Het gemeenteleven in 1939 Oe Friesche Elfstedentocht TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT STADSNIEUWS Nieuwjaarsrede van den burgemeester, mr. dr. F. L. i. van Haaren Da burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren heeft hedenmiddag bij den aan vang van de raadsvergadering een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ont leend': Hooggeachte Deden van den Raad, Aan het gebruik getrouw, moge ik deze eerste vergadering openen niets slechts met u welkom toe te roepen, maar met ook tevens aan u too te wensohen, wat er het nieuwe jaar aan heil en zegen kunne brengen I Heil en zegen, geluk en voorspoed, voor u en voor de uwen, voor uw persoon en voor uw werk en boven alles uit, in "het verband, waarin wij samen zijn, voor den gemeente-arbeid. Voor den gemeente-arbeid1, die van ons allen veel zal eischen en die er meer van ons zal vragen, al naar gelang de tijd, de tijd van zorg en druk, van kommer en van deernis, voor ons bestendigd blijft. Want leven wij ook nog in vrede en is nog sterk de baad', waarin God geve dat nooit een breuk mag komen, door bui- tenlandsch geweld of binnenlandsch ver raad, wij weten dat 't wereldlijk gebeuren ook ons land niet voorbij gaat, ook onze burgerij in menig opzieh aantast! Rampzalig onheil. Had bij herhaling reeds de oorlogsramp gedreigd, steeds was de hoop nog leven dig, dat niet opnieuw de menschheid werd getroffen door dit rampzalig onheil; nog vierden wij 't Oranjevreugdefeest, de komst van *n nieuw prinsesje, wier naam ver zinnebeeldde hetgeen een ieder onzer in ihaxt en ziel verhoopte, maar vóór de jubel klonk waarmee Schiedam zoo gaarne altijd instemt van het verjarings feest der hooge Landsvrouw zelve, stond menig Nederlander aan land- of water- grenzen, voor onze vrijheid pal, was ook van onze burgerij zoo menigeen van huis en haard verstoken, aan zaak en werk onttrokken, om voor het grootte 't heiligst goed te waken, het erfdeel der vad'ren, de geestelijke vrijheid' en zelfstandigheid, voor ons te houden en bewaren. Wij, leden van het stadsbestuur, wij leven met hen allen mede, niet in het minst ook met degenen, die tot de onzen, hooren en onze bede gaat tot God om hen, zoowel in hun persoon als in het vele, dat zij hier achterlieten, bizondere kracht en steun te geven! Hun zij tot troost de wetenschap, dat sahoon in 't kunaea vaak beperkt, in 't- helpen soms machteloos, wij op de bres staan voor hun heil, voor hun belangen zullen strijden! Zoo ooit, dan geldt het thans een hechte samenwerking, een onderling vertrouwen, dat ons m-oet leiden en beheersehen; de burgerij beeft pas onlangs haar votum uitgesproken in dezen raad en door den raad in 't dagelijksch bestuur en dat ver trouwen waardig, zal er ons streven zijn om alle zaken op te tossen; de bouw van 't abattoir kan spoedig thans beginnen; "t museum in het Sint Jacobs-Gasthuis zal er de deuren weldra openen en ons, Schie dammers allereerst, naar inhoud en om geving een groote aanwinst toonen; 't is over korten tijd1 dat zich de Polyantha als 'n werk'lijk sprookje voordoet; een weer- gaiooze pracht van bloemen en van plan ten, een stukje kunst in park en in bosch, de vrucht van durf en van gestagen ar beid'; het zal den burger en vreemdeling, op 't aangenaamst verrassen! Eenige cijfers betreffende de verschil lende diensten en bedrijven moge ik nu laten volgen. Bevolking. Op 31 December 1938 bedroeg het in wonertal onzer gemeente 62624 en op het einde van het na afgeloopen jaar 62678, een vermeerdering dus van slechts 54 zielen. Dat er toch nog van een geringe ver meerdering sprake kan zijn, is een gevolg van het geboorte-overschot; het aantal ge boorten bedroeg namelijk 1266, tegen 455 sterfgevallen; een overschot dus van 811. Het aantal personen, dat deze gemeente verliet bedroeg 3621; het aantal van hen, die zich hier vestigden 2864, een verschil derhalve van 757. Het aantal huwelijken beliep 641, wat ruim 150 meer is dan ia normale jaren. Werkloozenzorg en Maatschap pelijk Hnlpbbctaon. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs bedroeg op 1 Januari 1939 4637. Dit aantal is daarna, dank zn vooral de bedrijvigheid in de scheepsbouwindustrie, teruggeloopen tot 3607 op 12 Augustus, het laagste aaatal, dat in het afgeloopen jaar werd bereikt. In 1938 werd het laagste cijfer bereikt op 20 Augustus, n.I. 3816. Na 12 Augustus is weder een stijging ingetreden. Op 31 December 1939 bedroeg het aantal ingeschrevenen 4074. Het aanta' uitkeeringen ingevolge de crisissfeuniegeüng bedroeg in het afgeloo pen jaar 114.922, tegen 125.775 in 1938. Het totaal oilsekeerd bedrag in 1939 kwam op f 1.4.57.754.58, tegen f 1.582.873.27 in 1938. Het aantal uitkeeringen door Maa-tsdiap- p-lijk Hulpbetoon beliep m 1919 32.933, met een tolaal uitgekeerd bedrag van £209.762 39. Over 193S waren deze cijfers resp. f31.219 en f199 557.32. Het verstrekicen van exlra hulp aan werk- loozen (kieeding, enz.) kon ook in 1939 door Commissie B van het Plaatselijk Crisis Comité worden voortgezet, voor zoover de beschikbare middelen zulks toelieten. Ook de Commissie van Samenwerking oor Bi zondere Nocxten zette haar werkzaamhe den voort. "Volkshuisvesting. De bouwbedrhvïghcid nam, vergeleken met 1938, al. Voor den woningbouw werden slechts 12 bouwvergunningen (in 1938 23) afgege ven voor aen bouw van totaal 119 wo ningen (in 1938 212). Voor her- of ver bouw van woningen werden nog afgege ven 9 vergunningen. Er werden voltooid 225 nieuwgebouwde woniugen, tegen 316 in 1938. Wegens ver andering van bestemming, afbraak, enz., verminderde de woningvoorraad met 58 woningen. Uiteindelijk bedraagt do zuivere vermeer dering van het aantal woningen in het afgeloopen jaar dus 167. De bouw van 47 woningen voor groote gezinnen aan de Fultonstraat voor het Woningbedrijf, werd opgedragen aan A. C. de Snaijer voor de ronde som van f132.200. De uitvoering van dit plan na dert zijn voltooiing Grondbedrijf en Gemeentewerken. In 1939 v erl een oppervlakte van 9039 M2. bouwgrond verkocht voor een iotaal bedrag van 11S1.222 50. Voor den bouw van de srhoo1 aar. den Buys Ballctsingel werd bovendien nog uitgegeven een opper vlakte van 1.253 M2, tegen een nog na der te taveeren waarde. Politie. Het vertrek van den heer Clasie naar 's-Gravenhaoe beteekenf voor de politie een groot verlies, doch zijn bevordering tot waarnemen 1 hoofdcommissaris van dc residentie is tegelijkertijd een eer voor het Schiedamsche politiecorps en tevens een bewijs, dat hier met deskundige en met vaste hand de po'itie-aangelegenlietlen zijn geleid. De door de politie te vervullen taak is in het afgeloopen jaar aanmerkelijk ver zwaard. Eeuerzijds toch werden door de regeering tengevolge van de ernstige tijds omstandigheden tal van nieuwe maatrege len ia het leven geroepen, op de naleving waarvan door de_politie moet wordeir toegezien, o.a.'dc hamsterwet, de prijsop- drijvingsvvet, verschillende crisis wetten, enz., anderzp"''s werd het corps getroffen door de op 24 Augustus plaats gevonden hebbende voormobilisatie en de daarop volgende ai som een e mobilisatie op 29 Augustus. Door aanstelling van tijdelijk personeel kon aan de bezwaren cenig^rmate worden tegemoet gekomen. Ordeverstoringen van emstigen aard de den zich ook in 1939 niet voor. De straat dienst werd zoo goed en doelmatig mo gelijk uitgevoerd. De recherche kan op verscheidene be haalde successen terugzien. De politie verleende ook in 1939 weder vele malen hulp bij branden, ongevallen, verkeersstoomissen, optochten, enz. In to taal werd 445 maal assistentie verleend Het aantal verkeersongevallen bedroeg 576; 2 personen lieten daarbij het leven, terwijl 24 personen zwaar lichamelijk