CHURCHILLS WOORDEN EENIGSZINS VERZACHT Weinig indruk bij de neutralen EERSTE BLAD De Duitsche actie in de richting van den Balkan Dinsdag 23 Januari 1940 No. 22383 Van het Westfront Oorlog ter zee De Duitsche troepen in Gaiicie De strijd in China Vereemgde Staten De vreemde vliegtuigen boven ons land Zwitserland Gemengd Nieuws Huwelijkszwendeiaar aangehouden Tel. No. 69300 (3 lijnen). 92ste laargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Beuter seint: In antwoord op tal van vragen van neutrale waarnemers over de betee- kexxms van de opmerkingen van Chur chill met betrekking tot de neutralen, werd gisteren in gezaghebbende krin gen te Londen verklaard, dat er aan herinnerd dient te worden, dat de redevoering een was van een reeks, waarin de ministers hun persoonlijke commentaren geven op den loop van den oorlog. Het was m feite een „praatje br den haard", een toespraak voor de •microfoon en niet en verklaring, welke beschouwd moet worden als een mededeel m» over de regeexingspoli- tiek, welke in het Lagerhuis zou moe ten worden gedaan. Om deze reden moeten de neutralen de redevoering in het juiste licht zien. Niettemin werd Reuter er van in kennis gesteld, dat, voor zoover gere fereerd wordt aan neutralen de op merkingen van den minister van ma rine groot gezag hebben. Churchill heeft uiteengezet, wat thans voor allen duidelijk is: dal de geheefe neutrale w< rpld begunstigd zou worden door een overwinning der geallieerden. De neutralen hebben n de afgeloopen jaren groote bedragen moeten uitgeven om zich zeif te («schermen tegen bedreigingen van Duitsche aaressie. De geallieerdea vechten lot het einde van die agressie en indien zij zouden gewonnen hebben, zouden de neutralen piofiteeren van een vrede, ge wonnen ten koste van geallieerd bloed en geld, in dezelfde mate als de geallieer den zeiven. Noorwegen en de rede van Church ilL In een commentaar op de rede van Church Lil schreef Dagbladet gisteravond': Churchills „moreele aansporingen" zijn on gerechtvaardigd, aangezien de Noordsche staten zelve besloten hebben .nland hulp te geven zooveel als zij dat (cunnen doen binnen de mogelijkheden" van het interna tionale recht. Dagbladet voegt hieraan toe: Hoe hun neutraliteit verzoend moet wor den met hun bijstand aan Finland is een zaak, welke door de Noorsahe staten zel ve moet worden uitgemaakt. Met hel recht op neutraliteit gaat de plicht gepaard om een beslissing te nemen, vrij van druk van buiten. Zweden niet onder den indruk. Het beroep, dat Ghurchill in zijn radio rede op de neutralen heeft gedaan, heeft op Zweden geen indruk gemaakt. Het is niet waarschijnlijk, dat zulk een beroep weerklank zou vinden bij de Zwe- den, die de neutraliteit beschouwen als het kardinale punt van hun politiek, welke verdedigd moet worden gelijk hun onaf hankelijkheid en souvereiniteit. De vwitsersche reactie op de rede van Churchill. Do Zwitsersche „Nouvelle Gazette" schrijft ten aanzien van de rede van mi nister Churchill, dat „indien het de be doeling van Churchill is de neutralen aan te sporen, dan antwoorden wij, dat dit niet nocdig is. De neutralen hebben steeds zonder angst de dreigementen het hoofd geboden Wat Zwitserland betreft dit land is niet betrokken in de actie van d'e an dere neutralen in het vervullen van de verplichtingen overeenkomstig het hand vest van den Volkenbond'. Sedert d'e vol ledige neutraliteit van Zwitserland' is er kend door den Volkenbondsraad', rusten op dit land geen verplichtingen meer". De geallieerden tegen uitbreiding van het operatieterrein Havas meldt: In welingelichte kringen te Parijs noemt men de berichten in de Duit sche bladen, met name die uit Genève, waarin aan de regeeringen