erwoec e strijd om Sal a Een Russ sche afgesneden KOOLHOVEN EERSTE BLAD De steun aan F nland VLIEGTUIGEN N.V. ABD/JS Wintersche kwalen? Dan Mijnhardtjes halen! Zaterdag 26 Januari 1940 5 Werelds beste Hoest-siroop Rede van Goebbels 92ste Jaargang. No. 22381 TeL No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postreken.ng No. 53IL. BUITENLAND Van het Westfront Oorlog ter zee; Geen U-boot in Noorse he wateren De maatregelen tegen de communistische afgevaardigden België De kalmte weergekeerd Irak AKKER 'S vefcstèïifdbe Duitschtand Gemengd Nieuws Senator Borah t Jong Duitschland. Dit jaar het beslissende? Verdeeldheid en eenheid van meaning De omhoog geloopen schepen Koude in het buitenland m ueze cour&ut verse. U'jiu dagelijks, met ait- tendering van Zoc- en Feestdagen. Prge per warlaa! f 2.—; Iraneo per post I 2.60. Prijs per week: 15 eta. Afzon derlijke üsiinxarrs A ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor bet eerstvolgend nom- ïer moatei vóór elt nar aan bet Bnrean besergd t ja, 's Zaterdags voor s» uur. Een bepaalde plaste van advertentiün 'ordt niet gewaarborgd. Pr^s der Advcrieuttcn. ra» 1S regels 11 55; iedere regel meer f0.30, in iiet Zaterdagnummer l5 regels f 1.80, iedere regel meer 1 0.35 iieclaraes J 0.75 per regel - Incassokoste»5cis.; postkwitanties 15 ets. laneven van ad ver-tent Ibn. bij abonnement xyn aan liet Bureau verkrijgbaar- Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klrme Advertentiën opgenomen a <X5U t/m 15 woor den, f U.75 um. 25 woorden Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten ti én tot 25 woor den f0.25, nut* vóór Dinsdagavond Puur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine AdverUmtièn rl.UU,mdiea oiet vóór Vrijdairavond 6 uur bezorgd. Het gistermiddag om 12 uur uitgegeven legerbericht luidt als volgt: Te land- op de Karelische landengte heelt zich niets nieuws voorgedaan. De vijand gaat voort versterking»! aan te leggen. Aan het Oostelijk front, ten Noord-Oosten van het Ladogameer, hebben de Finnen eenige Russische steunpunten genomen. Tijdens de gevechten vernielden zij vijf tanks en maakten zij vier mitrailleurs en vijf auto matische geweren op de Russen buit. Ver scheidene patrouilles van den vijand wa ren vernietigd. In de richting vain Ilomant- si hebben de Finsche troepen een Sovjet- Russisch detachement, bestaande uit vijf officieren en vijf era veertig man gedeci meerd. In de richting van Kuhmo zijn eveneens twee Sovjet-Russische tanks ver nield. lii Lapland' niets nieuws. Te Markae- jaervi zijn de gevechten den geheeien dag voortgezet. Ter zee ia het Oostelijke deel vaa de Finsche Golfs was 'de bedrijvigheid ia de lucht van den vijand zeer levendig, ge richt op zekere kustlorten. De batterijera van het Ladogameer hebben herhaa.de ma len hun aanvallen hervat op doe.en te land, gelegen aan de Noordelijke en Noord- Ooste.ijkc oevers van het meer. Van do andere zeefronten niets te melden. In de lucht in het Zuiden van Fin land heeft de vijandelijke luchtmacht gis teren een zeker aantal districten in den Archipel van Abo, in het gebied van Han- goe en in het dal van Kymmerae gebom bardeerd. in het Noorden van Finland heeft de vijande.ijke luchtmacht de gebieden van Nautsi en Kajani bestookt. In de zóne der operalies telde men bijna 253 sovjet-Rus sische vliegtuigen boven de Kareiischen landengte en voor het geheele land een totaal van 450 toestellen. Volgens de gis teren ontvangen berichten hebben de Rus sische bommen den dood veroorzaakt van één persoon en verwondden zij vier per sonen, in het geheele laud. Ln den loop van den dag hebben gisteren de Finnen drie Russische toestellen neergehaald. De strijd bij Salla. Er wordt bitter