OMSINGELINGSPOGING DER RUSSEN Britsche destroyer vernietigd HERWAARDEERING GOUDVOORRAAD NEDERLANDSCHE BANK EERSTE BLAD Volgens den huidigen marktprijs van het goud Woensdag 24. Januari 1940 Verlof aan Nederlandsche vrijwilligers V. d. AREND 92ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND binnikiand Engelsche destroyer verloren Alle opvarenden omgekomen Hertzog dringt aan op vrede De positie van Belgie Nederland verleent steun aan Finland Een bate van f 221 millioen voor het rijk mr Brillen voor Ziekenfonds/eden Maisky niet naar Moskou Roemenie grenst nu aan Duitschland! De situatie in China Luxemburg Gemengd Nieuws De» courant verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 8.—; iratjeo per coat f 2,80. - Prijs per week: 15 ets Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dageiijka aangenomen. Advertenties» voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór t> urn*. Een bepaalde plaatr: van advertentiën wordt niet gewaarborgd. >1 HIED1MSCHE COURANT m Prijs der Advertentiën: van 15 regels f153; Mn OOQÏM Iedere regel raeor f030; ia het Zatejdagnummer fcfcv#U"T regels f t.80, iedere regel meer 10.35 Reclames f0.75 per regel. Inutssokoateuöcls postkv,itantiesl5cts. larievea \aa adverte tu*n by abouiiement zijn aan hot Bureau verkryghaai -Dagelijks worden tegen vooiuitbetaling Kleine Advertentien opgenomen a 10.50 t/m 13 woor den, f Q.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 w ooi den. 's Woensdags: Kleine Adveitentiéntol25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond (5 uur aan het Bureau bezorgd Zaterdags* Kleine Advertentiéa M.0Q, müien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Reuter meldt uit Helsinki De Russen zetten grooten druk ach ter hun meuwen aanval op het 80 k.m. lange front ten Noordoosten van het Ladogameer tot aan de grens. Deze sector dreigt van vitaal belang te worden. Wanneer het roode leger er hier in zou slagen door te breken, hetgeen zeer onwaarschijnlijk lijkt, op dit oogerblik, zou het in staat zijn om het Ladogameer te trekken en de Mannerhcimlinie in den rug aan te vallen. De laatste officieele be richten ochier melden, dat de Finnen alle aanvallen hebben gebroken enden Russischen troepen zware verliezen hebben toegebracht De Russen vallen en-masse aan na een zware artillerievoorbereiding en hun troepen rukken op achter een gordijn van granaalvuui. De Finnen wachten echter een gunstig oogenblik af om een vernie lend vuur te openen op de aaneenge sloten roode gelederen, waarna eer krach tige tegenaanval rle gedecimeerde Russen terugdrijft naar hun oorspronkelijke stel lingen, zoo mei verder terug. In het Jegerbericht wordt medegedeeld, dat bij KolJanjoki alleen de Russen dui zend man verloren, hetgeen eenige aan duiding geert van de kracht der inspan ning, die de Russen zich thans getroosten. Het Russische iegerbericht. Het communiqué van het hoofdkwartier van bot militaire district Leningrad luidt: Op 23 Januari hadden er verkenningen plaats in de richting van Ukhta en Re- po-la. Ook Ln de richting Petrozavodsk was er activiteit van eenige detachementen in fanterie. In de landengte van Karelie trad de artillerie op en hadden verkenningen plaats. De Sovjet luchtmacht leverde ge vechten en hield verkenningsvlufchten. Prestatie van Finsehen vliegen Havas meldt: De FinscJie vlieger Jorma Sarvanto heeft in vier minuten tijd zes Russische vlieg tuigen vernietigd. Hij was op het vliegveld toen een luchtaanval gemeld werd. Hij stapte in zijn toestel en viel een formatie van zeven vijandelijke vliegtuigen aan. Al lereerst viel hij het op den linkervleugel vliegende Russische toestel aan, dat hij neerschoot, vervolgens haalde hij een toe stel van den rechtervleugel neer zoo ver volgens, tot zes van