RUSSISCHE DUREN AANVALLEN VOORT Finsche weerstand zeer krachtig Duitsche bommen op de Shetlands 1 Donderdag 25 Januari 1940 EERSTE BLAD fi Felle uitslaande brand Torpedojager gezonken Springende ruiten i 92ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTERaVeN), TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Reuter seinde uit Helsinki: Terwijl de felle strijd voortduurt ten Noorden van het Ladogameer, waar 'de Russen pogingen in het work stel len om den Finschen flank heen te trekken, wordt het steeds duidelijker, dat het Sovjet Russische opperbevel veel op het spel zet hij dit offensief. De strijd wordt geconcentreerd langs den eenigen spoorweg in het district, waarvan een deel in Finsche handen en een deel in Russisch bezit is. Het terrein, waarover de Russen trachten op te rukken, is verschrikkelijk moei lijk, het bestaat grootendeels uit wou den en moerassen Er is slechts één hoofdweg m het geheele district. Wan neer de Russen dien in hun bezit hadden, zouden zij kunnen oprukken naar het hart van Finland. Tot dus verre echter hebben de Finnen hun stellingen welen te handhaven. Russische luchtaanvallen Hoewel het weer slecht was, heb ben Russische vliegtuigen weer eeni- ge districten gebombardeerd. - Gemeld wordt, dat dertig toestellen tot drie maal loe een aanval op Kulimo ten Zuiden van Suomosalmi gedaan heb ben. Een speciale correspondent van Havas meldt In de wateren van de Aalandeilanden hebben Russische vliegtuigen een Finsoh schip gebombardeerd. Be 17 leden der bemanning verlieten het schip in de red dingboeien. De Russische vliegtuigen ble ven echter ook de booten bombardeeren. Als door een wonder bleven de mannen ongedeerd. Ook tn de omgeving van Sot- tunga is Sen Finsch schip gebombardeerd, terwijl een schip van onbekende natio naliteit eveneens het voorwerp is gewor den van Russische bombardementen in het gebied der Aalandeilanden. Dit laat ste schip werd hiel getroffen en heeft zijn reis voortgezet. Russische vliegtuigen heb ben verder zekere Finsche plaatsjes gebom bardeerd, ondanks het vrij ongunstige weer. Drie malen hebben roode vliegtuigen Kuh- ino bestookt. Het Russische eskader, dat dit bombardement verrichtte, bestond uit dertig vliegtuigen. In Houskari is een schip beschadigd door mitraiCeurvuur van ver scheidene Russische vliegtuigen. In Kuh- mo werden 18 personen ernstig en twaalf licht gewond. De mislukte aanvallen der Sovjet Russische tanks De correspondent van Havas te Hel sinki meldt: De verliezen die door de Sovjet-Russi- solie tanks geledon zijn, hebben ieder een verrast en in de eerste plaats de Finnon zelf. De bolsjewiki hadden ver wacht, dat zij de Finsche hoofdstad In enkele dagen tijds zouden bereiken. Een van hun redenen voor d'it ver trouwen was, dat zij erop rekenden, dat hun tanks de grens zouden over schrijden en grootelijks zouden bijdra gen lot vergemakkelijking van de over winning. Nu zijn er van de duizend tanks, die de Sovjets in het veld brachten bij den aanvang der campag ne in Finland niet veel meer dan vijf honderd over. Ia de zeven weken van den oorlog hebben de Finnen er ruim '400 vernield'. De eerste golf Sovjet- Russische tanks is tot staan gobracht en vernietigd door een handig gebruik maken, van mijnen. Overal liepen de Russische lanks op deze mijnen zoo dra zij over de grens waren. Op die wjjze verloren de Russen reed's in den aanvang een groot aantal tanks, het geen groote verbittering wekte. Het tweede zeer geduchte wapen, dat door de Finnen gebruikt werd was het anti-tankkanon. Deze zeer handzame, ge makkelijk te verplaatsen en te verbergen stukken geschut vormden van het begin af een aanzienlijk gevaar voor de Russi sche tanks. Het kaliber der kanonnen is ongeveer anderhalve duim. Zij vuren een projectiel af, dat zelfs de pantsering der machtigste tantes doorboort. Daardoor springt terstond de tankbepantsering en gewoonlijk wordt de tankbemaaning door de scherven die van de pantsering afvlie gen, gedood. Het derde middel tot verdediging legen de vijandelijke tanks werd gevormd dooi de versperringen, welke in den loop van den