gevochten rondom Maer- kaervi, op ongeveer dertig kilometer ten Westen van rfalla. De Russen slaan thans, nu hun offensief gebroken is, na dat zij ernstig het kopsta ion Kemijaervi hadden bedreigd, voor een tegenaanval, die ben reeds veie mijlen heeft terugge dreven. Hel resultaat van den strijd is echter nog onzeker. De Russen verzame len huil strijdkrachten en werpen, naar gerneid wordt, geïmproviseerde versterkin gen op in een halfcirkelvormige opstel ling. Heter gevoed en uitgerust dan de troepen, die aan andere fronten werden verslagen, zullen de rooie troepen waar schijnlijk een hardnekkiger weerstand bie den en men denkt, dat een nieuwe veld slag met onzekeren uitslag maar van vi taal belang op handen kan zijn. Militaire kringen hier rainera, dat de Russen twee divisies hebben in den sec tor van Salla. Ofschoon zij door hun terug tocht een belangrijk militair voordeel heb ben verloren, hebben de Russera thans veel betere verbindingen met hun ach .'er- land en krijgen zij voedsel en wapens langs wegen, die zij zelf hebben aange legd en die loopen tot aan den spoorweg naar Moermansk. Van betrouwbare zijde wordt nog medegedeeld, dat Finsche patrouilles een Sovjet-Russische divisie aan het front van Salie, ten Noorden van dö „Wespenlaille" van Finland van de achterwaarts gelegen bases hebben af gesneden. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire dis trict LeningradOp 19 Januari bedrijvigheid van verkenners in alle districtera, in eenige sectoren botsingen tusschen kleine eenhe den. In het district Petrozavodsk heeft een verkenningsgroep van ons in het gebied van Kitela een vijandelijk bataljon, dat 2S machinegeweren ter plaatse achterliet, ver nietigde. Op de landengte van Karelië botsingen tusschen vooruitgeschoven eenheden, waar bij de vijand tal van dooden en gewonden te treuren heeft. In eenige strekel hoeft onze luchtmacht verkenningsvluchten gemaakt en militaire doelen gebombardeerd. Sovjet luchtmacht. Gisteren hebben 459 Sovjet-Russisol vliegtuigen boven het front gevlogen, waai- van 250 boven het front van Karelië. Ook hebben de vliegtuigen een bozce', gebracht aan Abo, ïlangoe en de Kymonevalleï. Han- goe, Ekenaes, Karjaa, Lorja, Hyvinka en Riimaka werd en heftig gebombardeerd, even wel werden slechts twee personen ernstig gekwetst. De rnalerieele schade is aan zienlijk. In het Noorden hebben 6 Russische vliegtuigen tusschen Telkosenniemi en Ke mijaervi 150 bommen geworpen, doch geen van deze bommen is ontploft. Drie toestel len vlogen naar Kemijaervi, doch zij konden deze plaats niet passeeren. De steun nit Amerika. Senator Brown onthult, dat de Recon struction Finance Corporation een gewij- zigd plan uitwerkt tot vers rekking van oen leening aan Finland en dat het wetsont werp Maandag in concept gereed zal zijn. Eenige senatoren voorspellen, dat de lee ning een bedrag van 30 millioen dollar niet te boven zal gaan. Zweedsckc steun. De actie voor hulp aan Fin la. ui, d.e ge organiseerd is door de Zweelsche indus trieën, heeft tot dusverre 62 millioen kro nen opgeleverd, die ter beschikking van ile Finsche regeering zullen worden ge steld. Het is waarschijnlijk, dat een deel van dit bedrag in Zweden in den vorm van be stellingen zal worden geplaatst. Het Fransche legerbericht. Het Fransche avondlegerberieht luidt: Te land een kalme dag. Bedrijvigheid der luchtmacht a an beide zijden. Het ministerie van luchtvaart deelt mede Gistermiddag zijn vijandelijke, vliegtuigen boven de zee ten Oosten van Aberdeen door Britsche vliegtuigen aangevallen en verdreven. Volgens de verklaring van de Duitsche regeering. In het Noorsdie. parteraent is gister avond nog onthuld, dak,do Nporsche re geering