LUCHTAANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN Daladier spreekt tot den Fransehen burger Weinig nieuws uit Finland m EERSTE BLAD De Polyantha Dinsdag 30 lamiari 1940 Daladier óver „heeren en knechten" Weinig nieuws van het Finsehe front Russische luchtaanvallen De geboorte van het plan. Moeilijke be slissingen. Schiedam wil zich een nieuwe reputatie scheppen. De inrichting van de tentoonstelling. Schudt alle laksheid af! Duitsehland Soviet Rusland TeL No. 69300 (3 lijnen). 92ste laargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen), Postrekening No. 53ÏL BUITENLAND Dtuitsche vlliegtuigen hebban gisteren krachtiger aanvallen op de Britsche scheep- vaart gedaan dan ooit tevoren. De aan vallen werden verdeeld over een 650 ,k.m. lange kuststrook van de monding van de Taj in het Noorden tot de kust van Kent in het Zuiden. Zij begonnen even na 9 uur en eindigden tegen het middaguur. Niet tegenstaande het slechte weer en het ge ringe zicht konden Britsche vliegtuigen 'den vijand op vele punten verdrijven. Een der aanvallende vliegtuigen heeft, naar gemeld is, zeven bommen laten vallen nabij het s.s. Llan Wem in het gebiedl van de Tyne, zonder het schip echter te treffen. Een ander vliegtuig viel het s.3. Imperia! Monarch aan ter hoogte van de Schotsche kust, doch bij het verschijnen van Britsche gevechtstoestellen verdween ■het in de wolken. Boven het gebied van öe Tyne vloog een uit de wolken komende Heinkel-bommenwerper recEt op een groëp' Britsche gevechtsvliegtuigen. Toen hij het gevaar zag, klom hij steil in de wolken en vluchtte, doch niet nadat de EngeS- sche machines het vuur hadden geopend. Voorts zijn vijandelijke vliegtuigen verdre ven, terwijl zij aanvallen deden op sche pten voor de kust van Yorkshire. Twee der aangevallen schepen waren onverdedigde lichtschepen. Later in den ochtend onder namen Duitsche vliegtuigen aanvallen op schepen voor de kust van Kent. Acht Britsceh schepen hebben gemeld', dat zij zijn aangevallen. Zeven man gedood. Havas meldt: Bij de luchtaanvallen zouden zeven man gedood zijn. Op de Noordzee is bet Letsche s.s. Taut- mila aangevallen door een vliegtuig, dat tien bommen liet vallen. Vijftien man en de vrouw van den kapitein konden zich in veiligheid brengen. Het Duitsche bericht. Het D. N. B. meldt: Binnen het kader van de verkennings vluchten van het Iuchtwapen boven de Noordzee zijn gisteren vijandelijke con- vooien gewapende koopvaardijschepen en voorpostenschepen aangevallen. Ondanks zeer krachtig vijandelijk afweer- vuur en ondanks het optreden van groepen jachtvliegtuigen zijn vernietigd: zeven vij andelijke, gewapende koopvaardijschepen en twee voorpostenschepen. Een vijandelijk jachttoestel werd bij Hartepool neerge schoten. Alle eigen vliegtuigen zijn behou den teruggekeerd. Neutrale schepen tot zinken gebracht. Het Deensche schip „Engeland" en het Noorsche schip „Hosanger" zijn door een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. De eenig overlevende van de „Engeland" is opgepikt, nadat hij 82 uur op een vlot had doorgebracht. Drie mannen, die ver moedelijk de eenige overlevenden van de „Hosanger" zijn, zijn door een Britsch schip aan boord genomen. Bovendien zijn zeven opvarenden van het Noorsche scliip „Faro", dat vermoedelijk door een Duïlschen aanval tot zinken is ge bracht, door middel van kabels aan land gebracht. Acht andere opvarenden hadden plaats genomen in een reddingboot, doch deze sloeg om, nadat ze te water was gela ten, slechts een der inzittenden werd ge red. Drie lijken zijn aangespoeld, \ior wor den vermist. De Fransebe" minister-president Daladier heeft gisteren -een radiorede gehouden, waarin tqj 'zeide, dat het meer en meer vast komt te staan,, dat Duitsehland. de wereld -,wil pverheersphéti op. eenwijze, die genéel verschilt van die, welke de ge schiedenis reeds bende. De nazi's streven naar de stelselmatige en algéh-eèle vernie tiging der overwonnenen. Te midden van de beklemming der vrij gebleven kleide volken, vormt zich" een wereld van hoe ren en slaven, - die de 'weerspiegeling is van Duitsehland zelf. Evenals zijn bondgenoot Engeland, aldus Daladier,- kent Frankrijk geen angst, want het denkt aan zijn toekomst. Het is zeker van zijn