van Frank rijk en Groot Brittannië fantastische militaire plannen warden toegeschre ven tot uitbreiding van het operatie- terrein, zonder grond. Maisky naar Moskou? Naar de diplomatieke redacteur van de „News Chronicle" meldt, hoorde men gis teren te Londen, dat de Russische ambassa deur, Maisky, binnenkort naar Moskou zou vertrekken. De reden is niet bekend. In. zekere kringen gelooft men, dat Maisky wellicht op het Kremlin rapport over de verschillende aspecten van den 'internatio nalen toestand gaat uitbrengen. In dil verband herinnert men er aan, dat Maisky waarschijnlijk de meest gezag hebbende adviseur voor Finsche vraagstuk ken is. Hij is namelijk van 1929 tot 1932 gezant te Helsinki geweest en heeft toen over het Finsch-Russische niet-aainvalsver- drag onderhandeld "i het eeteekend. Nieuwe aanval van het roode leger Reutel meldt uit Helsinki: Het ronde leger heeft een nieuwe aanval ontketend langs de lijn van de Noordoostkust van het Ladogameer tot de grens benoorden Ilomantsi. Uit het Finsrii" iegerbericht van gister avond blijkt, dat de Russen op ver scheidene punten teruggeslagen zijn. Gisteren zyn te Helsinki een aantal bui- ienlandsche vliegers, waaronder enkele Ita lianen, aangekomen. Een Ita.iaan, die reeds de uniform van de Finsche luchtmacht droeg, heeft in een interview gezegd, dat hij zeker was van de overwinning van Finlano, omdat hij zich niet in kan den ken, dat de wereld zal duiden, dat het bolsjewisme zal zegevieren. Hij was via Duitsehland naar Finland gekomen. Toen de grensbeambten nem daar naar het doel van zijn rus vroegen, had hij glimlachend gezegd. „Wintersport". De strijd bjj Sala duurt nog voort. De Finnen zetten hun tactiek voort en pogen door snelle patrouilles afdeelingen van het roode leger weg te lokken van de hoofd macht. Bij de bombardementen door de Sovjet Russische luchtmacht, hebben de vliegers een nieuwe tactiek toegepast. Zij wierpen licbtkogels uit, om hun bombardementen te leiden. Russische vliegers, die gevangen geno men werden, hebben toegegeven, dat ge brek aar; benzine begint te ontstaan in het roode leger. De Russische luchtbombardementen. Havas seint uit Stockholm: De Finsche autoriteiten verklaren, dat de Russische luchtmacht tijdens de bom bardementen bijna 6700 bommen hebben laten vallen. Achttien personen werden ge dood en 109 gewond. Het betrekkelijk geringe aantal slacht offers is hieraan te danken, dat de be volking zich tijdens het luchtalarm beter weet te beveiligen. De Russische vliegtui gen vliegen dikwijls boven de wolken en laten hun bommen op goed- geluk vallen, zonder dat zij zelfs aarde kunnen zien. Men schat, dat ieder menschenieven de Russische luchtmacht twee vliegtuigen en zes vliegers heeft gekost. De materieel© schade is eveneens vrij beperkt en bet verkeek is om zoo te zeggen niet onder broken geweest. Bnitenlandsche steun. Naar Hoover, de voorzitter van het Arue- rïkaansche comité voor hulp aan Finland heeft verklaard, zal een nieuwe gift van 400.000 dollar naar Finland: worden ge zonden. Reeds zijn 800.000 dollar gezon den. De Canadeesche regeering heeft besloten een bedrag van 100.000 dollar beschik baar te stellen voor den aankoop van levensmiddelen door Finland. Deze levens middelen zullen in Canada gekocht wor den, ongetwijfeld zal Ottawa infótmeeren, welke producten Finland het méést noodig heeft. De regeering van Uruguay heeft in den ministerraad voorgesteld1 bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, wiarbij een bedrag van 100.000 pest» beschikbaar wordt gesteld voor hulp aan. Finland, Het voorstel werd eenstemmig goedgekeurd. ]>e Finsche Mnv&l op Kroon stad. Havas verneemt, dat de aanval op Kroon stad is