STADSNIEUWS d§ De Ambachtsschool Dooi? Omliggende Gemeenten Het ambtsgebed Steun aan den tuinbouw Censuur op berichten naar het buiteniawi WANDGEDIERTE Nasleep van een berooving Dubbel afscheid Schiedamsefte dahlia's naar Bandoeng De distrïbutiëstamkaarten Waterpolo BINNENLAND sport Feestavond Boksen Tin DekkersLooatelll Rechtszaken Fa. W. VAN LOON STADHOUDERSLAAN 37. „Klasse-justitie" Het nieuwe gebouw. Zoo men weet is het gebouw van de ambachtsschool aau de St. Liduinastraat in een toestand geraakt, o.a. door ver zakking, dat groote herstellingen noodig rijn, welke zooveel kosten zouden mee brengen, dat het beter is een nieuw school gebouw te stichten. In principe heeft het bestuur van de ,,V'ereeiug;ag De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" daartoe dan ook besloten en ook de autoriteiten gaan danr- nive aceoord. De moeilijkheid is echter een geschikt terrein te vinden. Dit moet 3500 a 4000 112. gToot zijn, c-n uit verkeers-technisdi oogpunt geen bezwaren opleveren. Als op een oogvnblik GUÜ jongens een gebouw verlaten, moet er gelegenheid zijn, dat deze zich snel verspreiden. Aan een nau we straal zou de ambachtsschool dus niet gebouwd kunnen worden I Het vinnen van een geschikt terrein in onze gemeente is niet zoo eenvoudig. Een gevonden terrein onge schikt verklaard. Naar we vernemen had het bestuur een terrein gevonden, dat naar zijn oordeel geschikt was; ook het ge meentebestuur ging daarmee in prin cipe accoord. De rijksgebouwendienst anaaktc echter in verband met luoht- gevaar bezwaar tegen de keus, zocdat het oorspronkelijk plan moest wor ten losgelaten. Men is toen opnieuw gaan zoeken naar een oplossiiig en vermoedelijk zal binnenkort een nieuw plan aan de rijksautoriteiten tei goedkeuring kun nen worden voorgelegd. Het bestaande gebouw zal naar schat ting nog wel een paar jaar dienst kunnen doen, voor er gevaar zou ontstaan voor ben, die zich daarin bevinden. De cen trale verwarming eischt echter dringend voorziening en het is feitelijk niet ver antwoord groote kosten te maken voor wat zal blijken een tijdelijke voorziening te zijn. Algemeene ledenvergadering. Op Woensdag 31 Januari a.s. wordt een algemeene ledenvergadering van de Ver- «enïging De Ambachtsschool voor Schie dam en Omstreken gehouden. Op de agenda komi als punt 5 voor: Aangaan van een geldt eemng Dit punt houdt echter geen verband snel den schoolbouw. Voor het aanschaffen van eooige machines en het vervangen van materiaal is geld noodig, dat door middel van een gelöleening met een zeer korten looptijd vijf jaren zal worden ver kregen. Van de Ambachtsschool. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, heeft de heer L. IL Pomes, leeraar meubelmakon aan de Am bachtsschool en de Nijverheidsavondschool, zijp functie neergelegd'. De laatste maan den was de heer Pomes reeds met zieken verlof Thans is hij in zooverre hersteld', dat Zaterdagmorgen in de Ambachtsschool officieel afscheid1 genomen zal worden van den leeraar meubelmaken, die de school ruim 29 jaar heeft gediend. De heer L. 11. Pomes trad1 n.l. 1 December 1910 alhier in. dienst Met ingang van 1 Februari verlaat nog een oude getrouwe de Ambachtsschool. De heer J Bekros, die van de opening der school af, op 1 October 1908, de functie van concierge vervult, gaat aan het eind! dezer maand heen. In de 31 jaar, dat hij bij het aangaan der school in de vestibule stand, heeft Bekius heel wat nieuwe ge zichten zien komen. Dat hij brj d'e jongelui getapt is, blijkt telken jare wel, als bij de promotie en bet uitreiken der