Russische aanvallen Karelie in Gew; zigde methode van offens ef innen houden stand Is hier iets voor II bij? EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 2 F«bruatfir 1940 Filmglinsters f België Gebouw „Musis Sacrum" ,,'T VINKJE" Tel. No. 69300 (3 lijnen). 92ste jaargang. No. 22392 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. è9300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Houden de Finnen stand? Van het Westfront Verlenging van de Balkan-entente. Buliitt naar Washington ontboden. Engefand LANGE HAVEN 115 TEL 68145 inrichting voor Physische Therapie JOH. DE VRIES HOOGSTRAAT 51 - TEL. 6854B Slijterij en Wijnhandel Singel f 03 - Telefoon 6764I Mariastraat 54 - Beyerlandscnestraat I Frankrijk Italië Denemarken Japan Gemengd Nieuws Dae courant verschijnt dagelijks, mal uit- sondering Tan Zon- en Feestdagen E rij» far kwartaal 8,—:, tem» per poat v Ï.50 Prijs per vreeto 15 ets. - Afzon derlijke nummers ets.'— Abonnementen worden dagelijks aangenomen Adrertentiën voor iet eerstTolgend nnm- mer nseaten réór elf uur san het Bureau honored jjn, 's Zaterdag» vóót uur. Een tepaaldt pla&tf tan edvertentiSa wordt niet gewwwborgd. Trijs der AdvcrienttSn: van 1—üregeta 153; tedere regel moer 10-30; ln het Zaterdagnuramer 15 regels f 1.80, tedere regel tneer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incassokostenö ct« Êostkwitantiea 15 ets. Tarieven van advertentu.n ij abonnement ryn aan bet Bureau verkrijgbaai*. Dage! ij La worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden» Woensdags: Kleine Advertentiën tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond fi uor aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine AdvertentiCn 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De correspondent van de „Stock- - holm Tidningen" aan liet front in Ka- relië meldt, dat het Russische offen sief, hetwelk men verwachtte, aan dit deel van het front is ingezet. Gedurende zes uur bereidde de Russische artillerie den aanval voor, daarna golfden dc infanterie-massa's naar de Finsche linies. Generaal Stern, de Russische bevelheb ber maakte daarbij van een geheel nieuwe strijdmethode gebruik. Sleden, die drie me ter lang en twee meter breed waren en die door tanks waren getrokken, weden naar voren gezonden. De Russen waren zoo vol komen tegen het Finsche machinegeweet- vuur beschermd, zoodat slechts de artille rie en het tankafweergeschut den aanval welke met een onverwachte snelheid werd oncdmomen, konden beantwoorden. Trgc- lijkerlijd vielen 170 bombardementsvlieg tuigen en jagers do Finsche linies aan. Er worden bommen geworpen, terwijl de jagers de opstelling der Finsche batterijen moes ten ontdekken en de eigen artillerie en bombardementsvliegtuigen daarvan op de hoogte moesten stellen. Van bet begin van den aantal af concen treerden de Russen hun geschutvuur op de omgeving van Summa. Daarheen zonden de Finnen dan ook in allerijl do onontbeer lijke versterkingen. Een gepantserd Russisch detachement stuitte op uiterst lieftigen tegenstand. Niet temin 'Ondervonden de Finnen groote moei lijkheden hij hel concentreeren van hun vuur, doordat de Russische tanks achter een rookgordijn naar voren kwamen. Het nieuwe offensief is zeker het hevigste, dat tot dusverre op het front in Karelië ton uitvoer is gelegd. Urenlang duurde de ver woede sfrijd Doordat de Russen op dit punt aanzienlijke strijdkrachten hadden ge concentreerd, zagen de Finnen zich ge dwongen steeds meer afdeelingen in den strijd te werpen. Zelfs gedurende den nacht duurden de gevechten voort. Het Russi sche geschut staakte zijln vuur niet, om de aankomst van Finsche versterkingen te verhinderen, terwijl wel nieuwe Russische troepen in het vuur werden gebracht. Ondanks de groote krachtsinspanning der Russen mislukte het offensief. De Finnen die op een gegeven oogenblik in moeilijk- die op een gegeven oogenblik in moeilij ken toestand verkeerden, zegevierden ten