Ook Chamberlain richt zich tot de neutralen Japan zoekt toenadering tot de Vereenigde Slaten Duitsche duikboot na aanva op convooi tot zinken gebracht EERSTE BLAD Donderdag 1 Februari 1940 politiek van Japan De strijd in Finland Vereenigde Stat', n Lichtseinen ten dienste van vreemd vliegtuig? jeugdige werkloozen Tuinhouwteeitvergunningen De werkloosheid 92ste Jaargang. No. 22391 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 CHOEk KO&TE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUrrSMLAND Arita over de buitenlandsche HoeWpiln, KtassSlfi. SfhSg' Van het Westfront Duitsche duikboot tot zinken gebracht -*""" -• België ingeland Italië China BINNENLAND Kampwerk voor De» couraal verschgnl dagelijks, met uit- (ondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—franco per post I 2.50. Prgs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomer Advertentien voor het eerstvolgend nnm- mer moeten vóór ill uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1 Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prijs der Adrerteiiuui. \an 15 regels M Iedere regel meer föJO, in Let Zatei dagnummer 15 regels 11.60, iedere regel meer f 0.33 Reclames fU.75 per regel. Incassokosten5cts §ostkwitantiesl5 ets. larieven van adverlentita ij abonnement xijn aan bet Bureau verkrygbaai. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad\ertentibn opgenomen 10.50 tlm. 15 wooi- dtu, 1 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord inter 5 cent tot een maximum van 30 woorden. s Woensdags. Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, imts vóór mn^dapaxnnd ft uur aan het Bureau bezorgd. 'b Zaterdags* Kleine Adverlentifcn 11.00,indien niet \óór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Do Britsche minister-president Chamber lain heeft gisteren ©en toespraak gehou den. waarin hij begon met te zeggen, er gelukkig mee te zijn, dat men het niet noodig had geacht voor het publiek tijd of plaats voor dit noenmaal te verbergen. Hij sprak over de onvermijdelijke grieven en klachten, welke voortvloeiden uit beperkin gen m oorlogstijd, bij afwezigheid van op winding over oorlogsvoorbereidingen op groote Vhaah Het zou ongelukkig zijn, in dien hei publiek in een stemming van somberheid of depressie zou verkeeren, omdat de feiten niet alleen aantoonen, dat wondere inspanningen worden gedaan, doch dat wonderlijke resultaten zijn bereikt. Thans bevinden zich in Frankrijk, in In- die en in andere stations overzee aan onze vitale verkeerswegen meer dan 114 imlliocn. man onder de wapenen. Deze troepen m de garnizoenen overzee stellen ons m het binnenland in staat zonder vrees voor onderbreking voort te gaan met de uitbreiding en de uitrusting van onze strijdmacht. Rede van Chamberlain. Wij betwisten geen oogenblik het recht der neutralen te beslissen, of zij den strijd zullen ingaan, of niet, of hoo zij van hun neutraliteit zullen gebruik maken. .Wij vragen de neutralen te overwe gen, dat, hoewel zij moeten optreden op een wijze, welke hun ongemakken of verliezen berokkent, wij nimmer een neutraal schip hebben tot zinken ge bracht of bewust het leven van eenig tot een neutrale mogendheid behoo- reiid mensch hebben opgeofferd1. Laat niemand veronderstellen, dat wij onverschillig zouden zijn voor de ver liezen, welke neutralen mochten lij den. Sprekende over de vredesdoeleinden zei- de Chamberlain: „Wij moeten een einde maken aan de vicieuze politiek van eco nomische nationalisatie en autarchie, wel ke zooveel heeft gedaan om de laatste groote vredesregeling omver te werpen. Na nog gewezen te hebben op de over eenkomst met de Vereenigde Staten, wel ke een jaar geleden is onderteekend, zeide Chamberlain, dat deze gebasseerd was op het beginsel van meest begunstigde natie hetgeen naar onze opvatting in normale tijden de beste manier was om den inter nationalen handel te bevorderen en dat wij, wanneer dezen oorlog met succes zal zijn besloten, voornemens zijn tot die ge dachte terug te koeren. Wij erkennen dat de internationale handel voor een volledige ontwikke ling veelzijdige kanalen moet volgen en dat wij een einde moeten maken aan de vicieuze