diploma's van bestuurszijde ook een woord van waar deering voor Bekius en zijn helper, den beer H. Bitter, wordt gesproken. We heb ben het meermalen meegemaakt, dat dan bij wijze van instemming een krachtig ge luid door de jongelui werd geproduceerd. Van een officieel afscheid is de heer Be kius afkeerig. Benoeming. Als opvolger van den heer L. H. Pomes is benoemd tot leeraar meubel maken aan de Ambachtsschool alhier, de heer A. van Weeren, leeraar aan de Ambachts school te Zwolle. In de vacature van concierge is nog niet voorzien. Als opvolger van den heer Be kius moet een wachtgelder benoemd wor den en het kiezen van de meest geschikte candidaat uit de lange lijsten, die het de partement heeft toegezonden, is niet een voudig! Papperige massa's op «le stralcu. Zou het einde van de vorstperiode be reikt zijn Velen hebben de laalstc dagen gewenseht, dat liet ma-ar warm water zou gaan regen! Ze zijn ran meaning: „Er is niks aan; die kou!" Vooral zij, die met een wagen langs den weg hun brood moeten verdienen brood- en melkbezorgers, groentehan delaren, enz., verlangen hardgrondig naar «looi. Die is hedenmorgen gekomen! Om liaif 9 was het kwik in de thermo meter reeds boven liet nulpunt gestegen en nadien is het blijven dooien, ai was het om 3 uur hedenmiddag 4 graden. We hebben de laatste weken al meer meegemaakt, dat het ging dooien, maar dan was bet slechts van korten duur. Mis schien dat het nu meonons is. De straten zijn niet meer zoo glad', maar meerendecls met een vuil bruine, pappe rige massa bedekt. Hoe eerder dit ver dwenen zal zijn, des te beter. Schaatsenrijden. De baan van de S.IJ.V. was hedenmid dag nog open. Of dat hedenavond ook nog het geval zal zijn, hangt van de tempera tuur af. Het ijs is sterk genoeg, maar het is de vraag, of het nog wel een genoegen zal zijn orn te rijden. Op den vijver achter de Algemeene Be graafplaats en op het landijs nabij het Pompstation hadden particulieren de laat ste dagen baantje? aangelegd. Vooral het ijs aan den Rotterdamschedijk liet wel wat te wenschen over. De Poldervaart bleef onberijdbaar in verband met de sneeuwlaag op het ijs, die niet opgeruimd is. Welk weer wordt verwacht? Of de vorst afscheid heeft genomen, kan ook De Bilt nog niet zeggen. Over den algemeenen weerstoestand zegt het K.N.M.I.: „De depressie over de Oostzee is verder naar het Westen doorgedrongen, en vult nu op. De kern van 1004 m.bar ligt thans in Zuid-Denemarken. De vlakke rug van hoogen luchtdruk, die zich gisteren over ons land bevond, heeft zich in Zuid-Weste lijke rioliling verplaatst en nam daarbij sterk in beteekenis toe. Tengevolge hier van draaide de wind in ons landi naar het Westen en er vielen plaatselijk weer aan zienlijke hoeveelheden sneeuw. Over hel geheete land en vooral aan de kust is de vorst verminderd. In den ochtend steeg in Den Helder en Vlissingen de tempera tuur boven het vriespunt. Het arctische maximum over Groenland is weer toegenomen, dat over Scandinavië nam iets in beteekenis af. Nabij IJsland is een depressie ver schenen, welke de luchtdruk daar fünk deed dalen. Zij dringt nog maar zeer lang zaam verder naar het Oosten door. De schaarscke weerberichten van den Oceaan maken het zeer moeilijk de plaats te be palen van de sforingsfronten, die van zoo groot belang zijn voor het verdere weers- verloop in onze omgeving. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Azoren van 1025 m.bar heeft zich in de richting van Portugal verplaatst. Het minimum in de Middellandsche Zee ligt aan de Noord'-kust van Libye, zijn storingsfront, dat zich over den Balkan beweegt, brengt in Zuid>-Slavië en Honga rije zeer zware sneeuwval en plaatselijk ook regen". Men ziet, veel houvast heeft men nog niet. Maar in ieder geval wordt er in het bericht van regen gerept. En daar ver langen velen ook hier een flink portie van! Meeuwen. Vooral ook de vogels. Honderden meeuwen zitten op of bij onze binnen havens te wachten of er misschien een goede genius kemt, die wat brood strooit. En onder hen bewoog zich hedenmorgen voor ons bureau een statige reigerl Later zat deze eenzaam te turen naar een straaltje water, dat door de sluis deuren kwam! Zending .Uignons naar de In dische Jaarbeurs. Op uiüioodiging van de Nederlandsche Dahlia-vereeniging, heeft Gemeen le Werken een zending -Mignon-dahlia's gereedgemaakt welke vanmorgen \erzondeu zijn naar Iridic, om gepoot te worden op het Jaavbcurster- rein te Bandoeng, zoodat zij gedurende den tijd, dat daar de Indische Jaarbeurs gehouden wordt, in vollen bloei zullen staan. Het is miusschien niet zoo algemeen be kend ais het Soit eigenlijk verdient, dat de Selriedamsche Plantsoendienst ten goe den naam heeft gemaakt met het kweeken van Mignon-dahlia's. De vroegere gemeente, tuinarchitect, de heer J. K Dominions, heeft verscheidene fraaie producten ge kweekt. Do huidige chef van de-ze afdte'ing de heer A. Geurtsen, leeft zijn werk voort gezet en ook hrj is erin geslaagd bizonder goede resultaten te boeken. Daarvan zal de groote dahlia-tentoonstelling op de „Poly. antha" gedurende den aanstaanden na-zo- mer getuigen. i De zending, welke thans naar Indië is gezonden, bestaat uit 825 knollen. Vijfhon derd daarvan zijn kweek producten van ('en heer Dominions, resp. genaamd: Zonnekind, Betsy, Idylle, Kabouter en Goudvink., De rest van de zending bestaat uit zeven soor ten, gekweekt door den heer Geurtreo: Willy, Slerrebosch, Burgemeester van Haa- ren, ir. Gerlagh, mevr. Geurtsen .Fluweel tje en Sneeuwtop. Niet zelf veranderen. Hoewel de distributiestamkaart nog niet in gebruik is genomen ten dienste van de distributie, is het goed, dat onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat bet niet geoorloofd is, dat de houders van deze kaarten wijzigingen aanbrengen in de daarop gestelde gegevens. Alle wijzigingen of aanvullingen op de distributiestamkaarten b.v. in verband met huwelijk of met verhuizing naar een andere gemeente beboeren te worden aangebracht door den burgemeester of den daarloe door dezen aangewezen ambtenaar in de gemeente, waar men zich vestigt. De rijksdistribntickaart- Het bovenstaande is niet van toepassing op de rijksdistributiekaarten; op deze kaar ten kunnen de houders zelf do verschil lende gegevens vermelden. Adresveranderingen binnen de gemeente worden op de" distributiestamkaarten niet aangeteekend. VLAAEDINGEN. Een voorstel van U.K. zijde. Door dte heeren W. F. J. Boij en J. P. de Wir is het volgende schrijven gericht aan B. en VV. dezer gemeente: „Or.dergeteekenden, uitmakende de R.K. Raadsfractie in den Raad der gemeente Vhundingen, nemen de vrijheid bij uwen Raad hot voorstel in te dienen, ten doel hebbende het reglement van orde zoolang te wijzigen, dat or een bepaling bi «vorde 'jpcenomen, dat de vergaderingen met ge- br-i worden geopend en gesloon. Zij verzoeken Uw college hierover parae- advies te willen uitbrengen, teneinde daar na, indien dit voorstel door den Raad wordi aangenomen, nader in onderling overleg vast te stellen, met welk gebed' de vergaderingen zullen worden geopend en gesloten." Afscheid. Ds. H. A. Heyer, diie -emeritaat heeft aangevraagd, als predikant der Ned. Herv. gemeente, zal Zondag 28 April a.s. af scheid nemen en zich daarna te Utrecht vest gen. Ds. Th. G. Tonnen, die een beroep naar de Herv. gemeente van Amsterdam heeft aangenomen, neemt 24 of 31 Maart a.s. afscheid. Watercompetitie Z.R.O. De gisteravond in het SportlondsonbaJ gespeelde waterpolowedstrjd voor de eer ste klasse wintercompetitie Z.R.O. tussctett! S.Z.C. 1 en R.Z.V. H is met een. 3C overwinning voor eerstgenoemde dub ge ëindigd'. Bezichtiging Bethelkerk. Zaterdag 27 Januari zal de Bethelkerk te bezichtigen zijn voor hen die aan de „bouwsteentjes-actie" hebben bijgedragen. Ds. Groen en berg hoopt daa rVj aanwezig te zijn om waar dat noodig is, uitleg te geven van de ramen. Beroepen. Tot voorganger van de GereL Gemeente alhier is beroepen ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke Ec» baan op de vaart. De Vlaardingsche IJsclub heeft met be hulp van eenige belanghebbenden door een sneeuwploeg een baan doen trekken op de Vlaardingsche Vaart, van Vlaardin- gt-n naar Schipluiden. Gev.allen. De 15-jarige wicirijdster Th. L. heeft gisteren bij een val op den Rotterdam schedijk haar knie bezeerd. In den poli tiepost Bnitenhavenweg is deze verbon den. Het meisje is per politie-auto naar huis gebracht- Door hevige pijn overvallen. De 16-jarige A. J. H. kreeg gisteren in de Gerrit Verboonstraat plotseling een he vige pijn in de buik, tengevolge van een blindedarmontsteking. De jongen kon niet meer loopen en isper politiemotor naar huis gebracht. Voetbahcreen. D.E.S. De Voctbalvereen D.E.S heeft gister avond in gebouw Eendracht haar 10-jarig bestaan feestelijk herdacht. De voorzitter, de heer D. Wapen aar, heette o.a. bestuursleden van de Coöp. Bak kerij en /er! ruiksvereen D.ES. welkom en dankte in het bizonder den penning meester van de voefbalvereenrging, de heer A. de Bruhn, voor diens vele werk voor de club verricht. De heer C. Schriel, voorzitter van de Coóp. D.ES., heeft namens het be stuur de lubiteerende pcrsoncelsvereeni- ging gecomplimenteerd en een voetbal toe gezegd. Leen de Bruijn als conferencier-humo rist; Martin van Heelsbergen als zanger; de danseres Iris Gey uit Amsterdam;prof. Borano, de muzikale down met zijn vreemdsoortige instrumenten als een één- snarige viool, marimba, tubafoon en sy- lofoon en niet te vergeten de Hakkert Band, hebben samengewerkt om de aan wezigen een aangenamen avond te bezor gen. De heer J. G. Hakkert heeft de dan seres, den zanger en den humorist met begrip en gevoel begeleid. Na de afwerking van het non-stop-pro gram is er nog eenigen tijd gedanst. De gladheid van den weg. Ten gevojg&j.jian de gladheid van don weg zijn gisteren1 eenige autobotsingen voor gekomen. Op hel kruispunt Lange Niéuw-straat Gerrit Verboonstraat moest een vrachtauto, bestuurd door M. J. de L. uit Rotter dam, plotseling remmen. De heer Th. II Dedcl, die in een personenauto vlak ach ter den vrachtwagen reed, remde ook, maar zijn aulo gleed door en botste tegen de achterzijde van den vrachtwagen. Op dm hoek Burgemeester Knappcrtlaan en Nieuwe Haven is een personen-auto, bestuurd door ,G. K., tegen een stilstaan de RET-bus gereden. Een stilstaande vrachtauto, waarvan P. J. C. M W. uit Rotterdam, bestuurder was, is op den Noordvestsingel aangere den door een militaire auto. In al deze gevallen werden de betrok ken auto's meerendeets licht beschadigd. O» .-«*>•* rViYL AGENDA. Passage Theater. 8.15 uur. 1. Het wet boek der gestraften. 2. De zwarte spion. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. 