)e s *jJ in Karelia EERSTE E LAD Zuivering van het terrein. Duitschland verleent geen steun. Woensdag 7 Februari 1940 Twee maanden strijd om de vrijheid. 92ste Jaargang. No. 22396 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANCèE HAVER! 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND De strijd tegen de achttiende divisie. De Russische overmacht. Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN Vu d. AREN D (MIDZA-BONNEN) Geen Duïfsche hulp aan Rusland tegen Finland. Van het Westfront Zweden ingeland Vereenigde State» BFNNEK^AÏ f?D Uit liet hoof/e Noor den. Groote successen voor de zullen zij het volhouden? Finnen. Hoe lang Bouw van drie slagkruisers. De regeering heeft beslissing genomen Gemengd Nieuws Kolendampvergiftiging. Deze courant -erschjjut dagelijks, mstuit- rondfiring van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50 - Prijs per week- 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ct3. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf our aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaat, van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentien: van 15 regels i 53; Iedere rege! meer f0 30, m het Zaterdagnummer 15 regeJs f 1.80, iedere tegel meer 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostend ets.; postkwitanties 15 ets. tarieven van ad verten tiui dij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks v\orden tegen vooruitbetaling Mune Advertentien opgenomen i I 0.50 t/ui 15 woor den, f 075 tym. 25 woorden. Elk woord meer cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 025, mits vó6r Dinsdagavond uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags- Kleine Advertentién 11.00, indien niet vó6r Vrijdagavond 0 uur bezorgd. Reuter meldt uit Stockholm: Ofschoon hel hoofdkwartier der acht tiende Russische divisie vernield en de divisie zelf volkomen uiteengedre ven is, zijn nog enkele op zich zelf staande afdeelingen overgebleven, met elk, waarvan de Finnen thans afreke nen. De Finsclie patrouilles moeten ten koste van alles vermijden, dat overblijfselen der divisie zich naar het Noorden begeven om zich te voegen hij de andere divisies ongeveer vier die zich in het uiterste Noorden en Noordwesten van Finlands „arm" ten Noorden van het Ladogameer be vinden. De dichtst bij zijn de groote Russische strijdmacht schijnt te Loimola, ten Noord oosten van Kilela, te zijn, doch de Fin sclie troepen heb hen naar men gelooft, ook de verbindingen van deze strijdmacht afgesneden. Volgens het blad Allehanda heeft de Finsclie luchtmacht ook de Russische ver bindingen met de voornaamste ravitaïl- leeringsbasis te Petrozavodsk verbroken. Hetzelfde blad schat het aantal Russen, dal te Kilela gedoood is, op vijfduizend. Uit Helsinki werd nog geseind: liet Fitische legerbericht van gisteren maakte melding van afgeslagen Russische aanvallen bij de Pitkaeranta-eilanden. Ver moedelijk doen de overblijfselen, der inge sloten 18e divisie hier wanhopige pogin gen om zich van Kitela een weg naar de Russische gTens te banen. De ©enige weg, die daarvoor bruikbaar is, volgt de Noor delijke kust van het Ladogameer. Intus- scben streven d© Finscho patrouilles er naar, dat geen Russische afdeelingen door het Finsche troepen oord on ontsnappen. Volgens den correspondent van de „Stockholm Tid'ningen", wordt het aantal Russische divisies, dat tussclien het La dogameer en Petsamo de grens heeft -over schreden, op zestien geschat. Vijf dezer divisies opereeren tussclien het meer en Aittojoki en slechts dank zij de gesteld heid van het terrein kunnen de veel ge- ringeïj) Finsche strijdkrachten den Russen zege-vierend weers.'and bieden. Da Sovjet troepen verschansen zich in een geheel net van loopgraven, voorzien van auto matische wapenen. liet Finsche opperbevel heeft medege deeld, dat de actie van Russische para chutisten tot dusverre verstikt is.