overwinning. Ik heb reeds hulde gebracht aan onze strijders, een hulde, die hun toekomt Ik denk voortdurend aan hen. Doch thans wil ik spreken tot het Frankrijk van achter het front. Wat de Fransche soldaat van de Fraa- schen verlangt ia,zich bewust te zijn van den ernst en deveiligheid, van den tool dezelfde .energie als zij, die Het Finsehe legerbericht meldt, dat van de landengte van Karelie niets bizonders valt te meldenten Noordoosten van het Ladogameer is op verscheidene punten fel gestreden. Alle aanvallen van de Russen werden afgeslagen en de Finnen hebben zich meester gemaakt van enkele steun punten van den vijand. Achthonderd Rus sen zijn gesneuveld', 160 gevangen geno men Bovendien hebben de Finnen vier tanks vernield', alsmede een pantserauto. Vier stukken geschut en vijftien mitrail leurs en vele andere wapens werden buit gemaakt. Ook is een transportcolonne van de Russen met honderd paarden vernield. Te Aittojoki zijn detachementen van de Russen, die poogden een omtrekkende be weging te maken, teruggedreven; de Rus sen lieten 450 dooden on het slagveld achter Van de andere sectorenvalt niets te mélden, Gisterochtend is .xwee keer luchtalarm gemaakt te Helsinki en des middags even eens twee kéer. Incidenten' deden zich .evénwel niét voor. Deze activiteit is overigens den Russen vrij duur te staan gekomen, aangezien vol gens sommige berichten-twaalf vliegtuigen, waarvan' de plaats van neerstorten gecon troleerd kon worden, neergehaald werden. Het totaalaantal neergehaalde Russische vliegtuigen zou zelfs 17- bedragen. De Russische toestellen hebben een ziekenhuis gebombardeerd in Ooet-Finland, waarbij twintig dooden vielen. Abo is het voorwerp geworden van' een feilen aan val, waarbij 30 personek werden gedood en 60 gewond. Bovendien werden 15 hui zen vernield, In dé streek van Borgo vielen. 4 dooden en 10 gewonden- Onlusten la de Sovjet Unie? Havas meldt: Volgens mededeelingen van Sovjet-Rus sische krijgsgevangenen, zouden den laat- W'é stand, met dezelfde .energie als zij. strijden, en te begrijpen, dal, zoo de totale oonog -nog niet is losgebroken, zij...... dia.».. .-®- ongeregeldheden /ija daargmds" zijSj ÖJUirorti niét -fe-1 minder de' "^"'fg^komen te Moskou en-rKeningradt. Tal- lasten er van dragen en iederen dag hun leven in de waagschaal stellen. Het is noodig, dat zij, dxe achter zijn gebleven, en die noch dezelfde lasten, noch dezelfde gevaren hebben te dragen, eveneens bereid zijn, hun leven anders in te richten. Het is vooral noodig, dat zij al hun streven, al hun activiteit in dienst steden van de Fransche gemeenschap, zonder welke zij niets zouden zijn Het openbare welzijn ver- eischt gelijkheid van oilers. De tola.e oor log die spoedig zou kunnen uitbreken eischl een geweldige hoeveelheid wa pens en munitie. De activiteit onzer wapenfabrieken is een onmisbare voorwaarde voor de over winning. Ook is het noodig, dat het land en de bosschen datgene produeeeren wat voor het leven van het leger en van het land noodig is. Het is noodig, dat ieder op de plaats is, waar hij het nuttigst is, doch tevens is het noodig, dat alle Fransohen bereid zijn thans te leven zooals onze soldaten leven, in een geest van toewijding en opofferings gezindheid. Gezien de vastberadenheid onzer legers rekent Duitsehland steeds op onze zwak ten en eventueele weifelingen om ons te kunnen verslaan. Omze vijanden hadden gemeend, stroomarmen te kunnen verza melen onder de roode hakenkruisvlag en arbeiders onder de roode sikkel- en hamer- vlag Doch in September, toen Duitsehland Polen overweldigde, is hot masker geval len. De beide vlaggen zijn tot één gewor den, die van den stormloop der barbaren op alle landen, waar goederen te halen en mensohen te knechten zijn. Deze ma- ohiavelistische combinatie is door het be wijs der feiten ineengestort. De nationaal socialistische propaganda is geheel gebasseerd op het uitbuiten van de zwakten van het menschelijke hart. Zij richt zich niet tot de helden, doch tot hem, dien deze held beschermt. Doch na het mislukken van dezen mo- reelen slag, blijft nog de materieele kracht van Duitsehland'. Deze kracht is een der geweldigste van de wereld. Alle ontberin gen, die het Duitsche volk sedert verschei dene jaren heeft