DuitscMand verzocht bad, de ge vallei' na le gaan. van de dot, zinken brenging van drie btiitéalandsche schepen ter hoogte" van Noorwegen, om, het Brit sche stoomschip Fhomalt Walton, teneinde vast te stellen, of deze] rampen het werk waren geweest van DuitSthe duikbooten. De mimster vara buitjmlandsche zaken, Koht, deelde mede,. da£, de Duitsche re geering geantwoord had,- dat in geen der gevallen Duitsche duikbooten binnen de Noorsche territoriale wateren waren ge weest. Koht voegde hieraax toe, dat in geen der gevallen het bewijs 'was geleverd, dat de schepen waren getorpedeerd en dat derhalve het vermoeden moest worden uitgesproken, dat zij op mijnen waren ge- loopen. De Britsche verliezen ter zee. Het Duitsche Nieuwsbureau njeldt, dat de Britsche koopvaardijvloot in de afge- loopen week buitengewoon zware verlie zen heeft geleden. Tusschen 12 era 18 Januari gingen, voor zoover bekend is 13 stoomschepen en 5 patrouille vaartuigen verloren. De verliezen aan vernietigde vijande lijke tonnage, aldus het bureau, beliepen 60.555 ton. Daaronder valt het Fransche s.s. „Monlaudan", dat 4191 Ion mat. Met inbegrip van de 22.030 ton van het zwaar- beschadigde Canadeesche passagiers-chip Duchess' of-.York." .bejoegen de verie- zen der Fransch-Brilsehe koopvaardij in deze week ruim 80003 ton." Deeasrii motorschip gezonken. Het Dec-nsclie motorsch p Canadian Ree fer (1831 ton), is ter hoogte van Kaap Finisterre (Spanje) gezonken. Zes en twintig geredden van bet Deen sche motorschip Canadian Reefer, dat Don derdagochtend ten Noordwesten van Kaap Vilano in Noordwest Spanje werd getorpe deerd, zijn cpgepikt door een Spaansche vis-schersboot, welke zich ter hoogte van Kaap Finisterre bevond oa te La Corunba aar tand gezet Het sclup was op weg van Haifa naar Glasgow. Ook een vrouw behoort tot de geredden. Een sloep van de .,Windhuk" te Las Pal ma-. De correspondent van de „Times" te Las Palmas bericht, dat gisteren aldaar een sloep van het Duitsche schip „Windhuk" is aangekomen met vijf officieren van dit schip a an boord. De sloep zou 5 November uit Lobito in Portugeesch West-Afrika zijn vertrokken. De reden, waarom de officieren met de sloep de „Windhuk" hebben ver laten, is niet .bekend. Zweedsch schip getorpedeerd. De bemanning gered. Volgens een bij de reederij ontvangen telegram is het Zweedsciie s.s. Pajala (6873 ton), door een duikboot zonder waarschu wing getorpedeerd en binnera 25 minuten gezonken. Het schip, dat een lading graan aan boord had was op weg van Buenos Aires naar Zweden. De geheele uit 35 koppen lies taan de bemanning is in een Schotsche haven aan wal gegaan. De Senaat heeft ruet 294 voor en geen stemmen tegen het wetsontwerp goedge keurd, waarbij de communistische parle mentsleden van hun mandaat vervallen verklaard worden. De ontploffing in AValtham Abbey. Ten aanzien van de ontploffing in de kruitfabriek te Waltham Abbey wordt offi cieei medegedeeld, dat er op grond van op het oogenblik beschikbare gegevens g o reden is om te vermoeden, dat deze ont ploffing het gevolg is van sabotage. De zaak wordt onderzocht door een officieele commissie van onderzoek. Nog een ontploffing. In een timmerfabriek te Croydon heeft zich gistermiddag de derde ontploffing in 24 uur trjds voorgedaan, doch ditmaal schijnt aan opzet niet te worden gedacht Een groote ketel van een centrale verwar ming is u.t elkaar gesprongen, tengevolge waarvan een muur om de fabriek gedcei telijk is ingestort- De ontploffing, die op een kilometer afstand werd gehoord, heeft evenwel geen slachtoffers geëisrht. Militaire verloven binnenkort NEDERLANDSCH FABRIKAAT ts ongetwijfeld UCKER's Abdijsi roop. bevattende een twintigtal krulden, alle heilzaam voor