't Zit in de lucht. 2 Het gemerkte spoor, lederen werkdag 3 uur Matinee. 23 Jan. "Musis Sacrum, 8.15 uur. Lezing mevr. C. J. Ooms—VinckersDe beste maaltijd in oorlogstijd. 23 Jan. Musis Sacrum, 8 uur. Concert Schied. Cbr. Mannenkoor. 23 Jan. Vereenigingsiokaal, 8 uur. Chr. flist Ontmcetingsavond. 25 Jan. Musis Sacrum, 8.15 uur. Vereen Ned Fabrikaat Luchlvaarlavond. 25 Jan Zaal R.K Volksbond, 8 uur Bonte avond ten bate vak D (Gorzen) afd Ned. Vereen, voor Luchtbe scherming 25 Jan. Passages Cheater, 8.15 uur. Caba ret-a\ond Willy Derby, Koos Koon, Davola en Bob Schoite 25 Jan. Volksgebouw, 8 uur. Ojienbare Vergadering S.D.A.P. Koos Vor rink: De politieke positie der S.D.A.P ROTTERDAM. 23 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Bouw meester Schouwspel. Jolijt. 23 Jan. Tivoli Schouwburg, 8.15 NNr. Het Nederl. Tooneel. Het Chineesche landhuis. B i o sc o p en. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. 4 maunen der duisternis. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. 4 mannen der duisternis. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De laatste kns. Lumière 2.15 u. matinée; 7 u. 9.15 u. De vrouw, die hrj begeerde. Prinses. 2.15 n. 815 n. Gestoten leven; Bulldog Drummond ontsnapt. Scala. 2 u 7 u. 9 30 u Oklahoma Kid, de laatste vrijbuiter. Studio. 2.15 u. 7 u 9.15 u. Een prins wordt opgevoed. Tut een bwlrag van bijna vijf milliuen. 1 Die minister van economische zaken, heeft besloten uit het Landfbouw-crisis- fonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en fruit- centngevestigd te 's-Gravenhage, en op inn "en" is een eruwel voor den d'on da? der uitkeering geacht klmnwt werden hun bedrijf alsnog uit te oefeoen. Een „lijf aan lijf" gevecht levert resultaat „onbeslist" op. Wat gisteravond als hoofdschotel in don ring van den Doelenzaal te Rotterdam opgediend werd, is een spannend, maar geen fraai vuistgevecht tussehen Tin Dek kers en Qeto Locatelli geworden. Dekkers en de Italiaan trokken elkaar als twee ongelijke magnetische polen on weerstaanbaar aan. Een lijf aan lijf ge vecht is nooit verheffend om te zien, maar hel bokssportl lefhebber. De Hagenaar bez.on- digdc- zich er nu en dan eens aan. Loca telli opende het offensief en plaatste goede series. Vooral zijn linksche was snel en zijn reohtsche opstooten waren gevaarlijk. De eerste ronde was onbetwist voor den donkeren man uit het land, waar de ci troenen groeien. Dekkers herstelde zich en zag eveneens kans op het lichaam van zijn tegenstander series te plaatsen, die echter steeds pcrompt beantwoord werden. Het was die goede dekking, die Dekkers voor erger behoedde. Het was een groote verdienste van Lo catelli, dat hij het niet zoover liet komen, dat Dekkers het initiatief overnam. De Italiaan heeft door zijn internatio nale ervaring een routine opgedaan, waar over Dekkers nog niet beschikt. Toen de laatste ronde, waarin de Ned. kampioen zich geducht weerde, voorbij was, waren er velen, die aan een over winning op punten voor den Italiaan dach ten Als een verrassing kwam de eenigs- zins gcflal teerde uitslag, dat de wedstrijd onbeslist was. De uitslagen van de andere partijen lui den: Amateurs en nieuw-profsVan Greveïd! (Rotterdam) sloeg Van Leeuwen (Rotter dam) 5 ronden van 2 min. Kr u eb ten (Rotterdam) sloeg Semo (Am sterdam) 5 ronden van 2 min. Van der Stam (Rotterdam) sloeg Krij ger (Rotterdam) 5 ronden van 2 min. Verduin (Amsterdam) sloeg De Reus (Rotterdam) 4 ronden van 2 min. Noteboom (Rotterdam) sloeg Van Bcr- kum (Amsterdam) 4 randen