Een „Unvollendete" Elfstedentocht t, mmm BLAD SCHHEDAMSCHE COURANT De ellende begint bij HindeloopenDrie vijanden: tegenwind, slecht ijs en sneeuw. Via de Grauwe Kat en Arum naar Har- lingen. De Friezen zijn rijdersHet laatste eindper autobus Gemengd Nieuws Onder lading steenkool bedolven Sport Skisport Wedstrijden op den Donderherg Meisje vermist en weer terecht! Brand onder spoorwegviaduct y Brutale inbraak in juwelierszaak Felle brand verwoest café Weer een aardbeving in Turkije Ameland in zijn isolement ii* (Slot). Het begin «Ier ellende. Hindeloopen kwam al gauw in het zicht, maar daarmee was de voorspoed teneinde. ,,Van Alkmaar begint de victorie", is het parool van den tachtig] arigen oorlog, maar „van Hindeloopen de ellende" is het wachtwoord van de Elfstedentocht 1940 Waars oor moesten de rijders hier tegen den hoogen Zuiderzeedijk opklauteren om zich door 'n nauwe toegang in *n eivol bad paviljoen te dringen en daar de hegeerde stempel te bemachtigen? Op scliaatsen een. steile kïppenlooptrap op te klauteren valt niet mee. De chocoladereep, uitgedeeld door twee dames in Hindeloopercostuum, was slechts een kleine figuurlijke pleister op de wonde. Een echte pleister had ik ock noodig, om n.l. het glas in mijn stukgestootea bril te repareeren. Dit alles ivas nog slechts een voorproefje. Wel was de intocht in het dorpje Hindeloopen zelfs machtig in teressant, de Hindeloopers toonden be langstelling genoeg en moedigden en juich ten ons toe (de Franschman, die deze stadjes aan de Zuiderzee „les villes m'or- tes" genoemd heeft, heeft zeker nooit een Elfstedentocht bijgewoond), maar daarna kwam het! Decimeterbreede scheuren vorm den wel fraaie figuren in het ijs, maar bezorgden ons veel last, de felle wind joeg ons of pal in het gezicht, of we had den hem schuin tegen; het ijs keihard, waarop onze schaatsen vaak „uitgleden". Veerrijder Giesinfe. Maar eendracht maakt macht; met zijn zessen „opgelegd" worstelden we ons er tegen in, meter na meter moest veroverd worden, maar hier bleken de capaciteiten van onzen voorrijder Giesink. Deze Fries uit Menaldum, in ons militaire verband' ■ook al vóórrijder, maar dan op het voorste paard van een vierspan, bleek ook op de schaats een enorm vóórrijder. Passeeren was vrijwel ondoenlijk, daar voor was de baan te smal. Maar aan alles bomt een eind en ook hieraan: om kwart voor twaalf strompelden we alweer 'de kippenloopbrug van Workum op. Geen rust, eenige koppen -chocolade, verder. Drie vijanden. Weer hetzelfde recept, maar nu kregen onze vijanden: tegenwind' en slecht ijs hun geweldigen bondgenoot: de sneeuw. Hadden we op het Slotermeer de zijwind' nog een betrekkelijke zegen gevonden, hier bleek zijn verraderlijke kracht. De betrekkelijk smalle baan was n.l onder gestoven, zoodat we „klauwend" op de schaats er doorheen moesten waden. Aan vallen geen gebrek, om de beurt tui melden we in de sneeuw; hier en daar werkte een baanveger uit alle macht, maar het mocht niet baten. Een stukje met feUen tegenwind beschouwden we tenslotte als een zegen: daar was de baan tenmin ste schoongeveegd. In Parrega en Tjerk- werd was tenminste een schoon baantje, maar dn waren slechts korte verademin- gen. Bolsward. Viji kwartier deden we over de 13 K.M. tot Bolsward, waar we doodmoe op stoe len neerzegen. Maar nu konden we ten minste werkelijk rusten: hier was het niet zoo vol. Een halt uur liggen met de boe nen omhoog, veel warme ranja en sui kerklontjes, en ruim half twee startten we naar Harlingen. Tot achter Hiehtum lag er weer sneeuw, zoodat moed en kracht ons in de schoenen zonken. Maar toen werd het beter. De wind was iets omge- loopen naar het Z.O., zoodat we hem vrijwel achter hadden en voort stoven we weer. Slecht ijs was nu geen bezwaar, evenmin de scheuren. Dorpen met begrijpe lijke namen als Grauwe Kat en onbegrijpe lijke, echt Friesche, als Arum en Kins- werd, passeerden we op ons dooie gemak, tenminste vergeleken met onze worstelin gen van een paar uur geleden. - „Nog 80 K.M."'