STADSNIEUWS lis7 Zoekt U imirs W. MOERMAN'S Synode contra N.C.R.V. Uw gulden duurt langer! Het rooilijn-besluit Westvest. Boor de Kroon vernietigd. Üp grond van benadeeling der belangen van betrokkenen. In de raadsvergadering van 4 October 1938 is door den gemeenteraad van Schie dam als onderdeel van de maatregelen ter verkrijging van een verkeersverbete- ring ta=sehen Koemarkt- en Oranjebrug, een rooilijn vastgesteld voor de West- vest 2—10, van de Gerrit Verboonstraat tot waar nu de Griffioenstraat loopt. Ged. Staten hebben dat besluit goedgekeurd, jnaar viji eigenaars van panden aan dit straatgeftoelte, de heeren W, H. Labée, vroeger te Rijswijk, thans wonende te 's-Gravenhage, G. van Meurs en drie an deren hebben appèl aangeteekend tegen die goedkeuring en bij de Krooti vernieti ging van het besluit van den raad van Schiedam gevraagd. Voor de ai de cling Gescbilten van Be stuur van den Raad van State, die ter zake den minister moest adviseeren, is op Woensdag S November j.l. deze zaak behandeld. Voor appellanten trad op mr. Donner, voor de gemeente mr, dr. ir. M> SI. %an Praag. Be Kroon heeft thans uitspraak ge daan en op grond van de overweging, dat de belangen van de betrokken eigenaren worden geschaad, het be sluit van den Schiedamsehen gemeenteraad vernietigd. Zoo tnen zich herinneren zal, had het raadsbesluit van 4 October 1938 ten doel: a. een versmalling van de Westvest tot '4 meter; b. een overbonwing van de uitmonding van die straat naar de Gerrit Verboon straat; o. een afsluiting voor het rijverkeer, in. verbana met een voorgenomen ver keersregeling. Voor den heer W. II. Labée, eigenaar van net pan:) Westvest 2, was een aparte be paling opgenomen, volgens welke hij voor keur bad als eventueeie reflectant op liet «pen terrein. Een daar door hem te stich ten paao zou hij kunnen verbinden met bet pand Westvest 2, door een over- bouwing van de Westvest. De hc-er Labée heeft zich echter nooit met eenjge gemeentelijke instantie in ver binding gesteld over deze concessie. Bij de behandeling der gemeen tebegroo- ting in December j.l. is o.a. door mr. p M. J. Nolet, die zich voor deze aan gelegenheid als raadslid bizoader interes seert, nog gevraagd haar den stand van zaken. Het antwoord was toen, dat de beslissing van de Kroon moest worden afgewacht. Die beslissing is er na en is voor de gemeente niet gunstig. Er zal thans getracht worden een andere oplossing te bereiken; voor de gemeente is er geen man over boord 1 Er wordt op het oogenblïk door ge meentelijke diensten naar een andere op lossing gezocht, die voor de gemeente even zeer acceptabel is. Nederiandsche Roode Kruis in Finland. Een plaatselijk comité gevormd. Gisteravond had ten stadhuize een bij eenkomst plaats onder leiding van den burgemeester, mr. dr. F. L J. van Haa- ren, ten einde de mogelijkheden te bespre ken van hnlpverleening aan de oorlogs slachtoffers in Finland. Algemeen was men van oordeel, dat dit doel het best zou kunnen worden bereikt door het bijeen brengen van gelden om een uitzending van een Nederiandsche ambulance van het Roode Kruis naar Finland mogelijk tema ken. Daartoe is een plaatselijk comité ge vormd, onder eerevoorzitterschap van den burgemeester, bestaande nit de heeren A. van Duinhoven (voorzitter), G. Baron (pen ningmeester), Westvest 64a, P. J. A. Baaxs, P. Bakker, A. van den Berg, dr. J. A, H. van den