politiek van econo misch nationalisme en autarchie, welke zooveel heeft gedaan om de laatste groote vredesregeling omver te wer pen. Een van onze eerste bedoelingen zal zijn een herstei van den interna tionalen handel, welke ons voorkomt de beste gelegenheid te zijn om op zijn beurt voor een herstel van het standaardleger en de consumptie kracht der natie. Dit is de politiek welke wij in gedachte hebben wanneer de tijd zal komen, opnieuw van oorlog tot vrede terug te keeren. Tenslotte bracht Chamberlain het jongste incident tusschen ons en de neutrale vriend schappelijk gezinde regeering van Japan ter sprake. Wij zijn genoopt alle maatregelen te nemen, welke voor ons open staan om cle machinaties van den machtigen en volko men meedoogenloozen vijand tc fnuiken, doch zeer zeker is hel laalsle, dat wij zouden willen doen het zelfrespect van een vriendschappelijke natie, waarmede wij in vrede wenschen te leven, te trotsoeren. Chamberlain voegde hieraan toe, er van overtuigd te zijn, dat de gevoelens der neutralen en ook hun uiteindelijke belangen aan de zijde moeten zijn van i. _ii, die trachten de rechten van nalie3 en alie individuen om hun levens te leven, vrij van vrees voor agressie of vervolging. Chamheriain besloot met de verwijzing naar een gelijlde positie van Groot-Brit tannic, thans honderd jaar geleden. Vandaag is die vijand van honderd jaar geleden onze innigste en meest getrouwe mend en bondgenoot. (Applaus). De Japansclie minister van buitenlands sche, zaken, Arita, heeft gistermiddag" fa den landdag een rede gehouden, waarin hij1 o.a. zeid'e, dat de buitenlandsche pols tiek van Japan in de eerste plaats streeft naar stabilisatie in Oost-Azië, waar alles in het werk zal warden gesteld om den vrede te herstellen volgens de interna tionale gerechtigheid. Onze politiek, aldus Arila, beoogt de samenvoeging van onze krachten en dien van het nieuwe China, dat bevrijd zal wor den van allen anti-Japanschen en pro Komintern invloed', met het gemeenschap pelijk doel, een nieuwe orde in Oost-Azië te scheppen. Wat betreft de nieuwe orde in Oost- Azië zou ik voorts willen zeggen, dat, ofschoon sommigen Japan ervan ver denken, de rechten en belangen van derden in China te willen uitschakelen, de Japansche regeering, zooals meer malen is herhaald, geenszins zulk een uitschakeling wenscht. Niets is ons na melijk liever dan den handel van China met andere landen zich te zien ont wikkelen en buitenlandsche kapitalen in China, voorzoover hun taak zuiver economisch is, te verwelkomen, en ik ben er zeker van, dat dit eveneens de wenscli is van de centrale Chineesche regeering, die binnenkort gevormd zal worden. In verband' met het voortduren van de mill'ai re operaties, zullen er in het begin noodgedwongen beperkingen van diversen aard' zijn, die afgeschaft of gewijzigd zul len worden, zoodra de plaatselijke toe standen weder normaal worden. Sovjet Rusland. Sedert de totstandkoming van het anti Komint'.rnpact zijn de betrekkingen tus schen Japan, Italië en Ouitschland steeds hartelijker geworden. Ons land is ten diep ste verknocht aan de regeeringen en vol ken van deze beide landen vanwege de sym pathie en den steun, die zij Japan se dert het begin van de Chineesche kwes tie hebben geschonken. Onze politiek van afweer tegen de Komintern blijft ongewij zigd..Bovendien zullen wij onze politiek van nauwe uetrekkingen met alle mogend heden, die het anti-Kominternpact ondertee kend hebben, voortzetten. De betrekkingen met Engeland. Sedert het begin van de Chineesche kwestie heeft de Japansehe regeermg alles gedaan wat in haai- vermogen was om de Britsche regeermg te brengen tot een juiste waardeering vau den werkelijken toestand. liet is te betreuren, dat op 21 Januari een Britsch oorlogsschip een Ja- pansdi schip, de „Asama Maroe", door zocht en 21 Duitsche passagiers van boord gehaald heeft. Op het oogenblik zijn onder handelingen gaande met do Britsche auto riteiten en wij doen al het mogelijke ten einde lot eon bevredigende regeiirig te geraken. Do verhouding tot de Ver eenigde Slaton. Verleden jaar heeft de Amerikaansche regeering kennis gegeven van haar voor nemen, liet