Be Maansteen Gemeentebegrooting 1940 DE NIEUWE PajK,W. Radioprogramma's Vergadering van Vrijdag 15 December. 1939, 's namiddags 2 uur tea Stadhuize. Voorzitter: de burgemeester, mr. dr. F. L. J. ran Haaren. Algemeene beschouwingen i. Be Voorzitter heropent de vergade ring en stelt aan de orde de verdere be handeling van de begrooting voor het dienstjaar 1940 ran de gemeente Schie dam. JU- en in de raadszaal. Mevr. Benthemde Wilde (s.d.) wil gaarne een opmerking maken. Spr. is geen voorstandster alles naar den letter van de verordening onder alle omstandig heden toe te passen. Maar voor wie niet rookt is de dichte rookdamp in de raad zaal wel hinderlijk; vooral als de raad zeowel 's nrddags als 's avonds .Tga- dert. De heer Wiokenkam j (a r.j Zeer juist! Mevr. Benthem—de Wilde (s.d) zou wensclien, dat de bepaling van het Reglement van Orde op dit punt wat beter werd nageleefd. De Voorzitter veronderstelt, dat de wensch ran mevr. Benthem wel zal wor den ingewilligd door de leden. Spr. ver onderstelde eigenlijk, dat de bepaling om trent het rooken in de raadsvergadering geen betrekking had op de begrootings- zittingen! Mevr. Benthemde Wilde (s.d.): Dat staat niet in de verordening! De Voorzitter: We zuüen ons daar om aan de bepalingen houden* zoodat eerst na de pauze in de raadzaal gerookt mag worden. Werkloozenzorg. De heer Hartkoorn heeft het voor nemen het een en andier over de werk loozenzorg te zeggen, maar zijn betoog zal niet de bedoeling hebben critiek uit te oefenen op B. en W. en het door dit cobege ingenomen standpunt. Spr. wil ronduit verklaren groote waardecring voor dat standpunt te hebben. Zoo mogelijk zou spr. B. en W. willen stimuleeren hun stand punt krachtig te handhaven. In de Memorie van Antwoord wordt ge zegd, dat meermalen goede resultaten zijn bereikt door onderling overleg, terwijl naar buiten niet altijd bleek, wat de reden was dat die resultaten konden worden bereikt. Die opmerking onderschrijft spr. De wijze, waarop iets bereikt werd', wordt niet altijd publiek gemaakt. Maar al werden goede resultaten be reikt; bleef het toch nog altijd1 misère! Bat is het nare van deze zaak. En boven dien gebeurt het ook wel eens, dat geen resultaat wordt verkregen, terwijl dit toch wel gewenscht werd, ook door den di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon. wadhtweken. Spr. wil een paax voorbeelden geven, opdat de Raad een inzicht krijgt in deze materie. A. is werkloos geworden. Hij heeft van Januari tot eind Augustus gemiddeld 127 per week verdiend; bet gezin bestaat uit man, vrouw en 2 kinderen; de huishuur bedraagt 15.25 per week; er bleef dus over 121.75 voo 4 personen om van te leven. Die man moest, nadat hij van zijn kas ■was uitgetrokken, nog een waehtweek door maken, voor hij een uitkeering ingevolge de crisissteunregeling ontving, terwijl de men ook reeds een waehtweek had ge maakt voor de werkkwzenkas met de udtkeering begon. Hel gezin ran B. bestaat uit man, vrouw «i één kind; het inkomen bedraagt ruim 120, de huishuur f6 per week en ook deze man moest voor hij een uitkeering kreeg krachtens de crisis-steunregeling een waehtweek maken. C. had van Januari tot eind Augustus een inkomen van f24; het gezin bestaat uit man, vrouw eu 3 kinderen; de huis huur bedraagt f 3.75 per week en ook deze