! Tien voor, drie waren we in Harlingen, waar' banken klaar stonden om eens ge makkelijk de schaatsen to kunnen afbin den ennu moesten we een tien minuten loopen naar het café der controle. Zoo'n wandelingetje was heelemaai geen onaan gename afwisseling. Met de aanmoediging van den controleur: „Nog 80 K.M.", bon den wc om ruim drie uur op en nu kwam een zwaar stukje met feilen tegenwind en srheurenijs met talrijke„kinderhoofdjes*" (u, weet wel, die heerlijke bobbels bevroren -n'eeüw), "die onze keis op een geduchte p'roeistelden. - Heefc Pieten, maar... V. e i:remden de ruggen, pakten elkaar stevig vast, zetten ons schrap, kris, kras, kriskrasten dé schaatsen monotoon over bet keiharde ijs, de wind striemde onze gezichten en verkleumde de handen. De haag van rijders was reeds lang opgelost in heel kleine groepjes en eenlingen. Vele wedstrijdrijders (deze mogen niet „opge legd" rijden) die hier eenzaam tegen den wind in worstelden, reden we voorbij en langzamerhand vonden we onszelf lieele Piefen. Maar dan: kris, kras, kris, kras achter ons, we keken opzij en daar komt een echte Fries, do broekspijpen in twee paar sokken gestoken, daaronder direct de klapperende schaatsen gebonden, een ijsmuts op het hoofd en aldus uitgerust rent hij in zijn eentje tegen den wind in ons voorbij. Dat zijn nog eens rijders! Friesland mag dan geen wereldrecord houders op de schaats opleveren, per- eentagegewijs woont daar verreweg het grootste aantal goede rijders. Dat leert zoo'n tocht door ,,'t Heitelöji" wel. Franeker. Om even over vieren bereikten we Fra- nekcr, waar de halve bevolking op de ijs baan verzameld was en ons een hartelijke ontvangst ten deel liet vallen. Een half uur rust maten we onszelf toe. We leg den de beenen weer hoog, dit keer op het biljart, in het niet zoo heel volle cafe, dTonken weer onmetelijk veel en om half vijl weer verder, door oen haag van hon derden toeschouwers, die ons „het goeie" tewven sekten. Het langste traject Franeker-Dokkum (45 k.m.l begonnen we vol goeden moed en het ging aanvankelijk ook heel goed, al striemde de felle tegenwind ons in al zijn kracht. Het werd weer donker, dat is nu eenmaal het lot van den tocktrijder: hij vertrekt in donker en arriveert (of niet) in donker. Bij de* bruggen was het ijs vaak bizonder slecht en pijnigde onze enkels en voetzolen, maar eendrachtig bereikten we Berlikum. Voort, het duister ia, de zaklantaarns bewezen hun goede diensten op de steeds smaller wordende haan; een bang voorgevoelen bekruipt ons en dit blijkt maar al te juist: de sneeuw heeft de baan totaal bedolven. Krijgsraad. Bij Wier geeft een lieele groep wedstrijd rijders op, maar wij zijn besloten door te zetten. „Onberijdbaar" klinkt het ons daar tegemoet. „Ophouden? Dat nooit"! is ons antwoord, en half rijdende, half „klauwen de" gaat het verder. Maar steeds hooger wordt de sneeuw, steeds minder zichtbaar de baan, steeds feller de wind. We halen een aantal rijders in, en midden ergens in de Siberische Friesche sneeuwveldei houden we krijgsraad. We binden af en waden