de zeven vliegtuigen buiten gevecht waren gesteld. Sarvanto bleef zeven minuten in de lucht. De eigen lijke strijd duurde slechts 41/2 minuut. Pamfletten te Leningrad, liet Finsche blad1 „Usie Suomi" verneemt uit Tallin, dat in den nacht van 21 Januari, do herdenking van den verjaardag van Lenin, te Leningrad pamfletten zijn ver spreid, waarin stond, dat een einde moest komen aan den oorlog. De pamfletten sioten met de woorden „Leve het pacifisme van Lenin". De Gepeoe heeft een onderzoek ingesteld' en talrijke verdachten gearresteerd. Verder wordt uit Tallin gemeld, dat ieder on d'ag treinen met landbouwproduc ten uit Estland, Letland en Litauen naar Leningrad1 vertrekken, dit was reeds het geval voor het uitbreken van de vijande lijkheden in Finland', doch nadien is deze uitvoer nog toegenomen. Eerst waren deze landbouwproducten be stemd' voor de bevolking van leningrad, docli thans gaan zij naar het roode leger in Finland. Bom op schuilkelder neerge komen. Negentien personen werden, volgens Reu- Ier, gedood, en velen gewond, toen gis teren tijdens een Russischen luchtaanval een bom neerkwam op een schuilkelder in Nunnas in Midden-Finland. Gift uit Britsch-Indië. De bond van Britsch-Indische ju te weverij en heeft besloten de Finsche regeering een millioen zandzakken ten geschenke te geven Bouwer van de Siegfriediinie linie naar Moskou. Ingenieur Todt, de bouwer van de Sieg- friedlinie is volgens Havas, te Leinberg aangekomen en gisteren vergezeld van een -"aantal Duitsche deskundigen en ingenieurs Tfftiar .Moskou vertrokken. Reule.' meldt: De Britsche torpedo- bootjager „Exmouth" is tot zinken gebracht. Men vreest, dat alle opva renden om het leven gekomen zijn. De „Exmouth" meet 1475 ton. Er waren 175 man aan boord. De „Exmouth" is een flottieljeleider van 1475 ton, die in Portsmouth was ge bouwd. Het schip' had 330.003 pond ster ling gekost en was in 1935 in dienst ge nomen. Het was bewapend met vijf 4,5 duitris kanonnen en zes kleinere stukken geschut, benevens acht 21 duims torpeJo- lanceerbuizen. De „Exmouth" is de vijf de Britsche torpedoboot agcr, die. sedert het begin van den oorlog verloren is ge gaan. liet is echter de eerste, die met man en muis is gezonken. De hertog van Windsor bij Ironside. Generaal majoor, hertog van Windsor, verbindingsofficier bij het Fransche leger heeft gisteren te Londen een bezoek ge bracht aan hel ministerie van oorlog. Ilij heeft een onderhoud gehad met den clef van den generalen staf van het Britsche rijk, generaal Ironside. DoJtsehe verloven stopgezet Volgens de Easier Nachrichten zijn alle verloven in het Duitsche leger stopgezet Teneinde verlichting te bezorgen aan het spoorwegverkeer en op steenkool te be zuinigen. Twee schepen op mijnen geloopen en gezonken. Het Noorsche stoomschip Pluto (1598 ton) uit Haugesund en het Britsche stoom schip Balt Anglia (1523 ton) uit Landen zijn aan de Noord-Westkust van Engeland gezonken, nadat deze schepen op mijnen waren geloopen. Er zijn geen menschenJevens verloren gegaan. Noorsch schip gezonken. Het Noorsche stoomschip „Sydfold" (2433 ton) is aan de Schotsche kust gezon ken, het schip is op een mijn geloopen of door een torpedo getroffen. Negentien leden der bemanning zijn door een ander Noorsch schip gered. Vijf personen worden vermist. In het Zuid-Afrikaansche parlement is gisteren een motie van Hertzog, waarin hij zeide, dat het tijd is, dat de oorlog met Duitschland' wordt beëindigd en dat vrede wordt gesloten, behandeld De pu blieke tribune was dicht bezet. Hertzog zeide, dat hij het als een groot plichtsver zuim zou beschouwen, wanneer hij van deze gelegenheid geen gebruik zou maken om te waarschuwen en opnieuw erop aan. te dringen, dat vrede wordt gesloten, dat een einde moet komen