man moest, na van zijn kas uitgetrokken te zijn, een waehtweek voor de crisissteun regeling maken. Als Zaterdag het loon voor do laatste week, waarin gewerkt is, ontvangen is, heb ben de werkloozen eerst op den 3en Za terdag recht op een uitkeering. De ge meente Schiedam is echter wel zoo goed op den 2en Zaterdag het steunbedrag uit te betalen, als voorschot, maar dat bedrag moet dan ook weer terugbetaald worden. Men kan zich eenigermate voorstellen welk een toestand heerscht in een der gelijk gezin, gedurende die weken, dat er geen inkomsten zijn. Zoo'n gezin gaat naar den kelder. Verschillende groepen. Groote groepen arbeiders maken perioden van werkloosheid door. Er is in do meeste groote ondernemingen een kern onder het personeel, die aan het werk blijft, wat sa menhangt met het belang van het bedrijf, daaromheen bevindt zich de holster, eu wie daartoe .behooren, worden telkens weer werkloos. Die menschen staan er dus toch al niet zoo florissant voor. Er zijn ook nog arbeiders, die bijna permanent werkloos zijn en als die werk krijgen, is hun gezin zoo uitgeput, dat alles besteed moet worden om in de ee-ste gen en de zwakken bij elkaar komen in af zonderlijk» ploegen. In de AL v. A. wordt terecht gezegd, dat het persoonlijk karakter een groote rol speelt bij het beneiken van resultaten in de werkverschaffing. Er zijn bij die arbeiders nog menschen, welke goed gevoed zijn; krachtige kerels, die verstand hebben van grondwerk. Maar dat is niet met allen het geval. Er zijn ook arbeiders bij, die slecht ge.voed en zelfs, die ondervoed zijn. Zij hebben dag in dag uit voor de poorten van de fabrieken gewacht op werk; zij hebben toch ook het recht om voor zich zelf en de hunnen te mogen zorgen. Maar zij blijven buiten de poorten. De zw akkeren. De zwakkexeu en zij, die geen verstand hebben van grondwerk, komen in de werk verschaffing in de verdrukking bij het ge volgde ploegensysteem, dat op aandrang van de tewerk gestelden zelf is ingevoerd. Maar het is wel mogelijk een regeling te ontwerpen, waardoor de bezwaren groeten deels ondervangen worden, b.v. door voor de zwakste ploegen een vnj hoog tarief vast te stellen en verlenging van den termijn waarin de trainingstoeslag wordt verleend. Spr. heeft de in werkverschaffing door vier ploegen verdiende loonen, genole-rd en de cijfers zijn een bevestiging van spr.'s betoog. De eerste ploeg verdiende per week f 19.50f20; de tweede f 17f 19de der de f 16—f 17 en de vierde f 13f 14, In die vierde ploeg zitten menschen, die plaats den achterstand ©enigermate in te cr om gevraagd hebben in de vverkver- halen. Maar als deze menschen na 8 weken schaffing te worden geplaatst en speciaal weer werkloos worden, moeten zij toch een waehtweek doormaken. In zoo'n gezin voor hen moet het 'n bittere teleurs'elling zijn, dat zij met hard werken niet eens hun is elke stuiver, die verdiend werd, boste l steunbedrag kunr.en verdienen. Er behoo- om de linnenkast aan te vullen, schoenen te koopen voor de kinderen enz. Daarom is het onjuist, dat die arbeders, na een korte poos te heblien gewerkt, toch weer een waehtweek moeten maken. Het is spr. bekend, dat de wethouder voor sociale zaken daar niet veel aan ver anderen kan. Maar spr. wil deze vraag aan den raad voorleggen: Meeat men dat in dit soort