HET MISLUKTE RUSSLSClili: OFFSNIilEF Parachutisten chter de Finsche KOOLHOVEN 1/ M "R EERSTE BLAD De Baïkan=eonferentie begonnen VLIEGTUIGEN N. V. Zaterdag 3 Februari 1940 Na de Wasch Tol. No. 69300 (3 lijnen). 92ste Jaargang. No. 22393 Postreken.nn No. 5311. BUITENLAND Van het Westfront De Balkanconferentie België Hongarije Belbojssitaat 75, RatlenSam, lelsldon 32531-36235 BINNENLAND Gemengd Nieuws Kanaal door de Zuidpunt van Zweden Zes menschen op de Wadden vermist u«o courant ereclujnl dagelijks, met uit- tondering van Zon" an Feestdagen. Ptfper kwartaal f franco per poet f 8.50. Pr|t per week- 15 ete. Afson- fieriQae nummers i ets. Abonnementen worde® dajfsiijkB aangenomen. Adrertentién «oor het eerstvolgend nam- mat moeten vod» elt uur aan het Bureau besorgd ipn, 's Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats yan ftdyerteatièn wordt niet gewaarborgd. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen) Pnjatier Adtertcutlen. van 15 regel» 115»; iedere regel meer f(X30; In hot Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.85 Reclames fü.75 per regel Incassokostenö ets.; postkwitanties 15 cta laneven van udvertentiën bb abonnement njn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentièn opgenomen i 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m 25 v oorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags Kleine Advertentiéntot25v.oor- dèn f 0.25, tnitfl vóór Dinsdagavond fi uur aan bet Bureau bexurgd. 's Zaterdags Kleine Advertentiën il.UO,indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Na eenïge dagen van betrekkelijk® kalmle zijn de militaire operaties in F nl and aan bijna alle fronten hervat. Het schijnt, dat de Sovjet-troepen bezig zijn een nieuwe poging te ondernemen, zoo niet om den ■weerstand der Finnen te breken, dan toch op zijn minst om goede 'uitvalsstellingen te veroveren voor het beslissende olfeisief in het voorjaar, terstond na den doot. In ieder geval kunnen zij ten minste door voortdurende gevechten en vermoei© lis de ondanks alles beperkte strijdkrachten, waar over maarschalk Mannerheini beschikt, af matten De belangrijkste aanval, die sinds drie da gen door de Russische generaals is ontke tend, is die, welke ingezet werd tege i den rechtervleugel der Mannerheim-tinie, welkte de Karelische landengte versiert Deze aanval was vooralgegaan door vrij he vig artillerievuur in de vorige dagen. Het zevende roode legercorps, dat op de Ka relische landengte opereert, beschikt oter ztvaar geschut, dat weinig, belangrijk s, vergeleken - niet- tie - soortgelijke t strijd mid delen, die gebruikt Worden aan het Weste lijk front, maar waartegenover de Finnen geen gelijkwaardig geschut kun ren stellen. Het zouden achttien stukken zijn van 24L> m.M. en drie zware stukken marinegeschut op een rails loopende draaischijf. Zooals men weet liggen op de Karelische land engte, van het Zuiden naar het Noorden loopende, drie spoorlijnen. Deze drie stuk ken marinegeschut bombardeeren dagelijks de stad Wiborg, gelegen op 25 K.M. af stand van de Mannerheim-linie. Het gedeelte van de landengte, waar de Russische aanval op gericht is, is het kwets baarste punt van de Mannerheïmlinie. In het Oostelijke deel zijn de versterkte s'el- lingen der linie gedekt. Zelfs nu de meren toegevroren zijn, door een lange gracht, gevormd door de meren Vuoski en Suvanto. Alle door de Russen over het ijs dezer meren ondernomen aanvallen zijn gestuit op de Finsche automatische wapens, maar in den'sector van Summa, waar de opera ties van gisteren zich afspeelden, strekt zich een vlakte zonder meren uit. Deze sector, waarvan het dorp Summa het mid delpunt vormt, strekt zich uit tusschen het meer Muolajaervi en het meer Kuolaema- jaervi. Ten Westen van Kuolaemajaervi strekt zich een zeer diep tusschen zijn oeverslig- gend meer uit tot aan de kust van do Fin sche golf in een behoscht gebied, waar de Russen niets kunnen ondernemen zon der onmiddellijk onder vuur te won'en ge nomen door de zware