en strompelen over het weiland. Een lange donkere streep teekent zich plotseling voor ons af, „de baan" juicht onze voorman en meteen stond hij er op. Maar klots, klots, hij waadt door het water, dat hier blijkbaar op het ijs is ge komen, aan de kanten brokkelt het af. We trekken onzen tochtgenoot eraf en gaan verder, op een rood licht aan, dat heel wat verder ligt dan we oorspronkelijk dachten. Het lichtje van 'Vrouw- buurstermokn. Het blijkt het lichtje van een kroegje in Vrouwbuurstermolen te zijn. Het is propvol schaatsenrijders. Ruim zes uur is het. Wat nu? Opgeven? Na 160 K.M. rijden? Daar komt een telefonisch bericht van Leeuwar den: Omdat de baan verder totaal dient ligt, worden zij, die Vrouwbuurstermolen gehaald hebben, beschouwt! als de tocht volbracht te hebben. Een luid gejuich stijgt op. Het kruis van de Elfstedentocht is ver diend 1 Wat beteekent nu nog ll/z_ wachten op een bus, die ons om ruim 8 uur in Leeuwarden afzette, zoodat we onze startkaarten in de „Beurs" konden afle veren? Zoo eindigde deze „unvollendete" Elf stedentocht, met als tastbaar resultaat: een Elfstedenkxuis, «en bepleisterde bril, een dorst, die me 2 dagen lang heeft gekweld en die ik tevergeefs met thee en Schie- damsche dranken trachtte te lesschen, maar met als voornaamste resultaat, het tevre den gevoel, dat ik met 5 strijdmakkers, met wie ik sinds eind Augustus dag in, dag' uit voor de volvoering van eenzelfde taak gesteld ben, dezen tocht gemaakt heb. Hilversum, 2 Februari 1940. Dr. J. A. G. VAN DER VEER. DER MAANDAG 5 Febr. 1940. No. 22394. Noodlottig belrijfsongcluk tr Nijmegen. Zaterdagmiddag is de 40 jarige Ariaans, employé aan de gemeentelijke cler.lrieiteits- werkon te Nijmegen op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man assisteerde bij hel bunkeren van steenkool. De inlaat van den sloit- koker bleek verstopt te zijn door een laag sneeuwijs. A. trachtte deze laag door to steken en slaagde hierin ook indeidaad, doch verloor daarbij het evenwicht en viel in den veertien meter diepen koker. Niemand had het ongeval opgemeikt en zoo kon het gebeuren, dat de kraandrijver zijn grijper boven den koker ledigde en bleef ledigen. Ariaans werd op deze wijze onder veertig ton steenkolen bedolven. Toen men hem miste ging men op on derzoek uit. Ten slotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Kuwe tiuici [Pp; D i"r| I Ruwe Handen URvL tèuwe Lippen Doos 30 cent Dij Apotheek en Drown I in ons blad van Zaterdag j.l. Jan Boen wint de 5 K.M. De Nederlandsche skivereeniging organi seerde gistermiddag op het landgoed „Dart- heicie" van den heer J. Smit, op den Don derherg bij Leersum, wedstrijden, waaraan meer dan tachtig loopers deelnamen. Voor de slalom was een baan van 200 meter uitgezet, met een hoogteverschil van 40 meter. Bij den.afstandswedstrijd over 5000 meter waren de tijden minder goed dan de vorige week, omdat de sneeuw zeer glad was geworden door den dooi, waar door hel stijgen zeer langzaam kon ge schieden. Jan Boon werd ditmaal bij de heeren win-, naar in 25 min. 15 sea met meer dan 1 mjnuut voorsprong op den Hilversummer Deyters. Bij de dames won Reina Pais uit Hil versum in een tijd, welke, de omstandig heden in aanmerking genomen, »eker niet slecht mag worden genoemd. Zij was meteen in haar nieuwe betrekking gebleven. De Haarlemsche pclitie is Zaterdag in actie geweest om ©en meisje op te sporen, dat, naar men vreesde, op soortgelijke wijze als lohafma de Xigtere te Amsterdam zou zijn ontvoerd. tiet meisje, de 18-jarig© Maria