handels- en scheepvaartver drag, daL dertig jaar lang een vriendschaps- verbintenis tusschen Japan en Amerika is geweest, te beëindigen. Voor wat de rede nen betreft, die de Amerikaansche regee ring ertoe gebracht hebben, dit besluit te nemen, kon men aannemen, dat door zulks te doen, de opiossing van verschil lende kwcsües tusschen Japan en de Ver eenigde Staten in verband met de Chi neesche kwestie, kon worden vergemakke lijkt. Wij hebben daarom getracht, een nieuw verdrag te -sluiten, of tenminste aan den toestand tegemoet te komen en de Amerikaansche regeëring tot in bizonder- heden in kennis gesteld van het standpunt en de bedoelingen van Japan. Ondanks het ontbreken van een verdrag, zijn de han delsbetrekkingen pradiscii ongewijzigd. Ik gelooi vast en zeker, dat Amerika zich door <!e totstandkoming en ontwikke ling van de nieuwe orde tenslotte erdoor zal laten overtuigen, dal wij geenszins het plan hebben, op economisch en handels gebied een monopolie te vormen. De verdragslooze toestand, die den handel en de stabiliteit belemmert, leidt over het algemeen tot moeilijk heden in de beirekkingen, hetgeen noch voor Japan, noch voor Ame rika geivenscht is. Wij zijn voor nemens, nog meer pogingen in het werk te stelien, in het vertrouwen, dat de JapansehAmerikaansche be trekkingen hersteld zullen worden op de grondslagen van het normale sta tuut, dat wil zeggen op de grondslag van een verdrag. Wat de Zuidzeegebieden belreft wensclit de Japansdie regeering betrekkingen te onderhouden van gemeenschappelijk be staan en gemeensfhappeiijken voorspoed door economische samenwerking en samen werking voor de ontwikkeling van de na tuurlijke hulpbronnen. altijd een poetier of cachet vao Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stut 8 ct Doos 45 et. Cachets.genaamd,.Mijnhardt|es"2st. iOct. Doos50ct Het Fransche Icgerbedcht van gister avond luidt: Onze patrouilles zijn op verscheidene punten de stellingen van den vijand bin nengedrongen en hebben hun laak met succes vervuld. Het Fransche ochtendlegerbericht heeft: „niets te mei den". Het opperbevel van de Duitsche weer macht mankt bekend: In het Westen zwak artillerievuur. Een onzer vcrkanningsafdeelingen vernietigde op den SOen Tanuari een vijandelijke verster king in het grensgebied ten Westen van Saarlautern en keerde zonder verlies terug. De Duitsche lurhtmacht zette de ver kenningsvluchten tegen Groot Brittannie voort. Prins Starhemberg neemt dienst in liet Fransche leger. Prins Slarbwberg, de gewezen vioe- bondskanseher van Oos'enrijk, heeft dienst genomen in het Fransche leger. Hij is be noemd tot luitenant bij de infanterie. Verkcer-'r mancenvre tengevol ge van de kou. Maandagmiddag heeft zich hij Freyen- macher (Luxemburg) een grensincident af gespeeld, een Duitsche mitrailleur op den rechteroever van de Moezel, heeft op Lu- xemburgsdi gebied geschoten. De burge meester en twee Duitsche officieren heb ben een onderzoek ingesteld en gebleken is, dat de schutter tengevolge van de koude een verkeerde manoeuvre had gemaakt. Van Duitsche "Lie zijn verontschuldigin gen aangeboden. iitsl'-ravonu werd te Londen officieel verklaard dat een Duitsche duikboot het convooi vaVende Britsche s.s. Tactile (5 062 ton), in den grond had geboord. De be manning van dc Vadite werd door een Ita- liaanscli schip aan boord genomen. De escortevaartuigen wierpen dieptebom men uil, doch verloren tenslotte het con tact met 1e duikboot. Later zag een Bntsch watervliegtuig den onderzeeër, die blijk baar niet meer in staat was te duiken. Het vliegtuig liet hommen vallen, waarop de duikboot het vuur opende, dat met mitrailleurs werd beantwoord. Ook het vliegtuig verloor daarop de duikboot ten gevolge van de bewolking uit het oog, doch het meldde de positie aan de sche pen. loen deze ter plaatse aankwamen, was cle duikboot gezonken. Eenige over levenden der bemanning, die in een rub berboot ronddreven, alsmede eenige ande ren, die zich boven water hielden, wer den opgepikt. De overlevenden van de Duitsche duik boot zijn gisteren in Engeland aan land gebracht De meesten hunner leken nog geen twintig jaar te zijn. Zij verlieten de