slotte over de nieuwe Russische tactiek, De Russen bereikten de Finsche linies niet en de strijd werd in het Namanslond' gevoc d. De Finsche artillerie kon een Russische colonne met 70 paarden en vijf stukken veldgeschut vernietigen. Zeven tanks en verscheidene auto's werden onbruikbaar gemaakt. Het Finsche geschut heeft vijftien Russische batterijen gebombardeerd. Een muur van staal bescherm de dc infanterie Ifavas meldde nog: Laat in den nacht ontvangen berichten bevestigen, dat do Russische aanval op de Karelische landengte ongekend heftig is geweest. In hel begin van den oorlog zond het Russische opperbevel vóór de aanvallende infanterie tanks in het vuur. Toen deze me thode mislukte, werd de infanterie naar voren gestuurd, gesteund door gevechtswa gens. Gisteren werden reusachtige gepant serde sleden, bezet met soldalen en voor zien van machinegeweren, in het vuur ge bracht. In de tweede linie dus anders dan aanvankelijk werd gemeld volgden de tanks. Zoo werden de infanterie-massa's door een muur van staal beschermd. De ooggetuigen zijn het er over eens, dat de roode troepen nog nooit een zoo groote krachtsinspanning hadden ontplooid, Volgens een Zweedsch correspondent was liet „Niemandsland" letterlijk met sleden en tanks van verschillende soorl overdekt. De omvang der Russische verliezen js nog niet bekend. Het Finsche geschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. De corresoondent van „Svenska Dagbla det", aan het front bij Kuhmo, meldt, dat de Finnen gedurende de gevechten van gisteren 120 machinegeweren en een stuk veldgeschut op de assen hebben buit gemaakt en vier tanks vernield 1" ,j!>en Bevestigd wordt, dat oen Siberisch batal jon, dat tegen de Finsche linies in het vuur gebracht was, vernietigd is. Groeier bedrijvigheid der Rus sische vliegtuigen. De bedrijvigheid der Russische vliegt ui gen was gisteren grooter dan Woensdag. In Noord-Finland werden o.m. gebombar deerd Rovaniemi en omgeving. Eenige huizen vlogen in brand. In hel Zuiden werden ook de streken van Ancor en Kotka bestookt. Volgens de lol dusver ontvangen berichten vielen er geen slacht offers en Is dc schade vrij gering. Over het op Rovaniemi gerichte bombar dement heeft men slechts weinig berichten ontvangen. Koffie voor het Finsche Roede Kruis. Het Braziliaansche departement voor koffiecultuur heeft namens president Var gas 10.003 zakken koffie aan het Finsche Roode Kruis aangeboden. Het Franschc legerberichl van gister avond luidt: Een kalme dag aan het gelieelc front. Aan weerszijden van den Rijn werd uit de kazematten gescheten. Het ochtendlegerbericht had wederom „niets te melden". Ook het opperbevel der Duitsche weer macht meldde: „Geen bizonderc gebeurte nissen". Engelsche soldaten weer met verlof. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede, dat weder beperkte verloven zui len ingaan voor de leden van het Britsche expeditieleger, waarvan de eerste groepen morgen in Engeland zullen aankomen, mits de weersomstandigheden ïntusschen niet slechter worden. Vooralsnog zullen slechts zij met ver lof gaan, die hun plaats van bestemming kunnen bereiken met de Southern Rail ways en de Great Western Railway, met uitzondering van Wales. Zoodra echter de toestand op de lijnen naar het Noor den en de Midlauds normaler is, zuilen de verloven weder algemeen warden ver leend. DcenscU schip op mijn geloopen en gezonken. Vijftien leden van de bemanning van het Deensche stoomschip Vidar, dat op een mijn is geloopen en gezonken, worden thans vermist. De vijf overige leden der bemanning zijn gered. De Vidar was van Engeland op weg naar Denemarken. Gricksch schip getorpedeerd. Twintig overlevenden van het Griek- sehe schip „Eleni Statathos", dat door eer Dnitschen onderzeeër op den Atlan- tischen Oceaan verscheidene dagen geledon to! zinken was gebracht, zijn gisteren aan do Iersche kust aangekomen. Zes hunner onder wie do kapitein, moesten in uiterst verzwakten toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Het schip was Zondag getorpedeerd. De 32 leden der bemanning hadden zich in de reddingbooten begeven, welke met tou wen aan elkander waren vastgebonden. Het was zoo koud', dat dertien man omkwamen. Men moest hun lijken in zee werpen. „Wij waren zoo uitgeput", vertelde een der ge redden, „dat zelfs toen wij de Iersche kust zagen, wij niet voldoende kracht had den om de riemen te bewegen". Do permanente raad van de Balkan entente, die vandaag bijeen kwam, zal alvorens uiteen te gaan,' er acte van nemen, dat, aangezien geen eer- klaring van het tegendeel is afgelegd, het op 9 Februari 1940 afloopende pact der Balkan-entente voor een tijd vak ran zeven jaar is verlengd. De Arnerikaansche minister van buiten- landsclie zaken, Huil, heeft in een pers conferentie medegedeeld, dat ambassadeur Bul lit" te Parijs voor het uitbrengen van mondeling rapport naar Washington is ont boden en morgen uit Parijis zal vertrekken. Het betreft een wedorzijdsche uitwis seling ran inlichtingen en het voeren van besprekingen over den internationalen toestand. Speciale onderwerpen staan niet op de agenda. Ambassadeur Kennedy, te Londen, die sedert Kerstmis om gezond heidsredenen in Amerika vertoeft, zal, naar Huil verder mededeelde, m-ogelijk eind Fe bruari in Londen terugkeeren. De wijziging iu het eomn ado van liet Belgische leger. In de Belgische kamer' heeft een der leden aan den minister van landsverdedi ging gevraagd of hij de motieven uiteen kon zetten, waarom de chef van den gene ral en staf, generaal Van den Bergen, is afgetreden. Het kamerlid vroeg, of geen politieke overwegingen hierbij een rol heb ben gespeeld'. Minister Denis antwoordde, dat in de wijziging van den chef vaa den generaten staf geen politieke cn geen strategische motieven een rol hebben gespeeld. De eenige motieven zijn vervat in het com muniqué. j ln het huidige geval is generaal Van den Bergen op zijn verzoek, van zijn functie ontheven. De minister heeft met hem een onderhoud gehad en hierbij de overtuiging gekregen, dat de generaal gelijk had. Zoo als gebruik is in het leger, hoeft geen enkele overweging, welke niets te maken had met het weizijn va.ii*den diénst, ge golden. Rcgceringssleun aan buiteiilaiidschc vluchtelingen. De minister van binnenlandsclie /.aken Sir John Anderson, heeft in het Lager huis medegedeeld, dal de Britsche regee- xing besloten heeft, financieelen steun te verleenen aan buitenlandsche vluchtelin gen, teneinde het werk, dat tot dusver voor vrijwillige organisaties is verricht te steunen. De bijdrage der regeering zal gelijk zijn aan de helft der door de vrij willige organisaties geraakte kosten nadat deze zijn goedgekeurd niet dien verstande, dat de totale bijdrage van den staal het gemiddelde bedrag van 27.030 pond sterling per maand niet zal over schrijden. De leaning verkouden. Gisteravond werd vernomen, dal de ka ning, die liclit verkouden is, over een of twee dagen zijn gewone bezigheden zal kunnen hervatten. Steeds regen billijke voorwaarden disponi bel voor Vereenigings-vergaderlngen, Feesten, Toneel-uitvoermgen, Bols enz. Koude- en warme buffetten Geheel gemoderniseerd. Aanbevelend. De exploitant L. P. LAMEER Azn LOUISE DE COLIGNYSTR. 32 - TEL 67910 Heilgymnastiek, Massage, Heete Lucht-Baden, Ademhallngs-Gym- nastlek, Speciale Voetbehande ling, Vervormbare Steunzolen. Behandeling uitsluitend op medisch sdvles Gedipt lid van hst Nederi Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10 ADVOCAAT..vanaf 1-15Flesch BORDEAUXvanal WO,. RIJN- en MOEZELWIJN vanaf '.