I DE GROEI VAN ONZE VERSTERKINGS-LINIE Grenswijziging tusschen Rotterdam en Overschie TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Steun van de inundatie. Aansluiting op oude verdedigingswerken. Tijdens een oefening, welke dezer da gen ergens bij liet veldleger onder bet oog van luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst werd gehouden, was een verslaggever van het A.N.P. in die ge legenheid een stukje te zien van de ver sterkte linie, welke als tooneel van de oefening diende. Militaire geheimhouding eischt, dat over OJize defensiewerken niet te veelvuldig geschreven word't, en daarom kan een ver slaggever niet te veel in details treden. Toch deed het hem goed eens van nabij te zien wat hij wel wist, dat bestand: krachtige en moderne versterkte linies. Ons leger zou, als denood aan den man zou komen, niet in het open veld) be hoeven te vechten, doch zou beschikken over weerstandelijnen, waar het den vijand zou kunnen opwachten. Nu trof het in zooverre slecht, dat het betrokken stuk „front" geografisch al zeer sterk was, doordat het in" de flank be schermd werd door waterloopen en inun daties, terwijl ook overigens de terrein gesteldheid in de flanken van het acces zoodanig was, dat het acces ook zonder versterkingen moeilijk te foroeeren zou zijn. Dé defensiewerken, welke hier zijn uitgevoerd', zijn ^daaróm niet. zoo uitge breid', dat zij representatief voor alle an dere versterkte terrainstaooken genoemd kunnen worden. Er zouden veel „mooiere" getoond' kunnen worden. Het strategisch inzicht van Prins Man rits. Het hierbedoelde acces d.w.z. een niet-geïnundeerde strook tus3chen inunda ties doorloopende sluit aan op de de fensiewerken van onze vaderen. Stukken van de achterste lijn dateeren uit den tijd van Prins Mauxits, wiens strategisch in zicht nog steeds waarde heeft. Dit wordt door een aneedotische Inzonderheid geïl lustreerd: Eenige jaren gelegen besloot een gemeentebestuur een grooten aarden verhooging in de buurt van het acces, een onnut lijkende terp, te doen sloopen om met de aldus gewonnen aarde ©enige lager gelegen weilanden op te hoogen. Onbekend mei deze voorgeschiedenis-besloot- eenige- maandeo geleden, de "artillerie-of ucier,'die' opdracht had ter bescherming van het ac ces een goede plaats voor de opstelling van eenige batterijen te zoeken, een aarden verhooging te doen aanbrengen,-....precies op de plaats," waar driehonderd, jaar lang de door Maurits bevolen wal gelegen had. Dankbaar gebruik van oudé fortenen wallen. De theorie, dat onze oude fortificaties geen waarde meer zouden hebben, heeft afgedaan. Bij den aanleg van Versterkin gen op groote schaal, zooals deze fn de laatste zes maanden is aangepakt, heeft men van de oude forten, en wallen ook dankbaar gebruik, gemaakt.. Zoo werd in het bij de oefening betrokken acces dé achterste lijn gevormd' door een gemo derniseerd fort en een forsohen wal, die achter de inundatie aan 'de flanken door liep. Het fort was .van nieuwe stalen pant serkoepels voorzien. De wal was 'aanzien lijk versterkt, "zoowel door het storten van enorme massa's klei als door het aanbrengen van betonnen kazematten. Een voudig was dit niètj aangezien dit. soort wallen tevens waterkeerend' behoort te blijven, ook bij beschieting. Men begrijpt, dat het smalspoor, dat over den dijk liep, maanden en maanden in bedrijf is ge weest voor deze enorme grondverplaat sing. In de diepte. De oude linie echter kon slechts als basis dienen: moderne verdediging eischt diepte. Daarom was de artillerie in het algemeen achterwaarls en een groot deel der overige troepen naar venen opgesteld. De versterking in de diepte was volledig het werk der laatste maanden. Het dn- geveer 500 meter breode acces heeft maan den lang werk gegeven aan een regiment infanterie, eenige afdooling-en artillerie en andere hulptroepen, plus aan een aantal brger-oanncmers