haven van ontscheping in twee bewaakte auto's Activiteit in het Noorden. De correspondent van het Norsk Tele- grambyraa meldt: De Russische troepen zijn gisteren in het uiterste Noorden van Hoyenjaervi opgerukt, geholpen door een krachtig optreden der luchtvaart, fn Kir- konses hoorde men het geluid van een herig bombardement op de Finsche linies en de ontploffing van bommen. De Russen zijn echter in den namiddag teruggeweken en de stellingen lijken on gewijzigd. De strijd in Karelie. Le speciale correspondent van Tidnin- gen, in Finland', meldt, dat in Karelie de Finsche troepen vier stukken anti-Lankgo schut op de Russen hebben buitgemaakt. De Finsche batterijen hebben een Sovjet- colonne, die op marsck was, gedecimeerd en een batterij artillerie vernietigd. Aan het Karelisclie front zijn gisteren geen be langrijke gevechten voorgekomen, veeleer een reeks kleine offensieven, vooral op Kaitale, een plaatsje waaraan de Russen een zeer grooi belang schijnen te hechten. Hulp dringend nnodig. Aan een noenmaal van de Britsch-Ame rikaansche persvereeniging heeft de Fin sche gezant ie Parijs, Harri Ho!ma ver klaard, dat Finland dringend behoefte heeft aan hulp, anders is het ter dood veroor deeld. Er zijn wonderen gebeurd, doch men mag geen onafgebroken reeks wonderen verlangen. Een Finsche geneesheer, Tage Eliinger, heeft aan hetzelfde noenmaal medegedeeld, dat hiiinenkorl dank zij de gelden in Frank rijk hijeen gehiacht, een veldhospitaal van 100 bedden naar Finland zad vertrekken. Een aantal ambulances zal volgen. De Amerikaansche organisatie tot hulp aan Finland heeft 60000 ampullen vao cinc toor Finland besteld. Het instiluut Pasteur te Palijs heeft hier zes weken werk aan. Het resultaat van liet op treden der Russische lucht macht. De leider der passieve verdediging van Finland hc-eft medegedeeld, dat bij de bom bardementen van de Sovjet Russische luchtmacht in December en Januari 35? personen werden gedood. Chel' van den generalen staf vraagt ontslag. Gisteravond hebben de leden van dc Belgische rcgcering vergaderd ouder voor zitterschap van minister-president Pierlot. Na de vergadering werd het volgende com muniqué gepubliceerd: De minister van landsverdediging heeft den ministerraad medegedeeld, dat luite nant-generaal Van den Bergen, chef van den generalen staf van het leger, den koning heeft verzocht, hem van zijn functie te willen ontheffen om hem een commando te geven. De minister, generaal Denis, deel de verder mede, dat hij voornemens is den koning voor te stellen generaal-majoor Mi. clnels te benoemen lot chef van deu gene raien staf. De ministerraad hechtte hieraan zijn goedkeuring. Het ontslag heeft algemeen levendige veirassing gewekt. In welingelichte kringen verklaart men, dat generaal Van den Bergen zijn besluit zonder eenigen druk van buitenaf heeft genomen, en dat het geen verband houdt met meenmgsverscbillen tusschen den ge neraal en hoogere autoriteiten. Slechts per soonlijke overwegingen hebben tot het be sluit van generaal Van den Bergen geleid. Spionnen veroordeeld. De rechtbank van Brussel heeft gisteren drie medeplichtigen van luitenant Dom- brct, die eenige maanden geleden we gens sp'iormage werd' veroordeeld, veroor deeld tot straffen, welke varieeren tusschen twee en vier jaar gevangenis. Iisnlsocneoring van papier. De Britsche minister voor de leveran ties heeft heleend gemaakt, dat binnen kort een decreet zal worden gepubli ceerd, waarbij ranlsoeneering van papier wordt ingevoerd. Kraclitprestaüc van <lcn Araerikaaiischcii scheepsbouw. Leu's Luckenbach, president van het Amerikaansche scheepvaartcomité, heeft verklaard, dat de bouw van koopvaardij schepen in de Vereenigde Staten, gedu rende het jaar 1940 met ten minste 1Q0 procent zal toenemen. Er zullen min stens 52 schepen met een tonnage van 450.000 voltooid worden. Op het oogen blik slaan 222 schepen, tezamen meten de 239.S.5S ton, op stapel. Beperking van het treinverkeer. Met ingang van 12 Februari a.s. z> "leri ongeveer 130 treinen vervallen ter bet pa ring van steenkolen. Eenige tremen zullen door extrasnel a inotortrcinen worden vervangen. O.m. ver vallen eenige doorgaande