gevallen het rechtvaardig is een waehtweek te laten doormaken? Voor hen, die steeds weer in de steunregeling opge nomen worden moet een waehtweek gcon regel, doch uitzondering zijn. De viseliaclr. Spr. wil ook nog wijzen op een grovx- onbillijkheid, ofschoon het geval op zich zelf niet zoo erg belangrijk is. Het komt n.l. voor, dat een arbeider, als hij werk heeft, zich een vischact© aanschaft, die f4 a f5 kost. Wordt hij echter werkloos, dan ren tot die ploeg meuscheiy die alle hoop op een betere toekomst verloren hebben en de wanhoop ten prooi zijn, omdat zij alles te niet hebben zien gaan. waaraan zij een groot deel van hun leven hebben besteed. Aangevochten artikelen. In de M. v. A. wordt gezegd, dat ge streefd moet worden naar wat vereent. Maar als men kennis neemt van wat e°n gewezen inspecteur van de werKverschaf- fing over de werkloozen in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" schrijft, wordt men bitter en valt bet moeilijk te blijven zoeken, naar wat vereent. Die gewezen inspecteur is ir. G. Ik J. E. M. van Weezenbeek. Als men al die voor letters ziet, zou men denken, dat de man van adel is, maar als men de artikelen leest in dat liberale blad, dan komt inen wel tot een andere meen in g. Die ir. Yan wordt die acte ingenomen en de betrokkene Weezenbeek. schrijft ever- dingen, waarvan krijgt geen enkele restitutie. Spr. is roods j hij weet, dat ze onjuist zijn, of de man weet eenige weken bezig om gedaan te krijge-i, dat die acte wordt teruggegeven, zonder dat dit resultaat heeft opgeleverd. Het is met de rechtvaardigheid in strijd, dat die acte, waarvoor betaald is, wordt ingehou den, zonder dat eenige restitutie wordt verleend. Loonen in werkverschaffing. In den loop van dit jaar is helaas geble ken, dat in een aantal gevallen, dat werk loozen in de werkverschaffing warm ge- van het vraagstuk, waarover hij het heeft, niets af. Werkloosheid en mobilisatie. De schrijver stelt het voor, alsof de werkloozen vertroetelt! worden door de steunregeling. Hij vertelt, dat de regeering 300.000 menschen door de mobilisatie uit de bedrijven heeft gehaald en dan wordt verteld: „Desondanks onderging het ge tal der steuntrekkenden sindsdien nauwe lijks eenige vermindering, er waren er romd1 plaatst, nog niet het steunbedrag kon wor- 200.000 en... er bleven er rond1 200.000, Door Wilke CoUins A. A. HUMME Jr. Ik vond mijnheer Franklin aan de schrijftafel Wig. Zoodra ik binnen kwam vroeg hrj mij om een vervoermiddel naar het station. „Gaat u naar Londen, mijnheer?" vroeg ik. ,,Ik wil naar Londen telegrafeeren," ver klaarde i.„Ik heb mijn tante er van overtuigd, dat wij iemand' moeten hebben die slimmer is dan inspecteur Seegrave en zij vindt het goed, dat ik een telegram aan mijn rader zend. Hij kent den hoofd commissaris van politie en die zal wei iemand w.