let sel o-pliepen en 165 personen licht wer den gewond. De politie verbond 155 per sonen. De afdeeling Kinderpolitie heeft in 1939 weder uitstekend werk verricht. De strijd teaer. de baldadigheid werd met kracht voortgezet in nauwe samenwerking met v-cle instellingen en personen. Bij den Vreemdelingendienst stonden op 31 December 1939 in totaal 624 vreem delingen ingeschreven. Hel woonwagenkamp werd bezocht door 83 woonwagens. De opleiding van het po litiepersoneel voor zijn taak brj de lucht bescherming vond geregeld plaats. Brandweer. De brandweer werd in 1939 54 maal ge alarmeerd Éénmaal betrof het een brand van zc-er emstigen aard', n.I. een groote uitslaande brand in een woonhuis aan de Boterstraat. Luchtbescherming. Krachtdadig werd voortgewerkt aan de verdere organisatie van den luchtbescher mingsdienst, waarvan het hoofd en zijn staf met groote toewijding hun taak ver vullen. De commandopost nabij het gemeente ziekenhuis is nu vrijwel geheel gereed. De brandweer werd versterkt. Het werk en de toewijding van de af deeling, Schiedam van de Ned. Vereen, van Luchtbescherming, niet in bet minst van haar bestuur en van haar leiders, ver dienen grooten lof en aller dankbaarheid. Technische Bedrijven. De afname van electriciteit bedroeg Plm 28.460.000 K.W, tegen plm. 28.360.000 K.W.U in 1938. Een vermeerdering dus van 100.000 K.W.U. Het Hchtverbruik steeg met ongeveer 350000 en het verwarmingsverbruik met ongeveer 50.000 K.W.U. Het kracbtverbrulk daarentegen verminderde met ongeveer 300.000 K.W.U., wat het gevolg is van de bizondere omstandigheden. DER DINSDAG, 30 Januari 1940. no. 22389. Het gasverbruik steeg met 4.7 pet (300.000 M3.), n.I. van 6.400.000 tot 6.700000 M3. Het waterverbruik verminderde met 2.4 pet. (44.000 M3); afgeleverd werden 1.828.000 M3, tegen 1.872 000 M3. in 1938. Havendienst. De zeevaart ondervindt zeer sterk de gevolgen van den internationalen toestand. S.echts weinig schepen loopen thans nog onze havens binnen. Vooral de ontvang sten wegens loodsgelden verminderen hier door sterk. Het aantal zeeschepen, dat hier gedu rende 1939 binnen kwam bedroeg 708, tegen 909 in 1938. Vair de 70S schepen kwamen er 544 om te dokken en/of te «pa reuen; de overige 164 schepen kwamen om te lossen, te laden of te bunkeren. De binnenvaart nam sedert de mobili satie iets in aanvang toe. Dat het totaal der ontvangsten, vergele ken met 1938, slechts met £790.62(2 is te ruggeloopen, is een gevolg van de omstan digheid, dat de zeevaart pas ge iuremie de laatste maanden van het.afgeloopen jaar zoo ernstig is belemmerd. "Vlceschkcuringsdienst De Lu 1938 ter liand genomen en uitge voerde reorganisatie van den Yleeschkeu- ringsdienst voldoet aan de verwachtingen, zoodat daarin geen wijzigingen behoefden te worden aangebracht. Op het oogenbhk ondervindt de dienst groote moeilijkheden door de mobilisatie van den directeur. Binnenkort zal tot de aanbesteding van den onderbouw van het slachthuis worden overgegaan. De slachttechnisclie en de koel- technische installatie zijn reeds besteld. Het aantal normale slachtingen is in 1939 niet onbelangrijk toegenomen. In Schiedam vonden in 1939 n.I. 11592 normale slach tingen plaats, tegen 9042 in 1938. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook in de kringge- meenten voor. Ziekenhuizen. In het gemeente-ziekenhuis werden In 1939 1283 patiënten verpleegd, met een totaalaantal verpleegdagen van 3J231.Over 1938 waren deze cijfers resp. 1263 en 35082. Er werden 586 groote operaties verricht. In de Dr. Noletsticliting waren gedurende het afgeloopen jaar 1137 patiënten opge nomen; het totaal aantal verpleegden be droeg hier 29 479. Deze cijfers varen over 1938 resp. 1008 en .29.727. In dit ziekenhuis werden 441 groote operaties verlicht. i Bizondere werkzaamheden. Van de bizondere werkzaamheden, welke in