« Men gelooft echter, dat do Russen nog vele valschermspringers in den strijd zullen brengen om tc trachten achter de Finsche linies schade aan te richten. In den sector tusschen Summa en Ilatja- lanbc-nja hebben de Russen over een af stand van ongeveer 20 kilometer een nieu we divisie in liet vuur gebracht. Geduren de de gevechten van de laatste dagen heb- bei. meer dan 200 Russische vliegtuigen hoven de Finsche stellingen gevlogen, zij hebben in het bizonder liet dorpje Summa gebombardeerd: het is geheel verwoest. De Sovjet-verliezen in de gevechten bij Summa worden geschat op 4500 man, de Finsche verliezen zijn in verhouding mi niem. Men moet groote bewondering voor den Finsciien tegenstand hebben, als men in aanmerking neemt, dat do Russen la den sector Summa een reusachtigen druk uitoefenen, aldus de correspondent van do „Stockholm Tidningen". Russische luchtaanvallen. Jn hot binnenland is gisteren, volgens be richten uit particuliere bron, op eenige plaatsen alarm gemaakt. Zoo werd een luchtaanval gedaan op Uangoe, juist op het oogenblik, dat vertegenwoordigers van de Zweedsche Tandbouwerspartij op bezoek waren. Voorts wordt uit officieel© bron gemeld dat de stad Rovaniemi het voorwerp is ge worden van een bombardement, echter zon der dat belangrijke schade werd aangericht. Zwecdsck schip door Russische bommenwerpes aangevallen. Te Stockholm wordt vernomen, dat Rus sische bommenwerpers het 701 ton metende Zweedsch© schip „Wirgo" gisteren en van daag hebben aangevallen. Het schip was onderweg van de Finsche haven Aabo naar Stockholm. De bemanning vluchtte over het ijs en nam de Wijk naar een nabijgele gen eiland. Er vielen geen dooden of ge wonden. De „Wirgo" is kort nadat de laatste op- varenden het hadden verlaten, gezonken. Hulp Kruis. van het Dcensche Roede Het Deensdie Roode Kruis heeft in twee maanden tijds ongeveer 1.2 millioen kronen bijeengebracht ten behoeve van door den oorlo-g geteisterde landen. Voor Finland alleen is 1.1 millioen kronen in gezameld. Dertien dokters en veertig verpleegsters zijn naar Finland bezonden. De D'eensche ambulance aldaar bestaat uit 200 bedden. Zoo noodig kunnen dertig artsen en zestig verpleegsters worden gezonden. Voorts zijn 250 ton kleeren verzonden, voor het moerendeel naar Finland, doch ook naar de Poolsche vluchtelingen in Litauen en het district Wilna. Minstens 25.000 bedden noodig. Het hoofdkwartier van het Amerifcaan- sche Roode Kruis heeft van zijn vertegen woordiger te Helsinki een telegram ontvan gen, waarin deze mededeelt, dat onmid dellijk behoefte bestaal aan minstens 25.0CÖ bedden voor steunverleening aan burgers. Voorts wordt in het telegram gezegd, dat de Finsche ziekenhuizen stampvol liggen met gewonde Finnen en Russen. dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: De Engelsche pers en ratio hebben, den laatslen tijd herhaaldelijk gemeld, dat Duit sche officieren en technici in Russischen dienst zouden zijn getreden, dat Duitsch, schepen munitie en artillerie voor de Rus sische troepen naar Petsamo en Moer- mansk zouden hebben gebracht, dat een ruil van Duitsche oorlogsschepen tegen Russische duikbooten zou zijn gerelnedt, etc. In verband hiermede wordt officieel vast gesteld, dat: 1. Rusland nooit gevraagd heeft om on dersteuning van weiken aard ook tegen Finland 2 Duitschland nooit militaire ondersteu ning, van welken aard' ook, in het Rus sischFinsche conflict aan Rusland heeft verleend. Het Fransche a vond legerbericht luidt: „Plaatselijke activiteit onzer patrouilles in het gebieu ten Westen van de Saar". Hedenochtend den". was er: „niets te mei- De Sphinx. De Engelsche mijnenveger „Sphinx", die op de Noordzee is gezonken, terwijl hij naar een haven werd opgesleept, is op de kust gespoeld. Het schip ligt met de kiel naar boven aan het strand. Het wordt bewaakt door een ge,wapende marineuacht Men zal een gat in den scheepswand moe ten snijden om in het inwendige ie kunnen doordringen Wanneer het eb is, kan men den mijnenveger zien liggen. Van de kust kan men de lijken van vier leden der be manning zien. Zijf konden_nog~nieL