-ten, die dit raadsel voor ons kan oplossen. En over raadsels geproken, ik denk dat Rosanna Sperman of niet heele- innal wijs is, of dat ze meer van de ver dwijning van den Maansteen afweet. Ze kwam hier met «en ring, dien ik in mijn slaapkamer had laten liggen en nadat ik haar naü bedankt, verwachtte ik, dat ze weer zon gaan. Maar ze bleef aan de den verdiend; ja in sommige gevallen bleef men daar niet onbelangrijk onder. Dat kan toch i.iet getolereerd worden. Die menschen zijn pl.m. 60 uur per week in de weer. Er zijn arbeiders, die met een beetje tegenzin naar de werkverschaffing gaan anderen vinden het wel goed en ook zip er, die vragen in de werkverschaffing te worden geplaatst. En dan doet het wel bitter aan, dat de goede bedoelingen en verwachtingen moeten plaats maken voor een groote teleurstelling, als blijkt, dat niet eens het steunbedrag kan worden verdiend. Het pi oegeasy strem. Dat is voor een deel te wijten aan bet systeem, in de werkverschaffing toegepast, De te werk gestelden vormen n.l. zelf ploe gen, waardoor de sterken; de middelmati- andere zijde van de tafel staan, waarbij ze mij op een eigenaardige manier aan keek half angstig, half famiiair ik begreep er werkelijk niets van. „Een eigenaardig geval met dien diamant, mijn heer," zei ze opeens. „Ja," zei ik, in afwachting van wat ze verder zou zeg gen, en weet je, Betteredge, ik geloot beslist, dat ze niet goed wijs is. Ze zei: „Ze zullen den diamant nooit vinden, is het niet zoo, mijnheer? Neen, en er even min achter komen, wie hem heeft weg genomen, dat weet ik zeker." Ze knikte me warempel met een vriendelijk glim lachje toe. maar voor ik tijd had raar te vragen, wat ze eigenlijk bedoelde, hoor- den wij jo voetstappen en ging ze haastig weg, zeker bang om hier gevonden te worden. Wat heeft het te beduiden Ik kon er niet toe besluiten hem over haar verleden in te lichten, want het zou bij hem het vermoeden wekken, dat zij de schuldige was, begreep ik evenmin, waarom zi} mijnheer Franklin deelgenoot van haar geheim zou maken. „Het zal het beste zijn," zei ik, „als ik eens met uw tante over het meisje spreek. Zij stelt veel belang in Rosanna Spear man en misschien heeft zij zich alleen maar een beetje dwaas en vrijpostig aan gesteld.' Mijnheer Franklin scheen gerustgesteld door deze verklaring van haar gedrag. Hij en dit waren bij voortduring vrijwel de zelfde personen". Glashard' wordt hier gesuggereerd, d!at de werkloozen te beroerd' zijn ora te wer ken! De heer Van Duinhoven (s.d.): Dat is een liberale gecfeichte! De heer Collé (comm.): Dat doen jul lie zelf ook! De heer Ilartkoor n (s.d.)Bjj dio 300.000 gemobiiiseerden zijn velen uit het GEBR. WINKELMAN, WESTVEST 4 stak het telegram in zijn zak en ik begaf mij hierop naar de sla ben om de sjees te laten inspannen. In het voorbijgaan ging ik even de eetkamer voor het personeel binnen, waar allen, behalve Rosanna, reeds aan tafel zaten. Bij navraag hoorde ik, dat zij plotseling onwel was geworden en naar haar kamer was gegaan om wat te gaan liggen, hetgeen ik zeer vreemd vond, daar zij er een oogenhlik tevoren zoo goed had uitgezien. De dag liep ten einde. Juffrouw Rachel bleef op haar kamer, en nadat mijnheer Franklin zijn telegram had afgezonden, bleet ons niets anders over, dan het re sultaat hiervan af te wachten. HOOFDSTUK XI. Den volgenden morgen, Vrijdag, hoorden wij wat nieuws. De loopjongen van den bakker vertelde namelijk, dat hij Rosanna Spearman, haai gezicht bijna verborgen in een omslagdoek, den vorigen middag op het voetpad Over de heide was tegen gekomen. Het leek mij onwaarschijnïjk, dat iemand zich omtrent de identiteit van Rosanna Spearman zou kunnen vergissen, daar zij door haar hoogea schouder duide lijk itte herkennen was, maar fiet moest wel