*5,, VERMOUTHvanaf LLit.fl. OUDE JENEVER vanaf 2.95 „Lit.kr. Tel. 67885 Spionnen ter dood veroordeeld. De rechtbank te Nancy beeft op 80 Ja nuari Friedrich Hehnuth en baron Heinrich Franz, beiden van Duitsche nationaliteit, wegens spionnage ter dood veroordeeld. Ka tharina Muller, de vrouw van den baron, werd wegens medeplichtigheid aan spion nagc, tot vijf jaren dwangarbeid veroor deeld. Patrouille Alpenjagers door een la wine overvallen. Bij hel afdalen van den 2700 meter boe gen top van de Anterselva ten Noorden van Bruneek in het hovendal \;an de Adïge is een patrouille Alpenjagers door een la wine overvallen. Eenige mannen, die de sneeuw wisten te ontwijken, zijn er in ge slaagd een aantal van hun kameraden nog tijdig uit tc graven. Vier mail zijn even wel gestikt. Een half ons koffie per maand! Voor het eerst sedert het begin van den oorlog heeft men in bars en café's in Italië koffie kunnen drinken. Het was er dan ook ongewoon druk. Het koffieverbruik was opgeheven aan den vooravo-nd van liet uitbreken der vijan delijkheden. teneinde te voorkomen, dat goud zou moeten worden uitgevoerd voor dten aankoop van Zuid-Ameriicaansche kof fie, Over enkele dagen zal de verkoop van koffie aan particulieren weer mogelijk zrjn. Men zal op een distributiekaart 50 gram per maand' en per persoon kunnen krijgen. De dagbladen geven te verstaan, dat de intensieve koffiecultuur in Abes- sinië het eenmaal mogelijk zal maken de behoeften van Italië te dekken. Aanleg van scIiHj'i'loopgrjven. De vooiloopige plannen tot hel aanleggen van schuilloopgraven in Groot K penhagen betreffen in totaal 204 ogen en overdekte schuilplaateen, die tezamen aan 90.000 j>er- sonen veiligheid kunnen bieden. De totale kosten worden op 50D.GO3 kronen geraamd 1 Zet jarenplan tot versterking der weermacht. Het Japansclie ministerie van oorlog en het ministerie van marine hebben een zes jarenplan tot versterking van leger en vloot gepubliceerd, waarvan de totale kosten op elf milliard yen worden geraamd. De helft zal worden besteed voor het bouwen van nieuwe ooilogsschepen, modernisceren van oorlogsschepen, verbeteringen van havens en uitbreiding van de marine luchtmacht. De andere helft zal worden besteed voor verbetering van de bewapening en uitbrei ding van de luchtmacht. Een Amcrik&itnsch journalist in Japan gearresteerd. De Arnerikaansche journalist James R. Voung. correspondent van „International News Service", is sinds 21 Januari gear resteerd, wegens overtreding van het leger- wethoek van strafrecht. Hij wordt er van beschuldigd, dal hij uit Sjanghai en uit andere plaatsen ongeveer 38 buitengenoon lasterlijke artikelen en telegrammen over de Japansuke strijdkrachten welke in ver scheidene deelen van China opereeren, heeft verzonden, Toorts wordt hij ervan beschuldigd vaJscho geruchten te hebben erspreid over de actie van de Japansclie strijdkrachten in China onder vele Japan- neezen cn vreemdelingen in bet Imperial hotel te lolrio, tussclien 6 en 19 Ja nuari 1,1 Schadevergoeding voor den zoon van Haupimann. De jury bij bet gerechtshof te New-York eeft den zesjarigen zoon van den eenige jaten geleden terecbtgestelden Ilaupt- maim een schadevergoeding van ruim 23.000 dollar toegekend, nadat bij' bij een auto-ongeluk gewond was. Mevrouw Hmiptmanii t kreeg een vergoeding vaa .000 dollar. Htusie. 2 F e b r u a r i. Er zijn heel wat zeker heden in ons leven en in ons hart, d'ie bij liet ouder werden onzekerder gaan wor den. Heel wat beslistheden die wij als waardeloos in liet vat der gebroken illusies moeten werpen. Nu heb ik het nog niet eens over de Relativiteitstheorie, die door Einstein in het hoenderhok is geworpen, noch over de begrippen bezit en eigendom, die alleen nog maar in het Burgerlijk Wet boek zeker zijn. Ik heb het niet over do wankelende grootheid van menschen, die langzamerhand zóó menschelijk werd'en in onze oogen, dat zij ijlings van hun voet stukken nederdaalden. Ik heb het niet over de theorie van vraag en aanbod' en andere ijzeren wetten der economie die, beproefd in het vuur van autarkie en to talitarisme, omkrulden als ordinair blik. Noch heb ik het over de idealea, welker houdbaarheid gelijken tred houdt met die onzer dunnende natuurlijke sohedelbe- planting. Ik praat niet over het liefste en zachtste en teederste meisje ter