Berg, J. Huizmga, P. Soe- tens, M. Stavenga, A. M. Sunderman, F. A. de Wolft (secretaris),. Frans Halsplein De bedoeling is om een bizonderen avond in het Passage theater te organi- seeren en een straatcollecte te houden. De medewerking van vooraanstaande per sonen en vereenigingen zal daartoe wor den ingeroepen. Zoodra de plannen een vasteren vorm zullen hebben aangenomen, zuilen daaromtrent nadere mededeelingen verschijnen. Het comité vertrouwt, dat alle ingezete nen aan het welslagen van zijn plannen het hunne zullen willen bijdragen. Een eigen orgaan. De Scbiedamsche Handbalvereen. „Door Wilskracht Sterk" heeft een eigen orgaan laten verschijnen, om het contact met de leden te onderhouden, nu in 10 weken niet gespeeld is. In uit D.W.S.-niemvs komt meuws voor uit de vereenigingen en omtrent de com- ueritie. Het bestuur heeft plannen een neder laagserie uit te schrijven, onder den naam „Polyantha Handbalwedstrijden". Extra-brandstoffenbijslag. "Verlenging van den termijn. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat hij termen aanwezig heeft ge vonden den termijn, gedurende wel ken de extra branclstoffentoeslag wordt verstrekt, met nog één week te ver lengen. T. J. SWIERSTRA een goede woning met tentr. ver» Harming en modern comfort? Leest dan de advertentie van - WONINGBUREAU. Ds, A. J. van Hennes voor ilc N. H. H. O. Het oorspronkelijk programma van de N. H. R. 0. was het verzorgen van kerk diensten per radio niet over te laten aan een interkerkelijk instituut als de N. C. R. V. is, maar dat zelf ter hand te nemen. Door het afwijzend standpunt van minister Van Boeyen tegenover deze uitzendingen, is dit streven vervallen, zoodat het aspect van de vereeniging geheel veranderd is, vooral nu de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk er ook bij betrokken wordt. Over deze aangelegenheid hield ds. A. J. van Hennes uit Strijen, gisteravond voor de afdeeliung Schiedam van de Nel Herv. Radio Omroep op een ledenvergadering m Irene een rede. Nadat de voorzitter, de lieer F. v. d. Touw allen welkom geheet en had, ver kreeg ds. Van Reunes het woord. Bij verscheidene gelegenheden heeft de voorzitter van de N.C.R.V. in den Omroep- gids betoogd, aldus ds. Van Rennes, dat nu de aanvrage van de N. H. R. 0. om eigen zendtijd afgewezen is, deze vereenï- ging geen reden van bestaan meer heeft. Nog in het jaarverslag van de N. C. R. V. werd betoogd, dat er een uitgebalanceerde regeling is, waardoor de N. H. R. 0. ten doods "fweschreven. Spr. v,-g zich af of er wel een regeling is en wie er geregeld heeft. Het is met bekend of de minister of wel het bestuur van de N. C. R. V. hiervoor aansprakelijk is. Op deze regeling berust het voorstel tot statutenwijziging van de N. C. R. V Deze omroepvereeniging eischt van de N. H. R. 0. instemming met haar beginselen. Hiertegen kan geen bezwaar bestaan, daar de N. C. R. V. op orthodoxe basis berust. De weigearing van zendtijd heeft een be langrijke verschuiving tot gevolg gehad. Er is wu een geschil ontstaan, dat de minister aanleiding gaf de Ned. Herv. Sy node te verzoeken eenige personen aan te wijzen in een commissie, die de uitzend n- geo van Hervormde kerkdiensten door de N. C- R. V. zal regelen. Do beruchte regeling is klaar; alleen moeten de personen nog benoemd worden. Zoolang de statutenwijziging niet aange nomen is, kan de regeling niet in werking