een vergissing zijn, aangezien zij den heelen Donderdagmiddagziek op haar ka mer had gelegen. werkloozencorps; vele tienduizenden zijn echter juist tengevolge van de mobilisatie werkloos geworden. De Nedertaodsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam heeft gewerkt met 28003200 man en doet dat nu nog met 1400; de Amstcrdam- sche Dok Maatschappij, die in normale tijden met 1200 man werkt, doet dat nu met 600; Wilton-F ijenoord is van 4400 4800 gedaald tot onder de 3000; voor de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij geldt het zelfde. Spr. was kort geleden nog bij een onder neming, waarbij vóór de mobilisatie 23 man werkten; daarvan zijn 4 onder de wapenen geroepen; thans werken daar nog 8 menschen, zoodat dus 11 ontslagen zijn. Maar van dergelijke gevallen weet mijn heer Van Weezenbeek niets af, of hij legt ze zonder meer ter zijdel Gehakt op werkloozen. Hel is een schandaal, dat op een derge lijke wijze geschreven kan worden en vooral is het dat, als het geschiedt in een blad als de Nieuwe Rotterdamsche Courant, een orgaan, dat een stand heeft op te houden en de spreektrompet is van dat deel der vertegenwoordigers van ons maatschappelijk leven, die voor oen groot deel de schuld dragen, dat het er thans zoo heengaat in de wereld! De practijk is in strijd met: De arbei der wil niet werken! Veertien dagen geleden was spr. er nog getuige van, hoe een groep arbeiders alles heeft laten varen om maar aan het werk te komen. Maar in de „Nieuwe Rotter damsche Courant" wordt bijna week in week uit gehakt op dc werkloozen. Ais reactie op dit erharmeR'k geschrijf wil spr. van deze plaats hu. a brengen aan de werkloozen, die hun niet benijdens waardig lot manmoedig dragen. Ruggesteun noodig- 13. en W. gaan hier in de goede rich ting, maar laat het college in Den Haag al zijn invloed aanwenden om goede re sultaten te erkrijgen voor de werkloozen. Dat is noodig, omdat naast de pogingen om een duurte toeslag te verkrijgen ook deze dingen de aandacht van den minister voor sociale zaken hebben. Wie in Den Haag werken aan deze zaak hebben een steun in den rug noodig om haar tot een goed einde te brengen. De geest van Colijn schijnt m.i. nog niet nit de departe menten \oIledig verdwenen te zijn; bij spookt daar nog steeds rondt Het lot van de groep Nederlanders, die werkloos zijn, dient zooveel mogelijk ver licht te worden! Terrein oude postkantoor. De heer Hoogendam heeft reeds de aan dacht gevestigd op het open terrein aan de Gerrit Verlioonstraat. Deze heeft ge vraagd' wat -er met dat terrein zal gebeu ren. Spr. wil reeds bij voorbaat vragen om, als het niet bebouwd wordt binnen afzienbaren tijd, het dan in een wat be hoorlijker toestand te brengen. Zooals de toestand er thans is, strekt bij zeker niet tot eer van onze goede stad' Schiedam! De graszitterij. En dan wil spr. nog iets opmerken over de z.g. graszitterij. De M. v. A. zegt daar omtrent, dat de letter van de wet bindend is en de rechter daarmee rekening moet houden. Als de letter van de wet den rechter noopt dergelijke beslissingen te nemen als den laatsten tijd1 zijn gepubli eeerd, dan is het misschien wél gewenscht dien letter te wijzigen! Door de verschil lende vonnissen, hier geveld1, moet men in den lande wel den indruk krijgen als of Schiedam in