de adem halingsorganen. ln de juiste ver menging en samenstelling. De wer king Is krachtig en snel. Kruiden hebben ;een nadeeien voor de andere tlchaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug De reeds oo krachtige werking van ibd/jsiroop is thans bovendien nog '«sterk;, o.a door bet toevoegen van „codeïne", de sterkste tioestbe- dwingende stot Gebruikt daarom Benige der 20 kruiden toegekend. Na hel alarm van vorige week is de kaJmle in het land teruggekeerd. Niets is gewijzigd in de bij die gelegenheid ge nomen veiligheidsmaatregelen. Eerlang zullen de rerloven aan de mili tairen weer worden toegekend. Gezondheidstoestand van mini>(er Haidar. De gezondheidstoestand van den minis ter van financiën van Irak, Haidar, op wien een aanslag is gepleegd, blijft cri- tiek, toch is een lichte verbetering te be speuren. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 cl.. 11.60. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar De terugkeer der Duitschors uit Oost-Polen Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat tot dusverre 801000 bewoners van Oost- Polen, die van Duitsche afstamming zijn, hel door Rusland bezette gebied hebben, verlaten. Van hen zijn 35300 naar het oude Duitscliland gebracht, waar zij in afwach ting van hun vertrek nair de „Ostgauea" in Kampen verblijf houden. Ben lange politieke loopbaan. Hedennacht om 2.05 uur, A.T. is Se nator Borah overleden. William Edgar Borah, de Amerikaan- sche politicus, werd op 29 Juni 1865 te Fairfield in Illinois geboren, en is dus 74 jaxera oud geworden. Hij heeft gestudeerd aan de universiteiten van Enfield (III.) en Kansas. in 1889 begon hij een ad'vocatenprac- tijk te Lyons (Kansas). Van 1890 tot 1901 heeft hij te Boise (Idaho) gepractiseerd, waar hij ook later tot de Balie behoorde. In 190G werd hij gekozen tot senator van Idaho en Sindsdien werd zijn mandaat steedï hernieuwd. In 1912, fcoera er een scheuring was in de reprablikeicsche par tij, bestreed Borah wel is waar de can- didatuur Taft, doch hoewel hij sympa thiek s'ond tegenover de politiek van Roo sevelt, volgde hij de zen niet. Borah was voorstander var vrouwenkiesrecht en bepleitte de onafhan kelijkheid» der Phi- lippijnen, doch hij was fel gekant tegen verscheiden i "atregelen der regee ring van president \V »ison, terwijl hij steeds een verklaard tegenstander is geweest van den Volkenbond. In den laatsten tijd heeft Borali nog veel critiek geleverd op de neutral iteits- wetgeving. J Bij Griep. Koorts, Kou, Rheumatische pijnen. Spit, Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig gevoel- De echte zijn niet rond, maar hartvormig 12 stuks 50 ct.. 2st 10 st. Bij Apoth en Drogisten Senator Borah, Minister dr. Goebbels heeft te Posen een rede gehouden voor meer dan 15.0,0 emigranten uit de randstaten van Wolhy- nie H zeide order meer, dat Engeland er nooil ernstig aan geiaclit heeft Polen te hulp te komen. Polen had slechts de taalt Duitschland tot het uiterste te pro- vooeeren, omdat Engeland hoopte op deze wijze den oorlog te kunnen ontketenen. „Deze oorlog aldus vervolgde Goeb bels is in werkelijkheid een bolsing tusschen de afgeleefde plutocratie on het nieuwe socialistische Duitschland. Londen en Parijs hadden een tweede en slechtei Versailles in den zin. Da oorlog is dus voor geheel Duitschland een strijd voor het nationale beslaan. Ook de po gingen der Fransch-Britsche plutocratie, de schuld aan den oorlog op Duitscliland te schuiven, moeten op de stelligste wijze af gewezen worden. Alle documenten over het uitbreken van den oorlog bewijzen het tegendeel, en wanneer documenten niet voldoende rijn, behoeft meu slechts de vraag te stellen: wie heeft de oorlog verklaard?" De gebooriestatistieken- Eeo Engelsch minister heeft dezer dagen gezegd, dat het Engelsche en het Fransche r-olk, anders dan hst Duitsche, jong zjjn. Doch men behoeft slechts de geboorte- statistieken te bezien, om aan te toonen, •waar het verleden en waar de toekomst ligt In het afgeloopen jaar zijn in Duitschland 300.000 kinderen meer le>r wereld geko men dan in Engeland en Frankr.jk samen Dit is ook de reden, waaroin de Engelsche ophitsei het Duitsche volk eu in liet bi- zandt. het nat.