en hun werklieden. De troepen zorgden voor den handenarbeid. Zij hadden uit hun middenvak beionploe- gen gevormd', die naast de burgerarbeiders bij de uitvoering van do betonnen kunst werken meehielpen. Een breede tank gracht, behoorlijk van versperringen voor zien, sloot het acces over die volle breedte af. De gracht was machinaal gegraven. Voorts was het terrein doorspekt met hindemissen, mijnenvelden en kleine vuur spuwende bergen: mitrailleur-opstellingen en sdmttersnesten. Als men bedenkt, dat al deze opstellingen niet gegraven konden worden, maar door ophooging moesten ont staan, dan krijgt men eenig besef van den geweldigen arbeid, die daartoe noodig is geweest. Uitbuiten van het terrein. tiet kenmerkende van moderne linies is, dat zij van builen af weinig zichtbaar zijn. Met do Maginot-linie is dat b.r. ook bet- geval. Zoo'n paar knobbels m het ter rein, wat befeekenen zij voor een aan- rieer de aanblik van kleine betonnen en aarden kazematten hem bij den eersten oogopslag weinig imponeert. -Zij beteekenen vuur op een punt, waar de vijand hel liever niet wilde hebben. Men kan er op rekenen, dat evenals Maurits zijn aar den wal blijkbaar op het aangewezen punt had gemaakt - ook thans de pillendoo- zen en mijnenvelden en draadversperrin gen en tankgrachten enz. precies daar zijn aangelegd, waar zij nóodig zijn. De militair noemt dat uitbuiten van het terrein. Hef is van oudsher, de opzet van de strategen geweest den vijand' te laten vechten op een plaats, die men voor hem heeft uitgezocht. Tegenwoordig beteekent dat nog meer dan vroeger, hetgeen dui delijk wordt bij de beschouwing van een modern vuurplan, waarop aan elk kruis punt, elk boschje, elke bocht in een dijk, elke boerderij, elke sloot een speciaal vuur is toegedacht, daar te brengen door het daartoe geëigend wapen. In dat licht be teekenen zij veel, die verspreide knobbels in het polderland. En dat zij klein zijn, dan des te beter: het zal den vijand moeite kosten ze één voor één onschade lijk te maken. De tijd, die ons leger sinds de mobilisatie heeft gehad, is goed besteed." Het werk was hard en eentonig, doch "het resultaat is,dat het Nederlandsche volk zich. niet onbeschermd behoeft te gevoelen. Ook wij hebben thans gordels van staal, beton, aarde en water. BINNENLAND De veiligheid van schepen en hun op varenden. Naar wij vernemen heeft de oommissie, welke onlangs onder voorzitterschap van den inspecteur-generaal voor de scheep vaart, dten heer P. S. van 't Haaff, dooi den minister van waterstaat is ingesteld om op korten termijn advies uit te.bren gen omtrent de vraag, en zoo ja, welke extra-maatregelen in' deze bizondere tijds omstandigheden getroffen zouden kunnen worden ter verhooging van de veiligheid, var. schepen en hun opvarenden in ver band. met de heerschendè gevaren ter zee,'gisteren de eindredactie van haar ad- yjÉS^.vastgeste!d',,clat^ran.^<ie-mmister-za3-- worden toegezonden. N.S.B.-vergadering in militairen commandopost Het antwoord op schriftelijke vragen. Op schriftelijke vragen van het (s.dl) lid der Tweede Kamer, de heer Van der Goes van Naters betreffende het houden van een vergadering der N.S.B. ia een gebouw, waarin een militaire commando post gevestigd was, en het waarnemen van een functie in den „Naticmalen Jeugdstorm" door een reserve-kapitein, heeft de minis ter van defensie geantwoord', dat het on derzeek geleid heeft tot de volgende con clusie. a. Op 29 November 1939 is in een hotel te Zeist door de leden, van de 'groepen Zeist en Driebergen van de N.S.B. een be sloten vergadering gehouden. b. Voor het houden van de onder a. be doelde besloten vergadering was geen vergunning vereisdht, noch van de burgerlijke, noch van de militaire auto riteiten. c. De zaal, waarin de vergadering werd gehouden de beneden-achterzaal ligt geheel afgescheiden van.: de localiteiten op de eerste verdieping