treden. Op de benoeming van leden, zoo als de N. C- R. V. dit voorstelt, kan de Herv. Kerk echter niet ingaan. Ook de financieele kwestie speelt hier een rol. De N. C. R. V. heeft aangeboden de uitzending van de Ned. Herv. kerkdiensten, te bekostigen. Het is echter, zooals de minister zelf heeft gezegd, een eerezaak van de Kerk, haar uitzendingen zelf te betalen. Het zou een gebrek aan zelfrespect zijn, indien deze uitzendingen door een inter- kerkelijken omroep gefinancierd worden Kerkbesef. De N. H. R. 0. ontleent zijn bestaans recht niet aan concurrentiezucht, maar aan ontwakend kerkbesef. Het is nu niet een persoon of een groep, maar de kerk, die in deze zaak gemengd is. Het ontwakend besef bij de Hervormden op radiogebied ia nu door de Kerk op een hooger plan gebracht De eenige moeilijkheid is de zwijgzaam heid van den minister. Toch is het voortbestaan van de N. H. R. 0. niet afhankelijk van het spreken of zwijgen van minister lran Boeyen. De or ganisatie moet intact blijven. Krijgen, de Hervormden zendtijd, dan is de N. H. R. 0. op zijn taak voorbereid. Komt het tot een breuk, dan staat een vereeniging gereed om de zaak opnieuw aan de orde te stellen, indien daarvoor de tijd rijp is. In ieder geval is het werken van de N. H. R. O. niet voor niets geweest. Minister Van Boeyen wil niet, dat het zendtijdbesluit van 1930 op een hellend vlak komt. Hieruit volgt, dat onbillijkheid en. onrecht wordt betracht, voor degenen, die zendtijd aanvragen. Ook in" de werelduitzendingon kan de Herv. Kerk geen woordje meespreken, waar- mede de Nederiandsche beginseloi eu tra dities met voeten getreden worden. Het doel van deze actie is meer nationale en geestelijke eenheid te brengen, waarvoor het radio-apparaat een voornaam hulpmid- del is. Op deze rede volgde liet huishoudelijk gedeelte. De bestuursverkiezing werd uit gesteld. Verder werden nog eenige besprekingen gevoerd over de op handen zrjnde jaarver gadering. Storing verkeerslichteninslallalic. Van de verkeerslichteninstallatie in de Gerot Verboonstraat sloeg hedenmiddag een zekering door, waardoor het apparaat buiten gebruik werd gesteld. Een agent van politie heeft, zoolang de storing duurde, het verkeer met arm bewegingen geregeld. Distributie van suiker Op bon 13. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Donderdag 29 Februari a.s. zal bon 13 der rijksdistributiekaart recht geven op het koop en van een kilo gram suiker. In de K.R.O.-studio Ednard Flij-se en het R.Ph.O. In „Philharmonische Agenda" van Febru ari, uiigave van d-e stichting „Het Rotler- damsch Philharmonisch Orkest" komt de volgende aardige typeering voor van den heer Eduard Fiipse als dirigent: „Half zeven, op een Dinsdagavond in de groote studio te Hilversum... De diri gent van het ft.Ph.0. controleert of alles geplaatst is volgens zijn aanwijzingen, laat de orkestbediende nog eenige veranderin gen aanbrengen, bespreekt met den K.R.O. technicus, hoe de solist voor den micro foon zat komen welke afstand, naar welke richting enz. en kijkt onderwijl gedurig ongeduldig naar de klok. Want hoewel de microfoonrepetitie met zijn or kest op zeven uur is bepaald', wil hij onredelijk nu maar direct beginnen. De orkesttrein komt half zeven aan; kwart voor zeven zijn de orkestleden m de studio en ieder haast zich zoo spoedig mogelijk zijn plaats in te nemen. Enkele achterblijvers worden door