moeten doorstaan, dien den slechts om het te versterken. Om baar te breken, moeten wij sterk zijn. Daarom is het noodig, dat zij, die achter het front zijn in een geest van al- geheele ontzegging en opoffering, zich wij den aan den arbeid zooals degenen aan liet front zich aan den strijd wijden. Wij moeten namelijk den oorlog winnen en wij zullen hein winnen, doch wij moe ten ook een overwinning behalen, die de overwinning der wapens verre te boven gaat. Tegenover de wereld' van heeren en slaven, die de dwazen, die te Berlijn re- geeren, wilden scheppen, moeten wij de menschelijke vrijheid en waardigheid redL den. rijke lioogere officieren, zouden zijn dood geschoten. Verder verklaarden de krijgs gevangenen, dal de menschen het' koud hebben, zij willen eten en kleeding en geen oorlog. Het is moeilijk na te gaan, in hoeverre deze verklaringen van krijgsgevangenen waar zijn, want klaarb'ijkelij'c willen zjj bij de Finnen in het gevlei komen. In Finsehe kringen merkt men op, dat de krijgsge vangenen jongelieden zijn uit de omgeving van Leningrad afkomstig, die duidelijk ant woord geven op andere vragen, zoodat het mogelijk is, dat hun verklaringen juist zijn. België Een fijne ironie van moeder natuur. Dit bord staat thans nog op een steen hard bevroren bodem, bedekt met een dikke laag sneeuw. Maar over eenige maanden za! dit mooie, maar strenge spel van zwart en wit plaats gemaakt hebben voor de vroolijke kleurenweelde van „Polyantha". STADSNIEUWS Reserve-officieren met zes kinderen naar huis. Naar vernomen wordt, heeft do Belgi sche regeering besloten, binnenkort alle reserve-officieren, die vader zijn van zes kinderen, te demobilisoeren. Twee millioen francs voor Finland. De gistermiddag bijeengekomen minister raad heeft besloten, den minister van bui- terlandsche zaken te machtigen, een aan vullend crediet voor te stellen van 2 nuhioen francs, teneinde het Roode Kruis een subsidie te verleenen ten behoeve van Finland. Dnitsch rollend materiaal naar Roemenië. De Duitsche spoorwegen hebben dezer dagen 120 locomotieven en 2000 wagons naar Roemenie gezonden, ter bespoediging van hel transport van Roemeensehe pe troleum naur Duitsehland, dit was noodig geworden, doordat de Roemeensehe spoor wegen niet meer in staat waren spoor- wegiiiateriaai aan Duitsehland voor deze transporten te leenen, aangezien het Roe meensehe tankwaeenpark onvoldoende is om tegelijkerïijd te voorzien in de binnen- -landscbe transporten en die naar het bui tenland. Het Roemeensehe tankwagenpark omvat slechts 10 200 wagens. Ongeregeldheden in Lemberg. Naar Havas verneemt, hebben zich ver leden week Zondag te Lemberg ernstige ongeregeldheden voorgedaan, ter gelegen heid van godsdienstplechtigheden, die in de kathedraal zouden worden gehouden in verband met de herdenking van den 21sten verjaardag van de onalhankelijkheidsverkla- ritig der Oekraïne, die elk jaar door de Oekrainsche bevolking wordt gevierd. In den ochtend stroomde een groote menigte naar de m het centrum der stad gelegen kathedraal. Sovjet Russische potitie-agen- ten, die meenden met een politieke betoo ging te doen te hebben, verspreidden de menigte. Er ontstond een straatgevecht, waarbij van vuurwapens gebruik werd ge maakt en verscheidene personen werden ge wond. Tal van personen werden gearres* teerd. Grootsche plannen rijpen geleidelijk! De wereld, het leven is te gecompliceerd' geworden om maar dadelijk te kunnen be sluiten: dat groote plan wordt morgen uit gevoerd. De idee in Schiedam een buiten-tentoon stelling te houden op het gebied van bloemen en planten werd reeds in 1934 geboren. Het Sterrebosch bestond toen 25 jaar en ter gelegenheid daarvan werd een bescheiden tentoonstelling georganiseerd in het voormalig St. Jacobs Gasthuis. In 1936 was „Kleurenpracht", een buiten tentoonstelling in het Vondelpark te Am sterdam, aanleiding om het Schiedamsclie plan te doen rijpen. In 1938 kregen de plannen een meer conereten vorm, toen bleek, dat liet ge meentebestuur van Schiedam in principe het denkbeeld tot het houden van een ten toonstelling in het Volkspark, gunstig ge zind was. Aanvankelijk was het de bedoeling de tentoonstelling in 1939 te houden, maar de plotseling ingevallen strenge vorst richtte toen