vorigen zomer zijn opgeworpen en waaraan door alle lagen der Finsche be volking is medegewerkt. Deze versperrin gen van allerlei aard waren doeltreffend. Alleen de zwaarste Russische tanks kwa men er over heen, maar de kleine en midL delgroote tanks konden er niets tegen uit richten. Vaak waren de versperringen ge maakt van blokken graniet die diep in den grond' vastgezet werden. Met duizen den en duizenden hommen en granaten trachtten de Russen dit versterkingssysteem aan te tasten, doch zonder succes. Gezien het feit, dat den laatstee tijd de activiteit der roode troepen belangrijk verminderd is, kon de vernieling van Rus sische tanks niet in hetzelfde tempo wor den voortgezet. Opgemerkt kan nog worden, dat de Fin nen tegen de tanks ook nog gebruik ma ken van anti-tankgeweren en van veldge schut. Het is nog interessant te weten, dat de bemanning van een tank verschrikkelijk te lijden heeft van de koude. De motoren bevriezen snel en vaak moeten de Rus sen ze voortdurend op gang houden met het gevolg, dat tien of twintig maal meer brandstof verbruikt wordt dan verwacht werd'. Niet zelden komt het voor, dat tanks die langen tijd gefunctionneerd hebben, op een gegeven oogenblik werkelijk in actie moeten komen en dat dan door gebrek aan brandstof de motor afslaat. Zoodra de motor niet meer werkt zit de beman ning letterlijk opgesloten in een ijskast en komen de inzittenden om in de kou. Duitsche luchtaanvallen op de Shetlands Gisteren hebben Duitsche bombarde- mentstoestellen een aanval gedaan op de Shetlauds-eilanden. Havas meldde hieromtrent: Deze aanval was de dertiende sedert het uitbreken van den oorlog en richtte even weinig schade aan als de voorgaande. Naar vernomen wordt hebben de vlieg tuigen vier bommen laten vallen op een weinig bevolkt gebied', waar geen militaire •objecten liggen, twee andere bommen moe ten zijn neergekomen op plaatsen, welke men nog niet gevonden heeft. Men ver onderstelt, dat de vijand zijn toestellen wil de verlichten en daarom de bommen om laap heeft geworpen. Het Britsche ministerie vanluchtvaart deett mede, dat vijandelijk© vliegtuigen ter hoogte van de Shetlandseilanden een varchtschip met bommen hebben aangeval len Later vlogen dezelfde" vliegtuigen over de eilanden en lieten bommen vallen, die nagenoeg geen schade hebben .aangericht. Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op, doch de vijand wist n de laaghangende wolken te ontkomen. Griep, Kou, Pijn. SLTfcffif Geen Duitsche hulp aan de Sovjet Unie Een Finsche woordvoerder te Londen heeft Reuter verklaard, dat de Finsche regeering geen bewijs beeft, dat Duitschland eenige materieele of mili taire hulp geeft aan de Sovjet-Unie. De woordvoerder zeido verder, dat men in officieel© kringen te Helsinki zeer vol daan is over de woorden, welk© door Churchill en lord Halifax zijn ge:, roken over Finland. Men beschouwt deze als een officieele belofte voor werkelijke hulp. Tenslotte dankte liij de Deensche en Zweedschc kolonies te Londen voor hun geldelijke bijdrage. De Finsche woordvoerder heeft namens het Finsche volk dank gezegd aan het En- gelsche volk en de Zweedsclxo en Deen sche kolonies in Londen voor den hu- manitairen bijstand1 die geregeld aan Fin land wordt verleend. Vervolgens wees hij erop dat warme kleeren en dekens steeds welkom zouden zijn, aangezien in een groot aantal steden de ruiten van alle hui zen gebroken zijn. Tot dusverre zijn alle Russische bombardementen ten uitvoer ge legd met bombardementsvliegtuigen met een gemiddelde actie-radius en de voort durend door de Sovjet-Russische luidspre kers aan de Mannerheimlinie uitgesproken bedreiging: „Die^ Duitschers komen", schijnt volgens de tot dusverre door de Fin sche regeering ingewonnen Inlichtingen nog geen werkelijkheid te zijn geworden. Duitsche aanval op groote schaal verwach Militaire Fransche kringen hebben gis teren de waarschuwing doen ;hootren, dat een Duitsche aanval op groote schaal elk oogenblik verwacht kan worden over een''-W anderhalve maand'. De huidige onbeweeglijke toe stand der troepen aanhet Westelijk© front, zoo meldt