H. had geschreven op een advertentie in een der plaatselijke bladen, waarin een typiste werd gevraagd. Zaterdagochtend vervoegde zich bij de de ouderlijke woning een lieer, dio met een taxi was gekomen en ver klaarde de steller van de advertentie te zijn. Hij verzocht het meisje met hem mee te gaan om proefwerk te maken. Daar den heer een gunstigen indruk maakte, gaf Maria terstond gevolg aan dit verzoek en reed met hem in de taxi weg. De ouders waren aanvankelijk verheugd, dat hun dochter waarschijnlijk een goede betrekking zou krijgen, maar toen het meisje tegen etenstijd nog niet terug was, werden zij ongerust en waarschuwden zij de pc-litie. Deze stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Per politie om roep werd een extra bericht inzake de verdwijning, met het sgnalemont van het meisje verspreid. De omliggende gemeen ten werden van het gebeurde in kennis gesteld. Eenige rechercheurs gingen per auto naar Amsterdam, omdat de ouders .meenden gezien te hebben, dat de taxi uit de hoofdstad afkomstig was. en andere rechercheur begaf zich naai de woning van de ouders om nog, enkele bizon Vrheden over het meisje te 'vragen. En terwijl hij nog met de moeder, die uiteraard totaal overstuur was, stond te praten, ging de deur open en kwam Ma- rietje gezond en wel de kamer binnen! He* bleek, dat de heer, die haar had gehaald, een letterkundige uit Heemstede is, d:e haar na eenig proefwerk maar me teen aan den arbeid had gezet om het manuscript van zijn nieuwe werk over te tikken. Er was blijkbaar veel haast bij en Marie -was bij den schrijver en diens vrouw blijven eten en had daarna haar werk nog ©enigen tijd voortgezet, met het gevolg dat zij pas om acht uur thuis kwam. Zij toonde zich zeer verbaasd, dat haar uitblijven zooveel consternatie had' teweeg gebracht. Het duurde nog eenigen tijd voor men zich van de emotie luid hersteld en men de vreugde van de nieuwe betrekking ten volte smaakte. In de asfalteerinrichting van de Haagsche gasfabriek. In de asfalteerinrichting van de_ Haag- sche gasfabriek aan den Trekweg is van nacht omstreeks kwart over twee een brand uitgebroken, die zich aanvankelijk ernstig het aanzien. Deze asfalteerinrich ting bevindt zich in een der gewelven onder het spoorweg viaduct. Hier worden tal van voorwerpen en constructies van de gasfabriek met asfalt bespoten en om des ochtends dadelijk met dit werk te kun nen. beginnen, wordt het asfalt des nachts reeds warm gemaakt. Vermoedelijk is daar bij vannacht het asfalt overgekookt, of wel licht bevond zich ergens een lekje, in ieder geval is vloeibaar asfalt in brand geraakt en in weinig tijd stond de heele inrichting in lichterlaaie. Men waarschuwde de brandweer en deze kon het vuur met twee schuimstralen en een waterstraal in ruim een kwartier bedwingen. De materieel© schade is niet onaanzien lijk. Ta. van te asfalteeren. voorwerpen zrfn door het vuur vernield, en de inrich ting is eveneens vrijwel geheel verwoest. Met de nablussching bleef men nog ge nomen tp bezig. Onder grootc belangstelling is Zaterdag op de begraafplaats Westervehl de asch van wijlen Anthony Fokker bijgezet. De urn wordt op het graf geplaatst. Met veel moeilijkheden bad de N.Z.H.T.M, te kampen, daar het verkeer op vele plaatsen door de sneeuwmassa's volkomen gestremd was. Sneeuwruimers maken de baan vrij nabij Zunderdorp. f sT ri' Voor een waarde van meer dan een halve ton gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een brutale inbraak gepleegd in de juwelierszaak van de firma A. Siebel