Finsche kustbatfe- rijen, die niet alleen opgesteld slaan op de eilanden van de archipel Koivïsto, maar ook op het vasteland te Hunaljoki. Deze batterijen spelen in de verdediging der landengte een zelfde rol als die van het eiland Mantsi op de oevers van het La- dogameer. Door den sector van Summa loopt on geveer dooi het midden een belangrijke weg van Wiborg naar Terjoki. Eenige kilometers verder naar het Oosten loopt evenwijdig een spoorlijn. Tusschen het meer Kuolaemijaervi on Guto strekt zich een moerasgebied! uit, dat in het voorjaar en in den zomer moeilijk toegankelijk is, maar waar de vorst den grond verhard' Leeft. Een belangrijk moeras, dat op het «ogenblik eveneens bevroren ligt in hot midden der laagte. Dit diende voor den ooilog als schietbaan voor het garnizoen ran Wiborg, di.w.z. dat de Finsche artil leristen en miirailleartroepen, die den toe pang verdedigen, de minste terreinbochten kennen, en dat zij uiterst doeltreffend vuur kunnen plaatsen. Tusschen de spoorlijn en het meer Muola liggen uitgestrekte pSjln- bosschcn, in het Zuiden gedekt door oen groot moeras. Tegen dezen sector hebben de Sovjet troepen gisteren hun aanval ondernomen, gesteund door talrijke tanks, waarbij ook de befaamde parachutisten optraden, die door Russische vliegtuigen, midden in de Finsche linies werden neergelaten. Drie groepen van deze lucht-infanterie, elk 20 man omvattende, kwamen zoo uit den be wolkten hémel vallen. Zij werden in de pan gehakt en ond'anks den omvang van den 'Russischen aanval werden de roode troepen na zeer levendige gevechten ten slotte over de geheele linie door de Fin sche troepen teruggeslagen. Voor het eerst sprake van Russische parachutisten in Finland. Het Finsche legericht spreekt voor het eerst van parachutisten. Het schijnt, dat deze strijdwijze der Russen niet de resul taten heeft opgeleverd, welke men er van verwacht had. De valschermspringers, die hoven de landengte van Karehe uit Russi sche vliegtuigen zijn gesprongen, werden, het zij eenvoudig als een stuk wild neer geschoten, het zij na in de takken de: boomen te zijn terecht gekomen, gevangen genomen. Volgens de tot dusver ontvang n inlichtingen is een twintigtal neergescho ten en een gelijk aantal gevangen, genomen. Zwmlsclte en Noersche skïloopers nemen dienst. Als gevolg van een uitooodiging van den Finschen Oiyinpischeu skikampioen Veli Saarinen, gericht tot de beste Zweod- sche en Noorsche skiloopers, hebben ver scheidene hunner besloten dienst te nemen bij een groep Finsche verkenners, de „wit te duivels" geheeten. Luchtalarm in He'sinki. Tijdens het luchtalarm te Helsinki gis termiddag zijn tien Sovjet-Russische vlieg tuigen boven de stad1 gezien. Tot nu toe heeft men nog geen nadere aanduidingen over de activiteit van d'e Sovjet-Russische luchtmacht van gisteren, doch men ver onderstelt, dat deze zeer levendig is ge weest, Russische vliegers worden ondervraagd. Uit de ondervraging van Sovjet-Russi sche vliegers, die gevangen genomen zijn, is gehJeken, dat allen slechts weinig ont wikkeld zijn. Toch verklaren allen twee jaar te hebben gestudeerd' aan een soort universiteit en twee jaar een militaire school te hebben bezocht. Zij hebben er geen idee van, wat Finland' eigenlijk is. Volgens hen hebben de Finnen Rusland' aangevallen en bedreigden zij Leningrad en Moskou; daarom moest d'e Sovjet Unie zich verdedigen. De vliegers hebben toegegeven, dat de Sovjet-Russische toestellen opstijgen van de vliegvelden in Estland. Op een plaats ten Zuiden van Tallinn bevinden zich vol gens hen minstens tachtig Russische vlieg tuigen, De vliegers, d'ie naar de vliegvel den in Estland zijn gebracht, bevinden zich hier in een volkomen isolement. Sedert half December hadden zij geen krant meer gelezen. Zij hebben alleen gestencilde papieren gekregen, waarin stond', dat de Russen vele gevangenen hebben gemaakt De commissarissen letten er op, dat iedere verbinding met de buiten wereld' voorkomen wordt. Foto's van dc Siegfriedlinie. Uil Londen