ondernomen door dertig Finsche vliegtuigen. De Russische oorlogsschepen bij Kroon stad zijn volkomen ingevroren. Verschei dene zouden ernstig door hot bombarde ment beschadigd zijn. In officieel© Finsche kringen zwijgt men echter over de aanvallen op Kroonstad en de Russische bases in Estland, of wel men spreekt het tegen. Het Fransche avond Iegerbericht luidt: „Een dag zonder incident". Hedenochtend werd gemeld: „Ten Westen van de Vogezen is een vijandelijke overval met verliezen voorden vijand verijdeld". Het opperbevel van «Je Duitsche weer- n achl maakt bekend!: In he. grensgebied ten Zuidoosten van Pirmasens maakte een verkenningsaftee- ling zander eigen verliezen eenige gevan genen De vijand1 had bovendien verschei dene dooden. D< marine heeft ook de laatste weken in de Noordzee, den Atlantischen Oceaan en de Oostzee met succes handelsoorlog gevoerd. De activiteit der mijnenvegers en voorpostbooten werd evoneehs stelselmatig voortgezet. v - Engelsche treiler verloren geacht. De Britsehe admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven waarin wordt medege deeld De secretaris der admiraliteit betreurt het te mopten mededeelen, dat Zr. Ms. tre ter Valdora, tijdelijk gezagvoerder Potterton, over tijd is en dat aangenomen moet wor den, dat hij gezonken is. De* Valdora was bemand met negen zeelieden. Zweedseh schip na ontploffing aan de Noorsche kost gezonken Een door een Noorsch stoomschip gered lid der bemanning van het Zweedsche kolenschip Foxen, heeft thans gemeld, dat het schip voor de Noorsche kust na een hevige ontploffing binnen enkele minuten is gezonken. Blijkbaar zijn 18 leden der bemanning omgekomen. Grieksch sehip getorpedeerd. Reuter meldt uit Lissabon: Het 5329 ton metende Grieksche s.s. „He katonarchos Drakoelis", is 150 mijl van Pe- niche in Portugal door een Duitsche duik boot getorpedeerd. Door de ontploffing wer den zes opvarenden gedood. De kapiie'" en twaalf leden der bemanning zijn door het Italiaansche s.s. „Ninopadre" gerei en naar Gibraltar gebracht. De tien overige op varenden zijn door een Spaansch schip in veiligheid gebracht. Het Grieksche schip voer, toen het werd aangevallen, in Zuidelijke richting. Havas nn-ldt uit Ccmauti: Volgens benenten uit over het alge meen welingelichte bron, zijn in den nacht van 14 op 15 Januari de eerste Duit sche delaethcni mten in Lwow aangekomen, nadat de sovjet Russische radio onnoep den veer! umden Januari in een kort be richt in het Poolseb en het Oekrainscb de burgerbevolking had uitgenoodigd niet zenuwachtig Ie worden over de aanwezig heid der luitsche troepen en kalm te blijven. Een deei der Duitsche troepen is sinds dien dag <u de Talieisehe hoofdstad ge bleven. Anuere detachementen werden op 15 Januari met treinen in Oostelijke rich ting gezonden. Een ander bericht meldt, dat in Oost- Galicië honderden Duitsche technici zijn aangekomen, belast met de regeling der repatrieenng der Duiischers uit Oost Po len en met de bewaking van de door reis door Sovjetgebied van de uit Roe menië komende goederentreinen. Dit bericht is van geen enkele kant tegengesproken en schijnt op goede grond slagen te berusten. Duitsfisland verschaft zich aandeel in Roemeensche wa penfabrieken. Reuter meldt uit Boekarest: Naar vernomen wordt, heeft Duitschland een belangrijk aandeel verworven in twee van Roemenië's grootste bewapeningsfir ma's door een uitspraak vaa een speciale Roemeensehe juridische commissie, die on geveer een half millioeo aandeden en certificaten onder berusting van den be waarder te Londen waardeloos verklaard heeft Een onlangs in Roemenië aangenomen wet verbiedt, dat aandeelen van Roemeen sehe maatschappijen, die voor de lands