liet afgeloopen jaar moesten worden ver richt en in het voorafgaande nog niet wer den vermeld, breng ik nog in herinnering de verschillende bemoeiingen, welkie de gemeente heeft met de van militaire zijde getroffen maatregelen. Dit overzicht van cijfers en van feiten, moog' ik besluiten met den dank vooi uwen steun, uw medewerking, om in eu buiten deze zaal, een geest van orde eci van verdraagzaamheid te scheppen en verder met den wensch dat wij met mowl en on versaagdheid, d t n euwe jan- b g me i, met hoofd en hart ons weder wijden, aan alles wat ook kome, waarbij Gods hand ons moge leiden en Godes zegen ons werk bekrore - Hei scheepvaartverkeer op onze rivieren is door de vorst geheel stilgelegd en het thans geboden aspect bij Nijmegen verschilt wel heel veel met dat van de anders zo» groote bedrijvigheid. Mijnenleggers in de Noordzee. Een dezer gevaarlijke oorlogsmachines wordt van een Engelsclier mijncnlegger in zee neergelaten in het „veld" ter bescherming van de kust tegen vijandelijke aanvallen. J Gemengd Nieuws De „Nora" op een mijn gefoopen Enkele bizonderheden. Over de ontploffing welke het Neder landsche motorschip „Nora" trof, ver nemen wij nog de volgende bizonderheden: Toen de te hulp geroepen sleepboot bij de „Nora" was gekomen,- was het schip reeds zoover gezonken, dat slechts de boeg hoven water uitstak. De bemanning van 'd.e „Nora" slaagde er in een tros aan den boeg vast te maken en aldus gelukte het de sleepboot een halfgezonken schip naar de kust te brengen en daar aan den grand te zetten. De „Nora" ligt nu ietwat teu Noorden van de Pier, waarop het tij haar dreef en welke zij daarbij beschadigde. Op het oogenblik, dat de „Nora" snel zonk, nam een reddingboot de bemanning over. Een van de opvarenden, B. Abbas, ont kwam op merkwaardige wijze den ver drinkingsdood De ontploffing slingerde hem in het water. Hij klampte zich vast aan een plank van het gangboord en dreef een half uur rond, voordat hij werd opgepikt. De kok, Leeuwarden middelpunt van een nationaal sportfeest Van Es, werd ernstig gewond', toen de sloep, waarin hij zijn toevlucht had ge zocht, kapot sloeg. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen, waarheen ook kapitein Brinkman en stuur man De Vries werden vervoerd om ver bonden te worden. Beiden konden hierna huns weegs gaan.-* Het schip is weer afgedreven. Nader wordt nog uit Louden gemeld: Het Nederlandsche motorschip „Nora", dat na de mijnontploffing met vernielden! achtersteven op het strand was gezet, is tijdens hoog water afgedreven, recht opt eon pier aan, welke over een afstand van tachtig meter werd vernield. De „Nora" ligt nu met de stuurboordzijde op het strand. De Friesche hoofdstad stond gister avond in het middelpunt van de be langstelling der Nederlandsche sport wereld. Een paar duizend deelnemers men schat het aantal rijders voor wedstrijd en tocht op meer dan 3500 kwamen hun opwackhting maken brj het centraal bestuur van de Friesche Elfstedcntochtverecniging voor het ver krijgen van de laatste inlichtingen om trent star», controleposten, ijscondi- tie, finish en alles, wat zoo bij de voorbereid'ng van den 200 k.m. tocht ou de schaats behoort. Het Beursgebouw was versierd met de nationale en Friesche vlaggen. Tientallen helpers van mr. Hepkema c.s stonden klaar om de deelnemers te ontvangen, hun als voorlichting te dienen. Van acht uur des avonds tot één uur in den nacht kwamen zq opdagen. Dank zij de uitste kende organtsatie verliep alles vlot en geen moment kregen wij den indruk, dat het met de werkzaamheden stokte. Leeuwarden was inderdaad het verza melpunt van sportief Nederland. Niet alleen zaaen wij alle winnaars van de vorige tochten, die zich natuurlijk ook voor den vijfden tocht hadden aangemeld, maar ook bekende vertegenwoordigers van andere takken van sport, zooals den oud- atbleel