worden geborgen. Een millioen kronen voor de kustverdediging. De Zwecdsche ïegeeiing heeft een orediet van een millioen kronen toegestaan voor de versterking van de kustverdediging. Twee terroristen terechtgesteld. Te Birmingham zijn vanochtend Peter Barnes en James Richards, die wegens medeplichtigheid aan een door bet lersche republikeinsche leger georganiseerden bom aanslag ter dood waren veroordeeld, te rechtgesteld. Campagne tegen loslippigheid. De Britsche regeering heeft gisteren een groote campagne tegen loslippigheid op touw gezet. Overal :n Engeland zullen miilioenen aanplakbiljetten, geleekend door bekende ariisten, de burgers aansporen, te waken voor onvoorzichtige uitlatingen. Een der affiches vertoont een zinkend schip, met het onderschrift „Enkele zorgelooze gesproken voorden kunnen dit beteeke- nen". In het Lagerhuis heeft Chamberlain mee gedeeld, dat nieuwe wettelijke maatrege len worden overwogen, op grond waarvan in zeer ernstige gevallen van het uitlok ken en liet onthullen van nieuws aan den vijand de doodstraf zal kunnen wor den toegepast, Vleeschdistributic. De Britsche minister voor dc voedsel voorziening, Morrison, heeft medegedeeld, dat de vleeschdistributie op 11 Maart zal beginnen. Hoover dringt aan op uitbreiding van aan tal „G-men". Hoover, de clief van het federaal bureau van instructie, heeft het Congres verzocht, de nondige gelden beschikbaar Ie stellen orn liet aantal G-men, wier taak het is, te letten op spionnen en ondergrondsclie bedrijvigheid te onderdrukken, op 450 te brengen. Do versterking der viool. Dc deniCK ralisciie afgevaardigde van Geoigie, Vinson, die voorzitter van de mariiiecommissie uit het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden is, heeft na een onderhoud met Roosevelt op liet Witte Huis verklaard, dat dé president zijn wets ontwerp goedkeurt, dat uitgaven* inrW'iL tot een bedrag van (355 millioen dollar. Hieraan voegde Vinsan toe, dat het wets ontwerp Donderdag a.s. in de commissie zou worden behandeld. Het origmeele wetsontwerp omvatte een veel uitgebreider vlootprogramma, dat over een tijdvak van vijf jaren liep. In zijn togenwoordigen vorm staat het ontwerp een toevoeging toe van 167.000 ton aan oorlogsschepen, van 75.000 ton aan hulp- schepen en van 1011 vliegtuigen. Helsinki, begin Februari. Zoo juist hebben wij, buüenland- sehe correspondenten in de Finsche hoofdstad, van den Finschen generalen staf een uiteenzelling ontvangen over het verloop van den strijd tegen de Russische aanvallen in de tweede oor logsmaand. December eindigde met een groote overwinning der Finnen op de bij Suomussalmi ver in Finland door gedrongen 16cle Russische divisie. In de, eerste weken van Januari werd' deze divisie totaal vernietigd. De Fin nen maakten een groote oorlogsbuit; de Sovjets verloren duizenden doo den en gevangenen. Tegelijkertijd werd de 44e Russi sche divisie, die eveneens nabij Suo mussalmi opereerde, dooi' de Fin nen omsingeld. Ook deze divisie, web ke uit goedbewapende elite-troepen be stond, wero door de Finnen volko men vernietigd. Ook hier bleef een enorme oorlogsbuit achter in handen der verdedigers, die den Russischen aanvaller terug drongen tot de Finsch Russische grens. Ondanks deze overwinningen ver keert Finlano in gevaar. Het moet den strijd volhouden tegen een numeriek vele malen overmuch tigen vijand. Daarbij staat de Finsche burgerbevol king bloot aan ononderbroken lucht aanvallen door vele honderden Russi sche 'liegtuigeu tegelijkertijd. Vrijwel alle Finsche steden zijn door de Rus sen met hun brandbommen geteisterd'. Ziekenhuizen en Roode Kruis-treinen werden daarbij lüet gespaard. Het Finsche volk is verheugd over de achting en de bereidheid tot steun, waar van het buitenland getuigenis aflegt. Maar de Finnen verhelen niet tegenover ons, buitenlandschs correspondenten, dat zeer veel hulp zeer dringend noodig is, ea daarbij wordt steeds opnieuw de wensch geuit, dat toch vooral spoedig jachtvlieg tuigen en luchtafweergeschut