wereld, dat nu met forsche stappen naast ona door het leven gaat en d'at ongeacht haar talrijke superieure kwaliteiten met den besten wil van de rozigste wereld niet meer als een leedter vlindertje of ©en dansende libel kan worden beschouwd. Ik bedoel niet dat vroeger een professorale toga voor mij bet kleed der wijsheid en grootheid was, door wien ook gedragen en dat ik mij zelf er vandaag den dag wel eens op betrap, dat ik dit gewaad zie als een ruime mantel der liefde bedekkende respectievelijk: colbert, overhemd, jaeger, bretels en sokophouders van eenen sterfe lijk en. mcnsch. Ach neen, cn óók niet dat, wal óéns in den schouwburg op bet tooneei een rijk koningspaleis was, thans de betrekkelijkheid van bordpapier in ons brein oproept. Hoeveel Übermenschen onzer jeugd zijn langzamerhand als een opper man van de ladder onzer gewijzigde waardeering komen dalen. En hoe'-, cel heerlijkbeden onzer jonge jaren zijn tot j zuchtend aanvaarde karweitjes geworden: was vroeger „visite" niet iets om je op te verheugen? Was het niet heerlijk om uit eten te gaan? En was een feestje niet iets waar je je weken op verheugde? Langzaam, langzaam komt het leven zelf ons hel ideaal en de illusie aan de knuistjes ontwringen. Nu onze brave stu diegenoot Dinges de boogleeraarskatheder heeft beklommen; onze goede clubgenoot Yan Datte met een „veelbelotende rede voering" het burgemeesterschap heeft aanvaard; onze sympathieke klasgenoot J. J. II. Ditlem een alom-geëerd rechter in de arrondissementsrechtbank te Vrijhoeve- Capelle is; onze goedige buurjongen Leonard Zusenzoo behoort tot de upper- ten van Zeeland in liet algemeen en Gooj n het bizonder nu gaat de oude glans wel een beetje van al die heerlijkheid' af. Maar er zijn toch altijd een paar din gen, waar je je nog aan vasthoudt in dit glibberige leven. j Eén van die dingen was voor mij het feit, dat ik tooh nog zoo vroolijk eu arge loos kan zij'n, dat ik in de intimiteit van mijn badkamer kon zingen d'at het een aard had'. Ik dacht: hieruit blijkt, dat ik toch nog het argelooze kind gebleven ben dat ik eens was. Het zanguurtje in de hadkamer gaf mij aan mij zelf terug in niet door het leven geschonden staat. Een blooten Filmglinsteraar in al zijn, zingende en dus: argelooze gaafheid te hervinden onder het stoffige colbert der maatschappelijke gekneusdheid, xvas mij tel kenmale een lieve ervaring. En nu is de Arnerikaansche liooggeleer de heer prof. dr. Albert B. Parker van de universiteit te Hot Springs (Wise.) met d'e tnededeeling gekomen, dal zingen-in-de- badkamer niets anders dan een eenvou dige zaak van eenvoudige ijdelheid is, omdat de accoustiek in badkamers een dermate gunstige is, dat zelfs de dofste en schraalste stem er glans en volume krijgt... Wéér een i'lus ie minder. Wéér een dierbaar ding gebroken. Eens zal de tijd komen, dat zelfs een lintje zijn glans gaat verliezen. Leipzigcr Messe. In het verslag over een filmavond, die de Leipziger Messe Dinsdagavond in At lanta voor de Ned. SkSlclub organiseer de, is een kleine onjuistheid ingeslopen. Voor de bezoekers van de Messe in het voorjaar is wel een visum vereischt, maar dit visum is kosteloos verkrijgbaar. Zonder visum mag de Duitsche grens iet overschreden worden. Zwarje treiter richt groote ravage aan. Op den sterk hellenden Wcst-Ulrechtsclic- weg bij Amersfoort, is vanochtend een zwa re treiler van de Zuid-Hollandsche Bier brouwerij in Den Haag, na enkele honder den meters te voren een kolenauto te heb ben aangereden, is tengevolge van de glad heid van den weg tegen een dubbele wo ning gehotst, waarvan de gevel gedeeltelijk! instortte en verder volkomen ontzet werd. De bestuurder van de tie'.ler kwam, evenals de bewoners der beide huizen, met clem schrik vrij. De tractor werd geheel in elkaar gedrukt. De kolenauto, die nagenoeg geen1 schade opliep, reed tegen een lantaarnpaal, die ate een rietje afknapte.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1