zooveel schade aan, dat het geraden was tot uitstel te besluiten. In September van het vorig jaar ge beurde, wat velen reeds lang gevreesd had den: in West-Europa brak een oorlog uit! Het Uitvoerend Comité stond voor een moeilijke beslissing: Zou de Polyantha op nieuw uitgesteld moeten worden, of zou men het aandurven ondanks den oorlogs toestand toch de tentoonstelling te houden? De 6 heeren, die het Uitvoerend Conntè vormen, hebben gezegd: Door zetten! Verschillende overwegingen hebben tot dit besluit geleid. Door den oorlogstoestand zullen velen die gewend waren hun ontspanning in het buitenland te zoeken, gedwongen worden thuis, d.w.z. in het vaderland te blijven. Op tentoonslellingsgebied is er in 1940 in Ne derland „niets te doen". Amsterdam heeft tentoonstellmgsplamien laten varen en Rot terdam komt eerst in 1941 aan bod, als de tunnel onder de Maas zal worden geopend. Schiedam is een stad, die zich wil ont worstelen aan een minder gunstige repu tatie wat haar uiterlijk en ook wat haar existentie op cultureel gebied en wat he! gezelligheidsleven betreft Wat het eerste het ui.erlijke aan* gaat, is reeds zeer veel ten goede veran derd, vooral in het laatste decennium. De Schiedammers en hun buren weten dat wel. Maar ook in wijderen kring moet dat be kend worden. Door de aandacht in gepaste vrijmoe digheid op zich zelf te vestigen, stelt Schiedam den NeJerlandsehen land- en tuinbouw, den kweekers in vrachten, plan ten en bloemen, den geheelen handel daar mee annex, zoomede de betrokken indu strieën in de gelegenheid om aan eigen land en volk te toonen, wat zij op hun spe ciale gebied presteeren. Nu de gie tzen voor tal van artikelen gesloten zijn, moet de geboden gelegenheid om in contact te ko men met koopers in eigen land, gewaar deerd worden, redeneerde bet Uitvoerend Comité en de practijk bewijst, dat hel een. goeden kijk op de zaak heeft gehad de medewerking om de Polyantha in alle op zichten een succes te doen worden, wordt op ruime schaal verleendvooral de kwee kers heb lien hun medewerking op spontane en onbekrompen wijze toegezegd. Boskoop Goes, Oudenbosch, Kapeile het Weslland, liet zijn namen, die niet alleen een plaats aanduiding zijn, maar bovendien bepaalde begrippen vertegenwoordigen. Zij zulten op de Polyantha zijn! De indeeling. De tentoonstelling, die 9 H.A, van het Volkspark in beslag zal nemen, zal uit drie deelen bestaan. De hoofdingang komt, waar de Penninglaan de Stadhouderslaan bereikt De Noordelijke grens van het terrein wordt gevormd door de Stadhoui'e'slnan tussrlien Penninglaan en Verlengde Willem de Zwij gerlaan, de Zuidgrens loopt ongeveer even wijdig aan den Noordelijken oever van de Wilhelminahaven, Tusscheu Westf ranke- landschedijk en tentoonstellingsterrein blijft nog een groene strook over. Het eerste hoofdterrein ligt achter den hoofdingang; het tweede hoofdterrein ach ter de Stadhoudcrslaan en het derde deel wordt* gevormd door het Boerendorp, dat in den uitersten Z.W. hoek van het tentoon stellingsterrein zal verrijzen. (Vervolg pagina 2, le Blad). Dsz« «garant t«raeb|ot dagelgks, met nit- fondering ?an Zon- on Feestdagen. Brij» per kwartaal f 2,—; franco per post r 2.50. Prgs per week: 15 cts. Afzon derlijk» nummers a cte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentidn voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bure&a bezorgd zijn, 'g Zaterdags vóór ft uur. Een bepaalde plaats van adrertentiSn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDA 11SCHE COURANT Ma OOQOQ P*0'der AdvenewtiCn. van 1—5regel* f i Kfe ilU« tedere regel meer f 0.30, in bet Zaterdagrmmmer 11—5 rcgela f t.80, Iedere regel meer I 0.35 Reclames fü.75 per regel. Incassokosters ets gostkwitantiesl5 cis. iano>en \an advertemföi U abonnement zijn aan üot Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad\ertentiën opgenomen a tO.50 t/m 15 «oor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk «oord meer cent tot een maxi mom van 30 woorden. a Woensdags: Kleine AdvertentiSn tot25 woor den f(X25, nuts vóór Dlnsdaga\ond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertenuën 11.00, indien ciet vóór Vri]daga\ond 6 uur bezorgd. 1 Ti - rV jK -Tt

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1