sneltreinen Mi laanRome: en Turijn—Rome, die slechts met eerste klasse wagons reden. De toestand in Tientsin. Uit Tientsin wordt aan Reuter c-meld: De Britsche consul-gm,*ra Oswald White, heeft met Japanseh? autoriteiten onderhandelingen geopend ter verkrijging van een verzachting der beperkingen, die opgc-tegu zijn aan de grenzen der Brit sche concessie en waardoor de prijzen der levensmiddek-n aanzienlijk zijn gestegen. De besprekingen zouden een bevredigend verloop hebben. Opsporing van bestuurder van een auto verzoekt. Aan het gisteren verschenen buitenge woon politieblad onlleenen wij: De commissaris van politie te Zeist verzoekt te worden bekend gemaakt met den bestuurder van den auto, ge kenmerkt H 13138, die verdacht wordt op 27 Januari 1940 omstreeks 6.30 uur 's namiddags in Woudenberg, in de omgering van het kruispunt bij Qualre-Bras, lichtseinen vermoede lijk ten dienste van de orienteering van vreemde vliegtuigbestuurders tc hebben gegeven. Bij het aantreffen wordt verzocht den betreffenden auto te onderzoeken of daarin materiaal aanwezig is om lichtseinen te kun nen geven. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat nummer met letter H 13138 is opgegeven aan Ferdinandus Orelianus Mar- tinus Fontenai, geb. 23 December 1878 te Antwerpen, destijds wonende Aleidisstraat 81b te Rotterdam. Deze persoon, die van Belgische nationaliteit is, is echter niet meer woonachtig te Rotterdam, doch blijkt op 29 Juni 1921 aldaar te zijn afgeschre ven voor vertrek naar Esschen (B.) Tevens wordt verzocht te worden be kend gemaakt met de tegenwoordige woon- of verblijfplaats van dien vreemdeling, die mogelijk in een der vreetndelingenadmi- nistratïes zou kunnen voorkomen. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat do betreffende auto, waarvan het signale ment niet kan worden opgegeven, van een valsch nummer is voorzien. Commissie ingesteld. Dow den minister van sociale zaken is een commissie in het loven geroepen ter bespreking van de voorzieningen, alsmede voor hel houden vau geregeld contact op het gebied van het kampwerk voor jeug dige werkloozen. t Ais voorzitter dezer commissie zal opt- treden de heer Meyer de Vries, voor noemd chef van de afdeeling cultureels zorg en sociale jeugdzorg van het de partement van sociale zaken. Aan de bloembolienkw ewkers. De minister van economische zaken deelt ten vervolge op de beantwoording van vragen van het (comm.) Tweede Ka merlid', den heer Wijnkoop betreffende Irrt verleenen van tuinbouw'teeltvergunniugcln. en vergunningen voor het telen van zaai zaad aan telers van bloembollen, die op liun bloemhollenvergunning moeten bekrim pen, thans mede, dat een regeling wordt voorbereid, waarbij aan telers van bloem bollen, die liun met dit product te betelen oppervlakte met 50 pCt. hebben moeten, verminderen, teeitvergimning voor bepaal de tuinbouw- of landbouwgewassen zal worden verleend. Bij de toewijzing der vergunning zal rekening worden gehouden met den aard van het bedrijf en de met het oog op de voedselvoorziening meest gewensclile teelten. In de w eek van 8 lot en met 13 Januari 1S40. Op 13 Januari 1940 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 362.985 werkzoekenden (347.433 mannen en 15.547 vrouwen). Hiervan wa ren 287.861 (277.128 mannen en 10.733 vrouwen) werkloos en waren 53.971 per sonen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuurtechnische en administratief daar mede gelijkgestelde werken. Blijkbaar wa ren er dus 16.153 personen al3 w<*-.zoe kende ingeschreven, die in het vrije be drijf werkten, doch ander werk zochten. "Werkloosheidsverzekering, In de week van 8 tol en met 13 Januari 1940 waren bij gesubsideerde vereenigingen met wcrkloozenkas aangesloten, 593.303 per sonen, waaronder 75.304 landarbeiders. Van de 517.999 verzekerden buiten dc landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 27.5 (in dc vorige verslagweek van 27 tot en met 30 December 1939 was dit per centage 24.1). Voor de 693.303 verzekerden, met inbe grip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 30.0 (vorige verslag week 2G.5).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1