den dirigent verwelkomd met een sarcastische vergeiij :ing tusschen laatkomers en rijkssubsidie. Vijf voor zeven: beginnen! Driftig klinkt liet tikken op de lessenaar. De dirigeer stok gaat omhoog maar, nog vóór de inzet is gemaakt, weet de dirigent reeds te vertellen, dat het ongelijk is, te hard', en koud en. vervelend. Nog eens. Voor de tweede is gemaakt, komen nog een serie adjectieven, die afkeer uitdrukken en waar van blijkbaar de voorraad onuitputtelijk is. Dau ineens: „Kom kindertjes, even instel len op de studio en op de microfoon en nauwkeurig op den stok spelen". De moeilijkste en voor de microfoon meest gevaarlijke gedeeletu worden gerepe teerd en bij een.' fout of een vergissing klinkt het klagelijk van deft dirigeerstoel: „Hè, nu had ik net mijn radio-toestel aan!" of „Ik sliep net 'zoo lekker!" Er worden nog microfoon-proeven genomen met den solist en zoo goed kan alles niet gaan, of de dirigent gaat na het beëindigen der repetitie met een verongelijkt en doodonge lukkig gezicht naar zijn kamer. De orkest leden gaan naar de foyer, waar koffie en thee wordt rondgediend! en voelen, zich blijkbaar volkomen op hun gemak. De „baas" is altijd geladen en het komt straks best in orde. Kwart over 8: groen licht, korte tik op de lessenaar stilte en tegelijkertijd' span ning. De rechterhand houdt den stok ge heven, de linker schakelt het contact met den technicus in; rood licht... beginnen. En 't gaatt Natuurlijk gaat het, want het programma is grondig ingestudeerd. Men ervaart hoezeer orkest eu dirigent met el kaar zijn vertrouwd; zij heieven samen vreugde aan de muziek, vreugde aan het musiceeren en de luisteraar ondergaat hoe dit ensemble toch wel iets eigens heeft De verbeten strijd, die het om zijn bestaan heeft gevoerd en. de moeilijkheden, waar mede het nog steeds kampt, sporen tot intense inspanning aan. Ieder geeft zich ten volle en het resultaat is alweer een uitzending, die veten muzikaal genot schenkt!" VLEESCHHOUWERIJ en SPEKSLAGERIJ P v d. VUES, Jan van Avennesstraai 33 BRAADLAPPEN 3J en 40ct.p.pond Dagelijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM BEURTVAART SCHIEDAM-AMSTERDAM LUXE VERHUUR „UNIQUE" HfY STOFZUIGERS AA XillA RADIO VAN DIJK W Rembramttlaan 64 Telafoon 69577 Chr. Besturen Bond Jaarverslag 1939, Van de hand van don secretaris van den Chr. Besturen hond Schiedam, den heer W. A. J Dialmayer, is een goedi verzorgd jaarverslag 1939 verschenen. In de inleiding wordt herinnerd aan het uitbreken van den oorlog en de ge volgen daarvan. „Dp werkloosheid, aldus het verslag, wordt door een en ander eer verscherpt clan verminderd en wie zal zeggen op •welke wijze eu wanneer deze demon aan Landen gelegd zal worden? Immers, mensch en werkloosheid1 be- hetoren niet bij elkaar. Een mensch, zon der voldoende levens-onderhoud kan niet Lesiaan, maar ook een mensch zonder ar beid kan geestelijk en zedelijk haast niet op pei! blijven. God heeft den mensch zoo gemaakt, dat hij zonder arbeid niet leven kan". herinnerd wordt aan de herdenking van het 25-jarig bestaan van den Chr. B. B. op 3 Mei 1939. Leden. Bij den Chr. B. B. waren op 31 De cember j.l. aangesloten 19 organisaties met 196S leden, waarvan 414 werkloos waren n.I.: Metaalbewerkers 740 (156); Fabrieks- en Transportarbeiders 262 (95); N.C.B. 188 '90)Kantoor- en Handelsbedienden 146 (9); Houtbewerkers 74 (30); Typografen 41 