een poel van zedelijke verwording verzonken is. Spr. ziet liever dat jongelui uitrusten op de grasbermen langs den openbaren weg, dan dat zij zich terugtrekken uit de openbaarheid; waar allicht meer kwaad1 geschiedt dan daar, waar ieder passeert! We hebben hier te maken met een „na tuurwet", die zich niet laat zetten naar den letter van een weti Wordt vervolgd Het tweede nieuwtje kwam van den postbode. Dokter Candy was den avond van den verjaardag in zijn open rijtuig doornat geregend en lag nu met koorts te bed. Het speet ons allen erg dit te hooren en mijnheer Franklin betreurde dit vooral m verband met juffrouw Rachel, daar hrj vreesde, dat zp door de nerveuse spanning, waarin zij zich sedert het ver dwijnen van den Maansteen bevond, spoe dig medische hulp zou noodig hebben. Na het ontbijt kwam er een telegram van den ouden heer Blake, met het be richt, dat hij door tusschenkomst van zijn vriend, den hoofdcommissaris, er in ge slaagd was den juisten persoon te vinden om ons te helpen. Dit was brigadier Cuff, wiens komst met den ochtendtrein ver wacht kon worden. .Wij werden allen zenuwachtig en onge duldig naarmate de tijd van aankomst van dezen vermaarden politieman naderde. In specteur Seegrave, hierover ingelicht, toen hij 's morgens bij ons kwam, sloot zich direct in een kamer op, om het rapport te schrijven, dat zeer zeker van hem ver wacht zou worden. Ik had graag den brigadier van het station gehanJo, maar het rijtuig van mijn meesteres mocht daarvoor natuurlijk niet gebruikt worden en de sjees moest klaar gehouden worden voor mijnheer Godfrey, die, hoezeer hij het ook betreurde, zijn Vrijdag 26 Jutnari 1940. Hilversum I, 1875 ea 414,4 M. 8 VARA, 10 VPRO, 10.20 VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 7.30 VPRO, 9 VARA 10.40 VPRO, 11—12 VARA. 8 ANP. 8.10 Orgel. 8.30 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.20 Gramofoon 10.40 Piano. 1110 Declamatie. 11.30 Viool en piano. 12 Gramofoon. 12 lf> Dansorkest. 12.45 ANP, gramofoon." 1 Amusementsorkest. 2 Voor de vtouï\ 2.10 Gramoioon. 3.15 Do PaUadians. 4 Gramofoon. 4.30 Zang en piano. 5 Voor de kindera. 5.30 Gramofoon. 6 Orgel. o.3ü Letterkundig overzicht. 6 50 Zang en piano. 7 Beantwoording van vra gen. 7.18 ANP. 7.30 Voor de jeugd. 6 Zang met piano. 8.30 Cyclus. 9 Radio man ,92Ü ^agm^nfen „Rigoteüo". 10.20 Declamatie. 10 25 Gramofoon. 10.40 Avondwijding, u ANP. 11.10 Jazz (gr. p!.). 11.40—12 Orgel. Hilversum II, 30^5 M, de^NCRV ')ro"ratrima' verzorgd door 8 ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie S20 Gramofoon. 9.30—9.45 Gelukwo'schêa; 10.30 Morgendienst. 11 Gramofoon IL15 Zang, piano en gramofoon. 12 Be.-. 12.15 Gramofoon. 12.30 ANP. 12.45 Toespraak. 1 Quintolia en gramofoon. 2.25—255 Chr. lectuur. 3 Viool, piano en gramo foon. 4 Friesche uitzending. 5 Darnel- en sein ble en gramofoon. 6.30 Tuinbouw. 7 13er. 7.15 Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoon. 8 ANP, SOS-ber. 815 Ma- rinekape! cn solist. 9 Oratoriurhvereem- ging, orkest cn solist (opn.). 930 Ac tueel halfuui. 10 ANP. 10 05 Causerie: 10.35 Orkest (opn11.15 Gramofoon. Ca. 11.5012 Schriftlezing. Engeland, 391 en 449 M. (Na 6 20 n.m. ook 342 M 12.20 Orkest. 1.452 20 Zang en piano 3.20 Dansorkest. 4 Vc«per. 4.35 Orkest en solist. 5.20 Kinderhalfuur. 