Reuter, moet niet beschouwd worden.' als een teeken, dat een dergelijke situatie waarschijn lijk onbeperkt zou voortduren. Men herinnert er aan, dat de Duitschers .gereed waren om b©t historische of- - fensief, tijgen Venduwte openen op 21. F ebrnari. Van het Westfront geen nieuws De Fransche legerberichten van gister avond en hedenochtend hadden niets te melden. Het Duitsche legerbericht luidt: In hef Westen geen gebeurtenissen van beteekenis. Het luchtwapen heeft controlevluchler. ondernomen aan het Westelijk front en ver kenningsvluchten tegerr B root-Brit! aiuiië. Het pantserschip „Deutschland" dat sinds het uitbreken van den oorlog in de wateren van den Atlantischen Oceaan handelsoorlog heeft gevoerd, is onlangs in het vaderland teruggekeerd. Hertog van Windsor weer naar Frankrijk. De hertog van Windsor is na oen ver blijf van enkele dagen te Londen, gis teren naar Frankrijk teruggekeerd om zijn militaire werkzaamheden aldaar te her vatten. Finseh schip gezonken. Uit Zweedschc bron verneemt men, dat het 1832 ton metende Finsche schip „No- tung" in de Botnische Golf is gezonken. De Finsche informatiedienst meldt, dat een Duitsch schip, dat bij de Alands-eilnn. den was gestrand, door twee zeer laagvlic- gende Russische vliegtuigen gebombardeerd is. Het schip werd niet getroffen. Canada bestelt schepen. De Canadeesche minister van verkeer heeft medegedeeld, dat een programma is opgesteld voor de aanvulling der oorlogs- voorraden, waarmede een bedrag van ruim 80 millioen dollar gemoeid zal zijn. Orders zijn of worden geplaatst op 40 stalen anti-duikbootschepen van het wal- vischvaarderstype, 28 mijnenvegers en een groo-te vloot van kleine motorbooten. Enorme vliegtuigordcr in de Vereenigde Staten. Volgens de „Wallstreet Journal" over wegen d© regeeringen van Engeland en Frankrijk in de Vereenigde Staten de groot st evliegtuigbestelling te doen, die daar ooit geplaatst is. Wellicht zullen tusschen de 6000 en 8ÖQ0 bombardementsvliegtui gen en een groot aantal jagers, tot een gezamenlijke waarde van 1000 en 1700 millioen dollar, besteld worden. Britsch ministerie voor de coördinatie? Een der voornaamste onderwerpen van gesprek in parlementaire kringen te Lou den is de opportuniteit van het toevoegen van een minister voor de economisch© coördinatie met volmachten aan het Brit sdie oorlogskabinet, aldus meldt Havas De aandacht is nog meer gevestigd op deze belangrijke kwestie door een motie in dezen zin, opgesteld door de labour- parfcij. De voorstanders der motie zijn van meaning, dat een minister voor de eco nomische coördinatie in laatste instantie zou moeten beslissen over alle vitale kwesties betreffende de staatshuishouding in oorlogstijd1. Sommige parlementsleden bepleiten de benoeming van Hore Belisha in deze nieuwe functie. Andere parlements sleden willen in plaats van een speciaal ministerie uitbreiding van de huidige be voegdheden wan den president van de Board of Tirade. - men ook het aantal slachtoffers nog niet kunnen vaststellen. De „Loebliana" was in Zuid-Slavie ge bouwd en in 1938 te Split te water gelaten. Het was een der vier torpedojagers der Zuid-Slavische marine. Kapitein Achlin, de commandant van de „Loebliana", die gered kon woidea, is in verband met het onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. De „Deutschland" wordt de „Lfltzow" Het D.N.B. meldt: De Führer en opperbevelhebber van de weermacht heeft bevel gegeven het pant serschip „Deutschland", voortaan den naam te geven van „Lützow", daar de naam „Deutschland" voor een grooter schip be stemd is. De oorspronkelijke „Lützow" ge doopte zware kruiser zal eveneens een an deren naam krijgen. Britseh sehi|p vermist. De familie van de negen leden der be manning van het Britsche s.s. Parkhill (600 ton) is ervan in kennis gesteld, dat het schip naar aangenomen wordt, met man en muis verloren is gegaan. Britsche treiler op» een mijn geloopen. De Britsche stoomtreiler Newhaven, die een week over tijd is, is waarschijnlijk op een mijn getoopen zonder ©enig spoor achter te laten. Het Belgische schip „Metiso" vermoedelijk vergaan. Belga