wordt gemeld: Vandaag zal d'e publicatie vrijgegeven worden van foto's, die door de Britsche luchtstrijdkrachten genomen zijn van de Siegfriedlinie en waaruit blijkt, hoe goed' men op de hoogte is van den toestand achter de vijandelijke linies. Britsche toe stellen hebben gevlogen langs de geheele lengte van de Siegfriedlinie, soms op een hoogte van slechts enkele honderden voet. De genomen foto's toonen niet alleen de versterkingen in hun geheel, maar ook de voornaamste hizonderheden, zooals ba rakken, spoorwegstations, arsenalen en fa brieken. Alle mogelijke soorten militaire doden worden nagegaan en uit de lucht gefotografeerd. Het geheel wordt, voortdu rend bijgehouden. Van week tot week weet de Britsche luchtmacht welke wijzi gingen worden aangebracht in de Duitsche vloothavens en op de vliegvelden, welke schepen iu aanbouw zijn, welke aanvul lende versterkingen worden aangelegd en hoe de toestand is van het verkeer op wegen en kanalen. De luchtvaartautoritei ten wijzen er op, dat wanneer de tijd komt om het hoofd te bieden aan een belang rijk vijandelijk offensief, deze inlichtingen van onmetelijke practische waarde zullen zijn. De verliezen der Duitsche luchtmacht Britsche lu' htvaartdeskundigen stellen het aantal Duitsche militaire vliegtuigen, dat sedert het begin van den oorlog door Britsche lucht- en viootslrijdkraehten is neergehaald, op minstens honderd, terwijl er waarschijnlijk nog twintig meer zijn vernield. De Britsche verliezen zijn officieel ais 31 opgegeven. -y. Geen enkel Britsch gevechtsvliegtuig is vernietigd. Daarentegen hebben de Duit- schers, naar men gelooft, 37 gevechtsvlieg tuigen, waaronder 19 van het nieuwste type Mosserschmidl 110, verloren, i Noorscl S3. •JV&rild vergaan. Naar het Noorsche' telegraaf agentschap meldt, neemt men aan, ."dat het Noorsche s.s. Varild, groot 1500 onv onderweg van Noorwegen naar Engeland op de-Noord zee is gezonken. Aan boordt bevonden zich 15 opvarenden. Van, het sehip is sedert I zijn vertrek op 22 'Januari niets meer ver- I nomeu. Bngdsch schip als verloren beschouwd. Gisteravond werd te Londen vernomen, dat de eigenaars van het Britsche schip Polzella van de admiraliteit de meded'ee- ling hebben ontvangen, dat het "schip over lijd is en dat men aanneemt, dat het ver loren is. Zweedseh schip gezonken. Het Zweedsche schip „Fram" is tenge- volge van een ontploffing op de Noord zee gezonken. Vijf opvarenden werden ge red' en aan d'e Schotsche kust aangenomen, i Negentien schepelingen worden vermist. heelt rrtea vaak-last vaotschrijnende handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Parol Bu ga i ij: neemt eau seutel- posTle aan. Gisteren is te Belgrado de Balkan-con- ferontie begonnen tusschen de ministers van bu.tenlamlsche zaken van ZuidSavie, Roemenië, Griekenland en Turkije. Er is een werkprogram samengesteld; de bespre kingen zullen waarschijnlijk drie dagen in beslag nemen. Hel voornaamste onderwerp zal de ver houding tusschen den Balkan en de Do- nauslaten vormen, waarbij de nadruk wordt gelegd op den wil van den Balkan om tc-t een herziening te komen, welke even wel tot stand zal moeten komen zonder de Balkan-entente te verzwakken. Ook staar» de Balkan-mogendheden op het stand punt, dat de Balkan-entente niet moet wor den tot een Balkan-blok, dat vroeg of Iaat onder controle komt te staan van een of andere groobe mogendheid. Bulgarije neemt in dit geheel van vraag stukken een sleutelpos'tie in en in dit ver band is het gesprek, dat de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Sarad- jegioe, op zijn doorreis te Sofia gevoerd heeft met zijn Bulgaarsche co'lega Kiossei- vanoi, van groot belang. Daarbij is vol gens den Turkschen politicus komen vast te "taan, dat Bulgarije, hoewel buiten de Bal kan en ten te, voornemens is mede te werken aan het behoud' van den vrede. Volgens Reuter doet het gerucht de ron de, dat Saradjpgioe bij Roemenië aandringt op het verleen en van plaatselijke auto nomie van de minderheden in de Dobroed- sja