van 2 min. Van Delzen (Rotterdam) sloeg De Gor ter (Amsterdam) 4 randen van 2 min. Voorschriften betreffende ver zending van nieuws per tele graaf of telefoon. Naar wij vernemen heeft de clief van de* regeeringspersdienst de volgende circulates aan de correspondenten van buitsnlaadscho bladen in ons land gezonden: Ter voorkoming van stoornis of vertra ging in de verzending van nieuwsberich ten per telegraaf of per telefoon aan uwe redacties, heb ik de oer u, nai ens Vet hoofd der controle van het militair gezag op het telegraaf- en telefoonverkeer, hier bij mededeeling te doen van de voornaant- ste richtlijnen, welke gevolgd worden bij de uitoefening van de controle op genoem de berichten. Onverminderd de bepalingen ten aanzien van de 'toegelaten talon en van geheim schrift, zijn niet voor verzonding toegelaten: Medcdeelingen, plannen, vermoedens, ge ruchten, enz., over de Nederlandsche defensie; mededeelingen oaz., welke gevaar "kun nen opleveren voor de handhaving van Ne derlands onzijdigheid, dan wel omtrentrdezo onzijdigheid twijfel kunnen opwekken, mededeelingen enz., welke in bet bui tenland vijandige gevoelens tan opzichte van Nederland kunnen opwekken, mededeelingen enz., welke Leleedigend zijn voor een met Nederland bevriende mogendheid, mededeelingen over daden, maatregelen en plannen van de Nederlandsche regoe ring, dan wel van een andere mogendheid jegens Nederland, wanneer deze niet van wege de Nederlandsche regcering officiuj zijn bevestigd. Hieruit blijkt, dat de correspondent, (ho nauwkeurig rekening houdt met de b- hin gen van Nederlands neutraliteit en van Nederlandsch veiligheid, daar mol© de on gestoorde en onvertraagde verzending van zijn telegrafische en telefonische berichten bevordert. steun te f4.790.000. verleenen tot ten hoogste Zuiveraars van Gebouwen en Schepen Koopman van heling vrij gesproken. Dip een avond m Mei werd de gedele geerde van een handelssyndicaat, de bc«c F. K. in een woning in de Hofwijckslraat te 's-Gravenhage beroofd van een bankbiljet van 100 pond sterling, alsmede van eonig Nederlandsch geld. Nadat de nummers van het gestolen 1.00- pond biljet aan alle banken waren opg-ege- geven, kwam op 19 Mei de 42-jarige koop. man Ph. P. bij de Ned. Handelsmaatschap- pij in Den Haag om het bankbiljet te wis selen. P. werd gearresteerd en he dl zich' wegens diefstal subs, heling voor de llaag- sche rechtbank te verantwoorden gehad. Bovendien waren bij huiszoeking een aantal lampen bij hem aangetroffen, welke van de gemeente Den Haag waren. Zij waren door zekeren S., die bij het G. E. B. in dienst is geweest, ontvreemd. De officier van justitie eisclil© wegens heling een gevangenisstraf van zes maan den. De rechtbank sprak P. heden van liet ton laste gelegde vrij. Geen belcedigïug van d? rechterlijke macht. De Almelosche rechtbank heeft vandaag den hee* L. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de oom: monistische partij Nederland, vrijgesproken inzake beleediging. Hij zou in een onlangs te Ensohejw ge houden vergadering beleedigende woor den hebben gebezigd aan het adres van de rechterlijke macht. De heer De Visser ontkende de hem ten laste gelegde uitdrukking „klassojn- stitie" te hebben gebruikt. De officier viain justitie hadi een voor waardelijke gevangenisstraf voor don. tijd van één maand' met een proeftijd van drie jaar en f 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank sprak hem vandaag vrij, daar zij den opzet tot beleedigen niet bewezen achtte. f

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2