waarin de com mandopost van den kaatonnementsoom- mandant is gevestigd', zaal en commando post kunnen niet door den zelfden ingang werden bereikt,- bovendien worden op de eerste verdieping de kapaers, waarin de bureaux van de "commandoposten gevestigd zijn, door militair personeel bewaakt. d. Br zijn geen - militairen in de verga dering aanwezig geweest.'Evenmin héb ben zich, gedurende de -vergadering, mili tairen opgehouden in dé straat, waar het hotel is gelegen. e. De betrokken reserve-kapitein heeft met de vergadering geen enkele bemoeie nis gehad". Deze conclusie geeft den minister geen aanleiding tot het treffen van maatrege len. Afgescheiden van het vorenstaande is meerbedoelde reserve-kapitein bij Koninklijk Besluit van 17 Januari eervol ontslag uit den militairen dienst verleend op grond van bet feit, dat hij nadat de minister van defensie hem er op had gewezen, dat aansluiting bij of eonigerlei steunverlee- ning aan den nationalen Jeugdstorm op grond1 van het bepaalde in de ministcrieele beschikking van 10 Maart': 1933, in strijd is met de plichten van dten militairen ambténaar en derhalve voor hem is ver boden niet binnen redelijken tijd voor -ifc Itd'toaatsriiap' van- 'dé AéNalTcmaleir; J engd- storm heeft bedankt. Een wetsontwerp ingediend. Terrein voor vestiging van industrieën. De verschil lende instanties gaan met het voorstel accoord. Ingediend is eèn .wetsontwerp tot wijzi ging van de grens tusschen do gemeenten Rotterdam en Overschie. In de memorie van" toelichting zegt dé minister dat het gebrek aan ruimte voor denaanleg van industrieterreinen' biar«ïn. de grenzen der gemeente Rotterdam zich steeds nijpender laat gevoelen en reeds in vele gevallen geleid heeft tot de vesti ging van industrieele ondernemingen in de naburige gemeenten Overschie en Hille- gersberg. Aan de hand van de desbetreffende gege vens en berekeningen zou in de toekom stige behoefte van Rotterdam aan indus'rie- grond aan de Noordzijde van haar territoir kunnen worden voorzien door toevoeging van een daartoe geschikt gebied van 100— 150 H.A. Rekening houdende met een mar ge van 40 pCt voor aanleg van wegen, ha vens, raccordementen, enz. ,zou de totale behoefte gedekt zijn door een industrie-com plex van 140200 H.A. Een dergelijk ge bied moet, wil het aan het hier beoogde doel beantwoorden, gunstig zijn gelegen ten opzichte van de verkeersmiddelen en het stadscentrum. Bovendien is het van emi nent belang, dat de arbeidsfcerneu in de onmiddellijikle nabijheid zijn gelegen. De gronden, welke zidh bevinden in de ge meente Overschie tusschen de Delfshaven- sche- en de Scbiedamsche Schio en waar. het toekomstig vcrbindingskanaal tusschen schijnlek doorsneden zullen worden door deze beide Schietaklcen zullen aan deze voorwaarden in alle opzichten voldoen. Een economische eenheid. Toevoeging van meerbedoeld, tot het ter ritoir van Overschie hoorende gronden-com. plex aan Rotterdam, zal een economische eenheid doen ontstaan en laatstgenoemde gemeente in do gelegenheid stellen aan de onderhavige terreinen die bestemming te geven, welke voor het Rotterdamscho vuiler? zoo rionkt de leek misschien, wan-Agglomeraat het meest doelmatig wordt geacht. De hoog ekosten, verbonden aan de noodzakelijke onteigening van gronden om hun bestemming als industrieterreinen te verzekeren, en voorts de uitgaven,-noo dig om deze terreinen, daartoe geschikt te maken door opspuiting of ophooging, kun nen beter door de gemeente Rotterdam dan door Overschie worden gedragen. Overschie »is zelfstandige ge meente. Nagegaan is of Overschie door afstand van de vorenbedoelde gebieden aan Rotter dam in haar vitale belangen getroffen zou worden, zoodat haar besiaan als zelfstan dige gemeente zou worden bedreigd. Een daartoe ingesteld onderzoek heeft tot een ontkennend antwoord geleid.. Overschie is een gemeente met een oppervlakte