Jan Zeegers en den voetballer Pien ter. Wij ontdekten ook het glunderende ge zicht van den trainer van het Neder- landsch elftal, Bob Glendenning, die teza men met den secretaris van de technische commissie, den heer Boeljon, den tocht per auto zal volgen om het oud-lid van de T. C., den heer D. D. Huizinga Bruins, die alle elfstedentochten mede gemaakt heeft te verzorgen En al die deelnemers waren optimistisch gestemd, grappen en grollen werden overal gehoord. Zoo mopperde een militair een van dc zeer velen 1 of er nu geen mogelijkheid bestond om voor donker in Leeuwarden terug te zijn. En prompt luidde het antwoord van zijn vrienden Da! kan best, hoor, als je maar hard genoeg rijdt Het vroor tien graden, zoodat ditmaal geen sprake van uitstel kan zijn. Eindelijk zal de locht dus doorgaan. Maar wat een werk er met aan vooraf is gegaan. Zoo verleide mr. Hepkema, de voorzit ter van hel centraal bestuur, ons nog, dat in Sioofen en Ylst vannacht wordt doorgewerkt om de banen te vegen. Vooral te Ylst, waar men veel last heeft van stuifsneeuw was men met man en macht bezig om alies in orde te brengen. Laat in den avond kwamen van de verschei dene burgemeesters der steden en dorpen, die aan de route van den elfstedentocht gelegen zijn. telegrammen binnen omtrent de genomen maatregelen, die voor een goed verloop noodig zouden zijn. Men meldde, dat de organisatie in orde was, dat er op sommige plaatsen lantaarns zou den branden om den deelnemers den weg te wijzen, op andere stukken zouden bor den slaan on. aan te wijzen, dat daar gevaarlijke plekken lagen. Zoo zit deze organisatie goed in elkaar en tot dusver hebben wij den indruk gekregen, dat he den, zoowel bij den slart als bij het verloop van den wedstrijd, alles tot in de puntjes in orrle zal zijn. Twee auto's wachten op dooi Op een besneeuwden polder weg. De sneeuwval van Vrijdag op Zaterdag beeft op vele onbeschutte wegen in ons land' verkeersstremmingen veroorzaakt, doordal de wind zorg droeg, dat de witte massa op hoopen iverd gedeponeerd. Ook de Vinkeveensche Zuwe, de eenige ver bindingsweg tusschen het dorp Ter Aa en het dorp Vinkeveen, is dientengevolge on- bepnanbaar geworden. De sneeuw ligt hier cp sommige plaatsen zeventig centimeter dik. Zondagmiddag werd deze dikke vacht een Utrechtsche taxi en een particuliere auto uit Loenen noodlottig. Zij bleven in de sneeuw steken en konden zelfs niet meer achteruit. Pogingen om de auto's met een kraanwagen te bevrijden mislukten. De kraanwagen kon ze niet bereiken. De weg behoort aan het polderbestuur, dat den weg niet sneeuwvrij laat maken. Naar verluidt zouden beide autobezit ters het polderbestuur hebben laten weten, dat zij een civiele procedure tegen dit be stuur zullen instellen, wanneer hun vva- J gens niet zeer spoedig de reis kunnen voortzetten. Zij hebben geen lust te wach ten op den dooi. De sneeuwval op dezen weg brengt voor het dorp Ter Aa een groot ongerief mee. De autodienst Vinkeveen Ter Aa Utrecht moet nu over Abcoude worden ge leid. Wil men uit Ter Aa weg, dan moet men naar Nieuwersluis loopen en daar den trein nemen. Bejaarde vrouw loopt ernstige brandwonden op. Gistermiddag om half vijf is in de wo ning Jacob van Lennepstraat 293 te Am sterdam, waarvan de eerste étage bewoond wordt door een 62-jarige vrouw, een ern stig ongeluk gebeurd'. Zij kwam toen n.I. in aanraking met een brandend petroleum- toestel, waardoor baar kleeren vlam vat ten Op haar hulpgeroep kwamen do bu ren toesnellen, die de vlammen doofden en onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Deze was spoedig ter plaatse doch be hoefde geen water te geven. De oude vrouw, die ernstige brandwonden had be komen, is ter plaatse verbonden en ver volgeus naar het Wilhelminagnelhuis over gebracht. v V v*)1 *0-

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6