iC^?rl 101 660 max,nmm van 80 woorden, s Woensdag8: K leine Ad vertentiën tot 25 woor den t u.25, mits voor Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. *8 Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, Indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. LOUISE DE COUGNYSTR. 32 - TEL. 67910 Heilgymnastiek, Massage, Heete Lucht-Baden, Ademhalings-Gym- nastiek, Speciale Voetbehande ling, Vervormbare Steunzolen. Behandeling uitsluitend op medisch advies. Gedlpl lid van het Nederl Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10 ADVOCAATvanaf 1.15 „Flesch BORDEAUXvanaf 0.90,, RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1.25 VERMOUTHvanaf 1.Lft.fl. OUDE JENEVER „vanaf 2.95 „Llt.kr. Tel. 67885

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1