meldt: Officieel wordt vernomen, dat aan den oever van de Theems bij Gravesend oor vlot is gevonden, dat heeft behoord aan het Belgische schip „Meuse", dat sedert enkel© dagen' werd vermist. Op het vlot lag het stofffelijk overschot van vier op varenden van d© „Meuse", waaronder dat van den kapitein Van Dijck, De zeelieden zijn niet omgekomen van honger of dorst, want op het vlot waren nog levensmiddelen, men veronderstelt, dat de schipbreukelingen tengevolge van kou de om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk is het schip met de geheel© bemanning, bestaande uit twaalf koppen, erloren. Gemengd Nieuws In een drogisterij te Amster dam. Gistermiddag werd het Willemsparkweg- kwartier te Amsterdam, opgeschrikt door de loeiende sirenes van tal van brandweer voertuigen, die zich spoedden naar de Sophialaan, waar op de hoek van de Saxon Weimarlaan een felle brand was uitgebroken in de drogisterij van den heer Hutsingh, Toen de brandweer arriveerde, was het winkelpand in een bulderende vuurzee De twee groote étalageruiten wa ren gesprongen. De winkel was in enkele minuten tijd geheel uitgebrand. Alles werd grondig door 't vuur vernield. De verkoold© toonbanken en winkelopstanden leverden een troosteloazen aanblik op. De brand! is in een magazijntje achter d© winkel ontstaan De zoon van den drogist was bezig met het aftappen van petroleum. Plotseling hoerde hij een knal. Hij rende de winkel in en zag toen hoe de vlammen seeds uit het magazijntje sloegen. Daar bad1 een petroleumkachel gebrand, in d© nabijheid waarvan een flesch alcohol had gestaan, welke vermoedelijk door de warm teontwikkeling gesprongen is, waarna d© wegvloeiende inhoud vlam had gevat. De heer H. Huisingh Jr. kon zich ge makkelijk in veiligheid stellen. Evenals zijn moeder en zijn kinderen, die zich in dè aangrenzende woning naast de winkel bevonden. Deze woning is voor het vuur gespaard gebleven. 1 De brandweer had het gevaar spoedig bezworen. De drogist was tegen brandschade ver- -zekerd*: De vorming van een nieuwe regeering in China Havas meldt uit Tsingtao: De woordvoerder van het Japansche le ger heeft heden verklaard: „d© definitieve plannen voor de instelling van een nieu we centrale regeering in China practisch gereed zijn". Er zijn strenge maatregelen genomen voor d- veiligheid der Chineesche lei dende persoonlijkheden die de conferentie bijwonen, waar gesproken wordt over de vorming der nieuwe regeering. Wanneer zij voorbijkomen worden de stralen ont ruimd en bewaakt door belangrijke afdoe- lingen soldaten en politieagenten. Domei verneemt, dat de gedelegeerde ter conferentie vandaag overeengekomen zijn, dat de nieuwe centrale regeering zal worden gevormd op nationalen grondslag en uit mannen, die de Kwornintang, zoo als die door Wang-Tsing-Wei gereorgani seerd is, en verder de voorioopige regeo- ring te Peiping, de regeering te Nanking, de autonome regeering van Mongolië en de wettige politieke partijen vertegenwoor digen. Men was het er ook over eens, dat de totalitaire dictatuur verworpen moet worden Dc gedelegeerden besloten de re geering te Tsjoenking in de nieuwe regee- ring op te nemen, indien de leiders le Tsjoengking hun houding willen herzien, en aldus wordt gezegd, hun anti-Japansche en pro communistische politiek opgeven. Zuid-Sla vië De geheele bemanning van 130 koppen omgekomen? De Zuid-Slavische torpedojager „Loe bliana" is gistermiddag na op een zich onder water bevindend rif te zijn ge- stooten, in de Adriatische zeehaven Si- benik gezonken. De ranijp geschiedde toen liet schip met twee andere torpedojagers, de „Belgrado" en de „Zagreb", manoeuvreerde om de ha ven binnen te komen. De autoriteiten heb ban terstond een onderzoek ingesteld «n de haven door politie laten afzetten. De storm die gisteren aan de Adriatische Zee-kust woedde veroorzaakte sterke stroo mingen aan den haveningang en bemoei lijkte het manoeuvreeren zeer. De „Loe bliana" slaagde er in, de haven binnen te komen, doch door den stroom werd de oorlogsbodem op een rif gedreven. Terstond stroomde het water de machine kamer binnen. Het