f?); Werkmeesters 39 (3); Bakkers 68 (9); Slagers 29 (1); Drankbereiders 43 (21): Gemeente-ambtenaren 42; Rijks mnb- tenaren 27; Personeel in publiekendienst 75; Spoor- en Tramwegpersoneel 29; PTT 15; Politie-amhtenaxen 11; Christelijk Na tionale Werkmansbond 75; Maarten Lu ther 30 en Patrimonium 34. De tusschen haakjes geplaatste cijfers wijzen het aantal werkloozen aan. Onder-af deelingen. De Chr. Besturenbond bezit de navolgen de onder.afdeelingen: Rechtskundig Bureau; Comité van BijstandZiekenfondsKolen, vereeniging „Helpt Elkander"; Harpo Da vids; T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Las-- ten"; Jeugdraad; Studieclub; 2Vs ct-fonds. Samenwerking. Met den Schiedamsehen Bestuurdersbond, de R. K. Volksbond en den Bestuurders, bond „Schiedam" hadden enkele malen be. sprekingen plaats betreffende steunverlee. ning en wat daaraan vastzit. De betrekkingen met de verschillende „diensten" (Maatschappelijk Hulpbetoon, Arbeidsbeurs), waren van den meest weL willenden aard. Het verslag van den secretaris besluit nldus; Door de chaos van deze wereld, bouwt God zijn kosmos. Dat geloof houdt ons staande in dezen, moeilijken tijd. Wij weten en belijden twee dingen. Ten eerste, dat al de moeilijke dingen Öio wij meemaken, naar let woord der Heilige Schrift; „slechts een begin der smarten" zijn. Er komt dus nog veel meer. Maar wij weten en belijden ten tweede dit woord, dat Jezus in zijn beroemde pro. fetische rede gezegd heeft: „Als nu deze dingen beginnen te geschjedeu, zoo ziet omhoog en heft uwe hoofden opwaait», omdat uwe verlossing nabij is". Fiuanciesl verslag. Blijkens het vei slag van den penning meester, den heer G. Breure, l.el raagt het saldo 1939 f46.18 (vorig jaar f67 97] op een totale uitgave van f 7d2.?2. „Bellamy" Propaganda-avend. De Schiedamsche afdeeling van de in ternationale vereeniging „Bellamy" organi seerde gisteravond m Gebouw Eendiacht een propoganda-filmavond. Na een korte openingsrede van den oor- zitter der afdeeling, den lieer H. Nauta, waarin spr in korte trekken het doei van de vereeniging uiteenzette, wei i de cul tuurfilm „Waarheen China" vert<x td, waar bij de propagandist, de heer J. B u gaard!, uit Den Haag, van toelichting diende De film toont de primitieve levens ijzo van millioenen Chineezen in Midden-S!cn- golie. Noch opium, noch traditie en zeden zijn in staat om de toenemende vertwijfe ling te onderdrukken. Er groeit een geest va:i verzet, welke zich tenslotte uit in den strijd tegen Japan. Onderlinge naijver en tneemngsverschilten tusschen de leidende figuren en de on kunde der massa's zijn echter oorzaak, dat inplaats van samenwerking tot bescher ming van het land, oorlog in Oh km heerscht en geheerscht neefi, onderling en nu tegen Japan. Het lot van China is dan ook aldus de strekking van deze film duister. De heer Bogaard trok tenslotte een pareUei tusschen China en ons land, waar bij hij deed uitkomen, dat ook voor Ne derland het oogenblik wel eens zou kun nen. aanbreken, dat men zou moeten zeg gen: Waarheen Nederland? Spr. zcide, dat Bellamy's oplossing van 9*1 de nationale vraagstukken het gevaar, ('of dan ontstaat, kan voorkomen en hij wAio de aanwezigen op van deze oplossing m- nis te nemen. Kerkeraad of kies-col!ege Iu de Ned. Herv. gemeente. Om de 10 jaar beslissen de belijdend® lidmaten van de Ned. Herv. gemeente of het beroepen van predikanten