van rond 1629 H.A., zoodat de overgang van een gebied van 300 H.A., voor Overschie een gemis van nog geeo 20 procent van haar oppervlakte beteekent. Bovendien is dit gebied nagenoeg niet bewoond slechts ongeveer 170 personen zijn daarop woonachtig zoodat, wordt vorenstaand voorstel aanvaard, het huidige inwonertal voor Overschie practisch gehandhaafd zal blijven. Blijkens de ingevolge de Gemeentewei gevoerde procedure, hebben de gemeente raden en de commissies van. ingezetenen uit de beide gemeenten zich met de voor gestelde grenswijziging, welke in overleg met de gemeentebes turen is opgesteld, kun nen vereenigen. Met Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land is de minister er van overtuigd, dat door de voorgestelde grenswijziging het al gemeen belang zal worden gediend. H.M, dc Koningin en H.K.H. Prinses Juliana vertoefden gisteren ©enigen tijd op de Gouwzee. De Prinses maakte bij deze gelegenheid met eenige hofdames een tochtje op de schaats. DBS WOENSDAG 24 Jan. 1940. No. 22384, t WK Bij de beschieting van een vreemd vliegtuig kwam een niet ontplofte granaat terecht op het kantoor van de reederij Kennemorland te Katwijk. Het projectiel sloeg door het geheele gebouw, waarbij een dikke houten balk nagenoeg gespleten werd en boorde zich diep in den keldervloer. De Koningin en Prinses Jnliana per auto naar Marken. Gistermiddag werd Monnikendam verrast door de komst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, die even over half vier per auto in het dorp arriveerden. Op den Zuider zeedijk verlieten de vorstelijke perso nen den wagen en begaven Zrj Zich een oogenbük op het ijs, om te ge nieten van don prachtigen aanblik en de vroolijke bedrijvigheid van de schaatsenrijders in oogenschouw te ne men. Daarna stapten de hooge bezoekers weer in de auto, waarmede Zij den tocht over de Gouwzee naar het eiland Marken voortzetten. Hierop volgde een tweede auto, waarin het gevolg gezeten was. Aan de haven was een groote me nigte samengestroomd, die de beide Vorstinnen hartelijk toejuichte. De Koningin en de Prinses op de Gouwzee. De Koningin en de Prinses zijn onder weg oven op het ijs uitgestapt, waarbij de Prinses korten tijd schaatsen heeft ge reden. De Koningin maakte een kleine wandeling op de ijsbaan. Er weid in open auto's gereden. Nader werd nog gemeld' H. M. de Koningin en H, K. H. Prin ses JuJiana zijn omstreeks vier uur in Monnikendam teruggekeerd. In vrijsnelle vaart hadden de auto's in iotaa! drie in getal naar Marken gereden, vanwaar langsdenzelfden weg de terugleent werd gemaakt. De hooge bezoeksters zijn op het eiland niet land gegaan. aan Het opruimen v*n mijnen rad© Groninger Wadden, Op s ehriftelijkie vragen van het (lib.) lid der Tweede Kamer, den heer Wende- laar betreffende liet opruimen van mijnen in de Groninger Wadden, heeft de minister van defensie geantwoord, dat in de Gro ninger Wadden sedert het begin van den oorlog een gering aantal losgeslagen mijnen (tot 1 Januari 1940 acht stuks) zijn aange troffen. Indien deze mijnen op de eilanden, dan vasten wal, of op het \Yad dit laatste voor zoover de mijnen bereikbaar zijn aanspoelen, worden zij gedemonteerd o£ vernietigd. Rechtszaken Oneerlijke postbode veroordeeld. Conform den eiscli van den procureur- generaal bevestigde het Amsterdamsche ge rechtshot het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij een brievenbesteller uil Amersfoort, die zich den inhoud vau eeni ge postpakketten liad toegeëigend, tot één 'jaar en drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Enkele kilometers ten Zuiden vari Enkhuïzen.' óhdér de" gemeente Venhuizen, heeft het kruiend ijs van het IJ se! meer zich vele meters op elkaar, gestapeld. Daar het ijs gescheurd is en naar de binnenzijde is afgegleden, levert hef een ernstfg gevaar op voor het verkeer

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5