schip zonk vrijwel on middellijk. Toen de ramp zich afspeelde had de „Loebliana" 130 man aan boord. De torpedojagers „Belgrado" en „Zagreb" snelden direct te hulp, doch toen zij ter plaatse waren, was de „Loebliana" Teeds onder water verdwenen. Daardoor hoeft Tengevolge van een ontploffing Naar aanleiding van het bericht in de dagbladen dat bij de ontploffing van een mijn te Huisduinen vele ruiten zijn ge sprongen, doch anderzijds zeer vele met papier-strooken beplakte ruiten niet be schadigd werden, vestigt de N.V.L. de aan- daeh4 op liet navolgende. Het springen van vensterruiten is het gevolg van den luchtdruk, die door een ontploffing wordt teweeg gebracht en die bij zware ontplof fingen vele kilometers in den omtrek nog schade kan aanrichten. Door den lucht- dTuk worden vensterruiten naar binnen ge drukt en daarbij versplinterd; voor de be woners bestaat dan gevaar dat zij door de rondvliegende scherven gewond worden. Als een nuttig middel om deze gevaren te verminderen, kan worden aangeraden om de vensterruiten aan de binnenzijde kruiselings met reepen stevig papier, of beter nog met linnen band', te beplakken. Indien men deze stronken zoodanig aan brengt dat de ramen het aanzien van oud- Hollandsclie ruitjes verkrijgen, zal men waarlijk niet bevreesd' behoeven te zijn dal het huis er angst-aanjagend uit zal gaan zien! Groote ramen (bijv. winkel ruiten), kan men bovendien doeltreffend steunen en versterken door op halve hoog te aan weerszijden dwarsbalkjes aan te brengen, die men mot een voerende tus- schenking (vilt, houtwatten, e.d'.) tegen de ruiten zelf doet rusten. i Ieder die in ernstige male rekening moet houden met de mogelijkheid van ontplof fingen in den omtrek van zijn huis, zal goed doen deze uiterst eenvoudige en wei nig kostbare voorzorgen te nemen. Bovendien zal men goed doen door in de slaapkamers de bedden zoo ver mogelijk van de buiten-ramen te plaatsen, en zich tegen het splintergevaar te beschermen door de gordijnen goed sluitend voor do ramen te trekken of waar geen gordijnen zijn, er tafelkleeden of kleedingstukken. veer te hangen. Schoenfabriek afgebrand. Gisteravond omstreeks half tien is te Alphen (N.-Br.), door onbekende oorzaak brand ontstaan in de schoenfabriek var de firma M. Scbrauwen aan den Baarlesche- weg. Daar er tengevolge van de vorst geen blusschingswater was, kon men niet ver hinderen dat de fabriek totaal afbrandde. De geheele inventaris, waaronder niachi- neriën, ging verloren. In de fabriek werkten ongeveer veer tig arbeiders.' Deze geraken voortoopig zon der werk. Dc fabriek is verzekerd tegen brandschade. Het woonhuis van den directeur, der fabriek, dat op ongeveer drie meier af stand ligt, kon behouden blijven. li ui I te-wsss De» courant Tsrschtjnt dagalfjk», mat lit- xonderag ran Zon- in tftsatdagen. J?riji for kwartaal l franco por post f l.SO. Prijs por week: 18 ets. Afeon- itrlqko nummers 1 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen AdTortentica voor hot eerstvolgand num mer moetei vóór If Bar aan hot Bureau beaorgd ïjjn, 's Zaterdags vóór aur, Een bepaalde plaat» Tan advertentiën wordt niet gewaarborgd. Al nnnnr Prfls der Advertentie»: vnn 1—6 rrgrl» tintte NO aZüOü Iedere regol meer 10«10; m hel Zruëitl igtiuimmr 15 legola f 1.80, icdote regel men MLK» Reclames f0.75 per regel. Ittcnssol>fi«>tPi».* cK postkwitanties 15 cta. larieven \an ndvcruniM bij abonnement zijn aan het Bureu u ei ki ijglum» Dagelijks worden tegen vooruit bot Ming Kl-wt» AdvertentiSn opgenomen i U.50 t/m 15 \\rx> - den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk «oord mar 6 cent tot een maximum van UO wooulcn» 's Woensdags: Kleine Adverfentiën tot25 woor den f 0.25, mits v6ór Dinsdagavond fi uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertoiitifen 11.00, indien Diet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. •™JI een poeder of cacht? van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stukïS c». Doos 45 ct. Cachets, genaamd,.Mijnhard tjesjj2st lOct Doos50ct. f- i. f»! ~-U' uj/i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1