aan dezen ant eerenden slaat van internationale krank zinnigheid'. Minister-president Smuts zeide, dat de rede van Hertzog een van de meest ver bazingwekkende was, welke hij ooit heeft gehoord. Nu Zuid-Afrika in oorlog is, heeft de leider van de oppositie eu vroegere minister-president, geen woord tot steun van het eigen land', doch steunt hij de zaak van den vijand. Dit is iels, wat nog nooit is gezien. Een afzonderlijke vrede is uitgesloten. In de „Indépêndance Beige" geeft kolo nel Requette opnieuw uitdrukking aain de overtuiging, dat België zeer wel buiten liet Europeesche conflict kan blijven. Hij schrijft: „Het geheim der overwinning is gelegen in verbreeding van het oorlogs- tooneel en de flank der Duitsche en Fran sche stellingen ligt noch in België, noch in Zwitserland, maar heel wat verder in het Noorden en het Zuiden van Europa en ook op zee". Kolonel Requette wijst er nogmaals op, dat wanneer België zijn neutraliteit liet varen, en zijn grenzen open de voor de EngelschFransche legers, dit voor Duitschland een directe slag van uit zonderlijke hardheid zou zijn eu dat hij Voorstel f 100.000 aan het Finsche Roode Kruis te scheuken ia i oorbereiding. Op scliriftelijke vragen van het (v.d.) lid der Eerste Kamer, de heer Van Emlxk betreffende het verkenen van steun aan Finland1, heeft de minister van staat, minister van al ge mee ne zaken a.i., voorzitter van den raad van ministers, geantwoord', dat een wetsontwerp, waarbij wordt voorge steld een bedrag van f 103,003 uit 's land's kas door bemiddeling van het Nederlandsche Roode Kruis tor beschikking te stellen van het Fin sche Roode Kruis, in voorbereiding is. Ia de bestaande tijdsomstan digheden augewenscht. Op een scliriftelijke vraag van het (s.d.) lid der Tweede Kamer, de heer Van der Goes van Naters, betreffende hot verleenen van verlof aan Neder landsche vrijwilligers, zich in Fin sehen krijgsdienst te begeven, heeft de minister van algemeene zaten a.i., voorzitter van den raad van minis ters geantwoord, dat de regeer.ng het in de bestaande tijdsoras'andighcden ongcvenscht acht te bevorderen, dat aan Nederlanders verlof wordt ver leend in vreemden krijgsdienst te tre den. Een GOEDE BRIL ,"S. bij een GOEDEN ÖPTSCIEN dus HOOGSTRAAT 91 (MIDZA-BONNEK) niet begrijpt waarom een oorlogvoerende zichzeli een dergelijke rampspoed op de hals zou willen halen. „Laten zij, d'ie voor deze constateeringen niet toegankelijk zijn, de eenigszins brutale maar van huichel achtigheid ontbloote redevoering lezen van den grooten Britschen minister Winston Churchill. Zonder moeite zullen zij begrij pen, dat het schoonste Paaschgeschenk, dat Duitschland den Franschen generaals en den Engelsdien admiraals zou kunnen aan bieden, zou zijn een aanval te richten op België". De ^diplomatieke redacteur van Reuter verneemt in offideete Sovjet-Russische kringen te Londen, dat het bericht, vol gens hetwelk Maisky binnenkort naar Mos kou zou vertrekken, niet juist is. Havas meldt uit Sofia: Sinds Maandag heeft Roemenië een ge meenschappelijke grens met Duitschland, aldus meldt het dagblad Outro, na mede gedeeld te hebben, lat Duitsche troepen et gebied van Leinberg hebben bezet. Wal de grens tusschen Roemenië en Sovjet. Rusland aangaat, zou een rivier- grens zijn vastgesteld, welke bizonder moei lijk over te trekken is. Men doet te Boekarest opmerken, dat Roemenië behalve politieke en economi sche voordeelen, ook nationale voordeelen krijgt. Het zal nu de Joodsche kwestie kunnen oplossen, aldus Havas. Overeenkomst tusschen Mon golië en ie nieuwe centrale regeering. Het Japansche bureau Domei meldt: Het verluidt, dat in beginsel een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen de federale atuonome regeering van Mongolië en de nieuwe