en Transsylvanië. De conferentie zal gevolgd worden door een reeks van tweezijdige handelsbespre kingen, het eerst tusschen Zuid-Slavie en Bulgarije. Communistisch orgaan verboden. De Belgische .regeering heeft besloten, het coinmums'isch orgaan „Les Droits du Peuple", te verbieden. Anti-semietischc maatregelen. In toepassing van do Jodenwetten, zijn met ingang van 1 Maart 160 Joodscbe onderwijzers in Boedapest ontslagen. Voor het van kracht worden van de Jodenwet ten telde Boedapest 74.000 Joodscbe kie zers, op het oogenblik nog slechts 10.000. Wc;kliiozeu ruimen belangeloos sneeuw. Daartoe aangezocht door den burge meester, mr. J. M Ravesloot, hebben alle werkloozen der gemeente Avereest, ruim tweehonderd in getal, zich spontaan be reid verklaard, om belangeloos ten bate van het plaatselijk en doorgaand verkeer, behulpzaam te zijin bij het sneeuwruimen. Di< geldt vooral voor het verkeer Zwolle- Koevorden, BalkburgIIoogeveen ertBalk- burgMeppel. Het in Finschen militairen dienst treden van Nederlanders. Op de vragen van het (comm.) Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, beireffende de bemoeiingen van den Finschen consul te Amsterdam, ten aanzien van het door Nederlanders in Finschen militairen d enst treden heeft de minister van justitie geant woord Bij onderzoek is gebleken, dat de heer G. Key, consul van Finland te Amsterdam, desverlangd aan person en, ongeacht var, welke nationaliteit, formulieren verstrekt, houdende vraagpunten met het oog op een eventueel dienst nemen als vrijwilliger in het Finsche leger. Ontkennend wordt beantwoord de vraag of het den minister tevens hekend is, dat door genoemden consul gratis gelegenheid wordt gegeven tot het reizen naar hel buitenland zonder het vereischte paspoort. Van overtreding van eenige wettelijke bepaling is niet kunnen blijken Ook overigens zijn geen feiten aan het licht gekomen, op grond waarvan uit an deren hoofde tegen hetgeen door voor melden consul is verricht, bezwaar zou behoeven te worden gemaakt. De Noordam te Rotterdam aangekomen. Gisteravond1 is hel ms. „Noordam" van de Holland'A.merika-Lijn van New-York te Rotterdam aangekomen. Het schip had elf passagiers aan boord. De lading bestond voor een deel uit graan, bestemd voor de Nederlandsche re geering en uit stukgoederen. Uitvoering van de wet behoud sclieepsrnï.Tile. Bij Kon. besluit is ingesteld een corn missie, welke tot taak zal hebben den minis! ers van waterstaat en van defensie van advies te dienen bij de uitvoering van artikel 4, vierde lid der wet behoud scheepsruirr.te. {Het verleeiien of onthou den van vergun pingen ten aanzien van bin- n en s< hepen). Tot voorzitter van deze commissie is benoemd de heer F. J. H. Geiaets, re ferendaris bij het departement van water staat. NEOERLANQSCH FABRIKAAT Prinses Juliana vergadert met het algemeen steuncomité, H.K.H. Prinses Juliana heeft gisteren te 's-Gravonhage de vergadering bijgewoond van het dagelijksch bestuur vau het alge meen steuncomité 1939 in liet gebouw van hel fonds voor hizondere nooden. Betere vertin ing tusschen Sont en Oostzee. Men is in Zweden begonnen met de ver wezenlijking van een plan, dat eenigen tijd geleden was ontworpen en dat beoogt het aanleggen van een nieuw kanaal via de badplaats Falsterboe, aan de uiterste Zuid- Westpunt van Zweden. Hiermede zou een doortocht gemaakt worden voor de scheep vaart door de landengte van Falsterboe tusschen de baai van Hollviken en de baai van Kampdnge. Behalve dat hiermede een verbetering tot stand zou worden gebracht voor de scheepvaart tusschen de Sont en de Oost zee, zal het nieuwe kanaal waarschijnlijk ook een nieuw eiland doen ontstaan. Het vraagstuk is u.l. waar men zonder te veel kosten, moet blijven met de enorme hoe veelheden uitgegraven aarde, o.a. ongeteer 200.000 kub. meter zand. De rereeniging voor natuurbescherming heeft thans voorge steld van deze aardmassa's een eiland te maken, en wel op het punt, genaamd Blinda Segelskar, waar het water slechts twee