en hot kiezen van ambtsdragers zal geschieden door den kerkeraad dan wel door een kiesoollege. De laatste maal heeft de Ned1. Herv. gemeente in Januari' 1931 een* beslissing genomen; met overgroote meerderheid is toen het besluit gevallen, den bestaand-en toestand te bestendigen. Ofschoon van orthodoxe zijde toen ook wel eenige bezwaren waren tegen, de wijze, waarop de kerkeraad' zich zelf aanvulde, heeft men toch vrijwel enbloc vo-or hand having van den bestaauden toestand ge stemd1. Het komt ons voor, dat in do sedert dien verstreken negen jaren, bij een aart tal rechtzinnige leden van d'e Ned. Herv. kerk, wei iets gewijzigd is ten aanzien van de vraag: Kerkeraad1 of kiescollege. Een commissie voor behartiging der be langen van de Vrijz. Hervormden heeft 10 jaar geleden geijverd voor invoering van een kiescollege, al zulten in zoo a college de vrijzinnigen ook sterk in de minderheid blijven. In een kiescollege kan echter de stem van alle groepen in de Ned. Herv. Kerk gehooid worden en om dat de vrijzinnigen zich even volwaar dige leden van de Ned. Herv. kerk achten als b.v, de ethische®, confessioneelen effi Gereformeerde Bonders, meenden zij in. 1931 en zullen zij ook thans nog wel rneenen, dat een kiescollege de voorkeus verdient boven het toekennen van het benoemingsrecht aan den kerkeraad. De Confessio-ncele Vereeniging In een vergadering van de Coofessio- ncele Vereeniging, die Donderdag 22 Fe bruari &,s. in het gebouw voor Socialct Belangen gehouden wordt, zal de secre taris dier vereeniging, de heer D. v. <1. Lely, het onderwerp inleiden: Kerkeraad of kiesoollege. In de Confessioneele Vereeniging is een groep, die voor het benoemen van een kiesoollege is. Of echter de vereeniging als zoodanig zich in dien zin zal uit spreken, staat te bezien. SCHIEDAM. AGENDA. Passage Theater, 8.15 uur. 1. De koning der cowboys; 2. Leven in de brouwerij. Zondag 3, Maandag, Dinsdag en Woensdag 2 uur, vol ledig programma. Monopoie Theater, 8.15 uur. 1. Tumult in. Chicago; 2. Jongensstad. Zondag van 1 uur af doorloopende voor stelling. lederen middag 2 uur voorstelling. 9 Febr. Luthersehe kerk, 8.15 uur. Vrou wen Wereldgebedsdag. 9 Febr. Vrijz. Chr Jeugdhuis, 8 uur. Ned. prot Bond, ledenvergadering: Do Avondmaalsviering. 9 Febr. Musis Sacrum, 8.15 uur. Concert „Laus Deo". ROTTERDAM. 9- Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. Bouw meester Schouwspel Jolijt 9 Febr. Tivoü Schouwburg, 8.15 uur. Cen traal Tooneeb *n Familie in Naza reth. 28a- - u VOOR VLEESCH EN FIJNE j VLEESCHWAREN IS BETER EN GOEDKOOPER Nic. Beotsstraat 55 Telefoon 67781 BEZORGING DOOR GEHEEL SCHIEDAM ,19 wanneer U inplaafs van z.g. goedkoope lampen de oorzui- nige Philips „Bi-Arlita" lampen laat branden. Tegenover de be sparing, die de Philipsiamp U brengt, speelt de aanschaffings prijs nauwelijks een rol, ja, de Philipsiamp bespaart U meer dan haar. heele aan- schaffings- bedraagt II jArlit ANNEX FiJNE VLEESCHWAREN Telefoon 68646 GEBR. BIJLOO In dir. verb. m. Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks 6 uur. Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Teltf. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Teleb 45985. Schippers: J. C de Mos, F. W. Bon jr. Burgem. Knappeftiun il Tel. 68817 TAXIS SPECIAAL ADRES VOOR TROUW EN BEGRAFENIS-AUTO'S - ZIEKENVERVOER

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2