verdediging werken, in het buitenland ge plaatst o! van dé hand gedaan worden, en voor zoover deze aandeelen zich reeds in buitcnlandsch bezit bevonden, konden zij waardeloos verklaard worden, ofschoon de bezilters er van de uitgifte in Roe menië van duplicaten van dezelfde nomi nale waarde konden eischen. De Duitachers hebben onmiddellijk ge bruik van deze wet gemaakt om dupli caten te eischen voor 177.600 aandeelen in do ïtesita, het geweldige ijzer- en staal- syndicaat en 328.255 aandeelen in vuur wapenconcern Copsa Mica Cugir. De Japanners over de Tsje- kiang. Het Japansohe expeditieleger in Tsje- kiang is gisteren, volgens Domei, zonder verliezen de 1600 meter breede Tsieo- tang-rivier overgestoken. Ongeveer 50.000 man Chineesche troepen, welke aan de overzijde van de rivier lagen, werden ver dreven De reactie in Denemarken. Reuter meldt uit Kopenliagen „Of d' oproep van Churchill een parti culier karakter droeg, dan wel de gevoe lens van hel Britsehe oorlogskabinet weer gaf, hij zal op krachtig verzet stuiten in de groep van neutrale staten, waartoe Dene marken behoort", aldus schrijft Ekstra- bladet. Het blad voegt eraan toe, „dat de neutraliteitsverklaring, die j.l. Donderdag in het parlement is afgelegd, een ant woord vormt, dat gegeven zal worden op alle oproepen al wenken uit elk der beide oorlogvoerende kampen betreffende de Beensche neutraliteit zoolang de oorlog duurt". De vorming van een nieuwe Chineesche regeering Het D.N.B. meldt uil Sjanghai: Voor de conferentie in Tsingtao zijn al daar reeds de leidende Chineesche persoon lijkheden aangekomen, n.l. Wangtsjingwei, Wangkehmiin, de leider der Pekingregee- ring en Lianghoengtsji, de leider der ver- nieuwingsregeering in Nanking. Bovendien is generaal Lisjoesin de opperbevelhebber van het Mongoolsohe leger en voorzitter van den staatsraad der gefedereerde auto nome regeering van Mongolië als vertegen woordiger der Mongoolsohe vorsten naar Tsingtao gekomen om met vertegenwoor digers van de orthodoxe Kwomintang den status zijner regeering ten aanzien van de centrale politieke commissie fce regelen. De mogelijkheid van vredeson derhandelingen. Reuter meldt uit Tsjoengking: Een officieeie woordvoerder van de'Chi neesche regeering heeft den correspondent van Reuter medegedeeld, dat de mogelijk heid voor vredesonderhandelingen tus- schen Japan en de wettige regeering van China thans geheel is verdwenen. De Chi neesche; regeenng is vast besloten den oorlog voort te zetten en deze vas beraden heid kan slechts worden aangewakkerd door de Japansche voorwaarden, welkle door Wang Tsjing Wei zijn aangenomen. Deze voorwaarden beteekenen een volledige over gave. België Huiszoekingen te Eupeu. Op bevel van het parket heeft die po litie te Eupen huiszoekingen verricht in de bureau*: van de bladen „Eupener Zei- tung" en „Eupener Naohrichten", zoomele in de woningen van den afgezoiton wet houder Gierets en van een vroegeren agent van politie. Deze huiszoekingen vloeiden voort uit de arrestatie van een zekeren Vanderbergen. Verscheidene docu menten zijn in beslag genomen. De geallieerde vliegtuigeuaankoopen. Morgenthau heeft te kennen gegeven, dat hij op verzoek van Roosevelt bezig is met het coördineeren van de geallieerde en Amerikaansche vliegtuigbestellingen in de Vereenigde Staten. Voor de senaatscom missie verklaarde hij, dat hij de aankoopen der Fransche militaire missie van voor den oorlog vergemakkelijkte. Hij zou een regeling treffen tussclxen de Amerikaan sche en de geallieerde vliegtuigopdrach- ten om te voorkomen, dat conflicten ont staan, waardoor de prijzen zouden kunnen worden opgejaagd en moeilijkheden in de aflevering zouden kunnen ontstaan. BINNENLAND