in groote hoe veelheid naar Finland zai worden gezon den. Gedurende de geheel© maand Januari hebben de Russen gepoogd met hun lucht macht wraak te nemen voor hun verliezen en teleurstellingen te land en ter zee. De Roode luchtmacht was ononderbroken ac tief en er waren dagen waarop;, zooals ge zegd, 400 tot 500 vijandelijke vliegtuigen iegelijkerLijd over Finland vlogen. Opmer kelijk is dat de Russen vrijtvel geen aan vallen hebben gedaan op punten van mili tair belang. Maar dat lijkt zijn doel ook niet te zijn. Moskou hoopt blijkbaar door de burgerbevolking te terroiiseeren het Fin sche moreel te kunnen breken. W|ij zullen niet in herhaling treden van de beschrijvingen der verwoestingen, welke door de Russische vliegers hier dagelijks worden aangericht. Wij hebben reeds ver scheidene malen bericht over de „helden- daden" der Sovjet-piloten, over de aan. vallen op met' Roode Kruisteekens voor ziene ziekenhuizen en ambulancetreinen. Verschrikkelijker en onmenschelijleer optre den dan dat der Russische luchtmacht kan men zich moeilijk voorstellen. Gebrek aau jachtvliegtuigen. Hetgeen de Finsche luchtmacht presteert is bewonderenswaardig. Ondanks het kleine aantal jachtvliegtuigen, waarover de Finnen beschikken, behalen zij groote resultaten bij den strijd in de lucht De Finnen hebben bewezen, dat zij uitstekende militaire pilo ten bezitten. Wanneer slechts voldoende jachtvliegtuigen ter beschikking zouden staan zou er ongetwijfeld een halt toegeroe pen kunnen worden aan het terrorisme der Roode luchtmacht. Reeds thans immers komen deze lucht aanvallen den vijand duur te staan. Gedu rende de eerste twee oorlogsmaanden. De cember en Jaunnari motten de Russen min stens 287 vliegtuigen verloren liebben. Aan gezien de Finnen zeer voorzichtig zijn in hun militaire berichtgeving is het waar schijnlijk, dat nog eenige tientallen meer vijandelijke vliegtuigen zijn vernietigd. Een ernstig nadeel en een groot gevaar voor de Finsclie burgerbevolking vormen echter de Russische bases in Estland, welkie zeer gunstig gelegen zijn voor de Russen om luchtaanvallen te doen op Ilangoe en an dere Zuid-Finsche steden. Gedurende Januari is ook bij Petsamo ea 8a!la hevig gevochten, zonder dat de vijand echter successen bereikte, integendeel. Bij Salla werden de Russen ongeveer vijftig kilometer teruggeslagen, en in liet uiters e Noorden, nabij Petsamo lieeft de vijand door de activiteit der Fmsclie skipalrou ie» geen rustig oogenblik gehad. Titanenstrijd. Zeer hevig werd' in de laatste weken van Januari de strijd' ten Noorden van j het Ladogameer, alsmed'e op d Kare- lisehe landengte. Ook hier wisten de Fin nen hun stellingen te handhaven da her haaldelijk Russische afdeelingen geheel te vernietigen. Droevig is het lot der in deze streken gelegen steden en dorpen. Het ziet er naar uit dat van Viborg geen steen op den ander en geen plank onverbrand zal blijven. Maar ook hier, ten Noorden en ten Zuiden van het Ladogameer zijn alle Russische aanvallen afgeslagen eu heeft 't Kremlin zijn hoop, een snelle be slissing te forceeren, wederom moeten op geven. Hoe optimistisch van geest en hoe .verheugd over de behaalde successen de Finsche legerleiding ook moge zijn, men erkent toch dat Finland' zich in zeer groot gevaar bevindt. Alle be schikbare manschappen zijn opgeroe pen; aangezien er geen reserves zijn kunnen zij ook niet lang genoeg achter het front vertoeven om voldoende tot rust te komen voor den zwaren strijd. Elke doode en gewonde beteekent daar om voor de Finnen een onherstelbaar verlies. jWil Finland1 d'en strijd tegen d'en ©vermachtigen aanvaller geduren de langen tjjd' kunnen voortzetten, dan zai het niet alleen met materiaal, maar ook met vrijwilligers in ruime mate gesteund' moeten worden. Daar mede echter komen vraagstukken van de grootste politieke beteekenis in het geding. Naar het Vad. weet 1e melden is in den j.l. Maandag gehouden minister raad de beslissing over de maritieme versterking van Indiö gevallen. Waar