5 50 Daas orkest. 7.40 Piano 8.50 Revue. 10.33 Cabaret. 11.03 Orkest. 11.50 Band. Radio-Paris, 1648 M. 12.05 Piano. 12.20 OrkeM. 1.05 Cello. I.35 Zang. 2 Gramofoon. 2.05 Piano. 2.30 Viool. 3.20 Orgel. 4.50 Zang. 5.20 Chansons. 5.35 Oude muziek, en, zang. 6.35 Piano. 7.20 Orkest. 905 Tweede deel van „L'Arlésienne". 11.05 Zaag II.20 Orkest m. m. v. solist. 12.05— 12.03 Nachtconcert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.12 20 Gramofoon. 12.31 en 10 Orkest. 1.502.20 en 5.55 Gram oio n. 6.05 Piano, b 50 en 7.20 Zang. 7 35 Gramofoon. 8.20 Voor soldalen 8.50 Koor uit Mechelcn en solist. 10.3511.20 Fragmenten uil opera „Cosi fan tutte" (gr.pl.). 484 M.12.20 Gramofoon. 12.50 en 1.3i Orkest. 1.502.20, 5.20 en 650 Gra mofoon. 8.20 Voor soldaten 8.50 Orkest en solisten. 10.5011 20 Gramofoon. Burgerlijke Stand VLAARDINGEN. Geboren: 11 .'Jan. Elizabeth, dochter van J. W, van Toledo en J. E. C. Kollenberg, Sche penstraat 27. Konstantina Jacoba Maria, dochter van G. J. Trooster en J. M. Govaart, Van Kinsbergenplaats 49. 12 Jan. Johanna Cornelia, dochter van A. van der Windt en C. in "tVeld, Prins Hen drikstraat 108. Abraham, zoon van Bredius en A. Kramer, Diepenbrockstr. 183. 13 Jan. Johannes Roelf, zoon van A. C. Alphenaar en J. Hekman, Binnensingel 200. 14 Jan. Johanna Margaretha, dochter va*. C. Verhoeven en L. van der Pijl, Mark straat 7. Teuntje Ifendrika, dochter van L. van Oudenaarden en T. van der Slot, Messchaertplein 48. 15 Jan. Maartje, dochter van J. H. van Reenen en M. Boogers, Spoorsingd 188. Gerardus, zoon van D. J. de Rond m. J. Penders, Boschlaan 35. 17 Jan. Leendert Dirk, zoon van L. van der Lee en T. van Schagen, Maassim* Noordvliet 31 (tijdelijk Binnensingel 17*. Mary Ann Maria, dochter van A. Penning en S. T. Buck. 2e Maasboschstraat 30 (tg<M. Binnensingel 172). 18 Jan. Arendje, dochter van B. de Rot ter en H. M. Westdijk, P. K. Drossaart- straat 47. tante ia zoo'n moeilijken tijd te mocte* verlaten, beslist Vrijdagavond in Looide* moest terug zijn voor liet bijwonen, op Zaterdagmorgen, van een vergadering Ta* een liefdadig genootschap, waarbij de da mes op zijn raad en bijstand rekenden. Toen ik meende, dat we de aankomst van den brigadier konden verwachten, begaf ik mij naar het hek om hem to ontvangen cn bereikte juist de portiers woning, leen een huurrijtuig daar stil hield cn oen man op leeftijd, gededtóSjfc grijs en zoo mager, dat Iiij wel vel over been leek, uitstapte. Hij was geheel in hot zwart gekleed, en had een witte das om. Hij had een smal, scherp gelaal en zijn. huid was zoo droog en vergeeld al« eo* herfstblad. „Woon! j.r iVerinder hier?" vroeg tiij. „Ja, mijnheer." „Ik ben brigadier Cuff." „Wilt u zoo goed zijn, mij te j'o'genï" Bij het huis gekomen, werd mg gezeul, dat mgn meesteres zich in een der kasawi bevond, waarop wij ons naar den achter tuin begaven ea een bediende vooruit z.onden om lady Verinder te verwittigen. Terwijl wij wachtten, bleek brigadier Cuff zeer geïnteresseerd in den rozentuin uit zijn gesprek met den tuinman merkte ik op, dat hrj goed op de hoogte was vwn het kweoken van rozen. [Wordt vervolgd). NederUmdtdie bewerking van 16j STERK vorminderde prijzen Vraagt demonstratie, het verplicht U tot niets. Telefoon 67521

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6