meter diep is. De landengte van Falsterboe en de omringende wateren zijn n.l. van zeer groote bete'-kerns voor het Zweedsche vogelleven. Daar nestelen vele zeldzame vogels gorten en talrijke trekvo gels vliegen over deze streek. Op deze wijze zou een nieuwe verblijfplaats voor de vo gels worden geschapen, een vogelreservaat van verscheidene honderden hectaren. Het denkbeeld ontmoet in Zweden groote sym pathie en wacht slechts op zijn definitieve uitwerking. De slachtoffers van de aardbeving In Turkije. Volgens de laatstgepublieeerde cijfers te Londen zijn tengevolge van de aard- hevingen in Tuskije 35.000 menschen om het leven gekomen en 200.000 dakloos geworden. 50.000 huizen werden vernield. Aan de gevolgen overleden. De 37-jarige melkbezorger, P. Wolters, dié op 17 Januari ia de Aüard Pierson- straat te Rotterdam, bij een botsing met een vrachtauto bekneld raakte tusschen zijn handwagen en een vrachtauto en daar bij ernstige verwondingen opliep, is gister avond in het ziekenhuis aan den Cool- süigel aan de gevolgen van de aanrijding bezweken. De beste behandeling ise onder de wol, eens flink transpireert en drie maal daags'n AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven hef ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitsiekencte werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dagen" Doos: 1» stuks - 12 3tuivers; 2 stuks - 2 stuiver», Het ijs tusschen Schiermon nikoog en het vaste land is niet betrouw baar. Donderdag is een viertal mannen vaa Zoutkamp ut overi liet ijs naar het eiland Schiermonnikoog gewandeld Hun tocht heeft gisterm drie dames en drie bceren er toe gebracht van de Gro- ningscne kust af een poging te onderne- men het eiland te bereiken. Zij zijn op hun tocht de vies mannen, die gisteren de terugreis uaar Zoutkamp ondernamen, gepasseerd. Nadien heeft men ec-hter niets meer yan hen vernomen, zoa dat een ongeluk wordt gevreesd, te meer daar het ijs op de Waddenzee absoluut neit betrouwbaar is. De burgemeester van Schiermonnikoog waarschuwt eea ieder voor de groote ge varen, die er aan een tocht over het ijs zijn verhonden. Het isaiement van Terschelling en Vlieland. Hedenochteno om tien uur zou de post boot van ae reederij Doeksen, de „NooreN Nederland'van de haven van West-Ter schelling uit vertrekken om een poging te doen Harlingen te bereiken. Ook de „Vlieland'welke thans in de haven vaa West-Terschelling ligt, zou pogen zich eea weg door het ijs te banen naar Harlin gen. De pogingen, welke daartoe gisteren on dernomen werden, hebben geen succes op geleverd. UiiiLmn ingesneeuwd. Uitdam, een klein dorpje ten Noorden van Amsterdam met ongeveer honderd inwoners, aan de kust van het IJsselmeer, is op het oogenblik vrijwel onbereikbaar. Alle verkeer is stilgelegd en slechts met de grootste moeite is het gisteren eea tweetal winkeliers uit naburige gemeen ten gelukt met een slee levensmiddelen naar Uitdam over te brengen. Over dezen tocht, waarvan de afstand van den afge- legden weg zes kilometer bedroeg, deden, zij ruim twee uur. Een slager uit Burger dam, die trachtte met een auto langs don Waterlandschen zeedijk het dorpje te be reiken, moest bij het Kinseimeer zijn po gingen opgeven. De sneeuw lag op som mige plaatsen vier meter hoog, even hoog als de dijk is. Uitdam zal het hierdoor eenigen tijd zonder vieesch en vet moeten stellen want de voorraad is uitgeput Van daag zal nogmaals getracht worden per slede thans van Durgerdam uit het noodige aan te voeren. De weg tusschen Monnikendam en Edam is totaal onbegaanbaar. Het autoverkeer wordt door den Parmer geleid. Nabij Mon nikendam is op dezen weg een auto in gesneeuwd'. Zij' is niet meer terug ie vinden. Om half twaalf bereikte een auto van de P.T.T. via den Jaagweg van Broek uil Monnikendam. Deze weg was sinds Don derdagochtend niet berijdbaar, dloch een tachtigtal arbeiders had een pad in het dikke sneeuwdek uitgegraven eu hierdoor kon de wagen zijn weg vinden.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1