schijnlijk kan de officieele mededee- ling omtrent de plannen, welker" uit voering de regeering thans voornemens zou zijn te bevorderen, tegemoet wor den gezien in de memorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de Indische begrooting, welk sluk op het eindl dezer week zal verschijnen. Hel is in- tusschen mogelijk, dal de regeering reeds e order al dan niet aan de Slaten- Generaal mcdedeeling van liaar besluit zal doen. Ofschoon op dit oogenblik geen en kele inlichting \an ofiicieelen aard te ver lu ijgen was aangaande den inhoud van liet door den ministerraad ge nomen besluit, meenen wij voldoende aanwijzingen te hebben, om het ver moeden uit te spreken, dat het neer komt op een beslissing in de richting van het advies van de zg. technische commissie, n.I. het denkbeeld' om de vloot mei drie slagkruisers te ver sterken. Tevens zou, zoo deelt het blad' nog mede, wat de vlootbasis betreft, be sloten zijn voor te stellen de bestaan de marinebasis te Soerabaja te ver sterken. De keuze is dan niet op Ba tavia gevallen. Propaganda vau de zijde der marine? Het r.k. Tweede Kamerlid, de heer Bai- jelfcp, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van defensie: 1. Is het waar, dat dezer dagen in een persbijeenkomst, waartoe de uitnoodïging uitgegaan van den chef van den mai- rinestaf," rn%iwteehugen zijn gedaan over de koninklijke nuïr'rftv, welke niet anders beschouwd' kunnen woid.C'A d-l'J,. .nl'te-teSLL. propaganda voor het z.g. slagkruisersplan? 2. Indien de voorgaande vraag in be» vestigenden zin moet worden beantwoord, heeft de minister clan aanleiding gevonden te overwegen of het toelaatbaar moet wor den geacht, dat, hangende een over be doeld vraagstuk door regeering en volks vertegenwoordiging te nemen beslissing, al dus door een officieele, aan het gezag van de regeering onderworpen instantie, getracht wordt invloed te oefenen op de openbare meening? Zoo ja, tot welke con clusies heeft deze overweging den mi nister geleid? Jong echtgenoot wordt door zijn vrouw dood gevonden. In een benedenwoning in de Esmoreit- straat 28 te Amsterdam, in het nieuw ste gedeelte van West, heeft zich gisteren een gei al van kolendampvergiftiging voor gedaan, dat aan den bewoner, den 32-ja- rigen schoonmaker L., die juist Donderdag j.l. gehuwd was, het leven heeft gekost. De man, die gisterochtend kranten be zorgd had, was kort na zijn thuiskomst in de woonkamer gaan- zitten, terwijl zijn vrouw, die over duizeligheid had geklaagd, tc bed was gebleven. Zij werd eerst gis termiddag om kwart voor zes wakker en bleek in een verdoofden toestand te heb ben verkeerd. Zij 'stond op en ging kijken waar liaar man was. Tot haar ontstelte nis vond zij hem levenloos in de voor kamer, welke vol kolendamp stond. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat de dood reeds zeven of acht uur tevoren was ingetreden. De kolendamp had zich ontwikkeld in een kachel, welke in de woonkamer stond. Aan de omstandig heid, dat het vergiftige gas slechts in beperkte mate tot de slaapkamer was door gedrongen, beeft de vrouw haar leven te danken. Zij behoefde zich niet onder dok tersbehandeling te stellen. De tragische gebeurtenis verwekte in deze buurt groote consternatie. Oude dames in levensgevaar. Gisterochtend' vonden huisgenooten de dames M. Jonker, en Bu' J. Lugtenberg be wusteloos te bed' liggen. In de kamer hing een zwaren kolendamp. Deze was ook doorgedrongen tot een bovenvertrek, waar mei. Paimekoek en haar kind' sliepen. Ook deze waren buiten bewustzijn. Een on middellijk geroepen geneesheer mocht het gelukken mej. P. en haar kind tot be wustzijn te brengen. Zij maken het rede lijk góed en zijn buiten gevaar. Tot nu iae slaagde men er niet iu beide eerst genoemde dames bij te brengen. Haar toe stand is zeer ernstig. Men Aieeft weinig hoop op een gunstig resultaat, mede in veihand meL den Imogen leeftijd der slacht offer». Allen worden thuis verpleegd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1