-soc. regime met helschen haat vervolgen. Het is geheel onjuist ver gelijkingen te treffen tusschen het Djitsch- land van 1914 en dat van 1940. De mili taire uitrusting van Duitschland, de eoo- no .ische en voedingsbronnen zijn meer dan voldoende om den oorlog zegevierend te doorstaan. Het vierjarige plan heeft een herhaling van een Engelsche blokkade van 1914—1918 reeds bij voorbaat tot on doelmatigheid gedoemd. Verdeeldheid van ïneening over eenige kwesties? „Be plutocratieën in Londen en Parijs zullen spoedig genoeg merken, wat de plannen van den Fiihrer zijn. Wij hebben van den aanvang af verklaard, dat wij niet met den aanval willen beginnen, omdat wij dezen oorlog niet wenschten. De mea ning van ons volk moge verdeeld zijn over deze of gene kwestie, maar wat de En- gelschen betreft is er maar één meening, n.l. vernietig ze. Ik waarschuw u, dat wij het beslissende jaar zijn binnengetreden. Een dergelijk con flict eischi vele offers. Het is niet aange naam om in een koude kamer te zitten. Het is evenmin prettig om in de frontlinie te liggen en te moeten dienken, "dat de za ken thnis slechter worden". De „Parkhaven" weer vlot. He' Nederlandsclie s.s. „Parkhaven", dat nabij Batli in de Westerschelde omhoog zat ,is vannacht vlotgekomen en heeft ter reede van Vlissingen geankerd voor or ders Het Japansche s.s. „Tasimo Maru" is vannacht niet vlot gekomen. Verdere po gingen om het schip vlot te brengen zul len in den voormiddag worden onderno men. Bezweken. De 70-jarige mevr. A. M. K.De V., die eenige dagen geleden in haar woning in de Zomerhofstraat te Rotterdam in brand is geraakt, is in het ziekenhuis aan den Bergweg aan de bekomen verwondingen overleden. De winter in Zwitserland. In La Brevine in de Neuenburger Jura is gisteren met 32 graden onder nul de laagste temperatuur van dezen winter In Zwitserland opgeteekend. In Davos vroor het 32 graden. Alleen in Lugano dooide het één graad. Trein in Hongarije ingesneeuwd. Tengevolge van overvloedigen sneeuwval heeft de sneltrein BoedapestTriest te Fonyou bij het Balatonmeer moeten stop pen Er is geen hoop, dat het baanvak spoe dig zal kunnen worden geruimd. Overigens deelt de directie der spoor wegen mede, dal het verkeer op ongeveer dertig baanvakken inoet worden gestaakt, waar de sneeuw hier en daar vijf meter hoog lag. Veel sneeuwval in Portugal. In verscheidene jaren hoeft het in Noord- Portugal niet zoo overvloedig gesneeuwd' i de laatste 48 uur met name was er; veel sneeuwval in Viana Casteio, waar in veertig jaar geen sneeuw was gevallen. In sommige deelen des lands ligt de sneeuw dertig centimeter dik. Deensch schip door brand verwoest. Het Deensclue vrachtschip Isafold (871' ton) werd gisteravond door een brand ver woest, toen het aan de kade m een Schot sche haven voor anker lag. Geen der leden van de bemanning werd gewond en. aan boord bevond zich geen lading. Ontploffing in Belgische kruitfabriek. In de zeefafdeeling vara een kruitfabriek in de provincie Namen is een hoeveel heid van 6 K.G. buskruit oniplofL De fa briek is geheel verwoest doch persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. F" is-v-Tri- '"-f"

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1