Jr., gevestigd aan den Binnen weg 6 te Rotterdam. Toen in den vroegen ochtend de chef der firma naar de centrale verwar ming m het pand zou gaan kijken, ont waarde luj tot zijn verbazing, dat het slot van het rolluik geforceerd was en dat inbrekers zich op deze wijze toegang tot den winkel hadden weten te verschaffen. Reeds bij den eersten aanblik ontwaardde hij, dat vrijwel alles wat zich in den winkel aan waarden bevond, tot goeden prijs was verklaard. Bij onderzoek bleken te zijn vermist 675 gouden verlovingsringen, 150 gouden hor loges, 250 ringen met brilianton, 250 gou den polshorloges, 1200 gouden zegelrin gen, 100 gouden horlogekettingen, 150 200 gouden armbanden en 100 gouden colliers. Naar ruwe schatting bedraagt de waarde van het gestolene tusschen de vijftig en zestigduizend gulden. Een twaalftal jaren geleden is bij de zelfde firma eveneens inbraak gepleegd De firma Siebel is tegen inbraak verze kerd. Toestand van de wegen be lette de brandweer hulp Ie bieden. Gisteravond omstreeks vijf uur heeft een felle brand het café van den heer YV. Dam te Lukswolde, gemeente Opsterland (It.), geheel verwoest. De brand was ont slaan door een defect in den schoor steen. Binnen half uur was het gebouw totaal afgebrand, niets kon worden gered. De schade wordt door de verzekering ge dekt. De brandweer van Gorrcdijk, die trachtte hulp te bieden, kon, doordat de weg ge heel niet een dikken laag opgestoven sneeuw was bedekt, Lukswolde niet be reiken Twee dorpen verwoest. Reuter meldt uit Ankara: Een lievige aardbeving heeft gisteravond twee dorpen in het gebied van Erzindjan in Anatohe, volledig verwoest. Als gevolg hiervan zijn 45 personen om het leven gekomen en tientallen ernstig ge wond. Het veevoer raakt op. Een- ILL.M.-vliegtu'g bestuurd' d'oor den vlieger Parmentier bracht Zaterdagmiddag 300 K.G. post en acht passagiers uit Eeide aan. De groote hoeveelheid1 post was oorzaak, dat eenige personen de vlucht niet konden meemaken. Zij moesten de volgende gelegenheid af wachten. Om dezelfde reden kon de verbinding met Ameland' en Schiermonnikoog niet met een vlucht worden afgedaan. Voor elk der eilanden werd een afzonderlijke vlucht van Eelde uit gemaakt. Behalve de brandstoffenschaarschte dreig de ook een tekort aan veevoer op Ame land. Het was bij iederen handelaar uit verkocht. Gezien den kleinen voorraad hooi en de onmogelijkheid om voorshands d!e scheepvaart te hervatten, zag de toestand er ten deze verre van rooskleurig uit. O vers tr <M>min ge n in Spanje. Tengevolge van wolkbreukaditige regens zijn. in Spanje wederom uitgestrekte ge bieden overstroomd', o.m. het laag gelegen, deel der stad Sevilla. Het water van dl© Guadalquivir staat vier meter boven het normale peil. De haven valn Sevilla is daarom voor de scheepvaart gesloten. Spaansche vrouw van 112 jaar gestorven. In het Andalusiselie graafschap Roda is een der oudste vrouwen van Spanje gestorven. Zij bereikte een leeftijd van 112 jaar. Tot aan haar dood' toe is zij in het volle bezit van haar geestelijke vermogens gebleven. Lichte aard-sebokken in Noord-Zweden. In Noord-Zweden zijn gisteren drie lichte aardschokken gevoeld'. Op vele plaatsen werden de ruilen vernield. -M. Rif/ >d§8U Een kampioenspa ar. Bij de te Groningen gehouden kampioenschappen van Nederland in bel schoontijden, legden de winnares, mevr. E. SchoorlKcetnian uit Bcrsinger- horn en de winnaar, de heer O. P. Tim merman, uit Schagen, beslag op het kam pioenschap voor paren.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6