Nederlandsche reges-ring zal te Berlijn en Londen pro testeeren. De regeeringspersdienst meldt; Uit nadere rapporten omtrent de ovear- vlieging van ons landi op Maandagmid dag, is gebleken, dat niet verscheidene, doch slechts één vreemd vliegtuig zich aan deze schending van onze neu traliteit heeft schuldig gemaakt. Het vliegtuig, dat op verschillende plaat sen van ons land werd beschoten, is als een Duitsch toestel herkend'. Te Berlijn zal naar aanleiding van dit Nader meldt de regoeringspersdienst, dat gistermiddag om 12.45 uur eeu' Engelsch vliegtuig boven Gorlcum ca omstreken is waargenomen. Ook dit vliegtuig is beschoten. Te Londen zal een protest togen deze schending van onze neutraliteit wor den ingediend. geval een protest worden ingedi.end. Engeland spreekt tegen. Het Britsehe ministerie van luchtvaart doelt mede: Gisteravond' is in Nederland officieel verklaard, dat een vliegtuig vau de Royal Air Force des middags over het Zuiden van Nederland had gevlogen en dat het vuur op dit toestel, was geopend. Een vol ledig onderzoek is ingesteld, waarbij werd vastgesteld, dat het bewuste vliegtuig geen F ."tseh toestel kon geweest zijn. Motta overleden In den afgeloopen nacht om vijf uur is de Zwitserscshe staatsman Giuseppe Motta overleden. Motta was op 29 December 1871 in Airoio geboren. Zijn loopbaan begoo hij als advocaat in zijn geboortestad'. In 1912 werd hij lid van den „Bundesrat" waarin hij tot 1919 het departement van financiën en na 1920 het departement vam buiteniandsche zaken beheerde. Ln deze laatste functie vooral verwierf Motta groote internationale bekendheid, te meer omdat hij als Zwitsersoh gedelegeerde sinds 1920 herhaaldelijk in den Volken bond zijn stem liet hooren. In 1924 presideerde hij" zelfs de Vol kenbands-assemblee. Vele malen is Motta bondspresident vm de Zwitsersche republiek geweest. Ais politicus was hij aangesloten bjj de katholieke conservatieve volkspartij. Duitsch dienstmeisje opge licht, De Amsterdamsche politie van het bu reau Overtoom heeft een 29-jarigen sla gersknecht aangehouden, die eenigen tijd geleden met een Duitsch dienstmeisje om gang heeft gehad. Hij had liet meisje trouw beloften gedaan. De beloften zijn geen wer kelijkheid geworden. Hij heeft wel geld, nu eens kleine bedragen en ook een grootere som, ten bedrage van twee honderd gulden onder allerlei voorwedsels van haar ge leend. Nadat hij het bedrag tot f375 had volgemaakt, heeft zij nimmer meer iets van haar „verloofde" gehoord. Voor den rechter zullen zij elkaar weerzien. De piloot J. J. Schott, de eerste bestuur der Van het op Bali neergestortte K. N. I .L. M.-vliegfuig, die met zeven anderen der inzittenden bij de vliegtuigramp om het .leven kwam. D#ï» cooraot »eraclu)nl üsgdyks, mstliit- rendering1 Tan Zon- «n Feestdagtn. Fpjs par kwartaal f 8.—franco par post f 8.50. - Prjja per weet: 15 ots. A&on- darljlte nummers l «te. Abonnementen worden dageUjks aangenomezL Adrertentiën voor het eerstvolgend nuns, mer moeten vóór elf uur aan bei Bureau beiorgd ziin, 's Zaterdags vóór utix. Eea bepaalde plaste Tan adrertentiïn wordt niet gewaarborgd. i Pr^sder AdvenentiSm van t5 rrgels I1S^ iedere regel meer f {130, in het Ziterdagmunraer 15 regel» f 1.80, iedere regel meer I" 035 Reclame» fU75 per regel. Incassokostend ct*.; postkwitanties 15 cta. Taneven van advcrtentien cbaar. kleine i opgenomen a 1030 t/ra. ia oor den, f 0.75 Um. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, Woensdags: Klein© Advertentiën tot25woor den f Q.25, nuts vóór Dini»da*avoDd fi uur aan het Bureau bexwgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien nlat vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1