centrale regeering van China. Het verluidt, dat deze overeenkomst voor ziet in autonomie voor Bïunen-Mongolië. De verjaardag van de groot hertogin. Gisteren is, in verband! met de omstan digheden in alle eenvoud, de 45ste ver jaardag van groot hertogin Gharlotte van Luxemburg gevierd'. In de kathedraal werd een Te Deurn gezongen, de dienst werd bijgewoond door het geheele diplomatieke corps. Na de plechtigheid betoogde de bevol king voor het paleis. De regeering heeft bij de Tweede een voc-rloopige herwaardeering van Deze herwaardeering geschiedt op gulden van 18 pet., hetgeen een bate In 19°-6 is de gulden losgemaakt melingen te voorkomen, werd het kocht of verkocht als het noodig was, flG47.50 per k.g. De marktprijs van thaus ongeveer f2050 per k.g. Het dus thans eigenlijk veel meer waard derhavige wetsontwerp heeft nu de waarde practisch te benutten. De niet: het verschil van 18 pet. zit werkelijken toestand, waarin het goud andert er dus niets. Kamer een wetsontwerp ingediend tot het goud van de Nederlandsche Bank. grondslag van een depreciatie van den van f221 millioen oplevert, van het goud. Om te groote schom- z.g. egalisatiefonds ingesteld, dat goud doch tegen den ouden goudprijs van bet goud was echter veel hooger, goud van de Nederlandsche Bank is dan fictief aangenomen werd. Het on- bedoeling het voordeel van deze meer- gulden deprecieert dus in werkelijkheid slechts in de aanpassing aan den zooveel meer waard is. Practisch ver- In cle memorie van toelichting zegt de minister, dat, sedert Nederland in Sep tember 193ü den gouden standaard heeft verlaten, in de boeken der Nederlandsche Bank de waardeering van den aan haar toebehoorenden goudvoorraa 1 gehandhaafd is op den grondslag van den ouden aan koopprijs van goud, welke prijs laatstelijk f 1617.50 pei k.g fijn bedroeg. De depre ciatie van den gulden is derhalve hij die waardeenng buiten aanmerking gebleven. De regeering was van oordeel, dat uit hoofde van een en ander de nadeelen, welke uit de handhaving van den ouden goudprijs voortvloeien, aanvaard moesten worden. Deze nadeelen betreffen ia de eerste plaats dc financiering van het egalisatie fonds en voorts de voortzetting van de afschrijving op het, door de Nederlanlsche Bank geleden ponden verlies, overeenkom stig de Lij de wet van 27 Mei 1932 ge troffen regeling. In beide opzichten is in de eerste plaats het financieel belang van den staa' in het geding. Wat de financiering van het egalisatie fonds betreft, zij er op gewezen, dat dit fonds rentedragende schulden heeft moeten aangaan tot een bedrag, dat belangrijk te boven gaat, hetgeen noodig zou geweest zijn indien voor het goud dat aan de Nederlandsche Bank werd verkocht, de feitelijke prjs had bedongen kunnen wor den instede van den ouden, sedert de. depreciatie fictief geworden aankoopprijs van de Nederlandsche Bank ad f 1647.50 per k.g. fijn. Dit laatste heeft geleid tot fictieve verhezen van het fonds, die ge financierd worden met rentedragend sohat- kislpapier. Had het goud aan de Bank tegen een reëel en. instede van den fic tieven, prijs verkocht kunnen worden, dan zou het hiercoven omschreven renteverlies kunnen vermeden zijn. Geen instandhouding van een fictie. De minister is tot de slotsom gekomen, dat het niet redelijk zou zijn, het brengen van niet onbelangrijke offers voor het in standhouden van een fictie voort te zet ten. Alle groote landen en de overgroote meerderheid der overige landen hebben thans de depreciatie van hun munteen heid in de boekhouding der circulatie banken tot uitdrukking gebracht. Het is duidelijk tot uiting gekomen, dat op een herstel van den gouden standaard en een definitieve stabilisatie van de na tionale geld-eenlieden binnen betrekkelijk korten termijn niet valt te rekenen. Men moge zulks betreuren, het feit valt niet te ontkennen en de regeering acht zich ver plicht uit dit feit de consequenties te trek ken. Geen stabilisatie tan den gulden. De minister is niet van oordeel, dat thans tot de wettelijke stabilisatie van den gulden zou zijn over te gaan. Zoolang belangrijke andere landen niet tot het her stel van den internationalen goude stan daard bereid zijn, dient, naar zijn mee ning, ook Nederland zijn vrijheid te be houden. Het karakter van een zwevende valuta wordt derhalve door de voorgestel de regeling niet aan den gulden ontnomen. Deze regeling beoogt, bij wijze van. voorloopige voorziening, te geraken tot een herwaardeering van den goud voorraad van de Nederlandsche Bank op den grondslag van een depreciatie van den gulden met 18 ten honderd'. Dit percentage stemt ongeveer over een met de geringste depreciatie, wel ke de gulden sedert het verlaten door Nederland van den gouden standaard!, heeft vertoond. De tegenwoordige de preciatie bedraagt ten naastenbij 22 ten honderd. Het resultaat van de voor gestelde maatregelen. De thans voorgestelde herwaardeering' zal, zooals vanzelf spreekt, een belang rijk verschil opleveren met het bedrag vaa ruim 1013 millioen, waarop de goud voorraad op 2 Januari 1940 te bOek stond. Op den grondslag van de hiervoren ba- divide depreciatie van 18 pet. zal de goud voorraad van de Nederlandsche bank te waardeeren zijn tegen een prijs vaa f2009 per kilogram fijn. Deze prijs beteekent een waardeering van den totalen voorraad op een be drag, dat ruim f221 millioen hooger gelegen is dan het thans opgevoerde bedrag. Afgescheiden van het fictieve verlies, dal uit den verkoop tegen f 1647.50 voor het Egalisatiefonds is voortgevloeid, wijst de rekening van dit fonds een batig saldo aan. Van het hiervoren bed'oeld voordeelig verschil behoort een bedrag van f 2t.889.408.15 te worden bestemd tot ver effening van bet destijds door de Neder landsche bauk geleden ptondenverlies. bö rest van het voordeel ig verschil ba- hoort, naar het inzien van den minister, aan den staat ten goede te komen. Het geval van gasbedwelming te Weesp. Het echtpaar De VriesGijzen, dat in de Middenstraat te Weesp woont en gis teren in bowustetoozen toestand in de woning werd aangetroffen, is in het Bin nengasthuis te Amsterdam, waarheen zoo wel de man als de vrouw vervoerd moesten worden, bij kennis gekomen. Hun toestand' is zoodanig, dat zij gehoord konden wor den. Zooals wij reeds meldden, heeft het par ket uit Amsterdam gisteren een onderzoek ingesteld* waarbij ook burgemeester Don- tinga van Weesp en de heer Van Ledden Hulsebosch, de politie-deskundige, tegen woordig waren. Het rook in de woning naar gas, dat hoogstwaarschijnlijk uit een riool is ont snapt Dit riool, waarin onder gewone omstandigheden voldoende buitenlucht kan doordringen, was in deze dagen van vorst en^sneeuw volkomen afgesloten, zoodat d« ontwikkelde gassen een uitweg zochten door een opening in een oud gedeelte valt het riool. Deze gassen zijn toen in de woning terecht gekomen. Reeds eenige dagen had den de bewoners een zonderlinge lucht in hun huis opgemerkt. Zij waren echter niet naar bouw- en woningtoezicht gegaan. In het riool bevonden zich waarschijnlijk ook resten van waschbenzine, afkomstig van een naburige garage. Stortvloed te Venetië. In Venetië en Istrie heeft het weer he vig gesneeuwd, tengevolge waarvan in de steden Triest, Undine, Pola en Fiume liet straatverkeer werd' stilgelegd. Te Venetië is het San Marco Plein vol ledig onder water gezet door een in dezen tijd van het jaar zelden voorkomenden stormvloed. Het scheepvaartverkeer over het Ganale Grande moest wegens hel hooge watei slopgezet worden.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1